Luchtmacht is een parapluie vol gaten Politiemannen zijn hedenmorgen ontslagen van rechtsvervolging In vlammen omgekomen OUtte GOLF Zwendelaar van formaat leidde een lux leventje Trein op auto bij Nootdorp Uitvoerige gedachtenwisseling over onderwerp: Gasverwarming DONDERDAG 3 DECEMBER 1953 DE LE1USE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA TWEEDE KAMER In de Tweede Kamer is aan de orde de begroting voor 1954 van Oorlog en Marine. De heer VERMEER (P.v.d.A.) zegt nog steeds op het standpunt te staan, dat de kwantiteit en kwaliteit van ons defensie-apparaat nog steeds zo sterk mogelijk dienen te zijn. Heeft men de noodzakelijke mili taire lessen uit de gebeurtenissen in de rampnacht getrokken? Evenals de ramp kan ook plotseling een lucht landing gebeuren. Voor de verdedi ging van West-Europa is het belang rijker dat wij beschikken over drie complete divisies in plaats van over vijf divisies, die met materiaalgebrek hebben te kampen. Waar haalt de minister zijn optimisme in dit opzicht vandaan? De kwaliteit zal bij vijf divisies minder zijn dan bij drie divi sies. De verdediging van Nederland staat niet op zichzelf. Het is essen tieel, dat men de Westeuropese kust strook als één geheel zal beschouwen. Spreker wijst in dit verband de lege ring van Amerikaanse luchtstrijd krachten niet af, zoals in Denemar ken is gebeurd. Deze oefening dient herhaald te worden en dan moet men er van uitgaan, dat men niet zo rus- tig kan mobiliseren. Er dienen een aantal storende factoren aangebracht te worden, omdat zulks meer in over eenstemming met de werkelijkheid zal zijn. De territoriale verdediging dient te worden versterkt. Het is verheugend, dat men het Manpowerbudget zal gaan bestude ren. Er is een schreeuwend gebrek aan onderwijzers. Kan geen vrijstel ling van eerste dienstplicht worden gegeven aan jonge onderwijzers? Het is, volgens spreker, niet van overwegend belang, dat officieren een middelbare-school-opleiding heb ben gehad. Bovendien zijn onderoffi cieren met een Mulo-opleiding eerder ter beschikking. Men dient nog eens, in verband met het schreeuwende te kort aan officieren, te bezien, of on derofficieren, die in Indonesië hun plicht hebben gedaan, niet tot officier kunnen worden bevorderd. Laat de minister vooral een goede verhouding tot de pers voorstaan. Hij dient aan dacht te hebben voor de voorlichting. Waarom kan een officier meteen een verbintenis voor onbepaalde tijd sluiten en een onderofficier niet? De relletjes in sommige kazernes over de nieuwe verlofregeling zijn ontstaan, omdat op korte termijn de regeling werd afgekondigd en uitge voerd. Spreker begrijpt de zin van deze regeling nog steeds niet. Het is te betreuren, dat de jaarlijkse discus sie over de geestelijke verzorging de tegenstellingen in ons volk dreigt te versterken. Waarom kunnen geen humanisti sche geestelijke verzorgers in het le ger worden toegelaten? De heer FENS (K.V.P.) zegt niet in te willen gaan op de kwestie van de E.D.G. Wel vraagt hij de minister of het juist is, wat blijkens berich ten door de Belgische minister van defensie is medegedeeld, namelijk, dat Belgische Divisies in E.D.G.-verband met Duitse divisies zullen worden samengevoegd, terwijl de Nederland se divisies samengevoegd zullen wor den met Engelse divisies. Hij meent dat het eerste legerkorps gereed dient te zijn, voor aan uitbreiding wordt gewerkt. Zal de opbouw van dit eer ste legerkorps in 1954 voltooid zijn? Het is te betwijfelen, of de uitbrei ding niet de opbouw van de huidige strijdkrachten zai tegenwerken. Er is bij voorbeeld nog altijd een personeelstekort. Als dat niet eerst wordt gesaneerd, zal men bij uitbrei ding het ene gat met het andere stoppen. Vooral het berocsspersoneel verlangt naar rust na het vele heen en weer