De organisatorische opzet van het nieuwe televisiebestel Omroepverenigingen dragen de gezamenlijke verantwoordelijkheid Geld- en huwelijkszwendelaar uit Perzië werd gearresteerd Overtreding loonvoorschriften in talrijke gevallen Ontduiking van deviczenwet door dubbelzinnige opdracht Militairen, die afzwaaien en onder de wapenen komen DINSDAG 1 DECEMBER 1953 i— DE LKIUSE LUURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Reclame toch als bron van inkomsten 1 Volgens de thans aan de Tweede Kamer aangeboden nota van minister Oals over het Televisie vraagstuk blijkt de regering de bestaande omroep organisaties de aangewezen instellingen te vinden om de televisiepro gramma's onder zekere voorwaarden te verzorgen. Gezien de bijzondere p'aats die de omroeporganisaties zich in de Nederlandse maatschappij heb ben verworven, heeft de regering gemeend de televisie in het nieuwe bestel met behoud van een zekere zeggenschap van de overheid toe te vertrouwen aan de samenwerking van deze organisaties. Naast de eigen programma's der omroepverenigingen zal een algemeen programma uitgezonden moeten worden, waarvoor bij een zendtijd van drie uur per week niet meer dan een vierde deel mag worden gereser veerd. Dit aandeel zal bij uitbreiding van de zendtijd geleidelijk moeten worden vergroot tot ten hoogste de helft. Aldus ziet minister Cals de organisatorische opzet van het nieuwe televisiebestel. GEMEENSCHAPPELIJKE VERANTWOORDELIJKHEID. Wat het algemeen programma be treft heeft de regering zich aange sloten bij de vertegenwoordigers van die omroepverenigingen, die op dit gebied een samengaan mogelijk en gewenst achten. Op principiële gron den zijn van de zijde van enkele om roeporganisaties grote bezwaren op geworpen tegen het algemeen pro gramma. Er werd op gewezen, dat de omroepverenigingen een verant woordelijkheid wordt opgelegd die zij niet kunnen dragen. De uitzen ding van algemene programma's zou de kijkers een richtsnoer onthouden in zake de aanvaardbaarheid van de programma's. Naar de mening van minister Cals kunnen deze bezwaren alleen gelden indien iedere bezitter van een tele visietoestel uitsluitend zou kijken naar de programma's van zijn ,ieigen organisatie". De werkelijkheid is echter anders, zeker zolang de zend tijd beperkt blijft en daarom is het van het grootste belang, dat voor zover mogelijk één programma wordt uitgezonden onder gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid, dat voor practisch. alle kijkers aanvaardbaar is. De experimentele periode heeft volgens de minister van O. K. en W. bewezen dat een zodanig program ma voldoende mogelijkheden biedt. In een geregelde televisiedienst, zo zegt de minister verder, zal de uit zending mogelijk moeten zijn van belangrijke kunstzinnige uitvoerin gen, verpozingsprogramma's repor tages, actualiteiten en sportevene menten. Ook zal de zendtijd vol doende moeten zijn om program ma's voor bepaalde groepen, b.v. de jeugd, uit te zenden. Dit zal, aldus de minister, mogelijk zijn indien voorhands de zendtijd gebracht wordt op 12 uur per week, waarme de men niet boven het financieel en artistiek bereikbare uitgaat. DE FINANCIERING. De regering wil in de financiering voorzien door de nodige fondsen ter beschikking te stellen van de organi saties die de uitzendingen verzorgen. Zij zal dit doen in de vorm van ren teloze voorschotten die mogelijk t.z.t. zullen worden terugbetaald. Dit zal afhangen van de opbrengst van de kijkgelden in de toekomst. De mo gelijkheid die de Televisieraad heeft aangegeven om bijdragen te vorde ren van handel, industrie en andere