Prof* dr* Willem Einthoven vond 50 jaar geleden snaargalvanometer uit Tentoonstelling in Rijksmuseum k unstleven in leiöen Geluid, dat niet voor ortze oren bestemd is Laös&éhutspot VRIJDAG 11 DECEMBER 1953 ÜE LEUKE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 LEIDS HOOGLERAAR WERD BEROEMD Roals reeds gemeld, ls het dit jaar 50 jaar geleden, dat de Leidse hoog leraar Willem Einthoven zijn uitvin ding van de snaargalvanometer pu bliceerde. Ter herdenking van deze gebeurtenis t© Leiden op 12 Decem ber a.s., wordt in het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwe tenschappen aan de Steenstraat te Leiden een kleine expositie inge richt. Na zich eerst onder invloed van Donders te hebben beziggehouden met problemen van het zien, wijdde bij zich, na zijn benoeming tot hoog leraar in 1885 hij was toen 25 jaar en juist gepromoveerd, maar had het 2de* deel van het artsexamen nog niet gedaan vooral aan de electro physiologic. Activiteit van spieren, zenuwen en andere levende weefsels gaat ge paard met zeer zwakke electrische stromen. De bestaande galvanome ters bleken niet in staat de zeer snel wisselende potentiaalverschillen be vredigend weer te geven. Het kon dan ook niet uitblijven, dat Eintho ven met z'ni intens wetenschappelijke speurzin na verloop van tijd naar betere middelen begon uit te zien. Na vele jaren van experimenteren was Einthoven's snaargalvanometer in 1903 gereed om aan de openbaar heid te worden prijsgegeven. Registratie van hartafwijkingen. De snaargalvanometer bestond uit een sterke watergekoelde electro- magneet, waarbij in het magneet veld tussen de polen een verzilverde, (later vergulde) kwartssnaar was ge spannen. De zwakke actiestroom door deze snaar geleid, veroorzaakte een uitwijking er van, die door een microscoop vele honderden malen vergroot op een photographische plaat wordt geregistreerd. De ver kregen photo is het electrocardio gram, die de grondslag is van de ge hele moderne hartdiagnostiek. Het bleek al spoedig, dat het elec trocardiogram een typische vorm heeft en dat hartafwijkingen aan de vorm der cardiogrammen konden worden herkend. Gedurende enkele jaren was de apparatuur in het Physiologisch Laboratorium aan de Zonneveldstraat door een speciale kabel verbonden met het Acade misch Ziekenhuis (thans Rijksmu seum voor Volkenkunde)Zo kon men op km. afstand de electro- cardiogrammen opnemen van de zie kenhuispatiënten. Later werd de snaargalvanometer nog herhaaldelijk verfijnd. Door de snaar in vacuum te brengen, rea geerde hij sneller; door haar dunner te maken bereikte men dat zij rea geerde op nog subtielere stromen en wisselingen in stroomsterkte dan bij de actiestromen van de hartspieren het geval was. Nu konden o.a. de electrogrammen worden geregis treerd van de stromen die bij prik keling in de zenuwen optreden. Zij zijn van de orde van sterkte van on geveer; één millioenste milliampère. Reserve-officieren en de luchtvaart In een boeiend en levendig betoog heeft de heer Y,perlaan, secretaris van de Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart, gisteravond voor de leden van de Alg. Ver. van Ned. Reserve-offi- cieren, afd. Leiden, een uiteenzet ting gegeven over het doel en wezen van de „Civil Air Patrol" in de Ver. Staten. Deze organisatie omvat 70.000 vrijwilligers, die zich in hun vrije tijd bekwamen voor de lucht- en gronddiensten en bij catastrophes de bestaande bezettingen van de vlieg velden kunnen aanvullen. Voorts dragen izij er in belangrijke mate toe bij om grotere lagen van de burger bevolking „airminded" te maken en het enthousiasme voor de burger luchtvaart en het sportvliegen te ver hogen. Door jaarlijkse uitwisseling van jonge mensen uit deze kringen hoopt men tevens de internationale ver standhouding te helpen verbeteren en in dit kader heeft de heer Yperlaan onlangs met tien jonge Nederlanders een bezoek aan de Ver. Staten ge bracht. Eerst kwam de groep met de