Mr+Beyen deed concessie namens Nederland Op Haagse ministers-conferentie Diabeticus zal bij gemeente Den Bosch in dienst treden RHEUMATIEKZtïZ KLOOSTERBALSEM Toestand van middenstand niet zó ongunstig P.B.O.-problemen DEKENS OF MIEREN! Wonderlijk lichte straf voor twee opiumhandelaars geëist ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953 DE l.EIDSE COURANT TWEEDE BI.AD De conferentie van Europese mi nisters te Den Haag heeft de zitting van gisterochtend voornamelijk ge wijd aan het bestuderen van de re sultaten van de twee maanden gele den te Rome gehouden conferentie der ministeriële plaatsvervangers. Het secretariaat der Haagse confe rentie heeft tot dat doel een sa menvatting gemaakt van die resul taten, zoals zij in het officiële rap port van de plaatsvervangers waren vastgelegd. De ministers hebben zo doende punt voor punt kunnen vast stellen over welke onderdelen van het Europese Statuut zij het wel en niet met elkaar eens zijn. Als de ministers definitief beslui ten tot de instelling van een perma nente studiecommissie voor de voor bereiding van een Politieke Gemeen schap, zullen aan de hand van het resultaat van dit vergelijkend on derzoek de instructies worden opge steld, waarop deze commissie haar werkzaamheden zal moeten baseren. Bezwaren laten vallen. Minister Beyen verklaarde gister middag. dat de Nederlandse regering haar aanvankelijke 'bezwaren tegen 'n rechtstreeks gekozen Europees parle ment, dat van het begin van de Po litieke Gemeenschap af zou function- neren, heeft laten vallen. In Rome had de Nederlandse de legatie nog haar standpunt verde digd, dat dit parlement de eerste drie jaar door de zes nationale par lementen zou worden gekozen en pas daarna rechtstreeks door de kiezers der zes landen, volgens een door de Politieke Gemeenschap op te stellen Kieswet. Nederland heeft zich nu echter accoord verklaard met het voorstel der vijf andere lan den om dadelijk na het tot stand komen van de Politieke Gemeen schap de „Volkerenkamer" recht streeks te kiezen, mits er voor die tijd een behoorlijke kiesregeling tot stand is gekomen. Het ontwerpen van deze regeling zal ook tot de taak van de studiecommissie behoren. Vervolgens heeft Duitsland zijn bezwaren laten vallen tegen de ver kiezing van de executieve der Poli tieke Gemeenschap door de Raad van nationale ministers. (In Rome had Duitsland verkiezing van dat lichaam door het Europese Parlement voor gestaan). Of de ministersconferentie van daag klaar zal komen, zal veel af hangen van minister Bidault, die te eflder ure nog ter conferentie ver scheen. Diner en receptie. Gistermiddag moesten de ministers reeds vroeg eindigen, om in staat te zijn in het koninklijk paleis te Am sterdam deel te nemen aan het diner, dat Tum werd aangeboden door Hare Majesteit de Koningin. Tegen tienen vertrokken Koningin en Prins weer naar het paleis Soest- dijk. De Nederlandse ministers re den met de overige gasten, die aan het diner hadden aangezeten, naar het Rijksmuseum, waar de beide mi nisters van buitenlandse zaken, de heren Beyen en Luns, recipieerden. Er werden tijdens de receptie geen toespraken gehouden. Wél werden de gasten door het museum rondge leid. Ontslagen-regen bij de Holland-Nautic Gisteren is aan honderd arbeiders en dertig kantoorbedienden van de Holland-Nautic in Haarlem ontslag aangezegd. Zij behoeven Maandag niet meer op het werk te komen. De lonen en salarisen over de afgelopen week en maand zuilen normaal worden uitbetaald. Het is echter du bieus of de lonen en salarissen over de wettelijk voorgeschreven opzeg termijn uitbetaald zullen kunnen worden. POST VOOR MILITAIREN OP WEG NAAR KOREA. Post, bestemd voor militairen van het aanvullingsdetachement N.D.V.N. die op 28 November uit Korea naar Nederland vertrekken, moet op 3, 9, 17 en 22 December in Nederland ter post worden bezorgd. Het adres moet de volgende gege vens bevatten: rang, naam, voorlet ters en legernummer, aanvullingsde tachement N.D.V.N., op thuisreis naar Nederland, Amsterdam, Schiphol, mi