II! WHERE'S Industriekernen Leiden en Alptien zijn voor Alkemade erg belangrijk eerste liefde DONDERDAG 3 DECEMBER 1953 DE LE1DSE COURANT DERDE BLAD PAGINA I UIT HET SOCIAAL ECONOMISCH RAPPORT ZWAKKE POSITIE VAN DE DETAILHANDEL IS BLIJVEND In het sociaal-economisch rapport betreffende Alkemade wordt de ver wachting uitgesproken, dat de nij verheid in deze gemeente niet zal uitgroeien tot een bestaansmiddel van grote betekenis. De recreatieve functie van het plassengebied vraagt grote zorg voor 't landschapsschoon, waardoor industrievestiging wel niet geheel wordt uitgesloten, maar wel terdege zal moeten worden beperkt. Ook om andere redenen acht men de ontwikkeling van een industrie kern weinig waarschijnlijk. Niettemin blijft een industrieves tiging van incidentele aard mogelijk en omdat het ontstaan van industrië le bedrijven op verkeerde plaatsen schade kan berokkenen aan de re creatieve functie van de gemeente, wijzen de rapporteurs op de wense- j lijkheid een bescheiden industrie terrein ter beschikking te hebben. Zij noemen een oppervlakte van 3 ha. De capaciteit daarvan bedraagt, ge- rekend tegen een oppervlakte van j 100 m2 per arbeider ongeveer 3001 personen. Dit cijfers wil echter niet meer aangeven dan een voorlopige raming. LEIDEN EN ALPHEN. De industrievestiging in eigen ge meente is voor het vraagstuk van j werkgelegenheid van weinig belang; des temeer is dit echter het geval1 met de mogelijkheden, welke omlig- I gende industriekernen bieden. Zo- j wel Leiden als Alphen a.d. Rijn zijn j voorbestemd werkgelegenheid te scheppen niet alleen voor eigen in woners, maar ook voor de bewoners van de omliggende agrarische gebie den. Hiermede hangt ten nauwste samen de noodzaak van scholing voor plaat sing in de industrie. De scholings mogelijkheden zijn momenteel te be perkt. Daarbij komt, dat een groot aantal tuinderszoons het agrarische bedrijf pas na hun twintigste jaar verlaten, waardoor zij een plaats moeten zoeken in de ongeschoolde beroepen. Zij moeten dan vaak ge noegen nemen met lage lonen en minderprettig werk, terwijl de wer keloosheidskansen voor deze cate gorie aanmerkelijk groter zijn dan voor de geschoolde arbeiders. De geringe belangstelling voor het technisch onderwijs bleek bij een enquête in 1951. Slechts 24 jongens bleken een lagere technische school te bezoeken, hetgeen neerkomt op 7,8 van het totaal aantal jongens tussen de 13 en 16 jaar. In de Noor delijke Veenstreek is dit percentage 8,4, terwijl het overeenkomstige percentage voor de gehele provincie 17,6 bedraagt. Bovendien vormt het feit, dat Lei den momenteel een R.K. Ambachts school heeft een gunstige omstandig- heid. Overigens blijkt, dat de afstand» tot de school een belangrijke factor is in dit probleem, waarbij komt, dat i de Noordelijke Veenstreek te dun bevolkt is voor een eigen ambachts school. VREEMDELINGENVERKEER. De ervaring leert, zo wordt in het rapport opgemerkt, dat zeker ten aanzien van de watersport bij de groei van een bepaald centrum be trekkelijk spoedig een verzadigings punt wordt benaderd, waar verdere expansie niet of slechts langzaam plaats heeft. Een toeneming van het aantal gasten wordt dan weer ge compenseerd door afvloeiing van een ander deel, dat een minder druk wa tersportgebied prefereert. De op komst van het Braassemermeer doet vermoeden, dat De Kaag genoemd stadium reeds heeft bereikt. Hier dient gezocht te worden naar een ze kere afronding, waarbij een kleine uitbreiding van het aantal zomer huisjes mogelijk is. In Oudewetering is echter een groeiproces ten aanzien van het toe risme in volle gang. Kamerverhuur voor particulieren, waarmede reeds begonnen is, kan verder worden uit gebouwd. Voor zomerhuisjes acht men dit deel van de gemeente min der aantrekkelijk, temeer daar een jachthaven moeilijk te verwezenlij ken is. De uitbreiding in de water sport zal naar de