RIJNSTREEK groent talel Onaangename toestand De besprekingen te Panmoendjon New York zonder kranten K.V.P. van Warmond koos een nieuwe voorzitter Twee paarden op hol Begroting 1954 van Warmond sluitend gemaakt uit reserve DONDERDAG 3 DECEMBER 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN De Rijkswaterstaat zou de Rijks straatweg vanaf Hazcrswoudc tot aan het vogelpark .Avifauna" te Al phen aan den Rijn verbeteren. Er zouden hier en daar gevaarlijke bochten worden weggenomen en en kele gedeelten van die weg zouden, door demping van sloten, verbreed worden. Deels is dit werk begonnen. Gelijktijdig met deze werkzaam heden zouden door de Lichtfabrieken te Leiden de persleidingen voor het aan Alphen aan den Rijn te leveren gas worden gelegd. Ook deze werk zaamheden maakten het nodig dat de weg over die afstand werd opge broken en danig omgewoeld met alle gevaren van dien. Is het voor het autoverkeer bij daglicht al een puz zle om langs en door de kuilen heen te laveren, des te gevaarlijker en moeilijker wordt zulks als de duister nis is ingevallen. Alle moeilijkhe den zijn per slot van rekening nog te dragen als zij van korte duur zijn en een verbetering in het zicht is. Maar bepaald hinderlijk wordt deze situatie, nu het bekend is, dat Rijks waterstaat niet voornemens is de weg verder te verbeteren en het eenmaal aangevangen werk waar schijnlijk zelfs in 1954 nog niet vol tooid zal worden Begrijpelijk is het, dat het gemeen tebestuur van Alphen aan den Rijn, dat ten nauwste bij deze ongewens te situatie is betrokken, zeer ont stemd is over deze gang van zaken bij hei Rijk. Deze rijksstraatweg is niet alleen een belangrijke verbinding met de Sleutelstad en een toegangspoort tot Alphen aan den Rijn, maar even be langrijk als verbindingsweg met het centrum, oosten, zuiden en noorden van het land. Dat een dergelijke ge vaarlijke situatie op een dermate drukke verkeersweg door de hoog ste instantie in het land bestendigd wordt, omdat de nodige contanten op de begroting niet beschikbaar konden, worden gesteld, acht Alphens gemeentebestuur onverantwoord. RESULTAAT TBC-ONDERZOEK In de maanden Mei en Juni werd de bevolking van Alphen aan den Rijn onderzocht op tuberculose Het resultaat hiervan is door het consul tatiebureau in een rapport verwerkt. Blijkens deze gegevens bedroeg het aantal inwoners per 1 Januari 1953 22154. Het aantal personen, dat re gelmatig onder controle staat of kor telings elders was onderzocht be droeg 3750. Het aantal kinderen dat beneden de leeftijd van 2 jaar was en dus niet aan het onderzoek werd onderworpen bedroeg Ö04; in ver band met invaliditeit, ziekte, vacan- tie, emigratie etc. konden 505 perso nen onmogelijk aan de doorlichting deelnemen; 2939 personen weiger den zich aan het onderzoek te on derwerpen, terwijl 460 personen geen gevolg gaven aan de oproep. Het aantal personen, dat aan het onderzoek deelnam bedroeg derhal ve weinig meer dan de helft, t.w. 13596. Bovendien werden 205 per sonen uit andere gemeenten te Al phen aan den Rijn op tbc onder zocht Voor nader onderzoek werden 773 personen opgeroepen, waarvan er 13 niet zijn verschenen. Gecon stateerd werden 2 gevallen van ac tieve longtuberculose, 2 gevallen van een afwijkende vorm van tbc; 101 gevallen van inactieve longtubercu lose, waarvan er 20 op het consulta tiebureau bekend waren; hartafwij kingen hadden 8 personen en 9 had den andere afwijkingen. De Amerikaanse afgevaardigde Ar thur Dean heeft op de bespreking van vandaag de communisten meege deeld; dat de politieke