RIJNSTREEK DUINSTREEK l Alphense Roode Kruis-colonne heeft eigen oefenlokaal Kunstleven in eióen WOENSDAG 16 DECEMBER 1953 DE LEID SE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Het Roode Kruis-corps te Alphen tan den Rijn is Dinsdagavond op of ficiële wijze in het bezit gesteld van een eigen, permanent oefenlokaal aan de Hooftstraat 233 (tel. 2113). Vele jaren heeft het corps rondgezworven en overal zat het op een schopstoel. Wat eens gediend heeft tot koestal, garage, opslagplaats, voor samen komstenlokaal van het Leger des Heils, turnzaal, e.a., zal voortaan de colonnisten van het Roode Kruis tot een waardige huisvesting dienen. Heerste er reeds vreugde over het bezit van dit oefenlokaal, met te meer voldoening nam men hiervan bezit, omdat de colonnisten het zelf voor dit doel geschikt hebben ge maakt. Toen de nood het hoogst was heeft men op mevr. de wed. Den Her tog niet tevergeefs een beroep ge daan, het pand hiertoe af te staan. Behalve door het voltallig bestuur van de pl. afd. van het Roode Kruis, de transportcolonnisten en hun lei der, dr. W. v. d. Wind uit Aarlander- veen, werd de plechtigheid bijge woond door majoor J. Meulman uit Den Haag, hoofd van het N. R. K., alsmede door de dames van het Wel fare-werk. De heer Ch. Bannier, voorzitter van de pl. afd., hield een inleiding, waar in hij in vogelvlucht de geschiedenis van de afd. releveerde. Het was de heer C. Bouman, die het in de oor logsdagen nodig achtte, dat er een pl. afd. van het N. R. K. te Alphen aan den Rijn werd opgericht. De heer Bannier en dr. v. d. Wind zetten toen met hem de zaak op. De pl. voedselcentrale verrichtte prachtig werk. 35 personen werkten hieraan mee. Later werd ook een noodzieken huis ingericht (in tegenwoordige ambtswoning van de burgemeester). Voorts werd onderdak en hulp ver leend aan doortrekkende vluchtelin gen, onderduikers, etc. Hoé voorzich tig men ook te werk ging, een con flict met de bezetters was onvermij delijk. Dat bracht tenslotte de heren Bannier en Bouman achter de tra lies. Opbouw Na de oorlog brak de tijd aan voor de werkelijke, vredelievende taak. Het Welfare-werk werd ter hand ge nomen, bloedafnamen verzorgd en hulp verleend aan rampgebieden. Het werk van het Roode Kruis groeide. De transportcolonne breidde zich uit met mensen, die hun werk verstaan. Luxe kent de afd. niet, maar zonder eigen lokaal ging het toch niet. Na lange 'tijd op een schopstoeltje te hebben gezeten kreeg de transport- colonne, dank zij de medewerking van mevr. de wed. Den Hertog, de beschikking over een pakhuis, dat thans met eigen krachten in een fraaie, bruikbare lokaliteit is her schapen. Dr. v. d. Wind zei, dat de colon nisten pas nu gerust kunnen zijn. Het vuur van het R. K. kan nu op nieuw opvlammen. Zijn dienstbaar heid worden uitgebreid.. De hulpco lonne wil gaarne helpen om de dok toren te ontlasten van kleine hulp verleningen, waarvoor zij vaak tij dens belangrijke aangelegenheden worden gestoord en uit htm werk gehaald. Majoor Meulman prees de Alphense afd. van het Ned. Roode Kruis om haar warme liefde voor het werk, de grote activiteit die aan de dag wordt gelegd en de bezielende en stuwende leiding die ze geeft. Spr. feliciteerde de transportcolonne en zei dat Alphen in dit opzicht bevoor recht is. Er zijn vele colonnes in het land, maar er beschikkennog wei nigen over een eigen oefenlokaaL Namens het hoofdbestuur bood ma joor Meulman twee portretten in lijst aan, van H. M. de Koningin, voor zitster van het landelijk Roode Kruis en van Henry Dunant, de stichter van de organisatie. Mevr. Van Eek sprak over het Welfare-werk. 20 dames verzorgen dit momenteel onder een 40-tal pa tiënten. Deze afdeling van het R. K. werkt