Praalwagens worden dag voor corso tentoongesteld in veilinghal te Lisse MEN ZIET IETS IN 1 MEI Gang van zaken in het afgelopen jaar bevredigend Mej. Mt van Wijk benoemd tot gemeente-ontvanger Afkoopsom Warmonder Tolt uitbrei ding St. Bavogesticht Noordw'hout )ONDERDAG 17 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 EERSTE VOORJAARSNIEUWTJES Over het corso „Melodie in Bloe men", dat in het komende voorjaar door de Bollenstreek zal trekken, beginnen bij stukjes en beetjes de nieuwtjes los te komen. Het comité, dat met de voorbereiding van dit festijn belast is, piekert het hele jaar door over de vraag, hoe men publiek en deelnemers tegemoet kan komen in allerlei wensen. De erva ring leert steeds andere dingen en zo doende ontstaat altijd opnieuw een mogelijkheid door nieuwe attracties het corso nog meer in de publieke belangstelling te plaatsen. Ook het corso van Aalsmeer schijnt inspirerend op de organisatoren te hebben gewerkt, want dit jaar zal de gang van zaken een verandering on dergaan, die elders reeds een verbe tering is gebleken. De Vrijdag voor het corso zullen de deelnemers hun wagen kant en klaar afleveren in Lisse. In het Hobaho-gebouw of het H.B.G. zullen de wagens worden op gesteld en gedurende twee uur wor den blootgesteld aan de blikken van een critische jury. Daarna zullen de juryleden zich gaan beraden, maar de poorten van het gebouw zullen niet gesloten worden. Na twee uur 's mid dags kan iedereen de praalwagens gaan bekijken. De uitslagen zullen in tegenstelling tot vroeger in de loop van Vrijdag worden bekend ge maakt Sassenheim startplaats. In Sassenheim zal het corso starten en ontbonden worden, hetgeen be tekent, dat de inwoners van die plaats de stoet driemaal kunnen zien langstrekken. Want voor de start zul len de wagens van Lise af onder po litie escorte naar Sassenheim worden gebracht. Het experiment met de Kon. Mi litaire Kapel is goed bevallen en daarom zijn er momenteel onderhan delingen gaande met verschillende vooraanstaande muziekkorpsen. Wel ke korpsen het corso zullen opluis teren is uiteraard nog niet bekend. In het verleden is het bij de beoor-' deling van de wagens moeilijk ge bleken de grens te vinden tussen vakwerk en amateurswerk. Men heeft daarom besloten een nieuwe inde ling te maken, welke verband houdt met de grootte van de wagen. Er zijn nu drie klassen. Klasse I bevat wagens van 11 tot 15 meter (inclu sief tractor) en klasse II wagens van 8 tot 10 meter. In beide klassen het gebruik van een tractor voor- sohrift. In klasse Hl (58 m.) is een trac tor niet vereist. De luxe wagens zullen thans on derverdeeld worden in grote en klei ne wagens. Subsidies verhoogd. Ook de geldprijzen zijn van de baan. De 2500,die hieraan wer den gespendeerd zullen worden aan gewend om de subsidie voor de deel nemers te verhogen. Zaken en verenigingen uit de Bol lenstreek en vakgenoten binnen en buiten de streek krijgen de volgende subsidie: Voor wagens in klase I ƒ500,klasse ƒ400,en klasse IH ƒ300,—. Deelnemers van elders ontvangen een subsidie van 50 pet. van de ge noemde bedragen. Een bekroningsfonds, waaraan bij dragen geschonken kunnen worden zal zorgen voor de prijzen. Een bijzonderheid is ook de datum, waarop het corso gehouden wordt. Voorlopig houdt men 24 April aan, ling voor hun geesteskinderen. Ontwerpen in overvloed. „Melodie in Bloemen" heeft bij de ontwerpers Van Driel en Kiers de in spiratiebron reeds overvloedig aan geboord. In Treslong te Hillegom waren gistermiddag de wanden ver sierd met kleurige ontwerpen, -die allen met een melodie verband hiel den. De heer Van Driel had het zowel in het klassieke als populaire genre gezocht. Prachtige, stemmige ont werpen als „March of spring" en „Als de wintervlucht voor de lentelucht". Daarnaast had hij ook „De Orgelman" van Wim Zonneveld en ,Oonder moe- derse paraplu". De heer Kiers had er naar"~ge- streefd zoals hij zeide om ont