S)e&2idóeSou/fca/tit Het eerste Bermuda-besluit reeds genomen HOE HET WEER VERLEDEN JAAR WAS Krant blijkt onvervangbaar Vliegramp in Spanje Accoord met bijeenkomst der Grote Vier Olie in Australië Vermindering NATO-bewapening Ongewoon zacht weer in Europa Spontane hulp of voorraadje Koreaanse praatvaria Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. ZATERDAG 5 DECEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13061 KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Aboan. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1J0 Vol verwachting DERMUDA OVERHEERST de ge- hele politieke situatie in de we reld. Het is maar een kleine eilan dengroep in de Atlantische Oceaan, maar nu de drie Grote Bazen er sa mengekomen zijn om te praten over de wereldproblemen, is het in staat om zelfs Sinterklaas te overvleuge len. De Drie op de Bermuda-eilanden hebben trouwens veel weg van Sin terklaas, want de hele wereld ver wacht er surprises van. Laten we hopen, dat de wereld althans één aangename verrassing krijgt in de vorm van een besluit, dat later een nuttig geschenk zal blijken te zijn. Aan onderwerpen om te bepraten heeft men op Bermuda geen gebrek; men doet maar een greep in de grab belton en men heeft een probleem te pakken. En daar welhaast 0 ieder internationaal probleem zijn weerhaken heeft, welke pakken in de weerhaken van ande re problemen, komt men vanzelf van het een op het ander. Zoals men zich wellicht herinneren zal is al eerder in het jaar sprake geweest van een bijeenkomst op de Bermuda-eilanden, maar toen ging het feest niet door, omdat Churchill overspannen bleek te zijn en een maandje rust nodig had. In plaats van Bermuda is toen Washington ge komen, waar niet de grote bazen maar de ministers van buitenlandse zaken der drie landen bijeen zijn ge komen. Op die conferentie is toen besloten om de Sovjet-Unie uit te nodigen voor een ministersconferen tie. Moskou zei daarop geen ja en geen neen, maar stelde tenslotte zul ke gekke voorwaarden, dat men de zaak als afgedaan beschouwde. Op het laatste nippertje kwam het Kremlin toch los en verklaarde zich bereid om aan een viermogendheden- conferentie deel te nemen, welke dan in Berlijn gehouden zou kunnen worden. Deze bereidverklaring vroeg om een antwoord en de Westerse Drie hebben dat prompt gegeven. Zij zei den zonder veel vijven en zessen: Accoord. Al heeft geen van de drie veel hoop op goede resultaten. Men kan het echter met Churchill eens zijn, dat een personelijk contact al tijd z'n nut heeft, mits mij zijn voor zorgsmaatregelen niet laat verslap pen. En daar is wel gevaar voor. Op instigatie van Frankrijk gaat zich een nieuwe mening baan bre ken, welke de stelling poneert, dat het helemaal niet zo noodzakelijk is, om West-Duitsland op te nemen in het systeem der Europese verdedi ging, omdat de dreiging uit het Oos ten niet meer zo acuut is en boven dien beter bezworen kan worden door onderhandelingen dan door het opstapelen van wapens en het for meren van legers. Dat men in Frank rijk zo denkt is begrijpelijk, daar de Fransen als de dood zijn voor een hernieuwing van de Duitse bewape ning. Mossadeq was een eigenwijze oude man, die van geen toegeven wilde weten en het ergste was, dat hij vast in het zadel scheen te zitten. Hij was al aardig op weg om de Sjah eruit te duwen en alle macht aan zich te trekken. Het enige gevaar, dat hem scheen te bedreigen, was de vriend schap van de communistisch gezinde Toedeh-partij en de glimlachjes van Moskou. Zij zagen vriend Mossadeq hun reeds als een rijpe appel in de schoot vallen. Maar zie, plotseling gooit de Sjah het roer om; hij zet Mossadeq als pre mier af en benoemt een generaal, die ergens in de bergen huist, als eerste minister. Het schijnt mis te gaan en de Sjah verdwijnt ijlings op vacantie. Doch de generaal komt uit de bergen en verschijnt in Teheran en weldra is het met de macht van Mossadeq gedaan. Hij vermaakt ons thans met zijn grappen voor de rechtbank. De nieuwe regering ziet in, dat Mossadeq met zijn verwijdering van de Engelsen uit de Perzische olie industrie het land aan de rand van I de afgrond heeft gebracht en dat het noodzakelijk, is om