Vragen over woningbouw Moeilijkheden bij emigratie Alle hoop is gevestigd op uitkering van gemeentefonds G*S*V* stelt zich achter het streven van „Catena DONDERDAG 3 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 GEMEENTERAAD WASSENAAR Geen subsidie voor Humanistisch Thuisfront In de raadsvergadering van Was senaar zijn gisteren de vragen ter sprake gekomen, die de heer C. E. van den Berg van de KVP-fractie in de vorige vergadering gesteld had over woningbouwproblemen. De vra gen hadden ojn. betrekking op de plannen, om ten noordoosten van de Haven gronden te bestemmen voor het bouwen van woningwetwonin gen, waaraan zo grote behoefte be staat. Uit het antwoord van B. en W. Ibleek, dat over deze gronden nog niet op korte termijn beschikt kan worden. Op de vraag van de heer v. d- Berg, of B. en, W. voornemens zijn het bouwcontinent voor 1954 en volgende jaren alleen toe te wijzen aan ingezetenen van Wassenaar luid de het antwoord, dat de grootte van dit nieuwe contingent nog niet be kend is, en dat daaromtrent dus nog geen beslissing kon worden geno men. Dat niet gezorgd kon worden voor een voldoende voorraad gereed liggende bouwplannen en benodigde bouwgrond is, aldus B. en W te wij ten aan de omstandigheid, dat de herziening van het uitbreidingsplan nog aan de orde zal moeten komen. Zo spoedig mogelijk zal de raad in de gelegenheid worden gesteld, zich over de voornaamste punten van het uit breidingsplan uit te spreken. Er wordt op hèt ogenblik gewacht op het advies van de permanente com missie van advies voor uitbreidings plannen in de provincie Zuid-iHol- land. Tegenspraak De heer v. d. Berg zeide, nadat het antwoord van B. en W. op zijn vragen was voorgelezen, het te be treuren, dat voor het benutten van het nieuwe bouwcontingent op het ogenblik nog geen gronden beschik baar zijn. Dat is in tegenspraak met een drie jaar geleden gedane toe zegging, dat steeds voor voldoende „voorraad" gezorgd zou worden Tot nu toe is steeds een groot deel van de contingenten ten goede ge komen aan niet-ingezetenen van Wassenaar. Spr pleitte ervoor, in 't vervolg aan de ingezetenen de voor keur te geven, en met alle krachten te proberen, de achterstand, die be staat, in te lopen. Een opmerkelijke reactie op de vragen van de heer van den Berg kwam van de kant van de P.v.d.A.- fractie. De heer Boender gebruikte in eerste instantie zelfs het woord NOORD WIJKERHOUT De heer Lemmers uit Noordwijker- hout, die naar Frankrijk wil emigre ren, heeft thans toestemming gekre gen om 27.000 gladiolenknollen, die uit eigen teelt afkomstig waren, en 8000 kg. leverbare tulpenbollen zij het dat de waarde ervan op export prijs moest worden gesteld mee te nemen naar zijn nieuwe vaderland. De heer Lemmers heeft in Frank rijk een stukje grond gehuurd, dat geschikt is voor bloementeelt. Hij was van plan een bloemtrekkersbedrijf te beginnen, zodat hij een handel in bloemen beoogt en niet in bollen. Van de Nederlandse Bank kreeg hij ver gunning om materiaal voor een waar. de van 29.000 mee te nemen. De Franse regering had geen bezwaar, dat hij zijn knollen er; bollen zou in voeren buiten het aan Nederland toe gestane exportcontingent. Het Nederlandse Bedrijfschap voor Sierteeltproducten stak echter een spraak in het wiel. Blijkens een uit spraak van 't Scheidsgerecht voor de voedselvoorziening was men beducht, dat het aantal bloembollen blijvend afbreuk zou doen aan onze export. De raadsman van de kweker, die de zaak bij het Scheidsgerecht aanhan gig had gemaakt, vroeg in kort ge ding te beslissen om de uitvoer als nog toe te staan. Het resultaat was, dat de gladiolenknollen en leverbare