MARLENE'S Wanneer val ik in de Vermogens-belasting |aarverslag van Kon. Begeer Haastige professor sloeg zich een weg Meer dan honderd commu nistische bedrijfskranten eerste liefde ZATERDAG 5 DECEMBER 1953 DE LEIbiiE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 2 In het verslag over het boekjaar 1952/53 van de N.V. Kon. Ned. Edel- metaalbedrijven Van Kempen, Be geer en Vos wordt medegedeeld, dat binnenkort de aangekondigde maat regelen ter verkrijging van de door- eenverhandelbaarheid der gewone aandelen in de vennootschap, zullen kunnen worden uitgevoerd. In het boekjaar 19521953 kon, nadat per 1 Juli 1952 het weeldeta- rief der omzetbelasting op de ar tikelen der maatschappij tot het ni veau van vóór 1 September 1951 werd teruggebracht, enige opleving worden bespeurd, zowel in de groot handel als in de detailhandel In Januari 1953 viel er een aanmerkelijk betere tendens vast te stellen, maar deze periode nam plotseling een ein de, toen de grote watersnood de zuidwestelijke provincies teisterde. De „ramp 1953" deed ook in dit vak een noodtoestand ontstaan, welke in het verslagjaar nauwelijks meer ver minderde, eerst in de nazomer van 1953 liet het zich aanzien, alsof een verbetering in de gang van zaken intrad en scheen er weer reden tot enig optimisme. De afzet van zilveren werken bij de N.V. Zilverfatriek „Voorschoten" verbeterde enigszins en de verkoop van „Zilfa-pleet" werd geleidelijk groter. De N.V. Dutch Chain Works kon haar export van gouden werken in het begin van het verslagjaar nog uitbreiden, doch later werd de uit voer naar een der beste afzetgebie den door beperkende invoerbepalin- gen bemoeilijkt. De resultaten van het bedrijf in Indonesië waren zowel wat de de tailzaken als het fabrieksbedrijf be treft gunstig. De bedrijfswinst, na aftrek van be lasting in Nederland en in Nederland voor Indonesië betaalde kosten be draagt 297.649.door vermeerde ring daarvan met het saldo der in- trestrekqning ad 11.309 en koers winst effecten ad 7.483 en vermin dering met de algemene kosten ad 93.218, de bijzondere kosten ad 30.498 en de afschrijvingen ad 92.476 resteert een winstsaldo van 100.248. Daar de stijging der prijzen van grondstoffen en lonen het wenselijk doen zijn om door reservering de goederen vervanging tot gelijke om vang zelf te financieren meende de directie aan de algemene reserve een bedrag van 42.600 te moeten toevoegen, waardoor een bedrag ad 57.648.resteert te bestemmen naar wordt voorgesteld voor een uit kering van 4.8 dividend op de pre ferente en de prioriteits-aandelen. Op de gewone aandelen zal geen di vidend worden uitgekeerd (onv.). Vrijwillige ziekenfonds verzekering De belangrijkste nieuwigheid on der de subsidievoorwaarden voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering voor 1954, waarvan wij deze dagen melding maakten, is, dat ook reduc tie op de premie zal worden ver leend aan gezinshoofden, die kinder bijslag ontvangen krachtens de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelf standigen alsmede, tenzij het gezins verband is verbroken, aan hun echt genoten. Het aantal van deze gezins hoofden bedraagt ongeveer 25.000. Hun echtgenoten mederekenende kan men aannemen, dat met betrek king tot de kleine zelfstandigen in ongeveer 50.000 gevallen reductie wordt verleend. Nieuw is voorts, dat ook reductie wordt verleend aan vrouwen van mannen van 65 jaar en ouder, ook al zijn die vrouwen zelf beneden 65 jaar. Dit is logisch, omdat de bedoe ling is, reductie te verlenen aan echtparen met een