belanghebbenden wijst de regering van de hand. Een mogelijke bron van inkomsten ziet de regering in de uitzending van reclame, doch zij is niet blind voor de bezwaren die daartegen worden ingebracht. De minister onderzoekt thans de mogelijkheid om waarbor gen te scheppen, dat reclame-uitzen dingen op een aanvaardbaar peil blij ven en dat het normale programma daarvan geen nadelen ondervindt. Hij zal de Kamer t.z.t. het resultaat van dit onderzoek mededelen. VERRUIMING ZENDTIJD. den aangevraagd. Over de exploita tie-uitgaven voor 1954 is nog over leg gaande. Voorlopig worden ze ge raamd op 2^ a 3 millioen gulden. De inkomsten uit het kijkgeld worden voor 1954 op 250.000 geschat. Het ligt in de bedoeling de zen der te Lopik te versterken en daar naast drie of vier steunzenders te bouwen, nl. te Groningen, Roermond, Goes en eventueel ook te Enschede, indien verwacht moet worden, dat de andere zenders in de Oostelijke pro vincies niet goed doorkomen. Het drama te Waddinxveen De regering acht het gewenst de Televisie-Stichting in het nieuwe be stel te handhaven, doch in een zo danige regeling, dat een goede sa menwerking niet alleen op technische maar ook op programmatisch gebied gewaarborgd is. Het nieuwe televisiebestel zal ge regeld worden in een Algemene Maatregel van Bestuur, die nog in de loop van dit jaar zal verschijnen. Hierin zullen ook bepalingen worden Verruiming van de televisiezend- opgenomen die het mogelijk maken tijd vraagt uitbreiding van de stu-l zendtijd toe te wijzen aan kerkge- dioruimte. Voor inrichting van het! nootschappen. Voor de uitzending Vitusgebouw te Bussum tot tweede 1 van een algemeen programma naast studio, is een bedrag van 665.300de programma's van de omroepver- nodig. Aanschaffing van een tweede j enigingen pleit volgens de minister reportagewagen vergt 400.000 en verbetering van de ingebruik zijnde wagen 93.000. Voorts kost de over neming en verbetering van de in richting der Irene-studio 590.000. Samen met enkele andere kosten is het feit, dat de uitzendingen mede in verband met de beperkte zendtijd voor een zo groot mogelijk aantal kijkers aanvaardbaar moeten zijn en voorts, dat kostbare doublures moe ten worden voorkomen, terwijl bij er 2.200.000 nodig voor de periode uitwisseling van programma's met tot 1 Januari 1955. het buitenland het Nederlandse pro- I gramma als een „projectie" van Ne- Hiervan zal 'n bedrag van 524.000 derland als geheel beschouwd moet bij aanvullende begroting 1953 wor-i kunnen worden. Haarlemse stewardess werd zijn slachtoffer De 20-jarige Jamshid Hasaemi Naine uit Perzië, die in de afgelopenhjT niet&betaald'had.' jaren van zich heeft doen spreken! w o door zijn huwelijk met een Engelse j u i maand en nadat hij van haar gescheiden werc* m Brusse. gesignaleerd. zich als correspondent in ons land had uitgegeven. Op naam van deze courant wist hij hier naar men gelooft bedragen op te nemen. zich ongerust over de rekening, die Springende autoband niet de oorzaak Zoals het deskundig onderzoek on derzoek gisteren heeft uitgewezen, is het ongeluk bij Waddinxveen, waar bij zes mensen het leven verloren, niet te wijten aan het springen van een der voorbanden. Oorspronkelijk had men dit ver moeden, omdat de opgetakelde wa gen een lege voorband had, doch het onderzoek heeft uitgewezen, dat deze band niet gesprongen is en hoogst waarschijnlijk lek is geraakt, toen de auto na zijn ontsporing een betonnen paaltje ramde. Modernste telefoon centrale ter wereld Aan de Kerklaan te Scheveningen i is gisteren de modernste telefoon centrale ter wereld geopend, die voor