Vijftig jaar geleden vloog het eerste vliegtuig 'n vlucht zonder verwachting De kwestie-VVV is nog steeds niet afgedaan Totalisator-omzet in 1953 met bijna 1V2 millioen gestegen DE DOLLE MU DONDERDAG 3 DECEMBER 1953 DE LEIUSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 „DAT WORDT NOOIT WATT Het thans gouden luchtschip veroverde echter het vertrouwen der 'hele wereld Het was een koude, klamme mor gen en niet zo heel veel mensen za gen enig heil in het experiment. Twee avontuurlijk aangelegde broers hadden bekend gemaakt, dat zij een toestel hadden gebouwd, waarmede men de lucht in kon, „net als de vo gels!" Nu, men had het hele avontuur in die dagen gauw bekeken: Dat was natuurlijk daverende onzin. Welk mens zou ooit als vogel de lucht in kunnen vliegen? En daarom bleef practisch iedereen thuis; de vijf belangstellenden, die toch gehoor gaVen aan de uitnodi ging, kwamen meer uit beleefdheid, dan uit wetenschappelijke interesse. De gebroeders Wright vonden op die kille morgen van 17 December 1903 hun eigen experiment ook zelf een beetje twijfelachtig: Goed, ze kwamen ten slotte met een vahrtje van 11 km van de grond af en cir kelden een paar maal in de lucht rond, maar de toeschouwers be schouwden het min of meer als een grap, waarvan ze de „clou" niet kon den vatten en ook de broers waren na afloop de stellige mening toege daan, dat het nog wel een paar eeuwen zou duren, voordat uit deze merkwaardige hersenkronkeling iets bruikbaars zou groeienals 't tenminste ooit wat zou worden! Ook uitvinders zijn soms pessimis ten! WEDEROM ONBEWOGEN Enkele weken geleden doorbraken vier Nederlandse militaire piloten boven een Engels vliegveld de ge luidsbarrière; dit wil zeggen, dat zij met een snelheid, die dicht bij de 1500 km per uur ligt, het luchtruim doorkliefden en Nederland bleef volkomen onbewogen: Er zijn im mers al zoveel luchtprestaties ver richt en men kan er zich toch moei lijk over blijven verbazen! In 50 jaren groeide de luchtvaart van een merkwaardige hobby, twee waaghalzerige broers nu een maal wilden beoefenen, uit tot een pijler van de wereldsamenleving, zonder welke de mens zich moeder aarde niet meer zou kunnen voor stellen. Hoe komt het vliegtuig nu aan deze vlucht? Waardoor werd het toestel in vijf tig jaren niet alleen een perfectie van model, doch tart het tevens ieder snelheidsrecord? De verschillende factoren, die hierbij een woordje meespreken, werden Maandagmiddag op 'n pers conferentie, gewijd aan de gouden luchtvaart, door vier sprekers, hier toe uitgenodigd door de Zuid-Hol- landsche Uitgevers Mij, uit Den Haag, belicht. DE JEUGD BOUWDE EN BOUWT Majoor H. J. Waalwijk, hoofd Luchtmachtvoorlichtingsdienst, toon de aan, dat de vlucht der snelheid hoofdzakelijk geactiveerd werd en wordt door de militaire luchtvaart.- In tijd van oorlog kan snelheid het leven van millioenen mensen red den en door de prestaties van partijen onderling, die steeds maai* hogere eisen gaan stellen, kwam men in record-tijd tot het huidigé peil. De jeugd is in deze de bondgenoot van het vliegtuig, v Jonge mensen zijn nooit tevreden met de prestaties van een vorige ge neratie, doch willen het altijd beter doen. Waar deze snelheidsrace zal ein digen, is volgens spr., nog* vrij moei lijk te overzien, doch majoor Waal wijk meende zeker te Veten, dat met het doorbreken van de geluids barrière geen eindprestatie op het gebied van snelheid bereikt is. Luitenant W. Teuben, eveneens van de luchtmachtvoorlichtings dienst, toonde even later met een indrukwekkende cijferreeks aan, dat het vliegtuig alleen dank zij zijn veiligheid de grote plaats op en bo ven de