Gaat DUW verdwijnen? Reislustige diefjes hielden 'n plundertocht door ons land Hoeveel het schoolgeld wordt verminderd Verhuurder is verplicht voor werkende verwarming te zorgen Bijna duizend kippen onnodig ambtelijk afgeslacht Ontdekking in Doesburg Verzegelde enveloppe met geld verdwenen De baby werd blauw In Midden-Limburg nieuwe koollaag aangeboord WOENSDAG 16 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Schepping werkgelegenheid door regeringsopdrachten Bij de ministerraad ligt op het ogenblik een nota over een grondige herziening van de organisatie voor aanvullende werkgelegenheid. Het Alg. Dagblad heeft redenen om aan te nemen, dat in deze nota een sa menbundeling wordt bepleit van alle overheidsorganen, die zich op eni gerlei gebied met aanvullende werk gelegenheid bezig houden. Dit betreft dus de bevordering van werkgelegen heid, wanneer door minder drukte in het bedrijfsleven de werkloosheid toeneemt. Het zou in de bedoeling liggen, de werkobjecten van verschillende de partementen samen te bundelen en een DirectoraatGeneraal voor de werkgelegenheid op te richten, waar door men op een systematisch gelei de wijze allerlei werken zou kunnen doen uitvoeren, indien het spook der werkloosheid mocht dreigen. Aan het hoofd van dit directoraatgeneraal zal, naar verluidt, dr. ir. Mansholt Ouden van dagen mishandeld Verzoek om rusthuis te sluiten Naar aanleiding van verduistering en andere praktijken ten nadele van de bejaarde inwoners, heeft de hoofd commissaris van politie te Amster dam, B. en W verzocht, het rusthuis „Woud" aan de Vondelstraat te slui ten. Zoals we reeds eerder meldden zyn de exploitante van dit rusthuis en haar broer gearresteerd, in ver band met afpersen van gelden van een 87-jarige dame, die in dit pen sion wordt „verzorgd". De recherche heeft thans ook nog een klacht in behandeling genomen, die de mishandeling van enige der oudjes betreft. De afdeling Openbare Gezondheid, welke op het raadhuis zetelt, zal ad vies uitbrengen omtrent het verzoek tot sluiting van het rusthuis. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de Algemene Politieverordening zal worden toegepast en dat men inder daad tot sluiting zal overgaan. NEGEN MAANDEN VOOR LUITENANT. De le luitenant M. C. v. d. A., die in Korea opdracht had gegeven om een dronken militair in telefoondraad te wikkelen, daarna in 'n kuil te plaatsen en die kuil gedeeltelijk dicht te gooien, is door het Hoog Mi litair Gerechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf van 9 maanden. Handelsagent kon de onkosten niet dekken De Utrechtse rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen een 44- jarige handelsagent te Utrecht, aan wie verduistering van 84.000.was ten laste gelegd ten nadele van de Rotterdamse meelfabriek „De Maas". De verdachte had bü genoemde fir ma een betrekking gehad, welke hem boven zijn macht ging. Hij verloor het overzicht van zijn administratie, hetgeen nog werd bevorderd door ge brek aan controle. Ondanks de grote omzet was de winstmarge zo gering dat de agent zijn onkosten er niet mee kon dekken en het geld van de zaak ten eigen bate ging aanwenden. Bin nen drie jaar tijd ontstond er aldus een tekort van 84 mille. Het vonnis luidde: een jaar met af trek, geëist was een jaar en zes maan den met aftrek. HET GEVOLG VAN DE KONINGIN In het gevolg van de Koningin zul len onder meer mee naar Grindel- wald reizen: mevr. en jhr. mr. A. J. de BeaufortSickinghe, baron en ba- komen. De oprichting van dit direc toraat-generaal, waarbij zouden wor den