S)e CoidaeSoti/ïci/tit MARIANNE NIEUWE PRESIDENT Parijse studenten slaags met politie Engeland in de mist Dulles' waarschuwing brengt Parijs in rep en roer De taaie Mossadeq Belgische mijnen moeten sluiten Directeur: C M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C, J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 16 DECEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13070 in haar wiek geschoten Papengracht 32. Tel. 20015 Adm. en Adv. 20826. Abonn- 20935, Giro 103003. Abonnementsprijr f 0.47 p. w., f 2.p. tnnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 MORGEN, DONDERDAG, zal Frankrijk een nieuwe president hebben. De leden van de Nationale Vergadering en van de Raad der Re publiek Frankrijks volksvertegen woordigers zullen hem kiezen in een gezamenlijke vergadering in het slot van Versailles. Althans men hoopt, dat deheren morgen tot eèn keuze zullen kunnen komen, hetgeen nog lang niet zeker is, gezien de ver deeldheid in het Franse parlement en de eis, dat de nieuwe president met eenabsolute meerderheid van stemmen moet worden gekozen. Keus is er overigens genoeg, want het aantal candidaten is vrij groot. Natuurlijk maakt niet elke candidaat een kans, maar zelfs wanneer men zich beperkt tot de candidaten, die werkelijk een kans hebben, is de keus nog ruim genoeg. Dat er zoveel gegadigden zijn 0 hangt samen met de bepaling, dat de volksvertegenwoordigers een president kunnen kiezen uit alle Franse burgers, die de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt en in het bezit zyn van de burger- en politieke rech ten, met uitzondering van leden van voormalige koninklijke huizen. In de practijk blijft de keus wel beperkt tot parlementariërs, vooral Senaatsvoorzitters en Kamervoorzit ters blijken de voorkeur te hebben. Waarom men toch zo graag presi dent wil worden, is niet bepaald dui delijk. Heel veel uiterlijke glans heeft hot presidentschap in Frankrijk niet, want een Franse president is noch een machtig man noch een rijk man. Integendeel. Hij woont wel op het Elysée, waar zijn ambtswoning is een paleisje dat toebehoord heeft aan de befaam de madame de Pompadour maar de Grondwet waarborgt hem niet de middelen, welke hij nodig heeft om royaler te leven dan een welgesteld burgermannetje. Vanzelfsprekend is hij als president tot een en ander ver plicht, maar als hij niet erg zuinig .is, legt hij er nog op toe, zoals in derdaad het geval is geweest met Poincaré, die tijdens de eerste we reldoorlog president was en zich bij na geruïneerd had. Als Laniel, de te genwoordige eerste minister en een der candidaten, mocht worden geko zen, kan hij zich in dit opzicht iets veroorloven, want hij behoort tot de vijf rijkste mannen van Frankrijk, maar over 't algemeen kan men zeg gen, dat niemand het ere-ambt be hoeft te ambiëren omwille van de fi nanciële voordelen. QOK DEGENEN, DIE DORSTEN naar macht, behoeven niet te sol liciteren, want heel veel heeft de pre sident niet in de melk te brokken. Is hij een persoonlijkheid van zich zelf, dan zal hij door zijn persoon lijk overwicht achter de schermen wel de nodige invloed kunnen uit oefenen, maar overigens uit zijn „macht" zich voornamelijk in de aan stelling van de man, die een gooi mag doen naar het premier-schap. Of deze al of niet.premier zal wor den, hamgt af van het parlement, maar omdat dit parlement nogal wis pelturig is, is de laatste tijd het voe ren van besprekingen met de can- didaat-premier niet zo'n sinecure als het wel lijkt. Ook het aanbieden van ontslag dient door de premier bij de president te geschieden en daar dit nogal eens bij nacht en ontij pleegt te gebeuren, is de president nooit ze