zeer laag inko- ren. Geen reductie krijgt de man bene den 65 jaar van een vrouw boven die leeftijd. Dit is na het voorgaande begrijpelijk. Maar die vrouw krijgt wel reductie. Dit laatste gaat tegen de hierboven ontwikkelde gedach- tengang in. Tot nu toe echter kre gen allen van 65 jaar en ouder in dividueel reductie en kreeg dus CHICAGO, WERELDSTAD In 1830 was Chicago slechts een groep houten huizen, met een inwonertal van 4470, thans is deze stad uitgegroeid tot de op eén na grootste stad van de Unie, met een oppervlakte van 4550 vierkante kilometer en een bevol king van 3.396.808 (een cijfer, daterend van 1940). Ongelofelijk snel is de uitbreiding in zijn werk gegaan. Wolkenkrabbers verrezen, er ontstond een indrukwekkende zakenwijk. Een foto, genomen op Michigan Avenue van „JVindy City" zoals de bijnaam van Chicago luidt. Ook op de avond1 waarop deze foto werd gemaakt, stond er een bolle bries, die de donkere wolken in grote vaart voor zich uit stuwde. Het witte gebouw rechts is, het 333-gebouw. zo'n vrouw ook reductie. Het zou sneu zijn geweest, haar nu het recht op reductie te ontnemen, en daarom heeft men het zo gelaten Tot nu toe werd reductie verleend aan kinderen van 16 tot en niet 20 jaar, wier tijd behoudens in geval van ziekte of vacantie geheel of grotendeels door of in verband met studie in beslag wordt genomen. Dit blijft ook in 1954 zo. Maar aan „stu die" is toegevoegd „opleiding voor een beroep". Te denken is hier aan kinderen, die een opleiding volgen overeenkomstig het leerlingstelsel, neergelegd in de Nijverheidsonder wijswet. Men neme hierbij wel in aanmerking, dat kinderen, voor zo ver zij loon verdienen, op grond daarvan geacht moeten worden, voor rechtstreeks-verplichte verze kering in de termen te vallen. Mocht de voor studerende kinde ren geldende leeftijdsgrens van 20 jaar, vermeld in de Kinderbijslag wet, worden verhoogd tot 25 jaar, zoals is voorgesteld in het aanhan gige wetsontwerp Coördinatie So ciale Verzekering, dan wordt de leeftijdsgrens voor het recht op pre miereductie dienovereenkomstig verhoogd (ook voor kinderen, voor wie geen kinderbijslag wordt geno ten). Wat betreft kinderen beneden 16 jaar, die niet indirect-verplicht of indirect-vrij willig verzekerd kunnen worden of blijven, tot dusverre placht men deze reductie alleen te geven aan zodanige kinderen, die om redenen van studie of anderszins1 Courant in inrichtingen verbleven. Thans is de redactie voor bedoelde kinderen uniform en algemeen geregeld. Ver band met studeren wordt nu niet meer gelegd. Wat aangaat de onvolledige ge zinnen, hieronder worden ook ver staan de gezimien, die alleen uit verzekerings-technisch oogpunt on volledig zijn. Het is dus mogelijk, dat in onvolledige gezinnen de beide ouders aanwezig zijn maar een der ouders hetzij verplicht-verzekerd of bij een ander ziekenfonds vrijwillig verzekerd is of niet verzekerd is. Een ziekenfonds, dat de subsidie voorwaarden aanneemt, mag van onvolledige gezinnen niet meer dan eenmaal de premie heffen. Er wa ren tot dusverre wel fondsen, die van zo'n gezin anderhalf maal pre mie vroegen. Het vorenstaande geldt niet voor gezinnen van beroepsmilitairen van zee-, land- en luchtmacht, die van het Rijk een bijdrage in de kosten van ziekenfondsverzekering ontvan gen. Van deze gezinnen wordt ech ter niet meer dan anderhalf maal de normale premie geheven. In het algemeen wordt geen re ductie verleend op de premie van personen, die bij het ziekenfonds (eventueel een met het ziekenfonds gelieerde instelling voor verzeke ring van ziekenhuiskosten inbegre pen) onvolledig zijn verzekerd. Aldus de mededelingen van A. J. Luikinga, administrateur bij de Zie kenfondsraad, in de Nieuwe Haarl. Od het verkeerde naddeM hem aanhicld bU het he,redei1 utl V Cl RCC1 uc |«u van ,t Leidse slation door de uitgang. Wijziging van de zeven dagen ge- Do bril Tan de sP°orman viel in stuk" vangenisstraf, die in eerste instantie ken> de man ze" kree* Mn wondJe BELASTINGKWESTIES waren opgelegd, in 100.boete of 10 dagen requireerde de proc.