betrokken de dienst uitvoering werken, de cultuur-technische dienst van het ministerie van landbouw, de provinciale organen voor de werk gelegenheid en de Rijksarbeidsbu- reau's, zou betekenen, dat de DUW in zijn huidige vorm niet wordt ge continueerd. Uit dit plan van minister Suurhoff zou men geneigd zijn af te leiden, dat het in het voornemen ligt, dat de verschillende ministeries wel hun eigen werkobjecten opstellen, maar deze gedeeltelijk door middel van het nieuw te vormen directoraat- generaal zullen doen uitbesteden aan particuliere aannemers, die dan de arbeiders, die werkloos dreigen te worden op normale wijze zouden kunnen aantrekken voor het uitvoe ren van deze werken. LANGERE OPZEGTERMIJN. De Eerste Kamer heeft het wets ontwerp tot wijziging van de bepa lingen omtrent het ontslag bij ar beidsovereenkomsten goedgekeurd. Alleen de communistische fractie bleek tegen te zijn. Het wetsontwerp bevat bepalin gen omtrent de verlenging van de opzegtermijn bij langdurig dienst verband (een week voor iedere twee jaar dat de dienstbetrekking heeft geduurd), ontslagen, welke kennelijk onredelijk zijn, herplaatsing, ontslag bij ziekte, bij militaire dienst en con currentiebeding. HOLLAND-NAUTIC FAILLIET VERKLAARD. De Haarlemse arrondissements rechtbank heeft de op 23 Nov. aan de N.V. Holland-Nautic verleende surséance van betaling ingetrokken en deze onderneming failliet ver klaard. Tot curatoren zijn benoemd de heren mr. B. J. Lammers en ir. A. J. W. de Bruyne, die tijdens de sur séance van betaling bewindvoerders waren. Als rechter-commissaris is aangewezen mr. N. Smits te Haar lem. De beslissing, of het bedrijf in tussen zal worden voortgezet, is nog niet genoemen. Experts ladelichters De Groninger recherche heeft twee I in de Oranjebuurt een fiets gesto- 17-jarige jongens gearresteerd die len. Bij een kaaswinkelier werd een uit het observatiehuis te Groningen diefstal gepleegd, hetgeen elk der waren ontvlucht. Beide knapen had- j jongelui 300 gulden opleverde. We den zich schuldig gemaakt aan tal- derom kocht men een kaartje en trok rijke diefstallen en ladelichtingen, naar Amsterdam met de bedoe- ■Zij werden gearresteerd toen zij de- ling om daar eens flink te gaan fui- zer dagen op weg waren naar Am- I ven van het nu rijkelijke bedrag sterdam met een buit van 300 gul- i aan geld. Provinciale Staten van Zuid-Holland De Provinciale Staten van Zuid- Holland zyn gistermorgen begonnen met hun tweede gewone zitting van dit jaar. Het nieuwe lid, mr. J. Slager (P. v. d. A.) uit Schoonhoven, die in de plaats gekomen is van de heer J. iSpronkers, k ewrdgeen en en •Spronkers, werd geïnstalleerd. Er stond een aantal voorstellen van Gedeputeerde Staten op de agenda, die wijzigingen of herzieningen van reglementen en bijzondere reglemen ten van waterschappen en polders betroffen, welke voorstellen, byna -allen zonder discussie, zonder hoofde lijke stemming onder de hamer door gingen. -Naar aanleiding van het voorstel tot wijziging van het reglement voor het hoogheemraadschap van Schieland waren vele bezwaarschriften van •colleges van burgemeesters en wet houders van gemeenten in het Schie land ingekomen, waarin adressanten om verzochten niet het reglement dn die zin te wijzigen dat de func tie van hoogheemraad onverenig baar is met het ambt van burge meester, zoals het voorstel van Ge deputeerde Staten wil. Uit de vergadering kwamen stem men die zich voor de aanneming van dit punt uitspraken, maar er bleek hier werd bij een boekhandel weer -eveneens oppositie hiertegen te be- een