ker van zijn nachtrust. Het is derhalve niet te verwonde ren, dat de tegenwoordige president Vincent Auriol, die zijn zeven jaren erop heeft zitten en thans 69 jaar oud is, ndet voor een herbenoeming in aanmerking wenst te komen. Hij wil wel weer eens vrij man zijn. Hij is echter herkiesbaar en het is best mogelijk, dat als de volksvertegen woordigers geen keus kunnen maken uit de beschikbafe candidaten, zij een beroep op de heer Auriol zullen doen, om zich alsnog voor een hernieuwde ambtsperiode beschikbaar te stellen. Vincent Auriol zal zelf niet bij de stemming aanwezig zijn; hij geeft op dat tijdstip een Kerstpartij op het EJysée voor 500 arme kinderen. Maar wel zal hij per telefoon en telex rechtstreeks van de voortgang der stemming op de hoogte worden ge houden. Wanneer zijn gekozen opvol ger naar het Elysée toekomt, zal hij deze op de trappen van het paleis op wachten om hem de sleutels van het „Huis van de Republiek" te overhan digen. Dat is echter een symbool, want de officiële ambtsaanvaarding van de nieuwe president is op 17 Januari Dan treedt de thans zetelende rege ring af en moet een nieuw kabinet worden gevormd. En daarmee zal de nieuwe president meteen volledig zijn ingewijd in de aard van zijn werk zaamheden, want evenals tot dusver zal ook deze nieuwe kabinetsformatie w?l weer heel wat voeten in de aar de hebben. Tenzij de schrobbering, welke Dul les Frankrijk toediende („Als je zelf moord wil plegen, doe het dan maar alleen") iets geholpen heeft. Voor lopig lijkt het er niet veel op en is men in Parijs diep verontwaardigd. Maar een draai om de oren kan wel eens goede resultaten opleveren. Rake klappen uitgedeeld Op de Boulevard St. Michel, de slagader van de Parijse studenten wijk „Quartier Latin", is de politie gistermiddag hevig slaags geraakt met honderden studenten, die tegen een verlaging van de Onderwijsbe groting protesteerden. De agenten maakten een veelvul dig gebruik van hun gummiknuppels, waardoor verscheidene studenten werden gewond, o.w. de voorzitter van de nationale Studentenbond, Jean Marc Mousseron. Ongeveer 100 studenten werden gearresteerd. De studenten waren eerst bij de Sorbonne te zamen gekomen, waar zij naar twee communistische Kamer- De politie stond later toe, dat een vijftal studenten het zwaar bewaak te Palais Bourbon binnenging om de protesten aan de Franse afgevaardig den te overhandigen. Gisteravond kwamen ongeveer 3000 studenten sommigen nog met de sporen van het gevecht op hun gelaat bij het bureau van de stu dentenbond in „Quartier Latin" op nieuw te samen. In spreekkoren eisen zij het aftreden van de minis ter van Onderwijs, André-Marie, ter wijl meer dan duizend met geweren bewapende agenten klaar stonden om in te grijpen. Italianen staakten Ten minste drie millioen Italiaan se arbeiders hebben gisteren voor 24 50 Jaar geleden: 35 meter in 12 seconden leden en een conservatieve afgevaar- I uur gestaakt, waardoor het grootste digde luisterden, die tegen de verla gingen betoogden. Nadat nog een aantal protestbrie ven van Gaullistische en conservatie ve afgevaardigden waren voorgele zen, besloten de studenten in optocht naar het gebouw van de Nationale Vergadering in het Palais Bourbon te gaan om daar hun grieven ken baar te maken. Op de Boulevard St. Michel wer den zij opgevangen door een groot aantal gehelmde politiemannen, die onmiddellijk met hun gummiknup pels op de demonstranten insloegen. Het merendeel van de studenten zocht een goed heenkomen in de Jardin du Luxembourg, doch een aantal anderen kreeg rake klappen te incasseren. Mousseron die eveneens werd ge arresteerd, moest echter met ernsti ge hoofdwonden in een