Min. Cals bijt van zich af en belooft beterschap Herstel van vrije huurprijzen het doel Kwartlot was 'n „twintigje'*! Ook 5 pet» op pensioenen Amsterdam en N*-Holland gaan Lekwater drinken Auto ramde de spoorwegbomen DONj. liDAG 10 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I TWEEDE KAMER In de vergadering van de 2e Kamer werd gisteren de beraadslaging over de begroting 1954 van de P.T.T. voortgezet. De minister van Verkeer en Water staat, de heer ALGERA, zegt dat er geen mogelijkheid is om het gebied, waarbinnen de locale post geldt, uit te breiden. Dit tarief is reeds on voordelig voor de P.T.T., maar spre ker wil het, waar het geldt, hand haven. De kwestie van de telefoongidsen is oud. Drie jaar geleden is daar een discussie over geweest en twee jaar geleden is, naar aanleiding daarvan, deze opzet gekozen. Men bedenke overigens dat de twee thans bestaande delen in ieder geval uitgebreid zou den moeten worden tot vier delen. Spreker merkt op, dat de kosten geen rol zullen spelen voor de abon- né's. Zij krijgen nu gratis een dis- trictsgids in plaats van een plaatse lijke gids. De hele serie van 15 gid sen is inderdaad wel weinig in over eenstemming met de omvang van de moderne huizen. Spreker zal dit op nemen met zijn ambtgenoot van We deropbouw. Met betrekking tot het rentebeleid van de Postspaarbank zegt spreker, dat voor 1954 enige reserve past. Het jaar 1952 heeft bewezen dat verho ging niet mogelijk is, zonder dat de exploitatie gevaar loopt. Spreker wil wel overwegen het rentegevend maxi mum te verhogen van 25Ö0 tot 10.000 gulden. PENSIOENWETGEVING. Aan de orde is de behandeling van het wetsontwerp wijziging van de Pensioenwetten 1922. De heer VAN DER ZANDEN (K. V.P.) toont zich in het algemeen te vreden met het ontwerp. Spreker is van mening, dat de cumulatiebe- perkende bepalingen dienen te ver dwijnen. Met name heeft hij er be zwaar tegen, dat de bepalingen tot het bedrijfsleven worden uitgebreid. Spreker vraagt de minister alle be perkende bepalingen te doen ver dwijnen. De heer BLOM (P.v.d.A.) is ver heugd, dat de minister met deze voor lopige regeling is gekomen en dat hij een aantal onderwerpen nog zal voor leggen aan de staatscommissie-van Poelje. De heer BEERNINK (C.H.U.) zegt de minister dank voor deze verbe tering van de pensioenregeling. Het spreekt echter vanzelf, dat de Ka mer zich niet definitief bindt. De heer RITMEESTER (V.V.D.) heeft ernstige bezwaren tegen de be- zake cumulatie. De heer REUTER (C.P.N.) is onte vreden over de positie, die de ar beidscontractanten krijgen, over de wachttijden en over de bepalingen in zake cumuatie. De heer WELTER (K.N.P.) acht ook geen rechtsgrond aanwezig voor beperking van het pensioen bij een bepaalde loongrens. De minister van Binnenlandse Za ken, de heer BEEL, zegt dat bij deze interimregeling de grondslagen van de pensioenwet zijn gehandhaafd. Daarom kon ook geen voorstel wor den gedaan tot afschaffing van de cumulatiebeperkende bepalingen. Hij heeft ini de Memorie van Ant woord reeds toegezegd de gemaakte opmerkingen te zullen voorleggen aan de commissie-Van Poelje. Intus- dagen, gedurende welke men ge werkt moet hebben, voordat men in aanmerking komt voor een uitkering op grond van de wachtgeld- en werk loosheidsverzekering, aanmerkelijk te verhogen. Op deze wijze zal be reikt kunnen worden, dat het aan trekken van arbeiders in sommige streken van het land gemakkelijker wordt. ONDERWIJS. In de avondvergadering wordt de beraadslaging over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen voortgezet. De heer STAPELKAMP (A.R.) zegt, dat het christelijk technisch on derwijs nog steeds een achterstand heeft, zelfs in Friesland, waar de verhouding nog het gunstigst is. Pater STOKMAN (K.V.P.) pleit voor een schoolgezondheidsdienst en een schoolpsychologische dienst, in overeenstemming met het geestelijke klimaat van de scholen zelf. Hij vraagt financiële steun daarvoor en voor sportbonden en dergelijke.