Vrijere loonvorming in land- en tuinbouw moet nauwkeurig overlegd worden DUINSTREEK Ging Romme niet ver genoeg? Dit jaar werd 15 millioen kilo kaas méér gemaakt Het water in het rampgebied zakt langzaam, maar gestaag Brengt begin 1954 de P.BX) voor Nederlandse landbouw? „De Lekenspelers" in Oegstgeest zal geen subsidie krijgen MAANDAG 14 DECEMBER 1953 ''^ÖE CÉlDbfc CUUKANT EEE'Ü I b til AU H/w .1 .A 3 JAARVERGADERING L.T.B. De algemene bondsvergadering van1 de L.T.B. is heden geopend met een rede van de bondsvoorzitter, de heer G. W. Kampschöer. Deze herdacht de oud-adviseur, rector Kok. Voorts be sprak do voorz. de watersnoodramp en de over het algemeen zegenrijke gevolgen van het zachte najaar. Op de verschillende vakgroep-ver gaderingen heeft spr. beluisterd, dat het marktverloop in het afgelopen jaar voor land- en tuinbouw als re delijk mag worden bestempeld. Een van de meest markante ver schijnselen uit het afgelopen jaar is wel geweest de drastische daling van de graanprijzen op de wereldmarkt. 5pr. wil thans volstaan met waar dering gewag te maken van het pleidooi hetwelk door Minister Mans- holt in Rome is gehouden voor het spuien van overschotten naar nood lijdende gebieden zonder het versto ren van de normale afzetstromingen. Het wil spr. voorkomen dat het sla gen van dit plan inderdaad zal af- nangen of op langere termijn een ge tonde ordening op de wereldmarkt bereikbaar zal zijn. Het stemt tot grote voldoening dat op voorspraak van de georganiseer de landbouw is bereikt kunnen wor den dat in de vorm van monopolie heffingen een dijk is opgeworpen te gen het binnenstromen van buiten lands graan beneden binnenlands kostenpeil. Met nadruk wil spr. hier stellen, dat deze maatregel niet be hoefde te worden genomen omdat de Nederlandse boer zoveel duurder zou produceren dan zijn buitenlandse col lega. Integendeel, wij staan in de landbouw met onze kostprijzen op een internationaal volkomen verant woord peil. Inmiddels dienen wij goed te blij ven beseffen dat de afzet van onze producten in sterke mate onderhevig zal blijven aan de algemene situatie op de wereldmarkt en dat een aan zienlijk verschil tussen buitenlands en binnenlands prijspeil het weren van de invloed van dit buitenlands peil welhaast onmogelijk zal maken. Het is vooral in dit verband dat spr. zich erover verheugt, dat de Minis ter van Landbouw in de Memorie van Toelichting op de landbouwbegroting uitdrukkelijk heeft vastgesteld, dat hij niet denkt aan een verzorgingspo- litiek, doch aan een prijspolitiek, wel ke het de rationeel producerende landbouwbedrijven mogelijk maakt zich een redelijk bestaan te verwer ven.. Het stemt tot voldoening thans te kunnen vaststellen dat de garantie prijs voor alle melk in Nederland is vastgesteld op 20,60 per 100 kg. bij een vetpercentage van 3,7, benevens een verrekenprijs voor de consump- tiemelk van 22,60. Deze prijs is slechts een fractie lager uitgekomen dan de vraag-prijs van de georgani seerde landbouw. Onze tuinders zullen zeker weinig vreugde hebben beleefd aan het de zer dagen binnengekomen nieuws in zake de drastische verhoging van de Engelse invoertarieven voor verschil lende belangrijke tuinbouwproducten. Het spreekt vanzelf dat onze gehele organisatie zich stelt achter hun ge rechtvaardigde verlangen, dat al het mogelijke wordt gedaan om deze hef fing verlaagd te krijgen. De K.V.03. Wij verheugen ons aldus spr. ten zeerste over de activiteit die on ze vakorganisatie de K.V.O.B. sinds haar oprichting heeft ontplooid. Het heeft ons goed gedaan te mogen ver nemen dat deze organisatie, evenals de L.T.B. in het verleden zich met kracht heeft verzet tegen de herin voering der vrijwillige inkrimp. Spr. gevoelt zich gedrongen vanaf deze plaats te verklaren dat het weder zijds begrip tussen K.V.O.B.L.T.B. steeds groeiend