-gene- raal bij het Haags Gerechtshof tegen de 44-jarige hoogleraar G. M. H. V. Deze is hoogleraar te Leiden, maar woont te Utrecht. De verdachte had op 27 Januari de spoorwegman A. Z. V. geslagen toen Geleidelijk minder zacht Het K.N.M.I. deelt mede: Na een dagenlange aanvoer van warme lucht, afkomstig uit tropische streken van Afrika, is gisteren de temperatuur in ons land op tal van plaatsen zo hoog opgelopen, als in geen jaren in December was ge schied. In Beek werd een hoogste kwikstand van 16.8 graden geno teerd. In Vlissingen werd het be staand maximum met 0.1 graad over schreden (14.4 tegen 14.3), in Gro ningen met 0.7 graad (13.4 tegen 12.7). In De Bilt werd het met 14.2 graden de warmste Decemberdag van de laatste 97 jaar De luchtdruk ver deling, die het vestigen van deze nieuwe tempera- tuurrecords mogelijk maakte, heeft zich evenwel sinds gisteren belang rijk gewijzigd. Doordat er boven de Britse eilanden een gebied van hoge luchtdruk ontstond, kwam in onze omgeving de aanvoer van' warme lucht uit het Zuiden tot staan. In plaats van een Zuidenwind kregen we een wind uit het Noord-Oosten, die de minder warme lucht, welke zich boven Engeland en de Noordzee had verzameld, langzaam Nederland deed binnenvloeien. Vanochtend vroeg was het front, dat deze lucht aan de voorkant begrensde, gevor derd tot de lijn VlissingenTwente. Vanavond zal het waarschijnlijk het gehele land zijn gepasseerd. Naar mate de koudere luchtlaag dikker wordt, neemt de kans op opklarin gen toe. Als gevolg hiervan moet op een merkbare daling van de tempe ratuur in de nacht worden gerekend. Overdag blijft het evenwel zacht voor de tijd van het jaar, en het et maal-gemiddelde van de tempera tuur zal nog boven normaal blijven. De neerslagkansen zijn voor het weekeinde klein. Eén onzer lezers vraagt: Ik ben gehuwd en mijn vermogen bedraagt 16.576,Moet ik hiervan vermo gensbelasting betalen? Vóór 1941 moest ieder die een vermogen had van zestienduizend gulden of meer, daarvan belasting betalen, maar zoals de meeste fisca le wetten, werd ook de vermogens belasting belangrijk gewijzigd. De vraag geeft de aanleiding ook de vermogensbelasting hier eens te be zien. Evenals dit bij inkomstenbe lasting het geval is wordt thans bij de vermogensbelasting rekening ge houden met allerlei persoonlijke om standigheden van de belastingplich tige. Allereerst wordt de grens, be neden welke geen vermogensbelas ting wordt geheven, afhankelijk ge steld van al of niet gehuwd zijn en de grootte van het gezin. Hierdoor wordt nu een zeker vrijgesteld be drag aangenomen. Voor ongehuw- den bedraagt deze belasting vrije som 10.000 gulden en voor gehuw den 15.000 gulden. Een gehuwde belastingplichtige zal dus reeds ver mogensbelasting kunnen betalen als zijn vermogen meer bedraagt dan 15.000. Met gehuwden wor den gelijk gesteld weduwnaars en weduwen, tenzij ze voor de dood van hun echtgenoot van tafel en bed gescheiden waren. Boven de aftrek van 10.000 of 15.000 wordt verder voor ieder