trekken. De heer Fens zegt de minister bij zijn uitbouwplannen voor de komen de jaren niet te kunnen volgen. Hij vraagt van de minister, om zijn plan nen nader uiteen te zetten in een aparte defensienota. H-seft de rege ring het uiterste gedaan om ook Ame rikaanse wapens te krijgen voor de territoriale verdediging? Spreker is het eens met de voorlichting op scho len en hij snapt niet goed de bezwa ren, die in den lande blijken te be staan tegen deze voorlichting, die Marine,Leger en Luchtmacht nader tot het volk zullen moeten brengen. De heer ROOSJEN (A.R.) zegt, dat bij de opbouw van de strijdmacht in NATO-verband iets groots is verricht, waarmee rekening gehouden dient te worden. Tot die conclusie is men ook in Rusland gekomen. Met de tot duaver bereikte uitbouw van de strijdmacht kan hij de minister feli citeren. Maar wat betreft de verdere uitbouw na 1954 moet hij zich afvra gen: mikt de minister niet te hoog. Hij meent, dat alles veel te moeizaam en te gecompliceerd toegaat in het leger, vooral bij de bestellingen van materiaal. Laten we de soldaten, die een wo ning krijgen, niet samen onderbren gen in huizen, die met elkaar een soldatendorp vormen. Laten we de militairen ook niet zo door elkaar smijten. Hoe staat het met de zwakke plek ken, die onze luchtmacht nog ver toont? Hoe staat de minister tegen over een luchtmachtsacademie? De heer KORTHALS (V.V.D.) zegt te betreuren, dat niet meer wordt ge daan aan het bevorderen van een dis cussie over de territoriale verdedi ging. Hierbij dient geen al te grote geheimzinnigheid in acht te worden genomen. Dient niet meer aandacht te worden besteed aan de ontwikke ling van de atoomwapens, temeer nu er geruchten gaan, dat de Amerikaan se troepen uit Europa zullen worden teruggetrokken. Het is niet duidelijk, dat de regering haar plannen ont vouwt alsof er niets aan de hand is in het buitenland, en speciaal nu de Amerikanen hun plannen wel eens op korte termijn volkomen zouden I kunnen wijzigen. Wij hebben het recht, daar-iets van te weten, want v/ij zijn ten slotte bondgenoten in NATO-verband. Wordt by het vijf-divisie-plan wel voldoende rekening gehouden met de territoriale verdediging? Wie heeft eigenlijk het initiatief genomen voor de uitbreiding tot vijf divisies. Waar om wordt de luchtmacht tegelijker tijd verminderd? Is het juist, dat bij de oefening- Drietand is gebleken, dat sommige mobilisatie-bureau's niet juist heb ben gewerkt? Hij vraagt aandacht voor de problemen van de dienst plichtigen, die bij mobilisatie in fi nanciële moeilijkheden komen te ver keren. De positieve voorstanders van het Humanistisch Verbond en allen, die de vrijheid voorstaan, komen in het geweer tegen de motivering van de minister in de Memorie van Ant woord over de geestelijke verzorging. Als men bezwaren tegen het huma nisme heeft, dan dient men het te bestrijden met geestelijke wapenen. De overheid dient geen remmingen te vormen tegen geestelijke stromin gen. Dan komt de vrijheid in gevaar. De heer TILANUS (C.H.) vraagt in verband met de uitbreiding van het aantal divisies of dit alles finan cieel verantwoord zal zijn. Waar gaan we naar toe en waar monden we op uit? De heer VISCH (K.V.P.) meent, dat de Nederlandse luchtmacht op zo kort mogelijke termijn op volle sterkte dient te worden gebracht. Een onge kend zware luchtaanval is immers het eerste gevaar dat men in geval van oorlog verwachten kan. De lucht doelartillerie zal grotere capaciteit dienen te krijgen. Liever ziet spreker 14 volledige squadrons vliegtuigen dan 21 halve. Momenteel zit de parapluie, die door de luchtmacht ter bescherming gevormd dient te worden, nog vol ga ten. Zal het rapport van de commissie van onderzoek naar de toedracht van het verrassen door de weersomstan digheden van 18 straaljagers