Ook engelen hebben het niet gemakkelijk Minister wil de kinderen ;r naar school sturen De zachte herfst werd 'n ramp voor Hollandse kool-telers Aardgas in de Tweede Kamer langei £ied aan deze tijd Niet alleen omroepverenigingen voor de radio Zus en broer ontfutselden oude dametje haar vermogen Brabantse autobus reed twee woonhuizen binnen ZATERDAG 5 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Vervolg van pag 2, 2e blad Hij zag haar niet regelmatig en niet dikwijls. Alleen, wanneer een gevoel van heimwee in hem schreeuwde om wat hartelijkheid, belde hij haar op om haar stem te kunnen horen. Een hoogst enkele keer ging zij met hem mee, wanneer hij Donnie ging bezoeken; ze had daarbij zijn gewoonte overgenomen om alle pa tientjes een bezoek te brengen, en iedereen vereerde haar. Het was ongetwijfeld een ontroe rend gezicht, wanneer Judith zich zo over ieder ldnderkopje heenboog en dan met gulle hand haar kleine ge schenkjes en snoeperijtjes ronddeel de, maar Eddie vertelde zichzelf, dat zij het alleen maar deed om het effect! Iedere keer, dat hij haar na een bezoek aan het ziekenhuis thuis bracht, nam hij zich voor haar nooit meer mee te vragen, maar hij hield het nooit langer dan een week vol. Op een avond aan het einde van de drie maanden, gebruikten ze sa men het diner in een van de restau rants, toen ze hem vertelde, dat ze een uitnodiging gekregen had om in een andere stad te komen zingen. Hij bereep onmiddellijk, dat het iets bijzonders voor haar was, dat dit haar kans was om naam te maken en terwijl hij stil naar haar luisterde, kwam hij plotseling tot de ontdek king, dat zij talent had, dat ze het ongetwijfeld ver zou brengen, wan neer zij haar kans kreeg. Tegelijk met deze gedachte zag hij haar uit zijn leven verdwijnen en dit bezorgde hem zo'n schok, dat hij er kwaad op zichzelf over werd. „Dat is geweldig", zei hij hartelijk, „dit kan wel eens de grote kans zijn. Over een tijdje staat je foto in de krant en je naam in licht-reclames. AFSCHEIDSFEESTJE. Hij zei het een beetje te luchtig en zijn stem klonk eventjes gefor ceerd. Toen hij zijn holle zinnen uitge sproken had, tuurde het meisje te genover hem op haar bord en gaf geen antwoord. „Dit is zeker, waar je je hele le ven naar verlangd heibt?" zei hij een beetje ongeduldig. Zij keek hem aan: „Laten we maar ja zeggen", zei ze met een matte klank in haar stem. Eddie voelde zich onrustig worden en wilde de impasse doorbreken: „Wanneer vertrek je?" vroeg hij zo luchtig mogelijk. „A.s. Vrijdag", zei ze zacht, en voegde er bijna onverstaanbaar aan toe: „Zouden we misschien een klein afscheidsfeestje voor de peu ters in het sanatorium kunnen orga- ganiseren." „Zie je niet", vertelde Eddie zich zelf", ze wil er een heel drama van maken", maar hardop zei hij: „Na tuurlijk, waarom zouden we dat niet kunnen?" „Het zal het afscheide een beetje makkelijker maken", sprak het meis je tegenover hem weer. „Als ik aan de kinderen denk, heb ik altijd net het gevoel, alsof ze honger hebben, maar een honger, die niets met voed sel te maken heeft." Hij keek haar getroffen aan en we- derom verscheen er een deuk in de verdediging, die hij in de afgelopen jaren zorgvuldig om zich heen ge bouwd had. Aan de orde zijn de algemene be raadslagingen over de nota inzake de gasvoorziening. De heer DE RUITER (C.H.) be toogt, dat er twee meningen zijn over het gebruik van aardgas. Hij heeft geen bezwaar tegen de voorgestelde wijze van levering via de gasfabrie ken. Het gas zal geleverd worden in de oorspronkelijke samenstelling. Er moet dan heel wat gebeuren voor het zover is. De bestaande gasfabrieken moeten worden stilgelegd, omdat de installaties moeten worden omge bouwd. Blijven de huidige aansluitin gen bestaan? De heer ANKERSMIT (V.V.D.) zegt, dat wij bij het aardgas spraken over een zaak van 12 millioen per Die Vrijdag gingen ze samen met jaar. We kunnen de belangrijkheid dozen