wereldbol heeft kunnen ver overen. HOFMAARSCHALKEN MET HOOFDPIJN Het vliegtuig vliegt enorm veilig en het aantal ongelukken, dat vrij geregeld geschiedt, staat in geen vergelijk met de duizenden en dui zenden vluchten en de millioenen kilometers, die veilig worden afge legd. Een bewijs hiervoor is, zoals het publiek reageert. Wanneer enkele tientallen jaren geleden een lid van een regerend vorstenhuis de wens te kennen gaf om per vliegtuig een reis te gaan maken, kwam het parlement in spoedeisende vergadering bijeen en hadden alle hofmaarschalken we kenlang hoofdpijn van louter zorg en ellende. Thans stappen mèt de vorsten da gelijks duizenden burgers in de vliegtuigen en men voelt zich er even op zijn gemak als in de club fauteuil aan de haard! Een belangrijke graadmeter, wat betreft de veiligheid zijn de verze keringspremies. In 1921 eiste ieder verzekerings maatschappij nog 15% van het te verzekeren bedrag als premie, wan neer het verzekerde goed door de lucht vervoerd werd, thans is dit te ruggebracht tot 4%. Deze daling is nog sterker bij het! passagiersvervoer. Moest de reiziger die in 1921 zijn leven wilde verzeke-1 ren voor f 200.000.toen 500, per dag aan premie betalen, thans kan hij met de luttele som van 12.- volstaan en de verzekeringsmaat schappijen beschouwen luchtverzeke- ringen al even normaal als brand- of inbraakzekerheidstellingen. Samenvattend constateerde luite nant Teuben, dat de vlucht van het vliegtuig in de afgelopen 50 jaren, naast de practische waarde van snelheid en comfort te danken was aan de grote mate van veiligheid, die het had weten te bereiken. PILOTEN OP HET LAND In het gezelschap bevonden zich behalve luchtvaaxtexperts echter ook nog mensen, die zich met andere vormen van vervoer bezig houden en wel voornamelijk mensen, die de zorg hebben voor het wegver voer. Kolonel K. J. Schummelketel, di recteur van het Verbond voor Vei lig Verkeer, beklom als 3e spreker het spreekgestoelte en verklaarde, dat de luchtvaart het feitelijk heel eenvoudig had met het opvoeren van haar veiligheid. In de aviatiek heerst een uiterst strak reglement Iedere piloot is ge bonden aan honderden veiligheids regels en wanneer hij hiervan een of meer overtreedt, wachten hem de zwaarste straffen. Op de weg is dit echter geheel an ders. Iedereen mag gebruik maken van de weg en al heeft dan de auto mobilist een rijbewijs nodig, wan neer hij tijdens zijn ritten de ver keersregels overtreedt, staat er slechts bij uitzondering een agent gereed om hem een bonnetje uit te schrijven. Het leger van weggebrui kers is onoverzichtelijk groot en hun gedrag reglementeren is wel een voudig, maar hun daden controle ren is vrij moeilijk, en algehele con trole is onmogelijk. DRIE PIJLERS Het wegverkeer steunt op drie pijlers: de wegen, de politie en de opvoeding van de gebruiker. Over het algemeen zijn de twee eerste pijlers in de Westerse landen wel in zeer goede staat, doch de ver bruiker laat zich maar uiterst moei lijk „opvoeden". Jaarlijks stijgt het aantal doden ten gevolge van verkeersongevallen en het is triest om te bedenken, dat er momenteel 90 mensen in Neder land wonen, die Oudjaar niet meer zullen halen, omdat zij voor die tijd het slachtoffer van een verkeerson geval zullen worden. Het enige middel hiertegen een middel, dat dringender wordt, naar mate het wegverkeer zich uitbreidt is een intensieve propaganda voor veilig verkeer. Men is momenteel met grote acties bezig de jeugd te bewerken en hier moet ook de op bouw beginnen Men moet de jeugd opvoeden tot beleefde, bescheiden weggebruikers, dan zal de toekomst wanneer het wegverkeer een ont stellende