Het water zakt op Schouwen en geeft zijn geheimen prijs Verhoogde kinderbijslag kwam er met vlag en wimpel door ABDIJSIROOP Fantasierijke Amsterdammer lichtte vele emigranten op De hogere sociale uitkeringen Verduisteringen bij woningbouw Een wereld van kleinen komt volgend jaar naar Nederland WOENSDAG 16 DECEMBER 1953 p— DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 TWEEDE KAMER motie-Lucas, die beoogt, om voor de leraren bij het VHMO alsnog over de termijn van 1 Januari 1947 tot 31 Augustus 1947 de op 1 September 1947 ingegane salarisverhoging uit te betalen, niet zal kunnen worden uit gevoerd. Als het een amendement was geweest zou spreker het onaan vaardbaar hebben genoemd. De staatssecretaris van O. K. en W. mej. DE WAAL, meent, dat er geen grond is voor de bezwaren tegen de tijdelijke verlenging van de cursus duur van lagere technische scholen. Zij achtte echter wel goede gronden nogmaals de aandacht op de benoe ming van vijf directeuren aan dit departement. Spreker begrijpt niet, dat o.a. de minister van Financiën hiermee accoord kon gaan. Hij waar schuwt er tegen, dat langs een om weg opnieuw de drie directeuren- generaal, die de Kamer indertijd niet heeft gewild, op dit departement zul len worden binnengesmokkeld. Minister CALS betoogt, dat hij niet voornemens is om alle vijf directeurs- rangen direct toe te kennen. Hij wil graag de uitspraak van de Kamer, zodat hij bij voorbeeld de chef van aanwezig, om de Staten-Generaalde afdeling Lager Onderwijs tot niet onmiddellijk te kennen in deze verlenging. Het betreft hier echter geen voor uitlopen op een nieuwe structuur. Met nadruk verklaart spreekster, dat het hier incidentele gevallen betreft, om tegemoet te komen aan verheu gende verlangens van schoolbesturen en ouders. De heer ROOS JEN (AR) is zeer teleurgesteld, dat de regering zijn „ontknikkings-motie" onaannemelijk heeft geacht in haar consequenties. Welke consequenties zijn dat? Maar spreker wil zijn motie niet in de ijs kast houden, evenals een andere mo tie. De motie wordt ingetrokken. De heer LUCAS (KVP) zegt, dat het door de houding van het Kabinet een onmogelijkheid is, om een betere situatie voor de leraren te bereiken Laat men, soepel zijn in de onder handelingen, om de sfeer goed te houden. Daarom zal spreker dan ook alleen zijn motie intrekken. De heer TIL ANUS (CH) vestigt directeur kan bevorderen. In de avondvergadering waren aan de orde de beraadslagingen over de afdelingen van de begroting voor O., K. en W., handelend over de Kunsten en Wetenschappen. De begroting van onderwijs enz. werd te half een vannacht z.h.s. aan genomen. Benauwde hoest Als andere yjy middelen gefaald w1*' hebben, Uw hoest VvIX minder benauwd Cvvy te maken, neem dan V AKKER'S xVK 's werelds beste hoestsiroop Leraren thans „in goede sfeer" In de vergadering van de Tweede Kamer was gisteren aan de orde de stemming over de motie-Bommer over de circulaire van de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting aan de gemeentebesturen betref fende de huurverhoging van na de oorlog gebouwde woningwetwonin gen, die tot strekking heeft om de gemeentebesturen alsnog in de gele genheid te stellen om voorstellen in te dienen, als het huurpeil van deze woningen dat van gelijkwaardige vooroorlogse woningen ter plaatse te boven gaat. De motie-Bommer wordt met 46 tegen 28 stemmen verworpen. (Vóór stemmen P. v. d. A. en C.P.N.). Aan de orde zijn de wetsontwer pen wijziging van invaliditeitswet, ziektewet, zeeongevallenwet, tot uit breiding van de toepassing zieken- fondsbesluit, noodwet ouderdoms voorziening, tijdelijke verhoging on gevalsuitkeringen, wijziging kinder bijslagwet, noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen- De heer VAN DEN BOR (P. v. d. A.) kan zich over het algemeen wel accoord verklaren met deze maat regelen, die beogen verschillende so ciale verzekeringswetten aan te pas sen aan de aanstaande loonsverhoging van 5 percent Spreker bepleit echter nog wel met klem de belangen van de achtergebleven groepen, ten aan zien waarvan de minister heeft ver klaard dat maatregelen ter compen satie niet uitvoerbaar zijn. Waarom is bij deze Wetsontwerpen niet meteen gestreefd naar coördinatie, bijvoor beeld van loongrenzen en dagloon bepalingen? De heer STAPELKAMP (AR) zegt dat hij kort kan zijn bij de bespre king van deze wetsontwerpen. Hij kan zich aansluiten bij hetgeen reeds door de heer Van den Born werd ge- j zegd, onder meer omtrent de achter- I gebleven groepen. I da?mhef^Lnv^ding^van6toe Gebroken dorpen tonen de verwoesting van wetsontwerpen vele tientallen mil- lioenen zijn gemoeid, die weer ten goede zullen komen van de sociale gerechtigheid, hetgeen spreker zeer verheugend acht. Mevrouw LIPS—ODINOT (CPN) meent dat de regering niets doet voor de achtergebleven groepen. Natuur lijk is spreekster het eens met de verhoging van de kinderbijslag, al is deze regeling het gevolg van een ver keerde politiek. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de heer SUXJRHOFF zegt dat het bijzonder moeilijk is om maatregelen te treffen voor de zoge naamde achtergebleven groepen, om dat niemand weet hoeveel mensen het hier betreft. Het is een buiten gewoon schrijnend probleem, waar voor men een regeling zou moeten treffen, die individualiserend werkt Spreker ziet geen mogelijkheid de woorden „niet uitvoerbaar", ten aan zien van de regelingen voor deze groepen, terug te nemen, omdat dit nu juist het hele probleem omvat. Voorlopig valt hier niets aan te doen. Spreker kondigt een wetsontwerp aan, waarbij de dubbele premie voor ziekenfondsen wordt afgeschaft voor gezinnen, die trekken van de nood wet-ouderdomsvoorziening en waar ook invaliditeitsrente wordt ontvan gen. Ten aanzien van de noodwet ouderdomsvoorziening zegt spreker dat de verhoging van de uitkeringen meer bedraagt dan de 5 percent loonsverhoging. De opvatting, dat de kinderbijslag de lonen zou drukken, is al dertig jaar geleden overwonnen. De staatssecretaris van Sociale Za ken de heer VAN R/HüUÏN, betoogt dat de plannen voor de coördinatie plannen over het loonbegrip en de administratieve bemoeiingen binnen kort in de Eerste Kamer zullen wor den behandeld. Zo spoedig mogelijk zullen ook de coördinatie-ontwerpen ten aanzien van werkgevers en werk nemers en een eenheid in de recht spraak worden ingediend. Met de medische wereld is overleg gaande over de bezwaren, die hier gekoes terd worden tegen de verhoging van de loongrens voor de verplichte zie kenfondsverzekering. Na enig re- en dupliek worden de wetsontwerpen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verkiezing voor gemeenschapsraad Eerste in Nederland A^e. Zaterdag zal voor de eerste maal in ons land een gemeenschaps raad worden gekozen. Tot het instel len van een gemeenschapsraad werd door de minister van Binnen landse Zaken besloten bij het vast stellen van de nieuwe grenzen voor de gemeente Utrecht. Wanneer per 1 Januari a.s. dit Groot-Utrecht tot stand komt, zal het aangrenzende Zuilen vrijwel ge heel Utrechts gebied worden. Voor ■het overgrote deel van Zuilen, n.l. dat deel dat naar Utrecht overgaat, wordt een gemeenschapsraad inge steld. De gemeenschapsraad zal het Utrechtse gemeentebestuur desge vraagd van advies dienen over zaken betreffende het voormalige Zuilense gebied. Ook kan het ^Utrechtse ge meentebestuur de gemeenschapsraad opdrachten geven tot het uitvoeren van genomen besluiten, terwijl de gemeenschapsraad voorstellen bij ■dé Utrechtse raad