thans financiëel zelfstandig. Meevr. Van Eek dankte de afd. van het R. K. voor de tot nu toe verleen de hulp. De heeer Bannier lichtte nog toe, wat het Welfare-werk betekent en is. Verveling werkt remmend op de genezing van patiënten. Om die ver veling op te heffen, laat de Welfare hen iets doen. Van het gemaakte trekken de patiënten tevens finan ciëel profijt. Spr. deed eën klem mend beroep op allen, het Welfare werk te steunen door de werkstuk ken te kopen. De heer L. Spreij, Jzn. hield een causerie met lichtbeelden over zijn reis per vliegtuig naar Brazilië in Augustus j.l. en vertelde op vlotte en prettige wijze van zijn belevenissen. De heer W, A. Noordermeer, hel per Roode Kruis-colonne bezong op rijm de historie en huisvesting van de colonne. De heer A. Marbus bood namens de colonnisten een electrische wand klok aan. De amateur-manipulator, de heer wegens ziekte of lichamelijke zwakte van de huisvrouw, op doktersadvies deze hulp nodig hébben. De taak van een „Gezinshulp" on derscheidt zich daarin van die van „gezinsverzorgster" dat de gezinsver zorgster de huisvrouw bij ziekte ge heel vervangt, terwijl de gezinshulp de huisvrouw bij ziekte of zwakte assisteert. Het Rijk subsidiëert al leen de gezinsverzorging. De grens tussen beide hulpverleningen is vaak moeilijk te trekken. Een instelling voor gezinsverzorging draagt een zware verantwoordelijkheid, aange zien het ministerie van Maatschap pelijk werk nauwgezet op haar ver richtingen toeziet. B en W hebben een open oog voor deze moeilijkheden en merken op, dat de consequentie hiervan zou kunnen zijn, dat een instelling voor gezinsverzorging bepaalde aanvragen zou gaan afwijzen, hetgeen zeer ze ker niet in het belang van verschil lende inwoners dezer gemeente zou kunnen zijn. Door te bevorderen, dat in de behoefte aan gezinshulp wordt voorzien en dat doet de gemeente, indien zij subsidiëert wordt in vele gevallen voorkomen, dat een gezin dieper wegzakt en een beroep moet doen op een gezinsverzorgster. De vraag, of de instellingen niet in staat zijn deze kosten zonder gemeentelijke subsidie zelf te dragen beantwoordde B en W van Alphen aan den Rijn be slist ontkennend. B en W achten het niet uitgeslo ten, dat in 1954 of in 1955 van rijks wege eveneens een bijdrage zal wor den verstrekt in de kosten van ge zinshulp (salarissen). De Centrale Raad voor Gezinsverzorging heeft aan de minister van Maatschappelijk Werk in die zin geadviseerd. Maar voor 1953 en wellicht ook nog in 1954 zullen de bedoelde instellingen nog aangewezen zijn op gemeentelijk I dering. het wedstrijdzwemmen. Hieraan werd ook deelgenomen door „De Gouwe" te Waddinxveen, BZC te Bodegraven en AZC te Alphen aan den Rijn. Aangezien de Boskoopse ver. pas kort een afdeling zwemmen heeft opgericht, was het een grote onderneming om deel te nemen. Niettegenstaande waren de resulta ten niet slecht te noemen. Deze wa ren: 50 m vrije slag jongens: 1. Nico Geers in 31,6 sec. (nieuw clubre cord). 50 m rugslag jongens: 1. Nico Geers in 44,80 sec. 100 m rugslag he ren: 2. M. Booij in 1.37.6; 50 m schoolslag meisjes: 1. Bep Verkade in 43.6 sec.; 100 m schoolslag dames: 2. Nel Ravensberg in 1.44.4; 100 m rugslag dames: 2. Mar. v Leeuwen in 2 min. 09 sec. Estafette: 3 x 25 m vrije slag: 2 Boskoop in 49,6; 3 x 25 m wisselslag: 2. Boskoop in 1 min. 02 sec.; 3 x 50 m vrije slag: Boskoop 2 in 2 min. 13 sec en 3 x 50 m wis selslag werd Boskoop weer tweede in 1.35.8. HAZERSWOUDE IJsclub. De Hazerswoudse IJs club hield in de nieuwe zaal van de heer J. Timmermans haar jaarver gadering. De penn., de heer D. Has- sefras had 'n batig saldo van f 758.07. Hierna volgde bestuursverkiezing. Wegens het bedanken van de heer