mening van de rap porteurs op de eerste plaats door werken in de inkomensfeer en wel ten gunste van middenstanders en kamerverhuurders. De werkgelegenheid zal er minder sterk door worden beïnvloed. Deze zal beperkt blijven tot gelegenheden voor winterberging en reparaties, alsmede tot personeel voor café's en restaurants. Dit laatste heeft dus een uitgesproken seizoenkarakter. Roe lofarendsveen kan hier ii. zekere mate mee profiteren door zijn gun stige ligging. DETAILHANDEL. De toekomstige ontwikkeling van de detailhandel wordt in het rapport bezien tegen de achtergrond van de positie van de gemeente als geheel. De verhouding van Alkemade tot Leiden is een belangrijke factor. Een analyse heeft aan het licht gebracht, dat een groot aantal branches niet tot groei konden komen, omdat Lei den in de betrokkeni behoefte voor ziet. Men mag niet verwachten dat hierin verandering zal komen. De verbeteringen op het gebied van per sonenvervoer zullen voor de winkel stand van Alkemade eerder in on gunstige zin 'werken. Ook de verspreiding van de be volking over een groot aantal ker nen, waardoor centrumvorming ont breekt, verzwakt de positie van Al kemade ten opzichte van Leiden. In Roelofarendsveen komt hierbij nog een welvaartsprobleem. De be stede bedragen per hoofd van de be volking zijn zeer laag. Indien de plannen tot verhoging van ae wel vaart der tuinders slagen, zal de de tailhandel hiervan echter een gunsti ge weerslag kunnen ondervinden. In Oude Wetering ondervindt de detailhandel de gevolgen van een functieverlies. De afzet aan schip- persgezinnen is practisch vervallen, maar reeds nu vindt men een ge deeltelijke compensatie hiervoor in het vreemdelingenverkeer. NIEUWE WIJK. In verband met de positie van de detailhandel hebben de rapporteurs ook de toename van de bevolking in het geding gebracht, die hoofdzake lijk zal plaats hebben in het ooste lijk deel van de gemeente. In het noordelijk deel van Roelofarends veen zal mettertijd een wijk ont staan, die inclusief de reeds bestaan de bebouwing ongeveer 670 wonin gen gaat omvatten met ruim 3000 inwoners. Deze nieuwe wijk zal de verbindingsschakel vormen tussen het oude Roelofarendsveen, Oude Wetering en Nieuwe Wetering. De verzorging van de bevolking zal hier kunnen geschieden, voor een deel al thans, door het bestaande winkelap paraat in de twee eerstgenoemde dorpen. Het is de vraag of een derge lijke situatie op den duur gehand haafd kan worden. Bij analyse merk ten de rapporteurs op, dat de bevol king niet bereid is om zich voor de aanschaffing van de dagelijkse be nodigdheden veel moeite te getroos ten. Men stelt prijs op winkels in de onmiddellijk nabijheid. Dit voert tot de wenselijkheid de nieuwe wijk te zijner tijd een eigen bescheiden win kelcentrum te geven. De rapporteurs komen tot een zeer lage winkel-in woner-index van ongeveer 60 per 10.000 inwoners, hetgeen neerkomt op ongeveer 18 winkels als de be trokken wijk geheel is volgebouwd. DE LANDBOUW. Tenslotte moeten wij nog even aan dacht besteden aan de landbouw, die een zeer welvarende indruk heeft gemaakt op de rapporteurs. Voorna melijk is dit te danken aan de grote bedrijven en het ontbreken van ver kavelingsproblemen. Men is ervan overtuigd, dat de veestapel voor verbetering vitbaar is en heeft de indruk gekregen, dat de winning van wintervoer (zoals in geheel Zuid Holland) zou kunnen worden verbeterd. Verder wordt ge pleit voor een bemesting en voeding, aangepast aan de behoefte van grond en vee. Arbeidbesparende methoden, door een doelmatige en niet te dure mechanisatie, wordt eveneens aan bevolen. Het grootste probleem onder de landbouwende stand achten de rap porteurs de naar een bedrijf zoeken de boerenzoons. Hoewel dit probleem zich in geheel Nederland doet gevoe len, had men de indruk, dat het in Alkemade wel bijzonder actueel is. Avonturen van