lade gelicht. Wederom ging destaan. reis naar Groningen en hier werd I De dijkgraaf en hoogheemraden van het hoogheemraadschap van Schieland hadden de wens geuit de •functies van dijkgraaf en hoogheem raad onverenigbaar te verklaren met ■het ambt van burgemeester. Naar hun oordeel rust bij een cala miteit op de burgemeester een der- De voorgestelde regeling voor de schoolgelden, die een afschaffing voor de eerste acht schooljaren betekent en een aanmerkelijke verlaging voor de overige, brengt ook een wijziging met zich mee in het reductiesysteem, in geval uit één gezin meer dan één kind school gaat. Tot nu toe gold, dat voor twee of drie kinderen 25 reductie per kind werd gegeven. Voorgesteld is nu de reductie voor twee kinderen te hand haven op 25 per kind en de reductie voor drie kinderen te brengen op 40 per kind. Van belang is ook, dat in het vervolg alleen reductie wordt verleend op daartoe strekkend verzoek van de schoolgeldplichtige. Onderstaande tabel geeft een voorbeeld van de nieuwe schoolgeldtarie ven per kind, betrekking hebbend op een gezin van twee kinderen (links) en een gezin van vyf studerende kinderen (rechts), waarvoor schoolgeld wordt betaald. VOORGE STELDE SCHOOLGELDEN ULO EN VHMO INKOMEN 2 KINDEREN 5 KIND ERE 3000.— 0 0 4500— 0 12.— 0 6000.— 7.50— 17— 0 10.— 9000— 14.25— 29— 0 19— 12.000 24.75— 46— 0 33— 15.000,— 38.25— 68— 0 43— 18.000 54.00— 93— 10.00— 75— 21.000 75.75—121— 19.00—101— 24.000 97.50—151— 32.50—131— 27.000— 120.75—200— 46.00—162— 30.000— 144.75—200— 60.50-194— 42.000— 150.00—200— 100.00200.— 6000. 150.00—200— 100.00—200— De voorgestelde regeling geldt per kind. De verschillen per inkomenklasse hangen af van de leeftijd der kinderen en de schooltypen die zij bezoeken. Het is de bedoeling, dat de nieuwe tarieven met terugwerkende kracht tot 1 September 1953 ingaan. De recherche was hen toen even wel al op het spoor en in Amers- Principiële uitspraak - i jus een verhuurder verplicht een slijtage in het ongerede geraak- •bezwaarlijk zal zijn daarnaast nog de verantwoordelijkheid te dragen, wel ke de functie van dijkgraaf of hoog den. In Amstedam werden ze door de politie ingerekend. Op 29 Nov. jJ. ontvluchtten de beide jongens uit het observatie- huis Aaiborg te Groningen. Ze na men de trein naar Rotterdam, waarbij ze gebruik maakten van een perron- kaartje en hielden zich schuil in de toiletten van de trein. In Rotterdam werden enkele winkeldiefstallen ge pleegd en met meer geld op zak reisden ze via Amsterdam terug naar „„«„lnpcf verzette zich en gaf de controleur te Groningen. Op 1 December keerden Het W3S geen VOgelpeSt ,kennen dat hij *iet deskundig was. ze naar Groningen terug en stalen by 1 - - - - een sigarenwinkel een bedrag uit de Een controleur van de Veearteenij- winkellade. Ze hadden toen weer geld i kundige Dienst heeft door „knuppe- om per trein naar Zwolle te vertrek- iaars»> onder toezicht van de Rijks ken en overnachtten daar in een litie bij de pluimveehouder K. te •auto. De volgende dag werd weder- Bennekom, 980 kippen en een groot om op een perronkaartje naar Rot- aantai kuikens af laten maken, om- terdam gereisd. Hier werden weer j dat voigens hem de dieren aan pseu- do-vogelpest leden. De ambtelijke foort werd het tweetal gearresteerd.heemraad met zich medebrengt. enkele ladelichtingen verricht en bewijs geleverd was dat de dieren ziek waren. Inderdaad bleek later, dat van pseudo-vogelpest geen sprake Prot. weeshuisfonds in feite Katholiek Pastoor A. S. Uyttewaal van Does burg heeft een merkwaardige ontdek