conferentie over Korea wel eens „voor onbe paalde tijd en mischien wel voor al tijd" zou kunnen worden uitgesteld, als zij er op blijven staan, dat Rus land de conferentie als neutraal land bijwoont. De communisten staan op het standpunt dat volgens de bepalingen van de bestandsovereenkomst die lan den als neutraal kunnen worden aan gemerkt, die geen troepen naar Ko rea hebben gezonden. Zij zijn van mening, dat Rusland tot die categorie behoort. New York zit nu reeds zes dagen zonder kranten, omdat 400 cliché-ma kers staken en het andere personeel de krant niet zonder foto's wil laten verschijnen. v De New Yorkers zijn nu niet al leen verstoken van nieuws, maar zij missen ook de stimulans van de ad vertenties. Vele warenhuizen zagen nu reeds hun Kerstverkoop sterk teruglopen, omdat zij niet kunnen adverteren. Een goede reclame dus voor het nut van adverteren. Een houder van een restauratiebedrijf, die zich blijkbaar herinnerde, dat de oudste kranten door „koffij-huishou- ders" werden geëxploiteerd, ging er toe over gestencild nieuws onder zijn klanten te verspreiden. Overdracht ..Avifauna" De acte van overdracht van het Vogelpark „Avifauna" tussen de N.V. Britimy in faillissement en het gemeentebe stuur van Alphen aan den Rijn is vorige week Maandag verleden ten overstaan van notaris jhr. G. J. Stoop te Alphen aan den Rijn. Hier door is de gemeente Alphen aan den Rijn ook juridisch gezien, eigena resse geworden van dit vogelpark. Meer ruimte voor gemeente-diensten Toen het nieuwe raadhuis, een er fenis van burgemeester Visser, vijf tien jaar geleden te Alphen aan den Rijn in gebruik werd genomen, vorm de het een ruime behuizing voor het gemeentelijk apparatuur. Maar de di verse diensten groeiden weldra in in het nieuwe gewaad, zodat het thans bipia een keurslijf is geworden. Zo nauw zelfs, dat het gemeentebe stuur een jaar geleden reeds uitbrei dingsplannen koesterde. Plannen wa ren reeds ontworpen tot de aanbouw van een vleugel (in 1951, 800.000) en de raad sprak er zelfs nog even over. Daarna stierven de uitbouwge luiden snel af Nu het gemeentelijk gasproductie- bedrijf, als alles goed verloopt, straks met ingang van 1 Januari zal wor den opgeheven, zal daar een ruim gebouwen-complex overblijven. Deze gebouwen zullen, volgens recente plannen, van bestemming verande ren. Het gemeentebestuur overweegt thans n.l. om een der gebouwen te doen verbouwen voor de Dienst v. Gemeentewerken. Ook deze dienst is nu in het raadhuis ondergebracht, evenals de gemeentepolitie. Er was ook een tijd, dat overwo gen werd om voor de politie een an der onderkomen te verschaffen. Om reden van een noodzakelijk en voort durend contact van de politie met di verse gemeentelijke instanties is men toen van deze plannen teruggeko men. Nu zal het de dienst van publieke werken zijn, die eerlangs uit heit raadhuis zal verhuizen en haar kan toren zal inrichten in het dan ver bouwde en gemoderniseerde oude gasfabriek. Daar deze dienst in het raadhuis meerdere vertrekken bezet zal door deze oplossing uiteraard een flinke verruiming verkregen worden. Dat het ernst is met deze plannen, moge ook blijken uit het feit, dat er in elk geval 200.000 is •uitgetrokken voor de gedachte ver bouwing. HARTIG HAPJE Dinsdagavond kreeg een dame te Alphen aan den Rijn hevige trek in een hartig hapje. Dat kan per slot van rekening iedereen overkomen. Wanneer een vishandelaar je buur man is, waarom zou je je dan laten kwellen. Buurvrouw wist er wel raad op! Dus: ze stapte naar de buurman, maarvond tot haar grote