de goede betrek kingen met Engeland weer aan te knopen, teneinde de voorwaarden te scheppen, waarop de olie-industrie weer op gang kan worden gebracht en voort kan gaan zijn vruchten af te werpen voor de Perzische schat kist. Uit deze gang van zaken blijkt, dat de Engelsen gelijk gehad hebben, toen zij rustig gingen zitten afwach ten totdat Mossadeq zichzelf onmo gelijk zou hebben gemaakt. En met dit voorbeeld voor ogen, zou men er toe kunnen komen, om ook tegen over Rusland een politiek van ge duldig onderhandelen te verdedigen. Als men aan de andere kant maar niet vergeet om een dikke stok ach ter de hand te houden, voor het ge val zelfs het geduldigste onderhan delen eens verkeerd mocht uitpak ken. De staking van de clichémakers, die de zeven grote New Yorkse dag bladen met één slag uit de kiosken deed verdwijnen, heeft ondanks de veroorzaakte moeilijkheden een voor de journalisten verheugend verschijn sel aangetoond. De New Yorkers kregen reeds di rect nadat de zeven kranten niet meer verschenen, een grote verschei denheid van andere nieuwsmidde- len voorgezet, doch het is thans zeer duidelijk gebleken, dat deze de kran ten niet kunnen vervangen. De veelvuldige nieuwsuitzendingen van radio- en televisiestations zij Deze foto's werden alle verleden jaar eind November, begin December gemaakt; er blijkt wel zeer duidelijk uit, in welk een bevoorrechte positie we wat betreft het weer dit jaar verkeren! Links boven: op Zondag 7 December lag een dikke laag ijs op hel ondergelopen land aan de Jan van Galenstraat te Amsterdam. Een heerlijk speelterrein voor de jeugd, die de koude en de gure wind niet voelde. Links onder: op Maan dag 1 December werden er reeds schaatswedstrijden op ondergelopen landerijen in Friesland (Broek bij Joure) gehouden. Rechts boven: op Zondag 30 November konden de Nederlanders, die met hun ski's naar Kraantje Lek togen, zich wanen in Zwitserland of Oostenrijk! Recht* onder: op Zaterdag 29 November was Amsterdam bedekt onder sneeuwkleed, dat, vooral in de binnenstad, al gauw veranderde in een vieze, modderige brei. Het plantsoentje aan de Prins Hendrikkade lag daar echter in een witte verzonken rust. ÏN ééN OPZICHT hebben diegenen gelijk, die erop wijzen, dat men - - dikwijls meer bereikt met geduld dan I ciale bladen machtig te worden om met harde maatregelen. Zij kunnen I hun nieuwshonger te stillen. daarbij het voorbeeld van Perzië aanhalen, dat zo juist het heugelijke nieuws gebracht heeft, dat het de di plomatieke betrekkingen met Lon den weer wil hervatten. Vóór de val van Mossadeq leek het uitzicht daarop volmaakt hopeloos. Een vliegtuig van de „Aviacon y Comercio", met 28 passagiers en een bemanning van vier koppen, is Vrij- zenden op het ogenblik om het half-boven het Guadarrama-gebergte, uur nieuwsberichten uit kunnen j ongeveer honderd kilometer van Ma niet verhinderen, dat de New Yor-1 omlaag gestort, kers dag en nacht bij de kranten-. Officieel wordt medegedeeld, dat stalletjes op Times Square te vinden 22 personen om het leven zijn geko- zijn en^ proberen een van de pro vin-j men, terwijl er elf werden gewond. i-x.- x- j verongelukte toestel was een „Bristol", die uit Bilbao naar Ma drid was vertrokken. Het vliegtuig is neergestort op een 1700 meter ho ge piek. Het reddingswerk ondervond veel hinder van een sneeuwstorm. De eerste en tweede bestuurder van Een van de merkwaardige feiten is verder, dat de oplage van de niet door de staking getroffen commu nistische „Daily Worker", die on middellijk munt uit de staking trachtte te slaan, niet noemenswaard is gestegen. het vliegtuig hebben de ramp over leefd; zij zijn niet ernstig gewond. Ofschoon er weinig heil van wordt verwacht Het eerste besluit op de conferentie van Bermuda is gisteravond reeds gevallen: de ministers Eden, Bidault en Dulles zijn overeengekomen accoord te gaan met een bijeenkomst met hun Russische ambtgenoot Molo- tof in het begin van 1954. Het is nog niet bekend, bf de drie ministers ook Berlijn als plaats van samenkomst hebben geaccepteerd. Deskundigen zijn direct begonnen met het opstellen van een antwoordnota aan Moskou. De bijeenkomst van Churchill, Eisenhower en Laniel