Lambiek. N.V. Standaardboekhandel, Brussel-Amsterdam. Lambiek, die voor onze jongere le zers en lezeresjes lang geen onbe kende meer is, is te zamen met tante Sidonia, Wiske en Suske in boek vorm bij de boekhandel binnen ge stapt. In een gekleurd pakje beleeft het avontuurlijke gezelschap weer een hele ris belevenissen en het is wel licht overbodig te vertellen, dat de ze avonturen weer de meeste span ning verwekken. De verhalen, die in het gewone prentenboek-formaat uitgekomen zijn, zullen de goede Sint wellicht de komende dagen nog aardig van pas kunnen komen. Geef ons een huis, door Kees van Ginneken. N.V. Uitge verij De Lantaern, Utrecht. In „De eenzame weg" hebben we een Brabantse familie gevolgd, die door de nood naar Amsterdam ge dreven werd, waar de dochter het slachtoffer werd van Duitse verlok kingen. In „Geef ons een huis" ver telt Kees van Ginneken op eenvou dige maar boeiende wijze hoe het dit meisje verder is vergaan. Zij vindt voor zichzelf een goede echtgenoot en voor haar kind een vader, al moe ten er in zijn familiekring veel enge begrippen overwonnen worden voor dat men in dit huwelijk toestemt. Er is nog een andere moeilijkheid, die het huwelijk in de weg staat: een huis. Maandenlang zoeken zij naar woongelegenheid en eindelijk wordt hen een étage toegewezen in een huis van deftige mensen die het deze eenvoudige jongelui op sadis tische wijze lastig maken. Zó lastig, dat er een crisis ontstaat, die pas op gelost wordt wanneer haar moeder haar eigen woning afstaat. Kees van Ginneken heeft het moderne woning- probleem in deze roman op indruk wekkende wijze weergegeven. Beter dan cijfers en statistieken leert de geschiedenis van Jan en Geertje hoeveel ellende de woningnood en het inwonen veroorzaken. Mede door zijn actualiteit is „Geef ons een Huis" een zeer lezenswaardig boek. Geloof, hoop en liefde in het Nieuwe Testament, door Eugen Walter. Uitgave Paul Brand, Bussum (4.95). In de laatste jaren is er voor al onder de jongeren een grote opleving kenbaar in de belangstel ling voor de H. Schrift, waarbij men niet volstaat met het lezen van „Het Boek der boeken" doch tevens tracht door studie de rijke inhoud zoveel mogelijk in zich op te nemen. Het zal vooral voor deze;" prettig zijn te vernemen, dat bij Paul Brand een boekwerk verschenen is, dat hen bij een belangrijk deel van hun stu die behulpzaam kan zijn. De Duitse theoloog Eugen Walter heeft in een vrij uitgebreide studie de drie steun pilaren van de Bijbel, geloof, hoop en liefde, onder de aandacht gebracht en systematisch ontleed, hoe ieder der vier Evangelisten zich over deze drie pijlers van het Christendom uit gesproken heeft. Het is geen lichtverteerbaar werk geworden, daar leent zich de groots heid der onderwerpen niet voor, maar de auteur heeft gepoogd zijn gedachten zo bevattelijk mogelijk weer te geven, een poging, waarin hij o.i. zeer goed is geslaagd. Men behoeft geen speciale bijbelstudie gemaakt te hebben om dit werk te kunnen vatten en er door gegrepen te worden; men behoeft slechts een ^voldoende mate van belangstelling aan de dag te leggen. En ook voor hen, die nog enigszins schuchter te genover de Bijbel staan, die nog niet voldoende bedreven zijn in het le zen van de Heilige Schrift, ook voor hen kan het werk van Walter dat uitstekend vertaald werd door Theo Verschure een groot geschenk zijn. Want men leert de grote lijn in dit allesoverheersende Boek zien en men zal door „Geloof, hoop en liefde" j niet alleen zijn aarzeling overwin-1 nen, doch zelfs begerig worden naai de teksten, die in dit werk- zo voor treffelijk van commentaar woeden I voorzien. Voor de aflossing van KOREA-vrijwilligers, die één jaar in KOREA hebben gediend, bestaat wederom de gelegenheid zich aan te mel den voor dienstneming bij en uitzending naar het NEDERLANDS DETACHEMENT VERENIGDE NATIES Leeftijdsgrenzen van 19 tot 30 jaar. Ook