teleur stelling de deur gesloten. Maar buurvrouw kende nog zoiets als: na sluitingstijd achterom! Zij wist de weg. Waarom zou je het dan niet even proberen? Doch helaas. Ook daar was alles donker. Haar ogen werden, al dwalende, op het sleutelgat gericht. Daar stak zowaar de sleutel nog in. Dan kon de buur man ook niet ver weg zijn. Goe U na buurschap gaf haar moed, oim eens verder poolshoogte te nemen. Alsof zij er thuishoorde ontsloot ze resoluut de deur enwarempel, daar stond een schaal vol vers gebak ken vis heerlijk te geuren Zij bedacht zich niet lang, nam de volle schaal en verdween even snel als ze was gekomen Maar de visman, die laat thuis kwam, vond het niet leuk, toen hij zijn visjes miste. Hij nodigde prompt de politie uit eens naar de dader van de diefstal te „hengelen" Bij daglicht verscheen de recher che op het terrein van de misdaad. Toen zij druk doende was de situatie op te nemen en zoekende was naar mogelijke bewijzen, welke haar op een goed spoor zouden kunnen zet ten, ging bij buurvrouw een lichtje op. Snel kwam ze naar de winkel om de zaak uit te MOEILIJKHEDEN BU VERBRUIKS COÖPERATIE Tengevolge van interne moeilijk heden is het voltallig bestuur van de plaatselijke Verbruiks Coöperatie, (Hooftstraat) te Alphen aan den Rijn en bloc afgetreden. Deze kwestie werd Woensdagavond in een drukbezochte ledenvergade ring behandeld. De besprekingen werden geleid door de heer Bekke ring uit Rotterdam, dir. van de Ne derlandse Veibruiks Coöperatie. Na een toelichting van de heer Bekkering koos de vergadering een nieuw bestuur, waarin twee leden van het oude bestuur zijn herkozen, t.w. de heren J. van Of wegen (Ha- zerswoude-dorp) en J. Bakker (se cretaris), terwijl de heer H. 't Hart (voorheen bestuurslid) herkozen is als commissaris. Voorts werden als bestuurslid gekozen de heren Joh. van 't Wout, D. Visser, A. v. Hars kamp en tot commissaris de heren M. Tuinenburg en F. C. Wentzel. Een dezer dagen worden de bestuurders functies verdeeld; ook zal alsdan een voorzitter worden gekozen. Zilveren jubileum Onder grote belangstelling vierde dhr. A. Hoek stra, adjunctdirecteur van de Mar tha Stichting, zijn zilveren jubileum. De heer Hoekstra, die bouwkundige is, werd het eerst gehuldigd door per soneel en de jongens die bij hem in opleiding zijn. „Zijn" jongens hadden, o.l.v. de heer E. v. d. Bovcnkamp het centraal gebouw tot een feestzaal herschapen. Via een erehaag, die door deze jon gens met hun gereedschappen in de hand werd gevormd, betrad de jubi laris met zijn echtgenote de zaal, waar een officiële en feestelijke ont vangst volgde. In een toespraak, die de heer v. d. Bovenkamp hield ook hij zal bin nenkort in het zilver staan wer den het verleden en het heden 'be licht. De geschenken, die de jubilaris van personeel en jongens mocht ontvan gen, waren door henzelf vervaar digd. Van het hoofdbestuur ontving de jubilaris boeken over kunstge schiedenis. Tijdens de des avonds gehouden drukbezochte receptie sprak ds. J. Th. Meyer, directeur van de Stichting, enkele hartelijke woorden, waarbij mevr. Meyer zich aansloot. Van de directie en personeel kreeg de jubi laris nog een fraaie tas. Hier ontbrak de oud-voorzitter, thans nog bestuurslid, de hoog be jaarde J. A. N. Patijn uit Den Haag, ook niet. Ook ir. J. D. J. Waardenburg, oud directeur van gemeentewerken van Alphen aan den Rijn, thans te Voor burg, kwam met zijn echtgenote de jubilaris en zijn vrouw geluk wensen. St. Nicolaas-bezoek Woensdag middag heeft St. Nicolaas, vergezeld van twee knechten, een