SteftzidóeSou/fca/nt Zomerse temperaturen in wintermaand Wat brengt de Sint van Bermuda! Bermuda accoord met Yiermogendhedenconferentie Adenauers instemming gevraagd Wervelstorm teisterde Verenigde Staten de Eisenhower tot de V.N. Ontspanning rondom Triest Dijkdichting Schouwen-Duiveland Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 7 DECEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13062 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mn<L, f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 De „grote leugen p^IJ de behandeling van de begro ting van Justitie heeft minister Donker een herziening van het hu welijksrecht, met name de echt scheiding, afgewezen met een be roep op het voorbeeld van de Antil len, waar onder gouverneur Kasteel zulk een herziening -tot stand kwam, welke echter na vier jaar weer moest worden gewijzigd. Minister Donker zeide namelijk het volgende: Ik moge alleen verwij zen naar het feit, dat men in 1944 in de Nederlandse Antillen een re geling heeft ingevoerd, die erop neerkwam, dat voor echtscheiding het bewijs van de gestelde feiten werd opgelegd. Enige jaren daarna is men genodzaakt geweest die re geling af te schaffen en haar te ver vangen door een regeling, waarbij twee verschijningen moeten plaats hebben voor de rechter, waarvan de tweede niet eerder mag plaats heb ben, dan tenminste vier weken na de dag, waarop zij wordt gelast, welke regeling in haar strekking enige overeenstemming vertoont met die van ons ontwerp op de licht vaardige echtscheiding. Ik meen te mogen aannemen, dat, toen men in 1944 de zoëven aangegeven regeling in de Antillen maakte, zij op dat ogenblik in overeenstemming was met de opvattingen omtrent echt scheiding in dit gebied, want zij is tenslotte met medewerking van de Staten tot stand gekomen, maar de Staten zijn na enige jaren genood zaakt geweest, die regeling weer af te schaffen, omdat als gevolg ervan in de pracktijk volkomen ontole- reerbare toestanden ontstonden. Men kan zich natuurlijk onmid dellijk afvragen of met de vermel ding van deze loutere feiten de noodzakelijkheid van de door de volgende landvoogd Ir. Peters ge wijzigde regeling wel is aangetoond. Wij herinneren eraan, dat de eerste regeling onder het gouverneurschap- van Dr Kasteel werd getroffen op een uitdrukkelijk en herhaald ver zoek van de Staten van Curacao. Deze regeling werd door de toenma lige Staten met een zeer grote meer derheid en in gemengde stemming aangenomen. Zeer kort nadat Dr Kasteel de landvoogdij had neergelegd ('48) werd daarop door een lid der Sta ten, de advocaat van der Meer, een initiatief-ontwerp ingediend, dat in de toenmalige Staten een meerder heid vond en door de gouverneur werd bekrachtigd. Hierbij werd de bepaling van de bewijsoplegging, welke in het ontwerp van Dr Kas teel was ingevoerd weer geschrapt en de .grote leugen" dus hersteld. Nu wil het ons voorkomen, dat de minister van Justitie zal beamen, ten eerste, dat er nog wel enige ver schil bestaat tussen een maatregel op zulk een gewichtig terrein, die uitgaat van de uitvoerende macht en een die getroffen wordt op initia tief van de Staten onder pas ge vormde nieuwe staatsrechtelijke verhoudingen, zoals in de Antillen met de nieuwe staatsregeling het geval was. Vervolgens zal) ook de minister van Justitie niet ontken nen, dat er verschil is in het tref fen van een maatregel, die zeer langdurig is overwogen en in het ongedaan maken van een zodanige maatregel, getroffen na een tijdsbe stek zo kort als waarschijnlijk nim mer met een onderwerp van deze aard is geschied. Het oordeel over de „grote leu gen" is gebaseerd op een ervaring van vele jaren en na ongeveer 60 jaar kan men over de werking daar van wel oordelen, maar dat men binnen vier jaar zou kunnen oorde len over de werking van een maat regel als de onderhavige, zullen weinigen