politie-auto naar het universitaire ziekenhuis worden gebracht, waar hij werd op genomen. gedeelte van det Italiaanse indus trie kwam stil te liggen. In de mees te grote steden staakte ook het per soneel van de openbare vervoersbe drijven, maar slechts gedurende zes uur. De staking, die gezamenlijk door •het katholieke en het communistische vakveriDond was uitgeschreven, is be doeld om de eisen vor een hervor ming van het loonsysteem en een ■loonsverhoging kracht bij te zetten.. Op 17 December a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de gebroeders Wright, Orville en Wilbur, te Kitty Hawk in Noord Carolina, voor de eerste maal in hun zelfgebouwde vliegtuigje met een zelfvervaardigde motor van 12 pk., een vlucht maakten van 35 meter, die 12 seconden duurde. Door hun pionierswerk werd de stoot gegeven tot de ontwikkeling van de luchtvaart, Ter gelegenheid hiervan werd er te Londen een herdenkingstentoon stelling op het gebied van de luchtvaart ingericht, in het „Science Museum". Eén van de stands is speciaal ingericht ter herdenking van de vluchten, die de Wrights met hun vüegtuigte maakten. De eerste, gedenkwaar dige vlucht van Orville Wright in het door de gebroeders gebouwde vliegtuigje, op 17 December 1903. De tentoon stelling werd 15 December geopend. Onbehouwen doodsteek voor de E.D.G.? Bonn zegt.- Logisch en natuurlijk" Grote delen van Zuid- en Midden- Engeland lagen Dinsdag in een mist, welke de zwaarste was van het jaar. Het luchtverkeer kwam geheel stil te liggen, terwijl het weg- en scheep- verkeer grote hinder ondervonden. In sommige plaatsen was zelfs wegver keer niet mogelijk. Merkwaardig genoeg was de mist in Londen minder dik dan elders in het land. De Londense vliegvelden waren weliswaar het grootste gedeel te van de dag gesloten, maar ander verkeer ondervond nauwelijks hinder. Het zicht bedroeg in de ergste uren neg altijd vijftig tot honderd meter. In Manchester, Bristol en andere ste- I den daarentegen was het zicht' wenst te plegen", zei hij. In Was> nog geen tien meter, terwijl in, hington werd hij gisteren gesteund Northampton en Kettering memand door een groot aantal leden van het verder kon kijken dan een meter. In Huis van Afgevaardigden en de Se- Birmingham moesten de paarden- j naat. rennen worden afgelast, omdat het i Een der Democraten zei zelfs: Ten- publiek de baan niet kon zien en in zjj er jn Europa definitieve besluiten Met zijn gisteren gepubliceerde waarschuwing heeft de Amerikaanse minister Dulles heel wat deining verwekt, vooral de Fransen, voor wie de warschuwing ook op de eerste plaats bedoeld was, tonen zich zeer gebelgd. „Dulles is een Amerikaanse Bismarck, die meent, dat hij gelijk krijgt, als hij met de vuist op tafel slaat", zegt een Frans dagblad. „Zijn rede was een misplaatste, onbehouwen waarschuwing", beweert een ander. „Dit Ï3 de genadeslag voor het verdrag van de Europese Defensiegemeenschap", zeiden Franse parlementsleden, die tot nu toe bekend stonden als voor standers van de vorming van een Europees Leger, maar die verwachten, dat de uitval van Dulles de Franse oppositie tegen de bekrachtiging hier van zal versterken. FRANS KABINET BIJEEN. Zoals gemeld heeft minister Dul les verklaard, dat Amerika zijn Eu ropese politiek drastisch zal herzien, Olie op de golven. Van de andere kant heeft men in Amerika ook al gepoogd olie op de door Dulles opgezweepte golven te als binnen zes maanden het verdrag werpen, en wel door een belofte van van de Europese Defensiegemeen- de (meer tactische) minister van De- schap niet zal zijn ondertekend door fensie, Wilson: Indien onze bond- Frankrijk. „Amerika is niet van plangenoten het