bezoek ge bracht aan het IJsclubgebouw, waar de ouden van dagen voor een feest middag bijeen waren. Mevr. WitscheyVan Unen, presi dente van de UVV, waarin dames van alle richtingen vertegenwoordigd zijn begroette de hoge gasten. St. Nicolaas beantwoordde de toe spraak en reikte daarna alle dames en heren een geschenk uit. Tevoren waren de bejaarden ge- tracteerd op taai-taai, speculaas en zoetigheidjes en wat drinken. Al met al heerste er een echt gezellige kin derlijke sfeer bij de oudjes, van wie er enkelen een liedje moesten zin gen tot kwijting van hun „straf' „Ouderzorg" heeft de verjaardag van de Sint gevierd in „Rhenana", waar het er eveneens gezellig toeging. BOSKOOP Beshulstveiling De tijd van de beshulst, dus ook van de beshulstveilingen, is weer aangebroken. Volgens de verwach ting zal er dit jaar voldoende be$- hulst beschikbaar zijn Een blijkbaar niet te voorkomen kwaad, dat zich ook nu weer voordoet, is het euvel dat personen van de gelegenheid, ge bruik maken om hulst tegen zo laag mogelijke prijs, buiten de veiling om, te kopen. Steeds weer zijn er kwe kers. die voor het „contant betalen" zwichten en aan dergelijke personen leveren. De Boskoopse Bloemenveiling moet tot de z.g. kleine veilingen worden gerekend, maar voor de bes hulstveiling is zij toonaangevend. Jaarlijks komen er kopers uit ver schillende delen van ons land de veiling bezoeken. Teneinde de aanvoer van kleine hoeveelheden niet te tijdrovend te maken, is besloten hoeveelheden van ten hoogste drie pakken hulst op karren te veilen. De eerste beshulstveiling zal ge houden worden op Vrijdag 4 De cember a.s. Jeugdgemeenteraad. Binnenkort zal te Boskoop wederom een jeugd- gemeenteraadsvergadering worden gehouden. In deze vergadering zal het z.g. Boskoops Eigen worden be handeld In verband hiermede werd, ter oriëntering, een bijeenkomst in het Gemeentehuis gehouden, waarbij de heer C. Bulk, die over een unieke verzameling lantaarnplaatjes, foto's, kaarten enz. over oud Boskoop, be schikt, met zijn verzameling aanwe zig was. Met grote belangstelling werd een en ander bekeken, waar bij bleek dat Boskoop in de laatste 100 jaren wel wat veranderd is, ze ker voor 90 pet. zo zeide de heer Bulk, en niet in het voordeel. Zo heeft de verbreding van de Gouwe, b.v. de dorpskern wel zeer radicaal gewijzigd, waarbij de ijzeren torens van de hefbrug vreemd aandoen in Boskoops Eigen. HAZERS W OUDE Sint op bezoek. Honderden kin deren zongen gistermiddag, toen de Sint met zwarte Piet van uit de rich ting Boskoop aankwam. In een auto maakte de grote kindervriend aller eerst een rondgang door het dorp, vooraf gegaan door de muziek van de „Harmonie". De Sint en Piet lieten een goedkeurend gemompel horen toen zij langs de winkels reden en de mooie etalages in ogenschouw na men. Langs de gehele route was de belangstelling voor de Sint geweldig. Nadat de voorgenomen route was af gelegd, begaven de Sint en zijn knecht zich naar de zaal van de heer J. Timmermans, waar voor de kinde ren een film werd vertoond. Toen de Sint de zaal binnen kwam, werd hij verwelkomd door burgemeester Den Hollander en de heren van de win kelweek-commissie. Nadat de Sint eerst de kinderen een paar versjes had laten zingen, gaf hij zijn knecht opdracht de kinderen te tracteren op pepernoten. Nadat hij zich ruim een half uur met de kinderen had bezig gehouden, vertrok de Sint met zijn knecht, om een bezoek te brengen aan de zieke kinderen. Na afloop van de film, kreeg ieder kind nog wat lekkers bij het naar huis gaan. Des avonds werd