Ay^vCi^lóCwOtl/ÏCitll' J Europa groeit, Auto-drama te Waddinxveen eiste gisteren 6 mensenlevens Viering van Maria's jaar Europese ministersconferentie gesloten Autoband sprong en de wagen geraakte te water Bermuda zal Russisch aanbod aanvaarden Sovjet-vriendelijkheid jegens Engeland Kip is beter dan hongerstaken Vergeefse reis naar Formosa A MAANDAG 30 NOVEMBER 1953 M "1 45ste JAARGANG No. 13056 Directeur: c. m. v. HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN maar erg lanêzaam Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. i 6.80. - Advert: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 BRIEF VAN HET EPISCOPAAT De Aartsbisschop-Coadjutor en de Bisschoppen van Nederland hebben van de kansel het volgend schrijven doen voorlezen: Gelovigen, breekt voor ons aan. De Stedehouder van Jezus Christus op aarde, onze roemrijk regerende Paus Pius XII heeft in zijn Encycliek „Fulgens Corona" van 8 Sept. jongst leden ons allen opgeroepen, en dit met grote nadruk, om vanaf Decem ber van dit jaar tot December 1954, het Maria-jaar, zoals Z.H. het noemt, de eeuw-herdenking namelijk van de afkondiging van het dogma der On bevlekte Ontvangenis, geestelijk te vieren in gebed en boete en in na streving van het levensvoorbeeld van Maria. De geschiedenis heeft vastgelegd wat een vreugde de wereld doortrilde toen Paus Pius IX op 8 December 1854 met onfeilbaar apostolisch leer gezag de reeds zo lang en vurig ver beide uitspraak deed, dat de leer van de Onbevlekte Ontvangenis door God is geopenbaard en daarom door alle gelovigen moet wórden aanvaard. En was het niet als een bevestiging van deze uitspraak door Maria zelf toen zij, nog geen vier jaar later, aan dat- onschuldig en eenvoudig kind te Lourdes dit als haar antwoord gaf: „Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis"? Doch is dit, zo vraagt ge wellicht, nu zo gwichtig voor de practijk van ons dagelijks christelijk leven? Van het allergrootste gewicht is het, dat wij de betekenis van Maria in de heilsorde goed kennen, dat wij dieper doordringen in de mysteries, die God in haar heeft gewrocht, in de bedoeling, die God van eeuwigheid af met haar heeft, in haar medewerking met Christus aan het verlossingswerk en het heiligingswerk der zielen, 't Is God zelf, die Maria heeft groot ge maakt en onafscheidelijk verbonden met Christus, niet voor haar alleen, doch voor ons allen. En daarom is zij bezield als met één verlangen, be zig met één werk: de glorie van Gods Zoon, haar zoon, over t3 brengen in alle zielen, moeder te worden niet van één Christus, doch van de mil- lioenen mensenkinderen die allen zijn bestemd om Kinderen Gods te wor den in Christus onze Heer. Maria predikt Christus. Hoe tref fend zegt het Z.H. de Paus in deze Encycliek „Fulgens Corona" Hij roept daarin voor onze ogen op Maria als de Koningin der Apostelen op de bruiloft te Kana en laat haar tot ons zeggen hetgeen zij daar zeide tot de bedienden: „Doet wat Hij u zeggen zal" (Joh. 2, 5). Maria verkondigt Christus en daar mede het enig en volkomen heil voor de wereld. Het is immers duidelijk, dat de oorzaak van alle onheil dat de mensen zo hard en hevig treft, hier vandaan komt, dat zij Christus en zijn Evangelie niet aanvaarden en niet opnemen in hun midden. 't Is opvallend hoe Z.H. de Paus deze leer over Maria onmiddellijk verbindt met verbetering van leven, met de komst en de groei van Chris tus' rijk op aarde. Dit verwondere U echter niet, want liet ligt geheel in de lijn van Gods genadewerking, die ons gewordt door Christus met Maria. Deze uitspraak van Paus Pius IX in 1854 gaf de stoot tot een groeien de Maria-verering, die als gevolg een krachtige opbloei van christelijk le ven teweeg bracht. Zo ook verwacht onze H. Vader Pius XII thans van de viering van dit eeuwfeest een meer Maria-gelijkend gedrag der christenen. Dit is het hoopvolle in 's Pausen oproep: beter worden. Doch de goede daad volgt slechts op goed