Overlading op H.B.S.-sen is niet iets van de laatste tijd Amsterdam verhoogt premie vrijw. ziekteverzekering Straatroof te Amsterdam Jon elje stak plofse'ing een drukke straatweg over Het wonder MAANDAG 14 DECEMBER 1953 DE uElDÜlv COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Hetere- Hpnlf <srVir»1innrende factor voor de HBS"A DK.IK.re UenK&LnUHnydeze school zoveel leerlingen h. gevraagd Geheugenmaniakken, die nooit iets werkelijk begrepen hebben, zo wordt degenen, met een H.B.S.-A-opleiding söms gekarakteriseerd, doch dit is volkomen misplaatst. Mr. dr. H. F. J. Wester veld, inspecteur van het gym nasiaal en middelbaar onderwijs, sprak Zaterdag hierover op de 21ste landdag van de „Samenwerkende verenigingen economisch onderwijs", welke in het American Hotel te Am sterdam werd gehouden. „Niet alleen het onderwijs in de klassieke talen en in wiskunde heeft waarde voor de geestervorming", al dus. dr. Wester veld, die zijn visie gaf op de plaats van het economisch onderwijs in het V.H. en M.O. en in verband hiermede de didactiek en methodiek der leervakken besprak. Overlading is reeds van 1863 af een punt geweest, dat velen reden gaf tot klagen. Ook op de scholen met een H.B.S. A-opleiding moet echter hard gewerkt worden, omdat een pas sief beheersen van de drie moderne talen voldoende voor een gymna- iast beslist niet voldoende is voor een H.B.S.'er, die zich een positie in het bedrijfsleven wil verwerven. Nuttiger. Om met het onderwijs een zo groot mogelijk resultaat te bereiken, die nen de uren op school doorgebracht nuttiger besteed te worden. Voorts zouden vele lerareren minder uitvoe rig bijkomstige bijzonderheden moe ten behandelen. Een laatste belemme- Aetherklanken DINSDAG Televisie-programma N.C.R.V 20.15—21.45 1. Journ. 2. Weerber. 3. Document, progr. over kunststof fen. 4. Biljartdemonstratie. 5. Wed strijd. 6. Dagsluiting. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Licht baken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor dc vrouw. 11.30 Schoolradio 11.50 .,Als de Ziele luis tert". 12.00 Angelus. 12.03 Metropo- le-ork. en solist. (12.3012.33 Land en tuinb. meded.). 12.55 „Kamers op het zuiden". 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lunchconc. 14.00 Ge varieerd progr. 14.50 Gram. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: J van der Wal- le: „Curasao, Aruba, Bonaire, in woord en klank". 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 „Dit is le ven", caus. 18.45 Gram. 18.52 Act. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boeken" 19.30 Uitwis- selingsprogr. van Eng. en Ned Mijn werkersgezelschappen. 20.00 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Philhaxm. ork en soliste. (21.10 21.25 Ouders en kinderen", caus.). 22.05 „Ken een haan een, ei liggen". 22.20 Clavecimbelrecital. 22.40 Gram 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.50 Dagopening 8.0C Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Gram 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital en bas en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz 14.00 Amerikaanse muz. kaleidoscoop. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 LLichte muz. 17.45 Rep. of gram. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lihte muz. 19.00 Voor de kleu ters. 19.05 „Paris vous parle". 19.10 Mil. ork 19.30 Viool en altviool. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Lichte muz. 21.35 Meded. 21.40 Lichte muz. 21.50 Amus. muz. 22.30 Buitenl. overz. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 24.00 Gram. dat heeft, die eigenlijk niet in staat zijn mid delbaar onderwijs te volgen. „De H.B.S.-A heeft zeker een plaats in het voorbereidende hoger en mid delbaar onderwijs", aldus dr. Wester - veld. Er is evenwel een andere aan pak nodig. Men behoort meer uit te gaan van de maatschappelijke kring loop. De leerlingen dienen een betere denkscholing te krygen en daardoor zal het economisch onderwijs op een hoger niveau gebracht kunnen wor den. Dr. Westerveld zette voorts uiteen hoe zijn ideeën te verwezenlijken zouden zijn in een zesklassige H.B.S. die toegang zou moeten geven tot alle faculteiten. Aan de 21ste landdag der zeven sa. menwerkende verenigingen voor eco nomisch onderwijs namen 230 leden en genodigden deel. Onder hen be vonden zich mr. A. de Roos, wet houder voor de onderwijszaken te Amsterdam, mr. D. A. Delprat, voor zitter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel, verscheidene hun ner functiegenoten uit andere plaat sen in Nederland en tal van onder- wijsautoriteiten. De contact-commissie van de Am sterdamse Ziekenfondsen deelt mede, dat de Amsterdamse Ziekenfondsen zich genoodzaakt zien de premie der vrijwillige verzekering te verhogen. Deze verhoging is noodzakelijk ge worden door de stijging van de kos ten van vrijwel alle onderdelen der geneeskundige verzorging in de afge lopen periode, terwijl ook in de toe komst mede als gevolg van de aan staande loonronde een verhoging der uitgaven kan worden verwacht. Met ingang van de week van 3 Ja nuari 1954 zal de premie worden ver hoogd van 98 ct. tot 1.25 per persoon per week. Zij die thans 1.47 betalen V/2 premie) behoeven in de toe komst niet meer dan 1.25 te betalen, behalve gezinnen van beroepsmilitai ren, die 1.88 OH premie) verschul digd zijn. De thans bestaande reducties op de premie worden in 1954 gehandhaafd terwijl enkele nieuwe categorieën in de reductieregeling zijn opgenomen. Over dit laatste kunnen de zieken fondsen nadere inlichtingen verstrek ken. De reductie op de premie be draagt 50 ct. per week. Ook de premie der aanvullende ziekenhuisverzekering zal met ingang van dezelfde datum worden verhoogd en wel van 9 ct. tot 11 ct. per week. Deze verhoging geldt zowel voor de verplicht verzekerden als voor de vrijwillig verzekerden. Uit „Flora-belasting" komt verenigingsbouw De gemeente Heemstede heeft uit de vermakelijkheidsbelasting en de verpachtingen, na aftrek van alle bij zondere kosten voor aanleg van par keerterreinen, extra- politiebewaking enz., van de Flora 1953 ruim 72.000 gulden ontvangen. B. en W. hebben de raad nu voor gesteld dit bedrag voor een bijzon dere bestemming te gebruiken en wel voor de bouw van een verenigings huis in de afgelegen buurtschap de Glip tussen Heemstede en Benne- broek. De kosten worden op ongeveer zes tigduizend gulden geraamd; het reste rende bedrag wordt gereserveerd. Tweed is favoriet Jeugdig en vlot. Wollen franje gar nering aan de col en op de zak 22.75 Geklede japon van wollen jersey. Nieuwste winter* tinten 4Q#75 Door bet heerlijk zachte najaarsweer bebt U niet eens gemerkt boever bet seizoen al is ge- gevorderd: U bebt rustig gewacht met bet kopen van dat nieuwe winterjaponnetje dat U straks opeens nodig bebt nu de winter echt begint. U bad gelijk, want na kunt U kiezen uit die flatteuze, nieuwe modellen* die een klasse hoger lig gen in kwaliteit* coupe en af werking, en voor na- seizoenprijzen. Slankmakende japon van peau de pêche rayé