litair. Over het gerezen verschil tussen de gemeente 's-HertogeiJ osch en de heer W. A. F. Leenaerts, die op 25 Januari 1952 was benoemd tot direc teur van de dienst voor sociale za ken, doch na twee medische keurin gen niet onvoorwaardelijk geschikt werd verklaard voor genoemde func tie, hebben B. en W. van 's-Hertogen- bosch gisteravond in de raadsverga dering een nota overgelegd. Hierin worden de processen voor het ambtenarengerecht te Arnhem en voor de centrale raad van beroep te #Uw spit, Uw lendenpijn weg met Akker's Kloosterbalsem, die onder de huid doordringt en Uw pijn verdrijft. Spoedig zegt gij: (Advertentie). TWEEDE KAMER Groesbeehse oplichter tot 1 j. en 4 mnd. veroordeeld De51-jarige Groesbeekse kweker en ex-kerkvoogd, die in hoger beroep terecht heeft gestaan van een von nis van de Arnhemse rechtbank, is gisteren door het gerechtshof te Arn hem wegens verduistering tot een jaar en vier maanden gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De procu- rier-generaal had twee jaar gevan genisstraf geëist. De Arnhemse rechtbank had eveneens een jaar en vier maanden met aftrek opgelegd. Verdachte zou o.n.. gelden hebben verduisterd ten nadele van de Chris telijke vereniging „Morgenrood" en de Ned. Herv. gemeente van Groes- beek. Deze verduisteringen belie pen een bedrag van ƒ60.000. Voorts zou hij de gemeente Groesbeek voor 6000 hebben opgelicht. Aan de orde is de begroting van Economische Zaken, de 4de nota in zake de Industrialisatie en de beraad slaging over alle afdelingen. De minister van Economische Zaken, de heer ZIJLSTRA, zegt dat het zwaartepunt bij de - begrotingsbehan deling van dit jaar ligt bij de econo mische situatie in binnen- en buiten land, zowel conjunctureel als struc tureel. Spreker zegt, dat geen ern stige terugslag heeft plaatsgevonden in de productie, de consumptie en de investeringen. De investeringen in het tweede kwartaal van 1953 waren groter dan die van hetzelfde kwar taal in 1952. Spreker zal zich niet wagen aan een conjunctuurprognose. Het is de voorsprong op het gebied van de pro ductiviteit, die de Verenigde Staten van Amerika zo doen domineren bo ven de rest van de wereld. Daardoor is ook de dollar-gap ontstaan. Wij hier bevinden ons thans in een toe stand van aarzelende conjunctuur. Wij zijn economisch afhankelijk van de buitenlandse conjunctuur. Het geheel moet worden bezien uit het gezichtspunt van de industriali- satiepolitiek. Daar acht hij het com- i plex maatregelen voldoende. Spreker zegt, dat men niet te veel de blik op I het verleden moet werpen. Men moet trachten de kapitaalmarkt te j activeren. Hij doet de suggestie om ook in de practijk de kleine aandelen in te voe ren. Hij meent dat het accent op de arbeidsintensieve en hersenintensieve productie dient te liggen. Laten wij toch de uiterste zorg besteden aan onze kostbaarste „grondstof", het mensenmateriaal, dat niet te snel in de maatschappij moet worden afgele verd. In dit opzicht zijn we nog niet ver genoeg. De reusachtige taak van Nederland vraagt het vertrouwen van de gehele bevolking, met name ook van de ondernemers. De hulp van bekwaam en moedig ondernemer schap is nodig. Over de Benelux zegt hij, dat het bedrijfsleven voortdurend bij het overleg wordt betrokken. Het is ver- (Vervolg van pag. 1, tweede blad) BEVRIJDING. De Zaterdag daarop, ongeveer te 10 uur, kwam ik terug in het kamp, pre cies op tijd om te zien, dat de ser geant-majoor op inspectie ging; ik besloot met hem mee te gaan. Toen we in de beruchte „deken-tent" kwa men, zag ik, dat alle bedden voor zien waren van de grijze legerde- kens. „Zo", zei al met. een glimlach naar de sergeant-majoor, „dat staat een stuk beter". „Ja, majoor", zei de aangesprokene stijfjes. mess en bij al de tafelspeeches werd niet éénmaal het woord „mier" ge bruikt. De volgende morgen stonden de manschappen van mijn onderdeel in een dichte rij by mijn kantoor en vormden een grote slinger naar mijn auto, die zij voor die gelegenheid met bloemen hadden versierd. Op dat moment besefte