van de basis Eindhoven, aan de Kamer be kend worden gemaakt? De heer HAKEN (C.P.N.) zegt, dat het volk zich ten aanzien van deze begroting afvraagt, waartoe het nodig is dat onze strijdmacht steeds meer wordt uitgeleverd aan buiten landse bewindhebbers. De heer BRUINS SLOT (A.R.) zegt dat geestelijke verzorging in het leger godsdienstige verzorging dient te zijn. De overheid dient de kerken de gelegenheid te geven de pastorale taken onder de militairen te vervul len. Dit is geen staatsbedrijf. De situatie is vertroebeld, nu aal moezeniers en veldpredikers in over heidsdienst optreden. Als de kerken deze godsdienstige verzorging hadden kunnen vervullen, zou nu de vraag of het humanisme op een niveau met de kerken dient te staan niet in ge ding zijn. Spreker kent geen geestelijke ver zorging neast gosddienstige verzor ging naast godsdienstige verzorging. Spreker kent geen geestelijke ver zorging naast godsdienstige verzor ging. Daarom had spreker ook liever kerkelijke verzorging gehad in plaats van Staatsverzorging. De achtbare overtuiging van de humanistische vertegenwoordigers wordt erkend, maar het humanisme is anti-godsdienstig. Spreker ziet de vormingscentra als uitvloeisel van een geestelijke verzorging. De beschikbaarstelling van dienst tijd voor humanistische bijeen komsten is inconsequent van de re gering. Als in het leger geen huma nistische verzorgers mogen optreden, dan dient dit ook niet te geschieden. FINANCIëN. In de avondvergadering is aan de orde de hervatting van de beraadsla gingen over de begroting van Finan ciën. De minister van Financiën, de heer VAN DER KIEFT zegt, dat de reken kamer niet ontzield zal worden door de accountantsdiensten van de ver schillende departementen. Wat betreft de Staatsloterij zegt hij, dat het weinig zin zou hebben, de op brengst hiervan onder vele culturele en charitatieve instellingen te verde len. Anderzijds wil hij wel aan de staatssecretaris vragen, om te over wegen, of deze instellingen kunneu worden geholpen door enige fiscale faciliteiten. Men moet niet vergeten, dat de Herstelbank na de oorlog belangrijk werk heeft verricht. Bij het verlenen van credieten moesten wel eens gro te risico's worden genomen. Het is achteraf gemakkelijk om te constate ren, dat men zich bij voorbeeld ten aanzien van de Polynorm-fabriek heeft vergist. Men had van dit be drijf in 1947 grote verwachtingen met de productie van prefabricated hou ses. Het is anders uitgevallen. De mi nister zegt, dat de nota over de uit gifte van de domeingronden in de IJselmeerpolder zo spoedig mogelijk zal verschijnen. De heer Van der Kieft heeft met gemengde gevoelens de rede van de heer Van Koeverden inzake de oor logsschade beluisterd. Spreker zegt te willen opmerken dat er 1.900.000 aanmeldingen van oorlogsschade zijn geweest, 670.000 aanmeldingen van huisraadcchade, terwijl 655 millioen is uitbetaald. Er waren bovendien 600.000 schade-aan meldingen voor schade aan beroeps uitrustingen en 150.01/0 schademeldin- gen in de agrarische sector. Het zou onmogelijk zijn, een apparaat op te zetten, dat dit werk op korte termijn kan verrichten en ieder geval nauw keurig kan behandelen. De staatssecretaris van Financiën, de heer Van DEN BERGE zegt, het eigenlijk wel eens te zijn met de op merkingen van de heer Hofstra over het beleid en det wetgeving, die te het beleid en de wetgeving, die te onrustig is. Hij vraagt evenwel aan- rust in de belastingwetgeving veroor zaken. Men moet in de belastingpoli- tiek inderdaad niet het slachtoffer worden van de leuze van de dag. Het algemeen beleid moet volgens een vaste lijn worden gevoerd. Inderdaad is de regeling van de kinderaftrek in de landbouwbedrij ven ingewikkeld. Er zijn speciaal moeilijkheden voor de kleine bedrij ven speciaal ten aanzien