zij, die nimmer in mili taire dienst zijn geweest, komen voor uitzending in aanmerking. REEDS AFGEWEZEN CANDIDA- TEN KOMEN NIET IN AAN MERKING. In verband met een overcompleet aan onderofficieren en korporaals, is de aanneming van deze cate gorieën voorlopig stopgezet. De bezoldiging is gelijk aan die van het beroepspersoneel der Koninklijke Landmacht, vermeer derd met 35 voor ongehuwden en met 70 voor gehuwden. Voor elke maand verblijf in KOREA wordt bovendien 100, uitgekeerd, alsmede, zulks voor de duur van de wapenstilstand 4,voor elke dag dat men in KOREA normaal dienst verricht. Overgang in beroepsdienst blijft, na terugkeer uit KOREA, voors hands mogelijk. Aanmelding dient mondeling of schriftelijk te geschieden bij het Aanmeldingsbur. KOREA, Nieuwe Frederikkazerne, Van Alkemade- laan, Geb. E. 5, Kamer 9, 's GRA- VENHAGE, tel. 18.50.70, toestel: 1589. COUPON Verzoeke mij de bro chure „Mannen van Stavast" te sturen: Aanvraag richten tot Aanmeldings bureau Korea, Nieuwe Frfederikkazerne, Van Alkemadelaan, 's Gravenhage. De twaalf stoelen, door Ilf Petrow. Uitgeverij. Het Spectrum,, Utrecht. Prisma reeks. Deze uit het Russisch door S. van Praag vertaalde roman speelt korte tijd na de revolutie. Een edelman ontdekt, dat zijn schoonmoeder een kostbare hoeveelheid diamanten ver stopt heeft in de vulling van een der twaalf mooie stoelen, die door de staat werden onteigend. Samen met een oplichter gaat hij op zoek naar de stoelen en ervaart, dat de meu bels op een veiling links en rechts verkocht worden. Zij achtervolgen de stoelen stuk voor stuk en beleven daarbij menig spannend avontuur. Telkens als zij weer een stoel gevon den hebben, blijkt het de goede niet te zijn. Als zij dan eindelijk de twaalfde in handen hebben.maar neen, laten we niet alles vertellen. De spanning van deze humoristische roman zou er af zijn. Prettige ont spanningslectuur, meer niet. Christelijke Toekomstver wachtingen, door prof. dr. Klaas Steur. Uitgave Paul Brand, Bussum. 3.90). Enkele weken voor de Advent verscheen bij Paul Brand een ver zameling overwegingen, welke zo op het eerste gezicht misschien alleen voor de priesters, die het Woord Gods verkondigen, bestemd zijn, maar die bij enig nader beschouwen voor iedere goedwillende katholiek een bron van verdieping kunnen vormen. De preek, die men vanaf de preekstoel hoort, verliest soms een aanmerkelijk deel van zijn vrucht, omdat men haar niet voldoende kan overwegen. Zelfs al wordt men ge troffen door het woord van de pre dikant, dan nog is het dikwijls te vluchtig om voldoende in de geest door te dringen. Prof. Steur heeft een aantal overwegingen over Advent en Kerstmis in een boekwerk verza meld, waarmede de gelovige de kans geboden wordt op zijn gemak de gro te waarheden van het geloof te over wegen. De meditaties zijn in hoofdzaak af gestemd op het doel van ons leven; zij belichten de uitersten van de mens en zij tonen op „populaire" wijze aan, dat het enige levensdoel moet zijn een gunstig oordeel van God te verwerven. Dit is een waar heid, die men natuurlijk weet, doch zo vraagt de meditatie hoe dik wijls beïnvloedt zij het dagelijkse le ven? Deze overwegingen, die de weg van voorbereiding uitstippelen die weer eens het licht laten schijnen op markante punten, welke een baken moeten zijn, is in deze Adventstijd tijd van voorbereiding een boeiende lectuur, die men zal lezen en herlezen en waarin men steeds weer nieuwe aanwijzingen zal kun nen ontdekken. Niet alleen voor priesters die in dit boek ongetwijfeld een rijke inspiratiebron voor hun onderricht zullen kunnen vinden maar ook voor de leek van harte aanbevolen. „Lord Peter schouwt het lijk" door Dorothy Sayers. Prisma-reeks. Uitgave van Het Spectrum, Utrecht. Prijs 1.25. Hoewel Dorothy Sayers de laatste vijftien jaar geen enkele roman meer schreef en zich uitsluitend toe legde op Bijbelse