er voor de grotere mensen de Hazerswoudse film en enkele andere films gedraaid. KIND BIJTIJDS UIT HET WATER GEHAALD. Dinsdag zat de heer Harskamp in de Rijn te vissen aan de Lage zijde te Koudekerk. Op het Jaagpad zag hij ter hoogte van Windhorst drie kinderen lopen. Toen hij even later weer keek, zag hij er slechts twee lopen. De heer Harskamp vermoedde een ongeluk en roeide naar de an dere kant, waar hij het derde kind in de Rijn zag drijven. Hij haalde het er uit. Thuis hielp dr. Blaauwen- draad het kind verder. Het is het vijfde kind dat de heer M. Harskamp in 25 jaar uit het water redde. Geboren: Maria Anna d. van Gijsbert de Ruiter en Maria Th. van Leeuwen. Ondertrouwd: Pieter Mulder 47 j. en Geertruida Maria van der Wal 28 j.; Simon Joannes Gerardus de Jong 27 j. en Wilhelmientje Jacoba van Wieringen 27 j. Gehuwd: Laurentius Gerardus Luiten en Cataharina Klazina Jan sen. Overleden: Willemijntje Harkee 66 j.; Cornelis Mourits 77 j. LEIDERDORP St. Nicolaas. De speeltuinver. „Zijloord" vierde gisteren het St. Ni- colaasfeest. De Sint kwam per boot uit Leiden en meerde aan de Zijldijk bij de Spanjaardsbrug. Hij werd met zijn zes zwarte Pieten ontvangen door het bestuur en toegesproken door' voorz. D. Hanson. Daarna volgde een tocht door de straten en huisbezoek bij de leden, waar aan de kinderen geschenken werden uitgedeeld. NIEUWVEEN Biljarten. Gisteravond werden de wedstrijden om het kampioen schap der biljartver. „Dito" voortge zet. De uitslagen voor de beker wa ren als volgt. G. Keijzer won ver rassend van J. van Eijk, G. J. v. d. Berg won van A. J. van Trigt en A. van Eijk wint van J. Gieling, A. J. v. Tigt blijft de leiding behouden, ge volgd door J. van Eijk en A. v. Eijk met een achterstand van 4 punten. De uitslagen voor de medailles wa in: A. SchoorlA. J. van Dam 02; W. Lenting—Th. Notenboom 20; M. WijfjeA. Schoorl 20. Hier heeft J. van Dam onbedreigd de lei ding. Onder voorzitterschap van de heer lid door de heer A. A. Willemsen, die A. Willemsen kwam de K.V.P., afd. Warmond in hotel „De Stad Rome" bijeen. De heer W. L. van Schaik hield een inleiding over het wel zeer actuele vraagstuk „Bouw, volumeverdeling en woningsbouwfi- nanciering". Hij gaf een uitvoerig overzicht van het zeer moeilijke pro bleem bouwvolumeverdeling en d€ normen, die aangelegd worden, om tot 'n zo eerlijk mogelijke toewijzing van bouwvolume per gemeente ko men. Ten opzichte van de toewijzing 'voor de periode 1954 ziet het er, ai dus spr., iets gunstiger uit dan de afgelopen periode. Zo zal de Prov. Zuid-Holland pl.m. 4000 woningen meer toegewezen krijgen. Boven dien zal de toewijzing enige veran dering ondergaan. Zo zullen aan ge meenten die een groot woningtekort hebben meer woningen worden toe gewezen dan aan gemeenten met wei nig tekorten. De bepaling van het woningtekort geschiedt wederom volgens vastgestelde normen. Vervolgens behandelde spreker de woningbouwfinanciering. Ook hier zijn weer talloze voetangels en klem men, maar ook de financiering ge schiedt zo eerlijk mogelijk. Spreker behandelde de verschil lende financieringssystemen, die er bestaan hebben en belandde bij de huidige regeling. Speciale aandacht schonk spreker aan de gunstige regeling, die bestaat voor hen, die gaan bouwen voor zelf- bewoning, nl.l. de extra-bijdrage ge durende 10 jaar van 2% pet., dit om het eigen bezit van een huis te be vorderen. Van de gelegenheid om voorlopige candidaten voor de Prov. Statenver kiezing 1954 voor te stellen werd goed gebruik gemaakt. Door de afdeling Warmond werd