van de losse arbeiders. Over de bescherming van het be roep van belastingconsulent zegt spreker, dat deze zaak nog in bewe ging is en voorzichtig dient te wor den bekeken. Hij wil terzake wel contact opnemen met de minister van Justitie. Over het betoog van mejuffrouw Tendeloo over de toelating van vrou wen tot de belastingacademie zegt spreker, dat bij nadere overweging besloten is, om de belemmeringen voor deze toelating weg te nemen. De begroting van Financiën wordt zonder hoofdelijke stemming aan vaard (onder aantekening, dat de communisten tegen hebben.gestemd) evenals het wetsontwerp Vaststelling van de Begroting voor 1954 van het Staatsmuntbedrijf. De vergadering wordt om tien over elf gesloten. Uitspraak Velser-A ff aire De bijzondere strafkamer van de Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak doende de 40- jarige voormalige hoofdagent van po litie te Velsen, en de 45-jarige voor malige rechercheur van politie aldaar, ontslagen van rechtsvervolging. Zij waren ten nauwste betrokken bij de gevangenneming van een groep illegalen, die op 16 Januari 1945 een overval hadden gepleegd op de boerderij van de landbouwer W. Op de rijksweg tussen Delft en Rijswijk heeft zich vanochtend ter hoogte van het vliegveld Ypenburg een tragisch ongeval voorgedaan, dat aan de 57-jarige J. B. uit Den Haag het leven heeft gekost. B. reed met een vrachtauto op de rijksweg en wilde deze oversteken om het vliegveld op te rijd'en, toen uit de richting Rotterdam een vracht auto kwam welke werd bestuurd door de 23-jarige J. van der P. uit die stad. De auto's kwamen met elkaar in botsing, waarbij de benzinetank van de wagen van B. uit Den Haag, lek stootte. B. raakte in de cabine in brand. Hij wist er uit te komen, doch stap te toen juist in een plas benzine. Een hoge steekvlam sloeg op en B. kreeg dermate ernstige brandwonden dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. De cabine van de andere auto was inge deukt De bestuurder, Van der P., had echter kans gezien snel van achter het stuur weg te schuiven, zo dat hij met de schrik vrij kwam. Nederlandse ministers en de staatssecretaris van marine zullen Zaterdagmorgen een bezoek brengen aan de kruiser Hr. Ms. De Ruyter. Woensdag is de 60-jarige H. K. te Oudeschip (GR) met zijn hoofd onder een wiel van een stroo-pers- machine terecht gekomen en gedood. KORT Prof. dr. J. Severijn, hoogleraar te Utrecht, die Woensdag j.l. 0 jaar werd en deswege zijn ontslag ge nomen heeft, is tijdens een huldiging van vrienden, oud-leerlingen en dis cipelen in de aula van de Utrechtse universiteit gisteren bevorderd tot ridder in de Nederlandse Leeuw. Reeds 3 maal failliet Een 51-jarige importeur, die door de officier van justitie gekwalificeerd werd als het „prototype van een fles sentrekker", „een parasiet, die al drie maal failliet verklaard is" en „een oplichter van internationaal formaat", heeft gisterochtend voor de Amster damse Rechtbank anderhalf jaar met aftrek van preventief tegen zich ho ren eisen, omdat hij in bijna alle plaatsen van het Gooi winkeliers, za kenlieden, drukkerijen en particulie ren had benadeeld. Deze importeur heeft van October 1951 tot November 1952 met zijn vrouw en zoon gewoond in een grote villa aan de Amersfoortse straatweg te Laren. Volgens de officier maakte deze verdachte in het Gooi een grenzeloos misbruik van vertrouwen. Voorrij dende in een glanzende auto, bestelde December a.s. hij in talloze zaken iuxueuze artike len, hoewel hij wist, dat hij ze niet kon betalen. De verdachte pretendeerde een se rieus zakenman te zijn, doch niemand wist, dat hij anderhalve ton schuld had en bij zijn laatste faillissement is de curator tot de ontdekking geko men. dat hij niet eens over een boek houding beschikte. De president las ter zitting