werpen te maken, waarin men vrij gemakkelijk de melodie zou kunnên herkennen. „Sterren stralen overal", Naar de bollen", „Koning Voetbal" en een „Circus Renz", dat veel aar dige mogelijkheden biedt. Beide ontwerpers hadden niet te klagen over gebrek aan belangstel- wat niets bijzonders is, maar als het weer een verschuiving van die da tum mogelijk maakt, zal niemand er om treuren. Het liefst zou men op 1 Mei de bloemenstoet door de streek laten trekken omdat op die dag de Belgen niet werken. De belangstelling voor deelname schijnt bevredigend te zijn. Degenen, die dit jaar eens zullen overslaan, vallen ongeveer weg tegen de nieu we deelnemers, zodat de corso-stoet ongeveer evenveel wagens zal tellen als de laatste keer. K.V.O.B. VERGADERDE Ook hier kwam onteigening ter sprake KATWIJK AAN DEN RIJN Bridgen. De Bridgeclub „De Brug" won de revanche-wedstrijd te gen DVH te Roelofarendsveen met 178122 punten. Gemeentepolitiek. Het raadslid, de heer C. van Beelen, sprak giste renavond in een goed bezochte ver gadering over „Gemeentepolitiek", waarbij ter sprake werd gebracht de uitbreidingsplannen der gemeente iri Cleyn Duin, de aankoop der Stich- tingsgronden achter het gemeente huis, de Defensiegronden, de haven- plannen, de woningpolitiek en het vreemdelingenverkeer. Spr. had een aandachtig gehoor en na zijn rede volgde een geanimeerde bespreking. SASSENHEIM Gisteravond organiseerde de KAB een praatavond in het KSA-gebouw. De opkomst was nu niet bepaald gunstig te noemen. Dit is zeer jam mer, temeer daar de onderwerpen, welke op een praatavond worden ge houden, van groot belang zijn. De" diocesane bondspenningmeester, de heer L. J. Jaarsveld, hield deze avond een inleiding over het onder werk „Humanisme". De voorz. betreurde ook de ge ringe opkomst. Spr. gaf hierna het woord aan de inleider. De heer Jaarsveld gaf eerst aan wat eigenlijk Humanisme is. Een bepaalde ver schijningsvorm wilde hij slechts be handelen n.l. dat wat hier in ons land het meest voorkomt. Dit is het huma nisme van het Humanistisch Ver bond. Men gaat hierbij uit van de veronderstelling dat men in principe niets weet van het Godsbestaan. Alles beredeneert men in het zuiver men selijke. Op deze basis wil het Hum. Verbond leiding geven aan de men sen. Met een paar voorbeelden toonde de inleider de gevaren van het hu manisme aan. Dat het humanisme zich vooral richt tot de onkerkelijken is een groot gevaar, temeer daar van deze onkerkelijken een groot aantal nog zoekende is, dus nog toeganke lijk is voor verschillende stellingen. Het blijkt dat de laatste tijd het hu manisme zich steeds meer indringt in de kampen, gevangenissen en kazernes. Het humanisme kan alleen geaccepteerd worden voor hen deze overtuiging zijn toegedaan. Voor deze personen zouden in de kampen, kazernes een propagandist aangesteld kunnen worden. Spr. wees verder nog op de behandeling in de Tweede Kamer. Na deze inleiding gaf de spr. gelegenheid tot het stellen van vra gen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. De geestelijk adviseur vulde de in leiding op verschillende punten aan. Het geheel was een leerzame avond waarbij het streven van het Huma nistisch Verbond van katholiek standpunt uit werd besproken. De Katholieke Vereniging van On dernemers in het Bloembollenbedrijf (K.V.O.B.) heeft in het afgelopen jaar weer een winst geboekt van 100 leden en daarmede is het ledental gestegen tot 1140. Dit deelde de heer A. JK Baars, secretaris, mede in zijn jaarverslag op de algemene verga dering, die de K.V.OJ5. gisterenmid dag in Haarlem hield. Het aantal leden kan echter zeker worden opgevoerd tot ruim 2000. Momenteel zijn er 1020 leden aange sloten bij de L.T.B, als standsorga nisatie en 3 bij de Katholieke Werk geversvereniging. De algemeen voorz., de heer P. S. van Leeuwen, kon in zijn openings woord verklaren, dat 1953 een be langrijk jaar genoemd kon worden. Zowel voor de