king gedaan. Hij heeft n.1. onomsto telijk kunnen vaststellen, dat het Doesburgse Weeshuisfonds, in artikel 29 van het reglement voor de ge stichten van weldadigheid aldaar ten onrechte staat aangegeven als een protestantse instelling. Krachtens de fundatie van 1622 blijkt het weeshuis, aldus pastoor Uyttewaal. een uitge sproken katholieke instelling te zijn. Waar het hier bovendien een funda tie bij testamentaire beschikking be treft, is er geen sprake van verja- ringsrecht of wat dan ook. Om te bevorderen, dat alsnog de ronesse J. J. L. van Lynden, mej. A.' laatste wil van de erflaters wordt na- A. Broers, de verzorgster van de gekomen heeft pastoor Uyttewaal prinsessen, Renée RoëU, de vrien- *iAh TT1°1 met het reisgeld vertrokken daarna naar Utrecht. Ook hier wer den weer verschillende winkeliers van kleine bedragen beroofd. Via Amsterdam ging het tweetal weer naar Groningen. Hier leverde een ladelichting ruim honderd gul- den op, hetgeen voor hen voldoende I ^on .Yier kippen overhouden, was zich nieuwe kleren aan te waarvan hy er tweeter controle schaffen, en zelfs elk een horloge. naar de Ryksserurnmrichtmg en twee Met een „echt" spoorkaartje vertrok faarA het Instituut voor Infectieziek- «men toen naar Amsterdam, en ook I ten te utrecht zond. Een opmerkelijk staaltje van non chalance is wel dat de Rijkscerum iniicnting die twee kippen ter con trole had gekregen, terugschreef, dat vier kippen waren onderzocht! Kennelijk heeft het pluimvee zich tij dens de reis van Bennekom naar Rot terdam verdubbeld. Toch werden slechts twee kippen, onder toezicht van een dierenarts en in het byzyn van heer K., een controleur en een rijkspolitie-beambte verpakt en verstuurd. De moeilijkheden begonnen, toen K. in October last had van „snot" onder zijn kippen. Zijn veearts gaf het pluimvee daarvoor injecties. Een controleur van de Veeartsenij kundige •Dienst wilde opdracht geven de pluimveestapel te laten afmaken, om dat hij van oordeel was dat de die ren aan speudo-vogelpest leden. K. Zijn protest had succes. Controle van een deskundige leverde een gunstig resultaat op. Desondanks en in weerwil van het feit, dat ook bij herhaald virologisch onderzoek door de Rijksserumin- richting geen spoor van pseudo-vo- gelpest gevonden werd, werden de kippen toch afgemaakt in op spraak kon maken op een goed func- tionnerende verwarming. Hy stel de aan partijen een schikking voor waarbij door verhuurder onverwijld, op verantwoorde wijze aan de ke tel reparaties dienen te worden ver richt. Dit voorstel werd aanvaard, waarbij gedaagde, die toezegde direct opdracht te zullen geven voor repa ratie. veroordeeld werd tot betaling der kosten van het geding. te centrale verwarmingsketel voor zijn rekening te doen repareren of te vervangen? Deze principiële vraag kreeg de president van de arrondis- mentsrechtbank gistermorgen te be antwoorden in een kort geding, waar bij als eiser optrad een journalist en als gedaagde een verzekeringsmaat schappij te Den Haag. Pleiter van gedaagde verklaarde, dat van een normale slijtage niet mene van bestlmr tot ta_ ■gesproken kori worden. De adviseur j stellln^ yan het Landbouwschap *o*ls deze was gevoegd bij het do0Pr LANDBOUWSCHAP IN MAART. De regering heeft zich verenigd met de tekst van het ontwerp alge slachting vond plaats zonder dat het dracht van de controleur, die zich din van de oudste twee prinsessen en Tonia Egeler, het vriendinnetje van prinses Margriet. GERECHTSHOF SPEELDE STROPERS TEGEN ELKAAR UIT. Het Amsterdamse gerechtshof heeft (gistermorgen