tulpenbollen nu mee mogen over de grens. De tulpenbollen als plantgoed mochten echter beslist niet mee. De kweker is thans in beroep bij de minister van landbouw, maar hoe de beslissing ook zal uitvallen, de bollen hebben in het verpakkingsmateriaal aanzienlijke schade opgelopen. Voor planten in dit jaar is het voorts te laat geworden. KATWIJK Geboren: Marianne, dr van J. van Tubergen en M. Hendrikse; Annette F., dr van P. M. van der Lisdonk en A. F. Zwart; Axnoldinus, zn van J. van der Giessen en M. Kiewiet; Jan na, dr van J. Barnhoorn en G. Zwa nenburg; Dirk, zn van C. van Beelen en A. Hoek; Martien, zn van W. de Boer en J. Koster; Nicolaas, zn van Z. Ouwehand en M. Stijger; Elisa beth, dr van L. de Graaf en A. de Jong; Hendrika, d. van C. Klein M. Ouwehand en; Elisabeth, dr van L. de Graaf en A. de Jong; Hen drika, dr van C. Klein en Ouwehand; Clasina, dr van L. Kulk en A. Hoek. Ondertrouwd: P. v. Duyn en J. van Beelen; J. Star en M. Mol; B. Guijt en C. van Duijvenbode; C. Haasnoot en D. Bloetjes. Getrouwd: W. Zwaan en W. de Mol; N. van der Bent en M. H. G. Lardee; C. Schaap en A. W. Ouwe hand; J. Hoekman en W. Barnhoorn; W. H. van Aken en L. N. van Leeu wen. Overleden: J. van Beekum 75 j., wed. van J. Hoek; A. Barnhoorn 67 N. Oly 70 j. .demagogie", dat hij echter, nadat de heer A. J van Bemmelen daar tegen geprotesteerd had, wel terug wilde nemen. Zijn fractiegenoot mr. C. A. van Gorcum achtte de vragen „overbodig" nu over 16 dagen de be grotingsbehandeling zal plaats heb ben. De K.V.P.-fractievoorzitter fris te evenwel het geheugen van zijn P.v.d.A.-collega op door er aan te herinneren, dat deze vragen al ruim een maand geleden gesteld werden. Een ander onderwerp, dat tot lang durige besprekingen aanleiding gaf, was het subsidieverzoek van het Hu manistisch Thuisfront. De meerder heid van het college van B. en W. had de raad voorgesteld dit verzoek af te wyzen. Diverse woordvoerders van de P.v.d.A.-fractie en van de V.V.D.-fractie hielden pleidooien vóór steun aan dit Thuisfront. Men ging daarbij in het algemeen uit van de opvatting, dat het beter is de on kerkelijke militairen op te vangen in een humanistisch müitair tehuis, dan ze aan hun lot over te laten. Humanistisch Thuisfront Nadat wethouder mr. A. van Vuu- re (V.V.D.) het standpunt van de minderheid va» het college had toe gelicht, en door mr. P. J M. Aal- berse namens de K.V.P.-fractie en door enkele sprekers van de Prot. Chr. fractie was aangetoond, waar om men principiële bezwaren heeft tegen het verlenen van steun aan een a-religieuze instelling als het Huma nistisch Thuisfront, verdedigde de voorzitter, burgemeester dr. S. van Wijnbergen, op voortreffelijke wijze het afwijzende voorstel van de meer derheid in het college. Spr. wees er o.m. op, dat men het' Humanistisch Thuisfront niet beschouwen kan als een neutrale instelling. Er zouden geen bezwaren tegen subsidiëring kunnen worden ingebracht, wan neer het een neutrale instelling was, die zich het lot van de buitenkerke lijke militairen zou aantrekken. Het Humanistisch Verbond wil echter in zijn Thuisfront een soort zielzorg bedrijven, die aan jonge mensen het fundament van hun geloofsleven zou kunnen ontnemen. Het voorstel om de subsidie-aan vrage af te wijzen werd aangeno men met 11 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de wethouders van Vuure en Huibregtse en de overige 6 leden van de P.v.d.A.- en V.V.D.