J. C. Windhorst, werd als bestuurs lid gekozen de heer A. Brobbel- Dorsman. Na de pauze volgde een gratis verloting. Geboren: Adriana Tijsina, dr van D. Harkes en T. Bos; Johannes Mi- chaël, zn van M. Heemskerk en H. C. Bunnik. Ondertrouwd: Simon Joannes Ge- rardus de Jong 27 jaar en Wille- mientje Jacoba van Wieringen 27 jr. Cornelis Ooms 26 jr en Maartje van den Bocht 21 jaar. Overleden: Cornelis Willem Op- pelaar 80 jr, wedn. van Pietje Noor- dam. HOOGMADE Jaarvergadering IJsclub. In zijn openingswoord kon voorzitter Jac. v. d. Star met genoegen constateren, dat de opkomst van de leden bui tengewoon goed was, n.l. 103 leden. Dit zal wel hoofdzakelijk veroorzaakt zijn door het prijsjassen na de verga- subsidie, zonder rijksbijdrage. In verband met bovengenoemde omstandigheid, stellen B en W de raad voor, voorlopig slechts voor 1953 subsidie te verlenen tot 40% van de salariskosten in het algemeen be dragende 20 netto per week plus sociale lasten per verzorgingsdag van gezinshulpen, die als zodanig werk zaam zijn in gezinnen, die op medisch advies gezinshulp nodig hebben. B en W begroten deze uitgave voor 1953 op maximaal 2000 voor de beide stichtingen. RARE CAPRIOLEN Omstreeks half twaalf Dinsdag morgen maakte een personenauto, bestuurd door mej. A. B. uit Wou- brugge, op de Gouwsluiseweg te Al phen aan den Rijn vreemde caprio len, waarbij ernstige materiële scha de werd veroorzaakt, maar gelukkig geen persoonlijk letsel aan de be stuurster werd toegebracht. De personenauto reed op genoemd tijdstip op de Gouwsluiseweg, ko mende uit de richting Bodegraven. Doordat de rechter voorband lang zaam leeggelopen was en de bestuur ster afremde, slipte de auto, gleed naar links, kwam vervolgens haaks op de weg te staan, reed het trottoir op, ramde een boom en vernielde een bordje van de autobushalte. Toen was het nog niet mooi genoeg. De auto kantelde tenslotte om. Wonder boven wonder kon de bestuurster de auto ongedeerd verlaten. Verduistering opgehelderd. Re gelmatig werden ten kantore van de scheeps- en reparatiewerf „De In dustrie" van de N.V. D. en Joh. Boot aan de Wilhelminalaan te Alphen aan den Rijn gelden vermist uit de personeelskas. Het tekort was ten slotte tot ruim 500,opgelopen. De directie deed aangifte bij de po litie, die geruime tijd een oogje in het zeil hield. Thans heeft een van de kantoorbedienden toegegeven de diefstallen te hebben gepleegd, in het tijdvak van Juni 1952October 1953. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Zilveren jubileum. De heer H. Stapper herdenkt 1 Jan. a.s. de dag waarop hij 25 jaar concierge is van het vergadergebouw „Concordia". Uitstapje voor invaliden. Naar wij vernamen wordt ook voor het komende jaar een serie rondvaart- tochten georganiseerd met de salon boot ,,'t Kasteel Staverden", ten be hoeve van invaliden. Speciaal voor de invaliden van de Rijnstreek wordt een dergelijke tocht voorbereid door de Transportcolonne van 't Alphens Roode Kruis. De leden van deze co lonne zullen de invaliden op hun reis vergezellen. Men zal ook hulp ver lenen aan andere groepen invaliden uit andere oorden van het land Crediet van 500.000. Naar aan leiding van een door het gemeente bestuur van Alphen aan den Rijn aan de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten te 's-Gravenhage inge zonden opgave, waarbij rekening is gehouden met de huidige kaspositie der gemeente en met het vermoede lijke verloop van de betalingen en de ontvangsten in 1954, alsmede met de mogelijkheden inzake het aan gaan van vaste- en kasgeldleningen. J. D. Kuypers te Alphen aan denz^c|^i_^ere^ verklaard het crediet voor 1954 vast te stellen op 500.000.welk bedrag naar de verwachting van het gemeente