ik pas goed, wat dit afscheid voor me bete kende, te meer. omdat ik er practisch zeker van was, dat ik niet meer naar India terug zou keren; de Engelsen hadden daar hun werk beëindigd. Mijn bagage werd per boot ver zonden ik zelt stapte in het vlieg tuig. Toen ik deze regeling vernam schreef ik met een bedrukt gemoed I al^ mijn bagage maar af, want een heugend, dat de sfeer van vertrou wen tussen het Belgische en Neder landse bedrijfsleven de laatste tijd groeiende is. Dit is een der hoekste nen van de ontwikkeling. DE MIDDENSTAND. De staatssecretaris voor de midden stand, de heer VELDKAMP, zegt, dat hij goede hoop heeft, zeer binnen kort de middenstandsnota, die zo goed als gereed is, aan de Kamer te kunnen aanbieden. De situatie bij de middenstand is niet zo ongunstig als men vaak meent. Dat vloeit voort uit de gunstige conjuncturele situatie. Uit een onderzoek over 1950 bleek, dat meer dan vijftig percent van de kruideniers een netto-inkomsten had van 3000,a 4000,Bij de sla gers gold dit voor 70 percent, bij de textieldetaillisten voor 75 percent. De overige bedrijven hadden een struc tureel bepaald geringe omzet Daar kon de arbeidskracht van de ondernemer en zijn gezin niet vol doende productief worden gemaakt. Voor dit probleem kan niet gemak kelijk een oplossing worden gevon den. Thans is de toestand' echter beter dan in 1950, terwijl het zich in 1954 in nog gunstiger zin zal ontwik kelen. Ook voor de nabije toekomst is nog enige verbetering te wachten. Op langere termijn is dit echter min der zeker, omdat dan de onzekere conjuncturele ontwikkeling in het ge ding komt. In de middenstandsnota zal hy er dieper op kunnen ingaan. Over de examen-eisen in de mid denstandssector is intensief overleg gaande met het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Spreker meent in het algemeen, dat zo groot mogelijke soepelheid dient te worden gebruikt voor de middenstands-credieten met een eco nomische doelstelling. In andere ge vallen dient men minder soepel te zijn. Bij de Nederlandse Middenstands- bank staan voor 60 millioen gulden aan credieten uit voor de midden stand. Bij andere banken zullen vast nog wel credieten uitstaan voor enige honderden millioenen. In de toekomst zal nog meer pu bliciteit aan de richtlijnen voor de credietregeling worden gegeven. Van een wettelijke regeling van het cadeaustelsel zal niet alle heil ver wacht worden. Spreker is van oordeel, dat de or ganen van de P.B.O. regelend dienen op te treden bij het cadeaustelsel. De vormen van dit stelsel, die niet in het raam der P.B.O. kunnen worden be zien, dienen wettelijk te worden ge regeld. Een technische herziening van de Winkelsluitingswet is eerlang wel nodig. De minister voor de PBO, de heer i DE BRUIJN, zegt dat bij optimisme len pessimisme allerlei overwegingen een rol spelen. Het optimisme van spreker ten aanzien van de PBO Eindhoven begint bouw nieuw station Ik liep de tent uit en draaide me bij de uitgang om: ken, als ze ten minste schoon en heel zijn". „Ja, majoor", schreeuwde de on derofficier en uit zijn ogen schoten honderden vonkjes van intens geluk, „EINDELIJK GEVANGEN!" Ik scheen gelijk te krijgen; in En- geland wachtte me geen bagage, „het zal precies gebeuren zoals u doch wel een stralende verloofde, zegt".. Hij salueerde met een vaartje i waarmede ik na een paar weken in en stoof de tent weer binnen. het huwelijksbootje stapte; daarna Die Zondagmorgen werd ik weer, werd ik overgeplaatst naar Duits normaal wakker door de kalme stem land. van mijn oppaser en de geuren van Toen myn vrouw zich daar juist een vers kopje thee; er was geeneen beetje op haar gemak begon te mier te bekennen in mijn tent, en al- voelen arriveerde tegen alle verwach- hoewel ik me opgelucht voelde, be schouwde ik de gehele zaak wel als een vernedering. tingen in m'n bagage, die een reis over de halve wereldboog had moeten maken, om me te bereiken. II Toen mijn vrouw de koffer uit- AFSCHEID. pakte hoorde ik plotseling een ver- T rukte kreet en naderbij gekomen Lange tijd verliep, zonder dat erzag ik m'n vrouw in extase staan veel wereldschokkende gebeurtenis met een prachtige, helgekleurde In- sen in ons kampement plaatsvonden diase deken in haar handen, een af- en toen ik weer met verlof naar En-scheidsgeschenk van mijn Indiase geland ging, was de overdracht van mannen India's leger aan de Indiase regering Bij de deken was een klein mica in volle gang. De dag voordat ik India zou ver- daten, pakte ik met een zwaar hart m'n koffer en gaf al m'n overtollige uniformstukken weg. 