kind, v/aarvoor aanspraak bestaat op kinder aftrek, een bedrag van vijfduizend gulden afgetrokken Het recht op kinderaftrek is op ge lijke wijze geregeld als bij de in komstenbelasting. Naast deze belastingvrije bedra- x gen bestaat nog een extra aftrek „U bent met erg gelukkig geweest $an f 750fl waarop men aanspraak in Uw reactie vond de president. kan maken a)s drie eken wordt Later had verdachte, die medicus boven het oog en kon negen dagen zijn werk niet doen. nog gezegd dat het slachtoffer blij mocht zijn er zo af te komen omdat verdachte boksen had geleerd. Ter zitting vertelde V. dat dit niet kwaad bedoeld was geweest. Hij had ook onmiddellijk zijn excuses gemaakt. Volgens enkele getuigen had verd. echter ook gezegd dat hij een volgen de maal in dergelijke omstandighe den weer zo zou handelen. Verdachte vertelde haast te hebben gehad om dat hij in Amsterdam een afspraak had met de vader van een patiënt. Vergevingsgezinde spoorman. De president had het idee dat de spoorman zijn getuigenis wat ver zwakte, waarop deze antwoordde: „Het is zo lang geleden en dan is men vergeeflijker". Het bleek dat na de gebeurtenis voldaan, namelijk: plotseling wel was toegestaan om het perron te betreden door de uit gang, tenminste wanneer er geen uit gaande reizigers waren. „Wij kunnen de zaak ook te mooi regelen", zei de proc.-generaal, die in zijn requisitoir bepleitte dat de ambtenaren de voor schriften soepel moeten toepassen, ook al laten de voorschriften het soms eigenlijk niet toe. De verdachte had zich zijns inziens hoogst laakbaar en onbehoorlijk gedragen. De proc.- generaal zag hierin echter meer een imapuls en niet zozeer boos op zet. Hij zag geen noodzaak tot een onvoorwaardelijke straf. Mr. dr. J. Th. Vermeulen uit Den Haag be pleitte ontslag van rechtsvervolging subsidiair clementie. Het Hof zal 18 December a.s. uitspraak doen. U nadert een oversteekplaats voor voetgangers. In Nederland worden ongeveer 50 communistische en 60 E.V.C. bedrijfs- kranten uitgegeven. Zo verschijnen in Amsterdam bij de K.L.M., bij DRAKA, bij het Gemeente Energie Bedrijf, de Amsterdamse Droogdok Mij, N.D.S.M., bij Fokker, en andere grote bedrijven minstens 14 blaadjes, in Rotterdam c.a. in de haven en bij Wilton Feijenoord, in Den Haag on der het gemeentepersoneel bij de H. T.M. en onder taxi-chauffeurs. Zo verschijnen communistische bedrijfs- krantjes ook in fabrieken te Delftt Leiden, bij de Hoogovens te Velsen, bij Werkspoor te Utrecht en Am sterdam, in Twente, te Eindhoven en in Breda, zowel bij de mijnen in Zuid- Limburg als in het Noorden in Gro ningen, bij de Centrale Werkplaats der N.S. te Haarlem en bij de Philips Telecommunicatie Industrie te Hil versum. Volgens gegevens uit betrouwbare bronnen verkregen, trachten de com munisten en de E.V.C. die buiten de onderhandelingen tussen bonafide- organisaties worden gehouden, door hun bedrijfskranten de onrust in de ondernemingen te voeden. De inhoud dezer blaadjes houdt zich ten dele bezig met simpele klachten over de omstandigheden in de bedrijven en gaan over kleppe rende raampjes, slechtsluitende tocht deuren, slechte ventilatie, te grote hitte in de zomer en te weinig ver warming in de winter, te weinig werkkleding of onvoldoende gelegen heid om zich na de arbeid te wassen en te verschonen. Doch daarnaast verschijnen af en toe ook artikelen, die van bovenaf worden geïnspireerd en de laatste richtlijnen aangeven. Een deskundig onderzoek naar de herkomst van de ideeën en richtlij nen, welke hierin voorkomen, heeft