een 45-jarige water- kasmaker uit Amersfoort wegens het afleggen van een meineed in een- stroperszaak veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Het ging hier om strikken, die 2 jaar geleden door een jachtopziener werden aangetroffen op de heide bij de schietbanen te Soest. De opzie ner ging de volgende ochtend voor dag en dauw op de loer liggen en zag hoe twee mannen de strikken weer stelden, die hy te voren had ontsteld. De twee mannen moesten 'n jaar la ter voor de Utrechtse rechtbank we gens stroperij terecht staan en wer den. toen tegen elkaar als getuigen gehoord. Een van hen was de water- •gasmaker uit Amersfoort, die thans wegens meineed is veroordeeld. MELKBEZORGING TIJDENS DE KERSTDAGEN Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft in het belang van een goede melk- voorziening van de consumenten be paald, dat tenminste op een van de beide Kerstdagen de melkbezorging op de gebruikelijke wijze moet ge schieden. zioh met een .vertaling" van stichtingsacte gewend tot de gecom mitteerden der Gestichten van Wel dadigheid in Doesburg, tot de Raad der gemeente en tot Ged. Staten van Gelderland om rechtsherstel te ver krijgen. Hoe de verkeerde situatie zioh in het verleden heeft ontwikkeld, is niet meer na te gaan. Nochtans behoeven de „onrechtmatige" beheer ders zich geen gewetensbezwaren te maken of vrees te koesteren voor de „helse straffen", waarmede degenen, die het fonds zouden vervreemden, in 1622 bedreigd worden, omdat te hunnen aanzien het aloude adagium „ontwetend zondigt niet" van toepas sing mag worden geacht. Intussen bestaat het weeshuis als zodanig reeds lang niet meer: wel is er nog het fonds. BREDA BENOEMT EEN RECTOR Met voorrang werd gisteren door het eerst met het geval had be moeid. In de .Vrije Boer", orgaan van de Vereniging voor Bedrijfsvrijheid in de landbouw, waaraan deze gege vens worden ontleend, wordt grote verontwaardiging uitgesproken over het gebeurde. Op het Marconinlein te Rotter dam is de 56-jarige G. G. uit Rotter- gebracht, dat de betreffende ketel 'beter vernieuwd kon worden. Op grond daarvan had de maatschap pij aan eiser voorgesteld de kosten daarvan voor gezamenlijke rekening te nemen. Laatstgenoemde was hier toe evenwel niet bereid, zich daar bij op het standpunt stellende, dat hij een woning met een functionneren- de centrale verwarming had ge huurd. Een en ander werd nader toege licht door de raadsman van eiser, die er voorts op wees, dat slechts door centrale verwarming de wo ning op afdoende wijze kon worden verwarmd. De president wilde zich niet inla ten met de kwestie of de ketel dient te worden gerepareerd of door een jge VJ. V-I. Uit 1VU LLCl - re VVUlUtll JUtlAUtUU UI UUUl ccu dam door een autobus aangereden andere moest worden vervangen, en aan de gevolgen overleden. 1 doch achtte het billijk, dat eiser aan- VERZOEKSCHRIFTEN VRIJ VAN ZEGEL. Zoals bekend is, zijn tot dusver verzoekschriften aan de koningin of aan instanties van de rijks-, provin ciale- of gemeentelijke overheid, waarbij wordt verzocht om een be noeming, een verhoging van bezoldi ging of een gunst, onderworpen aan een zegelrecht van ƒ0.50. Thans is in het Staatsblad no. 547 een Koninklijk Besluit van 2 Decem ber 1953 opgenomen, waarbij voor bedoelde verzoekschriften vrijstelling wordt verleend. Deze vrijstelling heeft dus tot ge volg, dat voortaan sollicitaties, niet meer op zegel behoeven te worden gesteld. Hetzelfde is het geval met b.v. rekesten om kwijtschelding van belastingen e.d. De nieuwe regeling gaat in op 4 Januari 