-fracties. De overige agendapunten leverden weinig of geen stof tot spreken op. Dezer dagen zijn de wapenschilden, die de vier stenen leeuwen op het Leidse Stadhuis-bordes in hun klauwen dragen, verzilverd, terwijl de T.eidse sleutels rood geschilderd werden. We overvielen de schilder tijdens zijn werk. (Foto: „De Leidse Courant"). Begroting 1954 van Oegstgeest bedrag per leerling te verhogen van 25 tot 35 per leerling. Voorgesteld wordt om 100 sub sidie te geven aan de toneelvereniging „De Lekenspelers". De begroting zal op 16 December door de Raad worden behandeld. Het opstellen van een enigszins be trouwbare gemeentebegroting van Oegstgeest is nog niet mogelijk, om dat over één van de belangrijkste bronnen van inkomsten der ge meente t.w. de uitkeringen uit het gemeentefonds nog een sluier van onzekerheid hangt. De meeste gemeenten zullen niet in staat zijn met de nieuwe middelen ingevolge het ontwerp van de wet inzake de financiële verhouding de verhoogde uitgaven te bestrijden, waarvoor zij geplaatst worden. Dit is ook met Oegstgeest het geval. B. en W. hebben een verhoging van het basisbedrag per inwoner in Augustus van dit jaar aan de minister ge vraagd. Het gaat om 133.380,Met dit bedrag zou de begroting sluiten, I t optreden van de nieuwe Leid. hoewel de post „onvoorziene uitga- ven" dan aan de karige kant is, na- j se studentenvereniging „Catena melijk 28.589,14. De begroting be- i houdt de gemoederen nog steeds be- Bioscopen De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „The greatest show on earth", 14 jaar Lido: „Verboden verhaal", strikt volwassenen. Luxor: „De boekaniers der Zeven Zeeën", 18 jaar. Trianon: „Mangala, dochter van In dia", 14 jaar. Rex: ,De grot der vogelvrijen", 14 jaar. De nieuwe Leidse studentenvereniging t* loopt in inkomsten en uitgaven een bedrag van 1.726.344,46. De kapitaaldienst heeft aan inkom sten 3.291.949,49; aan uitgaven 5.056.392,93 en een nadelig slot van 1.764.445,44. Het allerbelangrijkste. In de naaste toekomst kunnen slechts die zaken worden aangepakt, welker urgentie dermate spreekt, dat zij geen langer uitstel gedogen. En kele van deze zaken zijn: de bouw van een brandweergarage annex bu reau van gemeentewerken en de ver breding van de Hoge Morsweg. Daar over zullen binnen zeer afzienbare tijd voorstellen worden gedaan. De mogelijkheid van invoering van uniforme vuilnisemmers met de daar aan verbonden financiële en andere aspecten is bij B en W in onderzoek. De aanleg van sportterreinen heeft de aandacht. Voorstellen hierover komen in de Raad als voor dit doel bestemde grond pachtvrij komt. Met de aanleg van straten ten Oosten van de Dorpsstraat ten be hoeve van de verdere arbeiderswo ningbouw, zal het komende jaar zo spoedig mogelijk worden begonnen. Voortgegaan wordt met het bouw rijp maken van gronden in de omge ving van de Hofdijck. Een goed bericht voor de bijzon dere scholen is, dat de laatste stap is gezet op de weg van afschaffing van taal- en leesboeken op de openbare school in de oude spelling. Deze maatregel tezamen met een nood zakelijke voorziening betreffende de fietsenbergplaats van de o.l. school hebben het nodig gemaakt dat het bedrhg per leerling van f31,tot f 40,is gestegen, dat dan ook aan de bijzondere scholen zal worden uit gekeerd. De Raad had in Juni. besloten de wedden van het gemeentepersoneel, voor zover de vaststelling ter compe tentie van de Raad ligt, vastgesteld naar normen van een le klasse ge meente. Ged. Staten dringen nu bij de Raad aan dit besluit in te trek ken. Hetzelfde geldt voor het raads besluit waarin ter regeling van de vacantietoelage is besloten de kin dertoelage onder de wedde te reke nen. Subsidies. Wat betreft de subsidies is mede gedeeld dat het in 1953 tot 1500,— verhoogde bedrag ten behoeve van de gezamenlijke jeugdverenigingen ook in 1954 is uitgetrokken, ook