kan indienen De -gemeenschapsraad krijgt evenveel ■leden als de voormalige Zuilense ■raad, te weten 21. Niets kwam terecht De Utrechtse rechtbank heeft giste ren een aantal gevallen van oplich ting en/of verduistering behandeld, ten laste gelegd aan een 46-jarige emballeur uit Amsterdam. Enkele ja ren geleden had de verdachte te Am sterdam een „Nationaal transport- en controlebedrijf" opgericht, dat bijkan toren had in verschillende plaatsen des lands. Door het organiseren van filmavonden wist hij mensen voor emigratie te interesseren met de za kelijke bedoeling dat hij het transport der goederen dan wel de passage op de boot voor hen zou verzorgen. Zo wist hij twee Poolse arbeiders te Utrecht voor te spiegelen dat zij binnen drie maanden naar Canada konden emigreren en daar bovendien door zfjn toedoen een baantje zouden krijgen. Daarvoor moest een bedrag van 72.50 worden gestort, bestemd als voorschot op te maken onkosten, en 100 voor de „Stichting landver huizing Nederland", plitó 150 voor boeking van passage. De emballeur ontving de gelden doch de betrokke- Nadat j.l. 9 December m Utrecht nen zagen hiervan geen cent terug. en in negen randgemeenten nieuwe ■gemeenteraadsverkiezingen zijn ge houden, zullen Zaterdag 19 Decem ber in Zuilen voor de eerste maal in ons land verkiezingen voor een gemeenschapraad worden gehou den. Uit de 21 gekozen leden wordt een voorzitter en een secretaris be noemd. Tot officier in de orde van Oranje-Nassau is benoemd ir. C. l Biemond, directeur der Gemeente- Advertentie) waterleidingen te Amsterdam. ONDERWIJS. Aan de orde is de voortzetting van de algemene beraadslagingen over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Minister CALS zegt ook te betreu ren, dat prof. Berg zijn functie bij het Instituut van Sociale Studie niet heeft aanvaard. Er is echter geen acuut probleem ten aanzien van de leiding van dit Instituut. Wel is het zaak, om de bestuursvorm en de or ganisatie van dit Instituut krachtig ter hand te nemen. Het vertrouwen van de Kamer heeft de minister gesterkt in zijn pogingen, om het onderwijzerstekort op te heffen. Bij de ontknikking van onderwijs- salarissen heeft de minister indertijd de vroegst mogelijke datum aange houden. De motie-Roos jen gaat een heel eind verder, dan door de betrokkenen zelf in het georganiseerd overleg is gevraagd, namelijk tot 1 Januari 1948. Deze motie stelt de regering voor onaannemelijke consequenties. Over de lerarensalarissen zegt de minister, dat het niet mogelijk is om een vergelijking te treffen met de honorering van een bepaalde ambte- naarlijke rang. Men kan de salarissen der leraren daar niet aan binden. Er heerst thans een goede sfeer en een zekere rust bij de onderhande lingen, over de lerarensalarissen. De regering is van oordeel, dat de tien maanden terreur van de zee Nadat het laatste dijkgat op Schou- zee gaat, passeert het bij eerstge- wen en Duiveland gedicht was, spraknoemde gemeente behorende gehucht minister Algera kortgeleden zijn j Kapelle. Daar een even somber vreugde en voldoening uit over dit beeld:: De oude cichoreifabriek, en- bereikte resultaat De minister zeidekele boerderijen en drie huizen staan tevens, de grote moeilijkheden, wel-er nog, zij het dan met gapende ke na het droogvallen van de geïnun- wonden. De rest van Kapelle is ver- deerde polders zullen ontstaan, niet j anderd in een trieste hoop waarde- te onderschatten, waarbij hij als zijn 1 loos puin. meotag te kennen gaf, dat het Ne- wij bouwcn Mn nieuw Iand, derlandse volk helaas niet voldoende i J doordrongen is van de ernst van Achter het op 6 Nov. gesloten deze situatie. j laatste dijkgat van de Vierbannen- j polder ligt het wat lager gelegen Moeilijkheden zijn er zeker voor i dorp