ADS' >»^i(i6CL^W/tCl/fW ILaabtiTbedrijf van"' Beria binnenkort voor ongenadige rechters ZIJN HET ONDERZOEK IN ZAAK IS VOLTOOID De atoomwapens ter beschikking van bondgenoten 40 NAVO-ministers naar huis Kerstbomen langs de grens Zes straaljagers verongelukten De kogel is bepaald Optimistisch geluid over verwezenlijking Econ -Unie n n M n u n n DONDERDAG 17 DECEMBER 1953 "X 0 "1 45stc JAARGANG No. 13071 Directeur: c M. v HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN S Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. i„»nnn..m. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijf f 0.47 p. w„ f 2.p. mud., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Beschuldigd van greep naar de macht Het proces tegen de in ongenade gevallen Russische minister van Bin nenlandse Zaken Beria, die medio 1953 op geruchtmakende wijze werd af gezet, zal zeer spoedig worden geopend, aldus melden de Russische bladen. Radio Moskou heeft Woensdagavond omgeroepen, dat de Openbare Aan klager het onderzoek in de zaak-Beria heeft voltooid. De akte van be schuldiging tegen de ex minister is gisteren in de Sovjet-pers gepubliceerd. In de akte van beschuldiging wordt Beria beticht van misdaden tegen de partij en tegen de staat. Hij zou gepoogd hebben, het door hem geleide ministerie van Binnenlandse Zaken te plaatsen boven de Sovjet-regering, dus: getracht hebben, zich van de macht meester te maken. NOG ZES ANDEREN. De Russische bladen melden, dat zes andere voormalige hoge Sowjet- functionarissen eveneens zijn gear resteerd wegens staatsvijandige acti viteit. De namen van deze zes luiden: De voormalige minister van Bin nenlandse Veiligheid. Merkoelof. Het gewezen hoofd van de admi nistratieve dienst der geheime poli tie, de ex-minister van Binnenland se Zaken van Georgië, Dekanozof. De voormalige vice-minister van Staatsveiligheid, die ook vice-minis ter van Binnenlandse Zaken is ge weest, Koboelof, uit Georgië. De vroegere Georgische volkscom missaris van Binnenlandse Zaken, laatstelijk hoofd van een van de de partementen van het ministerie van Binnenlandse Zaken, Goglidze. De Oekrainse ex-minister van Bin nenlandse Zaken, voorheen chef van een departement der geheime poli tie, Mesjik. De vroegere leider van het re cherche-departement, dat bijzonder belangrijke zaken voor het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken- moest opknappen, Vlodzimirsky. Liquidatie van de Sowjet- In de verklaring van de Openbare Aanklager wordt het volgende ge zegd: „Uit het onderzoek is gebleken, dat Beria een groep verraderlijk samen zwerende staatsvijanden om zich heen had verzameld. De misdadige bedoeling was, organen van het mi- HAARLEMMER UIT V.S. UITGEWEZEN. De Amerikaanse regering heeft vandaag de deportatie naar Neder land gelast van de 22-jarige Haar- Jemmer A. Doornbosch, die voor stu diedoeleinden op illegale wijze de V.S. binnengekomen was. Doornbosch droste op 28 Januari te New Orleans van zijn schip en woonde bij een boerenfamilie in de buurt van Rockton (Illinois) totdat hij in September door immigratie ambtenaren gearresteerd werd. nisterie van Binnenlandse Zaken zo wel in Moskou als elders te misbrui ken tegen de communistische partij en tegen de regering der Sovjet-Unie in het belang van buitenlandse kapi talisten. Het verraderlijke streven der sa menzweerders was er op gericht, het ministerie van Binnenlandse Zaken te plaatsen boven partii en regering, gië een clandestiene organisatie ge sticht, die optrad als „filiaal van de Britse Secret Service". De aan het adres van de exminis- ter gerichte tenlastelegging stemt overeen met de beschuldigingen, die reeds aan tientallen Sovjet-leiders een terdoodveroordeling hebben be zorgd. Indien zeer binnenkort de rechts zaak geopend zal worden voor de man, die eens aan het hoofd stond van de Russische slavenkampen, dan zal Beria met vrijwel absolute