hoorspelen en re ligieuze essays, kan men de hoofd figuur' uit haar detective-verhalen, Lord Peter Wimsey, niet gemakke lijk vergeten. Lord maakte carrière als amateur-detective dank zij zijn hardnekkige nieuwsgierigheid. Hij stelt altijd de wonderlijkse vragen en komt daardoor op het spoor van een of ander duister zaakje. Menig ordentelijk mens heeft aan zijn on hebbelijkheden het leven te danken. In dit nieuwe prisma-boek zijn een aantal verhalen gebundeld, waarin de genteleman-bemoeial weer kans ziet om de meest gecompliceerde problemen uiteen te rafelen. De boeiende verteltrant van de schrijf ster, verlucht met gezonde humor, maakt het lezen van Lord Peter's avonturen tot een zeer gezellige be zigheid. „Door het oog van de naald". Prisma-reeks. Uitgave van Het Spectrum, Utrecht. Prijs 1,25. Geslaagde uitbraakpogingen heb ben de dagbladschrijvers altijd op de meest uitgebreide wijze behan deld, omdat dergelijke zaken nu eenmaal op de fantasie van de mens heid werken. Wie aan Gerrit de Stot teraar reeds vele prettige uurtjes heeft beleefd, kan zich thans gaan verdiepen in de avontuurlijke ont snappingen van koningen, ministers en gewone gauwdieven. Lord Niths- dale ontsnapte, vermomd als een dienstmeisje, uit de Tower en de Engelse zeeman James Bartley ont kwam op een veel wonderlijker wij ze aan de maag van een walvis. Dan zijn er de ontsnappingen van gene raal Giraud uit Königstein, van Louis Napoleon uit het fort van Ham en van luitenant Marchal uit het kamp Scharmhorst. En niet te vergeten de bevrijding van Mussolini. Een boek met spannende verhalen, die wor den ingeleid met de historie van Hu- go de Groot verteld door zijn tijdge noot Kasper Brandt. „De kinderen van Maminka" uit het Amerikaans vertaald door Jook Steenhoff. Uitga ve van „De Lanteern, Utrecht Prijs 3.90. Voor leden 2.25 Dit boek, dat oorspronkelijk in Amerika verscheen, is geschikt voor kinderen van 6 tot 10 jaar. Het ver haalt over Boheemse kinderen, die nogal dikwijls ondeugend zijn, maar toch hun moeder altijd flink helpen. De gewone dingen van alle dag en de feestjes in dit huisgezin worden op een gezellige manier verteld. De gekleurde plaatjes zijn kostelijk. Wy geloven, dat de peuters er veel ge noegen aan zullen beleven. „Mannetje Windwijs" van Albert Kuyle. Uitgave „De Lanteern", Utrecht. Prijs 4,90. Voor Leden 2.90. Mannetje Windwijs is een wind wijzer van hout, die overdag op een schuur aanwijst uit welke richting de wind komt, maar zodra het don ker geworden is, als een heel klein kereltje van vlees en bloed naar be neden komt om met zijn vrienden op avontuur te gaan. Tot die vrienden behoren ook Ratelkop, een konijn en de kraai. Manke Gerrit, die een houten pootje heeft. De raarste din gen beleven de drie vrienden. Ger rit broedt een wonder-ei uit en het resultaat hiervan is een soort pape gaai, die kra-kra roept. Dat is maar een van de vele wonderlijke dingen, die in dit boek op zo'n gezellige ma nier worden verteld door Albert Kuijle. Er komen ook nog liedjes in voor, die door Tj ailing Esther op muziek zijn gezet. De jeugd zal ge nieten van dit verhaal, dat boven dien nog prachtig geïllusti'eerd is. Het boek is zo groot en zo dik als een boek voor grote mensen. Niette min is het bestemd voor kinderen van 8 tot 12. Als Sinterklaas een boek wil geven, dan weten we ze ker, dat hy dit zal kiezen. „Liefde is geduldig", door Patrick Purcell. Uitgave van „De Koepel", Nijmegen. Deze roman, die vertaald werd door mr. Jan Ley ten, tekent de sfeer van een Iers plaatsje in de jaren na de wapenstilstand. Ierland had zijn vrijheid verworven. Velen zagen echter in de wapenstilstand slechts een kleinzielig compromis en deze lieden vormden op het Ierse platte land met zijn rustige alledaagse le ven een onderstroom van onrust. In deze roman vindt deze onder stroom zich het sterkst uitgedrukt in de persoon