toegeven. Onloochenbaar blijft in elk geval, ten eerste, dat de onder gouverneur Kasteel genomen maatregel, aan de „grote leugen" een einde maakte, doordat zij het formele proces-recht in overeen stemming bracht met het vaststaan de materiele recht. Vervolgens, dat deze maatregel het algemeen belang diende voor zover paal en perk werd gesteld aan handelingen, die de eerbied voor de wet ondermijn den. Dat de Staten van Curagao ten minste tweemaal om maatregelen vroegen en deze in grote meerder heid goedkeurden, wijst erop, dat bij de burgerij van Curagao het ge voel leefde, dat de zaken niet juist waren en men kan moeilijk betwij felen, dat ook tal van Nederlanders de bestaande echtscheidingsproce dure in ons land weinig in overeen stemming achtten met het rechtsge voelen en met de eerbied voor de wet in het bijzonder. Het gebeurde in Curagao, waarop de minister van Justitie zich) beriep, bewijst in elk geval bij beide rege lingen, dat de rechtsgemeenschap al daar gevoeld heeft, dat er iets moest geschieden ter beteugeling van de wilde echtscheidingsprocessen. In dit opzicht kan de Nederlandse wetgevende misschien toch nog iets uit deze Curagaose geschiedenis le ren en wel dat juist toen, geduren de oorlog een wetswijziging tot stand kwam, waarbij een einde werd gemaakt aan echtscheidingsproce dures gevoerd tussen partijen, van wie een zich op vijandelijk gebied bevond en waarbij van een zg. ver stek laten gaan misbruik kon wor den gemaakt. Waarschijnlijk 5 Januari te Berlijn De Westelijke „Grote Drie" zijn op de Bermuda-eilanden overeengeko men het aanbod van de Sovjet-Unie, om in Berlijn vier-mogendhedenbe- sprekingen te openen, te aanvaarden, behoudens instemming op enkele ondergeschikte punten van dr. Adenauer, de West-Duitse Bondskanselier. Adenauer is zijdelings in de beraadslagingen betrokken over de voorge stelde nota aan de Sovjet-Unie, nadat de ministers van Buitenlandse Za ken, Dulles, Eden en Bidault, de bespreking over de Westelijke ontwerp- nota, hadden voltooid. Men verwacht Adenauer's antwoord tijdig te ont vangen, opdat de nota vandaag nog naar Moskou verzonden kan worden en morgen in de drie hoofdsteden gepubliceerd kan worden. LANIEL WAS ECHT ZIEK. Op de conferentie spreekt "sedert Zaterdag Georges Bidault, minister van buitenlandse zaken, namens Frankrijk en niet de Franse premier Joseph Lamel. De journalisten, die de verre reis naar Bermuda hebben gemaakt, maar niets anders in han den krijgen aan droge, nietszeggende communiqué's, waren Zaterdag niet bereid het onverwachte bericht, dat premier Laniel wegens griep het bed moest houden, voor zoete koek aan te nemen en onmiddellijk gonsde in de lobby van de Midocean Club het gerucht, dat de ziekte van de Franse minister-president een „diplomatiek" karakter had. Iedereen wist, dat de heer Laniel dezelfde dag nog door Eisenhower en Churchill onder vuur zou zijn genomen over het Europese leger een heel pijnlijke kwestie voor een Frans staatsman, die een serieuze candidaat is voor de komende presi dentsverkiezingen in zijn land, waar sterke tegenstand tegen dat Europese leger en tegen de herbewapening van Wesf-Duitslnad bestaat. De Franse woordvoerder, die het nieuws van Laniels ziekte kwam vertellen, werd door de correspondenten dan ook met een hoongelach begroet, waarop de Fransman geïrriteerd verzekerde, dat hij „geen grapjes stond te verkopen". Later echter begon men over La niels ziekte anders te denken. De Franse premier kreeg namelijk be zoek van Churchill's lijfarts Lord Moran en deze deelde na afloop offi cieel mee, dat hij „een lichte pleuri- tus vermoedde". Churchill kwam be zorgd aan het bed van zijn Franse Televisie op de band Brigade Generaal David Sarnoff, voorzitter van de Raad van „The Radio Corporation of America", toont een magnetische band, die wordt ge bruikt om televisiefilms zowel in