bestuur toereikend zal zijn. B. en W. stellen de raad voor dit vdst te stellen Rijn, verbaasde de aanwezigen met zijn goochelkunst. SUBSIDIE VOOR GEZINSHULP De interkerkelijke stichting voor gezinsverzorging te Alphen aan den Rijn en de stichting katholieke ge zinszorg hebben zich tot B en W ge wend met het verzoek, in aanmerking te mogen komen voor een subsidie in de kosten van plaatsing van ge- o__ zinshulpen (niet te verwarren met Gouda georganiseerde zwemwed- gezinsverzorgsters) in gezinnen, die strijden bedoeld als propaganda voor BOSKOOP Zwemmen. Door leden van de Boskoopse zwem- en polover. werd deelgenomen aan de door de Kring Nadat secretaris Jac. van Wierin gen en de penningmeester L. C. v. d. Geest resp. verslagen hadden uit gebracht, werd in een snel tempo de vergadering voortgezet. Door de heren Bank en Van der Wereld werden de kasbescheiden en het beheer van de penningmeester gecontroleerd en in orde bevonden. De aftredende bestuursleden Jac. v d. Star en C. v. Rijn zagen zich bij acia.matie herkozen. Bij de behandeling van de belan gen van de vereniging kwam het trainen ter sprake, alsmede de dreg gen en aanschaffing van materialen voor afzetting van een baan. De ver loting voor de dames-leden bracht aan de dames Pip "an Tol. Pie v. d Geest en mevr. M. Borstv. Tol een prijs. Hierna werd over ge "aan tot het prijsiassen. waaraan 96 leden deel namen. Winnaars werden: 1. G. Vol- water, 2. J. v. Leeuwen, 3. P. Win ters, 4. A. C. Lieverse, 5. P. v. d. Meer, 6. J. v. Wieringen, 7. G. Kraan, 8. C. Lieverse, 9. Jac. v. d. Star, 10. W. v. Leeuwen. LANGERAAR K.A.B. In het kader van het winterprogramma, waarin ook een plaats was ingeruimd voor een avond handelend over het Kath. gezin, or ganiseerde de K.A.B. een bijeen komst waarop dit onderwerp werd belicht door rector Kraakman. De voorz., de heer T Vroonhof, wilde aan deze avond geheel het karakter geven van een familie-avond. De zaal van het Parochiehuis was gevuld met K.A.B.-leden en hun echtgeno ten. Dat in het gezin wordt meege leefd met het Mariajaar werd hier geaccentueerd door het met palmen en seringen versierde Mariabeeld. Vervolgens declameerde de voorz. het gedicht „Moeder" van A. v d. Velden. Rector Kraakman zeide dat als men moet spreken over het Kath. gezin, er over veel onderwerpen ge sproken kan worden, maar dat men tenslotte maar een" keuze moet doen. Spreker wilde het hebben over de Trouwmis. Dat is het begin van een nieuw leven, waarmee de jongge huwden staan aan het begin van het te stichten gezin. Dat zal zijn het katholieke gezin. Geen H. Mis is zo volkomen voor de mens zelf dan zijn Trouwmis. Jaren later zal men zich nog alles herinneren van deze H. Mis met de zegenbede voor de toe komstige moeder. De herinnering aan deze H. Mis moet levendig blij ven. Het zal telkens opnieuw weer een houvast geven en kracht om de moeilijkheden van het leven, van het huwelijks- en gezinsleven weer beter aan te kunnen. Het tweede deel van de avond werd begonnen met een declamatie door de voorz., „Gebed voor onze kinderen", dat staande werd aange hoord. Door rector Kraakman werd ver volgens een Kerstverhaal voorge dragen. Het was getiteld ,,De weg terug" door Antoon Coolen. Enkele tonelisten verschijnen dan voor het voetlicht en voeren een to neelstukje op „Een Eeuw Achter". Het was een vrolijk speleltje, goed passend op deze avond die zo uitste kend slaagde LEIMUÏDEN PASTOOR SPEET. De oud-pastoor J. L. Speet, die.in het St. Jozefpension te Alphen aan den Rijn vorige week van de laatste H. Sacramenten is voorzien, is nog steeds ernstig ziek. In zijn toestand is nog geen veihetering gekomen. Kath. Thuisfront. De actie voor de militairen, die het Kerstfeest in