vlucht zal nemen; er wordt momenteel berekend, dat over 15 jaren ongeveer 3 maal het aantal auto's van vandaag zal rijden niet een massa-vernietiging van de weg- verhruikers laten zien. De heer H. J. Peppink, hoofdre dacteur van de „Autokampioen", die de laatste spreker was, legde de schakel lussen het vliegtuig en de auto. Deze spreker toonde aan, dat het vliegtuig en de auto samen hun opkomst beleefd hebben en dat zij beide, technisch gezien, ook ten nauwste van elkaar afhankelijk zijn. SAMENSPEL EN REGELMAAT Wat betreft de veiligheid op de weg, meende spr., dat het juiste sa menspel tussen de wegverbruikers onderling nog niet gevonden is; men is over hei algemeen wel van goede wil, maar men kent de spelregels nog niet voldoende. Hiervoor is de propaganda voor veilig verkeer weer de enige oplossing en spr. bracht hulde aan de A.N.W.B. voor het vele werk, dat deze bond op dit gebied presteert. In vogelvlucht geheel identiek aan de onderwerpen was hierme de 'n sohets gegeven van de geboorte en de jeugd van het snelheidsver- keer. Vijftig jaren geleden was het paard nog de snelste afstandverslin- der en momenteel geldt dit dier nog slechts als romantische uitzondering Men heeft er echter eeuwen over gedaan om het paard veilig aan te passen aan de maatschappij en nog vond in verhouding een res pectabel aantal ongelukken plaats met dit vervoersmiddel Het auto- en het vliegtuigverkeer staat nog slechts in de kinderschoe nen en nu deze maand het gouden feest van een van beide gevierd wordt, mag men toch zeggen, dat zij zich vrij aardig en wederom in verhouding gezien vrij ongevaar lijk aangepast hebben aan het maat schappelijk leven. Hun invloed op het menselijk le ven zal echter in do komende jaren nog veel en veel groter worden hetgeen Amerika en momenteel ook weer West-Duitsland zonneklaar aan tonen en een leger van deskundi gen zal steeds intensiever moeten blijven streven naar de hoogste graad van veiligheid, doch in hoofd zaak is dit een zaak, welke bij hen berust, die zelf de vruchten van de ze veiligheid moeten plukken, de mens. De aanklacht, welke tot schorsing deed besluiten, werd ingetrokken Naar wij vernemen heeft de heer M. Toussaint te Tegelen in een schrijven aan het geschorste bestuur van VVV medegedeeld, dat hij zijn aanklacht, vol gens welke dit bestuur de amateurs bepalingen van de KNVB zou hebben overtreden, reeds geruime tijd geleden heeft ingetrokken. Ongeveer een maand geleden heeft hij de KNVB bericht ge zonden, dat hij de gehele aanklacht heeft verzonnen en nauwkeurig heeft voorbereid uit rancuneuze gevoelens te genover enkele bestuursleden van VW, van wie hij vergeefs steun in zijn per soonlijke moeilijkheden had gevraagd. De heer Toussaint deelde mede, dat hij tot dusverre van de zijde van de KNVB geen enkele reactie op deze an nulering van zijn verklaringen had ont vangen. De persoonlijke moeilijkheden van de heer Toussaint zijn hierin gelegen, dat hem door de KNVB de straf is opge legd, dat hij voor goed is uitgesloten van het bezoeken van voetbalwedstrijden, e in Noord-Limburg worden gespeeld. De heer Toussaint is steeds een aan hanger van VVV geweest en is veroor deeld op grond van de beschuldiging bemoeiingen te hebben gehad met het aantrekken van spelers tot deze vereni ging. De heer Toussaint hoopt op revisie van dit z.i. onrechtvaardige vonnis te verkrijgen en heeft daartoe onder meer een beroep gedaan op enkele thans ge schorste bestuursleden van VW, die hieraan echter geen medewerking heb ben verleend. In de kringen van de ge schorste bestuursleden ziet men hierin een nieuwe bevestiging van him over tuiging, dat de