* De heer LUCAS (K.V.P.) betreurt het thans weer te moeten spreken over de salariëring van de leraren. Er is nu een nieuwe salarisregeling, maar de wijze waarop is gewerkt en het tempo zijn onvoldoende geweest. Met betrekking tot de regeling, zelf moet ook gezegd worden dat slechts half werk is verricht. De heer GORTZAK (C.P.N.) noemt een aantal voorbeelden van overvolle klassen en gebrek aan leerkrachten. De heer PETERS (K.V.P.) zegt, dat zijn politieke vrienden en hij ver trouwen in deze minister hebben. Hij staat op een sleutelpositie in ons land. De heer VAN SLEEN heeft het schuldig uitgesproken over de minis ters Gielen en Rutten maar hij ver geet, dat zij het bewind voerden in een tijd, waarin wij financieel geen veer van de mond konden blazen. Mi nister Rutten had bovendien zitting in kabinetten, die werkten onder so cialistisch signatuur. De minister van Onderwijs, de heer CALS, de sprekers beantwoordend, zegt, dat het niet is zoals men het op het onder wijscongres in Utrecht heeft voorgesteld, als zou de rege ring in Den Haag maar zonder iets te doen, als een sphinx zitten af wachten totdat jonge mensen kapot gaan en onderwijzers in staking zul len gaan. De minister van Onderwijs is ook mens en hij maakt de moei lijkheden van het onderwijs zelf ook mee. Zijn eigen kinderen zitten ook in overvolle klassen. Men moet oog hebben voor de bij zondere na-oorlogse moeilijkheden. Er is inderdaad een noodtoestand, die langzaam is gegroeid en nu zeer acuut is. De regering zal maatrege len moeten nemen. Het is niet mo- Verleden jaar en dit jaar waren er volgens de opgaven van de inspecties res. 4800 en 4200 nieuwe lokalen no dig. Deze zijn er niet gekomen. Voor het volgende jaar is de behoefte ge raamd op 3900 en ministers Cals deed de belofte, dat dit aantal wel zal wor den gebouwd. Hij zei, niet zo optimistisch te zijn dat hij voorzag, dat er in 1955 een verlaging van de leerlingenschaal zou kunnen komen tengevolge van de uitbreiding van het aantal lokalen en leerkrachten. De minister legde tenslotte aan de Kamer een aantal punten ter ver betering voor. Vermindering van de militaire ver plichtingen voor onderwijzers is nood zakelijk en daarover zijn met de mi nister van oorlog besprekingen gaande. In overweging is het verlenen van een aantal fictieve dienstjaren aan die mensen, die vroeger als onderwijzer werkzaam waren, daarna het onder wijs verlieten en nu wel weer terug willen komen. Er zullen in ruimere mate studie toelagen worden verleend. De beslis sing hierover zal zeer spoedig vallen. Subsidiëring van erkende oplei dingsscholen, die tot nu toe nog geen subsidie dntvingen, zal worden ver leend. Ten aanzien van de afschaffing van de classificatie zei de minister, dat deze zaak dient te worden bezien in het geheel van het vraagstuk der ge- meentëclassificatie. De leraarssalarissen, die zijn her zien met terugwerkende kracht per gelijk onze kinderen de opvoeding 1 Januari 1953, kunnen nu niet weer te geven, die hun toekomt, in klas-voor herziening in aanmerking ko- sen van veertig tot zestig leerlingen. I men. De minister erkende ook, dat er een I De volgende week Maandag zal achterstand in de bouw van scho- staatssecretaris mejuffrouw dr. De len is. I Waal aan het woord komen. indirecte spcialisatie van geheel het wonen in geen geval te bevorderen. Niet verantwoordelijk De bewindslieden menen, dat het huidige kabinet niet verantwoorde lijk kan worden gesteld voor de huurprijsbeheersing, die na de be vrijding ia gevoerd. De ministers zijn het er