met vergulde knoopjes. Grote verscheidenheid in kleuren LEIDEN - BREESTRAAT 161 AMSTERDAM - ROTTERDAM UTRECHT ARNHEM EINDHOVEN HILVERSUM HAARLEM Rubens-tentoonstelling deze maand in A'dam Grootste na-oorlogse Op 19 December zal in museum Boymans een tentoonstelling geopend worden, geheel gewijd aan de ge schilderde schetsen van P. P. Ru bens. Deze tentoonstelling, die tot 14 Februari zal duren, zal de belang rijkste Rubens-expositie worden, na de laatste oorlog ingericht. Sinds de tentoonstelling van 1937 te Brussel zijn niet meer zoveel olieverfschetsen van Rubens bijeengebracht als op de I tentoonstelling in het museum Boy mans te zien zullen zijn. In ruim 100 werken zal de gehele ontwikkeling van Rubens van circa 1606 tot circa 1638 te volgen zijn. Uit België komen ruim 23 werken, waaronder de bekendste olieverf- schetsen van de musea te Brussel, Antwerpen en Gent; uit musea en particuliere verzamelingen in Enge land worden 27 schetsen in bruikleen afgestaan, o.a. uit het Ashmolean museum te Oxford en uit de prachti ge verzameling van het Dulwich col lege; de musea te München en We nen zenden een aantal van hun mooi ste Rubensschetsen. Verdere bijdra gen leveren Frankrijk, Denemarken, Zwitserland en een aantal musea en particuliere verzamelingen in de Ver enigde Staten. PUTTE LOOG! Zaterdagavond is te Putte (N. Br.) de eerste leugen wedstryd gehouden door de onlangs opgerichte leuge naarsclub. In zijn openingswoord bestreed de voorzitter de leuge naarsclub uit Anderlecht, die de opeist de eerste leugenaarsclub te zijn. Hij deelde mede, dat zijn club reeds 18 maanden bestond, maar rij legde de leden de verplichting op hierover te zwijgen tot in het graf. Hierna ging men over tot de wed strijd, die gewonnen werd door Jan Laurijssen, die 83 der punten be haalde. Als gold het de gele trui van de Tour de France, zo werd Laurijs sen door hulpvaardige handen het begeerde kledingstuk aangetrokken. Een groot bouquet rode tulpen en enige vriendelijke jongedames, die kwistig overwinningszoenen uitdeel den, voltooiden het geheel. Vrijdagavond om zeven uur is een 42-jarige vrouw, toen zij op het ver hoogde middengedeelte van het Cor nells Troostplein in Amsterdam liep, door een onbekende wielrijder van haar boodschappentas beroofd. Zij hipld de tas in de hand en voelde, dat deze haar plotseling werd ont rukt. In de bruine lederen tas zaten diverse levensmiddelen, een nieuwe vulpen en een portefeuille met on geveer 40 gulden. De gezamenlijke waarde bedraagt ongeveer 102 gul den. Een dodevier gewonde bij Voorthuizen Op de Apeldoornse straat te Voort huizen is Zondagochtend een tra gisch ongeluk gebeurd, waarbij een vierjarig jongetje werd gedood en vier personen werden gewond. Het kind stond met vier andere kinderen aan de kant van de weg op het verkeer te wachten. Plotseling stak hij over, werd toen gegrepen door een auto en ongeveer vijfti" meter meegesleurd. Het jongetje werd op slag gedood. De auto raakte eerst twee bomen en sloeg daarna aan de andere zijde van de weg over de kop. De vier inzittenden, allen uit Amsterdam, werden gewond. Zij zijn in een ziekenhuis opgenomen. Een verhuizing, die vijf jaar duurde Op zekere dag kreeg de 70-jarige Australiër Bob Hall genoeg van zijn woning en de stad, waarin die staat, Bundaberg in Queensland. Hij besloot te gaan verhuizen naar Sydney in Nieuw Zuid Wales, óók in Australië, doch liefst 1335 km. verwijderd van zijn woonplaats Hall, die in zijn goede 1 jaren arbeider in een ijzerfabriek is