uitgesproken vonnissen ongefundeerd zijn. In de motivering daarvan wordt namelijk medegedeeld, dat de straffen zijn opgelegd op grond van bezwarende verklaringen, die door getuigen zijn afgelegd. Een dezer getui gen, de heer Toussaint, heeft openlijk verklaard gelasterd te hebben, de andere HET FIFA-JEUGDTOURNOOI. Ook Hongarije heeft zich aangemeld voor het Fifa-jeugdtournooi, dat in April 1954 in West Duitsland zal worden gehouden, waarmee het aantal inschrij vingen tot 17 is gestegen. Bij besprekin gen tussen vertegenwoordigers van de Fifa en van de Duitse voetbalbond kwam vast te staan, dat de oorspronke lijk bepaalde datum van 10 April voor het begin van het tournooi niet gehand haafd kan worden. De eerste wedstrijden zullen op 11 April worden gespeeld. ZES—DRIE. In Hongarije komt vandaag een nieuwe serie postzegels in omloop ter herinne ring aan de voetbaloverwinning op En geland door het Hongaarse elftal. Op de postzègels staat een Engelse voetballer en het opschrift luidt Londen, Wembley, 25 November, 63. Radio-Boedapest, die dit bekend maakte, vertelde, dat de eerste postzegels van ochtend zouden worden verkocht in het Oostelijk stadion van Boedapest op het ogenblik, dat het zegevierende elftal arriveert. Bedriegen we ons niet, dan zullen de zegels in Engeland wel aftrek hebben, enniet alleen bij philatelisten! beweert slechts informaties te hebben gegeven op vragen, die hem door de commissie voor het amateurisme naar aanleiding van bedoelde en als vals ver klaarde aanklacht zijn gesteld. Zoals be kend heeft het VW-bestuur categorisch ontkend zich aan de door de heer Tous saint genoemde practijken <te hebben schuldig gemaakt. De geschorste be stuursleden verklaren geschokt te zijn in hun rechtsgevoel, omdat tegenover deze verklaringen door de KNVB-com- missie geen enkel bewijs van schuld is geleverd. De in beslag genomen verenigings- notulen zijn nog steeds in het bezit van de KNVB. In deze notulen zouden pas sages voorkomen, die betrekking zouden hebben op het in stand houden van een zogenaamde reiskas, buiten de boek houding om. De betrokken bestuursleden verklaren echter te kunnen aantonen, dat het hier een volkomen geoorloofde zaak betreft, die bovendien wel in de boekhouding is verwerkt. Hun is echter inzage van deze notulen geweigerd. De geschorste bestuursleden, die zoals be kend beroep tegen hun veroordeling hebben aangetekend bij het bestuur van de KNVB, hopen, dat de verklaring vari de heer Toussaint er toe zal bijdragen om deze zaak tot de huns inziens ware proporties terug te brengen. SCHAATSENRIJDEN. NEDERLAND. In de Oostenrijkse ploeg voor de wed strijd hardrijden op de schaats tegen Ne derland op 8 en 9 December zal de Noor Sverre Farstad als gast meerijden. Nu de gezondheid van de Oostenrijkse kam pioen Offenberger verbeterd is, hoopt men de ploeg als volgt te kunnen samen stellen: Offenberger, Mannsbarth, Biel en de Noor Farstad. Op Dinsdag 8 December zullen de 500 en 1500 meter gereden worden terwijl voor Woensdag 9 December de 1000 m. en een estafette op het programma staan. Op beide dagen beginnen de wed strijden om 20 uur. IJSHOCKEY. Het bestuur van de Nederlandse ijs- hockeybond heeft voor de wedstrijd te gen het Finse nationale team, welke op 6 December op de Hoky te Den Haag zal worden gespeeld, het bondsteam als volgt samengesteld: Doel: Van der Heiden, reserve v. Eek. Achter: Klein, Ferir, Fischer en Van Rhede. Voor: Dietz, Bijlsma, Buis, Dinger en Van der Baumen. De Canadezen Zukiwski en Kirk zul len de ploeg in de voorhoede versterken, terwijl de mogelijkheid bestaat, dat ook Baulné, de Canadese trainer van het Antwerpse