Perrontunnel kon hedenmorgen al in gebruik genomen worden Leldse Lfchtweek werd groot succes Leidse leeuwen ingepakt Geringe tijdelijke daling in de Leidse werkloosheid Rijnsburgerweg-viaduct vordert snel Bloesems aan de Lorentzkade ZATERDAG 5 DECEMBER 1953 i—i— DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 ZAKENLIEDEN ZIJN TEVREDEN LAATSTE FASE VAN LEIDSE SPOORWEGWERKEN Het nieuwe deel is nog niet over de gehele breedte in gebruik geno men, omdat de betegeling en vloer afwerking nog ontbreken. Terwijl men de ene helft gebruikt, wordt de andere afgewerkt, om de zaak daar na om te draaien en tenslotte de tun nel over de gehele breedte in gebruik te nemen. Maar breed of smal, de rei zigers zijn al blij, dat zij geen omweg meer behoeven te maken. Dank zij het mooie weer. Ondertussen wordt er ook hard ge werkt aan het viaduct Rijnsburger- Links: De middenmoot van het: Rijnsburgerweg-viaduct vordert flink. Dezer dagen werd de laatste hand ge legd aan de bewapening van het be ton voor het dak. De wanden van het viaduct zijn reeds klaar. Aan weers zijden van de foto ziet men nog een stukje van de beide andere viaduct- delen, die reeds eerder gereed wa-1 ren. De middenmoot ligt op de plaats waar tot voor enige maanden de oude spoorbaan lag. Deze foto werd geno men vanaf het nood-viaduct aan dc Rijnsburgerweg. Rechts: De beide perronviaducten (voor personen en goederen), die het station met de perrons verbinden, zijh thans zo goed als klaar, zoals men op deze foto ziet. Straks wordt hierover zand gestort en kan het eerste perron, direct achter het stationsgebouw, worden aangelegd. Op de foto ziet men de overkapping van het tweede perron. (Foto's: „De Leidse Courant"). weg, waarvan ook de middenmoot nog ontbrak op de plaats waar voor heen de lage spoorbaan heeft gele gen. De vloer en wanden zijn reeds klaar en van het dak is juist dezer dag-=n de betimmering gereedgeko men, evenals de bewapening van het beton. Volgende week wordt er be gonnen met het betonstorten. Voor dit werk is het prachtige weer van de laatste maanden van enorme betekenis geweest. Verleden jaar om deze tijd had het al ge sneeuwd en was zelfs de Leidse Ijs baan al open geweest! Als het dak gegoten is, kan met het betegelen be gonnen worden. Hiermede moet ech ter gewacht worden totdat de winter ten einde is, omdat men het risico van vorst niet lopen mag. Nog steeds houdt ir. F. Schalij, di^ de spoorwegwerken leidt, het er op', dat het viaduct Rijnsburgerweg in het voorjaar 1954 gereed zal zijn. Dan komt de gemeente aan de beurt voor de straataansluiting. Zolang er ech ter nog geen nieuwe (brede) Turf- marktbrug is, heeft het weinig zin de nieuwe straat over het Schutters veld en de Veemarkt (die dan trou wens eerst verplaatst moet worden) aan te leggen. Voordat dit alles klaar is, zullen we wel 1958 schrijven l^EEN, HET IS BEPAALD NIET WEGENS DE KOUDE, dat de leeuwen van het Leidse stadhuis-bordes zo warm in juten zakken gepakt zijn. Het is om de Leidse wapens, die geschilderd zijn en nog even aan de ogen van het publiek onttrokken moeten blijven. (Foto: „De Leidse Courant".) De andere viaducteri. Nu de oude baan opgeruimd is, kunnen verdere werkzaamheden voortgang vinden, o.a. het afbouwen van het viaduct Gevangenlaan, dat toegang geven zal tot het Legermu seum. Dit viaduct was pas voor de helft gereed. Tevens is men bezig de nieuwe hoge baan te verbreden op de plaats van de weggebroken oude baan. Tien tallen auto's rijden af en aan. Ter hoogte van de Rijnsburgerweg is de hoge baan thans 20 meter breed. Er komt nog twintig meter bij, zodat er dan ruimte is voor zes sporen, even tueel zelfs voor een zevende. Ook aan de Haarlemmervaart wordt gewerkt. In Januari 1954 zal begonnen worden met het gereedma ken van de tweede scheepvaartdoor gang. Daarna worden de pijlers van I de oude brug gesloopt. Vervolgens wordt de Haarlemmerweg verbreed, waarmede men in het najaar 1954 hoopt klaar te komen. De aansluiting van de Maredijk op het viaduct volgt aan het einde van 1954. Tenslotte nog een vraag: Wanneer zal er eindelijk eens een einde ko men aan de toestand bij de Lage Morsweg? Nog steeds is de straat in het viaduct niet op het juiste niveau gebracht, zodat de doorrijhoogte ge ring is. Ter voorkoming, van bescha diging heeft men aan weerszijden van het viaduct een horizontale bint aan gebracht, waarvan reeds meerdere hoge vrachtwagens het slachtoffer geworden zijn. Het wordt hoog tijd, dat hierin verandering komt! In de afgelopen periode vertoonde de werkloosheid een lichte daling. Op 27 November 1953 stonden nl. 1211 geheel werklozen ingeschreven, terwijl daarenboven 126 personen op D.U.W.