zwart-wit als in kleuren, op vast te leggen. Het proces werd voor de eerste maal op 1 December getoond in de laboratoria van de Radio Cor poration te Princetown (N. J.). Ge neraal Sarnoff verklaarde, dat de nieuwe methode om foto's en films vast te leggen in de grond gelijk is aan het vastleggen van het geluid op de band, en dat dit de eerste belang rijke stap is op het gebied van de electronische fotografie. AUTO-ONGELUK IN PERZIë. Bij Mesjed in Perzië is Zondag een auto met landarbeiders van de weg geraakt en in een greppel terecht ge komen. Als gevolg van dit ongeval verloren 24 inzittenden het leven. Honderd achterkleinkinderen De bijna 90 jaar oude mevrouw Zwiep uit Nieuw Balingen in Dren the is de vorige week voor de hon derdste maal overgrootmoeder ge worden en kan zich thans beroemen op een nageslacht van 141 personen. De dame, die nog zeer kras is, kreeg zelf 5 kinderen, die weer voor 36 kleinkinderen zorgden. Daar het oudste achterkleinkind al weer 20 jaar is, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de overgroot moeder nog getuige zal zijn van de komst van de vierde op haar vol gende generatie. ambtgenoot en gisteravond kon men aanzienlijke verbetering melden, na dat men Laniel een dosis aureomycine had toegediend. SEMJONOF AAN HET WERK. Volgens een West-Berlijns blad is aan de thans te Moskou vertoevende Sovjet-Russische Hoge Commissaris in Oost-Duitsland, Semjonof, opge dragen organisatorische voorberei dingen te treffen voor het houden van besprekingen te Berlijn. Volgens het blad zouden Semjonof, die Zondag weer te Berlijn werd ver wacht, uitgebreide volmachten voor het uitvoeren van zijn opdracht zijn verstrekt. Volgens het Franse persbureau AFP meent men te weten, dat de Franse delegatie op Bermuda er mee heeft ingestemd de conferentie in Berlijn 5 of 6 Januari te laten begin nen, zoals voorgesteld door de Ame rikanen. Aan deze instemming zou het voorbehoud zijn verbonden, dat oók Parijs hiermee accoord gaat. De politiek commentator van de Oost-Duitse radio-omroep heeft de aanvaarding van het Sovjet-voorstel een overwinning voor de zaak van de vrede en een nederlaag voor de aanhangers van de E.D.G. genoemd. PRETTIGE CONVERSATIE. President Eisenhower heeft Vrijdag geprobeerd een praatje te maken met eerste-minister Laniel, toen deze twee staatslieden en Churchill voor foto grafen poseerden. Eisenhower gaf zijn poging echter spoedig op met de woorden: „Mijn Frans is nog slech ter dan zyn Engels". Zes- en- twintig doden Een wervelstorm heeft Zaterdag een spoor van dood en vernieling getrokken door de Middenamerikaan- se staten Mississippi, Louisiana en Arkansas. Zondagavond waren reeds 26 doden geborgen uit de puinhopen van ver woeste gebouwen in de zwaarst ge troffen stad Vicksburg, terwijl het gewondental ongeveer 200 bedraagt. Er zijn pl.m. 1200 mensen dakloqs. Op tal van plaatsen ontstond brand tijdens de 20 minuten, waarin de tornado volkomen onverwacht over de stad Vicksburg (28.000 inwoners) trok. Een bioscoop stortte in en be dolf 72 mensen, o.w. 34 kinderen, onder zijn puin. De schade wordt ruwweg geschat op 25 millioen dol lar. Dodelijk vermoeide reddingsploe gen doorzoeken uur na uur de ge weldige hopen puin in de getroffen stadswijken, en men vreest, dat er nog meer doden begraven liggen. Op het moment van de ramp waren de straten overvol met mensen, die Kerstinkopen deden. Politie en militairen hebben een cordon getrokken rond de vernielde wijken, om plundering te voorko men. Over de stad hangt een dichte rook, voor een deel veroorzaakt door het in brand vliegen van 800 balen katoen. De vlammen schoten tiental- President Eisenhower zal Dins dagmiddag tot de Verenige Naties spreken over „de gevaren die de we reld bedreigen in het atoomtijd perk". De tekst van zijn rede is goedge keurd door Engeland en Frankrijk. Naar vernoihen