uitgewezen, dat deze ontleend zijn aan de te Moskou verschijnende par tij- en vakbondsliteratuur. Merk waardigerwijze ontdekte men daarbij een lijn, welke over verschillende landen gaat en zich in tweeën splitst: één tak loopt over het Kominform naar de diverse communistische par tijen, de andere gaat over het We reldvakverbond naar de Internatio nale Beroepsafdelingen op het gebied van het Transportwezen, de Che mische Bedrijven, de Textiel, de Me taalindustrie, de Mijnen enz. Via een groot aantal tijdschriften en perio dieken komt .men tenslotte bij de be drijf skrantj es, die of gratis of voor een paar centen worden verspreid. Voor de Metaalindustrie geeft de C. P.N. een landelijke discussie-krant uit. a. als de belastingplichtige bij het begin van het betreffende belas tingjaar de leeftijd van zestig jaar heeft bereikt of wanneer hij vermoedelijk in de eerste drie jaar geen of nagenoeg geen in komsten uit arbeid zal hebben (bijv. door invaliditeit. Ook iemand die de eerstkomende drie jaren nog onderwijs zal genieten valt onder deze bepaling). b. Het inkomen dient over het voorafgaande kleiner te zijn ge weest dan 2500. c. Het vermogen mag niet groter zijn dan J 75.000. Aan al leze drie voorwaarden moet worden voldaan om de extra aftrek van 7500 gulden te kunnen krijgen. In verband met de verhoging van het tarief van de belasting zijn voor de jaren 1951 tot en met 1954 bo venstaande bedragen aanmerkelijk verhoogd. De extra aftrek is voor deze jaren verhoogd van 7500 gul den op 20.000 gulden, terwijl de grens van het vermogen gebracht is op 100.000 gulden en het inkomen minder dan 3.500 gulden moet be dragen. De verschuldigde belasting van het vermogen is tamelijk eenvoudig te berekenen. Nadat dit met het totale vrijgestelde bedrag is ver minderd, wordt 2.50 per 500 gul den geheven. Voor de jaren 1951 t.m. 1954 is echter ook hier een tijdelijke ver hoging opgelegd, terwijl het tarief enigszins progressief is geworden Zo wordt over genoemde jaren tot 100.000 vermogen drie gulden ge heven van elke 500.Boven 100.000.bedraagt de belasting ƒ3.10 voor elke ƒ500, boven 200.000 een bedrag van 3.20, enz. Als we nu terugkeren tot de ge stelde vraag, dan zien we, dat wan neer de vragensteller geen recht op kinderaftrek heeft, hij een belas tingvrije som van 15.000, van het restant ad 1500 aan vermogensbe lasting verschuldigd is drie maal 3.is 9.—. (Na 1954: drie maal ƒ2,50 is 7.50). Zou hij voor één kind aftrek genieten, is hij reeds geen belasting verschuldigd, door de verhoging van de belastingvrije som met 5000, Tenslotte moet nog worden opge merkt, dat voor kinderen, die zelf in deze belasting vallen, geen aan spraak op kinderaftrek voor de ouders bestaat. Dit geldt alleen voor de Vermogensbelasting. Loonbelasting. Vraag: Kan in een gezin, waar van de vader is overleden en de oudste zoon kostgeld betaalt, ook zijn jongere broer als kostwinner worden opgegeven voor de loonbe lasting? Antwoord: Bedoeld zal hier wor den of de kinderen een aftrek als buitengewone lasten kunnen krij gen voor de toepassing van de loonbelasting. In het algemeen kan slechts als een uitgaaf voor levens onderhoud van de ouders worden aangemerkt het bedrag dat de in wonende kinderen aan hun ouders afdragen, dat uitgaat boven het nor male kostgeld. Zou het kind, als het niet thuis zou verblijven, voor kost en inwoning zoals de ouders deze verstrekken, per maand ƒ80. moeten betalen, dan wordt het meerdere dat hij thans aan zijn ouders afdraagt als een buitenge wone last