kwekers als voor de exporteurs zijn de financiële resul taten goed geweest. Uiteraard was het prijsverloop onderhevig aan een -wisselende cadans. Stijging exportcijfers Spreker mocht tot zijn voldoening vaststellen, dat de stijging van de exportcijfers zich heeft voortgezet. Thans is de 150 millioen gulden in zicht. Gewacht zal verder nog moe ten worden op verdere vrijmaking van de wereldmarkt. Ongetwijfeld is de goede gang van zaken voor een belangrijk deel te danken aan de hoge vlucht, die de pakkethandel heeft genomen. Voorts aan de vindingrijkheid van de ex porteurs en de onpersoonlijke recla me. Het zal echter dienstig blijven, dat een scherpe selectie wordt toe gepast en het assortiment beperkt wordt De gestadige toeneming van de export betekent namelijk een toe name van de welvaart. De heer Van Leeuwen merkte op, dat het hem wel nuttig toescheen, dat er een zgn. marktonderzoek wordt ingesteld in die landen, welke belangrijke afnemers zijn van hoofd en bijproducten^ Een dergelijk on derzoek zal in handen moeten zijn van een deskundige commissie. De gegevens, die dan worden verkre gen, moeten het uitgangspunt vormen voor het prijsbeleid in het binnen land. Zo kunnen onverantwoorde da den-worden voorkomen. tuurlijk tegenover, dat velen onder dak zullen moeten zoeken in andere sectoren van het bedrijfsleven. Ook ditmaal kwam de onteigening aan de orde en de heer Van Leeuwen betoogde nog eens nadrukkelijk, dat de overheid zuinig moest omsprin gen met kostbare cultuurgronden. De vergadering leverde verder geen schokkend nieuws op. Het be stuursvoorstel om de huidige contri butie-regeling ook voor 954 te hand haven werd aanvaard, in die zin, dat gehoor werd gegeven aan de sugges tie van Hillegom om in het vervolg op de kwitanties te specificeren, welk deel van de contributie bestemd was voor de vakorganisatie en welk doel voor de standsorganisatie. De bestuursverkiezingen hadden tot resultaat, dat in de vacatures ge kozen werden de heren J. Bjreg (An- dijk-West), P. M. Hulsebosch (Hil legom) en A. Q Doeswijk (Voor schoten). De afd. Voorhout had een voorstel ingediend om de inlevering van hya cinten ook voor 1954 verplichtend te stellen tot een hoeveelheid van minstens 1 kg per RR. Daarachter zat de bedoeling om de rommel uit de markt te nemen. Men ging nu met het bestuur accoord om deze kwestie iri de voorjaarsvergadering opnieuw aan de orde te stellen. De afdeling Leiden, die verreweg meeste voorstellen had ingediend, kwam terug op het reserve-surplus- fonds en verklaarde nog eens met klem, dat het bestuur zal moeten blijven aandringen op bescheiden heid' van dat fonds. D.U.W.-kwestie Ten aanzien van D.U.W.- kwestie, "NOORD WIJKERHOUT K.A.B.-DISCUSSIE-AVOND. Het is de eerste keer, dat de K.A. B. zich gewaagd heeft aan het expe riment van het houden van een dis cussie-avond. Wij kunnen gerust zeg gen dat dit experiment geslaagd is. De inleider lokte discussie uit over de volgende punten: De KA..B. wil van zijn leden per soonlijkheden maken en het is toch een massavereniging van 330.000 le den. Hier schuilt groot gevaar in. De K.A.B. baseert haar werk op Katho lieke overtuiging. Men zegt dat er een bisschoppelijk communiqué is dat de K.A.B. niet aan politiek mag doen. Mijn bewe ring is, aldus de inleider, dat de K. A.B. zeer zeker aan politiek moet doen; het bisschoppelijk communi qué bedoelt dat de K.A.B. zelf geen politieke partij mag vormen. Al gauw kwamen de tongen los, vooral wat betreft de z.g. massifica tie van de arbeider. Men wierp tegen dat de K.A.B. zeer zeker werkt aan het vormen van persoonlijkheid van zijn leden. Kijk o.m. naar de Credo- Pugno-clubs, de eenvoudige cursus sen, gewestelijke scholen, het A. C. de Bruin Instituut en op ander ge bied b.v. toneel, muziek, huisvlijt enz. De inleider wierp hier tegen in, dat de Credo-Pugno-clubs slechts kern vormingen zijn, waarvan in een afde ling van b.v. 500 leden