-objecten tewerkgesteld waren. Het totaal beschikbaar aan bod geheel werklozen plus D.U.W. bedroeg 1337. Derhalve een da ling van 17. Aan deze daling dient evenwel slechts geringe betekenis te worden toegekend, aangezien deze o.m. het gevolg is van de buitengewoon gun stige weersgesteldheid, waardoor 20 grondwerkers konden worden ge plaatst, terwijl bovendien de schil derssubsidie-regeling meerdere be kendheid schijnt te genieten dan in vorige jaren. Hierdoor is het aantal werkloos ingeschreven schilders aan merkelijk lager dan in 1952, n.l. 160 in 1952 -tegen 55 per eind November 1953. Verwacht kan worden, dat in de komende maanden de werkloosheid geleidelijk zal stijgen. Eensdeels on eer invloed vaft seizoensfactoren, an derdeels tengevolge van het gereed komen van diverse grote werken. Ten aanzien van het overeenkom stige tijdstip in 1952 kan evenwel een niet geringe -daling van het to taal beschikbare aanbod worden ge constateerd. Bedroeg dit aanbod op 29 November 1952: 1947. thans be draagt dit 1337. Een gunstig verschil van ruim 600. Een verheugend ver schijnsel, waaruit duidelijk blijkt, dat de werkgelegenheid gedurende 1953 in niet onbelangrijke mate is toegenomen. De vraag naar mannelijk perso neel steeg iets. Vooral aan jeugdige krachten, 15 t/m 18 jaar, bestaat nog altijd grote behoefte. Ook geschool de krachten voor de textielindustrie en de metaalindustrie worden voort durend gevraagd. Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen nam iets af en bedroeg op 27 November 1953 145 tegen 147 per 21 November j.l. De vraag onderging een geringe daling, n.l. van 267 tot 239 en is voornamelijk gericht op huishoudelijk personeel, kantoorper soneel (steno-typisten en typisten) en ongeschoolde krachten voor di verse bedrijfstakken. Haarlemmerstraat kon men soms nauwelijks fietsen! Het mag dan waar zijn, dat de verlichting hier en daar nog een beetje bescheiden was en wat uitbundiger had kunnen zijn, zoals b.v. op de Breestraat, het neemt niet weg, dat deze actie geslaagd Is. Met het einde hedenmiddag om zes uur in zicht, hebben we vanmor gen enige zakenlieden naar hun in drukken gevraagd, die men hieron der weergegeven vindt. De gérant van een café-restau rant: We hebben drukke dagen aoh- ter de rug, maar ik kan niet zeg gen, of we dit speciaal aan de Licht- week te danken hebben. De heer F. C. de Hosson, voorzit ter van de Ned. R.K. Middenstands bond in het bisdom Haarlem: Prach tig geslaagd! Een aansporing om het 't volgend jaar te herhalen, maar dan grootser. Er kwamen -nu zelfs al bussen met mensen uit Amsterdam. Ik heb kopers in m'n winkel gezien, die er nog nooit eerder geweest wa ren. Nog een bewijs van het succes? De Hogewoerd heeft niet meege daan, maar de andere straten ziende, is men er deze week nog tot op richting van een winkeliersvereni ging overgegaan! Laten de midden standers wel begrijpen, dat de kost voor de baat uitgaat; dat het geld terugkomt, heeft deze week bewe zen. Een winkelier in huishoudelijke en luxe artikelen: Uittstekend! Onze omzet is aanwijsbaar hoger dan ver leden jaar met Sint Nicolaas. De Lichtweek heeft er dus invloed op" gehad. We hebben massa's mensen van buiten de stad in de winkel ge had. We moeten het volgend jaar herhalen. Een der leiders van het grootwin kelbedrijf: We hebben zeer goed kunnen merken, dat de trek naar de stad bijzonder groot was. Vooral in de avonduren was de drukte enorm. Ik geloof dan ook, dat er alle reden toe is de Lichtweek volgend jaar te herhalen. De heer J. C. J. Lambermont, voorzitter van de Leidse Midden standscentrale en van de Ned. R.K. Middenstandsbond, afd. Leiden: Het beeld is wisselvallig, maar over het algemeen zijn de resultaten iets be ter dan verleden jaar. De openstel ling in de avonduren is zowel voor de kopers als voor de winkeliers prettig geweest; wij zouden de men sen anders niet zo goed geholpen kunnen hebben, al dient er rekening, mee gehouden te worden, dat de buitengemeenten volgend jaar ook niet achter zullen blijven, omdat