voorgedragen jhr. mr. L. A. M. von Fisenne. Door de leden werden voorgedragen de heren L. J. Beu- gelsdijk, J. H. v. Leeuwen te Noord- wijk, A. C. Deereniberg te Schoonho ven en C. P. Vergouwen te Voor hout. Wegens het bedanken als bestuurs- TER AAR VERKLARING VAN VERDRINKINGSGEVAL. Omtrent het verdrinkingsgeval van de 80-jarige Coen Boekesteijn, vernemen wt nog, dat hij Dinsdag avond bij een bewoner was geweest, waav hij wel meer naar de radio ging luisteren. Tegen elf uur was hij naar huis gegaan. Toen men Woensdag morgen het lijk uit het Aarkanaal op haalde stond zijn horloge stil op 10 minuten voor elf. Aangenomen moet dus worden dat de oude man door de duisternis misleid direct te water is geraakt met het bekende noodlot tige gevolg. Dammen en schaken. v Dam- en schaakvereniging „Nooit Gedacht". Uitslagen van gespeelde wedstrijden. Nooit GedachtWoerden 2: W. v. d. Starre (Ter Aar)P Voorbergen (Woerden) 20; W. SnaterseJ. v. a. Laan 20; A. HartveldJ. Ra- vensbergen 20; H. C. A. Broer A van Dijk 20; J. v. d. StarreC. Maas 20; J. D. Costerisniet op gekomen 20; W. van VlietJ. En- de 20; Jac. v. d. StarreH. v. In- gen 2—0; D SpekA. Meer 20; H. MuhrJ. G. Busscher 02. To tale uitslag 182. destijds als gemeenteraadslid werd gekozen en aan de candidaatsstelling de voorwaarde had verbonden, dat hij dan als voorzitter zou moeten be danken, werden candidaat gesteld de heren J. Verluijs en H. Hel voir t. De heer J. Versluijs werd met grote meerderheid van stemmen als be stuurslid gekozen. Bij enkele candi- daatstelling werd de heer A. G. van Leeuwen, bij acclamatie, als voorzit ter gekozen. De heer v. Leeuwen dankte de scheidende voorzitter vooral hetgeen hij in de afgelopen 8 jaar voor de KVP in Warmond in het bijzonder en voor de katholieke samenleving in het algemeen had gedaan. Hij sprak de wens uit, dat de KVP op dezelfde vruchtbare wijze als onder de heer Wilemsen het geval was geweest, zou mogen blijven werken. Namens de afdeling bood hij de heer Willemsen als blijvende herin nering aan de prettige tijd en als dank voor het vele werk door hem verricht, enkele boekwerken aan, welke de heer Willemsen met enkele woorden van dank aanvaardde. SASSENHEIM Geboren: Theodorus Wilhelmus Ma ria en Leendert Petrus Johannes, zns van Tr. W. M. Zandbergen en L. van der Lubbe; Johanna Pieternella, dr. van J. J. van der Schrier en A. Ros kam; Hubertha Petronella Maria, dr van J. P. Burgmij er en A. M. A. de Feijter; Franciscus Hendrikus, zn van J. Brouwer en F. C. Harteveld. Overleden: Willem Krom 63 j. VOORHOUT De twee viervoeters van de foura- gehandel J. Oostdam, die altijd zo broederlijk samen lopen, zijn giste ren even broederlijk op hol gesla gen. De eigenaar reed met zijn twee span op de Leidsevaart. Op de een of andere manier schijnt er iets los geraakt te zijn, waardoor één der paarden en daarna ook de andere begon te slaan en op hol ging.. De bestuurder sprong van de wagen, een luchtbanden-gierbak, waarna deze van de paarden losraakte en de heer J. O. over één der benen reed, om daarna met een geweldige plons in de Leidsevaart terecht te komen. Daar na zijn de paarden met de spoorstok achter de benen, de Herenstraat in- gehold, vervolgens de Dinsdagsche- wetering, om aan het eind daarvan bij de veehouder M. Langeveld het erf op te gaan. Zij holden rond de hooiberg, om daarna tegen een huis muur te botsen, waar zij direct wer den gegrepen. De ontsteltenis was groot en velen De ontsteltenis was groot. Wonder boven* wonder hebben de paarden in hun vaart geen letsel