team Brabo, in de bonds- ploeg zal meespelen. HHYC—HAMBURG 15—0. Te Den Haag werd voor de Lippens beker de ijshockey wedstrijd HHYC (Den Haag)Hamburg gespeeld. De Hage naars wonnen met 150 (40, 20, 9—0). ATHLETIEK. De NTC van de KNAU heeft met de adviescommissie voor damesathletiek en besturen en clubcoaches van enkele da mesverenigingen vergaderd in verband met dc door de NTC in te stellen perio dieke centrale training voor dames. Na ampele bespreking heeft deze bij eenkomst zich unaniem accoord ver klaard met een op 12 December a.s. op het CIOS te Overveen te beginnen vler- wekelijkse training onder leiding van de de heer P. Korver. Aan het einde van de bespreking heeft de NTC bekend gemaakt, welke dames zij in overleg met de adviescom missie voor damesathletiek hiervoor zal uitnodigen, nl. mevr. F. E. Blankers Koen, mej. Gré de Jongh, mej. D. van Dijk, mej. N. Buch (allen Sagitta), mevr. P. van DuyneBrouwer, mej. A. Groen (beiden Celebes), mej. W. Lust, mej. C. Kalman (beiden Zaanland) en mej. E. Witkamp (GAC). Naar het ANP nader verneemt zal Puck van DuyneBrouwer binnenkort in overleg met haar trainer de heer K. Vroon een beslissing nemen of zij in het aanstaand wedstrijdseizoen weer zal uit komen en in verband daarmede aan de centrale training, welke voor de Euro pese kampioenschappen te Bern ver plicht wordt gesteld, zal deelnemen. Tijdens de te Zwolle gehouden na jaarsvergadering van het Verbond van verenigingen van langebaandraverijen en rennen in Nederland, waarop nage noeg alle 21 Nederlandse banen waren vertegenwoordigd, is medegedeeld, dat de animo voor de totalisator nog steeds stijgende is. In de periode van 1 Januari 1953 tot 30 November 1953 bedroeg de omzet 7.297.878,50 tegen een totaal be drag van 5.828.132,50 over dezelfde periode in 1952. De heer L. Uytendaal werd herkozen als verbondsgedelegeerde in het hoofdbestuur van de stichting Nederlandse draf- en rensport. De vast stelling van de voorlopige course-agenda voor 1954 veroorzaakte nogal wat dis cussies. Tot volledige overeenstemming kon men niet komen. Met de volgende data voor de 5 grootste banen in ons land ging men echter reeds met alge mene stemmen accoord: Duindigt: 28 Maart. 11 April, 19 April, 30 April, 9 Mei, 16 Mei, 23 Mei, 30 Mei. 6 Juni, 20 Juni (derby rennen), 18 Juli (Diana- prijsrennen), 1 Augustus (derby drave rijen), 22 Augustus, 29 Augustus. 12 Sep tember (St. Leger, kampioenschap van Nederland), 26 September. 10 October, 17 October, 24 October, 31 October, 7 November. Alkmaar: 21 Maart, 25 April, 27 Mei, 13 Juni, 11 Juli, 15 Augustus, 29 Augus tus, 3 October. Mereveld: 4 April, 18 April, 2 Mei, 7 Juni, 27 Juni, 25 Juli, 8 Augustus, 5 September (Wickevoort), 9 September, 10 October, 14 November. Hilversum: 4 Juli (kampioenschap Ne derlandse paarden), ,24 October. De avondcourses van Hilversum zijn hierbij niet vermeld. De baan te Hilver- sum en die te Duindigt wensen beide 6 courses aan het programma voor deze banen te zien toegevoegd. Over een en ander zal met het verbondsbestuur over leg worden gepleegd. Deze 5 banen hebben de onderlinge afspraak gemaakt in de toekomst hun toegangsprijzen op gelijk niveau te bren gen. BOKSEN. 