vertegenwoordigers van de andere Europese en Zuid-Amerikaanse lan den in Washington tesamen, waar men o.a. een enthousiaste en indruk wekkende toespraak van minister Foster Dulles mocht aanhoren. Daar na genoot de Nederlandse groep ca. 2 weken gastvrijheid in de staat Ohio en werd daar allerwege hartelijk ontvangen. De groep werd 5 maal voor de radio geïnterviewd en 4 maal voor de televisie; een toevallige ontmoeting met Doris Day vormde één van de hoogtepunten voor de jongelui en begeleiders. Het komende jaar wordt deze uit wisseling voortgezet, terwijl de K.N. V. v. L. voorbereidingen treft om dit in groter verband inter-Europees te doen. Door de grote medewerking van de Militaire Luchtvaart en diverse bedrijven zijn er nagenoeg geen kosten voor de deelnemers aan verbonden. Wel wordt door de K.N. V. v. L. een vrij scherpe selectie toe gepast. Alle jongemannen tussen 17 en 23 jaar kunnen zich opgeven. Binnenkort zal door de K.N.V. v. L. een Jeugdluchtvaartbrigade in het leven worden geroepen. Uiterst fijne snaartjes. De fijnste kwartssnaartjes zijn ge bruikt in de snaarphonograaph, een instrument, dat Einthoven ontwierp voor de registratie van tonen en klanken. Zij waren ongeveer 1/25000 mm „dik" en hun „lengte" bedroeg niet meer dan 2 cm. Als men bedenkt dan er ongeveer 5 millioen van der gelijke snaartjes in een milligram gaan, behoeft het geen betoog, dat het hanteren er van een uiterst sub tiel werk was. Het is onmogelijk in enkele alinea's een indruk van Einthoven's werk te geven. Hij beperkte zich niet tot de studie der levensverrichtingen. Van groot belang is o.a. het werk, samen met zijn zoon uitgevoerd, over photo graphische registratie van radiotele- graphische seinen op grote afstand, Na jaren van zorgvuldige proefne ming gelukte het hun in 1922 als eersten, Morseseinen uitgezonden van de Malabar bij Bandoeng op een photographische band vast te leggen Einthoven's vindingrijke geest deed ook van zich spreken door de uitvin ding van een sympathisch kompas, dat jarenlang door de Nederlandse Marine werd beproefd en dat later in Duitsland in serie werd vervaardigd. Talrijke eerbewijzen Bescheiden als hij was, heeft Eint hoven nooit naar eerbewijzen ge streefd, maar toch zijn zij hem rijke lijk toegestroomd. Eredoctoraten te fCopenhage, Stockholm, Utrecht, Edinburgh en Aberdeen, talrijke ere lidmaatschappen en ook de Nobel- orijs (1924) werden zijn doel. De tentoonstelling geeft een indruk ran Einthoven als mens en weten schappelijk werker. Men vindt er portretten, documenten, handschrif ten en photo's van het laboratorium ui Einthoven met zijn medewerkers. Dok zijn er instrumenten en toestel en waarmee hij heeft gewerkt, o.a. zier modellen van de snaargalvano- neter, waarvan het oudste is opge- iteld zoals daarmee vroeger electro- lardiogrammen werden gemaakt. Bij ïen der galvanometers liggen de ïerste photobanden, waarop Morse- ieinen uit Ned. Indië zijn geregis- xeerd. Naast gegevens over het sym pathische kompas treft men herinne ringen aan Einthoven's optreden als ieskundige in rechtszaken, alsook uit :ijn studententijd. Zijn diploma als ïrelid van de Utrechtse Studenten roeivereniging Triton, waarvan hij jen der oprichters was, en photo's jetuigen van zijn atciviteit in het verenigingsleven De tentoonstelling is open van 12 December tot 10 Januari, op werk- iagen (uitgezonderd 's Maandags) oan 10—4 uur; 's Zondags en 2e Kerstdag van 14 uur. Gesloten: s Maandags, le Kerstdag en Nieuw jaarsdag. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Engelse taal- en letterkunde de dames G. A. van Nes Leiden, J. C. Blankenstein Wassenaar; voor het candidaatsexamen Nederlands recht de dames C. E. M. Dekker Aerden- hout, M. J. J. Kessler Wassenaar, G. M. D. Janssen, Rotterdam, E. Ch. Go- nie Delft, M. A. E. Oudemans Rot terdam, W. M. C. R. van Moorsel Scheveningen, J. M. Gerling Heilo, O. M. Loeff, Den Haag en J. van Mas- trigt Oversohie, de heren F. M. Luij- ten Bergen op Zoom, E. F. Salomon- son Scheveningen, C. J. Schneider den Haag, C. M. Bierman Laren, H. van Zijll de Jong den Haag, H. E. Cleton Rotterdam, J. H. Geertsema Wassenaar, K. de Boer Meppel, H. van Holten Rotterdam, W. C. Koo- mans Rotterdam, F. C. F. Sterren burg den Haag en A. J. J. van Gin- neken den Haag. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de heren H. v. Vloten, Wageningen, R. H Knegt- mans, den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proef schrift getiteld „De mens en zijn werk", Psychologische analyse van een aantal concrete arbeidssituaties in Rijksdiensten, de heer F. J. E. hogewind, geboren te Poerbolingo (Java) en thans domicilie houdende te Scheveningen. Residentie Orkest in topvorm Het Residentie-orkest musiceerde gisterenavond in topvorm onder de begeesterende leiding van Willem van Otterloo. Het was een hoogstaand en afwisselend programma; enthousiast en met meesterschap ten gehore ge bracht door het orkest en door de soliste mevrouw Adrienne de Smet, 2e concertmeester, die al bij de aanvang solieerde in het „Concert voor viool en orkest in E. gr. t." van Joh. Seb. Bach. Dit is een werk van onfeilbaar evenwicht, melodische inventië; rag fijn polyphoon weefsel en violisti- sche kunstvaardigheid. Adrienne de Smet heeft dit concert buitengewoon mooi gespeeld, met ware distinctie en technisch volkomen voor haar taak berekend, doordrongen van de geest van het bekoorlijke werk, een prach tige cantilene uitzingend in het Ada gio, virtuoos het Rondo. De orkestpar tij met het gewenste relief als tegen speler. Het talrijke gehoor heeft haar voornaam spel zeer gewaardeerd. Niet minder is dit het geval ge weest tijdens en na haar vertolking van de „Eerste Rhapsodie" van Béla Bartók, waarin de invloed van het volkslied op eigen scheppend werk klaar en duidelijk blijkt, al krijgt het citaat een heel eigen klank. Te oor delen naar het enthousiasme van de toehoorders wil 't ons voorkomen, dat de Rhapsodie met haar rijke melodi sche inventies, haar rhythmiek en het in harmonisch opzicht zo voor treffelijk werk volop tot de toehoor der heeft gesproken, temeer waar de K.A.B.-avond in de St. Josefparochie In de zaal Maria Gijzensteeg hield de contactcommissie van de K. A. B. in de St. Jozefparochie gisteren een culturele avond, waarop rector L. P. M. Vester sprak over „De arbeiders jeugd in nood." Spr. belichtte de talrijke problemen waarmee de arbeidersjeugd te maken krijgt na het verlaten van de school. Hun vele moeilijkheden in de eerste jaren van het volle leven eisen grote aandacht van ouders en andere op voeders. Rector Vester besloot met een oproep tot alle aanwezigen hun medewerking te verlenen aan het op lossen van deze problemen. De leden, die met grote belangstelling dit boeiende betoog hadden gevolgd, kre gen nadien gelegenheid tot vragen stellen, bij de beantwoording waar van rector Vester op enige facetten van dit probleem nog nader kon ingaan. Da K. A. B.-symphonie luisterde de bijeenkomst op met pittige mu ziek, een goochelaar liet verbluffende trucs zien en een accordeon-trio com pleteerde het gevarieerde program ma, dat volgende week Donderdag herhaald zal worden. Een aansporing tot bezoek zan deze tweede bijeen komst lijkt ons overbodig. visie, welke Adrienne de Smet so- liërend op het werk geeft, alles be wondering had. Ook wij respecteren ten zeerste wat zij deed; de liefde waarmede zij alles tot in details ver zorgde, eenvoudig en tevens met brille. En toch prefereren wij (hoe wel niet te vergelijken natuurlijk) haar Bach-in/terpretatie, waarin zij werkelijk niets te kort is gekomen. Knap en virtuoos heeft zij gespeeld, met als dank: hulde,, waarin zij orkest en dirigent betrok, en bloemen. Als noviteit kregen wij Paganini, variaties voor orkest van Boris Bla- cher te horen. Het eigenlijke thema (door verscheidene componisten ge liefd en ook gebruikt) wordt maar heel even gegeven, en dan