hoogstens 30 a 40 mensen lid zijn. Wat de eenvou dige cursussen betreft, wij hebben in ons Bisdom met 60.000 leden heel hard moeten werken om 20 eenvou dige cursussen te krijgen van 30 man per cursus. Over het 2e en 3e punt van de in leider werden vragen gesteld en be antwoord. Er konden ook vragen gesteld wor den over verschillende problemen. Het grote probleem „Hulp in de huis houding" kwam ter sprake. TJit de vergadering werden stemmen ge hoord die het broodnodig achten, dat in Noordwijkerhout, nagenoeg een katholiek dorp, gezinshulp komt. Dit had al lang in kannen en kruiken moeten zijn. De vragensteller wilde zelfs een motie tot het gemeentebe stuur richten inzake deze kwestie. In den brede werd hierover van ge dachten gewisseld. De voorz. deelde in dit verband mede, dat aan de ge zinshulp gewerkt zal worden. Er is reeds een bestuur gevormd om te ko men tot een charitatief centrum en binnen dit raam zal voor gezinshulp gezorgd worden. Bloembollencultuur. In hotel Van der Geest vergaderde Bloembol lencultuur. De voorz. zeide, dat de export een ongekende hoogte heeft Gemeenteraad. Leidschendam Bij de aanvang van de gisteravond gehouden vergadering van de ge meenteraad van Leidschendam wijd de de voorzitter, terwijl de heren zich van hun zetel verhieven, enige woor den aan de nagedachtenis van de zo plotseling overleden gemeente-ont vanger, wijlen de heer J. C. Coomans. De gemeente heeft, zo zeide de burg., eveneens door Leiden aangeroerd, entstond er nog enige bespreking. Deze afdeling vroeg om overheids maatregelen, waardoor het wegtrek ken van arbeidskrachten uit het par ticuliere bedrijfsleven naar en door de D.U.W. wordt tegengegaan Daar was het bestuur het in zijn prae-ad- vies mee eens en overleg zal moeten worden gevoerd met de andere werkgeversorganisaties in de land en tuinbouw alsmede met de land arbeidersbonden De voorz. wees er nog op, dat men drie soorten D.U.W.-werken heeft, n.l vrije, open en keuze-objecten. In het eerste geval is de D.U.W. werk gever, in het tweede geval kunnen werkkrachten beschikbaar worden gesteld door het Arbeidsbureau. Dat gebeurt alleen bij een surplus aan werkkrachten. Tenslotte was er nog een serie voorstellen betreffende belasting en administratie en de meeste discussie ontstond omtrent vereenvoudiging van de loonadministratie. Gevraagd werd om een zgn. streefdatum vast te stellen, maar het scheen de ver gadering tenslotte beter toe eerst die vereenvoudiging in studie te laten nemen en dan een streefdatum vast te stellen. bereikt en het surplus van tulpen en narcissen is niet groot, alleen van hyacinthen is nog een behoorlijk sur plus. De teelt en de handel in het z.g. „bijgoed" gaf goede resultaten. Als het areaal uitgebreid wordt zouden jonge en kleine kwekers meer in de gelegenheid gesteld moeten worden om tegen redelijke prijsteelt recht te verkrijgen. Momenteel is de toestand voor deze categorieën on houdbaar. Op korte termijn zal hier in verandering moeten worden aan gebracht. Het voornaamste punt van de agen da, behandeling van de beschrijvings brief voor de 216e Algemene Ver gadering kwam hierna in behande ling. Wat de verkiezing van 2 leden van het hoofdbestuur betreft werden voor de vacature-D. v. Egmond aan bevolen de heer L. van Dis, Fijnaart en J. C. Roozen-Haverkamp. Het af delingsbestuur adviseerde in deze vacature op de heer Roozen Haver kamp te stemmen. De heer Blaauw was echter voor de heer Faase van Noord wijk. Er werd over gestemd en de stemming viel uit op de heer Roozen Haverkamp. Het voorstel tot het verhogen van de contributie had wat voeten in de aarde. Het lid Meeuwenoord vond de voorgestelde verhoging te hoog. De voorz. antwoordde hierop, dat anders het scheidsgerecht niet kon blijven draaien. Stemmen uit de vergadering gingen op, dat leden die van het scheidsgerecht gebruik maken dit zelf moeten betalen. Het lid Blaauw vroeg de mening van het