gebakjes, snoepjes en kleine bepalen als we bedenken, dat giste- cadeautjes naar het sanatorium. ren nog over 1500 millioen werd ge- De kinderen waren wild enthousiast sproken.. Spreker rekent voor, dat en hij zag, dat zo gelijk had; dit zou door gebruik van aardgas via de gas- EEN BED WAS LEEG. Na de verhalen van slopende spanning en kriebelige belevenis sen, hebben we deze week wederom in onze trouwe Family Herald and Weekly Star een geschiedenis gevonden, die bij toeval in Canada gebeurd is, doch die overal elders in ieder tijd vak geplaatst kan worden. We hebben de pagina deze week af gestaan aan Amor en deze kwie ke jongeling heeft de kans met beide handen aangegrepen. Hij vertelt U een gezellige geschie denis uit het grote dagboek van zijn vriend en collega Cupido, met wien hij altijd een innig contact heeft. Toch had de pijl tjes-schietende Cupido het in de ze geschiedenis niet zo heel erg gemakkelijk, want de jongeling, die hij met zijn puntig wapen tje trof, was nogal hardnekkig. Amor heeft zich echter geen moment zorgen gemaakt, want hij wist, dat Cupido's pijltjes nooit hun doel voorbijschieten. We hebben nu feitelijk de spanning al een beetje wegge nomen, want U weet nu al, dat „ze-elkaar-krijgen", dit spaart U de moeite uit om na de eerste tien regels de laatste te gaan le zen. Op welke wijze de engel Eddie echter weet te veroveren, vertellen we niet, dat moet U zelf maar lezen. zaal afliep en nog poogde hij zich zelf wijs te maken, dat hij zicfll op gelucht voelde: Nu zou hij Donnie weer voor zich alleen hebben! En over een kort poosje zou DonnieJweer thuiskomen en dan had hij alles, wat hij verlangde. Alles! Hij keek op een gegeven moment op zijn horloge en zag met sdhrik, dat het al meer dan tijd was; hij werd kwaad op Judith omdat zy hem dwong haar te gaan zoeken. Een verpleegster wees hem de ka mer en hij ging er binnen zonder te kloppen. TOCH EEN ENGEL. „Judith", meisje, dat over het bed heengebo gen stond, „je moet vlug opschieten; anders mis je je vliegtuig." Zij richtte zich op en haar bleke gezichtje stond heel ernstig: „We behoeven helemaal geen haast te maken, Eddie, ik ga niet." „Ga je niet?'' vroeg hij verbaasd en zag plotseling hoe het kleine zwarte gezichtje op het kussen in bed zich naar hem toewendde: „Ik zei u al, dat ze een engel is, nietwaar?" Er lag een eerbiedige glans in de ogen van het meisje, toen zij naar Judith keek. Weer zei hij, een beetje onnozel en onzeker: „Dus je gaat niet?" Judith stond op en sohudde haar gouden krullen: „Monica heeft nie mand om voor haar te zorgen", zei ze hartstochtelijk. „Ik blijf totdat het ergste voorbij is. Ze wil, dat ik bij haar blijf en ze heeft me nodig." Ze keek hem aan en er was een vonk van moederliefde in haar ogen, die hij haar steeds ontzegd had en op eens zag hij haar zoals ze in wer kelijkheid was. Zijn verdediging van jaren slonk weg en met zachte, bij na onverstaanbare stem zei hij: „Ik heb je óók nodig." Hij moest dit vanaf het begin ge weten hebben, bedacht hij, maar hij had er wanhopig tegen gevochten en nu stond hij op het punt haar te verliezen. Hij keek haar aan en be-1 zei hjj jachtjes tot hetj greep de verering, die Monica voor l,OQ„rrnKn_ I voe]de. Toen zag hy haar glimlachen op haar speciale manier, een lach, die warmte uitstraalde: „In dat geval", zei ze beslist, „ga ik helemaal niet." Hij deed een stap vooruit en het was ongetwijfeld een misleiding van het gedempte licht in het ziekenka- mertje, maar even voordat hij haar in zijn armen nam, zag zij er werke lijk a}s een engel uit. het afscheid inderdaad vergemakke lijken. Maar te midden van het lawaai ont- i Doordraaien De zachte winter is rampzalig ge dekte Judith plotseling een bed, dat worden voor de oogst van kool, spc- leeg stond. „Waar is Monica?" vroeg ze aan de kinderen; er ontstond een beetje pijn lijke stilte, tenslotte zei Donnie. „Ze is naar boven gebracht, naar zal 4." Judith