wordt, heeft de se cretaris-generaal van de V.N. Eisen hower uitgenodigd de rede onmid dellijk na de Bermudaconferentie uit te spreken. In overleg met zijn minister van buitenlandse zaken en de hoofden van de delegaties van Frankrijk en Engeland heeft presi dent Eisenhower die uitnodiging aan genomen. Hij vliegt Dinsdag naar New-York om zijn rede in de Al gemene Vergadering van de V.N. uit te spreken. len meters hoog de lucht in de enige spookachtige verlichting in de stad, waar de electriciteitsvoorzie- ning door de storm onklaar gemaakt was. In Noord-Louisiana werd een groot aantal huizen en gebouwen „wegge blazen", doch doden zijn hier niet gemeld; wel gewonden. In Zuid-Oos telijk Arkansas ging de wervelstorm gepaard met zware slagregens. Het gewonden-aantal bedraagt hier ze ven. PILOOT VAN 13 JAREN Uit Rocky Mount (Carolina VS) wordt gemeld, Een 20-jarige man en een 13-jarige jongen zouden een vliegtochtje maken. De piloot was bezig met de schroef, toen de motor plotseling aansloeg en het startklare toestel op egien gelegenheid opsteeg. De 13-jarige nam daarop in de lucht de stuurknuppel in handen, terwijl beneden in allerijl 'n ambu lance gehaald werd. De jeugdige bestuurder cirkelde een kwartier boven het vliegveld. Toen bracht hij „zijn" toestel omlaag. Hij raakte een landingslicht, doch wist het toestel aan de grond te zet ten. Tony Hammond had nog nooit een stuurknuppel in handen gehad. De „Johan Maurits van Nassau" huistoe Het fregat „Johan Maurits van Nassau", dat heeft dienst gedaan in de Koreaanse wateren, gedurende tien maanden, is dezer dagen op weg naar huis, te San Francisco aangekomen. Gevraagd naar hun ervaringen, ver telden de mannen, dat het zwaarste „werk" werd gedaan, tijdens de be schietingen van de Cholo en Sokto-eilanden, die dienden om elke invasie poging van de Roden in de kiem te smoren. Kapitein N. W. Sluyter, zijn officieren en bemanning, vormden met het schip gedurende de tien maan den dienst, het enige stukje Nederlandse Marine in de verder geheel Britse Marinegroep, vechtend voor de Verenigde Naties. Het schip zal via San Diego, Acapulo, Panama en Nederlands West-Indie, thuisvaren. Foto links: Gori Groen, een van de bemanningsleden (voor de namen, ge noteerd door een Amerikaanse fotograaf kunnen wij niet instaan) adop teerde in Kure (Japan) waar het schip in het dok moest, een hond, die natuurlijk Kure werd genoemd. Vier bemanningsleden van de Johan Maurits van Nassau, brengen na behouden aankomst uit de Koreaanse wateren in San Èrancisco een dronk uit op de Koningin (rechts). Kapitein Sluyter denkt op 22 Januari a.s. thuis te zijn. Troepen trekken terug Italiaanse troepen zijn Zondag be gonnen zich terug te trekken uit het 150 km lange grensgebied ten Noor den van Triëst waar zij tijdens „de koude oorlog" met Joego-Slavië wer den gelegerd. Dit geschiedt in overeenstemming met een Zaterdag door de Italiaanse premier Pella en de Joego-Slavi- sche gezant in Rome, Gregoritsj, ge sloten accoord, volgens hetwelk Joego-Slavië en Italië gelijktijdig met het terugtrekken der troepen een aanvang zouden maken. Men streeft er naar, dat alle troe pen binnen twee weken op hun nor male standplaatsen zijn terugge keerd. Nu de spanning zoveel vermin derd is, verwacht men, dat de reeds enkele weken geleden aangekondigde conferentie tussen Amerika, Enge land, Frankrijk, Italië en Joego-Sla- via over de toekomst van het vrije Vroege aardbeitjes? Gisteren en eergisteren werden in Groot-Brittannië voor de tijd van het jaar ongemeen hoge temperaturen opgemeten. Ook des nachts is het aan de warme kant en de tempera tuur ligt nu zelfs hoger dan het ge middeld in begin Juni des nachts is. De badplaats Brighton, Londens Zandvoort, bracht het tot 70 graden. Vorig jaar was het er koud en mis tig en bedroeg de temperatuur maar 37 graden. Langs de gehele kust van