toegebracht. Eén der paarden was aan één been verwond en ook de mond was ernstig bezeerd. De be stuurder kwam er met de schrik en een bezeerd bovenbeen af. Begrotingsvergadering. Naar wij thans vernemen zal de raad der ge meente bijeen geroepen worden ter behandeling van de begroting 1954 Op Donderdag 17 December a.s. De begroting 1954 van Warmond is aan de raadsleden aangeboden. De gewone dienst hiervan is sluitend ge maakt door tot een bedrag van geraamde inkomsten datzelfde jaar te dekken. In feite is er dus een te kort. Dit tekort is weliswaar aanzienlek lager dan oorspronkelijk was ge ƒ25.691.70 te beschikken over de re-1 «amd, hetgeen Kan worden ver- klaard uit de nieuwe regeling tus- serve van batige saldo van vorige jaren. Dit wil dus zeggen, aldus B. en W. in de toelichting, dat de geraamde inkomsten over 1954 tot een bedrag van 26.691.70 tekort schieten om de sen rijk en gemeente betreffende de financiën. Hoewel het wetsontwerp van deze regeling nog moet worden aangenomen, heeft de minister reeds medegedeeld, dat voor de begrotin gen van 1954 reeds rekening kan worden gehouden met de hogere uit. Vool de. HAAGSE POLITIERECHTER. Allemaal zigzaggend op de fiets. De vreemdeling in Leiden en omge ving moet wel een typische indruk van onze streekgenoten hebben ge kregen wanneer hij de Woensdag middagzitting van de Haagse Politie rechter heeft bijgewoond. Immers, aan de lopende band werderi hier personen berecht die, onder invloed van alcohol zijnde, zigzaggend op de fiets hadden gereden. Allereerste eiste de Officier van Justitie ƒ30,boete tegen de niet verschenen spinner A. H. uit Leiden, die in de nacht van 15 op 16 Augus tus de Breestraat per fiets onveilig had gemaakt. Het werd 20,boete. De 39-jarige los-werkman A. O. uit Katwijk had het te Oegstgeest bont gemaakt. Niet alleen reed hij hier op Zaterdag 22 Augustus zigzaggend over de weg, maar bovendien had hij nog vergeten zijn lamp aan te zetten. Hij reeds voorts pardoes tussen twee daar fietsende dames door. Van dit alles wist de verdachte zich ter zit ting maar heel weinig te herinneren. Hij zou twee dagen later jarig zijn boete veroordeeld. Op het Utrechtse Veer had de fa brieksarbeider S. J. B. uit Leiden be schonken op de fiets gezeten. Als ge tuige verscheen de politieman C. W. v. O. In antwoord op 'n vraag van de po litierechter waaruit de in het proces verbaal genoemde wartaal bestond zei de getuige „De verdachte zei waar bemoei je je mee". De politierechter kon dit geen wartaal vinden en merkte op dat hij de indruk had dat deze tirade er dikwijls als gebruike lijk wordt bijgevoegd. Ook deze ver dachte werd beboet en wel met 20,—. Pal achter de vorige verdachte had de schipper P. W. S. beschonken op de fiets gezeten en hij was door de zelfde politieman bekeurd. De agent, weer gevraagd naar de inhoud van de wartaal, kon zich de woorden niet meer herinneren. Verdachte zelf was niet ter zitting verschenen. Ook hier 20,boete. Op de Hoogmadeseweg had de chauffeur J. C. van L. uit Hoogmade op 31 Augustus jl. slingerend ge fietst. 