van een straatmaker, een mopperende kletskous, die tot de helden van de vrijheidsstrijd behoor de en plotseling aan het einde is ge komen van zijn politieke rol. De po litieke harstochten krijgen echter de gelegenheid opnieuw op te laaien, wanneer de zoon van een vroegere dorpsagent voor de bewoners de verpersoonlijking van het Engelse gezag het door zijn vader verlo ren terrein tracht te heroveren en daarbij nog een concurrent in de lief de blijkt te zijn van de zeer geachte dorpsonderwijzer. Het dorp smeedt allerlei complotten, maar de schrij ver laat er zich niet te sterk door meevoeren en leidt de lezer naar een alleszins aanvaardbare ontkno ping. Een interessante, warme ro man, die de sfeer van het Ierse plat teland ademt. Wilt U iets weten? Vraag of het geoorloofd is, dat twee leden van één familie zitting hebben in één bestuur. Antwoord: Dat hangt af van het re glement; als dat geen familie-relaties onder bestuursleden wenst, is het niet geoorloofd, anders wel. De Gemeen teraad bijv. staat bepaalde familie relaties tussen de raadsleden niet toe. In de meeste besturen zal een fami lie-verhouding nauwelijks kwaad kunnien; de leden hebben het overi gens door het stemrecht zelf in de hand, te verhinderen, dat ongewenste toestanden ontstaan. 42) Mariene zei niets. Zou hij zich ver gissen. Maar die bloemen. Niels speelde met de zegelring aan zijn linkerhand. Plotseling viel hem iets in. „Ik moet je een droom vertellen," zei hij, ,een vreemde droom, die ik twee dagen geleden had. Nog steeds achtervolgt mij het beeld." Mariene hief de ogen op. Zijn blik lag in de hare. Smart was er in die van hem. Zij wendde zich af. Diepe stilte heerste er tussen hen. Een mi nuut lang. Toen begon hij: „Ik was in de vrije natuur, bloeien de bloemen, weelderig groene weiden en een brede weg. Ik stond aan de wegkant en keek in de verte, waar de weg van achter een lage heuvel te voorschijn kwam. Over het land was een wonderlijk bloeien en geu ren. Er kwamen maar weinig men sen voorbij, een paar wagens en auto's. Ik stond in gedachten ver diept. Waarover ik peinsde, dat weet ik niet meer. Weer ging mijn blik daarheen waar de weg zich in de verte verloor. In de bocht van de weg kwam een wagen. Of was het een auto? Ik weet het niet precies meer. In ieder geval was het een voertuig en er zaten twee mensen in. De man bestuurde het, een slanke vrouw zat naast hem. Toen ik haar gezicht aan schouwde was het, alsof ik een klap kreeg. Want dit vrouwelijke wezen droeg jouw trekken, zag er net zo uit als jij. De weg maakte weer een bocht, waarin de wagen, of beter ge zegd, dit voertuig achter een fruit boom, welks takken rijk beladen wa ren met bloesems, verdween. Ik wachtte, wachtte vol spanning, bijna koortsachtig. Minuten verliepen. Daar verhief zich plotseling uit de bloesemweelde van de boom een nie tig, klein wezen, een vogel, zingend steeg hij in de lucht, trok een paar cirkels, nog een jubelkreet en hij vloog verder omhoog, het helle zon licht tegemoet. Spoedig verloor ik hem uit het oog. Weer naar de weg kijkend vond ik deze verlaten. Maar plotseling kwam de wagen van achter de boom te voorschijn. Maar hij reed niet in de richting vanwaar hij was gekomen maar omgekeerd. Hij nam de weg terug, die hij eerst gereden had. Spoedig was hij ver achter de heuvel verdwenen. Merkwaardig, al leen dat gezicht van jou, Leni". Niels schudde het hoofd en lachte toen even. „Ogenschijnlijk had je je in die leeuwerik veranderd, die jubelend naar de hemel vloog." „Zonderling, die droom van je, wer kelijk!" Mariene stond op en sprak verder, terwijl zij de kleine ruimte op en neer liep. ,Er zit wel iets waars in Niels," zei ze zacht, „ik ben inderdaad in een auto door het bloeiende voorjaars landschap gereden in een auto, en er heeft ook een man naast mij gezeten. Denk eens na, Niels." Mariene stond nu in de verste hoek van