Ouwerkerk, waar het water nu de 2700 h.a. grote Vierbannenpolder J ook weg is. In Ouwerkerk is slechts van Duiveland. Reeds enkele weken draaien de machtige pompen bij Ste- vinssluis en bij Ouwerkerk op volle kracht en da? in dag uit drijven zij millioenen kubieke meters uit de polder terug naar de zee. Dit werk vordert snel en als gevolg hiervan is de wegvérbinding van Zierikzee naar de Rampaartsedijk thans droog gevallen, zodat het dorp Nieuwer- kerk, waar het water nu ook ver dwenen is, nu over land bereik baar is. de dorpskern droog gebleven. Daar, op luttele vierkante meters grond, een eilandje op een eiland, woont de burgemeester. Hij is er ook na de ramp gebleven tot het moment, dat hier het water zijn laatste geheimen moest prijsgeven. Lang bleef de werkelijke situatie op en rondom Ouwerkerk een ge heim, maar voor wie Nieuwerkerk mocht zien, was het niet moeilijk zich een voorstelling te vormen van Ouwerkerk, dat maanden achtereen vlak achter het grote stroomgat lag. Moeilijkheden ellende „Luc- tor et Emergo". Een wonderlijke combinatie van woorden, maar wie de bewoners van Schouwen en Dui veland over him vele problemen heeft horen spreken, weet, dat deze woorden toch bij elkaar horen. Door geheel Nederland. Van verzekering der goederen op een „all-risk" polis voor een emi grant uit Zeist kwam ook niets te recht, evenmin als van de passage, die verdachte zou hebben geboekt voor een bouwondernemer uit Laren die hij een plaats op de eerstvolgende boot naar Canada in het vooruitzicht stelde. De gestorte 1800 konden ach teraf niet worden teruggevorderd. Ook een aannemer uit Huizen, die aan verdachte een bedrag van ruim 2700 verstrekte voor het vervoer van twee auto's naar Nieuw-Zeeland, werd de dupe van diens bemoeiingen. Wel veroorloofde hij zich zonder toe- stemming van de aannemer met een der auto's een tochtje naar Duitsland i te maken om daar zijn dochter af te I halen. Tenslotte had hij een dame uit Amsterdam een bedrag van 399.20 afhandig weten te makeai voor de verzending van haar goede ren naar Canada. Op de dag van het vertrek bleek de HollandAmerika lijn echter nergens van af te weten, zodat de goederen moesten achterblij ven. Drie jaar geëist. Een uitgebreid getuigenverhoor staafde de ten laste gelegde feiten, die de verdachte alle trachtte te ont kennen. In geen geval achtte hij zich schuldig aan oplichting, daar hij be weerde nooit de bedoeling te hebben gehad de mensen te benadelen. De officier van justitie meende, dat de verdachte door een weefsel van Dorp, uit nood geboren Een deel van de bewoners van Nieuwerkerk is sinds enige maanden gevestigd aan het zgn. „Beijersdijk- je", het nooddorp aan de voet van de dijk van de Vierbannenpolder. Daar staan ongeveer honderd nood woningen, enkele noodwinkels en er is sprake van, dat deze kleine nieuw gevormde samenleving binnenkort Met ingang van 1 Jan. Tegelijk met de lonen zullen op 1 Januari ook de sociale uitkeringen en de kinderbijslagen in verband met de huurverhoging worden verhoogd. De Tweede Kamer keurde gister middag de daartoe strekkende wets ontwerpen unaniem goed, evenals het ontwerp tot verhoging van de loon grens voor de Ziekte-, Ongevallen en Invaliditeitswet van T 5025 tot 5300. De Stichting van de Arbeid had destijds een grens van 3000 gulden voorgesteld, maar de regering heeft deze op 5300 gesteld in verband met ook over een noodkerkje zal be-.bezwaren van medische zijde, schikken. i De ontwerpen moeten nu alleen Uit dit nooddorp zien we thans denog de Eerste Kamer passeren. Nieuwerkerkers met laarzen aan en gewapend met een spa of schop naar uitkeringen van de noodwet hun oude dorp trekken, waar het I D™es worden verhoogd in de ge- water niet langer de gevolgen van meenteklassen