over eens, dat het streven moet zijn gericht op een renderende woningexploitatie, ook voor de nieuwe woningen. Zij zijn eveneens van oordeel, dat het evenwichtspeil tussen huren en kos ten hoger liggen dan 140 van de huren van 1940. De regering zal in elk geval stre- Nog één verhoging Het regeringsbeleid is gericht op het herstel van vrije huurprijzen en de a.s. huurverhoging moet in de eer ste plaats als een stap op die weg worden gezien. Dit verklaren de ministers Witte, De Bruyn, Donker en Van de Kieft in hun Memorie van Antwoord over de wijziging der Huurwet aan de Eerste Kamer. Voordat de huurprijzen geheel en al kunnen wórden vrijgelaten (en de tegenwoordige Huurwet kan ver vallen, zal er nog tenminste één etappeverhoging nodig zijn, aldus de vier bewindslieden. Het buiten werking stellen van de Huurwet zal échter niet betekenen, dat daarna van geen enkele over heidsbemoeiing op het gebied van huurprijzen sprake zal zijn. Wat de Sanering en krotopruiming betreft en in het algemeen waar de j overheid financiële medewerking aan de woningbouw verleent, zal be- i P^pïtlQITlggStgr moeiing nodig blijken. t Zij zal zich echter beperken tot VOOr ÜC TCClltCr het gebied, waarop ook voor de oor- log veelal overheidsbemoeiing be- ston(j i Jareniang hebben zes politieman- De regering wenst het van staats-j ?»n van een Amsterdams bureau wege bouwen van woningen en de I iedere maand een gulden gestort üi een door hen opgencht lotenjfonds en een van de collega's was benoemd tot penningmeester met de op dracht voor iedere trekking een paar loten te kopen. „Eigen geldje" ver dween in de pot, zodat in de loop ven naar een zo spoedig mogelijke aanpassing van het huurprijzen- aan het kostenpeil. Een volledige compensatie voor de huurverhoging kan niet aan iedere burger afzonderlijk worden gege ven. Er zullen dus wel bevolkings groepen zijn, aldus de ministers, die een zeker offer moeten brengen. Om huiseigenaren, die hun ver huurde panden verwaarlozen, tot nakoming van contractuele verplich tingen te dwingen zal de huurder zich tot de rechter kunnen wenden. Voorgesteld wordt dergelijke proce dures te vereenvoudigen. De regering meent, dat daarbij op de prudentie van de rechter kan worden ver trouwd. Politiemannen teleurgesteld KERSTNUMMER VAN „DE REDDINGBOOT" „De Reddingboot", mededelingen-der jaren het fonds groeide en er aar blad van de Kon. Noord- en Zuid-£ig loten gekocht konden wor- Hollandsche Redding Mij, is uitge-1 den. sen moet het duidelijk zijn dat de; komen met een bijzonder goed ver- Kamer zich thans nog niet bindt. De staatscommissie zal de kwestie voor verdere beperking van de wachttij den nog bezien en de regering zal zich niet tegen een eventuele verdere be perking verzetten. Wat de cumulatiebeperkende bepa lingen aangaat, het zou onaanvaard baar zijn de beperkende bepalingen in dit ontwerp op te heffen. Intussen wil de minister de zaak bestuderen en met de vaste commissie bespreken. Overigens heeft de regering in 1948, als gevolg van een vraag vanuit de Kamer, .medegedeeld dat de inkom sten uit het vrije bedrijf onder de be perkende bepalingen zullen worden begrepen. Na kort repliek van de heer MEN- TEN (C.P.N.) en de minister wordt het ontwerp zonder stemming aange nomen. SOCIALE ZAKEN. Aan de orde is de behandeling van de begroting van sociale zaken en volksgezondheid. De heer ZEGERING HADDERS (V. V.D0 vraagt de minister het aantal zorgd Kerstnummer. Het grootste jn het voorjaar werd er wederom gedeelte van dit nummer is gew(jdjeen uitslag verbeid en de penning- aan de verrichtingen van de redding boten tijdens en na de stormramp. In een sobere verslagtrant wordt verteld over de heldhaftige reddin gen, die de wakkere mannen van de kust hebben verricht. In