inzicht en, eveneens goede beginselen helpen pas als zij in prac tijk worden gebracht. Daarom geeft onze H. Vader ook aan, hoe wij dit Maria-jaar behoren te vieren. Op de eerste plaats moet de bete kenis van de H. Maagd en Moeder Gods Maria en het voorrecht van haar Onbevlekte Ontvangenis door het volk beter worden begrepen en dieper worden gekend. Daarom moeten in ieder Diocees 1. daartoe geëigende preken worden gehouden, en 3. Plaatselijk en parochiaal concen- trere zich dit jaar de Maria-verering door de gelovigen rond het Maria beeld in een kapel of op een Maria- altaar. Dit worde in dit jubeljaar zeer druk bezocht en men zorge, dat er onophoudelijk smeekbeden, niet al leen afzonderlijk, maar ook openlijk en gezamenlijk tot onze zoete Moe der worden gericht. Dit zal zeer bevorderd worden door door een smaakvolle versiering van het beeld onzer jubilerende Moeder in kerk en kapel, binnien en buiten, en ook in de huiselijke kring, en dit, zo mogelijk, heel het Maria-jaar door. 4. Diocesaan en streeksgewijze trek- ke men op vastgestelde dagen heel het jaar door in grote processies naar de bedevaartplaatsen, waar de maag delijke Moeder Gods bijzonder wordt i vereerd, om openlijk en op grootse wijze getuigenis te geven van ons ge meenschappelijk geloof en van onze gemeenschappelijke liefde voor de Allerheiligste Maagd. Dat dit op schitterende wijze zal geschieden te Lourdes, daaraan twij felt niemand. En ook het Romeinse volk, dat van ouds Maria zo vroom vereert, zal zich voorzeker verdrin gen rondom het lieve beeld van Ma ria de „Salus Populi Romani", het heil van het Romeinse volk. Veel hebben wij, zo zegt Z.H. de Paus, in de huidige omstandigheden aan Maria te vragen. En dan somt de Vader der gehele Christenheid de grote intenties op, waar hij vol van is en verzoekt ons te bidden tot ver betering van ons leven, te bidden voor de opgroeiende jeugd, opdat zij alleen zoeken wat mooi, wat heilig, beminnenswaard en verheffend is; te bidden voor de volwassenen om christelijke rechtschapenheid en kracht, om heilige huisgezinnen, om vredige rust voor de ouden van da gen; te bidden tot de goddelijke Moeder om brood voor de hongerigen, gerech tigheid voor de verdrukten, het va derland voor verdrevenen, een gast vrij dak voor de daklozen, vrijheid voor de gevangenen; voor de krijgs gevangenen de uiteindelijke terug keer naar huis, voor blinden, naar lichaam en ziel, de vreugde van het stralend licht, voor allen, die in haat en nijd verdeeld zijn, broederliefde, eensgezindheid en een weldadige sa menleving; Kerk toch eindelijk eens over heel de wereld de haar toekomende vrij heid kunne genieten tot waarachtig heil van alle volken; te bidden ook, in deze tijd van gru welijke vervolgingen, voor allen, die belasterd, beroofd en vérvolgd wor den om Christus' naam, opdat zij sterk en ongebroken volharden in het geloof hunner vaderen. Deze eensgezinde smeekbeden moe ten samengaan met godvruchtige boe te werken. Gebedsijver immers strekt de ziel, traint haar tot zware opga ven, doet haar opstijgen tot godde lijke dingen, terwijl de boetvaardig heid ons macht geeft over ons zelf, over ons lichaam vooral, dat tenge volge van de aloude zondeschuld zo sterk de rede en de wet van het Evangelie weerstreeft. Om het gewicht van deze Pauselijk oproep sterk te benadrukken, zullen wij, de Bisschoppen van Nederland, op Dinsdag 8 December, het feest der Onbevlekte Ontvangenis, dit Maria- jaar plechtig openen met een Pon tificale Avond-Mis ieder in zijn ka thedraal. Ook in de parochies en rectoraten worde het Maria-jaar geopend met een plechtige H. Mis op 8 December. In verband hiermede geven Wij aan de H.H. E.E. Heren Pastoors en Rectoren van Rectoraten met eigen grondgebied, die daaraan de voor keur geven, verlof om op de avond van het feest der Onbevlekte Ont vangenis in hun kerk een plechtige M. Mis op te dragen. Wij vertrouwen er hierbij op, dat de gelovigen in gro te