de kazerne moeten doorbrengen, heeft opgebracht de som van 107. ROELOFARENDSVEEN Kemclub Veiling en L.T.B. Vrij dag a.s. te half acht organiseert de Kemclub een avond in de Pancra- tiuszaal. Pastoor S. Ligthart zal spre ken over „Sociale Aspecten, welke in de aard van de tuinbouw liggen". Kleinhandelarenver. „Ons Aller Belang". In café Ludlage kwam de kleinhandelaren in groenten en fruit „Ons Aller Belang", Dinsdag avond bijeen. Voorz. v. d. Meer be treurde het, dat er altijd nog vakge noten buiten de vereniging staan, vooral nu diverse belangrijke pro blemen in groot verband aan de or de zijn. Na lezing der notulen deed secretaris H. v. d. Meer enkele me dedelingen o.a. dat het jaarlijkse Bondscongres gehouden zal worden op 21 en 22 Febr. a.s. te Roermond; voorts dat een enquete „Centraal Be lang" wordt gehouden, om landel-k een overzicht te verkrijgen betref fend winkelsluiting, vacantieregeling en cadeaustelsel e.d. Voorts bracht secretaris verslag uit van de te Rot terdam gehouden kringvergadering. Uitvoerig besprak spr. hier de be sproken problemen met betrekking tot de kleinhandel voor de afzet van aardappelen. Ook maakte reeds een punt van bespreking uit voorstellen voor het a.s. congres. In de rond vraag werden nog diverse actuele zaken aan de orde gesteld. De jaar vergadering wilde men wederom een enigszins feestelijk karakter geven. Hulpposten E.H.B.O. Nu de pl. afd. der E.H.B.O. 45 gediplomeerde leden telt en men vooralsnog niet aan een nieuwe cursus kan beginnen, heeft het bestuur gemeend, dat de tijd gekomen is, om eens meer actief naar buiten te treden. Dit is thans gebeurd met het plaatsen van enkele verbandposten o.a. bij mevr. van Vel- zen, Zwarteweg 15; J. Hoogenboom, Zuid-Einde 105; A. v. d. Meer, Witte Singel 9A en Th. Witjes Nieuwstraat 14. Deze adressen zijn tevens kenbaar gemaakt door het bekende bord „Post E.H.B.O.". Deze posten zijn, ge zien de finantiële middelen nog op bescheiden wijze ingericht. Wel ligt het in de bedoeling, om als de plaats genoten de E.H.B.O. blyven steunen als donateur, deze posten nog verder uit te breiden en zo mogelijk nog nieuwe verbandposten te plaatsen. Voor het opgeven van donateurs kan men ten alle tijde terecht bij de be stuursleden. Voor de leden: Donderdag a.s. des avonds te 8 uur de laatste oefen avond van dit jaar, waarvoor aller opkomst gewenst. ZOETERWOUDE Verzilvering vacantiebonnen. Verzilvering vacantiebonnen voor de land- en tuinbouwarbeiders kan plaats hebben op Maandag 21 De cember bij C Th. Roessen, Watertje 45, Zoeterwoude, des avonds van 7 tot 9 uur. Gemeenteraad. De raad komt Vrijdag om 19.45 uur bijeen. Op de agenda staat o.m.: Verzoek van het R.K. Schoolbestuur Zuidbuurt, met voorstel van B en W., om de voor 1954 vastgestelde vergoeding te ver hogen. Nader prae-advies en voor stel van B. en W. met betrekking tot het verlenen van subsidie aan Pries- téropleidingsinstituten. Verzoek van de fok- en controlevercniging „Zoe- terwouds Glorie" voor het beschik baar stellen van een wisselebeker in 1953. Voorstel van B. en W. om over to gaan tot de benoeming van een gemeente-architect. Bespreking aan koop bouwgrond Toekenning ener gratificatie aan de gemeente-werk man Vogelaar. Voorstel om aan het Economisch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland opdracht te ge ven om een onderzoek in te stellen naar industrieterrein. LISSE Bloembollencultuur. Dinsdag avond hield de afd. Lisse van de Al gemene Vereniging een ledenverga dering in de Witte Zwaan. De export is tot een nieuw record gestegen, maar toch zijn er zorgen, zodat men waakzaam dient te blijven. Het sur plus over het afgelopen jaar is erg meegevallen; slechts 9 millioen tul pen werden