een lijst voor van niet betaalde inkopen, die de verdachte bij firma's in het Gooi gedaan had; een tuinman, die hij de tuin van de villa had laten opknap pen, wacht nog steeds op ƒ650 voor zijn arbèid van enige maanden. De verdachte was reeds viermaal veroordeeld wegens verduistering en oplichting. Hij zelf zeide niet de op zet te hebben gehad iemand te be nadelen. De verdediger betoogde, dat de op zet niet bewezen was. Uitspraak op 16 van der Zon in de Broekpolder bij Velsen. De 5 leden van de groep werden op 16 Februari 1945 door de Duitsers gearresteerd en naar de voormalige Euterpestraat te Amster dam vervoerd. In Maart daaropvol gend werden de vijf mannen door de Duitsers gefusilleerd. De beide voormalige politiemannen was ten laste gelegd, dat zij als Ne derlanders tijdens de oorlog tegen Duitsland illegalen hebben blootge steld aan vervolging en vrijheidsbe roving door de vijand. De rechtbank achtte het ten laste gelegde wel bewezen doch nam aan, dat de verdachten gehandeld hebben om het algemeen belang te dienen. Daarom werden zij van rechtsver volging ontslagen. Veertien dagen ge leden had de officier van justitie te gen beide verdachten negen maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. Mr. Schenkeveld uit Alkmaar had vrijspraak subsidiair ontslag van rechtsvervolging ge vraagd. Op de onbewaakte overweg tus- Gemeenteraad Oegstgeest Onder voorzitterschap van burg. Du Boeuff kwam gisterenavond de raad van Oegstgeest in openbare ver gadering bijeen. Na voorlezing ingekomen stukken en vaststellen der notulen kwam aan de orde het afwijzend voorstel van B. en W. inzake het verzoek van het bestuur de Koningin Julianaschool, om mede te werken voor de vernieu wing van de gasverwarming. De heer P. v. d. Voort vond het argument van B. en W. om geen me dewerking te verlenen wel erg zwak. Spr. achtte het nodig gasverwarming niet bij 't gebouw, maar bij meubi lair te rekenen. Gevaarlijk. De heer Veen maakte de opmer king, dat z.i. het uitlokken van een beslissing zeer gevaarlijk is, omdat het schoolbestuur, wanneer het on gelijk krijgt, ook niet een derde ge deelte der kosten meer kan vergoed krijgen door de gemeente. De heer Valentgoed ging het af wijzend prae-advies na en vroeg zich daarna af, welk verband er kon bestaan tussen de verstoppingen en de gehele installatie. Waarom is daar destijds geen rekening mede gehou den. De juris-prudentie, welke B. en W. aanhalen, laat ons in het onzeke re en daarom moet het verzoek vol gens B. en W. maar worden afgewe zen. Spr. zou gaarne een gefundeerd deskundig rapport willen laten op stellen en dan de beslissing aan de raad overlaten. Dit leek spi. beter dan Ged. St. te laten beslissen. Mr Bergmeyer was van oordeel, dat de kernvraag of hier sprake is van herstel of niet, geenzins dui delijk in het rapport van de lichtfa brieken naar voren komt. Mr Slingenberg zou nog eens wil len proberen met het schoolbestuur tot een oplossing te komen, doch in ieder geval de boontjes zeil te dop pen en niet naar G. S. te gaan. Burg. Du Boeuff zeide, dat het prae-advies in volledige overeenstem ming met het schoolbestuur was ge- ïaakt en deelde de mening dat er inderdaad iets onbevredigends in de aangeboden schikking schuilt. Weth. Den Ouden zeide, dat de to- taalkosten 4500 bedragen. Besloten werd een deskundig rap port te vragen, en indien dit rapport VOORSCHOTEN „Stunt" van 't Nut gelukte! „Zo iets is in Voorschoten niet mogelijk" is steeds gezegd, als men het plan opperde een goed concert te laten geven. En het gevolg was, dat men nooit tot een serieuze poging is komen. Het Nut heeft het echter toch dit jaar eens gewaagd en Theo van der Pas uitgenodigd in het Gebouw voor Christelijke Belangen een concert te komen geven. Gisterenavond is elke pessimist