is en dat wij gaarne van onze kant de oproep van de K.V. O.B. tot alle Kath. Bollenkwekers om lid te worden van him principiële vakorganisatie met klem willen on der steunen. De vrije loonvorming. Spr. stelde nadrukkelijk vast, dat voor het herstel van meer gezonde loonsverhoudingen, ook in het agra. risch bedrijfsleven een vrijere loon vorming die zal leiding tot een wer- De grote verschillen in bedrijfsty- pen en bedrijfs-vormen in Noord, Zuid, Oost en West kan gemakkelijk leiden tot verschil van opvatting ter zake de algemeen te volgen beleids lijn. Zag het er aanvankelijk naar uit, dat onoverkomelijke obstakels aan de totstandkoming in de weg zouden worden gelegd, thans mogen wij aan nemen, dat ook de laatste hindernis als overwonnen kan worden be schouwd, zodat wij in het komende jaar eindelijk de geboorte van het Landbouwschap zullen gaan beleven. Er zullen bovendien naast dit Land bouwschap in de toekomst nog an dere publiekrechtelijke organen tot stand komen, n.l. de Produchtschap- pen die vooral een marktordenende taak zullen krijgen en waarbij dus ook grote agrarische belangen be trokken zullen zijn. Het is noodzake lijk dat wij zorgen in deze organen mensen afgevaardigd te krijgen aan wie de behartiging van deze belan gen met een gerust hart kan w.orden toevertrouwd. Daarnaast is spr. van mening dat de iranerlyke kracht van onze organisatie nog zal moeten wor den versterkt, willen wij inderdaad bereiken dat in deze organen de stem van de practijk duidelijk zal blijven klinken. In dit verband legde spr. er de na druk op, dat een verdere uitbreiding van de kern- en kader-vorming in onze organisatie absoluut noodzake lijk is. Na het tekort aan grond besproken te hebben, deelde spr. mede, dat een fiananciële regeling voor de maat schappelijke organisaties t.a.v. de emi gratie op komst is. Deze regeling be- Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Kapelaan te Rotterdam (O. L. Vr. Onbevl. Ontv.), de weleerw. heer J. M. Boelen; tot Kapelaan te Den Haag (H. Paulus), de weleerw. heer C. A. van der Voort, die kapelaan was te Hoorn. Advocaat verd w e ;n De officier van justitie te Gronin gen doet momenteel een onderzoek instellen naar de verblijfplaats van een advocaat uit Hoogezand, die de vorige week met de noorderzon ver trokken is. De verdwenen advocaat, die met zijn vrouw hoogstwaarschijnlijk naar Engeland of Ierland uitgeweken is, heeft niet alleen in Nederland een respectabel aantal schulden, waar door hij in ernstige financiële moei lijkheden was geraakt, doch men vermoedt, dat hij zich ook aan en kele andere meer strafbare feiten heeft schuldig gemaakt, zodat de politie erg nieuwsgierig is eens een praatje met hem te kunnen ma ken. Een 36-jarige Dordtse rangeer der, die Vrijdag tijdens het rangeren van treinen te Dordrecht tussen twee bumpers bekneld raakte en levens gevaarlijk gewond werd, is in het afgelopen weekend aan zijn verwon dingen bezweken. taal overspannen in een schuur. Hij heeft waarschijnlijk in een w o vlaag van waanzin gehandeld en is tekent 'een tegemoetkoming in de I voorlopig te Roosendaal ingesloten, kosten van ons emigratiewerk en spr. Overspannen Roosendaler verooizaakt groot paniek Met dienstgeweer op roof Een 23-jarig lid van de Reserve Grensbewaking te Roosendaal kwam Zaterdagavond met zijn dienstgeweer in aanslag schietend het boerenerf van zijn buurman op en bezorgde de boerin, die met haar zoon in de keu ken zat te eten, doodsangsten, door met overslaande stem en een zwaaiend geweer geld te eisen. De boerin achtte het maar 't beste te doen, wat de woeste jongen vroeg en gaf haar zoon een teken het ge vraagde geld 10.voor den dag te halen. Dit duurde even en de „rover" was tenslotte ook met 1. tevreden. Hij kteeg een rijksdaalder, ver dween weer naar buiten, doch ont moette daar de