geweest, is echter niet voor een klein tje vervaard, en hij besloot, de lange reis naar Sydney te maken per drie wieler-bakfiets. Hij ging dus op weg; gedurende de reis vierde hij vijf ver jaardagen, en had het best naar zijn zin. Trots kwam hij eindelijk Sydney I binnenrijden, op zijn bakfiets, waarop een bakpan ook dienst deed als bel, van onder tot boven volgepropt met grote zakken, waarin het huisraad, en bovenop dit alles de hond, die Hall gedurende de afgelopen vijf jaar gezelschap heeft gehouden. Volgens Hall zijn de vijf jaar „per bakfiets langs de weg", een heerlijke tijd geweest, hij gaat zich nu geleidelijk aan I installeren in Sydney. Ider liefdeI door Otwell Birvns 4) Maar u.begon het meisje. Hij gaf haar geen antwoord. Hij greep een Oosters kleedje, dat de rustbank bedekte, waarop ze gelegen had, wierp het over het lijk -van de vermoorde en ziende, dat zij nog talmde, duwde hij haar het portaal op. 'De zingende stem was nu vlakbij en hij wachtte ademloos op wat zou kunt jen gebeuren. Hij hoorde het lied afbreken midden in een regel en ver onderstelde, dat Stella Duero en de zangeres elkaar reeds waren gepas seerd. Hij wilde de deur dichtdoen, om tijd tot nadenken te winnen, maar h*j durfde niet, want hij was bang, dat bet meisje haar zelfbeheersing ao« verHeaen en misschien op de trap berwijmen. Hij bleef achter de deur staan luisteren. Hy hoorde de afda lende stappen onzeker worden, stond op het punt om naar buiten te snel len en had de deur reeds openge gooid, toen de stappen verder gin gen. Hij slaakte een zucht van verlich ting toen hij hoorde hoe Stella's stap pen zich verwijderden. Voor hij de deur kon sluiten, glipte echter een meisje het portaal op en bleef hem met vrolijke ogen staan aankijken. Hij had haar nooit tevoren gezien, maar haar optreden, haar kleding, alles aan haar duidde er op, dat zij één van de schildersmodellen was, die op heldere morgens rondslente ren op de Place Pigalle en in de tui nen van het Luxembourg. Haar eer ste woorden bevestigden zijn mening. Ah, m'sieu! riep ze glimlachend, u hebt een model nodig, nietwaar! Wilt u mij niet schilderen? Neen, neen, riep hij haastig. Ik heb je niet nodig. Ga weg! Een uitdrukking van verwondering kwam op het gelaat van het meisje. Ze was niet gewend aan zulk een ontvangst in de ateliers van Mont- martre. Haar zwarte ogen werden rond van verbazing toen ze hem aankeek en terwijl zij even uit het veld geslagen stilstond, dwaalde haar blik langs hem heen de kamer in. Hij zag de verbazing in haar ogen plaats maken voor iets anders, toen haar kleine hand beschuldigend uitschoot. De dolk! Er zit bloed op! Ze wees naar het mes, dat lag waar het uit Stella's hand was ge-1 vallen en aan de uitdrukking op haar gezicht zag hij, dat zij iets giste van het drama, dat zich had afgespeeld. Toen zochten haar ogen de stille ge- j stalte onder het kleed, waarvan de omtrekken duidelijk zichtbaar wa ren. Hij zag afschuw in de donkere] ogen schieten en een seconde later deinsde ze achteruit en schreeuwde bijna: Jij hebt hem vermoord! I Het volgende ogenblik stormde ze de trap af, terwijl Juan Cabados nog steeds bij de deur bleef staan. Er lag onrust in zijn ogen en naarmate de seconden verstreken, steeg die onrust. Hij twijfelde er niet aan, dat het meisje was weggegaan om alarm te maken en hij wist niet wat te doen. Ongetwijfeld dacht ze, dat hij schul dig was aan de dood van de man, die daar onder het kleed lag. Haar laatste woorden hadden dat bewezen en terwijl