's Avonds was er te mijner eer een reusachtige fuif in de officiers doosje; nieuwsgierig maakte ik het open. Het bevatte 't verdroogde lichaam van een vrij grote mier en deze mummie lag op een papiertje, waarop slechts één zin stond: „De koningin is eindelijk gevan- I In Maart aanstaande zal met de bouw van het nieuwe station in Eind- i hoven worden begonnen, de bouw zal j vermoedelijk twee jaar duren. Archi- I tect is ir. K. van der Gaast. Het sta tion zal 45 meter breed, 31 meter diep en elf meter hoog worden. De plaats van het nieuwe gebouw wordt i bepaald door de reeds aanwezige reizigers- en bagagetunnels. De reizi gerstunnel staat in verbinding met de nieuwe stationshal die even breed zal zijn als de voorgevel, 10 meter diep en tien meter hoog. Het plaatskaartenkantoor zal wor den ingericht naar de modernste, in andere nieuwe stations reeds toege paste principes. Boven dit kantoor zullen twee verdiepingen worden ge bouwd waar kantoren van N.S.- diensten worden ondergebracht. Onder het stationsgebouw komt een stalling voor tweeduizend rijwielen. Achter een nog te bouwen stations postkantoor is een bagagetunnel ge projecteerd. Bij het stationsgebouw komt een vrijstaande klokketoren van 25 meter hoogte. Het stationsge bouw zelf zal de reizigers reeds voor de gevel beschutting bieden door een luifel. Op deze luifel wordt een ter ras gevestigd dat de gehele breedte van het gebouw beslaat. Van dit ter ras af zal men uit kunnen zien over het voorplein. steunt op objectieve waarnemingen. Het gaat hier om belangrijke ver anderingen in het maatschappelijk le ven en veranderingen van de ver houding staatmaatschappelijke or ganen. Ten aanzien van de textielindustrie is te verwachten, dat binnenkort een „schap" tot stand komt, evenals in 'n aantal andere bedrijfstakken. Zijn op timisme is dus niet ongegrond. In een aantal andere bedrijfstakken, is echter de totstandkoming van een „schap" niet zo spoedig te verwach ten. Over het middenstandstoporgaan zegt spreker, de gang van zaken met betrekking tot dit onderwerp maar weinig aantrekkelijk te vinden. Deze gang van zaken heeft de PBO-ge- dachte geen goed gedaan. Men is het er over eens dat de SER geen schuld treft. Eerst moeten er twee hoofd bedrijfschappen zijn en daarna kan de SER het besluit nemen tot instel ling van het toporgaan. Hoe eerder men hier tot een oplos sing komt, des te liever zal het spre ker zijn. Men kan hem bij zijn opti misme immers steeds de gang van zaken in de middenstandssector voor houden. Hij is in beginsel bereid, om na on derzoekingen op het terrein van de winstdeling, maatregelen ter voor lichting en stuwing hiervan te be vorderen. Hij acht een bepaald stelsel ten aanzien van de winstdeling nog niet wenselijk. Spreker is gaarne bereid om te overwegen, of de tweede In dustrialisatienota in brochure-vorm kan worden uitgegeven. De heer NEDERHORST (P. v. d. A.) zegt naar aanleiding van zijn toe spraak in eerste termijn enige mis verstanden uit de weg te willen rui men en zijn standpunt te willen ver duidelijken. Spreker en zijn politieke vrienden staan op het standpunt, dat politieke en economische integratie onverbre kelijk samenhangen. Zij hebben dit standpunt altijd verdedigd. Hij acht het echter een ontoelaatbare vereen voudiging van het probleem, als de heer Schouten zegt, dat alleen econo mische en politieke integratie teza men kunnen worden aanvaard. Wat zou er dan dienen te gebeuren, als men bij andere landen op bezwaren stuit? Utrecht in het kort