deze don kere dagen voor Kerstmis, nu wij ge neigd zijn onze gedachten nogeens te laten gaan over het afgelopen jaar, biedt dit Kerstnummer een ge legenheid tot overdenking. LAATSTE NEDERLANDSE MISSIONARIS UIT CHINA VERDREVEN. De apostolische administrator van het bisdom Yunggpingfu in Noord- China, de Lazarist J. Herrijgers is op terugreis uit China naar het Lazaris tenklooster te Nijmegen. Hij is de laatste Nederlandse missionaris, die China heeft verlaten. Thans zijn alle Nederlandse missionarisen uit com ma mict.iseh China verdreven Nieuw beursgebouw te Emmeloord Op 23 December a.s. zal het nieuwe beursgebouw te Emmeloord officiéél worden geopend. Er wordt thans nog druk aan de afwerking van het interieur van het beursgebouw gewerkt. Het nieuwe Beursgebouw. meester gaf zijn in spanning-verke rende collega's het nummer van het kwart-lot, dat hij vertelde gekocht te hebben. Bij de trekking was er feest op het bureau, want op het nummer was de 15.000,— gevallen en dit betekende, dat de collega's in de waan verkeerden samen een kleine vier duizend gulden rijker te zijn gewor den. Helaas, hoe groot was de teleur stelling, toen bleek, dat de penning meester niet een kwart, maar een twintigste lot in bezit had! Er kwam grote herrie; de kas, die tot dan toe nooit gecontroleerd was, werd aan een inspectie onderwor pen en het resultaat was, dat er 40,te weinig in kas was. Gisteren stond de politieman voor de rechtbank. Hij is geschorst uit zijn betrekking en de mogelijkheid van ontslag is zeer groot. Toch is voor de recht/bank te Am sterdam niet duidelijk gebleken, of de man opzettelijke fraude gepleegd heeft; hij vertelde de rechter, dat hij vergeten was het bestelde kwart-lot te kopen en toen zijn collega's het nummer vroegen, waren er geen kwart-loten meer verkrijgbaar ge weest. Hut nummer van het „twintigje" werd door de man tot kwart lot ge promoveerd. De teleurgestelde collega's wilden na de uitslag zelfs een schadevergoe ding instellen, maar dit achtte zowel de officier als de verdediger ietwat belachelijk, daar het eventuele kwart-lot, dat verdachte gekocht zou hebben, het winnende nummer niet gedragen zou hébben, dus ook niet zeker een prijswinnend lot zou zijn geweest. De moeilijkheid school in het feit, dat de ongelukkige penningmeester op het moment van controle een kas tekort had en enkele weken daar voor een zomerhuisje van ƒ40,had laten bouwen. De ex-penningmeester had nog een week respijt gevraagd om het bedrag aan te zuiveren, maar zijn collega's hadden dit verzoek afgewe zen en het geval aanhangig gemaakt, waaraan de man behalve het Wk waarschijnlijke verlies van zijn be-1 onbeantwoordgelatêm trekking tevens de eis van één maand voorwaardelijk te danken heeft. De verdediger hield een felle pleitrede en de rechter besloot tot 23 December a.s. nog eens over de zaak na te denken. Binnenkort is de indiening te verwachten van een wetsontwerp, om in verband met de a.s. huurver hoging alle pensioenen ter compen satie met 5 te verhogen, voor zo ver deze de 5050 niet overschrij den. Bovendien zal de pensioengrond slag met 5 worden verhoogd. Op deze nieuwe grondslag zal het pen sioen berekend worden. Het ligt in de bedoeling aan deze verhogingen terugwerkende kracht te verlenen tot 1 Januari 1954. Arbeidscontractanten en pensioenen De tussentijdse wijziging van de pensioenwetgeving heeft de volledi ge instemming van de Tweede Ka mer gekregen. De gewijzigde regelingen komen op het volgende neer: 1. De arbeidscontractanten worden onder de pensioenwetgeving ge bracht. 2. De wachttijden voor het recht op. pensioen worden bekort. 3. Er komt een tijdelijke aanvul ling van bepaalde minimum-invali diteitspensioenen 4. Het maximum van het pensioen 4800 vervalt. 