duurde twee uur en een kwartier. De ministers zaten tijdens hun gesprek aan een ronde tafel. Van dezelfde zijde wordt verno men, dat sir Winston Churchill heeft verklaard dat de Westerse mogend heden waakzaam moeten zijn en dat zij geen enkele gelegenheid voor een nuttige uitwisseling van gedachten met de Sowjet-Russische leiders voorbij moeten laten gaan. President Eisenhower zou het hier mede eens zijn. geweest, doch hij zou er de nadruk op hebben gelegd, dat het Westen ten deze niet te optimis tisch moet zijn. Voorts zou door Churchill zijn aan gevoerd, dat het Westen geen gele genheid ongebruikt mag laten om het economische en politieke contact met de Sow jet-Unie uit te breiden. De Franse woordvoerder deelde mede, dat minister Bidault, na over leg met zijn premier Laniel, een uit gebreide uiteenzetting heeft gegeven van de Russische binnenlandse en buitenlandse moeilijkheden, waarbij hij als voorbeelden noemde het af zetten van Beria en de anti-commu- SLECHTS GEWIJZIGDE TACTIEK. Geen van de drie delegaties op Bermuda koestert veel hoop, dat de Viermogendhedenconferentie succes zal opleveren. De Westelijke mo gendheden zijn van oordeel, dat er eerst in geheel Duitsland vrije ver kiezingen moeten worden gehouden, voordat aldaar een regering wordt gevormd om over een vredesverdrag te onderhandelen. De Russen wen sen echter juist een ontwikkeling in omgekeerde volgorde. Van betrouwbare zijde wordt ver nomen, dat de staatslieden der „Westerse Grote Drie" het erover eens zijn, dat de Sowjet-Unie nog steeds streeft naar het beheersen van de wereld, al bestaat de mogelijk heid, dat de Russische tactiek na het overlijden van Stalin is gewijzigd. Zij meenden daarom ook, dat de Westerse verdedigingsinspanning on verminderd moet worden voortge zet. nistische wanordelijkheden, die in Juni j.l. in geheel Oost-Duitsland plaats vonden. President Eisenhower zou zich in dezelfde geest hebben uitgelaten, waarbij hij er de nadruk op zou heb ben gelegd dat de Russische doel einden onveranderd zijn. West-Europese staten worden ingelicht. Uit Washington wordt gemeld, dat ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Vrijdag hebben medegedeeld, dat de andere West-Europese staten op de hoogte zullen worden gehouden van de voornaamste punten van be spreking op de Bermuda-conferen tie. Dit zal geschieden op de bijeen komst van vertegenwoordigers der veertien Navo-landen, die 14 dezer te Parijs zal worden gehouden. Zij voegden hieraan toe, dat West- Duitsland over dezelfde punten via de normale diplomatieke kanalen zal worden ingelicht. Vele Australiërs verliezen zich in dromen over zeer snel rijk worden, na berichten dat nabij de Golf van Exmouth, 1200 km ten Noorden van Perth (in West-Australië), olie is aangeboord. De beurzen in Sydney en Mel bourne reageerden onmiddellijk op het bericht. In de laatste stad liepen de Ampor-aandelen van 10 shilling, die 18 genoteerd stonden, snel op tot 135 shilling. Wanneer de ministers van Buiten landse Zaken, Financiën en Defensie van de 14 NATO-landen deze maand te Parijs bijeenkomen, zullen zij zeer Scandinavië tot de Middellandse Zee, waarschijnlijk besluiten het aantalheeft gisteren genoten van het on- divisies, dat de NATO zich voor ge- ?ewoon zachte weer. Slechts hier en steld had te vormen, te verminderen daar ondervond men de onplezierige en de defensie-inspanning meer in j gevolgen van een langdurige droogte overeenstemming met de economi zelfs daar niet dikwijls gebeurt in deze maand. In Oslo, waar men in deze tijd van - - het jaar gewend is te kunnen skiën, Baltische Zee tot de Noordzee en van was het tien graden. Van sneeuw geen spoor. En bijna overal luidt het weerbericht nog steeds: zacht voor Droogte echter onplezierig Bijna geheel West-Europa, van de sche mogelijkheden te brengen. Vorig jaar Februari was te Lissa bon bepaald, hoeveel troepen elk land tegen het einde van 1954 pa raat en mobilisabel zou hebben. Se dertdien is er een duidelijke tendenz geweest van dit plan af te wijken en minder troepen op de been te brengen. Nu de jongste manoeuvres hebben aangetoond, dat de samenwerking tussen de troepen van verschillende nationaliteiten