boer, die de volle laag uit het geweer kreeg. Nauwelijks kon de boer dekking zoeken achter een stenen muurtje en zijn zoon, die hem te hulp snelde, was minder gelukkig; hü werd vrij mening over het voorstel, dat ernstig in de schouder getroffen. prof. Romme enkele maanden gele- De inmiddels gealarmeerde mare- den tadiende met betrekking tot de chaussee kwam precies te laat om de jonge wildeman te arresteren, maar gedeeltelijke opheffing der vereve- later op de avond vond men hem to- ningsbelasting. HAAGSCHESCHOUW TWEE AUTO S IN BOTSING Gisteren omstreeks kwart voor elf kwamen twee personenauto's met elkaar in botsing by de Haagsche Schouw. De toedracht van het ongeval was als volgt. Uit de richting Amsterdam kwam een auto met een vaart van ongeveer 60 km. Uit de tegenover gestelde richting een andere perso nenwagen, die ongeveer 15 km per uur reed. Laatstgenoemde wagen draaide af naar de Valkenburgseweg zonder voorrang te verlenen met het gevolg, dat er een botsing volgde. De E.H.B.O., die direct ter plaatse was, verleende de gewonde bestuur ders de eerste hulp. Dr. Tonino ar riveerde spoedig daarna. Na verbon den te zijn, konden de bestuurders huiswaarts keren. De wagens waren MINISTER OVER VEREVENINGSBELASTING In ieder geval kwam hij te laat In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer geeft de minister van Financiën, de heer Van der Kieft, ziet dan ook de weg geëffend om nu in ons Bisdom te geraken tot een emi gratie-centrale van de gezamenlijke Kath. Standsorganisaties. WIERINGERMEER HERBOUWD „HELPER OOSTDUITSE VLUCHTELINGEN" GEPAKT De Hilvfrsumse politie heeft de 30- jarige J. E uit Amersfoort gearres teerd, die er van verdacht wordt zich aan een serie oplichtingen schul dig te hebben gemaakt. De man Vrijdagmiddag 18 December a.s. te noemde zich vertegenwoordiger van twee uur zal de totale herbouw van de stichting „Hulp aan Oostduitse de Wieringermeer officieel een feitvluchtelingen" en beschikte ook over zijn. Een bijzondere plechtigheid zal briefpapier van deze stichting, de betekenis daarvan accentueren.Hij vervoegde zich voornamelijk De minister van Financiën zal dan J bij directies van grote instellingen en persoonlijk de sleutel van de laatste beter-gesitueerden met het verzoek herbouwde pachterswoning ter hand om een bijdrage. In vele gevallen ge stellen aan de heer H. C. J. de Bont,lukte hem dit. Inmiddels is vastge Medemblikkerweg 39. HET SPECIALISTENCONFLICT Meningen gevraagd Naar aanleiding van de moeilijk heden tussen de Landelijke Specia listenvereniging (aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij tot Bevordering der Geneeskunst) de Nederlandse Vereniging van Spe cialisten (waarvan de leden uit ge noemde maatschappij zijn getreden) en de organisaties van algemene zie kenfondsen is de minister van So ciale Zaken steld, dat de man in Hilversum voor honderden guldens heeft verzameld. De bewindsman vertelt in de nota, dat de verlichting, die aan de kleine middenstand gegeven zou worden vrijstelling tot de eerste 10.000. loon niet in overeenstemming was met het offer, dat de schatkist hier voor zou moeten brengen rond 25 millioen gulden. De minister vindt de oplossing van de heer Romme geen vondst, die ver helderend kon werken op de moei lijkheden, die by het overleg gere zen waren en bovenal vindt de be windsman, dat het voorstel-Romme te laat kwam, omdat de minister na Een zesjarig knaapje uit Over- veen, dat Vrijdagmiddag in zijn woonplaats met een kinderfietsje plotseling de weg overstak, werd door een auto gegrepen en zodanig Het geld zou hij uitsluitend voor gewond, dat hij kort daarop in het zichzelf gebruikt hebben. 