hij daar stond, schoot hem de gedachte door het hoofd, dat ve len haar overtuiging zouden delen. Wat moest hij doen? Wachten op de autoriteiten of vluchten? Hij had slechts weinige ogenblikken om een besluit te nemen en, zoals Pilar i Duero had gezegd, hij was impul sief. Hij besloot te vluchten en twee' seconden later had hij de deur ach ter zich dicht gesmakt en snelde*de trap af. Zijn vlucht duurde evenwel slechts kort. Hij liep regelrecht in de armen van een paar gendarmes, in wier gezelshap het kleine model zich bevond. Toen ze hem zag riep ze uit: Dat is hij! Eén van de agenten had reeds een hand op zijn schouder gelegd, en, be grijpende, dat verder vluchten nut teloos zou zy'n, gaf Juan Cabados zich over. HOOFDSTUK III Onbewuste onthullingen In een toestand, die niet ver van een bezwijming af was, was Stella Duero, met haar zakdoek het onder ste gedeelte van haar gezicht verber gend, het kleine model op de trap gepasseerd. Het was haar of de hele trap ronddraaide, maar met uiterste inspanning van haar krachten de leu ning grijpend, had ze geprobeerd, de opkomende flauwte te 'bedwingen en een fhoment later deed de frisse lucht van de binnenplaats haar weer opleven. Ze spoedde zich voort, pas seer d^de, slapende portier en toen 1zéT<ïFstraat bereikte, had ze het ge luk een taxi te treffen die op de hoek stond. Zij noemde de naam van haar hotel en toen de wagen startte zakte ze in een hoek ineen. Een paar minuten bleef ze zo verdoofd zitten, niets van wat haar op straat passeer de bemerkend, en alles om zich heen vergetend. Maar tenslotte deed haar wil zich gelden. Het gevoel van zwakte ging voorbij en toen zij meer rechtop ging zitten, zag ze de vlekken op haar liohté japon. Ze wist, dat de karmo zijnrode vlekken veroorzaakt waren door de wijn, die zij had gemorst, maar de andere, helderrood, ofschoon een beetje donkerder, dat waren bloedvlekken! Ze huiverde toen ze er naar keek. Ze bevochtigde haar zakdoek en pro- beeerde ze weg te vegen, maar ze waren reeds aan het opdrogen en het enige resultaat van haar pogingen was een vuile plek, die de vlekken eerder duidelijker deed uitkomen dan ze verminderen. Ze hield er dus mee op en haar gedachten gingen terug naar het tafereel, dat ze ontvlucht was. Wie was de dode? Hoe kwam hij in het atelier? En hoe zou de kunste naar de situatie verklaren aan het model, dat ze op de trap was gepas seerd? Haar gedachten warrelden voortdurend om de vragen, waarop ze geen antwoord kon vinden heen, en hoe meer zij dacht, hoe radelozer zij werd. Toen de taxi bij het hotel stopte, stapte ze vlug uit, gaf de chauffeur een ruime fooi en haastte zich toen het hotel binnen. De lift stond juist op het punt om te stijgen en een paar seconden later snelde ze over de gang naar de paar kamers, die haar tante en zij bewoonden. Zij had er op ge hoopt, dat zij haar eigen kamer zou kunnen bereiken, zich verkleden en verfrissen alvorens haar tante te ontmoeten. Maar dat was haar niet gegund. Toen ze de zitkamer binnen kwam, keerde haar tante, die bij het venster naar het verkeer op straat stond te kyken, zich om om haar te begroeten. Je bent uitgeweest, Stel Pilar Duero brak de zin plotseling af, toen ze 't gelaat van haar nichtje zag en toen kwam de vraag die het meisje vreesde. Wat is er aan de hand, Stella? En wat is er met je jurk gebeurd? Een ogenblik bleef Stella staan, zonder te spreken, toen viel ze in een stoel neer en barstte in tranen uit. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8