bestuur. De voorz. zei, dat het bestuur niet voor verhoging is. Zoals de toestand nu is worden de kleine kwekers pro- centsgewijze te hoog aangeslagen. Op voorstel van de heer P. S. van Leeuwen werd een motie aangeno men, dat de afd. van oordeel is, dat contributieverhoging dient te worden uitgedrukt in de percentages in ver houding tot de cijfers zoals de be groting '53 en '53 te zien geven n.l. 30 pet. en dat met dit percentage de contributie dient te worden ver hoogd. Bij de rondvraag voor de Alg. Ver gadering informeerde het lid van Noodt of het juist is, dat de „Tulp" geadviseerd heeft het areaal niet uit te breiden. De voorz. deelde mede, dat de stemmen waren verdeeld. Hij beval alle leden aan lid te worden van de groep om daardoor invloed uit te oefenen. Tot afgevaardigde naar de Alg. Vergadering werden gekozen de he ren C. Th. de Groot en Jac. War merdam. De verkiezing van 2 be stuursleden werd uitgesteld. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van het „Actiecomité tot be heersing van de crocussenteelt" voor teeltregeling. Het voorstel van de heer Hoger- vorst om bij het a.s. corso met een wagen deel te nemen werd niet over genomen. Wel zal in het voorjaar op dezelfde plaats als dit jaar een mo zaïek gelegd worden. Er werd weer eens gesproken over de hopeloze toestand op het postkan toor. Minstens 2 loketten moeten open. Het hoofdbestuur en de Ka mer van Koophandel zal op deze toe stand worden gewezen. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND Opzettelijke schaarste Er zal ook gewaakt moeten wor den tegen min of meer opzettelijke schaarste, want dat brengt de mo nopolie-positie van het vak in het gevaar. De heer Van Leeuwen acht te het verder nuttig te onderzoeken, of de opbloei in het vak van inci dentele aard is of dat b.v. de kwali teit de voornaamste oorzaak ge noemd worden Ook de P.B.O. bracht de heer Van Leeuwen ter sprake en in dat ver band besprak hij het komende Land bouwschap. dat binnen enkele maan den een feit zal zijn. Ook de leden van de K.V.O.B. zullen daarmee te maken krijgen. Heel in het kort gaf spreker aan, hoe het Landbouwschap samengesteld zal worden, daarbij de aandacht vestigend op het Product schap voor de Sierteelt, dat een marktordenende taak zal krijgen. Dan zal ook het befaamde B.V.S. verdwijnen. Hij wees er echter op, dat de principiële vakorganisatie waakzaam zal moeten zijn, opdat haar invloed gelijk is aan'haar stan ding en betekenis. Het Landbouw schap zal niet te duur en te ambte lijk mogen werken en men moet voldoende vrij blijven om critiek te kunnen uitoefenen. J ongeren probleem De voorz sneed nog het jongeren- probleem aan en hij stelde vast, dat het vak zich niet kan permitteren-, dat veelbelovende jongeren voor het vak verloren gaan. Daar staat na- De Provinciale Staten van Zuid» Holland, die gisteren in de Ridder zaal te Den Haag bijeenkwamen be handelde in eerste instantie het voor stel het ambt van burgemeester en hoogheemraad voor Schieland onver enigbaar te verklaren, aangenomen. Subsidie verleende men aan de Stichting Electriciteitsopwekking door windmolens. Prov. Staten zul len twee cent vergoeden per elke kwh opgewekte stroom tot een maxi mum van 25.000 kwh voor een tijd vak van tien jaar. De subsidie mag de 2500.per jaar niet overschrij den. Voor restauratie van de molen van de Kaagpolder zullen Provinciale Staten 1303.betalen, voor de mo len van de Slagh- of Stadspolder te Leiden is maximaal 1500.uitge trokken als het rijk een zelfde be drag uittrekt. Voor de Weypoortsche polder maximaal 750.en voor de molen van de Grote Heilige Geest polder maximaal 5.695. Langdurig bespraken de Staten het voorstel inzake de afkoop van de tol aan het Warmonderhek. Het voorstel werd, na toelichting van Gedeputeer de Staten zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Waarschijnlijk zal de tol nu per 1 Januari kunnen worden opgeheven. Als nieuw lid werd gisteren ge ïnstalleerd, mr. J. Slagers. Hij neemt de plaats in van de P.v.d.A.