wordt het door de componist omgetoverd, ver deeld, in fragmenten, in de meest wonderlijke klanken en kleuren en rhythmen uitgewerkt. Wij vonden een en ander zeer ver nuftig, en geestig; virtuoos geschre ven en qua instrumentatie geslaagd en knap. Men was in de zaal zó ver rukt over het prachtig orkestspel, dat de dirigent de laatste variatie bis seerde. Ten slottë „La Mer" van Claude Debussy, een meesterlijk muzikaal zee-stuk, waarin deze zijn impressies in drie wondermooie onderdelen uit zingt vol nuance, licht en dynamiek. Van Otterloo heeft met zijn instru ment het orkest, een ideale verklan king gegeven van Debussy's onsterfe lijk meesterwerk. J. Kortmann. De Getemde Feeks voor K. en O. Men zegt, dat William Shakespeare voor zijn „Getemde Feeks" een dergelijk blijspel, dat zich zeer in de belangstelling van het publiek mocht verheugen, als voorbeeld nam en dit slechts lichtelijk bij geschaafd de planken opstuurde. Hoe het ook zij de „Feeks" die Woensdagavond door „Het Rotterdamse Toneel" vor K. en O. gegeven werd is nog steeds in staat de toeschouwers ot enthousias me te brengen. In Shakespeare's tijd was er van enige vrouwen-emancipatie nog geen sprake, vandaar dat de manier waarop de feeks tot reden gebracht wordt toen misschien als normaal, maar hedentendage meer als grof moet worden beschouwd. Shake speare heeft het stuk op jeugdige leeftijd geschreven. Dit is waar schijnlijk de reden waarom de din gen, die hij later met zoveel fraaie woorden wist te omschrijven, er st^at de toeschouwers tot enthousias- uitgekraamd worden. Gelukkig mis sen wij in de „Getemde Feeks" de cynische humor, die „Maat voor Maat" bijvoorbeeld tot een enigszins zure belevenis maakt. Onder regie van Albert van Dal- sum heeft het Rotterdams toneel al le kansen, welke deze klucht biedt, volledig benut. Ko van Dijk deed als de onstuimige minnaar Petruchio zijn medespelers als een troep verschrikte kippen uit Handleiding voor Bescherming Burgerbevolking Het is alweer enige maanden ge leden, dat we een en ander hebben geschreven over Beshcreinmur.aa geschreven over Bescherming Bur gerbevolking. Is u al vergeten, wat de wet op de Bescherming Burgerbevolking is? Dan even een kleine herinnering: „Onder bescherming van do bevol king verstaat deze wet het geheel van niet militaire maatregelen tot be scherming van de bevolking en haar ■bezittingen, zomede van de bezittin gen van openbare lichamen, tegen de onmiddellijke gevolgen van oor logsgeweld." Welnu, dat deze organisatie van groot nut kan zijn, weet ieder, die in de laatste oorlog „luchtbeschermer" is geweest of het werk van de lucht- beschermingsploegen van dichtbij heeft meegemaakt. Het behoeft niet gezegd, dat voor een dergelijke organisatie werkers, veel werkers nodig zijn, gelijk dit bij elke organisatie het geval is. In de maand Maart is met deze ledenwerfactie begonnen en velen hébben zich gelukkig aangemeld, al hoewel er nog steeds plaatsen te vervullen zijn. Bij die aanmelding van vrijwilli gers voor de BB werd reeds een band gelegd door de indiening van een bereidverklaring tot deelname,, maar de verbintenis voor die vrij willigers werd de laatste tijd niet weinig verstevigd toen een aanvang werd gemaakt met de opleiding van de vrijwilligers door het geven van een cursus. Het grote belang van deze cursus bestaat hierin, dat de noodwachters niet alleen algemeen georiënteerd geraken omtrent de BB en de wijze, waarop deze hier ter plaatse is op gezet, maar vooral omdat het moge lijk is, dat zij, die t.z.t. in groeps verband, hetzij in een blokploeg, het zij in een ploeg van de overheids diensten, zullen samenwerken, reeds direct bij de aanvang van de oplei ding allen leren kennen. Deze cursus is nu volop aan de gang en aan het einde daarvan zul len de cursisten in het bezit worden gesteld van de handleiding over de Bescherming der Bevolking in de A-kring Leiden. Het is een keurig verzorgd boekje, uitgave van de