20,boete. Fabrikant zei op verzoek nog eens huichelaar. De fabrikant J. F. S. uit Katwijk was zeer bevriend met de adjunct-inspecteur van de Raad van Arbeid D. H. Op een gegeven moment kregen de vrienden echter en zijn mede-arbeiders hadden ge- een conflict over het invullen van zegd „Kom over de brug". Tegen de formulieren voor meisjes die al of politie had de verdachte gezegd „Ik I niét in loondienst bij de fabrikant leer het van mijn baas". Overeen- I wérkten. In het vuur van het gesprek komstig de eis werd hij nu tot 40,zei de fabrikant tegen zijn vriend ambtenaar „huichelaar". De beledig de vriend ging weg om een getuige te halen en kwam later met een po. litieman terug. Zeg het nu nog eens, zo was de fabrikant gezegd. Deze vond het flauw om niet te bekennen wat hij had gezegd en herhaalde ge trouw „Huichelaar". Hiervoor werd hij geverbaliseerd en thans stond hij terecht voor de Haagse Politierech ter, waar hij bovenstaand verhaal vertelde. De achtergrond van dit ver haal was mede gevormd door een proces, waarin de .vriend aan een an dere zijde stond dan verdachte. De politierechter merkte op dat de fabrikant vroeger al enkele malen was veroordeeld en o.m. eens een straf van drie jaar had gekregen. De officier van Justitie vond dat iemand met zo'n verleden geen reden heeft om critiek uit te oefenen op een ambtenaar op de wijze zoals ver dachte had gedaan. Hij eiste 25, boete. De rechter vond dit te laag en maakte er 40,van. Medebrenging hardhandige ver loofde gelast. Voor de Haagse po litierechter was gedagvaard de bloe mist M. van D. uit Oegstgeest. Deze was echter niet verschenen. Hij zou het meisje A{ P., waarmee hij een paar jaar verloofd was geweest en welke verkering dan weer uit en dan weer aan was, opzettelijk hebben geslagen. De politierechter wilde de jongen en het meisje wel eens zien. Hij hield de zaak daarom aan en ge lastte bij een nieuwe behandeling medebrenging van de verdachte. keringen. Warmond dat in de afge lopen jaren 105.178.44 uit het ge meentefonds ontving, zal thans een bedrag ontvangen van 150.702.74, hetgeen dus een voordeel zal bete kenen van ƒ45.524,30. Aangezien deze uitkeringen vol gens de nieuwe regeling ook over 1953 zullen worden genoten, wordt het oorspronkelijk geraamde tekort op de begroting van dat jaar ad 42.24.756 opgeheven. Globaal gezien kunnen wij dus constateren, dat het voor het dienst jaar 1954 geraamde tekort van 25.691,70 is ontstaan door de stij ging van de uitgaven der gemeente sedert de begroting voor 1953 werd opgesteld. De reserve, waaruit de begroting moet worden sluitend gemaakt, wordt per 1 Jan. 1954 geraamd op 30.000, zodat zij bijna geheel no dig zal zijn om het tekox-t te -dekken. B. en W menen echter te mogen verwachten, dat de reserve batige saldi ook in 1954 wel weder zal kun nen worden aangevuld met een ba tig saldo van het dienstjaar 1953 nadat alle achterstallige inkomsten en uitgaven over dat jaar bekend zullen zijn. Onze verwachting steunt op de er varing, dat de inkomsten en uitga ven der gemeente achteraf, als ook de achterstallige inkomsten en uit gaven van een dienstjaar bekend zijn nog wel meevallen en dat wanneer alle inkomsten en uitgaven in de re kening van het jaar, waarop zij be trekking hadden werden verant woord er nog wel sprake zou zijn van een sluitende gemeente rekening. Mede om deze reden vinden wij in het geraamde tekort vooralsnog geen aanleiding om gebruik te maken van de gelegenheid, welke het aanhangige wetsontwerp tot regeling van de fi nanciële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten geeft om verhoging te vragen van de algemene uitke ring uit het gemeentefonds. Deze ver hoging kan n.l. worden toegepast in dien zich in een gemeente omstan digheden voordoen, welke doen ver wachten, dat de algemene uitkering aanmerkelijk tekort zou schieten in de behoefte der gemeente aan alge mene inkomsten, ald'us B en W. Het nadelig saldo van de Kapitaaldienst wordt geraamd op 95.664,79.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2