1 Marinehospitaal overleed. voornemens een vijftal vooraan staande personen uit te nodigen zich op korten termijn een oordeel te vor men over deze moeilijkheden en de weg aan te wijzen, waarlangs deze naar hun oordeel tot een oplossing kunnen worden gebracht. Reeds nu kan worden gezegd, dat 1953 een merkwaardig kaasjaar is Volksgezondheid geweest. De prijzen lagen in door snee misschien 25 cent per kg lager dan in 1952, maar de productie is ongekend groot geweest. Tot 21 November werd volgens het C.B.S. in 1953 gemaakt 131.518.000 kg, tot 22 November werd in 1952 Wegen vallen droog Het droogmalen van de Vierban- nenpolder op Duiveland maakt goe de vorderingen. Het waterpeil in de ze 2700 hectare grote polder is reeds aanzienlijk gedaald. Als eerste zicht bare resultaat is de verkeersweg van Zierikzce tot aan de Rampaartse- dijk, die aansluit op het reeds eerder drooggevallen weggedeelte in de richting Zijpe, thans drooggelegd. Wanneer het stuk betonweg een grondige reiniging heeft ondergaan vorming cue zaï xexoing xox een wer- zal dit spoedig weer voor het verkeer kelukebBlomng naar prestaüe nood- kunnen word°n opengesteld. De be- zakelijk is. tonwegen hebben namelijk weinig Spr. uitte de vurige hoop, dat het xhhde eeleden Geheel i, dï standpunt van de Regering zich zo danig mag ontwikkelen dat wij in de gelegenheid zullen zijn om in over leg met de werknemers-organisaties ten aanzien van dit uiterst belang rijk punt te komen tot een oplossing die enerzijds voldoende ruimte laat voor de prestatie-beootrdeling door de ondernemer zelf en anderzijds ten opzichte van de werknemer. VECHTEND ROTTERDAM. Agent ernstig gewond. De politie te Rotterdam heeft een 29- en een 32-jarige schipper bene vens een 24-jarige scheepsbevrachter aangehouden, die betrokken waren bij een vechtpartij, waarbij een hoofdagent van politie getrapt, ge stompt en tegen de grond geslagen werd. De politieman werd zodanig gewond, dat hij in het Zuiderzieken huis moest worden opgenomen. schade geleden. Geheel anders is de toestand van de straatweg van Zie- rikzee naar ICapelle. Dit stuk is voor lopig nog onbruikbaar en moet wor den hersteld. Alle verkeer van Zie- rikzee naar Zijpe en omgekeerd kan tot nadere aankondiging uitsluitend gebruik maken van de noodverbin- ding, die leidt over Stevenssluis en Sirjarsland. Mijn verhaal Is uit. „Mijn verhaal is uit; het werk moet nu gaan beginnen", zo besloot prof. ir. J. Th. Thijsse van het waterloop kundig laboratorium te Delft de voordracht, die hij Zaterdagmiddag op uitnodiging van het Koninklijk Nederlandsen Aardrijkskundig Ge nootschap te Amsterdam heeft ge houden. Met dat werk bedoelde hij de droog legging en wederopbouw van de in Februari jl. overstroomde Nederland- De vechtpartij ontstond gister- se gebieden cn kennelijk niet het avond aan de Beyerlandselaan en toch ook omvangrijk en avontuurlij toen de hoofdagent hieraan een ein-,ke werk van het dijkherstel, dat nog de wilde maken, keerden beide schip- dit jaar als voltooid zal kuirnen wor- pers en drie onbekenden zich tegen den beschouwd en dat hij zich Zater- - dag tot onderwerp had gekozen. Aan de hand van lichtbeelden ver telde prof. Thijsse over de plannen, die in zijn laboratorium waren ont worpen toen zandzakken nog de ge- improviseerde barricades in de dijk- gaten vormden. Hij beschreef de pro blemen bij het vaststellen van de hem met het vermelde gevolg. In de loop van de nacht kwam de scheepsbevrachter by de politie in formeren of de aangehouden schip pers naar huis mochten. Uit het on derzoek bleek, dat hy één der drie onbekenden was. De hoofdagent heeft hem herkend. Naar de andere twee wordt een onderzoek ingesteld. de zinkstukken en caissons en de angsten en tegenslagen, die zijn men sen hadden beleefd, voordat op die gedenkwaardige Novemberavond bij Ouwerkerk het laatste caisson aan de grond werd gezet. De tijd zal leren," aldus prof. Thijsse, welke bewerkingen aan het op de zee veroverde gebied economisch ver antwoord