zij het niet prettig vinden, dat er veel mensen naar de stad gezogen wor den. Een banketbakker: We hebben duidelijk het verschil kunnen zien tussen straten die wel en straten die niet meededen met de Licht week. De mensen werden als het v/are door de verlichting aangezo gen. Ik kan vanzelfsprekend geen algemeen oordeel geven, maar bij mjj is de omzet aanzienlijk groter dan verleden jaar geweest. De. on kosten van de Lichtweek zijn er dub bel en dwars uitgekomen. Een Leidse huisvrouw: Ik vond het wel gezellig, maar in de avond uren was het wel wat erg druk voor een huismoeder, die niet te lang van huis kan blijven. Een doodgewone jongen: Moord dadig! Je kon tenminste nog er'is lol hebben! Ter gelegenheid van de Leidse Lichtweek was het nieuwe station in de schijnwerpers gezet, waardoor de fraaie lijnen van dit gebouw bijzonder goed tot hun recht kwamen (Foto: „De Leidse Courant"). NU DE LEIDSE SPOORWEGWER KEN zóver gevorderd zijn, dat het reizend publiek er reeds enige maanden de vruchten van plukt, is de belangstelling voor de werkzaam heden wel enigszins afgenomen. Het is alsof de spanning er uit is. Niet echter voor degenen, die met het werk zijn belast; voor hen blijft de spanning er in tot het laatste mo ment, dat nog wel even op zich zal laten wachten. Want de treinen mo gen nu hoog rijden en het nieuwe sta tion mag in gebruik zijn, de werk zaamheden zijn nog. niet ten einde. Een der belangrijkste onderdelen het viaduct aan de Rijnsburgerweg wacht nog op vol tooiïng. En zo is er nog wel meer. Bij wijze van Sint Nicolaas-surpri- se is vandaag de personentunnel over de halve breedte voor het publiek opengesteld. Het betreft hier de tun nel, die het station met de perrons verbindt. Tot op heden was het zó, dat reizigers, die op het tweede per ron in de treinen naar Amsterdam en Utrecht moesten stappen, door de perrontunnel gingen en halverwege de trap bestegen, die hen naar de treinen voerde. Reizigers naar Den Haag echter, die op het derde perron moeten instappen, konden dit perron niet door de tunnel bereiken, omdat hiervan nog een stuk ontbrak op de plaats waar tot voor enige maanden de oude spoorbaan gelegen had. Zij moesten dus ook de trap op naar het tweede perron, vervolgens een trap af en tenslotte weer een trap op naar het derde perron. Samen drie trappen dus, vermoeiend en omslachtig. Hieraan is nu een einde gekomen. De middenmoot van de tunnel is thans zóver gereed, dat de reizigers onder het tweede perron door naar het derde kunnen komen en daar slechts één trap behoeven te beklim men. uren was het druk in de stad; op de WE VINDEN HET ZIELIG voor de kolenhandelaren, heus, want die hebben er een strop aan. Maar overigens kan dit najaar ons niet te lang duren! We hebben eigenlijk al het idee, dat de lente in aantocht is, nauwelijks beseffend, dat Kerstmis en Nieuwjaar nog voor de deur staan met wie weet welke koude verrassingen. Maar laat ons geen zorgen ma ken voor de dag van morgen en iedere heerlijke najaarsdag, die ons nog gegeven wordt, dankbaar aanvaarden als een mild geschenk van Moeder Natuur, die dit jaar een bijzonder grillig spel speelt. Wat denkt U bij voorbeeld van de bloeiende Prunus aan de Lorentzkade te Leiden? De tak ken zitten vol tere witte bloesems, die bewijzen hoe grillig de Natuur dit jaar met ons omgaat. Nu dient eerlijkheidshalve vermeld te worden, dat dc Wilde Pruim een winterbloeiendë heester is. In zoverre is er dus niets bijzonders aan de hand. Maar wanneer alles normaal is, komt zo'n heester in ons land nauwelijks aan bloeien toe omdat de bloesems gewoonlijk verregenen, verwaaien en bevriezen voor zij goed en wel uitgekomen zijn. Dus toch iets bijzonders! Een zeldzaam geschenk van Moeder Natuur, waarvoor de Leidenaars haar dankbaar zijn! (Foto: „De Leidse Courant".) ^AN DE DRUKTE, die Leiden de afgelopen dagen gekenmerkt heeft, kan men reeds afleiden, dat de door het actie-comité „Leiden Leeft" ge organiseerde Leidse Lichtweek een succes geworden is. Men moet er weliswaar rekening mee houden, dat niet alle kijkers kopers zijn, m^r ook degenen, die alleen maar van plan waren naar de feestverlichting te gaan kijken, komen in de verlei ding een winkel binnen te stappen en iets uit te zoeken voor het Sint Nicolaasfeest. Vooral in de avond-

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7