de helft electronisch is, dus met toepassing van gasontladings buizen. Na Scheveningen zullen ook Haar lem en Breda zo'n telefooninstallatie krijgen. Twaalf duizend aansluitin gen telt de nieuwe centrale. In overleg met de P.T.T. is deze installatie ontworpen door de te Antwerpen gevestigde Bell-Telepho- ne Manufactory Company. Volgens de directeur van de telefoondienst, de heer M. J M. van Gastel, hoopt men tot 1960 met dit aantal nummers te kunnen toekomen. In plaats van een relais is aan elke abonnélijn thans een electronenbuis aange bracht, waardoor de installatie ge makkelijk te bedienen en te onder houden is en storingen zonder veel moeite zijn op te sporen. In 1950 is men met de proefne mingen voor deze installatie, waar van Scheveningen de wereldprimeur heeft, begonnen. Proefcentrale voor atoomenergie te Nijmegen Bespreking Kath. politieke eenheid Het partijbestuur van de K.V.P. heeft de katholieke werkgemeen schap uit de P.v.d.A. voorgesteld de voorbereidende besprekingen over het herstel der politieke eenheid on- t der de katholieken met inachtneming Ook een Amsterdams hotel maakteen op grondslag van de verklaringen was, met een K.L.M.-stewardess uit Haarlem, die intussen ook uit Perzië is teruggekeerd en zich van hem heeft laten scheiden, is Zaterdagmid dag omstreeks zes uur bij Roosen daal door leden van de koninklijke -marechaussee in de sneltrein van Pa rijsAmsterdam gearresteerd. Hij werd via de Rotterdamse poli tie uitgeleverd aan de recherche van het Amsterdamse hoofdbureau, waar hij aan de tand werd gevoeld in ver band met een aantal tegen hem ont vangen klachten wegens oplichting. Teleurgesteld teruggekeerd, i Hasaemi bracht in 1952 veel op schudding in Engeland en Perzië te weeg door de ruzie, die hij maakte met zijn 19-jarige Britse vrouw. Hij Dat de Amsterdamse recherche hem trachtte op te sporen, was hem blijkbaar niet bekend, of wel hij heeft het risico van een reis naar Neder land willen nemen. Tegenover de po litie verklaarde hij bij zijn arrestatie van plan te zijn geweest naar Am sterdam te reizen, omdat hij daar ,*enkele schulden wilde regelen". van kardinaal J. de Jong en de aarts bisschop-coadjutor mgr. dr. B. J. Alfrink, te beginnen op 16 December in hotel Terminus in Den Haag aldus weet de ..Telegraaf". Gaat de katholieke werkgemeen schap hiermede accoord, na de uit voerige tot nu toe gevoerde brief wisseling tussen haar en het partij bestuur der K.V.P over de grond slag der besprekingen, dan zal ook de K.N.P., bereid zijn aan de voor bereiding der onderhandelingen deel te nemen. De looncontroledienst van het mi nisterie van Sociale Zaken heeft in vele bedrijven een onderzoek in- gesteld naar de naleving van de loon- trachtte destijds zyn zoontje mee te-voorschriften en andere arbeids rug naar Perzië te nemen, hetgeen hem echter niet gelukte. Toen hij al leen naar Amsterdam vloog, ont moette hij in het K.L.M.-toestel een 24-jarigeHaarlemse stewardess, die hij na een kortstondige correspondentie ten huwelijk vroeg. Ook dit huwelijk leed schipbreuk. Deze herfst keerde een gedesillusio neerde vrouw terug naar Nederland. Kort geleden is de scheiding uitge sproken. Hij kwam 't even regelen! Ook Hasaemi zelf begaf zich per vliegtuig naar Nederland. De laatste weken ontving de Amsterdamse poli tie diverse klachten wegens oplich ting tegen hem; één daarvan kwam van een Engels dagblad, waarvoor hij Nederlands succes in Canada voorwaarden. In talrijke gevallen wer den afwijkingen van de rechtens gel dende lonen geconstateerd. Door de controledienst werden ondernemingen met in totaal 