-afgevaar- digde, de heer J. Spronkers, die 'om gezondheidsredenen heeft bedankt. TWEEDE DAG. Op de tweede dag van hun tweede gewone vergadering van dit jaar heb ben de Provinciale Staten van Zuid- Holland een voorstel van Gedeputeer de Staten goedgekeurd, dat een ter leen verstrekking van 1.650.aan de Sint Bavostichting te Noordwij kerhout inhield. Dit bedrag is bestemd voor de uit breiding en de verbetering van de gebouwen en installaties. Er zal o.m. een paviljoen voor ongeveer 80 pa tiënten worden gebouwd. Een voorstel van Gedeputeerde Staten inzake de subsidiëring van de voor- en nazorg voor geesteszieken in Zuid-Holland in de gemeente Rotter dam en 's Gravenhage werd aange nomen. Van 1 Januari 1953 af zal van provinciewege een jaarlijkse bijdra ge, berekend op basis van 0.075 per inwoner, worden gegeven aan deze grootste twee gemeenten. Provinciale Staten besloten aan het Rotterdams Toonkunst Conservato rium een subsidie te verstrekken van jaarlijks 5000.Voorts zal de provincie zich op verzoek garant stel len voor hetgeen de Vereniging voor Protestants Christelijk Onderwijs aan Schipperskinderen te Dordrecht ver schuldigd zal worden wegens een aan te gane geldlening van ten hoogste 500.000.welke lening ten behoe ve van de bouw van een internaat te Dordrecht wordt aangegaan. Een voorstel nopens de restauratie van het Prinsenhof te Delft werd aangenomen. Het betrof een aanvul lend subsidie van ƒ22.472.47. De subsidieregelingen ten behoe ve van de particuliere consultatiebu- reaux en van de militaire tehuizen werden geconsolideerd. De stichting vrouwelijke vrijwillige hulpverle ning in Zuid-Holland zal voor één maal een subsidie van ƒ3000.krij gen. De Provinciale Staten gingen ac coord met het voorstel van Gede puteerde Staten om aan de stichting provinciaal Rheumacentrum Zuid- Holland een bijdrage toe te kennen in de kosten van inrichting en ex ploitatie van centra voor rheumabe- strijding. De bijdrage bedraagt 15 pet. van de netto-lasten. Dit komt neer op een bedrag van ƒ37.126.50. De provinciale subsidie voor con- sultatiebureaux voor prae-natale zorg over 1954 zal bedragen 15 pet. van de exploitatiekosten tot een maximum van 135.per maande lijks spreekuur per jaar. Aan de Stichting ter Bevordering van de Zorg voor Revalidatie van Ge- brekkigen in Zuid-Holland werd een provinciale bijdrage toegekend var 15 pet. van de kosten, hetgeen neer komt op 5630. De stichting het Zuid-Hollandse Landschap zal een jaarlijkse subsidie 'van 354)0.ontvangen. Tenslotte besloten de Provinciale Staten de jaarwedde van de leden van Gedepu teerde Staten te verhogen van ƒ7500.— tot ƒ9500.—. De heren G. van Praag (CP.N.) en H. van Weizen (C.P.N.) wensten ge acht te worden te hebben tegenge stemd. Op 19 Januari a.s. zullen de Pro vinciale Staten de begroting 1954 van de provincie Zuid-Holland be handelen. Hierna ging de raad gedurende ruim een uur in besloten zitting, waarin de capaciteiten van de candi- daten voor gemeente-ontvanger be sproken werden. Na heropening van de zitting ble ken als candidaten gesteld te zijn mej. M. van Wijk en de heer J. de Ridder, die hoofd is van de afdeling finan ciën ter gemeente-secretarie.. Men ging tot stemming over en het resultaat was, dat mej. van Wijk met 10 stemmen benoemd werd. Op de heer De Ridder waren geen stemmen uitgebracht; wel hadden 4 leden het stembriefje blanco ingeleverd. Benoemingen. In de behandeling kwam daarna de lijvige agenda. In de commissie, die een nieuwe politieverordening zal voorbereiden, werden gekozen de he ren Dietz (K.V.P.) met 14 stemmen, Boer (K.V.P.) met 8 stemmen, v. d. Berge (Chr. Partij) met 13 stemmen en Boone (P.v.d.A.) met 11 stemmen. De heren Koerts (V.V.D.) en de Ro- zario (KLN.P.) behaalden ieder 5 stemmen. In het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon werden herkozen de he ren J. van der Plas en A. L. van Wijk en als nieuw lid de heer K. G. J. Copray. Daar het wenselijk geacht werd het aantal ambtenaren van de bur gerlijke stand met één uit te brei den viel het oog op de heer C. C. Hoppenbrouwers, adjunct-commies le klasse op de afd. Bevolking, die met algemene stemmen tot die functie werd gekozen. B. en W. kregen van de raad toe stemming het maximum bedrag tot hetwelk kasgeldleningen mogen wor den aangegaan en gelden in rekening courant op te nemen te verhogen van ƒ500.000.