aangemerkt. Deze meerdere uitgaven moeten jaarlijks meer bedragen dan tien percent van het jaarloon. Als jaar loon geldt het loon verminderd met de verwervingskosten en de per soonlijke verdichtingen, benevens voor elk kind waarvoor kinderaf trek wordt genoten een bedrag van 10 pet. Verder is, om de belastingaftrek te kunnen verkrijgen, de eis gesteld dat de ouders niet voldoende eigen inkomen hebben om in hun omstan digheden in het levensonderhoud te voorzien. Laat hij, die meent voor een af trek in aanmerking te komen, in ieder geval even een schriftelijk verzoek aan zijn belasting;nspecteur in dienen en wel zo spoedig moge lijk. F. D. 44) Uren later joeg de wagen met Mariene en Niels over de landweg. De wijzer klom hoger en hoger, maar nog steeds ging het maar niet snel genoeg. De avond kwam langzaam over velden en wegen. In het Westen zonk de zon achter violet gekleurde avondwolken; hoe dieper de vurige bal zonk, des te intensiever werd de vlammende violette schijn over de witte wolkengevaarten aan de he mel. „Ik denk, dat mijn leven heel lang zaam verlopen zal, ondanks de mooie uiterlijke resultaten, die ik zeker nog bereiken zal." ..O, jij", Mariene, bezorgd voor de vriend, rukte zich los uit haar eigen ge'^chten, „een man als jij, Niels, ht t het niet voor een lege frase, ah je zeg, dat je nog heel veel vr :nharten tegemoet zullen vlie- |er.. je zult slechts te kiezen heb ben welke de waardigste er onder is, ik bedoel, jouw liefde waardig. Een hoogstaand mens en voor jou de lief-1 ste van allen. Geloof me, beste vriend niemand zal zich meer verheugen dan ik, als je heel gelukkig wordt. Ómdat ik weet, hoe zeldzaam goed je bent, een man, die het verdient als geen ander." „Maar, of dat ooit zal kunnen zijn?" Er lag twijfel in zijn woorden. Marl wie boog zich plotseling naar voren- Wat was dat daar op de weg? j Een grote toerauto stond stil aan de rechterkant. Mariene minderde vaart en zag, dat naast de helder verlichte grote wagen drie mensen stonden, een vrouw en twee mannen. De grootste van de twee en de oudste was elegant gekleed, volgens de laatste mode. De ander was in livrei, de chauffeur, die juist de motor ging nazien. Mariene reed heel langzaam naderbij. Daar kwam de chauffeur naar haar wagen toe, tikte aan zijn pet en vroeg inlichtingen over de afstand naar Travemünde. Mariene gaf kort antwoord en vestigde toen haar blikken op de dame. Als ge- electrificeerd schrok zij op. Dat was zeViola, het meisje van de foto. In de grootste opwinding greep zij met bevende handen naar het stuur, schakelde over en gaf gas. Zij zette er een tempo in, dat op de halfdon kere weg bijna beangstigend was. Mariene dacht niets. Zij wist al leen, angstig en benauwend, dat zij voorwaarts moest, voorwaarts, om het eerst bij Sven te zijn. Hij moest het onmiddellijk weten, dat dit meis je, misschien al over enkele minuten naar hem toe zou komen. Plotseling een inval. Misschien waren zij op gehouden, motordefect of iets van die aard. Mariene remde. Keek achter zich langs de weg. Ook Niels draai de zich om. Neen, haar hoop werd niet verwezenlijkt. Daar kwam de grote wagen al. Met de scherp fon kelende ogen van een kwaad dier kwam hij nader en nader. Mariene kon zich later niet meer herinneren, hoe deze rit geëindigd was; een ze nuwinspanning tot het uiterste, dat was het enige, dat zij wist. Niels praatte tegen haar, hielp haar op zijn bezorgde manier. „Ik geloof niet, dat zij het bewuste meisje was. Neen, beslist niet. Er zijn wel duizenden mensen die louter voor hun