getale deze H. Mis zullen bijwonen en onder deze communiceren, in overeenstemming echter met de hier- te bidden vooral, dat de Katholieke voor gegeven bepalingen. Beslissing inzake vorming Volkerenkamer De conferentie van Europese mi nisters, die Donderdag te Den Haag begonnen is, is Zaterdag geëindigd met een zitting van drie uur, waaraan ook de Franse minister van Buiten landse Zaken, Bidault, heeft deelge nomen. Op deze slotzitting besloten de ministers tot vorming van de reeds aangekondigde studiecommissie, die de verdere details moet uitwerken van een Europees statuut en de nog bestaande geschilpunten daaromtrent uit de weg moet trachten te ruimen. Deze commissie, die in Parijs zal ze- Overleg Adenauer-Bidault De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer en de Franse mi nister van buitenlandse zaken, George Bidault, hebben Zaterdagmiddag in hotel Witte Brug twee uur geconfe reerd. Na afloop van hun bespreking werd een communiqué uitgegeven, waarin het volgende werd gezegd: „Na het slot van de Haagse confe rentie hebben dr. Adenauer en de heer Bidault een ontmoeting gehad. Na onderzoek van de resultaten van deze conferentie, speciaal in het ka der der algemene Frans-Duitse be trekkingen, hebben zij over het Saar- probleem gesproken. Zij hebben ge constateerd dat hun gezichtspunten nader tot elkaar zijn gekomen in een mate, die hun voldoende lijkt om het overleg voort te zetten volgens tot dusverre gebruikte proce dure". De twee ministers zullen de studie van het probleem hervatten ter gele genheid van de zitting van het comité van ministers van de Raad van Euro pa, die op 11 December a.s. in Parijs zal worden gehouden. telen, moet op 15 Maart haar rapport aan de zes ministers indienen en daarna zal op 30 Maart in Brussel de volgende ministers-conferentie wor den gehouden om de volgende stap op weg naar de vorming van een Eu ropese gemeenschap te nemen. INLEIDING VAN BECH Na de slotzitting is door de zes mi nisters in de Ridderzaal een pers conferentie gehouden, waarbij zich het feit voordeed, dat geen enkele journalist ook maar één vraag stelde. Er werd alleen een inleiding ge houden door de voorzitter van de ministersconferentie, de Luxemburg se minister Bech, die vooral de aan dacht vestigde op het grote belang van de door de conferentie genomen ibeslissing inzake de vorming van een „Volkerenkamer", die de Tweede kamer van het vormen parlement der op te richten politieke gemeenschap zal zijn. Deze beslissing tot instelling van de Volkerenkamer noemde hij 'n besluit van buitengewoon grote be tekenis. Bech merkte op, dat deze kamer een enorme invloed zou kun nen uitoefenen op de Eluropese poli tiek en daardoor zeer grote mogelijk heden inhoudt. Hij noemde deze be reikte overeenstemming inzake het parlement dan ook de kern van het op de conferentie bereikte resultaat. Gistermiddag tussen half een en een uur is een personen-auto, bestuurd door de 49-jarige Verlinde uit Breda, in de Gouwe te water geraakt. In de auto bevonden zioh zes personen: de vertegenwoordiger Verlinde met zijn 49-jarige echtgenote, de 58-jarige bankbediende De Waard uit Rotterdam met zijn eveneens 58-jarige echtgenote en 22-jarige dochter benevens de 25-jarige verloofde van de dochter, de analyst Bartels uit Rotterdam. Het ongeluk geschiedde ter hoogte van de Burgemeester Trooststraat te Waddinxveen in een bocht van de weg. Twee in de buurt wonende mannen werden gewaarschuwd en sprongen onmiddellijk te water. Zij sloegen een ruit stuk en trachtten zo de inzit tenden te bevrijden. Dezen bleken inmiddels al overleden te zijn. Later heeft een kraanwagen van de firma Hulleman uit Gouda de auto uit het water gelicht. De heer Verlinde had de auto, waarmede het tragische ongeluk is gebeurd, geleend van zijn werkge ver. Men neemt aan, dat de bestuur der de macht over het stuur in de bocht van de Henegouwerweg is ver loren tengevolge van het klappen van de linkervoorband. Het