265.047 werknemers bezocht. Van deze on dernemingen waren er 7162 of bijna 55 op enigerlei wijze in overtreding. Aan 100.061 werknemers werd een afwijkend loon uitbteaald en wel aan de meesten, nl. 58.348, een te hoog loon, 14.713 werknemers ontvingen een loon, dat lager was dan het hun rechtens toekomende.. Het instellen Twee Nederlandse immigranten in Canada, de broers Gillis en Kees de Putter, geboren te Hoek (Zeeuws-Vlaanderen) wonnen dezer dagen de trofee voor de beste inzending in de groep soyabonen op de „Royal Agri cultural Winter Fair" te Toronto, een groot succes voor deze Nederlanders, die reeds in 1920 naar Canada trokken. De uitreiking van de trofee, direct na de bekendmaking van de uitslag. Kees de Putter (links) en Gillis v rechts) werden met hun Canadese vrouwen geïnterviewd door Ton van Alphen, van de Canadese Radio-omroep. De beide prijswinnaars kregen een zilveren schaal met inscriptie en een chèque ter waarde van 100 dol lar. De trofee werd echter niet hun eigendom. Gouden feest van „St. Deus Dedit" Op Zondag 3 Januari a.s. zal de R. K. Landarbeidersbond „St Deus Dedit" zijn gouden jubileum vieren. De feestdag begint met een plech tige H. Mis in de St. Bavo, welke zal worden opgedragen door de oud geestelijk adviseur van de bond, pas toor A. Cleophas uit Amsterdam, met assistentie van de huidige bondsad- viseur, pastoor Ph. G. A. Hendrik- sen uit De Steeg en de zoon van de vroegere bondsvoorzitter, kapelaan Loerakker. Na de H. Mis is er een koffietafel in hotel Brinkman te Haarlem. In de Haarlemse concertzaal volgt een Jubileumcongres om half twee. Dit congres zal o.a. worden bijge- woond door mgr. J. P. Huibers en i de minister voor P.B.O., de heer A. j C. de Bruyn. Om kwart voor vijf vertrekken de deelnemers naar Krasnapolsky in Amsterdam, waar de dag besloten zal worden met een feestavond. Op 4 Januari zal het bestuur reci piëren in hotel restaurant Brinkman te Haarlem. Onder de titel „Oogst" zal by het julbileum een gedenkboek verschij nen dat geschreven is door de heer v. d. Ploeg, de bondsvoorzitter. Alle leden van de bond zullen ter herinnering aan dit gouden jubileum een wandbordje ontvangen. De ver vaardiging en expeditie hiervan is niet zo erg eenvoudig, want het bondsbureau te Haarlem kraakt mo menteel onder het gewicht van de wandibordjes. Om precies te zijn, be loopt hun aantal de 25.000 stuks. 24-jarige Haarlemse stewardes, die hij tieuitgeleverd aan de recherche van was, met een K.LJV1.-stewardes uit van een strafvervolging werd ook nu slechts als ultimum remedium ge bruikt. Slechts in 411 gevallen of nog geen 6 pet. *-an het aantal over tredingen moest een proces-verbaal worden opgemaakt. Overigens werd volstaan met het geven van monde linge en schriftelijke waarschuwin gen. In een bijzondere bijeenkomst van de Gemeenteraad te Zaandam, gehou den nadat de openbare raadsvergadering was geëindigd, heeft Ir Brouwer, directeur van het GEB te Zaandam, het volgende medegedeeld: De N.V. KEMA gaat weldra over tot inrichting van een proefcentrale voor atoom energie in de oude electrische centrale te Nijmegen. Men hoopt over vijf of acht jaar zo ver te zijn, dat men in de practijk op grote schaal electrici- teit kan opwekken via kernsplitsing. Dit is mogelijk geworden door een vinding van Dr. Went, die onderzoekingen bij KEMA leidt. Ds oude cen trale te Nijmegen. Tegen de industrieel ingenieur B. uit Heemstede is voor de politierech ter van Economische Zaken te Haar lem een boete van 3000.subs. 6 maanden hechtenis geëist. Hij stond terecht voor het overtreden van het deviezenbesluit 