dui- delijk gestraft met zijn ongelijk De zaal was vol! Het concert is in alle opzichten geslaagd. Theo van der Pas had zijn pro- gramma geheel aangepast aan dit po- ™S„ G Uda 0nd=r Noot; gen om in Voorsïhoten eens iets dorp is vanmorgen een jeep met personeel van de Nederlandse Aard olie Maatschappij door de trein die 7.51 uit Voorburg in de richting Utrecht was vertrokken, gegrepen. Van de drie inzittenden werden twee personen zwaar gewond, terwijl de derde persoon een zenuwshock kreeg. Het ongeluk is geschied op de on bewaakte overweg aan de 's-Graven- weg te Nootdorp, waar ook in No vember 1950 een ernstig ongeluk is geschied. Toen werd een aan een puzzlerit deelnemende auto even eens door een trein gegrepen, waar door drie personen de dood vonden. HONDERDDUIZEND BLOEM BOLLEN GAAN BLOEIEN IN DE DOMSTAD. Utrecht zal tijdens de voorjnars- beurs, die van 30 Maart tot en met 8 April zal worden gehouden, bloem- bollenstad zijn. Veertigduizend bloembollen zyn hier door het cen traal bloembollen propagandacomité gratis ter beschikking gesteld en de gemeente Utrecht heeft bovendien nog zestig duizend bollen extra aan gekocht. goeds te brengen. Hij speelde wer ken ,die in het klassieke genre een zekere populariteit verworven heb ben. Ieder nummer werd door Theo van der Pas met enkele woorden ingeleid, waardoor dit concert iets van de ge moedelijkheid van een huiskamer concert kreeg, zoals terecht door de heer A. Th. van der Lecq aan het slot werd opgemerkt. Sint in de bejaardensociëteit. Gistermiddag heeft St. Nicolaas een bezoek gebracht aan de bejaarden sociëteit van het U.V.V. De Sint was er niet alleen, want ruim 50 ouden van dagen wachtten hem op. Voor alle aanwezigen had de Sint een ge schenk, maar het bleek, dat de gevers zo royaal waien geweest, dat er nog een 50-tal geschenken te verloten viel ook. Koffie met broodjes en een gezellig spelletje onder elkaar vulden de verdere middag, die ook werd bij gewoond door de ere-presidente van het U.V.V., mevrouw S. v. d. Hoeven de Leeuw de Jongh. De heer J. K. Vijlage te Rijns burg is benoemd tot onderwijzer aan de school met de Bijbel in de plaats van de heer Steenwinkel. Plaquettes uitgeretkt in Zierïkzee In de Zierikzzese Concertzaal werden Woensdagmiddag namens de geza menlijke waterschappen op Schouwen en Duiveland plaquettes uitgereikt ongeveer 250 personen, welke zich tot dusver op bijzondere wijze ver dienstelijk hebben gemaakt bij de werkzaamheden van de dijkdichting. Een grote en kleine baas tijdens de dijkdichting, Gerrit Visser Azn. uiti Werkendam, (links) zinkbaas. en Hoofdingenieur Directeur van de Zui derzeewerken, de opperste leider van het dijkherstel, F. J. B. van de Wall, bekijken de zojuist ontvangen plaquette. er aanleiding toe zou geven, zal een nader overleg met het schoolbestuur plaats vinden. B. en W. deelden verder mede, dat het bestuur van de vereniging „De bijzondere bewaarschool'' aan de Mors een wijziging van de statuten heeft voorgesteld .waarbij de bepa ling is vervallen, dat twee van de vijf bestuursleden door de gemeente raad moeten worden benoemd. B. en stelden voor aan 't school bestuur mede te delen, dat door de vaststelling van een alg. verordening tot subsidiëring van het kleuter on derwijs, waarin deze bepaling niet voorkomt, de desbetreffende vroeger vastgestelde subsidievoorwaarden als vervallen te beschouwen. Met alg. stemmen werd dit voorstel aangeno men. B. en W. delen verder nog mede de ontvangst van twee Koninklijke besluiten, waarbij het Bezoldigings besluit 1953 moest worden ingetrok ken en de vecantietoelage niet mag berekend worden over loon- en kin derbijslag. Begroting 1954 De voorzitter bood hierna aan de leden de begroting 1954 aan. Het trekken der afdelingen tot on derzoek der begroting gaf tot