keek met een geschrokken gezichtje naar de verpleegster, die juist een grote schaal veelkleurige gebakjes binnebracht: „Is ze geope reerd?" De verpleegster knikte: „Woens dag, ze niet zo erg goed." „Kan ik haar even zien?" vroeg Judith met een benepen stemmetje. „Feitelijk niet", zei de verpleeg ster wijfelend, „maar misschien kan ciaal aan de Langedijk in Noord Hol land is de oogst net zo groot als in 1952, doch, van uitvoer is, behalve voor wat rode kool, geen sprake. Van de aanvoer van witte kool uit de vroege teelt aan de veilingen is 8700 ton van de 12.000 ton doorgedraaid en als veevoeder gebruikt. De tuinders maken zich over de situatie grote zorgen, want hoewel voor kool, die de minimumprijs niet haalt, een vergoeding uit het produc tenfonds wordt gegeven, dekt deze vergoeding de gemaakte kosten niet. Het publiek in binnen- en buitenland koopt vrijwel geen kool nu door het het haar wel rustig maken. Ze heeftzachte weer volop verse groenten ver- na de operatie dikwijls naar u ge- vraagd; ze heeft niemand anders, die naar haar omkijkt." Eddie keek haar aan, terwijl zij krijgibaar zijn. Verlaagde minimumprijs. Nieuwe onrust is ontstaan nu de bedrukt achter de verpleegster de| minimum-veilingprijs van kool is ver- Salarisverbetering voor hoogleraren op komst In een Memorie zegt de minister van O. K. en W. te kunnen instem men met de gedachte, dat een verlen ging van de leerplicht, c.q. een plicht tot voortgezette vorming, wenselijk is. Alvorens men tot regelingen in dit opzicht zal kunnen overgaan, dienen structuur en globale inhoud van het onderwijs onder die omstandigheden vast te staan. Wat betreft de scholenbouw ver wacht de minister, dat de achter stand in 1954 aanmerkelijk verkleind en in de komende jaren geheel teniet zal kunnen worden gedaan. Nieuwe rang. De minister deelt de mening dat de lichamelijke opvoeding een der zwakste punten vormt van ons on derwijsbestel. Weldra echter zal de lichamelijke BROED EIERENPRIJ S GEHANDHAAFD De Vereniging van Broederijen en Pluimveebedrijven in Nederland heeft Vrijdag onder voorzitterschap van de heer A. H. van Steenbergen uit Bennekom te Arnhem vergaderd. Ten aanzien van de broedeierenprijs werd na langdurige discussie en uit eindelijk met meerderheid besloten tijdens deze bijeenkomst om de prijs op 27 cent te handhaven, waardoor ook de kuikenprijs voor ongesexte kuikens op 56 cent blijft en die voor hennen op 1.20. oefening op de scholen beter tot haar recht kunnen komen. Een wijziging van het bezoldigings besluit BRA 1948, waarin o.m. een salarisverhoging voor de hoogleraren en lectoren is opgenomen, kan dezer dagen worden verwacht. Voor het we tenschappelijk personeel zal by deze wijziging een nieuwe rang, t.w. die van wetenschappelijk hoofdambte naar A, worden ingesteld. Probleem aktenstudie. De geringe animo voor aktenstudie bij de onderwijzers is ook naar de mening van de minister een veront rustend verschijnsel. Hij heeft op dracht gegeven dit probleem in stu die te nemen en hem voorstellen te doen, welke verbetering in de hui dige toestand zouden kunnen bren gen. Het aantal lesuren dat onbevoegd wordt gegeven is niet alleen absoluut, doch ook percentsgewijze gedaald. ONDERDUIKER HITLER BOVEN WATER. Een tuinman van Publieke Werken te Hilversum had een vreemde ont moeting in de Raadhuisvijver. Toen hij in zijn lieslaarzen door het riet plonsde, stootte hij plotseling op iets hards. Hij viste het op en riep ver baasd uit: kijk, daar heb je een oude bekende. Het bleek een ijzeren con- terfeitsel te zijn van het dictatoriale hoofd van wylen Hitler, "in de roes van Dolle Dinsdag uit een der ven sters van het Hilversumse Gemente- huis geworpen, op het ogenblik, dat de generaal d,,er Flieger" Christian sen er zetelde. Zo is een oude on derduiker weer boven water geko men. bedrijven 7 millioen gulden per jaar aan deviezen zou kunnen worden be spaard. De heer JANSSEN (K.V.P.) meent, dat