N. V. Drukkerij De Bink te Leiden, met een voortreffe lijke layout van P- Waterland. Hierin wordt uiteengezet waarom deze bescherming van de bevolking nodig is, hoe de organisatie in elkaar zit, hoe de blok- en wijkbesoherming geschiedt, hoe de wijkindeling in de A-kring is, hoe bescherming van be drijven en overheidsdiensten moge lijk is, terwijl de kleding en uitmon stering der noodwachters eveneens wórdt beschreven. Het is een prachtig boekje, waarin de noodwachters ongetwijfeld een uitstekende handleiding bezitten om de taak, die zij in het belang van het algemeen vrijwillig op hun schouders hebben genomen, naar behoren te vervullen. Triest verschijnsel \/OOR DE ZOVEELSTE maal heb- ben we gisteravond weer eens ge constateerd, dat er meerdere bijeen komsten gehouden worden door kath. verenigingen, die him leden voor een deel in dezelfde qringen vinden. Deze leden worden dus voor de keuze gesteld óf de ene óf de an dere vergadering te bezoeken, het geen voor de verenigingen onprettig is, omdat hierdoor het aantal aanwe zigen op de bijeenkomsten geringer is dan het had kunnen zijn. Nu worden alle kath. verenigingen en organisaties in Leiden overkoepeld- door de Plaatselijke Raad van Maat schappelijk en Cultureel Overleg, waarin alle verenigingen ,al of niet rechtstreeks vertegenwoordigd zijn. Herhaaldelijk heeft deze Raad de kwestie van dergelijke doublures be sproken en tenslotte met instemming van alle leden vertegenwoordigers van de verenigingen dus besloten tot het instellen van een Kath. Week agenda voor Leiden. De organisatie hiervan werd in handen gelegd van het Kath. Sociaal Bureau, Plantsoen 25, tel. 20503, dat niet alleen iedere Zaterdag in De Leidse Courant een agenda voor de komende week publi ceert, maar bovendien gaarne op treedt als informatiecentrum, dat in lichtingen verschaft over reeds vast gestelde bijeenkomsten. Wil het be stuur van een vereniging dus een bij eenkomst organiseren, dan kan het eerst aan dit bureau informeren of er op de gedachte datum misschien reeds elkaar stuiven. Zijn enorm geluid was ruimschoots voldoende om de zaal van zijn capaciteiten als temmer te overtuigen. De feeks, door zijn vrouw Ellen de Thouars gespeeld, vóór zijn verschijnen een krachtig opponerend vrouwspersoon, leek bij hem vergeleken slechts een bijzon der nietig schepseltje, dat zich in de wervelwind die hij veroorzaakte maar nauwelijks staande kon hou den. Johan Fiolet en vodral Ko Arnoldi gaven als twee oude minzieke vrij gezellen verrukkelijk spel te zien, ter wijl Frits van Dijk de knecht Grumio een wel typisch Shakesperiaans fi guur maakte. Ook de rollen van een méër bescheiden omvang werden met veel plezier uitstekend gespeeld. De I vertaling van mr. Onno van den Berg is modern en laat zich beter begrij pen dan de stijve zinnen van Bur- gersdijk. De muziek van Maurice van Yzer ligt goed in het gehoor. Aardig was de verwisseling van de prachtige décors bij open doek. Een toneelstuk op zichzelf. Hedenavond volgt nog een herhaling. ER BESTAAN geluiden, die wij niet horen. Het menselijk oor is niet in staat, een geluid waar te nemen, waarvan de frequentie meer dan 15.000 trillingen per seconde be draagt, maar vele dierenoren wel. Men maakt hiervan op uiterst nut tige wijze gebruik bij de zg. fluitjes van Galton, al in de vorige eeuw be kend, en speciaal gebruikt voor po litiehonden. Vooral ook insecten zijn gevoelig een andere kath. bijeenkbmst ge houden wordt, die het bezóek aan zijn bijeenkomst nadelig zou beïnvloeden. ÏJELAAS wordt er maar zeer wei- ■"nig gebruik gemaakt van deze mogelijkheid. De schamele agenda, die men wekelijks in de krant vindt, is slechts een zeer flauwe afspiege ling van de vele kath. activiteiten. Bovendien is het aantal informaties zeer gering. Het Kath. Sociaal Bureau kan trouwens geen volledige inlich tingen geven over al of niet bezette avonden, omdat het niet volledig op de hoogte gehouden wordt. Aldus dreigt dit