zullen blijken te zijn. Na de afsluiting bij de Schelphoek over 423 meter in drie dagen tijds had een van de ingenieurs gezegd: „Dat doen wij een volgende maal in twee dagen." En inderdaad gelukte een nog omvangrijker afsluiting later in ruim één dag. „De ervaring bij het herstel opgedaan", zo besloot Prof. Thijsse. „zou ons ngg van groot nut kunnen zijn, niet laat ons het hopen na overstromingsrampen, maar bij nieu we waterbouwkundige werken." gemaakt 116.680.000 kg. Dit jaar werd dus niet minder dan ongeveer 15 millioen kg meer gemaakt en dat de afzet daarvan betrekkelijk goed is verlopen, moet wel tot tevredenheid stemmen. Deze grotere productie van kaas houdt enerzijds verband met de grotere melkproductie, anderzijds met het feit, dat andere producten moeilijkheden opleverden. Zowel de productie van volle gecondenseerde melk als die van volle melkpoeder bleef beneden die van 1952. Helaas kan het eind van. het jaar, voor zover we dat thans kunnen be oordelen, niet tot optimisme stem men. Er wordt weer wat kaas inge leverd en dat dit geschiedt in de pe riode van de allerkleinste melkpro ductie, is weinig hoopvol. De melk productie zal in de loop van de ko mende zes weken nog met enkele millioenen kg dalen om dan begin Februari weer snel te gaan stijgen. De prijzen te Leeuwarden waren Vrijdag weinig veranderd. Ze hand haven zich enkele centen per kg bo ven de inleveringsprijs voor jonge kaas. De noteringen bleven onver anderd; volvette Goudse kaas 1.94 1.95 per kg, Edammers ƒ1.711.72 per kg. Ook de pryzen, waartegen werd verhandeld verschilden weinig van die van de vorige week; volvet te Goudse kaas 1.951.96 per kg, Edammers 1.711.72 per kg. Voor zover kaas bij de regering werd ingeleverd, was dit kaas van 68 weken. De handel laat het be waren daarvan liever aan de rege ring over en koopt er jonge kaas voor terug. Weg geëffend De ministerraad is accoord gegaan met een ontwerp algemene maatregel van bestuur tot het instellen van het landbouwschap. De afkondiging van de instelling wordt door welingelich te kringen spoedig na de jaarwisse ling verwacht. Twee maanden nadien zal dan de eerste publiekrechterlijke bedrijfsor ganisatie met de werkzaamheden kunnen beginnen. De instelling van het landbouw schap geschiedt in overeenstemming met het advies van de Sociaal-Eco nomische Raad. De organisaties van werkgevers en werknemers, samen werkende in de stichting voor de landbouw, conformeren zich met het advies. Zoals men weet, heeft de stichting voor de landbouw reeds sinds 1945 nieuwe dijklijn, by het plaatsen van naar het vormen ener Publiekrechter lijke Bedrijfsorganisatie gestreefd. Na een verzoek en langdurige onder handelingen kwam de S.E.R. in Mei van dit jaar tot een advies betreffen de het landbouwschap dat echter nog op enkele bezwaren in de minister raad stuitte. In October en November zijn deze bezwaren gaandeweg op geheven, zodat nu de weg naar het instellen van het landbouwschap ge- effend is. BURGEMEESTER VAN APELDOORN TREEDT VAN DE ZOMER IN HET HUWELIJK. De burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, zal deze zo mer, vermoedelijk in Juli. in het huwelijk treden met mej. Alice de Vries Robbe. Mej. de Vries Robbe, die te Baasn is geboren, woont in Blaricum. De burgemeester heeft Zaterdag ter gelegenheid van zijn verloving het komende, huwelyk be kend gemaakt. gedegen beraad zijn standpunt be paald had. Hiermede meent de heer Van der Kieft deze kwestie voldoende belicht te hebben en hij verklaart het onno dig te achten verder dieper op deze kwestie in te gaan. Wie betalen belasting? Uit deze memorie blijkt tevens, dat ongeveer 2,7 millioen Nederlanders jaarlijks een meer of minder groot gedeelte van hun inkomen of salaris aan de schatkist afstaan. Daarnaast leven 1,8 millioen mensen in Neder land, die geen