10.000 POND GEEIST VAN NED. ^OKSBOND. De Londense promotor Jack Solomons heeft meegedeeld, dat hij voornemens is een eis tot betaling van 10.000 pond ster ling (ruim 100.000 gulden) schadeloos stelling in te dienen tegen de Ned. Boksbond omdat de bond geweigerd heeft Wim Snoek vergunning te geven Dinsdagvond a.s. in de Harringay Arena tegen Yolande Pompey uit te komen. Bovendien eist Solomons, dat Wim Snoek 250 pond zal betalen omdat hij zich aan contractbreuk zou hebben schuldig ge maakt. En nog een extra bedrag omdat Solomons extra kosten heeft moeten ma ken om voor Snoek een plaatsvervanger te vinden, in dit geval Jimmy King. „Ik weet, dat ik zeer sterk sta tegen over de Nederlanders", zei Solomons. „Hun wijze van optreden betekent een kleinering van mijzelf en van de Britse boksbond, die Snoek een geschikt tegen stander voor Pompey achtte. Ik ben er van overtuigd, dat geen enkel bestuurs lid van de Nederlandse bond ooit Pom pey heeft zien boksen". Solomons zou nog vandaag een onderhoud met zijn advocaten hebben. De heer M. S. van de Braak, voorzitter van de NBB. herhaalde tegenover een verslaggever van het ANP in dit ver band, dat de bond elke eis van Solomons van de hand wijst. Wel zal het bonds- bestuur trachten een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop het contract is afgesloten. BRIDGE. BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.O.". De uitslag van de derde ronde van de parencompetitie is als volgt: Groep A: 1. Echtp. Bik 37 p., 2. Dames v. GelderenGoddijn 35^ p., 3. Dieben v. Wijk 34J/£ p., 4. KleinZwanenburg 33 yn p., 5. v. d. Post—v. Zijl 30J^ p., 6. BonnetBonnet 30 p., 7. Smidt—v. Abs- woude 28 p., 8. v. DierenGoddon 23 p. Groep B: 1. en 2. JeusterBergsma en Lamboov. d. Hoorn, elk 22 p., 3. Gebr. v. Abswoude 21 p., 4. MulderNiekerk 20i/; p., 5. v. HaasterenBonnet 11% p., 6. ScheerenVerver 17 p. Groep C: 1. Dames v. Berge Henegou wen—Schalks 27 y, p„ 2.. 3. en 4. Mej. DuivermanJuffermans, mevr. v. d. Stok Schilling en mevr. TielkemeijerVan Noort, elk 19 p., 5. Echtp. Stuifzand 18 y. p., 6. Echtp. v. Gent 17 p. Alphcnse Bridgeclub. De eindstand in de bekercompetitie is als volgt: Hoofdklasse: GriethuizenSchouten 527.22; BroekmanOttens 514.20; Arl- man—Zijerveld 513.82; Van Heyningen De Vos 501.33; KorenSmit 490.03; Mevr. Hooyer—Oskam 482.80; Smit Verwegen 474.56; Mevr, Falkena—v. d. Linde 466.57. Klasse 1A: v. d. HorstWalraven 554.48; Driehuis—Wolswijk 533.39; v. d. Akker—Noordenbos 528.84; Bahlmann— Jansen 503.70; Kromhoutmevr. Schou ten 490.85: Mevr Smit—Van Winkel 482.16: Sluys—Zijerveld 453.51; v. d. Bos Kne—-> -non7 SCHAKEN. Inter No« 3—VTL 2 6—2. In de competitie van do LSB is het het derde tiental van Inter Nos gelukt om de wed strijd tegen VTL 2 met een grote voor sprong te winnen. Met 2 afgebroken par tijen eindigde de stand met 62. DAMMEN. Boskoop Het le tiental van de damclub „Boskoop" bond de strijd aan tegen Moercapelle. De Boskopers slaag den er in om de overwinning te beha- :«n*Jn£.t cen ^gebroken party werd het 126. Gedetailleerde uitslag: Boskoop—Moercapelle: T. A. Venema W. Boeveé 1—1; E. J. Hoogerbrug—F. Boeveé afgebr.; J. Mesman—W. Hertog 0—2; A. M. de Jong—D. Verbeek 2—0; H. van KlaverenP. Bouveé 11; W. D. van EsJ. J. Poissonnier. 20; Jac! SchoemakerJ. Verschoor 20; A Ne- derhof—T. van Helden 2—0; D. van Wijk—D. Hertog 2—0; J. v. d. Berg (res.)Alb. Boeveé 02. ?m Persoonlijk kampioenschap van de damclub „Boskoop" werden de volgende wedstrijden gespeeld: Groep 2. H. TrimpAnth. Trimp 2—0; H. Glazen- borg—R. Beekhuizen 2—0; D. Lankhuy- zenA. N. van Tol 20. TAFELTENNIS. Treffers. Thans is ook de competitie van de junioren gestart, welke reeds direct twee opmerkelijke successen voor Treffers opleverden. Treffers 1 won nl. met 91 van St. Hoger 2 en Treffers 2 met 64 van St. Hoger 1. Vooral Tref fers 2 heeft een zeer goede wedstrijd gespeeld. „De Sleutels". Competitie-uitslagen: Heren: DHC 1Sleutels 3 64; DTS 4— Sleutels 4 6—4; BAT 2—Sleutels 5 6—4- Sleutels 6—DTS 5 3—7. Dames: Sleutels 1—HBS 2 7—3. De persoonlijke resultaten der