al heb ben de jeugdverenigingen een ver hoging aangevraagd tot 2500, Tegen de door de openbare leeszaal en bibliotheek „Reuvens" gevraagde bijdrage van 4,per in Oegstgeest wonend lid met een minimum van 1000,per jaar hebben B. en W. bezwaar, mede gelet op de conse quenties ten opzichte van andere reeds aanwezige of nog op te rich ten leeszalen en bibliotheken. T.a.v. de subsidiëring van het kleu teronderwijs wordt opgemerkt, dat er grote kans bestaat dat er volgend jaar een wettelijke regeling zal komen voor dit onderwijs met rijkssubsidie, regeling betreffende pensionnering en gelijkstelling van openbaar- en bij zonder kleuteronderwijs. B en W voe len er weinig voor nu zelf maatrege len te nemen, doch zijn bereid om het zig. Zoals bekend, is „Catena" opge richt, omdat een groot aantal manne lijke studenten niet bij het Leidsch Studenten Corps is aangesloten. De Federatie van Unitates en Bonden (niet-erkende corpora) heeft naar aanleiding hiervan gistermiddag in Utrecht een persconferentie gehou den, waarop de Gecombineerde Se naten Vergadering haar standpunt inzake deze kwestie heeft uiteenge zet. Bij monde van de praeses, de lieer W. G. Fischer, heeft zij zich uitge sproken over erkenning van het stre ven van „Catena" en zich daarmede achter de jongste ontwikkeling in Leiden gesteld. Alvorens „Catena" toe te laten tot de federatie, ver wacht de G.S.V., dat deze nieuwe vereniging in de Leidse Civitas zal worden opgenomen. Een verzoek tot waarnemerschap (d.i. een waarnemer van „Catena" toe te laten tot de fe deratie) zal t.z.t. in welwillende over weging worden genomen. ST. NICOLAAS BIJ „ST. ANTONIUS". De bovenzaal van café-restaurant „De Harmonie", welwillend beschik baar gesteld door de heer H. Alsum, bevatte gistermiddag weer een grote schare kinderen, die in gespannen verwachting Sinterklaasliedjes zong, toen de goede heilige met zijn secre taris en Zwarte Piet, binnentrad. In grote stilte luisterden de kinderen daarna, of ook zij bij de Sint werden geroepen om de gebruikelijke verma ningen te aanhoren. Maar diezelfde kinderen, er waren er zo'n goede honderdvijftig, schenen even later de zaal af te breken bij de filmvertoning, die zij te aanschouwen kregen. Wat is er meegeleefd, wat is er genoten! Waarmee we maar willen zeggen, dat ook dit jaar het feest van de afd. Leiden van de R.K. Bond van hotel-, café- en restaurantgeëmployeerden „St. Antonius" wederom zeer goed geslaagd is. Niet alleen enkele tientallen kin deren van leden maar ook de be schermelingen van de Eerw. Zusters Carmelitessen hebben dit jaar weer hun Sinterklaasviering gehad en we menen wel, dat we hun aller tolk zijn, wanneer we het bestuur en het damescomité „Kindervreugde" dank brengen voor de organisatie er van. Maar daarnaast een woord van dank aan mevr. en de heer Alsum voor de geboden gelegenheid om het feest daar te vieren en tevens dank aan al degenen, die door giften in geld of in natura de feestviering hebben mogelijk gemaakt. „St. Antonius" heeft de traditie van vele jaren hooggehouden en wij hopen, dat de afdeling in staat zal zijn dit nog zeer vele jaren te doen onder de energieke leiding van de ijverige secretaris, de heer Joh. van Asperdt. Sinterklaas bracht dezè middag eveneens nog vele bezoeken "bij kin deren van leden thuis, waarbij de zieke kinderen natuurlijk niet wer den vergeten. Een woord van dank aan de heer W. J. M. van Mierlo uit Wateringen, die hiervoor zijn auto ter beschik king stelde, is zeker op*zijn plaats. Eenheid in verscheidenheid. Het standpunt van de G.S.V. werd nader toegelicht door prof. dr. A. C. de Vooys, die er op wees, dat de oor log grotere