veel zou zijn gewonnen, als de minister het aardgasbeleid in de hand zou weten te houden. Kan de Ka mer oordelen over de al of niet vol doende boor-activiteit? We moeten nu maar vertrouwen hebben in de technische capaciteiten vah de des kundigen. Spreker bepleit ten aanzien van de boringen meer samenwerking tussen het departement en de regionale in stanties. Hij zal nog geen oordeel uitspreken over de kwestie staatsbe drijf of niet. De heer ENGELBERTINK (K.V. P.) zegt, het in grote trekken wel eens te kunnen zijn met het betoog van de heer Janssen. Door de gas- nota van de minister is misnoegen ontstaan, dat door onderhandelingen wel ten dele is weggenomen, maar een gevoel van onbehagen is blijven bestaan. Spreker is niet overtuigd van de noodzaak van een staatsgasbedrijf. De heer NEDERHORST (Pv.dA.) zegt, dat drie punten van het aard gasbeleid in het bijzonder de aan dacht vragen: de prijs, de problemen van de aanwending en de onzeker heid van de hoeveelheid. Ten aanzien van de prijs heeft de minister logisch gelijk, psychologisch ongelijk. De mi nister moet bij de aanwending ook met de industrie een proef nemen. Hij is voorstander van een nationale gasmaatschappij als een concentratie van het beleid tegen een gedecentra liseerde achtergrond. Dit is heel wat anders dan een staatsgasbedrijf, zoals de minister zich als tijdelijke oplos sing denkt. De regionale organisaties dienen in de nationale gasmaatschap pij een eigen plaats te hebben als gelijkwaardige partners. Een gaswet op korte termijn kan hier eventueel uitkomst bieden. De heer SCHOUTEN (A.R.) meent, dat het standpunt van de minister juist moet worden geacht ten aanzien van de aanwending van het aardgas. Allereerst dient het aardgasbeleid te worden geregeld. Dat dient te worden vastgesteld,, onafhankelijk van een staatsgasbedrijf. Over een dergelijk staatsgasbedrijf wil spreker zich nu niet uitspreken. Hij voelt niets voor de ideeën van de heer Nederhorst inzake een gaswet. De vergadering wordt om vijf uur gesloten. NIEUWE REGELING VOOR KOSTWINNERS. Minister Staf heeft in de Tweede Kamer de nieuwe kostwinnersver goeding bekend gemaakt die 'bin nenkort van kracht zal worden: 1. Het maximum van de vergoe ding voor -een achterblijvende ver want niet echtgenote wordt gebracht op ƒ40,1 2. Wanneer twee zoons tegelijk in dienst zijn wordt 25 procent van het maximum vergoed. 3. De bijdragen voor kin-deren beneden 18 jaar worden verhoogd. 4. Voor verdienende kinderen zal geen aftrek meer worden toegepast. laagd. Met slechte resultaten voor de laat geteelde koolsoorten, die thans worden geïnventariseerd, voor ogen, is de minimum-veilingiprijs voor wit te kool van 5 tot ƒ4,50 per 100 kg. verlaagd. Het besluit'hiertoe is genomen om aanzienlijk meningsverschillen tussen een coöperatieve zuurkoolfabriek, die door ca. 80 kooltelende tuinders werd opgericht en een reeks particuliere zuurkoolfabieken, te beslechten. Strijd om zuurkool. De coöperatieve fabriek, die door de tuinders werd opgericht met het oogmerk om op hun productie meer winst te maken, fabriceert ongeveer vijf percent van de totale zuiurkool- omzet. Door de zachte winter is de afzet van zuurkool ook slecht. De coöperatieve fabriek, die ter veiling tegen dezelfde minimum-prijs of daarboven koopt, als de particuliere fabrieken, verkeert echter in een gunstige positie op het terrein der concurrentie, omdat de deelnemende tuinders aansprakelijk zijn voor de gang van zaken en door de hun be taalde minimumprijs gemakkelijker verliezen kunnen nemen, dan de particuliere fabrikant. Op hoog niveau. Bij wijze van compromis vond men de oplossing om de minimumprijs te verlagen met tien percent. Dit is echter weer tegen de zin van de tuin ders, die niet bij de coöperatieve fa briek aangesloten zijn. De genoemde oplossing leek de gunstigste om enig evenwicht te scheppen; een ander zou kunnen zijn om de veilplicht voor kool op te