acht beste Sleutelsspelers/sters zijn als volgt- ï;Jlezufters M- en l- Winkelman met 100%; 2. Mej. H. Heuzen met 92%; 3. De heer J. v. d. Post met 83%; 4. Mej. T. Heuzen en de heer P. Fens en de heer G. Friedhoff met 66 5. de heer G Bakker met 60 Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd, dat op Zondag 13 December a.s. de jaarlijkse clubkampioenschappen zullen worden verspeeld. Naast deze kampioenschappen zal eveneens cen ver- liezersronde en een middenronde worden georganiseerd om zodoende elke speler/ speelster een redelijke speelkans te geven. GROETEN VOOR LUCHTMACHT- PERSONEEL OVERZEE. Evenals de Kon. Marine en de Kon. Landmacht zal de Kon. Luchtmacht Kerst- en Nieuwjaarsgroeten uitzen den naar personeel overzee. Het be treft hier het luchtmachtpersoneel dat voor de opleiding gestationneerd is in de Verenigde Staten en Canada. Radio-Nederland-Wereldomroep zal daartoe van 13 tot en met 19 Decem ber elke avond van 23.3024.00 uur op de 31 en 49 meterband speciale uitzendingen verzorgen, in samen werking met de kapitein J. B. Schrei- ner van de Kon. Luchtmacht. De chef van de luchtmachtstaf, lt.-gen. Ba- retta zal op 13 December voor een inleidend woord spreken tot het luchtmachtpersoneel overzee. POST VOOR DE WILLEM RUYS. In tegenstelling tot hetgeen dezer dagen door dc PTT werd gemeld, wordt thans medegedeeld, dat de da tum van uiterlijke terpostbezorging van correspondentie voor de „Willem. Ruys" gesteld is op 14 December. Aetherklanken VRIJDAG. Televisie-Uitzending. KRO: 20.15—21.45: 1. Circus Knie. 2. Weerberichten. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Idem. 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.45 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamer koor. 12.00 Angelus. 12.03 Piano en hammondorgel. 12.30 Land- en tuinb- meded. 12.33 Gevar. muz. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Franse chansons. 13.40 Gram. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Franse muz. 14.30 „Hier Vrij Euro pa". 15.00 Schoolradio. 15.30 Nederl. Kamermuz. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinder koor. 17.40 Gevar. muz. 18.00 Gram. 18.10 Amus. muz. 18.40 Vragenbeant- woording. 18.52 Act. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitz. „Verklaring en toelichting". 19.30 Gram. 20.25 De ge wone man. 20.30 Politiek-Forum. 21.00 Omr.ork. 21.40 Gram. 21.50 „Moet ik mijn ouders gehoorzamen?", caus. 22.05 Gram. 22.45 Adventsuitz. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuz. 23.40—24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvr. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9,10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Klein koor. 11.00-Voordr. 11.20 Gram. 11.30 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Musette- orkest. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sportoverz. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordr. 15.10 Klein koor. 15.30 Lichte muz. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Muzikale caus. 17.10 Voor dc jeugd. 17.40 Hawaiian muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Verzoekprogr. 18.45 „De haverkist", hoorsp. 19.00 Kinderliedjes. 19.10 Kinderkoor. VP RO: 10.30 „Hoe ik tot mijn geloof kwam", caus. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Zang. 20.30 De VerenigdeNaties, vraaggespr. 20.40 „De zorg voor het bedreigde kind",- caus. VARA: 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Instr. kwart. 21.55 Bui>- tenl. weekoverz. 22.10 Lichte muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. no (Tram

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9