1954. LOONSVERHOGING IN DE ZUIVELINDUSTRIE. De Kerncommissie voor de Zuivel industrie (werkgevers) en de samen- de gemeenteraad te Breda de be- werkende organisaties van werkne- t-i j-n -ui. mers genoemde bedrijfstak zijn tot volledige overeenstemming geko men over een belangrijke loonsverho ging. Onder voorbehoud van goed keuring der Rijksbemiddelaars zullen de lonen in de eerste tot en met de vijfde gemeenteklasse omhoog gaan met percentages van 5H tot 12J^. Ook de lonen van de jeugdige arbeiders worden aanzienlijk verbeterd. In de loonsverhoging zyn bere kend: de „5 pet.", de „2 ct. per uur" voor geschoolde arbeiders en de in krimping van het gemeenteklassen verschil. noeming behandelt van een rector bij het stedelijk gymnasium. Het cura torium had op de voordracht weder om geplaatst dr. B. J. de Jonge, con rector van het gymnasium te Dor drecht, gevolgd door nummer twee van de voordracht, dr. N. Veis Heyn, conrector van het christelijk gymna sium te Utrecht. B en W namen nu de voordracht in een brief aan de raad over. Zonder discussie werd dr. De Jonge benoemd, waarmee de geruchtma kende rectorskwestie te Breda tot het verleden behoorde. Proces tegen chef van griffie Een op een van groot belang-zijn de bladzijde kapot gescheurd regis ter, afkomstig van de vroegere griffie van 't op 1 Januari 1950 opgeheven Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, heeft Dinsdag op de groene tafel van het Amsterdamse Hof gelegen. In dit register werden na de bevrijding alle stukken van overtuiging ingeschre ven. Een van die stukken was een enveloppe met 7900.waarvan men in 1952 bemerkte, dat zij ver dwenen was. Toen men het register er op na sloeg was er juist op de plaats, waar de enveloppe volgens afgegeven ontvangstbewijzen moest zyn ingeschreven, een gapend gat. Onder beschuldiging de enveloppe met het geld te hebben verduis terd stond terecht de 53-jarige thans geschorste griffie-ambtenaar J. T. B. uit Amsterdam, die bureauchef van de griffie van het voormalig bijzonder hof was. In eerste instantie is hij door de Amsterdamse rechtbank tot een jaar veroordeeld, hoewel de officier van Justitie het bewijs niet geleverd achtte en vrijspraak had gevraagd. De verdachte tekende hoger beroep aan en Dinsdag werd opnieuw een zevental getuigen gehoord. Uit hun verklaringen bleek, dat na de bevrij ding door een P.R.A.-rechercheur uit Alkmaar eerst twee kostbare siera den, te weten een ring en een arm band, te zamen een waarde vertegen woordigende van 225.000.op de griffie waren gedeponeerd en twee dagen later in bankbiljetten een be- drag van 7900.Zowel het geld als de sieraden waren tijdens de oorlog een Joodse vrouw ontnomen. In 1948 kregen nabestaanden van deze vrouw het bericht, dat er twee sieraden waren, die hun toekwamen. Een der nabestaanden nam deze op de griffie in ontvangst Het geld raak te echter in het vergeetboekje. Eerst in Mei 1952 was het een wachtmeester der Rijkspolitie te Alk maar, die dezelfde nabestaande er op merkzaam op maakte, dat er ook nog geld in Amsterdam was gedeponeerd. in het paleis van Justitie te Amster dam vervoegde, bleek de verzegelde enveloppe verdwenen te zijn. Inmid dels heeft de staat het geld toch aan hem uitbetaald. De verdachte zelf ontkent hardnek kig iedere schuld. Hij zegt, dat er nimmer geld bij zyn vroegere griffie is afgegeven en houdt vol, dat op de gescheurde plaats in het register een der twee destijds af- en teruggege ven sieraden stond ingeschreven. De procureur-generaal ach+te het wettig en overtuigend bewijs niet ge