zeer bevredigend is, zijn de militaire deskundigen het er over eens, dat men niet langer naar de te Lissabon gestelde doelen be hoeft te streven. De voorgenomen sterkte van de troepen kan worden verminderd, zonder dat de NATO grotere mili taire risico's loopt. Engeland, de Verenigde Staten en Canada hebben zich gisteren uitge- sproken tegen het vormen van een wereldvoedsel reservevoorraad voor noodtoestanden, teneinde landen, welke door rampen, zoals droogte, overstroming en aardbeving, worden getroffen, te helpen. De genoemde drie landen zijn van mening, dat aan de spontane hulp door afzonderlijke landen gegeven, zoals in het verleden is geschied, de voorkeur moet wor den gegeven. Doch enige andere landen, waar onder India, drongen erop aan, dat de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties een reser vevoorraad voedsel in een of andere vorm zou aanleggen. Dit vraagstuk komt voor op de agenda van de conferentie der voed sel- en landbouworganisatie, welke thans te Rome wordt gehouden. De Zuid-Koreaanse regering heeft Zaterdag medegedeeld, in te stem men met vertegenwoordiging van neutrale landen op de over Korea te houden politieke conferentie, mits De waterstand in de Rijn is zo laag, dat men in de Hollandse scheep vaartkringen van een catastrophale toestand spreekt. In Salzburg zat al eergisteren een deel van de bevol king zonder water. Men moest daar de hulp van de Amerikaanse bezet tingstroepen inroepen, die met tank auto's de lege waterleidingbuizen kwamen vervangen. Ook op de Do- nau was bijna geen scheepvaartver keer mogelijk; de temperatuur echter daalde. In Brussel daarentegen kan men zich sinds het begin van deze eeuw niet zo een zachte Decemberdag her inneren, evenmin als in Londen, waar de thermometers 17 graden aan wezen. In Berlijn was de tempera tuur veertien graden, warmer dan ooit tevoren op 4 December. In Ro me bloeiden nog steeds dahlia's, wat deze staten geen stemrecht zal wor den toegekend. Een woordvoerder van het Zuid- Koreaanse minister van buitenland se zaken zeide, dat zijn regering haar verzet tegen vertegenwoordi ging van neutrale staten had opge geven om te helpen de impasse te doorbreken, waarin de inleidende be sprekingen tot de conferentie zijn geraakt. Hij voegde hieraan toe, dat de Zuid-Koreaanse regering eveneens de wenselijkheid inziet van Sowjet- Russische vertegenwoordiging op de besprekingen, doch niet als „neutraal land",, doch als „partij" daar ook Rusland gebonden moet zijn door een eventueel op de conferentie bereikt accoord. EERVOL ONTSLAG AAN Mgr. HENDRIKX. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bis schop van Den Bosch heeft het ver zoek van mgr. F. N. Hendrikx om zijn functie van deken van 's Herto genbosch te mogen neerleggen, aan vaard en hem eervol ontslag ver leend. Hij zal als deken worden op- gevolg door de hoogeerwaarde heer J. P. J. van Loon, thans deken en pastoor van de parochie Beek-Ub- bergen. De nieuwbenoemde deken van 's-Hertogenbosch zal als pastoor van de parochie St. Cathrien in Den Bosch pastoor A. J. Lange opvolgen, die nu als emeritus zijn intrek zal nemen in het klooster „Mariënburg" van de Zusters van J. M. J. de tijd van het jaar. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZACHT WEER. Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar I mist. Zwakke tot matige wind, I hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. In het Noorden van het land vannacht vrij koud. Morgen overdag in het algemeen iets I zachter dan vandaag. 6 Dec.: zon op 8.32 en onder 16.30; maan op 8.57 en onder 16.04 uur. 7 Dec.: zon op 8.33 en onder 1626; maan op 9.54 en onder 17.3 uur. Het weer in Europa weer temp. HELSINKI zwaar bew. 1 C. OSLO onbewolkt 4 STOCKHOLM onbewolkt 1 KOPENHAGEN on bew. 6 LONDEN regen 11 AMSTERDAM motregen 10 BRUSSEL onbewolkt 10 PARIJS zwaar bewolkt 12 BORDEAUX zwaar bew. 11 GRENOBLE mist 4 NICE licht bew. 16',, BERLIJN zwaar bew. 8 FRANKFORT nevel 5 ZURICH mist 1 GENEVE mist 1 LOCARNO mist 7 WENEN motregen 2 INNSBRUCK onbewolkt —1 ROME mist 5 Korreltje Een ondankbaar kind is grieven- der dan slangenbeten.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1