hunne doen ter verster- mee te doen, als Europa zelfmoord king van hun defensie, kunnen zij de laatste, beste en modernste wa- Een scherpe tegenstelling v< Ie Zuidkust van Engeland. In 1 Dagenham gebeurde hetzelfde bij windhondenrennen. vormde Brigh ton scheen de zon en werd 83 graden Fahrenheit gemeten. Hior, evenals in andere badplaatsen, maakten ve len gebruik van de buitengezette strandstoelen. Vissers rapporteerden de vangst van vissoorten die in vroe gere jaren om deze tijd reeds lang de Engelse wateren verlaten hadden voor warmere streken. worden genomen, geloof ik, dat het moesten stemmen, nu uit toorn je gens Dulles tegenstemmers zullen worden. „Dulles zelf schijnt thans aan het door hem toch voorgestane EDG- project zoiets als een knock-out- stoot te hebben gegeven", zei een der Fransen, die een leidende rol bij het ontwerpen van het project heeft ge had. Instemming in Duitsland. In Duitsland heeft Dulles' waar schuwing grote bijval gevonden. In de kringen van Adenauer's christen democratische partij noemt men de scherpe, dreigende waarschuwing van Dulles „logisch en natuurlijk". Men acht het begrijpelijk, dat Ame rika er genoeg van heeft om voor de verdediging van West-Europa de zwaarste last te dragen". De Duitse „Vrije Democraten" ge ven ronduit te kennen, dat blijkens de verklaring van Dulles de kwestie van de Duitse herbewapening thans in een beslissend stadium is getre den. Indien het Europese legerplan ineen stort dient volgens hen een afzonderlijke militaire overeenkomst tussen Amerika en Duitsland over wogen te worden, in de geest van de pens uit de Amerikaanse voorraden Amerikaanse pacten met Spanje en verwachten." Bovendien herhaalde hij plechtig Eisenhower's belofte, dat de Ameri kaanse regering wettelijke maatrege len zal treffen om atoom-geheimen, als ook inlichtingen over geleide pro- Congres de hulp aan het buitenland jectielen, met bevriende landen uit nog verder zal besnoeien dan minis- te wisselen. ter Dulles heeft voorspeld. Het Franse kabinet is gisteren bij een geweest en men zegt, dat minis ter Bidault in die vergadering meer critiek heeft geoefend op de toon, waarin Dulles zijn verklaring stelde dan op de zakelijke inhoud er van. President Auriol zou er echter scher pere kwalificaties voor hebben ge had. Een knock-out? De Franse voorstanders van de Europese Defensie Gemeenschap blijken door Dulles' boze woorden ad evenzeer opgeschrikt als de tegen standers. Zij vrezen, dat de weife laars, die eerst niet wisten of zij voor of tegen het Europese Legerplan Thans: De nieuwste Lockheed Binnenkort zullen de eerste vier Lockheed P2V-5 „Neptune" tweemotorige onderzeebootbestrijdingsvlieg- tuigen voor de Marine Luchtvaartdienst, aankomen op het vliegkamp Valkenburg, uit de V. S. In de verlengde staart is een radar-apparatuur gemonteerd voor de opsporing van onderzeeboten. De „Neptune" voor de MLD heeft vleugel-tiptanks, een onder de romp uitstek end bolvormig lichaam, dat ook radar-apparaten bergt (net aLs bij de „Avenger", die onlangs in Nederland in gebruik is genomen) een geschutskoepel boven op dc romp, en in de neus. De P2V-5 „Neptune" in volle vlucht boven de startbanen van de Lockheedfabrieken in Bur- bank, tijdens de overdrachtsplechtigheden. Op de achtergrond (midden) een „Neptune" voor de MLD (serienummer 1928); links een „Neptune" van de Amerikaanse' Luchtvaart en rechts een „Super Con stellation", die eveneens is ingericht voor de bestrijding van onderzeeboten, getuige de grote „bobbel" boven op de romp. Joegoslavië. Het proces tegen oud-premier Mos sadeq dreigt te verzanden in een mo noloog van de beklaagde zelf waar van het eind nog ver in