belasting behoeven te betalen, omdat zij om een of andere reden buiten de belastingtabellen val len. dermate beschadigd, dat zij wegge sleept moesten worden. LEIDERDORP Speeltuinver. „Zijlkwartier". Zaterdagmiddag heeft de Buurt- en Speeltuinvereniging „Zijl kwartier" wederom een buitengewoon geslaagd St. Nicolaasfeest gegeven voor de kinderen uit dit kwartier. Om 3 uur waren x-ond 170 kinderen aanwezig in de cantine van de Touwfabi'iek, toen St. Nicolaas hen met een bezoek kwam verrassen. Hierna volgde het optreden van Kees Verhulst uit Delft, bijgenaamd „ome Kees", die de kinderen met gooclielen en clownerie op buitengewone wijze wist te amu seren. Nadat alle kinderen van Zwar te Piet nog een cadeautje in ont vangst hadden genomen, keerden zij allen zeer voldaan huiswaarts. VOORSCHOTEN Filmavond R.K. Vrouwenbewe ging. Op de bijeenkomst van de R.K. Vrouwenbeweging afd. Voor schoten kregen de leden enige inte ressante en enige mooie films te zien. De eerste film lag op econo misch terrein en was getiteld „Euro pa en de voedselvoorziening". De tweede film was de kroningsfilm van koningin Elisabeth van Enge land. De derde was een film met veel natuurschoon en was van bota nische aard. „The garden of Eng land". De laatste film was de be drijfsfilm van de firma Droste uit Haarlem, waarbij de nodige toelich ting werd gegeven. Aan mej. C. Ger- dits, die meer dan 15 jaar liet vaan del van de R.K. Vrouwenbond bij kerkelijke plechtigheden had gedra gen werd een blijvend aandenken overhandigd. Mevrouw Lubbe kreeg bij haar vertrek een bedankje te in casseren voor haai- ontplooide acti viteit. In haar slotwoord vroeg de presidente om zoveel mogelijk aan wezig te zijn bij de Gulden Mis van a.s. Woensdag. BEGROTING IN DE AFDELINGEN raad ter openbare behandeling van de begroting bijeen. Voortzetting zo nodig des avonds te 7 uur. VOORDRACHTAVOND DOOR JOOP BIEKMANN. Toen wij gisteren om acht uur in het parochiehuis kwamen ter bijwo ning van de culturele avond, geor ganiseerd door de standsorganisaties en de R. K. Vrouwenbeweging, wa ren wij weer teleurgesteld. Slechts een dertigtal personen waren aanwe zig. Toen echter pastoor Looijaard, na ongeveer een half uur wachten, een kort welkomstwoord sprak, was het aantal belangstellenden gegroeid tot ongeveer tachtig. Pastoor Looij aard sprak daarover zijn teleurstel ling uit en hoopte, dat de aanwezigen van het hoogstaande spel van Joop Biekmann zouden genieten. Na een korte inleiding behandelde Joop Biekman in een voordracht „Dc Gebroeders", geschreven door Bon Heuer, waarin wordt uitgebeeld de menselijke drift. Verder in de belevenissen van een kleine dorpsgemeenschap samenge bundeld is het wel en wee van een boerenfamilie, de gebroeders Men- tink. Dit dorp heeft ook zijn uitbrei dingsplan, want het groeit. De nood zaak echter van de aanleg van een vliegterrein en een groeiende stad in de omgeving dwingen de bewoners tot andere plannen: emigratie. Hel streven der bewoners, familiekwes ties en ambtenarij werden op werke lijk aangrijpende wijze uitgebeeld. Het leven der 'boerenfamilie Men- tink wordt omgeven door verschil lende andere figuren, zoals de dorps timmerman, een arbeider met zijn gezin, enz. Daar tussendoor beweegt zich een echte dorpsfiguur, de dorps gek. „De Spieg" een lichamelijk ge brekkig type, die overal waar hij kan zijn scherpe opmerkingen maakt. De voordracht van een lach en een traan werd door Joop Biekmann op meesterlijke wijze vertolkt. Het aan dachtig luisterend auditorium was by het einde der bedrijven gul met applaus. Zorgeloos? Dezer dagen werden bij de heer v. D. in de Noordstraat twee rijwielen neergezet door on bekende personen. Na een dag of vier, vijf stonden ze er echter nog, zodat de politie - zich er over ont fermde, die ze mee naar het bureau genomen heeft, waar ze