opgeslagen. Na overleg met het laboratorium dr. van Slogteren is besloten deze winter onderwijs te geven op het ge bied van de diverse bollenziekten. Bij de ingekomen stukken was een motie van Castricum, waarin deze afdeling steun vraagt voor het vol gende: Bij de regering aandringen op een herziening van belasting ge zien de kwetsbaarheid van het be drijf, deze om te slaan over de af gelopen 3 jaar, en daardoor mogelijk een belastingverlichting te krijgen. Met deze motie kon de vergadering van harte instemmen. Op voorstel van het bestuur blijft de heer F. v. d. Meij voor een jaar langer bestuurslid in verband met de regeling van het 75-jarig bestaan der afdeling in het volgend voorjaar. Over deelname aan het corso hield men zich geruime tijd bezig; mede gedeeld werd dat de afdeling Sas- semheim met een eigen wagen uit komt, maar in Hillegom was men nog niet erg enthousiast. De voorz. lichte een en ander toe. Uit de vergadering gingen stemmen op voor een eigen wagen uit. Het bestuur verzocht as sistentie, welke ruimschoot uit de vergadering werd toegezegd. Het is toch ook een erezaak, dat Lisse het hart van het bollencentrum met een prima wagen aan de start verschijnt. Tot afgevaardigde naar de algeme ne vergadering werden benoemd de heren G. C. Tromp en G. van Grie ken; en tot candidaten voor het hoofdbestuur de heren F. J. v. d. Kolk van Hillegom en de heer Vaasen van Noordwijk, de heer Jac. de Vroo- men sprak de wens uit, dat naar tra ditie de Noord deze candidaat over neemt. Bij de behandeling beschrijvings brief vond men het voorstel om drie zetels te reserveren voor de voorzit ters der groepen in het hoofdbestuur bezwaarlijk. Bij het verslag Flora is de voorz. verheugd over de resulta ten. Het punt contributieverhoging maakte de tongen los, daar men nog niet tevreden is over de stemtabel, doch men zal het voorstel H.B. steu nen. Vervolgens werd de noodzake lijkheid van het Scheidsgerecht nog eens ten volle onderstreept. Bij de be handeling Begroting 1954 gaf de heer De Vroomen toelichting en sprak de gedachte de Algemene Ver. meer zelf standigheid en armslag moet hebben NOORD WITK Holl. Mij. v. Landbouw. Onder auspiciën van de afd. Noordwijk van de Holl. Mij. v. Landbouw had gis teravond in „Royal" een bijeenkomst plaats, waarop de heer ir. L. C. Struijs, landbouwkundige van de stichting „Nederlandsch Landbouw Kalk Bureau" te Zwolle een lezing hield over „Moderne kalkbemestings- problemen in de landbouw". Deze lezing werd toegelicht met een aantal fraai gekleurde lichtbeel den, welke o.a. betrekking hadden op de aanwendingswijze van kalk en op verschillende gebreksziekten wel ke zich in de landbouw voordoen. Handbal. Uitslagen van Zondag in de Haagse afd.: Dames: MSVT Westlandia I 63; Heren: Excelsior II—MSV II 2—4. Afd. Bollenstreek: Senioren: v. Nispen IConcordia I 52; Zwalu wen IMSV IH 12. Junioren: Zwaluwen AMSV B 0—4. RITNSBURG VEILINGVERENIGING „FLORA" VERGADERDE De Veilingvereniging „Flora" hield gistermiddag in een der zalen van het veilinggebouw een door 306 leden bezochte vergadering. Voorzitter T. Kr alt zag met enige voldoening terug op het afgelopen boekjaai-, dat vrijwel zonder stoor nissen voorbij is gegaan. In dit ver band wees spr. op de aangekondigde staking in Engeland en vroeg zich af, wat dat voor „Flora" zou zijn, als zulks zich hier voordeed. Zeker, moeilijkheden zijn er geweest en die zullen wel blijven. De winter maanden in het vorige winterseizoen gaven aanvankelijk geen mooi beeld te zien, doch de export naar Zwitser land bracht uitkomst. De omzet in dit boekjaar bedroeg 4. 