5. De cumulatie-beperkende maat regelen worden versterkt. De minister van Binnenlandse Za ken, prof. dr. L. J. M. Beel, ver klaarde tijdens de verdediging van het wetsontwerp, dat de arbeids contractanten de mogelijkheid van inkoop van pensioen behouden, wan neer zij een definitieve aanstelling ontvangen De regering wacht het rapport van de staatscommissie-Van Poelje af over de verkorting van de wacht tijden en zal deze gaarne in over weging nemen. De staatscommissie overweegt ook een ander systeem voor het invaliditeitspensioen. Niet aanvaardbaar achtte de mi nister het voorstel van de heren Ch. J. I. M. Weiter (K.N.P.) en G Rit meester (V.V.D.) de bepalingen die cumulatie van pensioenen tegengaan, op te heffen Ook wees hij af de pensioenverhoging in te doen gaan met terugwerkende kracht tot 1 Ja nuari 1953, omdat dit de staat nog eens 20 millioen zou kosten. In overweging is nog een verbe tering der zeer lage pensioenen. Nederlandse gevangenen achter ijzeren gordijn Ambassade krijgt geen antwoord In de memorie van antwoord deelt de minister van buitenlandse zaken desgevraagd aan de leden van de Tweede Kamer het volgende mede: Harer Majesteits ambassade te Mos kou laat geen gelegenheid voorbij gaan om bij de Sowj et-autoriteiten aan te dringen op verstrekking van een opgave van de namen der nog in de So wj et-Unie gevangen gehou den personen van Nederlandse her komst (thans naar dezerzijdse schat ting nog enkele tientallen). Daarbij wordt tevens verzocht leden van de amibassade gelegenheid te geven be doelde gevangenen te bezoeken en met hen te spreken, aan de gevange nen gelegenheid te geven brieven aan ambassade en aan hun familie te zenden, alsmede toe te staan, dat de gevangenen pakketten van hun fa milie of van het Nederlandse Roode Kruis ontvangen. De Sowjet-regering heeft tot dusver al deze verzoeken Kiekjes uit Grindelwald U nadert een oversteekplaats voor voetgangers. De Duinwatervoorziening is onvoldoende BESTRIJDING RUNDVEE-TBC VERLOOPT GUNSTIG De tbc-bestrijding onder het rund vee verloopt zeer gunstig. Met uit- j zondering van het zogenaamde Wes- lelijke consumptie-melkgebied, is de hebbm voor hun samenwerking bu rundveestapel op dit moment, nud,°™ uitvoeren van het rivier- slechts twee en een half jaar van ^umplan de vorm gekozen van een het 5-jarenplan zijn verstteken, N.V., de _N.V._ Watertransportmaat- Aan de beide drinkwaterwinplaat- sen van het Amsterdamse waterlei dingbedrijf en van het Prov. water leidingbedrijf van Noord-Holland wordt jaarlijks reeds sinds geruime tijd een grotere hoeveelheid water ontrokken dan daaraan door de nut tige neerslag wordt toegevoegd. Uit gebreide studies hebben tot de con clusie geléid, dat het normale eigen leveringsvermogen van de bestaande duinwaterwinplaatsen door infiltratie met rivierwater uit de Lek dient te worden vergroot. Dit wordt gezegd in het bij de Tweede Kamer ingediende wetsont werp tot verklaring van het alge meen nut van de onteigening van percelen, erfdienstvaarheden en an dere zakelijke rechten ten behoeve van de voorziening met drink- en gebruikswater van Amsterdam en andere gedeelten van de provincie Noord-Holland. Noord-Holland en Amsterdam eeds vrij van tuberculose. De moei lijkst vrij te maken gebieden komen nu aan de beurt Het zou naar de mening van minister Mansh'olt, die een en ander aan de Tweede Kamer mededeelt in zijn Memorie van Ant woord, zeer gewenst zijn, om on middellijk na voltooiing van hét tbc-project een andere ziekte aan te pakken. Er vindt hierover reeds overleg plaats. Men denkt aan de bestrijding van brucellosis. schappij FijnKennemerland. Het onderhavige plan zal mede dienstbaar worden gemaakt aan de watervoorziening van de grote in dustrieën aan het Noordzeekaaal te Velsen. De