1945. Aan de voorwaardelijke straf was de verplichting verbonden, dat ver dachte zijn bezit aan Amerikaanse effecten, dat zich in de V. S bevindt en een waarde van meer dan een ton vertegenwoordigt, binnen 4 maan den in openbare bewaring zal geven Door klaarblijkelijke terughou dendheid van Belgische zijde is er nog steeds geen nieuwe regeling voor de uitvoer van Nederlandse snijbloemen naar België ter ver vanging van de voorlopige welke vandaag afloopt. Intussen mag wor den aangenomen, dat handelaren op de oude voet een uitvoervergun ning voor België kunnen krijgen. Het Alg. Dgbl. verneemt, dat mi nister Mansholt reeds enige weken jeleden zijn Belgische ambtgenoot heeft uitgenodigd, een concept-re geling zijnerzijds voor te stellen, bij gebreke waarvan hij de uitvoer naar België zonder meer zou vrij geven. Volgens de voorlopige rege ling, die vier maanden heeft ge golden, werd de uitvoer beperkt tot 50 procent van 1952 zolang de prijs in België beneden een zeker minimum lag. Op deze brief is een tamelijk ontwijkend antwoord ontvangen van de Belgische nlinister van landbouw Heger, zodat Nederlandse deskundigen ons gisteravond niet konden vertellen, hoe de kwestie nu definitief zal worden geregeld. Lichting 1952-2 gaat grotendeels met verlof Voorlopig, onder voorbehoud van •bevestiging in een defiriitieve groot- verlofbeschikking, is bepaald, dat op 28 Maart 1954 met groot-verlof zul len gaan: a. Het kader en de z.g. „specialis ten" van de lichting 1952-1. b. De dienstplichtigen van de lich ting 1952-2, echter met uitzondering van het kader en de „specialisten", voor wie eerst op 29 Juli 1954 hun eerste militaire oefening een einde zal nemen. RECRUTEN IN 1954 Voor zover het de landmacht be treft zullen de dienstplichtigen van de lichting 1954 in zes ploegen, steeds om de twee maanden onder de wapenen worden geroepen. De eer- TRAGISCH ONGEVAL TE ROTTERDAM. Maandagmiddag tegen half zes heeft zich aan de Brielselaan te Rot terdam een ongeval voorgedaan, waarvan een 21-jarige matroos op de grote vaart het slachtoffer is gewor den. De man verliet zijn huis en stapte op zijn fiets. Na enige meters werd hij ingehaald door een vrachtauto, die met matige snelheid reed. Toen de auto opzij van hem was, keek hij om naar zijn huis. Zijn stuur week uit en raakte de auto. Het slachtoffer kwam te vallen en zijn hoofd kwam met een der wielen in aanraking. Hij werd gewond naar het Zuiderziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. ste indeling zal geschieden in begin Februari. De opkomst bij de zee macht zal voornamelijk eenmaal per vier weken geschieden; die bij de luchtmacht in de loop van de eerste maand van elk kwartaal. BOSSCHE HOF SPREEKT JACHTOPZIENER VRIJ Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft arrest gewezen in de zaak van de jachtopziener B. uit Her wijnen en hem van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. Bij de openbare be handeling had de advocaat-generaal ook vrijspraak gerequireerd. De jachtopziener werd beschuldigd van doodslag, subsidair dood door schuld, in verband met het stropers drama, dat zich op 27 December 1951 te Herwijnen heeft afgespeeld. In een schermutseling met de politieman werd de 22-jarig landbouwer L van Z. door een onverwacht schot uit het jachtgeweer van de opziener dodelijk getroffen. 