hele systeem weer op niets uit te draaien. Wij vragen ons af of het nu wer kelijk niet anders kan. Is er dan on der de kath. verenigingen zó weinig bereidheid tot samenwerking? Of is het een prestige-kwestie, dat de ene vereniging niet opzij wil gaan voor de andere? Wij weten het niet. Wij we ten slechts, dat de meeste verenigin gen hun eigen gang gaan en zich van de Kath. Weekagenda niets aan trekken. Met het gevolg, dat de bij eenkomsten nog slechter bezocht wor den dan anders het geval zóu zijn. Zoals we gisteravond weer eens heb ben kunnen constateren. Er is nu een Raad van Overleg en zijn leden hebben zich allen achter het Agenda-plan geschaard. Waarom houden de verenigingsbesturen dan geen rekening met de besluiten, die hun vertegenwoordigers in de Raad genomen hebben? We vinden het maar een triest verschijnsel. Mpiir. I^enhwe s^rak bij ExPoeé over Egypte Voor de afdeling Leiden van de Ned Ver. van Ex-politieke Gevange nen sprak gisteravond in een der za len van Het Gulden Vlies mevr. O. C. D. IdenburgSiegenbeek van Heukelom over haar reizen door Egypte, speciaal de laatste reis, die zij op uitnodiging van de Egyptische regering maakte ter gelegenheid van het jubileum van de Universiteit van Cairo. De voorzitter, de heer L. Questroo, die mevr. Idenburg inleidde, ver heugde zich over de grote opkomst der leden en herinnerde aan de zeer geslaagde Sint Nicolaas-actie. Alle kinderen van de leden ontvingen een pakket thuis. Speciale dank hiervoor werd gebracht aan mevr Hendriks, die ook dit jaar weer de actie met succes geleid heeft. Mevr. Idenburg vertelde over Cairo, de stad met twee gezichten; enerzijds grote welde, anderzijds bittere armoede. Uitstekende foto's, die mevr. Idenburg zelf had geno men, werden geprojecteerd en lieten de aanwezigen iets zien van de mos- keën en citadel van Cairo. Na de pauze sprak mevr. Iden burg over de koningsgraven, waar van zij eveneens lichtbeelden ver toonde, over de Nijl, over leven en gewoonten van de bewoners, over het vervoer per kameel ën ezel, enz. Alles zeer interessant en op onder houdende wijze verteld. De heer Questroo dankte aan het einde mevr. Idenburg hartelijk voor haar uitstekende lezing en wierp tenslotte een terugblik op het bijna afgelopen jaar Op de eerste bijeen komst in het nieuwe jaar (25 Jan.) zal Johan Bodegraven van de N.C. R.V. een causerie komen houden over zijn bromfietstocht door Europa. voor deze „ultra sonore trillingen" en zijn ook dikwijls in staat, deze zelf voort te brengen. Bekend is bij voorbeeld, dat het tjirpen der kre kels, voorzover dat voor mensen oren waarneembaar is, in feite sleeht* een onbelangrijke ondertoon is van het geluid, dat de krekel in werke lijkheid voortbrengt en dat zo „hoog" klinkt, dat wij het niet kunnen ho ren. De hoogte van een toon wordt na melijk bepaald door het aantal- tril lingen. Een basstem trilt per seconde minder vaak, dan een tenor; een alt minder vaak dan een sopraan; wie met de mond1 fluit, brengt een nog veel groter aantal trillingen per se conde voort; de toon klinkt hoger. Hoe groter het aantal trillingen, hoe hoger de toon klinkt. Radar der vleermuizen. Op het principe der ultra sonore trillingen (eigenlijk dus een ander woord voor onhoorbaar geluid) is ook het „radar-systeem" gebaseerd, dat de vleermuis gebruikt om zich te oriënteren. Men heeft met deze dier tjes interessante proeven genomen, door ze te laten rondfladderen in een volkomeif donkere kamer, waarin hier en daar draden garen waren gespannen. Het gebeurde niet één keer, dat de vleermuis tegen zo'n draad of tegen de wand opvloog. Dit diertje brengt namelijk een ge luid voort, dat in 't gebied der ultra sonore trillingen ligt en dus voor ons onhoorbaar is een heel hoge toon dus eigenlijk. Doemt er nu een hin dernis voor hem op, dan weer kaatst deze die toon en doordat de vleermuis de echo ervan met zijn oren opvangt, weet hij, dat hij zijn koers moet wijzigen. Vandaar dat