Sussex koesterden de badgasten zich in het zomerse winterzonnetje en er werd overal op bescheiden schaal gebaad. Het lente-achtige weer is zelfs doorgedrangen tot Moskou. Volgens radio-Moskou was de temperatuur Dezer dagen is aan een 250-tal werkers aan de dijken van Schouwen Dui- veland, ter gelegenheid van de dijkdichting een herinneringsplaquette uit gereikt. De tekst luidt, bovenzijde: 1 Februari6 November 1953 (boven het kaartje van een geteisterd Schouwen Duiveland). Daaronder „Luctor et Emergo". Aan de achterzijde staat vermeld: „In de worsteling om een snel herstel van de waterkeringen zijn de beste tradities van ons Volk gehandhaafd Troonrede 1953. Daaronder: aangeboden door de geza menlijke polderbesturen van Schouwen Duitveland. Zaterdag 46,4 graden Fahrenheit, de hoogste 5de December-temperatuur in 73 jaar. Als gevolg van het zachte weer staan op verscheidene plaatsen in België de aardbeien en bosbessen voor de tweede maal dit jaar in bloei. Ook de insecten worden door de milde temperatuur tot een vroeg tijdig leven geroepen en een clectri- ciën te Malmédy vond deze dagen vier geheel ontwikkelde meikevers in zijn tuin. In de Vorarlberg, een Oostenrijkse provincie, is nergens beneden 2000 meter sneeuw te bekennen. De lente- echtige zon roep bloemen en fris gras op de berghellingen te voorschijn. De scheepvaart op de meeste rivieren ligt lam. Als baggermolens geen vaargeul in de Donau openhielden, zou men in Wenen door de rivier kunnen waden. In Salzburg kan men per dag niet meer dan gedurende drie uur drinkwater krijgen. Boeren vrezen het ergste voor de volgende oogst. Van de andere kant heeft het bui tengewoon zachte weer van de laat ste tijd Oost-Duitsland voor een ern stig aardappeltekort behoed. Daar het niet gevroren heeft, wa ren de boeren in staat hun voorra den winteraardappelen aan de markt te brengen. ZWARE GEVECHTEN IN INDO-CHINA. Bij hevige gevechten in de delta van de Rode Rivier hebben Franse unietroepen en Vietminh-opstande- lingen beiden zware verliezen ge leden, zo is te Hanoi meegedeeld. Volgens het Franse opperbevel begon de strijd, toen minstens 2000 opstandelingen Zondag Gialoc, een versterkt dorp zeven kilometer ten Zuid-Westen van Hai Doeong aan vielen. In verscheidene delen van de delta woeden zware gevechten. gebied in Triëst weldra zal begin nen. Italiës premier heeft meegedeeld, dat thans de verscheping van stra tegische materialen naar Joego-Sla vië, die sinds enige tijd was stop gezet, weer zal worden toegestaan. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan de zeereerw. heer P. J. de Kok, die rector was van het St. Martinus-gesticht te Naaldwijk, aldaar is tot rector benoemd de zeer eerw. heer J. C. Vijverberg. Tot pastoor te Rotterdam (H. Fran- ciscus v. Assisië) A. Hooyschuur, tot pastoor te Andijk W. G. Minnebo, die kapelaan was te Rotterdam (O. L. Vr. Onbevl. Ontv.), tot rector te Schiedam Huize St. Liduina W. G. Vet, die kapelaan was te de Zilk. (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OOSTELIJKE WIND. Zwaar bewolkt met plaatselij ke 'opklaringen en hier en daar t nevel of mist. Overwegend droog Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Zwakke tot i matige Oostelijke wind. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen zeven uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt 0 C. OSLO nevel 1 STOCKHOLM zwaar bew. 2 KOPENHAGEN zwaar bew. 4 LONDEN geheel bew. 9 AMSTERDAM onbewolkt 6 BRUSSEL mist 5 PARIJS zwaar bew. 6 BORDEAUX onbewolkt 7 GRENOBLE nevel 3 NICE regen 14 WARSCHAU nevel —2 BERLIJN motregen 1 fi FRANKFORT nevel 6 MUENCHEN nevel 0 ZUERICH nevel 2 GENEVE mist 5 LOCARNO nevel 5 WENEN motregen 3 INNSBRUCK zwaar bew. 4 ROME zwaar bew. 11 Korreltje Als ge de waarde van het geld niet kent, probeer dan maar eens wat te lenen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1