saamhorigheid gebracht heeft, hetgeen niet wegneemt, dat er groepsvorming kan zijn. Deze groepen mogen niet gezien worden als een doorbreking van de eenheid, wanneer zij zich tenminste deel weten van de Civitas en bereid zijn tot samenwer king. Leiden is er na de oorlog niet in geslaagd, aldus prof. De Vooys, alle mannelijke studenten in één gezellig heidsvereniging onder te brengen. Dit i$ ook niet mogelijk, omdat 3.000 stu denten te veel is voor één vereni ging, waarin de leden elkaar niet zouden kennen. Een dergelijke een heid brengt ongetwijfeld een groter nihilisme mee dan een verscheiden heid van verenigingen; men voelt zich nu eenmaal tot het een of tot het ander aangetrokken, aangepast aan het milieu van de studenten, die uit alle groepen van de bevolking ko men en niet over één kam geschoren mogen worden. De ene student voelt zich thuis in het corps, de ander in een minder traditioneel gebonden unitas. Wel moet er overkoepeling zijn. Beide verenigingen moeten niet te genover elkaar staan, maar door vriendschapsbanden verbonden zijn, zodat er geen schade wordt toege bracht aan de eenheid in de universi taire gemeenschap. Tegen het nihilisme. De praeses voegde hieraan nog toe, dat de G.S.V. niet tegen de Leidse Civitas-gedachte is, maar wel tegen de pretentie van het Leidsch Studen tencorps, dat meent het alleenrecht als gezelligheidsvereniging voor man nelijke studenten te hebben. Spr. be pleitte een vertegenwoordiging van „Catena" in het Consilium van de Leidse Stichting „Pro Civitate". De praeses van „Catena", de heer L. Meermans, voegde er aan toe, dat „Catena" thans ongeveer 100 leden heeft en dat het hoofdmotief van de oprichting het bestrijden van het ni hilisme is geweest. De nieuwe ver eniging wil de Civitas-gedachte niet doorbreken, maar wenst gelijkheid. Reeds zijn er waarnemers van „Ca tena" in het Consilium toegelaten. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift geti teld „Het complex systeem Colla- geen-Mucopolysaccharide in Bind weefsel" de heer W. A. Loeven, ge boren te 's-Gravenhage en thans wo nende te Leiden. Geslaagd voor het candidaats-exa- men godgeleerdheid de heer P. Jan sen Leiden en mej. M. Crèvecoeur, Leiden, voor het doctoraal examen Nederlands recht de heren G. N. A. le Poole Klimmen (L.), O. E. A. D. v. d. Wilk Leiden, F. R. Foortse, Den Haag en W. Lim Apo, Leiden. REÜNIE VAN 4 R. I. Ter herdenking van het feit, dat 140 jaar geleden het 4e Regiment Infanterie werd opgericht, zal op Zaterdag 9 Januari a.s. in de Morsch- poortkazerne te Leiden een reünie worden gehouden. Dan zal ook een gedenkplaat worden onthuld; die tijdens de reünie ter viering van het 125-jarig bestaan aan 4 R. I. werd aangeboden. VERKOOPDAGEN ENDEGEEST. In het kerkje van Endegeest lag gisteren en vandaag, zoals ieder jaar tegen Sint Nicolaas, weer een keur van begerenswaardige artikelen uit gestald. Het waren de werkstukken die de patiënten van Endegeest en Voorgeest in het afgelopen jaar had den vervaardigd en die thans ten verkoop werden aangeboden. Van de mannenafdelingen zagen we speelgoederen, waaronder prachtige poppenhuizen en een complete draai molen en hijskraan, aardige schemer lampjes en wand kalenders. De vrou wen vervaardigden kleedjes en ver schillende soorten handwerken. Bij zonder opvallend en fraai waren de wandkleden met taferelen als de rattenvanger van Hameln. De kinde ren van Voorgeest hadden keurig smyrna- en kelimwerk tentoonge steld. Om hier enige Sint-Nicolaasinko- pen te doen kunnen we ieder raden, want bovendien zijn de prijzen alle aan de lage kant. Deze tentoonstel ling is ook hedenavond geopend, van half