zeker heid de doodstraf tegen zich horen uitspreken. EEN VOLKOMEN VERRASSING. Het bericht, dat Beria zich tenslotte wegens hoogverraad zal moeten ver antwoorden, heeft te Moskou het ef fect gehad van een bominslag. Sinds hij vijf maanden geleden onverwachts werd gearresteerd had men niets meer over Beria vernomen en men vermoedde reeds, dat de zaak in de doofpot was gestopt. Men was deze mening toegedaan, nu de Sowjet-Unie zich wat het binnenland betreft be de macht in handen te nemen en de ijvert om de levensstandaard te ver- Sovj et-regering van arbeiders boeren te liquideren ten einde het kapitalisme te herstellen en de heer schappij weer in handen van de bourgeoisie te leggen". Aanstichter van moordaanslagen. Beria wordt er ook van beschuldigd de aanstichter te zijn geweest van de moordaanslagen op Ordjonokidze en op zekere Kedrof, die sinds 1902 lid van de communistische partij was. Reeds in 1920 heeft Beria, volgens de akte van beschuldiging, in Geor- hogen en op het gebied van de bui tenlandse politie zich bezig houdt met een grote diplomatieke bedrij vigheid. Men vraagt zich thans af, of het aangekondigde proces openbaar zal zijn dan wel met gesloten deuren zal worden gevoerd. Ook in officiële Amerikaanse krin gen toont men zich verwonderd over het feit, dat de Sowjet-leiders de zaak-Beria naar voren hebben ge bracht, nu de conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken der „Grote Vier" op handen is. Plannen vafi Eisenhower President Eisenhower heeft giste ren meegedeeld, dat Amerika, indien er een oorlog mocht uitbreken, zijn atoomwapens zodanig zou gebruiken, dat daarmee de belangen van de Ver enigde Staten het best gediend wa ren. Hij zag niet in, waarom Ame rikaanse atoomwapens in oorlogstijd niet in handen van Amerika's bond genoten zouden worden gegeven. Een ander land zou immers in bepaalde omstandigheden een beter of effec tiever gebruik kunnen maken van atoombommen dan Amerika zelf. De president voegde aan die mede delingen echter nadrukkelijk toe, dat hij en'zijn regering op dit terrein geen enkel besluit zouden kunnen nemen, tenzij het Congres er zijn goedkeuring aan had gegeven. Hij en zijn minister dachten er niet over in strijd met de wet te handelen en de KONINKLIJKE KERSTBOODSCHAP. Op eerste Kerstdag des middags te 1 uur zal H. M. de Koningin over bei de radiozenders een Kerstboodschap uitspreken. De boodschap zal door orgelmuziek worden omlijst. Deze uitzending zal een kwartier duren. Zij wordt herhaald op tweede Kerst dag des avonds te acht uur. Ook de wereldomroep zal de bood schap uitzenden. (A.P.) wet, zoals zij op het ogenblik nog is, verbiedt de mededeling van gegevens betreffende de kern-energie en de leverantie van atoombommen aan landen in het buitenland. Die wet zou dus eerst gewijzigd moeten worden en de Amerikaanse minister van de fensie Charles Wilson heeft reeds toe gezegd, dat een daartoe strekkend voorstel aan het Congres zal worden j voorgelegd. De uitlatingen var. minister Wilson en president Eisenhower hebben vooral te Londen veel voldoening ge wekt. Men beschouwt deze ontwik keling als een triomf voor Churchill, die er sedert de geslaagde proefne ming met de Britse atoombom op het Australische proefterrein Woomera voortdurend op heeft aangedrongen, dat de uitwisseling van atoomgehei men zoals die in de oorlogsjaren be stond, zou worden hersteld. HET ATOOMCENTRUM. Voorts heeft president Eisenhower zijn voorstel tot vorming van een „wereldatoomcentrum" ten bate van vredelievende doeleinden nader be sproken. De Amerikaanse regering, zo zei hij, is bereid een „behoorlijk deel" van de in Amerikaans bezit zijnde splijtbare grondstoffen aan dat internationale centrum over te dra gen. Dat zou de Sovjet-Unie ook moe ten doen. Toen hem gevraagd word, of hij eventueel van plan was zijn plan al leen met de niet-mommunistische landen uit te