plannen omvatten het vestigen van een winplaats, met fil- terwerken en pompstation op een ter rein, gelegen aan het Amsterdam- Rijnkanaal ten Noorden van de Schalkwijkse' Wetering, in de ge- meenten Vreeswijk en Jutfaas, en de bekend gemaakt. aanleg van een transportleiding van Jutfaas via Leiduin en Velsen naar Castricum, over een totale lengte van 82 km. Te Leiduin nabij de Oranjekom zal een inrichting worden gemaakt, waardoor waterlevering aan de ge meente Amsterdam ten behoeve van haar duinwaterwinplaats voor het voor haar berekende gedeelte moge lijk zal worden gemaakt. Aan deze inrichting zal worden aangesloten het tweede gedeelte van de transport leiding, waarin te Velsen voorzienin gen zullen worden getroffen voor wa terlevering aan industriële bedrijven. De transportleiding eindigt te Cas tricum op het punt, waar de waterle vering aan de provincie Noord-Hol land ten behoeve van haar duinwa terwinplaatsen zal plaats vinden. De onteigening zal betrekkihg heb ben op de gronden, welke nodig zijn voor de uitvoering van de werken, voor zover toepassing van de be- lemmeringenwet privaatrecht daartoe niet mogelijk is. SALARISVERHOGING HOOGLERAREN Dezer dagen zal een herziening van het bezoldigingsbesluit voor hoogleraren afkomen, waardoor het maximum-salaris voor een hoogle raar zal komen op 17.000 gulden, in clusief de vijf-percentsverhoging. De herziening krijgt terugwerkende kracht tot 1 Januari 1953. Dit heeft minister Cals in de Tweede Kamer Hoe het er in Grindelwald uitziet laten deze kiekjes zien. Boven: Skiliftstation Bort te Grin delwald. Midden: Kleine Scheidegg, Grin delwald. Onder: Grindelwald in het winter sportseizoen. Door trein gegrepen Precies op het moment dat gister avond half acht de dieseltrein Arn hemWinterswijk de gesloten over weg te Zevenaar passeerde, reed een personenwagen door de overwegbo men. De wagen kwam'uit Duitsland en werd bestuurd door de heer H. R. uit Haarlem. Hij wist nog juist op tijd uit de auto te springen, maar zijn reisgezel werd zwaar gewond en moest in het R.K. Ziekenhuis te Zevenaar worden opgenomen. De wagen werd vernield. Wegenknooppunt bij Ypenburg Men verwacht, dat de Rijkswater staat binnenkort zal beginnen aan het grondwerk voor het verkeerster- rein bij Ypenburg, waar 5 grote we gen zullen samenkomen. De hoofd lijnen voor dit project zijn reeds goedgekeurd. Het oorspronkelijke plan voor dit machtige wegenknooppunt is ingrij pend gewijzigd, doordat nu ook mi litaire toestellen op het vliegveld zullen worden toegelaten, waarvoor thans in snel tempo een startbaan van 2430 meter wordt aangelegd. De onderlaag in zand voor deze baan, die een betonnen draagvlak krijgt, is nagenoeg voltooid. Verwacht wordt, dat het gehele complex in het voorjaar gereed komt en er wor den reeds voorbereidingen getrof fen voor een groot vliegfeest in de zomer. Naar wij vernemen zullen B. en W. van Den Haag zich dezer dagen be raden over eventuele participatie in de exploitatie van het vliegveld. Over de beheersvorm is op papier reeds overeenstemming bereikt Eer lang zullen dus ook ae gemeentera den van de betrokken gemeenten in het Westland zich hierover dienen uit te spreken. In zes uur van A'dam naar Parijs Met ingang van de zomerdienst regeling 1954 gaat er een trein Am sterdamParijs vice versa rijden, die dit traject in ongeveer zes uur zal afleggen, d.w.z. 1 uur en 51 mi nuten korter dan de snelste trein er thans over doet. Uit Amsterdam vertrekt deze trein 's middags om 1 uur en uit Parijs 's avonds om 8 uur. Gestopt wordt in Den Haag (H.S.) Rotter dam (C.S.), Roosendaal. Antwerpen en Brussel. De dienst wordt gereden met Diesel-electrisch materieel van de Franse spoorwegen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5