l en 2 voor gehuwde zijn wrede spel verbergt Tien maan den lang is hier het water de baas geweest en, dat wetende, hebben de mensen van Nieuwerkerk geen ho ge verwachtingen van hetgeen wacht. Een plaats van verschrikking Het eens zo vriendelijke dorp ligt er thans bij als een plaats van ver schrikking en onheil, van verwoes ting en ellende. De dorpsring is ge spaard gebleven, doch daar om heen tot in de wijde omgeving staan de boerderijen, de huizen van arbeider en rentenier, in elkaar gestort of zwaar beschadigd en van slechts en kele panden krijgt men de indruk, dat ze misschien nog kunnen wor den hersteld. Aan de weg naar Oos- terland staat als een skelet het zui- velfabriekje „De Duif'. Ook hier ze gevierde het water en sloeg de zwa re muren stuk. Nieuwerkerk zal zijn enige industrie moeten missen, want de melkfabriek zal in Zierikzee worden herbouwd. Dat is een vluchtig en verre van volledig beeld van Nieuwerkerk, waar mensen thans snuffelen in de puinhopen naar bezittingen van zich zelf of zoeken naar herinneringen aan die driehonderd mensen, mis schien eigen familie of bekenden, van wie ze voor altijd afscheid heb ben moeten nemen. „Wij bouwen een nieuw dorp" Nieuwerkerk is er bijzonder erg aan toe. Een kort bezoek aan deze plaats laat niet na een diepe indruk te maken en bovenal bewondering voor al diegenen die zich bereid hebben verklaard om hier weer te werken en te leven. Zij willen een nieuw dorp bouwen en daarbij een sfeer scheppen, waar ook de jeugd van Nieuwerkerk zich thuis zal voe len mannen met 84 en voor ongehuw- den met ƒ60, en voor de gemeente klassen 3, 4 en 5 voor de gehuw de mannen met 90 en de ongehuw de mannen met 60. Vrij inkomen. Het bedrag, dat voor de berekening van het eigen inkomen buiten aan merking wordt gelaten wordt ver hoogd met 100 tot 200. Deze beide maatregelen zullen de schatkist resp. 24 millioen en 13 millioen kosten. Er komt een tijdelijke verhoging der kinderbijslagen en der invalidi teitswet met een bijslag van 21 pet. en van de op die rente verleende toe slagen per gezin van 35 tot ƒ42.50 per maand. Deze verhogingen zullen voor het jaar 1954 een uitgave van ongeveer 2 millioen vergen. In de vierde plaats komt er een tijdelijke verhoging van ongevalsuit keringen, welke de schatkist ongeveer 1 millioen zal kosten Aanvaard is ook een verhoging der kinderbeslagen. Deze worden nu 48 cent per dag voor het eerste kind, 54 cent per dag voor het tweede en der de kind, 75 cent per dag voor het vier de en vijfde kind en 85 cent per dag voor het zesde en volgende kinde ren. Ten slotte komt er een verhoging der kinderbijslagen en der inkomens grenzen van de noodwet-kinderbij slag kleine zelfstandigen. De inko mensgrenzen worden verhoogd van 2800 tot 3000. Wat de kinderbijsla gen voor de kleine zelfstandigen be treft, de bijslag van het derde kind wordt gebracht op 30 cent en voor het vierde en volgende kinderen van 34 cent per dag en per kind op 43 cent per dag. De totale De totaleukos- ten van deze wet, waarbij de rege ring poogt i«ts te doen ten bate van veelbesproken „vergeten groe- Wie van Nieuwerkerk naar Zierik- pen", bedragen naar ruwe schatting in totaal anderhalf millioen per jaar. Al deze verhogingen wil de rege ring tegelijk met de a.s. loonsverho ging van 5 pet. op 1 Januari a.s. van kracht doen worden. Vergeten groepen. Tijdens de uitvoering van een bouwproject te Elten rees bij de rijkspolitie het vermoeden, dat op het werk aangevoerde bouwmateria len zonder medeweten van de aan nemer waren verkocht. Na een diep gaand onderzoek kwam vast te staan, dat een zeer grote hoeveelheid bouw materialen, zoals stenen, cement, zand, enz. bleken te zijn verduis terd. De uitvoerder uit Amersfoort had, hetzij