zeven tot half tien. Wat lezers schrijven OVERWERK WINKELPERSONEEL. Leiden, 2 December. Juist nu een dezer dagen onder uw „Korreltje" het wijze woord gevon den werd: „Toorn verhindert de wer king van de geest", kwam er een ingezonden artikel, dat naar uw me ning, fel van toon was, toornig van aard dus. Mogelijk is dus hier ook de wer king van de geest wat geremd ge weest, toen inzender de pen in zijn hand had en deswege valt het mis schien te verklaren, dat buiten hetgeen uw redactie gisteravond nog in herinnering bracht ten deze inzender nóg iets vergeten is. In heel veel zaken is n.l. de stille tijd geen onbekende tijd, want er zijn perioden, zo tussen de seizoenen in, door slecht weer of om andere reden, dat er in de winkels vrijwel niets te doen is. De vakken zyn dan al bijge vuld, ze zijn wel drie keer netjes gelegd en er is al wel zes keer stof afgenomen.... Maar de dierbare klant laat verstek gaan! Daaruit volgt, dat deze perioden tevens tij den van niets doen met zich brengen Eigenlijk is dat een soort interne werkloosheid. Alleen het ontslag blijft uit, de baas neemt dat maar voor zijn rekening! Toegegeven, dat hij dat liever doet, dan zijn ingewerk te krachten te laten vertrekken. Maar een strop is het! U merkt dus wel dat de arbeids intensiteit heel anders ligt by het winkelpersoneel dan b.v. bij de me dewerkers van de ambachtspatroon. Er schuilt geenszins overdrijving in om te zeggen dat deze van zijn per soneel vergt, dat het constanter en daardoor ook intensiever werkt. Gedachtig aan die tijden van stilte en niets doen, gaat het dus niet aan, dat in de maar zeer korte tijd dat er eens flink moet worden aangepakt, dadelijk al de hand wordt opgehou den om een extra vergoeding. Dat die vergoeding komt is gisteren al ge zegd, maar sterk wordt het betwijfeld of dit nu wel een recht is. Gelukkig kan gezegd worden, dat verreweg het merendeel van het winkelpersoneel dat inziet en het beste beentje voorzet. Men behoeft dan ook geen socioloog te zijn om te weten, dat „het sociale" niet alléén de werknèmers aangaat endat gezond verstand en gevoel voor rechtvaardigheid niet het uitsluitend voorrecht zijn van de hogere stan den! INSIDER. VERBOND VOOR VEILIG VER] Kruising voorrangs- •weg met een weg welke geen voorrang heeft Geen kleding meer Naar aanleiding van nog steefe binnenkomende verzoeken om verstrekking van kleding uit het rampendepót, verzoekt de wethouder van sociale zaken ons nogmaals mede te delen, dat dergelijke aanvragen, hoe dan ook ingediend persoonlijk, schriftelijk, via de wethouder, de dienst voor sociale zaken of de Sociale Raad niet meer in behandeling genomen kunnen worden. LEIDS DISPUUT NAAR BELGlë. Het Leids Studentendispuut „Ope- ramdemus" zal morgen naar Water loo (België) gaan, waar het zal wor den ontvangen door het gemeente bestuur van Waterloo en de Neder landse ambassadeur in België. Burgerlijke Stand Geboren: Paula dr van P. Por tier en O. de Witt; Lambertus Pe trus Johannes zn van P. J. Ver- plancke en C. E. Prins; Ingrid Hil- legonda Tonia dr van H. M. Hooge- veen en A. M. Verhoeks; Anthonius Johannes zn van A. Z. Vermeij en H. P. Hartwyk; Francicus Jacobus zn van K. Schaaf en A. Otten; Theo dorus Adreas Eligius zn van F. Go- dyla en J. M. J. van Zeist; Anne Marie dr van C. L. J. Vink en J. P. v. Acker. Overleden: N. J. Hulsbosch wedr. 85 jaar. Marktberichten GOUDA, 3 Dec. Kaas. Aanvoer 87 partijen. Prijzen: le soort f 2.10 2.15, 2e soort 2.052.09, extra kwa liteit tot 2.22 per kg. Handel flauw. 