794.531,19, een omzet, die nog nimmer was be reikt. België heeft ons zeer teleurge steld; spr. noemde enkele voorbeel den. Een afspraak is niet nagekomen. De totale bloemenuitvoer was 3 mil lioen hoger, maar de binnenlandse handel liep terug. Daarvoor moet een oorzaak zijn. De maand October viel tegen, de omzet was 50.000 lager dan het vorig jaar, maar spr. was vol hoop voor de toekomst. De secretaris, de heer Alb. D. de Haan noemde in zijn jaarverslag als belangrijke feiten uit het afgelopen jaar het bouwen van de nieuwe koel cel en het gehouden bloemencorso in samenwerking met de VW te Kat wijk en Noordwijk. De aftredende bestuursleden, de heren C. M. den Hollander uit War mond en Alb. D. de Haan uit Rijns burg werden herkozen, evenals de leden van de Raad van Bijstand, de heren P. v. a. Meer Azn. en A. van Emmerik. Vóór de behandeling van de balans en exploitatierekening las de voor zitter het accountantsrapport voor. De balans, sluitend met het eindcij fer van 580.702,10 en de exploitatie rekening met 317.549,38 werden na enige bespreking en toelichting goed gekeurd. De totale schuld der vere niging bedraagt thans 228.879,99 en na aftrek van de ledenrekening 123.552,38. De voorzitter bracht dank aan alle medewerkenden, kan toorpersoneel en technische dienst voor hun werk. Besloten werd tot bij schrijving van rente op de ledenreke ning. Het veilingpercentage werd voor het a.s. seizoen vastgesteld op 6 pet.: n.l. 5 pet. voor de gewone dienst en 1 pet. voor reserve. De voorzitter deelde mede, dat het de bedoeling van het bestuur is, de feest viering 40-jarig bestaan te vieren op Woensdag 24 en Vrijdag 26 Februari in de Gehoorzaal te Leiden. Na en kele besprekingen van interne aard werd do vergadering door de voor zitter gesloten. „De kamer waarin wij leven" Vierde abonnementsvoorstelling Het spel van Graham Greene „The livingroom" dat gisteravond als vierde abonnementsvoorstelling door het Rotterdams Toneel werd opge voerd draagt in de Nederlandse vertaling niet de titel van „De huis kamer", maar „De kamer, waarin wij leven" Het programma verklaart waarom, n.l. omdat er ook kamers zijn, waarin men sterft. Deze tegen stelling heeft in het huis van de ge zusters Browne, die samen wonen met hun broer, een invalide priester, een zeer reële betekenis, want ka mers, waarin iemand gestorven is, worden daar afgesloten. Met het ge volg, dat het hüis somberder wordt dan de dood zelf. In zo'n huis kan een jong meisje, dat er na het over lijden van haar moeder, wordt onder gebracht, niet aarden. Zij is met heel de argeloze onstuimigheid van haar jeugd verliefd geworden op een ge trouwde man van middelbare leeftijd; voor haar is dat geen probleem. Maar voor de zusters wel, voor de priester ook en voor de verlaten vrouw, een hysterica, het allermeest. Wanneer het meisje Rose deze vrouw ontmoet, haar leed ziet en haar wanhopige eenzaamheid en bemerkt, hoe de man ondanks alles toch nog aan de vrouw hangt, wordt het ook voor haar een probleem. En nog wel een probleem, dat zij niet kan oplossen. Zelfs de priester weet het verlossen de woord niet te vinden en met een kindergebedje op de lippen neemt het meisje een dodelijke dosis slaap tabletten in. Dit dramatisch sterk aansprekende stuk werd door het gezelschap van Ko Arnoldi uitstekend gespeeld. Ar- noldi zelf was de invalide priester met een warmte en innerlijke over tuigingskracht zoals wij zelden ge zien hebben. Naast hem bloeide de niet-onschuldige liefde op in een ge waad, welke de priester zijns ondanks ontroerde, ook al kon hij slechts har de dingen zeggen. Het was Andrea Domburg, die als het meisje Rose deze rol tot leven bracht met natuur- OUD-LEERLINGEN VAN GEM. H.B.S. EXPOSEREN. lijke gratie. Tegenover de begrijpen de en waarschuwende liefde van de oude priester en de roekeloze