zicht ter plaatse is goed. De auto heeft enkele bermpalen omver gereden en is daar na tegen een waarschuwingsbord voor kabels opgebotst. Vervolgens is hij een ongeveer een meter hoge be schoeiing afgekanteld. Hierna heeft De auto nadat deze met een kraan wagen op de wal was gebracht. Een inspecteur van de Verkeerspolitie bekijkt het voertuig alvorens dit aan een nader onderzoek te onderwerpen. Als zeker aangenomen Wanneer president Eisenhower, Sir Winston Churchill en de Franse premier Laniel op 3 December op de Bermuda-eilanden bijeenkomen, zul len zij besluiten het Russische aan bod om een viermogendhedenconfe- rentie te houden te aanvaarden. Dat wordt zowel te Londen als te Pa rijs als vrijwel vaststaand aangeno men. Waarschijnlijk zullen de Grote Drie. die op Bermuda de gehele Wes- Ambassadeur sprak met Malenkof De nieuwe Britse ambassadeur in Moskou, Sir William Hayter, heeft Adenauer en Bidault in Den Haag Na afloop van de conferentie van ministers van buitenlandse zaken van „Klein Europa" in Den Haag hebben de Franse Minister Bidault en de Duitse Bondskanselier Adenauer nog met elkaar gesproken over de Saar- kwestie. Adenauer (links) en Bidault drukken elkaar de hand. Zaterdag met de Russische pemier, Malenkof, gedurende twintig minuten in een vriendschappelijke sfeer ge sproken over internationale kwesties, aldus heeft een woordvoerder van de Britse ambassade in Moskou meege deeld. Sir William, de eerste Westelijke ambassadeur, die sedert Stalins over lijden door Malenkof wordt onvan- gen, bracht een bezoek aan de Sow- jet-premier in diens particuliere bu reau in het Kremlin. De Sowjet-mi- nister van Buitenlandse Zaken, Mo- lotof, woonde het onderhoud bij. Het onderhoud was van algemene aard en wees niet op een nieuwe richting in het politieke beleid van de Sowj et-Unie. Malenkof heeft geen nadere ver klaring gegejven van de Russische nota aan de drie Westelijke mogend heden van Donderdag jongstleden. In algemene bewoordingen gaf Malenkof uiting aan zijn verlangen naar goede betrekkingen, maar er heeft geen uitwisseling van voor stellen plaats gevonden, aldus ver klaarden bevoegde kringen. Bijzon derheden over het onderhoud zijn nóch van Russische noch van Britse zijde prijsgegeven. Een woordvoerder van de Britse ambassade zeide„Het kan alleen be schreven worden als een beleefd heidsbezoek". Lady Hayter is door mevrouw Mo- lotof uitgenodigd voor een middag thee, terwijl de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, de vorige week de Britse ambassade bezocht heeft om de kro ningsfilm te zien. teljjke politiek jegens de communis tische wereld zullen bespreken, de tekst van hun gezamenlijke antwoord aan Moskou op de conferentie ont werpen. Vooraf zal de Westduitse regering worden geraadpleegd. Men verwacht een minister-confe rentie met de Russen overigens niet eerder dan Januari en ook dan zul len de Westelijke ministers niet naar Berlijn (het door Rusland 'voorge stelde conferentieoord) reizen met hooggestemde verwachtingen. D( standpunten over het Duitse pro bleem het kardinale punt staan immers lijnrecht tegenover elkaar. Het Westen wenst vrije verkiezingen in alle zones, voordat er van een her eniging van het gespleten Duitsland sprake zou kunnen zijn. De Russen hebben dat principe van vrije ver kiezingen tot dusver hardnekkig af gewezen, uit vrees dat in vrije ver kiezingen de communisten in Oost- Duitsland van de kaart geveegd zou den worden. de auto nog een draai gemaakt, waar na hij onder water is verdwenen. De 19-jarige matroos M. Hofman, die Zaterdag j.l. uit een ziekenhuis is ontslagen, en zijn zwager B. Gou- driaan aarzelden, toen zij van het on geluk hadden vernomen, geen ogen blik en sprongen in het ijskoude wa ter om te pogen de inzittenden van auto te redden. Zij sloegen de voorruit van de auto in, doch hun po ging bleek vruchteloos. Ook de hulp, die schippers met roeiboten kwamen verlenen, bleek niet meer