werken, antwoordde president Eisenhower, dat hij zijn voorstel te goeder trouw had gedaan, dat hij zich nooit gewonnen gaf en dat zelfs een verwerping van zijn plan door Rusland hem er'niet van zou afhouden alle mogelijke wegen te zoeken om het beste gebruik te maken van de wetenschappelijke ont dekking der kernenergie. Zolang de Russen zich nog niet over het plan hadden uitgelaten zou het geen zin hebben over andere voorstellen te praten. Woensdag zijn zes straaljagers bo- van Groot-Brittannië verongelukt, hetgeen de dood veroorzaakte van twee vliegers, terwijl een derde zwaar is gewond. Een der verongelukte toestellen was een „Sabre" van de Canadese luchtmacht, die op een veld neer stortte, waarna zich een ontploffing voordeed. De bestuurder kwam om het leven. Vier straaljagers kwamen met el kander in botsing, toen zij in dichte mist in formatie vlogen. Twee der toestellen werden bij de noodlandin gen geheel vernield. Eén der vliegers werd ernstig gewond. Het zesde verongelukte toestel was een „Vampire"-straaljager van de Navilland-vliegtuigenfabriek te Ches ter. Dit vliegtuig viel gedurende dichte mist boven Noord-Wales te pletter, waarbij de burger-vlieger om het leven kwam. VLIEGTUIGONGELUK OP GOEAM. Een viermotorige Amerikaanse bommenwerper van het type B-29 is Woensdag kort na het opstijgen van de luchtbasis Anderson op het eiland Goeam in brand gevlogen en op een groep huizen nabij het vliegveld I neergestort. Twee gezinnen, 16 per- sonen, onder wie vijf kinderen, von- den de dood, terwijl zeventien per- sonen verwondingen opliepen. j Commerciële televisie I in Engeland Het Britse Lagerhuis heeft Woens dagavond met 302 tegen 280 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan de veel omstreden plannen der Britse regering om de kosten voor de tele visieprogramma's te dekken door re- clame-uitzendinge» toe te staan. Hierdoor komt een einde aan het monopolie van de B.B.C., die haar uit zendingen bekostigt met hetgeen aan „kijkgeld" wordt ontvangen. Een Labour-motie, waarin werd ge steld, dat de regeringsplannen in strijd zijn met het openbaar belang, werd met genoemde cijfers verwor pen. Hierna werd een regeringsmotie, welke een goedkeuring van deze plannen inhield, zonder stemming aanvaard. Europees leger moet er komen De veertig ministers der veertien landen van het Atlantisch pact heb ben hun vergadering te Parijs giste ren beëindigd. Zij zijn eenstemmig tot tot de conclusie gekomen, dat de fun damentele doeleinden van de Russi sche politiek geen wijziging hebben ondergaan. De ministers hebben nogmaals vast gesteld, dat er een Europees leger zal moeten komen, maar in het slot communiqué wordt geen woord ge rept over de uitlatingen van de Ame rikaanse minister Dulles, die in Frankrijk zoveel opzien hebben ge baard. Het schijnt, dat ministers zich in hun werkvergaderingen niet met het „incident" hebben beziggehouden. Overigens heeft president Eisenho wer zich op een persconferentie te Washington geheel achter zijn minis ter van buitenlandse zaken ge schaard.. De president sprak er zijn verbazing over uit, dat men in Frank rijk Dulles' mededeling over moge lijke stopzetting van Amerikaanse hulp als de Fransen hun goedkeu ring aan het Eiuropese leger zouden blijven onthouden, als iets nieuws had opgevat. De ministers van de Atlantische Raad zijn over de toezegging van de Amerikaanse minister van defensie, Charles Wilson, dat hij zal trachten uitwisseling van gegevens over kern energie in het algemeen en atoom wapens in het bijzonder tussen de Verenigde Staten en de Europese bondgenoten mogelijk te maken, zeer optimistisch zijn over de kans, dat Nu het geweer nog Zoals bekend is hebben de NAVO- landen overeenstemming bereikt over het gebruik van een Amerikaan se geweerkogel (7,6 mm), die kan worden afgevuurd door verschillen de soorten nationale wapens. Men mag aannemen, dat het ge