leverd en vroeg vrijspraak^ Het hof zal in deze zaak uitspraak deen op 29 December. SMOKKELAUTO REED DOOR BARRICADE. Bij de Belgische grens te Stram- pray ontsnapte Maandagavond een auto met een lading smokkelboter. Kommiezen die van de komst van de auto op de hoogte waren hadden 'n stevige barricade opgewor pen. De bestuurder gaf geen gehoor aan het stopbevel een 100 meter van de barricade en reed met verhoogde snelheid door. De kommiezen openden het vuur de auto, doch deze vloog met .grote vaart op de barricade en schoof deze naar de kant van de weg. De hoop van de douaniers, dat de auto wel zo zwaar beschadigd zou ■zijn dat hij niet verder kon, bleek ijdel. In de duisternis wist de be stuurder met zijn lading te ontkomen. de S.E.R., in overeenstemming met de in de Stichting voor de Land bouw samenwerken organisaties, daaromtrent uitgebrachte advies. In verband daarmee wordt de af kondiging van bedoeld instellings besluit spoedig na de jaarwisseling door de Stichting verwacht, terwijl het Landbouwschap twee maanden -nadien zijn werkzaamheden zal kun nen "aanvangen. Met de gezameilijke voorberei ding van een publiekrechtelijk be drijfsorgaan heeft de georganiseerde landbouw zich reeds sinds 1945 bezig gehouden. KWESTIE VAN DE ZIEKE DIENSPLICHTIGE. De centrale raad van beroep heeft een nader onderzoek gelast in de zaak van de Hilversumse soldaat die in het leger ernstig ziek zou zijn geworden, doch een afwijzende beschikking van de minister kreeg toen hij om inva liditeitspensioen had gevraagd. De jongeman was in dienst ernstig ziek geworden, doch aan zijn klach ten was nauwelijks aandacht besteed. Toen tenslote bleek dat de man lij dende was aan tuberculose moest hij in een ziekenhuis worden opgenomen. De raad van beroep heeft thans be paald, dat een nader en uitgebreid onderzoek in deze zaak zal moeten worden ingesteld, teneinde uit te ma ken of de soldaat in of buiten de dienst ziek is geworden. Een 11 weken oude baby in Bad we 11-Ash (Suffolk) werd iedere keer, nadat hij zyn fles je melk had gedronken, hele maal blauw. De dokter liet de baby, Roger, onmiddellijk naar het ziekenhuis brengen, waar men het raadsel snel oploste. Het bleek, dat het pompwater, waarmede de melk van Roger werd aangelengd, zeer veel ni traat bevatte, waardoor de bloedsomloop werd gestoord en de baby blauw werd, aldus de ..Daily Herald". Roger had 48 uur, nadat hy in het ziekenhuis was opgenomen, zijn normale kleur weer terug en heeft verder geen onaangena me gevolgen van de „vergifti ging" ondervonden. Zaterdagmiddag zyn bij de proef- buurt ook een boring zijn verricht en boring te Neer ten Westen van de afgaande op de toen verkregen ge- Maas in midden-Limbnrg de eerste gevens verwacht men meerdere ko- kolen aangeboord op een diepte van 700 m. Het betrof een laag van 4f centimeter, die voorafgegaan werd door allerhande gesteenten en zand uit de deklaag, zandsteen, leisteen 3oFmergel. Vlak voor het aantreffen van worden opgetrokken en naar de Oost De wachtmeester maakte dit op uit de kool doorboorde men een laag zijde van de Maas worden overge- de administratie van de vroegere P.R. I groenachtig zand. bracht, waar men het onderzoek in de A. te Alkmaar. buurt van Swalen en Beesel hoopt Toen de nabestaande zich hiervoor In vroeger jaren» moet in deze voort te zetten. enlagen te zullen aantreffen. Er zal geboord worden tot een iiepte van 1500 meter. In het voor jaar hoopt men die diepte bereikt te hebben. Dan zal d= boortoren te Neer

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6