de kleine kamer; het was, alsof zij een- zo groot mogelijke afstand wilde schep pen tussen zichzelf en de man bij de woorden die zij nu sprak: „Niels, heb je ook het gezicht van de man niet kunnen herkennen?" Haar ogen ke ken hem smekend aan. „Wat?" Hij zat stokstijf. Inwendig beefde hij. En er rees een vermpeden, dat hij niet ontkomen zou aan een groot verdriet. „Niels," Marlene's woorden klon ken innig en goedig als van een moeder; zij kwam naar hem toe en legde voorzichtig haar hand op zijn schouder. „Luister, Niels, het was Sven; onze oude Sven!" Met langzame schreden ging zij weer van hem van daan, bleef bij de kast staan, en leunde er licht tegenaan. Niels wachtte vol spanning. Wat zou ze verder zeggen? Onrustig keek hij om zich heen, naar de schrijftafel, waar zijn rozen geurden. Purper gloeiden ze in een laatste zonnestraal, die door het venster viel, zijn rozen. Naast de hoge vaas stond een kleine foto, die zag hij nu pas; een mannen kop, in een smalle, ovale, zilveren lijst. „En?" vroeg hij eindelijk, daar het wachten ondragelijk werd. „Sven sprak mij van zijn liefde en ik," het geluid van haar stem drong nauwelijks tot het oor van de man door, „ik ja, ik wist het ook, dat ik alleen van hem heb gehouden sinds mijn jeugd. Drukkend, pijnlijk zwijgen in de kamer. Vanaf de straat getoeter van auto's, lawaai van tranms, een stem voor in het huis. Zacht gekwetter van vogels in de tuin Het is uit, helemaal uit, wist Niels. Hij had een onzegfbare leegte in zijn hart. Hij kon niet denken, zwijgend zat hij daar. Plotseling stond er een avond voor zijn geest. De avond met de pianist en de manager, toen ook Sven en Mariene aanwezig waren. Eensklaps begreep hij, werd het hem duidelijk: in zijn kleedkamer het eer ste weerzien der twee, het volslagen in de war zijn van Mariene, toen zij Sven destijds terugzaghaar ver starring, die hem zo raadselachtig voorkwam nu begreep hij alles. „Niels", Mariene stond weer voor hem, haar handen smekend gevou wen, „beste Niels, blijf nog! Ik, ach, als je wist, ik ben zo ongeluk kig!" Haar ene hand tastte naar zijn arm, met de andere drukte zij een zak doekje tegen de ogen. Tranen kwa men te voorschijn, een zacht snikken drong uit haar borst. ,Maar kind!" Geheel van streek stond Niels op. Hij vergat zijn eigen verdriet om het leed dat hij hier te aanschouwen kreeg. „Mijn hemel, wat heb je dan? Be heers je tóch, Mariene!" „Niels," zei ze huilend, „blijf toch een goede vriend voor me, een lieve broer, zoals je tot nu toe bent ge weest." „Mariene, wees kalm; wat is het dan, dat je zo hindert?" Diep bewogen wendde zij zich af. Niels was weer gaan zitten, Mar iene nam tegenover hem plaats aam de schrijftafel. Langzaam minderde haar opwinding en maakte plaats voor een gevoel van kalmte. Er was toch iemand wie zij al haar moei lijkheden kon toevertrouwen, en die het vol deelname in zich opnam. Ter wijl zij sprak, keek Niels haar aan, in nigheid in zijn blik en diepe berus ting. Iedere trek van haar sprekend gezichtje prentte hij zich in. Luister de naar hetgeen zij met bijna toonlo ze stem vertelde. Voelde, dat ondanks alles, ondanks de geringe kansen, die deze liefde had, er voor geen ander gevoel plaats was in het hart van deze vrouw, en ook nooit zou zijn. „En nu wacht ik weet niet wat ik moet doen", klaagde de stem ver der. Alles had zij gezegd, wat er de laatste dagen was voorgevallen, niets was er onuitgesproken gebleven. Zij zweeg uitgeput. Niels ging naar het kleine venster. Hij probeerde zijn gedachten te concentreren, te ordenen. Hij moest raad geven en helpen, maar hij zag nog geen weg, die hem begaanbaar scheen. Ook was het verdriet nog groot in hem en bitter de teleurstel ling. Zijn ogen gingen naar de tuin; wonderlijk, dat groeien en bloeien! Van een bittere zoetheid voor een gewond hart!

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5