rechtstreeks, hetzij door mid del van een tussenpersoon, kans ge- grote hoeveelheden materialen De achtergebleven groepen blijven een schrijnend probleem ondanks alle verbeteringen in de acht wets ontwerpen aangebracht. Dit gaf mi nister J. G. Suurhoff volmondig in de Tweede Kamer toe. Voorlopig is er aan dit probleem z.i. niets te doen. Binnenkort zal er een wetsontwerp ingediend worden tot afschaffing van de dubbele ziekenfondspremie voor j man en vrouw, die beiden invalidi- een ingezetene uit de gemeente Ze- teitsrente en uitkering volgens de venaar is proces-verbaal opgemaakt noodwet-ouderdomsvoorziening ge- ter zake van medeplichtigheid, c.q. nieten. I heling. ■te verkopen. De daarvoor ontvangen .gelden wendde genoemde uitvoer der te eigen bate aan. De man werd door de rijkspolitie gearresteerd. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd. Tegen twee Eltense ingezetenen en verdichtsels het publiek had misleid en achtte alle punten van de dagvaar ding bewezen. Hij heeft de mensen koeien met gouden horens beloofd, aldus de officier, die de verdachte een gevaar voor de maatschappij noemde, en tegen wie hij drie jaar gevangenisstraf met aftrek eiste. De raadsman was niet overtuigd dat hier oplichting in het spel was. aangezien dan opzet aanwezig zou moeten zijn. Volgens hem zou er eerder sprake kunnen zijn van verduistering en hiervoor achtte hij de geëiste straf te hoog, gezien het langdurig voorarrest dat zijn cliënt reeds heeft ondergaan. De rechtbank zal 29 December a.s. vonnis wijzen. Van trap gevallen en gedood In Bergen op Zoom zijn twee per sonen van de trap gevallen en aan de gevolgen overleden De heer P. v. M. was Maandag avond op zolder aan het werk. Toen hij de trap af wilde gaan, gleed hij uit en viel op de stenen vloer. In be wusteloze toestand werd hij naar het Algemeen Burger Gasthuis ver voerd, waar hij aan de gevolgen be zweek. Een soortgelijk ongeval deed zich Zaterdagavond voor bij de familie D. waar een der dames van de trap af viel en zo ernstig gewond werd, dat zij diezelfde nacht overleed. Het spoorwegongeval bij Woerden Opruimingswerk voltooid Gisteravond om even na half twaalf zijn, even buiten Woerden, twee wa gons van de electrische express-trein 18, die op volle snelheid onderweg was van Groningen naar Den Haag en Rotterdam, uit de rails gelopen. Persoonlijke ongevallen deden zich hierbij niet voor. Het gevolg hiervan was, dat het treinverkeer in de richting Bodegra ven en Rotterdam/Den Haag niet meer mogelijk was. Vannacht om één uur was nog niet bekend of dat van morgen weer het geval zou zijn. Het treinverkeer kon echter met grote vertraging over het andere spoor doorgang vinden. Wij vernamen nog, dat de N. S. hoopte, hedenmorgen om 8 uur de normale diensten te kunnen hervat ten. Tot dit tijdstip zouden autobus sen voor het vervoer ingeschakeld worden. Over de oorzaak van het on geval was hedenmorgen nog niets bekend. De opruimingswerkzaamheden op de spoorbaan bij Woerden zijn thans zover gevorderd, dat de Nederlandse Spoorwegen vanmorgen om 8 uur het treinverkeer UtrechtLeiden en UtrechtGouda normaal weer kon den hervatten. In afwachting daarvan werden de reizigers gedurende de eerste uren van hedenochtend tussen Woerden en Bodegraven vervoerd met autobus sen. Tussen Woerden en Gouda is trein verkeer over enkel spoor mogelijk. Lilliputterstad gaat op tournee Voor de eerste maal sinds jaren zal weer eens een vrij groot gezel schap lilliputters een bezoek aan ons land brengen. Het is de „lilliputters- stad" van Erich Schneider, die van April tot en met October van het volgend jaar een tournée komt ma ken. Reeds eerder werd een bezoek ge bracht aan, o.a. de Scandinavische landen. Engeland, Zwitserland, Duits land, Oostenrijk