'S-HERTOGENBOSCH, 2 Dec. Vee. Op de markt van heden werden aangevoerd: 6045 stuks vee, zijnde: 2707 runderen, 167 lopers 203 vette kalveren, 1629 biggen, 643 nuchtere kalveren, 384^schapen, 34 fokzeugen, 15 geiten, 263 slachtzeugen. De prij zen waren als volgt: melk- en kalf- koeien 160—1180, guiste koeien 565765, zware soorten boven no tering, kalfvaarzen 7151125, klam- viaarzen 620715, guiste vaarzen 585—700, pinken 380—540, gras- kalveren 260340, fokkalveren 90 150, nuchtereslachtkalveren 38 50, zware soorten 6080, drachti ge zeugen 255315, lopers 6790, biggen 3557, schapen 6080. vette schapen 100, vette lammeren 6585. Aanvoer van slachtvee: 840 stuks. Grijzen extra kaliteiten vaar zen 2.75—2.85, le kwf 2.60—2.70, 2e kwal. 2.35—2.50, 3e kwal. 2.15 2.25, worstkoeien 2.002.15, alles per kg geslacht gewicht. Vette kal veren zware soorten van 2.602.85 per kg. lev. gew., prima boven note ring. vette kalveren middenklasse van 2.35—2.55, vette kalveren lichtere soorten van 2.10—2.25 per kg. lev. gew.; nuchtere slachtkalveren 1.25 1.35, zware soorten 1.50—1.65, slachtzeugen 1.571.62, met 4 kg. tarra, prima boven notering. Overzicht: minder aanvoer van rundvee met veel belangstelling, voor de kwaliteiten melk- en kalfkoeien werden goede prijzen besteed, de rest handel kalmer. Minder aanvoer van guiste koeien, handel vlugger, met voor de zware soorten wat hogere prijzen. Grote aanvoer van jongvee, het aanbod was groter dan de vraag, waardoor de handel iets kalmer ver liep. Aanvoer van vette kalveren gewoon, handel vlugger met 'hogere prijzen. Nuchtere slachtkalveren ka^- me handel met iets lagere prijzen. Minder aanvoer van lopers en biggen, vlugge handel met hogere prijzen, Weinig aanvoer van fokzeugen, kal me hiandel met hogere prijzen. Weinig aanvoer van fokzeugen, kalme han.- del, prijzen moeilijk te handhaven. Schapen en vette lammeren handel stroever, prijzen moeilijk te hand haven. Minder aanvoer van slacht vee, handel williger met hogere prij zen. Wonstkoeien duur. Slachtzeugen handel trager met wat lagere prijzen. LEIDSCHENDAM, 2 Dec. Eieren. Aanvoer 37800 stuks. Prijzen: 1800 no. 0 19.10—20.—, 3200 no. 1 18.25 —18.60, 9600 no. 2 f 16.25—16.55. 11500 no. 3 f 14.85—15.30, 10700 no. 4 13.50—13.85; 1000 no. 5 12.50— 13.25. Verder waren aangevoerd: 10 kippen 3.053.50, 5 duiven 0.60, 10 konijnen 4.505.05. TER AAR, 2 Dec. Groente. Witlof I 25—38 cent, idem II 16—23 cent, idem stek 412 cent, spruiten 2229 cent, idem B 1516 cent, Sav. kool 6 cent, rode kool 67 cent, witte kool 4 cent, uien 35 cent, kroten 5 cent, andijvie 611 cent, waspeen 10 18 cent, idem B 6 cent, prei 10 cent, tomaten 29 cent alles per kg., boere- kaal 5560 cent, stoofsla 55—60 cent, per kist, sla I 69 cent, idem n 4 cent bloemkool 9 cent, knolselderij 111 cent per stuk, druiven 71 cent per half kg. Appelen: Bellefleuren 9 cent per kg. VINKEVEEN, 2 Dec. Groente. Prei 89 cent, andijvie 612 cent, waspeen 10 cent, boerenkool 89 ct., witlof I 33—37 en witlof II 20—25 cent per kg.; bleekselderij 57 cent per stuk, peterselie 5 cent en selderij 47 cent per bos. ROELOFARENDSVEEN, 2 Dec. Groente. Tomaten 5.0054.00, glas sla I 6.80—14.—, idem II 3.70— 6.90, slavellen per kist f 0.651.15, andijvie 610, glasandijvie 16 17, boerenkool 710, rode kool 57, uien 3—5, spruiten 2325. witlof I 21—30, witlof II 9—16 per 100. Bloemen. Anemonen 40—45 cent, Asp. Plumovis 3570 cent, Long Island 5176 cent, Loveliness 3551 cent, Am. Aanwinst 4562 cent, Her- co 3749 cent, Mefo 5055 cent, Kaufmann 3247 cent, Champion 43 51 cent, Orchid Beauty 4068 cent, Golden Seal 3452 cent, Narcissen 6065 cent per bos. Long Island 7 15 cent, Am. Aanwinst 69 cent, Kaufmann 47 cent. Aniers 1017 cent per stuk

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3