liefde van de jeugd staat de zwarte stug heid van de liefdeloze veroordeling in de persoon van tan,te Helen, door Magda Janssens met grote kracht ge speeld. Ook de minnaar op leeftijd, een psycholoog, die de psyche van twee vrouwen vermoordde, werd door Ko van Dijk stevig op de plan ken gezet, terwijl Ellen de Thouars in één enkele felle scène de hysteri sche vrouw had te schetsen. Wanneer aldus krachtig spel sa menvalt met een rijke en diepe in houd aan gedachten kan de opvoering niet anders dan een succes zijn. Het applaus na afloop bewees overvloe dig, dat het inderdaad een succes was. Mevr. Magda Janssens werd bij zonder in de bloemetjes gezet. Vanavond wordt de opvoering her haald. De wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik heeft gister avond in een der tekenlokalen van 55*23,USETSl '8 cenVce'dW.r^n/^llo' Per bos: Pernettyatakken m. rode Marktberichten WOERDEN, 16 Dec. Kaas. Op da kaasmarkt waren vandaag aangevoerd 49 partijen, le soort 2.102.10, 2e soort 2.052.09, extra kwal. 2.20 per kg. Handel flauw. VEUR, 14 Dcc. Groente. sla 13—20 cent, knolselderij 10—11 cent, prei 810.10. stoofsla 2627 cent spruiten 17—24 cent, bleekselderij 4.004.10, andijvie 1729 cent, boerenkool 5.30—6.12, uien 2 cent, bospeen 1319 cent, selderij 2.70 3.90, peterselie 2.70—3.90, waspeen 13—16 cent. BOSKOOPSE BESHULSTVEILING. Per kg. Beshulstakken met rode bes le soort 1.40—1.90; 2e soort 80—95 cent; idem J. C. van Tol, le soort 1.70—1.90; 2e soort 1.10—1.60; Hulsttakken met gele bes, le soort 3.60; 2e soort f 3.10; 3e soort 2.80, idem met oranjebes, lc soort 2.10; 2e soort 1.80.Zilverbont, le soort 3.50; 2e soort 3.3e soort 2.70; Goudbona le soort 2.90; 2e soort 2.80; 3e soort 1.40; Beshulstkop- pen, le soort 1.70; 2e soort 1.40; 3e soort 95 cent, Prikhulst, le soort 1.40; 2e soort 1.10; 3e soort 85 cent Beshulst Parado, le soort 1.60; 2e soort 1.40; 3e soort 1.30; Nord- mangroen, le soort 55 cent; 2c soort 45 cent. 3e soort 40 cent; Douglasi- groen, le soort 95 cent; 2e soort 90 cent; 3e soort 5 cent; Groene spar groen, le soort 95 cent; 2e soort 65 cent, 3e soort 55 cent; Blauwe spar, le soort 1 10; 2e soort 85 cent; 3e laan een tentoonstelling geopend, die in zoverre ongebruikelijk mag heten, dat het geëxposeerde materiaal nu eens niet prestaties van eigen leer lingen betreft, maar werk van oud- leerlingen, die reeds enige jaren ge leden de schoolbanken hebben verla ten en momenteel de Haagse Acade mie van Beeldende Kunsten bezoe ken. Alhoewel het hier werk van leer lingen betreft en er dus geenszins van voldragen producten sprake kan zijn, was het toch in hoge mate inte ressant kennis te nemen van het studiewerk van hen, wier ambities zich in de kunstzinnige richting ont wikkelen. Woensdagavond van 8 tot 10 uur bestaat er voor belangstellenden nog gelegenheid dit werk te bezichtigen; de Donderdagavond is gereserveerd voor de ouders der leerlingen. bes, le soort 1.20; 2e soort 1.3e soort 75 cent; idem met witte bes, le soort 1.70; 2e soort 85 cent. 3e soort 55 cent; idem met rosebes, le soort 1.20; 2e soort 90 cent; 3e soort 55 cent; Mahonietakken le soort 33 cent; 2e roort 26 cent; Gageltakken, 1ste soort 11 cent, 2e soort 9 cent; Vaoci- neumtakken 10 cent. Per stuk: Pernettyaplanten met rode bes le soort 1.10; 2e soort 75 cent; 3e soort 55 cent; idem met witte bes le soort 90 cent; 2e soort 60 cent. 3e soort 40 cent; idem met rose bes le soort 75 cent; 2e soort 40 cent, 3e soort 30 cent; Kerstboompjes, le soort 75 cent; 2e soort 65 cent; 3e soort 40 cent; Kerststukjes, le soort 1.20; 2e soort 1.10; Kerstbomen (afgezaagd) le soort 3.2e soort 2.80; en 3e soort 1.80.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3