resul taat dat onder voorzitterschap van wethouder den Ouden in afd. I zit ting hebben mevr. Kramers en de heren van Kerkhoff, v. Nieuwkoop, Oosterom, mr. Singenberg, Veen en van Weizen. In afd II onder voorzitterschap van wethouder Dr. Simon Thomas zullen vergaderen mevr. Smits en de heren mr. Bergmeijer, Blansjaar, v. a Hulst, mr. Valentgoed en v. d. Voort. Zonder hoofdelijke stemming wer den vervolgens, hier en daar, na een enkele opmerking, de navolgende voorstellen van B en W. conform het advies aangenomen. Toekenning van een crediet voor het doen ma ken van een rapport over de ge meente door het Economisch-Tech- nologisch Instituut voor Zuid-Hol land, groot ƒ9500. Verkoop van grond nabij de Hof dijk aan de N.V. Nationaal Grond bezit te Den Haag en de fa. M. de Raad en Zn. te Noordwijk tegen 17.per vierkante meter en de aankoop van grond van de heer A. P Kraay voor f 15.per vierkante meter. Vergoedingen van reiskosten ingevolge art. 13 L.O. wet gingen eveneens vlot door de hamer. De R.K. Jongensschool vroeg en kreeg medewerking voor de aanschaffing van 7 nieuwe banken. Het verplaats sing kostenbesluit zal met ingang van 1 Jan. 1954 in den vervolge ook van toepassing zijn op het onderwijzend personeel Eveneens kon de raad goedvinden, dat de Stichting Oegstgeester school voor Chr. Onderwijs een voorschot op de exploitatiekosten van de school, ten bedrage van ƒ830,— zal ontvan gen. De exploitatie-vergoedingen bijz. scholen werden conform het voorstel van B. en W. vastgesteld. De laatste hamerstukken waren de voorstellen tot vaststelling van de vergoeding voor vakonderwijzers en tot vaststelling van het crediet groot 160.000,in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten over het jaar 1954. Rondvraag. In de rondvraag gingen enige raadsleden nog een uitstapje maken door de gemeente. Mr. Bergmeijer zou het op prijs stellen de stoepran den van de kleine pleintjes in de gemeente wit te schilderen ten behoe ve van de automobilisten. Zal aan worden voldaan. De heer v. d. Hulst vroeg de aan dacht voor de slechte voetpaden langs de Hoge Morsweg, de verlichting van De Slaag en de gemeentelijke op slagplaats aan de Mors. De heer v. d. Voort wees op het slechte wegdek van de Rhijnhofweg, terwijl de heer Oosterom een rij wielpad voorstond op het wegge deelte naar de Postbrug, waar de rails nu zijn opgebroken. ^Dit stuk was echter N.Z.H.-eigendom, doch zowel hieraan als aan de andere Sint Ni- colaaswensen zal de wethouder van Openbare werken de nodige aan dacht besteden. Mevr. Smits dankte voor de prachtige herbestrating van de Leidse Buurt, terwijl de heer Veen nog eeps wees op de onverantwoor- deliike snelheidswedstrijden die de N.Z.H. buschauffeurs op de Gevers straat plegen te houden. De heer Veen wenste inhaalver- bod voor de gehele Geversstraat. Geboren: Dirk Pieter, zn van J. B. van Iterson en B. D. J. den Haan; Jo hannes Adrianus, zn van Th. van Steijn en W. H. van Zoelen; Hendrik, z. van D. van Staden en J. van der Dol. KATWIJK AAN DEN RIJN Jubileum. Op 7 December a.s. hoopt de heer H. de Munnik de dag te herdenken, dat hij 25 jaar bij de Provinciale Waterstaat in dienst is. Eerst als kantonnier en later als hoofd-kantonnier is hij al die jaren in Katwijk en omgeving werkzaam geweest. Het zal hem die dag onge twijfeld niet aan belangstelling ont breken. Bridgen. De onderlinge compe titie van de bridgeclub „De Brug" had de volgende uislag: 1. Verloop Bloot 43 >4 p., 2. echtpaar F. van der Valk 42 p., 3. Pluimgraafvan 't Hof 38 y. p., 4. Burggraaaf—Korn- dorfer 36 p., 5. en 6. echtpaar Kruyt en de Jong—Hermans 35 p., 7. ParlevlietBooy 34 p., 8. VisserJ. Parlevliet 33% p., 9. echtpaar Bouw 33 p., 10. dames Huibersvan Po- lanen 28 p. I

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8