bruik van een standaardgeweerko gel voor Nederland weinig proble men zal opleveren. De productie van munitie voor het Nederlandse leger geschiedt voor het grootste deel in ons land. Ten aanzien van het gebruik van een standaardgeweer gaat de strijd thans tussen de Amerikaanse T-44 en het Belgische „FN"-model. Neder land heeft in deze nog geen keus ge daan, al zijn vorig jaar wel reeds een 20-tal FN-geweren in ons land be proefd en, naar we uit militaire kring vernamen, werden ze gunstig beoordeeld. De „FN" en T-44 geweren zijn be langrijk lichter dan het ruim 9 pond wegende „Grand geweer", dat waar schijnlijk in de toekomst dan ook wel plaats zal maken voor een lichter type. Een Kerstboom, geplaatst door de West-Berlijners, op. de grens tussen Oost en West in hun stad, is een symbool van hoop en verwachting, voor hen. die in de Oostelijke zóne van de stad wonen. Het gemeentebestuur van West-Berlijn heeft langs de gehele zönegrens grote kerstbomen laten plaat sen, die 's avonds en 's nachts branden. Een controlepost tussen Oost en West. Een West-Berlijnse politieagent op zijn post. Spoorwegstaking gaat niet door De Britse vakbonden van spoor wegpersoneel hebben gisteravond hun staking, die aanstaande Zondag zou beginnen, afgelast na een vijf uren durende bespreking met de di rectie van de genationaliseerde Brit se spoorwegen. De vakbondsleiders besloten de voorgenomen staking af te gelasten, nadat de werkgevers hadden toege zegd de lonen over de gehele linie te verhogen. De overeenstemming werd bereikt na een conferentie op het ministerie, van Arbeid tussen de directie der Britse spoorwegen (de Britse vervoerscommissie) en leiders der drie grootste vakbonden. De ruim een half millioen spoor wegarbeiders krijgen een loonsver hoging van vier shilling per week, welke zij aanvankelijk als „weerzin wekkend laag" hadden verworpen. Het gehele loonstelstel zal in 1954 worden herzien, waarbij de lonen zullen worden verhoogd met een be paald percentage, dat een onafhanke lijk scheidsgerecht bindend zal vast stellen. Wanneer in de bijeenkomst van de ministers der Beneluxlanden, die in Januari te Brussel zal worden ge houden, op de drie in Luxemburg behandelde punten tot een voldoen de oplossing wordt gekomen, dan zal de verwezenlijking van de Economi sche Unie van België, Nederland en Luxemburg, die medio 1952 stagneer de, kunnen worden voortgezet. Men zal dan over kunnen gaan tot het voorbereiden van de stichting van de Economische Unie. Daarvoor zal nog veel voorarbeid nodig zijn, met name ten aanzien van de Monetaire Unie. De minister van economische za ken, prof. dr. J. Zijlstra, liet heden in een persconferentie een vrij op timistisch betoog horen over Bene lux, meer in het bijzonder over de resultaten van de op 9 December te Luxemburg gehouden conferentie der ministers van de Beneluxlanden. Hij zei evenwel voldoende realis tisch te zijn, om te zien, dat er in de toekomst zeker nog wel eens moei lijkheden zullen komen, maar het thans bereikte positieve resultaat kan niet meer worden ongedaan ge maakt. Een te niet doen van hetgeen met Benelux thans is bereikt zou voor de beide economieën schadelij ker zijn dan het tot stand komen van de Economische Unie. Twee-en-een-half maal sneller dan geluid Het Bell-X-la proefvliegtuig met straalaandrijving heeft bij Edwards Base in Californië een snelheid be reikt van ongeveer 2650 kilometer per uur. Dit record VA keer de snelheid van het geluid is nog niet officieel. De snelheid werd behaald op zeer grote hoogte. De Bell X-la is een klein toestel met korte vleugels dat de vorm heeft van een mes. Deze machine is de opvolger van de Bell X-l waarmee in 1947 de geluidsbar rière werd gepasseerd. Geen Maria jaar achter Ijzeren Gordijn Berichten uit Tsjecho-Slowakije omtrent de arrestatie van Mgr. C. Skoupy, bisschop van Brno, melden dat hij gevangen genomen en wegge