het diertje, zelfs zonder dat hij iets ziet, alle mogelijke hindernissen weet te omzeilen. Dit alles zou slechts theoretisch interessant zijn, ware het niet, dat men sinds de ontdekking ervan, ge zocht heeft naar middelen, om deze wetenschap in de praktijk toe te pas sen. Men is er al in geslaagd, appa raten te construeren, waarmee langs electromagnetische weg „geluiden" kunnen worden opgedekt met een frequentie van vele honderdduizen den trillingen per seconde. En er doe men 'ongekende mogelijkheden op. In Amerika zijn al fabrieken, waar men melk homogeniseert door mid del van ultra sonore trillingen. Het schijnt, dat de melk daardoor zeer goed te gebruiken wordt voor maag lijders en voor kinderen. Ook alco holische dranken kan men met een soortgelijk procédé „oud" maken, jaren ouder in een paar minuten tijd! Wassen met geluid. Men past hiervoor „magnetostric tie" toe. Men magnetiseert een blok nikkel door' een electrische stroom te leiden door een draadwikkeling, die er om heen zit. Geschiedt dat in het vereiste tempo, dan worden in het blok trillingen opgewekt. Mon teert men nu op het blok een bakje water, dan blijkt het water die tril lingen over te nemen. Het water ziet er dan uit alsof het kookt. Houdt men er een ijzeren staaf in, dan brandt deze de hand, i alsof zij roodgloeiend was. 1 Dat water heeft een zeer grote rei- nigende werking. Het schijnt dat er alweer in Amerika plannen be staan tot het ontwerpen van een was machine, die volgens dit principe werkt. Een stuk wasgoed, dat in dit water komt, wordt in ijltempo gerei nigd: de ultra sonore trillingen ruk- j ken de deeltjes vuil uiteen en in een I minimum van tijd is het stuk goed weer even smetteloos als toen het nieuw was. Zo blijken er tal van onvermoede krachten te schuilen in zoiets sim pels, als geluid. U nadert een oversteekplaats voor voetgangers. Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur I telefonisch of schriftelijk doorge- I geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Donderdag 10 December. Nauwelijks zijn de Sint Nicolaas- feesten achter de rug, is de goede Sint weer naar Spanje vertrokken en zijn de versieringen van de Leid se Lichtweek opgeruimd, of de Bree- straat-commissie meldt ons, dat het van plan is enige levendigheid aan deze hoofdstraat van Leiden te ge ven door in de Kerstweek twee grote kerstbomen (iets van acht meter, als we het wel hebben) voor het stad huis te plaatsen, één aan iedere kant van het stadhuisbordes. Die bomen zullen keurig opgetuigd worden, zo als dat bij kerstbomen gebruikelijk is. Het bestuur van de vereniging De Ambachtsschool te Leiden bericht ons, dat op Woensdag 23 December a.s. om drie uur in een der lokalen van de school afscheid genomen zal worden van de heren W. F. Ver schoor, leraar in de vakken voor al gemeen vormend onderwijs, en J. A. Vreeburg, administratief beambte le klas, die beiden de pensioengerech-1 tigde leeftijd hébben bereikt. In Den Haag slaagde voor het exa men middelbaar geschiedenis zuster Serafine van de Franciscanessen te Oudenbosch, onze oud-plaatsgenote M. Lagerberg. Men heeft reeds in ons blad kun nen lezen, dat „Het Oude Vierde" op 9 Januari in de Morspoortkazerne te Leiden een reünie zal houden. Zo als gemeld, is dit feest bestemd voor iedere oud-militair, die heeft ge diend bij het 4e Regiment Infanterie, het 28e Regiment Infanterie, het 4e reserve-Grensbataljon, de 4e reserve- Grenscompagnie, of het 4e Depot Ba taljon. Blijkbaar bestaat de mening, dat alleen genodigden welkom zijn, doch het reunie-comité vestigt er de aandacht op, dat iedere oud-militair van genoemde onderdelen aan het feest deel kan nemen Het secretariaat van het comité is gevestigd: Thor- beckestraat 44, telefoon 25363. Bo vendien kunt u a.s. Maandagavond van 8 tot 9 uur terecht op Oude Vest 215. zoals de Reunie-commisie van 't Oude Vierde ons berichtte. STADSKOK.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2