heffen, ofwel, om aan fa brikanten teeltvergunningen voor witte kool te verstrekken. Daarmee echter zou de prijsrege ling doorbroken zijn, want dan zou men het totale aanbod niet meer in de hand hebben. Het vraagstuk heeft dus vele facetten. Verwacht wordt, dat de hele koolkwestie binnenkort op hoog niveau besproken zal wor den, doch daarvoor moet eerst de in ventarisatie van late soorten, die thans in de schuren liggen, gereed zijn. Hier en daar moeten Sinter klazen toestemming hebben om zich in het openbaar te vertonen. Ei, Sinterklaas uw rijk is uit, dat schoon was en vol kleur en verve; uw witgebaarde pronkfiguur zal in de straten uit gaan sterven. Gij zult met mijter en met staf u op de straten niet meer wagen of gy zult eerst, o Sinterklaas hiervoor vergunning moeten vragen. Maar 't was dan ook uw eigen schuld de schuld van al uw vakgenoten; uw baard, uw mijter en uw 6taf zijn nu op hoog bevel verstoten. Het bisschopskleed moest afgelegd, er waren teveel Sinterklazen, zodat de lieve, jonge jeugd zich over 't aantal ging verbazen. Met arbeidstijd en lager loon gingt gij elkaar beconcurreren, hier ging een Sint van Tuinstadiswijk het op de Breestraat eens proberen. De arbeid werd niet meer verdeeld, men zag ze al op alle wegen, zo kwam men in het Kooikwartier op één moment zes Sinten tegen. Dan kwam er concurrentienijd, ik aarzel om het neer te schrijven: eens poogden er zelfs twee elkaar met hunne staven te verdrijven. Wat moest de jeugd, o Sinterklaas van zulke vreemde Sinten denken, die gaven daar elkander slaag in plaats van aan de jeugd geschenken. Toch weet ik er wat beters voor om zo iets voortaan te verhind'ren: laat Sinterklaas examen doen tot grote vreugde van de kind'ren. Hij moge op de straat niet gaan en zich aan 't Sinterklaasvak wijden, als hij als d'echte Sinterklaas ook op de daken niet kan rijden. TROUBADOUR. Echter niet voor Statenverkiezing De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Cals, wil, naar uit zijn Memorie van Antwoord aan de Kamer blijkt, de politiek niet geheel uit de aether weren. Het is zijn bedoeling óm in de nieuwe wettelijke regeling van de omroep met het huidige bestel te breken, zodat ook andere dan de thans bestaande omroeporganisaties mits zij aan bepaalde voorwaarden voldoen haar stem in de aether kunnen doen horen. De minister acht het niet wense lijk voor de verkiezingen van de Prov. Staten incidenteel van de tot nu toe gevolgde gedragslijn af te wijken. De minister kan verder meede len, dat het ontwerp Omroepwet on langs de ministerraad is gepas seerd. Hij rekent het zich tot een erezaak een indiening op de kortst mogelijke termijn met alle kracht te blijven bevorderen. Het onderzoek naar de culturele en sociale betekenis van de radio moet geenszins gezien worden tegen de achtergrond van een nieuw en definitief radiobestel. Ongeruste familieleden waarschuwden de politie Een Amsterdamse dame, die een tehuis voor oude dames exploiteert en haar broer, die de financiën van deze menslievende inrichting be heert, zijn gisteren door de politie in arrest genomen, aar de recher che vermoedt, dat zy minder mens lievend zijn, dan hun werk zou doen vermoeden. In Maart werd een 81-jarige dame in het tehuis opgenomen, maar de wachtende familieleden de oude dame had een vermogen van 20.000 kregen in de afgelopen maanden LORRE Een papagaai in de Ryp achtte gisteren de tijd rijp om zich wat omhoog te werken. Zyn celle ven en de verplichte omgang met spraakverwarrende elementen zaten het beest zo hoog, dat hij onder het uitroepen van „Papa gaaien aller kooien, verenigt U" het zwerk koos. Weldra ontdek te hij een gevederde vriend, die het al^ zeer hoog geschopt had. het haantje van de toren. Hoe groot was zijn teleurstelling, toen hij ontdekte dat ook deze hoog geplaatste figuur zijn positie slechts kon handhaven door met alle winden mee te waaien. Twee Rijpers konden lorre overmeesteren, terwijl