het verschiet ligt. Huilend en kreunend heeft de man die een maand geleden beweerde dat hij op sterven lag maar inmiddels taaier is gebleken dan al zijn tegen spelers, het gedaan gekregen dat hij opnieuw een „overzicht" mag geven van zijn gehele politieke loopbaan. Daarna dient hij zich nog te verant woorden voor de laatste drie dagen dat hij aan de macht is geweest. Het hof aanvaardde Mossadeq's verzoek na een woordenstrijd van twee uur en een reces van een uur. De rechters billijkten tenslotte Mos sadeq's betoog, dat de voornaamste aanklager, generaal Azimoedi, zelf de juridische weg naar een volledige re capitulatie van Mossadeq's carrière had geopend. Volgens Mossadeq gaf de wet hem het recht alle toespelin gen die Azimoedi op zijn vroegere carrière had gedaan een voor een te weerleggen. Daarna, aldus Mossadeq, zou hij met zijn eigenlijke verdedi ging beginnen. Tijdens de bespreking van zijn eis weende Mossadeq luid en kreunde: „Nee, nee, nee". Hij dreigde de zaal te zullen verlaten. Het proces wordt I thans in de kazerne bij Teheran ge- j houden, omdat het daar minder koud i zou zijn. Mossadeq beweert, dat hij j koorts heeft gehad. Hij zit met zijn I voeten in een zware bruine abba- I kameelharen Arabische mantel ge- j wikkeld. Vlak bij hem brandt een electrische kachel. In het komende najaar zullen ze ven Belgische kolenmijnen wegens financiële moeilijkheden gesloten worden. Zij zijn alle eigendom van de Charbonnages beiges en d'Hornu- Wasmes en zesduizend mijnwerkers zullen er hun werk door verliezen. De directie van de mijnbouwmaat- schappij heeft gisteren bekend ge maakt, dat zy gedwongen is tot slui ting over te gaan wegens de toene mende financiële druk door de stij gende grondstofprijzen, lonen en so ciale lasten. De Europese kolen- en staalgemeenschap heeft volgens het verdrag tot taak voor de mijnwerkers passende betrekkingen in andere in dustrieën te vinden. (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te tien uur). IETS KOUDER. Droog weer met opklaringen maar hier en daar tijdelijk ne vel of mist. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Iets lagere tem peraturen met nachtvorst in het Oosten van het land. 17 Dec.: zon op 8.43 en onder 16,29; maan op 13.48 en onder 5.18 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van het KNMI van Woensdagmorgen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME geheel bew. sneeuw l geheel bew. 3 regen 4 motregen 0 mist 8 onbew. 9 onbew. 5 mist 8 nevel 1 geheel bew. 12 geheel bew. 3 nevel 0 nevel 0 mist 3 geheel bew. 0 nevel 4 onbew. 5 geheel bew. 0 onbew. 2 half bew. 9 C. Iets kouder weer Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat gisteren in ons land plaatse lijk lichte regen was gevallen onder invloed van een koud front, is van nacht in de vochtige lucht, die met het front ons land was binnengeko men, hier en daar mist ontstaan. De temperaturen bleven daarbij hoog en van vorst was nog altijd geen spra ke. Wel komt lichte vorst voor in een groot deel van Duitsland. Uit de Balkan en Rusland wordt matige tot strenge vorst gemeld. Boven Rusland bevindt zich nog altijd een krachtig hogedrukgebied, dat in de afgelopen 24 uur een uit loper naar de Noordzee heeft gekre gen. Onder invloed hiervan zijn de winden Oostelijk geworden, maar de windkrachten bleven klein, zodat de aanvoer van drogere en koudere lucht uit het Oosten slechts lang zaam geschiedt. Toch moet in de ko mende dagen enige daling van de temperatuur verwacht worden. De neerslagkansen zijn gering. Korreltje Voor een edel paard is slechts een schaduw nodig om het te besturen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1