genoegen naar Travemün de gaan." „Eindelijk, station Travemünde," verzuchtte Mariene met bleke lippen. „Nu langzaam rijden naar de Kurt- gartenstrasze, waar het kleine hotel is, waar Sven logeert," Mariene voelde een grote vermoeidheid, haar vingers, haar handen schenen als lood op het stuur te liggen. En toch had zij het aanbod van Niels afge slagen en zelf willen rijden. Maar lang zou zij het niet meer volgehou den hebben. Deze hoogspanning, waaronder haar gemoed stond „Hier is het hotel," zei Mariene, met een diepe zucht. Zij stonden voor de ingang. Marie ne was al uit de wagen gesprongen, nog voor dat Niels op straat stond. Zij wankelde bijna, haar ledematen schenen geradbraakt. De portier kwam naar buiten en zij wendde zich snel tot hem." „Waar is mijnheer Heibrink?" „Ja," antwoordde de man en hij tikte aan zijn pet. „Mijnheer Helbrink woont wel hier, maar hij is wegge gaan. Zijn kennissen zitten in de eetkamer, misschien weten zij, waar hij is." „Kennissen? Wie zijn dat?" Mar iene keek radeloos naar Niels. „Ik wist niet, dat hij hier kennissen had." „Wel," vond Niels, „hij kan toch mensen getroffen hebben, die hij van. vroeger kent" „Èen ogenbli'k" zei de portier, trad in zijn hokje en sprak met een man. „Het is een dokter Hattendorf met zijn dochter. Zij wonen een paar hui zen verder in een pension. Mijnheer i Helbrink heeft vanavond met hen ge- 1 geten en is toen weggegaan." Mariene wierp een vragende blik naar Niels. „Mijn hemel, ik moet hem toch1 vinden, zo vlug mogelijk." Haar stem trilde van emotie. „Laten wij dan bij de mensen in- j formeren, met wie hij samen was." „Ja, goed", Mariene liep voorop naar de haar bekende eetzaaL Niels stond naast haar toen zij zoekend het vertrek rondkeek. De portier kwam hen ijverig nagelopen, i „Daarginds, dat tafeltje met die j oude heer en de jonge dame. Dat zijn I ze." „Wacht eens even," zei Niels zacht jes, „ik geloof, dat ik deze mensen ken. Ik weet niet alleen zo gauw, waar ik ze ontmoet heb." Mariene werd voortgedreven door haar grote angst voor Sven. Zij ant woordde niet, maar ging naar het aangeduide tafeltje. Toen bleef zij bij de oude heer staan, keek hem aan, en zei: „Neemt u mij niet kwa lijk, maar kunt u mij ook zeggen, waar Sven Helbrink zich nu bevindt? Wij moeten hem dringend spreken." Dokter Hattendorf stond onmid dellijk op. Hij zag direct aan de emo tie van de vrouw, dat het om iets ernstigs ging. Hij stelde zich voor en vertelde toen in korte woorden, dat mijnheer Helbrink nog een uurtje was gaan wandelen. Toen keek de dokter naar Niels. In beider ogen lichtte plotseling een herkennen, een herinnering. Niels kwam het eerst op de ander af. „Ik geloof, dat wij elkander ken nen, dokter. Destijds werd ik in At- lantik door Jürgen Holt aan u voor gesteld." „Natuurlijk, het kwam mij direct voor, alsof ik u al eens eerder had gezien." „Ja, en uw dochter?" vroeg Niels. „Indertijd had zij het erg druk met haar chocolade-ijs." Zijn donkere ogen blikten in die van het meisje. De hare straalr'en hem tegen. „Dat was in de tijd, toen zij nog een kind was," zei haar vader. „Nu is zij een zeer gewaardeerde pianiste. Maar" ging hij met een vrolijke lach verder „van chocolade-ijs houdt zij nog al tijd heel veel." „Pianiste?" vroeg Niels het meis je. „Dat interesseert me buitenge woon, omdat ik violist ben." •.Een beroemd vioolvirtuoos," ver beterde Mariene. Toen keek zij hem met een treurige blik aan. „Wat zou ik nu toch voor Sven kunnen doen?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 12