het beest zich opmaakte het verzamelde volk vanuit een der galmgaten toe te spreken. het minder prettige idee, dat tante plotseling haar testament veranderd had. waardoor het geld na het over lijden niet naar hen maar naar de liefdevolle exploitante van de in richting zou vloeien. Uit pure zorg, dat tante wellicht in handen van een paar oplichters gevallen was, haastten de familiele den zich naar de politie en na een vluchtig onderzoek bleek, dat de broer kans gezien had aan tante een verklaring te ontfutselen, waardoor de weldoener de beschikking kreeg over haar gehele vermogen. Deze heeft hiervan inmiddels al gretig gebruik gemaakt en vijfhonderd gulden ten eigen bate aangewend. Er logeren nog meer oude dame tjes in de inrichting en de politie is nu aan het uitzoeken, of er wellicht nog meer logé's aan deze weldoeners ten offer zijn gevallen. In afwachting van de uitslag van dit politionele onderzoek, zitten de broer en zus in de cel. Onafhankelijk hiervan doet zich de behoefte gevoelen te beschik ken over wetenschappelijk verant woorde gegevens over de betekenis van de radio in het culturele leven in Nederland. De minister zal hiervoor een klein gedeelte van de hem ter beschik king staande gelden uittrekken, om zodanige gegevens te kunnen verza melen. Over de vraag of het in het voor nemen ligt controle uit te oefenen op de uitzendingen, antwoordt mi nister Cals, dat het geenszins in zijn bedoeling ligt een preventieve con trole, zoals die vóór de oorlog in het omroepbestel bestond, uit te oefe nen op de inhoud der uitzendingen. Wel zal er naar het oordeel van de minister, door middel van een repressieve controle, op moeten wor den toegezien, dat de krachtens de wet gegeven voorschriften, bijv. die in zake openbare orde of die tot wering van reclame in de om roep worden nageleefd. ENQUETE ONDER LANDBOUWERS Studenten van de landbouwhoge school te Wageningen, alsmede van de universiteiten te Amsterdam, Gro ningen, Leiden, Nijmegen, Tilburg en Utrecht, ziullen tussen 7 en 18 De cember in de gemeenten Buren en Zoelen in Gelderland, Bedum in Groningen, Wittem in Limburg en Dwingelo in Drente, onder de land bouwers een enquete houden. Het doel van de enquete is een onderzoek in te stellen naar de organisatievorm van de landbouwers en naar de mo tieven, die ten grondslag liggen aan het lidmaatschap van bepaalde ver enigingen en coöperaties. In de loop van de komende winter zal deze en quete in nog 16 Nederlandse gemeen ten worden gehouden. KATH. BEGRAAFPLAATSEN EiN DE BEGRAFENISWET De Vereniging tot behartiging van de belangen van Katholieke begraaf plaatsen in Nederland heeft een com missie in het leven geroepen, welke tot taak heeft een nota samen te stellen over de wensen van de Ka tholieke begraafplaatsen ten aanzien van een nieuwe begrafeniswet. Als de algemene vergadering ac- coond gaat met de nota, zal deze aan de minister van Binnenlandse Zaken worden aangeboden. In de commissie zijn benoemd, dr. Mulder, deken Van Bemmel, en de heren H. Schaaipveld, H. Bos, B. Ooms en B. Schelbergen. Een zwaar- en een en twintig lichtgewonden Een autobus van de Brabantse Buurtspoorwegen en autobusdiensten is gistermiddag, doordat de linkervoorband sprong, in Kruisland van de weg afgeraakt en twee naast elkaar gelegen huizen aan de linkerkant van de weg binnengereden. Nadat de band was gesprongen schoot de autobus van de rechterweghelft naar de linker en greep daarbij een 32-jarige wielry- der, die een tiental meters meegesleurd en zeer ernstig gewond werd. In de bus bevonden zich achttien dijkwerkers, die van Anna Japoba onderweg waren naar hun woonplaatsen om daar het Sint Nicolaasfeest te vieren. Zij liepen allen lichte verwondingen op. In een van de huizen be vond zich een echtpaar, dat eveneens werd gewond doordat het een ge deelte van de ingedrukte muur tegen zich aan kreeg.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9