en Frankrijk. Deze lilliputterstroep, die in een compleet eigen stadje voor onze begrippen in typisch miniatuur waarbij ook een theater met uitge breide voorstellingen, rondtrekt, om vat ruim twintig kleine mensen. De kleinste is de 52-jarige Paul Glauer; de anderen zijn echter niet veel gro ter. Gelukkige mensen Men moet zo verzekerde direc teur Schneider deze lilliputters geenszins met enig medelijden be oordelen. Zij zijn niet mismaakt, maar slechts klein gebleven De me dische wereld houdt zich nog steeds bezig met het probleem, dat bij som mige kinderen, uit normale uders geboren en met normaal opgroeien de broertjes en zusjes, plotseling het groeiproces ophoudt als zij een jaar of vier zijn. Deze mensjes blijken, als zij wat ouder worden, bijzonder voor het artistenleven geschikt. Begaafd en verwend Zij zijn lenig, leren vlug aan en zijn dikwijls zeer begaafd, waarbij zij over een helder verstand beschik ken. Zij verdienen goed en zijn in staat dikwijls ook hun „grote" fami lieleden financiële te onderhouden. Ze houden van het leven, reizen en zien veel en zijn in hun eigen kring gelukkig. De verbaasde ogen van hun grote medemensen zijn ze ge wend. Deze rondtrekkende lilliput ters in hun wonderlijk wereldje, hebben slechts een bezwaar tegen hun kleinheid: het leven is duur voor hen, want alles, wat zij dragen en gebruiken, moet speciaal voor hen op maat worden gemaakt: toiletten, costuums, andere kleding, schoeisel en wat dies meer zij. En aangezien zij graag zeer goed gekleed gaan en van luxe houden, is dat niet goed koop. DRIELING GEBOREN TE PUNACKER Bij de familie Ten Brummeler Hofman, wonende aan de Oude Lee- deweg te Pijnacker is een drieling geboren, 2 meisjes en 1 jongen. De meisjes wegen ca. 3 pond elk1 en de jongen bijna 4 pond De kinderen zijn gezond, maar moesten toch voor couveuse-behandeling naar het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft worden overgebracht. De moeder maakt het goed. Het echtpaar bezat reeds 3 kinderen. Belgisch echtpaar bij aanrijding gewond Op het kruispunt Boergoensestraat en Katendrechtse Lagedjjk te Rotter dam zijn gistermorgen een vracht auto en een personen auto met el kaar in botsing gekomen. In de per sonenauto, die aan de rechterzijde in elkaar werd gedrukt, zaten de 64- jarige handelaar M. uit Antwerpen en zijn echtgenote, mevrouw M.- I van H. De man moest met een bloe- dende hoofdwond en de vrouw met i een hersenschudding in het Zuider- j ziekenhuis worden opgenomen. I Drie doden bij verkeersongevallen Twee bromfietsers Bij verkeersongevallen zijn giste ren drie personen om het leven ge- Komen, waarvan twee bij een brom fietsongeluk. In Winschoten kwam de 38-jarige gehuwde ambtenaar van sociale za ken D. uit Wedde met zijn brommer met een fietser in aanrijding, viel en overleed enkele ogenblikken later. In de Rijnstraat te Ingen bij Lien- den reed de 52-jarige fruithandelaar C J. van V. tegen een stilstaande vrachtauto op. Zijn borstkas werd ingedrukt en hij overleed vrijwel onmiddellijk. Bij Breukelen werd een 6-jarig jongetje, H. B., bij het onvoorzichtig oversteken van de Rijksstraatweg door een auto aangereden en op slag gedood. Hij was met een vriendje meegereden op een stoomwals. Toen zij er afsprongen, staken zij zonder uit te kijken de weg over. Het vriend je kwam met de schrik vrij. WETHOUDERSBENOEMING ONGELDIG? Er bestaat twijfel over de wettig heid van de benoeming van de heer S. Hanid tot wethouder van Dantu- madeel. In de betreffende vergade ring van de raad werd een herstem ming gehouden. Bij de uitslag bleek, dat de beide heren, tussen wie het ging, zelf aan deze herstemmin'- hebben deelgenomen, in strijd m^ de gemeentewet.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5