— tot ƒ750.000.—. Verder werd besloten tot aankoop van het op te woning van de heer Boonekamp, Venestraat 122 gevestig de eeuwigdurende erfpacht tegen be taling van een bedrag van 1700. De woning is in het raam van het saneringsplan voorbestemd om afge broken te worden. Onbewoonbaar verklaard. Bij het voorstel om de woningen Rietvinklaan 10 en Venestraat 19 on bewoonbaar te verklaren vestigde de heer Kranenburg er de aandacht op, dat/het volgens hem gewenst is, dat de gemeente met het onbewoonbaar verklaren heel voorzichtig te werk moet gaan, omdat voorlopig geen be tere woningen ter beschikking zul len komen. De voorz. was het hier mede eens naar B. en W. achten het gewenst om geleidelijk tot onbe woonbaarverklaring over te gaan, opdat als een ruimer bouwvolume beschikbaar gesteld wordt, reeds da delijk te weten, waaraan de gemeen te toe is. Ook is het mogelijk, dat de regering een opgave vraagt van onbewoonbaar verklaarde woningen en dan is deze zaak direct voor be antwoording vatbaar. Op voorstel van de heer Rozario *erd het voorstel tot invoering van een nieuwe verordening voor ar beidsovereenkomsten aangehouden. Daar de heer Copray formele be zwaren had tegen het voorstel om het beheer van de kasmiddelen van Maatschappelijk Hulpbetoon over te dragen aan de gemeente-ontvanger, omdat hierdoor een afzonderlijke functie gecreëerd zou worden en de heer Boone van oordeel was dat de nu juist benoemde ontvangster niet dadelijk met ander werk belast moet worden, vonden B. en W. het raad zaam dit voorstel nog eens nader te bezien en t.z.t. op deze zaak terug te komen. Besloten werd verder nog over te gaan tot aankoop van de .percelen Damstraat 9 en 10 voor resp. ƒ7200 en ƒ4400 echter met dien verstan de dat de gemeente de verplaatsings kosten van het in een van de perce len gevestigd schoenmakersbedrijf en ook de bedrijfsschade voor haar re kening zal nemen. Deze kosten wor den geraamd op resp 1000.en 2500.Zonder stemming werden deze voorwaarden aanvaard omdat de aankoop van deze percelen in het belang zijn van de reeds lang voor genomen sanering van dit gedeelte van de gemeente. HILLEGOM 40 jaar P.T.T. Gisteren was het 40 jaar geleden, dat de heer L. van Ruiten aan de Post kwam. In 1913 aangesteld, werd van Ruiten één jaar later als facteur ingedeeld bij de mi litaire post te De Bilt. Na 4 jaar kwam de heer Van Ruiten weer naar Hillegom terug en bleef er tot 1937. In dat jaar werd hij „uitgeleend" aan Lisse met de verzekering, dat dit voor zeer kort zou zijn. Dat „zeer kort" is gecontinueerd tot heden. Gistermorgen te rond 10.30 kwam dan ook de directeur van het PTT- kantoor Lisse met het vrywel vol tallige personeel ten huize van de Jubilaris aan de Leidsestraat. Hij wenste de feesteling geluk en dankte hem voor zijn ijver en plichtsge trouwheid. Hij bood een oorkonde aan en een couvert met inhoud. Na mens het personeel sprak de heer Dol, mede 'n cadeau aanbiedende en een bloemhulde brengende aan me vrouw van Ruiten. De jubilaris dankte voor de gebrachte hulde en voor de ondervonden vriendschap. Gedurende heel de dag kwamen fe licitaties binnen, schriftelijk en per soonlijk. Ook de zeereerw. heer pas toor Teissen gaf acte de présence. Per Januari a.s. gaat de heer v. Rui ten de post met pensioen verlaten; een zoon volgt vaders voetstappen bij het bedrijf.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5