nodig. De doktoren P. van der Linde en E. M. L. Hemminga stelden, nadat de licha men aan wal waren gebracht, de dood vast. Burgemeester War naar van Waddinxveen en een pastoor waren ter plaatse aanwezig. Nadat de auto het water was getakeld, werd vastgesteld, dat de achterportieren waren afgesloten. De radio stond nog aan. De lijken zijn overgebracht naar de algemene begraafplaats te Waddinx veen. BENEGAL RAU OVERLEDEN. Sir Benegal Marsing Rau, sedert December 1951 rechter aan het in ternationale gerechtshof in Den Haag, Maandag te Zürich, waar hij reeds enige tijd onder medische behande ling was, in de leeftijd van 66 jaar overleden. Sir Benegal, die in 1938 geridderd werd, verwierf zich vooral na de tweede wereldoorlog internationale faam als leider van de Indiase dele gatie naar de Ver. Naties (1949), voorzitter van de Veiligheidsraad (1950) en lid van de uit dirie per sonen bestaande „Wapenstilstands"- commissie voor Korea. Gisteren, Zondag, is het proces te gen de voormalige Perzische premier Mohammed Mossadeq, die van hoog verraad wordt beschuldigd, voortge zet. Het was de achttiende dag van het proces. Mossadeq gaf Zondag ont wijkende antwoorden. Zaterdag j.l. had dr. Mossadeq ge dreigd in hongerstaking te zullen gaan en daarmede zijn leven binnen drie dagen te zullen beëindigen, doch Zondag gebruikte de oud-premier, zo dra de zitting van het hof was afge lopen, een uitgebreide kippenschotel. Mossadeqs dreiging, zich dood te zullen hongeren, kwam nadat het hof hem gedwongen Kad zich tot de kern der zaak te bepalen, toen hem ge vraagd werd waarom hij opdracht had gegeven standbbeelden in Tehe ran van de overleden vader van de Sjah neer te halen. Zondag gaf Mossadeq toe deze or ders te hebben uitgevaardigd. Hij ver klaarde zich ook verantwoordelijk voor het tegen de huidige minister president, generaal Zahedi, uitge vaardigde arrestatiebevel. Verscheidene malen antwoordde Mossadeq kort op vragen, hieraan toevoegend: „Daar u beloofd heeft mij te zullen laten spreken, zal ik, bij het uitspreken van mijn verdedi gingsrede, uitvoeriger op uw vragen ingaan". Zuid-Korea's president, Syngman Rhee, is per vliegtuig naar Taipeh op Formosa geweest, om daar bespre kingen te voeren met de leider der Chinese nationalisten, Tsjang Kai- sjek. Bij zijn terugkeer verklaarde hij met generalissimus Tsjiang Kai Sjek geen enkel accoord te hebben gete kend. Wel hadden zij gesproken over militaire samenwerking, maar er was niets definitiefs tot stand gebracht. Benoemingen in Bisdom Haarlem Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Pastoor te Rotterdam (O.L. Vr. Alt. Bijst.) de Zeereerw. Heer A. J. Knots; tot ka pelaans aldaar, de Weleerw. Heer A. J. Hogena en G. J. van Dijk; tot pastoor te Rotterdam (Overschie St. Petrus Banden), de Zeereerw. Heer B. J. van Houten, die Rector was van Huize St. Liduina te Schiedam. Tot kapelaan te Haarlem (O.L. Vr. Zeven Smarten), met de opdracht de oprichting van een nieuwe Parochie in Haarlem-Noord voor te bereiden, de Weleerw. Heer A. S. van Rijn. Tot kapelaan te Rotterdam (H. Hil-- degardis), de Weleerw. Heer J. de Bouvère, die kapelaan was te Over- veen. Tot kapelaan te Beverwijk (O.L. Vr. v. Goede Raad) met de opdracht de oprichting van een nieuwe paro chie in Beverwijk voor te bereiden, de Weleerw. Heer R. L. M. v. Ginkel. Tot Rector van Heliomare te Wijk aan Zee, de Weleerw. Heer M. Schip per, die kapelaan was te Haarlem- Noord (O.L. Vr. Zeven Smarten). HOE wordt het weer? (Geldig vafi Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OVERWEGEND DROOG. Aanvankelijk opklaringen maar later weer toenemende be wolking. Overwegend droog weer. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-west en West. Van- nacht iets lagere temperaturen. 1 Dec.: zon op 9.35 en onder 16.32* maan op 3.07 en onder 13.49 uur. Korreltje De toorn hindert de werking van de geest.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1