75-JARIG KLOOSTERJUBILEUM In het klooster St. Joizefoord te Nu land, heeft gisteren onder grote be langstelling uit het gehele land zuster Cleopha (A. M. den Elzen uit Oss) haar 75-jarig kloosterjubileum ge vierd. Zij is o.a. werkzaam geweest te Beverwijk en gedurende meer dan 50 jaar in Doesburg. Onlangs vierde zij in goede gezondheid haar 92ste verjaardag. In de kapel van de zusters heeft de directeur der kloostercongre gatie, de vicarisgeneraal van het bis dom 's-Hertogenbosch, mgr. F. Hen- drikx, een pontificale H. Mis opge dragen welke door de jubilaresse werd bijgewoond. De gehele dag bestond er voor deze bij een Amerikaans inleveringskan toor Ir. B. heeft volgens de ten lastelegging, ondanks herhaalde aan maning door de Nederlandse Bank, deze effecten niet in openbare be waring gegeven. Hij had zyn Ame rikaanse bankier weliswaar opgedra gen de effecten, maar als er aan deze inleveringsplicht ontkomen kon wor den, dan graag. De bankier was hierna niet tot inlevering overgegaan en de effecten zijn nog onder zijn beheer. De officier vond de opdracht van ir. B. nogal dubbelzinnig en wil de daardoor een straf opgelegd zien, die hem zou dwingen de effecten als nog in openbare bewaring te geven. De politierechter zal over 8 dagen uitspraak doen. KAPWERK... Nu vinden wij een vlecht een ouderwetse dracht, maar naar onze mening wordt niet ge vraagd. Dus moeten wij het eens zijn met de mensen, die vol oprecht afgrijzen de resultaten zien van het optreden van een vlechtensnijder in de straten van Den Haag. Na de kuiten prikkers en inktgooiers heeft ook deze secte de Hofstad als operatieterrein gekozen. Drie meisjes zagen reeds hun kapsel door dit ingrijpen aanzienlijk ge wijzigd. De Haagse politie raadt de vlechtendragenden aan het kostbare knoopwerk onder de jas te dragen óf 't heuvelsgewys op te steken. Maar als wij onze mening mogen zeggen.... enfin ziet U maar. Familiegeschil werd bloedig drama Voor de politierechter te Assen heeft gisteren terecht gestaan een 59-jarige landarbeider te Duinen, wegens poging tot doodslag en op zettelijke vernieling. Verdachte leefde reeds enige tijd in onmin met zijn gehuwde kinderen, hetgeen op 21 Augustus van dit jaar tot een uitbarsting kwam. Hij was op die dag in een moedeloze bui in een café verzeild geraakt en had daar meer spiritualiën naar binnen ge werkt dan hij kon verdragen. Na het cafébezoek stapte hij op zijn fiets om naar huis te gaan, doch, juist voor de woning van zijn schoonzoon reed hij tegen een boom en kwam ten val. Meteen trok hij een mes en vloog naar het huis van zijn schoonzoon. Deze trok zich in de woning terug, waarna verdachte een ruit insloeg. De schoonzoon liep daarna naar buiten met een bezem in de hand, waarna het tot een tref fen kwam. Tweemaal sloeg ver dachte met zijn mes en daarna kwam de schoonzoon te vallen. De schoonvader wierp zich toen op hem doch gelukkig wist de toegesnelde familie te voorkomen dat er bloed vloeide. De eis luidde twee maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd' van drie jaar en ver goeding van de aangerichte schade. HOOFDPRIJZEN POSTZEGEL ACTIE ROODE KRUIS. Bij dc hedenmorgen gehouden trekking heeft de heer C. H. Smul ders, Eikstraat 39 te Tilburg, de eer ste prijs, een auto (Peugeot Sedan) in de prijsvraag van de postzegel actie van het Nederlandse Roode Kruis gewonnen. De tweede prijs, een (Vespa)-scooter, gaat naar de heer H. J. L. Mandos, Kerkstraat no. 3 te Boxtel. De overige driehonderd prijs winnaars ontvangen nog bericht. SUBSIDIE VRIJW. ZIEKEN FONDSVERZEKERING In de ontwerp-begroting voor 1954 van het departement van So ciale Zaken en Volksgezondheid is 8 y3 millioen gulden uitgetrokken jubilaresse en oudste inwoonster der! voor subsidiëring Vrijwillige Zie- gemeente veel belangstelling. 1 kenfondsverzekering. 1

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5