tegen beta ling van boete door de eigenaars kunnen worden afgehaald. De derde zoon van wijlen bur gemeester Vonk slaagde aan de Rijks universiteit te Utrecht voor het doc toraal examen rechtswetenschappen, waardoor hy de titel van meester in de rechten verwierf. Heden verscheen 't verslag van de 2 afdelingen van de raad van Oegst geest tot onderzoek van de gemeente begroting 1954. Enkele leden wensen de subsidie aan de Oegstgeester Jeugdverenigin gen te verhogen. In verband met het verzoek om subsidie van de openbare Leeszaal Reuvens te Leiden, wenst men nader te worden ingelicht, of subsidie in 't belang van Oegstgeester bevolking noodzakelijks is. Verder spreekt men zicht uit te komen tot een openbare uitleenbibliotheek in de gemeente. Men zou hiervoor 2500 willen uit trekken. Enkele leden verklaren zich voorstander van het verlenen van een bescheiden subsidie aan Militaire Tehuizen. Voorts zou men de sub sidie voor kleuterscholen willen ver hogen tot f 40.per leerling in- plaats van tot 35, „De Lekenspelers". Enkele leden zijn van mening dat geen subsidie aan de toneelvereni ging „De Lekenspelers" moet wor den verleend, gelet op de weg, wel ke deze vereniging is ingeslagen wat betreft het peil der vertoonde toneel stukken. Verder stellen enkele leden voor op de raadsvergadering voor rekening van de gemeente geen koffie of an derzins meer te schenken. Andere leden zijn een tegenovergestelde me ning toegedaan en zijn van oordeel, dat een door de gemeente aangebo den sobere vertering niet op de vergaderingen mag ontbreken. Ver der zou men de tweede gemeente auto willen afschaffen. Ook werd de noodzakelijkheid ingezien, het waar nemend hoofd van gemeentewerken een huistelefoon-aansluiting te geven Voorts wordt verbreding Warmon- derweg bepleit, alsook verbetering Rhijnhofweg. B. en W. zeggen in hun schrifte lijk antwoord, dat ten aanzien van de verschillende voorstellen om toch onderscheiden subsidies toe te ken nen c.q. te verhogen, herhaalt moet wofden hetgeen in de memorie van toelichting is gezegd, dat de finan ciële positie der gemeente niet toe laat, althans op dit moment, bedoel de aanvragen in te willigen. De voorgestelde subsidie aan de „Le kenspelers wordt door B. en W. te ruggenomen. Wat het kleuteronderwijs betreft: Deze materie komt toch weer in de raad, wanneer het wetsontwerp op het kleuter-onderwijs zal zijn aan genomen. Het voorstel om alle leden van de raad een telefoon-aansluiting te ge ven, kunnen B. en W. niet overne men. Wat betreft de kleine verterin gen van de raad, willen B. en W. geen wijziging aanbrengen. De 2de gemeenteauto is versleten. Een voor stel tot vervanging zal niet worden gedaan. Om gebruik van particuliere auto's zal worden gedeclareerd vol- jgens het Reisbesluit. De verbreding van de Warmonder- weg zal voor een belangrijk deel ko men te liggen op grondgebied van Leiden. Reeds in 1952 werden onder handelingen gevoerd, doch men stel de zich te Leiden op het standpunt dat deze gemeente weinig belang heeft bij verbreding. De Rhijnhof weg zal uit de normale onderhouds- post zo goed mogelijk worden onder houden. De vermakelijkheidsbelasting zal worden verlaagd, zonder in strijd te komen met de van hogerhand gege ven richtlijnen. Woensdag te twee uur komt de Marktberichten ROTTERDAM, 14 Dec. Vee. aanvoer 2516 stuks totaal, waarvan 1364 vette koeien, 936 varkens, 216 schapen. Prijzen: vette koeien 2.60 2.72, 2.44—2.5Ö, 2.15—2.30 per kg, levend gewicht; varkens 1.8 1.841.80 per kg. levend gewicht, lammeren 958575 per stuk. Vette koeien aanvoer ruim, handel levendig, pryzen iets stijver, prima's boven notering; varkens aanvoer gro ter, handel vJot, prijshoudend, afloop iets minder, lammeren aanmerkelijk groter, handel willig, prijzen als vo rige week.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3