voerd is vanwege de voorbereidin gen, die hij trof ter viering van Ma ria Jaar. Zijn plan was het de devotie tot Maria in dit komende jaar onder zijn vervolgde Katholieken aan te wak keren. Ook wordt melding gemaakt van waarschuwingen, welke de Me tropoliet Nikolaj heeft doen horen tegen de verering der Madonna van Czestochowa in Polen. Het is bekend, dat de communis tische regering de viering van het Maria Jaar in Tsjecho Slowakije ver boden heeft, onder voorwendsel, dat de plechtigheden ter ere van Maria de arbeiders uit de fabrieken zouden houden en het 5-jarenplan voor de economische ontwikkeling in gevaar zouden brengen. het Amerikaans Congres in zulk een uitwisseling zal toestemmen. Men hoopt echter, dat althans zo veel veranderd zal worden, dat er een einde komt aan een, zoals men zegt, „belachelijke" sitiuatie. Thans is het immers aan de opperbevelheb ber van de Atlantische strijdkrachten in Europa verboden kennis te nemen van alle bijzonderheden betreffende de atoomwapenen, die door de troe pen onder zijn eigen bevel worden gebruikt. Al zijn de veertien landen van het Atlantisch pact bezield door de vu rige hoop, dat de conferentie te Berlijn tot vermindering van de in ternationale spanning zal leiden, men i* in het algemeen niet optimistisch over de kans om met Molotof tot een accoord over Duitsland en Oosten rijk te komen. Bovendien twijfelt men er aan, of de Sovjet-Unie de door het Westen voorgestelde datum van 4 Januari zal aanvaarden. Dr. Paul Rükens, die zich, zoals bekend, met ingang van 1 Januari a.s. terugtrekt uit de dagelijkse lei ding van de „Unilever", zal zich in Nederland vestigen. Hij woont thans te Londen. Dr. Rij kens zal, naar reeds gemeld is, lid blijven van de Raden van Be stuur van Unilever n.v. en Unilever ltd. alsmede voorzitter van de Raad van Bestuur van Unilever n.v. Rode spruiten alleen in fantasie ontsproten? Voorlopig alleen voor zaadteel In 1951 reeds werd melding gemaakt van het feit dat een Dordrechtse zaadhandel en kwekerij er in ge slaagd was rode spruitjes te kweken. Menigeen zal zich in deze maand, waarin spruitjes gaarne plegen te worden geconsumeerd, hebben afge vraagd waar nu die beruchte rode spruitjes toch wel blijven. Men ziet ze nog niet op de markt. Desgevraagd deelde de firma ons mede, dat thans voor particulieren kleine pakjes zaad in de handel zijn gebracht. Er zijn verleden jaar klei ne hoeveelheden van de groente in circulatie gebracht om de reactie van het publiek te kunnen nagaan. Naar de firma ons mededeelde is deze gunstig, al blijft het altijd een kwes tie van smaak. Hoewel de stamhou ders spruitkool en rode kool zijn, doet de smaak aan geen van deze beide koolsoorten denken. Ook bij de tuinders bestaat voor het zaad belangstelling, doch de hoe veelheid zaad is thans nog te gering, om aan de vraag van de tuinders te voldoen. Op haar proef kwekerij heeft de firma evenwel een behoor lijke oppervlakte uitsluitend voor de zaadwinning gereserveerd, zodat zij hoopt in Augustus-September 1954 zoveel zaad te oogsten, dat tot ver koop aan tuinders kan worden over gegaan. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING. Overwegend droog weer met verspreide opklaringen en op ve le plaatsen nevel of mist. Zwak ke tot matige Oostelijke wind. Over het algemeen weer iets la gere temperaturen met nacht vorst in het Zuiden en Oosten van het land. 18 Dec.: zon op 8.44 en onder 16,29; maan op 14.24 en onder 6.43 uur. Het weer in Europa OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer temp. geheel bew. C. geheel bew. 2 regen 3 geheel bew. 9 mist c, licht bew. 4 onbewolkt 2 mist 7 mist —2 zwaar bew. 12 onbew. —7 zwaar bew. 1 nevel 1 nevel —2 nevel 0 mist 2 geheel bew. 5 onbewolkt —5 mist —3 onbewolkt 7 Korreltje Kleine zorgen maken spraakzaam, grote slaan met stomheid. (Seneca)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1