gereleveerd. Bei de instanties verklaarden de gemeen te 's-Hertogenbosch nie*'. ontvankelijk en stelden, dat de heer Leenaerts ge schikt moet worden geacht de functie van directeur voor sociale zaken in vaste dienst met een proeftijd van één jaar te aanvaarden. B. en W. van 's-Hertogenbosch heb ben bij schrijven van 20 November j.L de heer Leenaerts verzocht mee te delen wanneer hij in dienst zal treden. Burgemeester en wethouders stellen in hun nota uitdrukkelijk, dat bij de gevoerde procedure met geen enkel woord de vraag is aangeroerd of een diabeticus al dan niet geschikt wordt geacht een betrekking in over heidsdienst te aanvaarden. Dit in te genstelling met verkeerde mededelin. gen die over dit geschil zouden zijn verspreid, aldus de nota. Het is bur gemeester en wethouders niet be kend, zo zeggen zij, of de heer Lee naerts diabeticus is. Ten aanzien van deze vraag hebben het ambtenaren-' gerecht en de centrale raad van be roep niets beslist. Het geschil heeft slechts betrekking gehad op de vraag of de ten aanzièn van de heer Lee naerts afgegeven geneeskundige ver klaring, welke de kwalificatie „niet onvoorwaardelijk geschikt" voor vaste dienst inhield, al dan niet moest worden beschouwd als een verklaring van „geschiktheid" voor vaste dienst. Huisknecht gedroeg zich als een „feesf'-varken De 23-jarige huisknecht S. te Hil versum, die zich schuil hield voor de politie omdat hij wat op zijn gewe ten had, is thans door de recherche gearresteerd en zal zich te verant woorden hebben o.m. wegens bedrei ging tegen het leven. De man was in de nacht van Woensdag op Don derdag met een vriend de woning binnengedrongen van een bekende, omdat hij nog licht zag branden en vermoedde dat er een feestje was. Hij was zelf door de nodige drank in 'n feeststemming. Op zijn komst werd geen prijs gesteld. De huisknecht werd lastig, ontstak even later zelfs in een dronkemanswoede. Hij begon alles kort en klein te slaan. Ver scheidene ruiten sneuvelden. Toen hij in de ontstane chaos een broodmes ontdekte, ging hij daarmee diverse bedreigingen schreeuwend op zijn „gastheer" af. Deze laatste, die nog een voorwaardelijke straf op zijn boekje heeft, durfde geen gevecht aan. Een wilde jaert door het huis volgde, die er mee eindigde, dat de bedreigde zich in de kelder wist te verbergen. Inmiddels was de politie door omwonenden gealarmeerd. De tierende huisknecht die daar de lucht van kreeg droop af. Hij heeft zich korte tijd schuil weten te houden maar zit nu in de cel. Tijdens de Europese ministercon ferentie te 's-Gravenhage is in de Ridderzaal een tijdelijk bijkantoor van PTT gevestigd. De door dit bij kantoor verzonden correspondentie wordt van een speciaal stempelaf druk voorzien. Het publiek, dat een dergelijke stempelafdruk op zijn cor respondentie wenst, dient zijn post stukken aan de beheerder van dit bijkantoor toe te zenden. MINISTERS DINEERDEN TEN PALEIZE. Ter gelegenheid van de ministers conferentie te Den Haag hebben H.M. koningin Juliana en Z. K. H. prins Bernhard gisteravond aan de deel nemers ervan een diner aangeboden in het paleis op de Dam. Tevens zaten daarbij aan de di- plomatike vertegenwoordigers in Ne derland van de aan de conferentie deelnemende landen en van Neder landse zijde minister-president Drees en de ministers Beyen en Luns. TWEE JAAR GEëlST TEGEN KWEKER-HANDELAAR. Verleden week Donderdag werd de zaak van belastingontduiking door twee Aalsmeerse kwekers-handelaars, die voor de Haarlemse rechtbank diende, geschorst vanwege het late avonduur. Na het verhoor van M. B., die er van werd verdacht ƒ230.000 niet in zijn boeken te hebben verantwoord, was gisteren het woord aan de offi cier van justitie, die de meeste fei ten bewezen achtte, en de overtreding beschouwde als verduistering. Hij liet de mogelijkheid open, dat in het ge heim ook aan andere aandeelhouders in deze zaak van de kwekers een vette kluif was toebedeeld. Vrij fel schetste spr. verdachte als een ka rakterloze profiteur van de Duit sers, een zwarthandelaar en een vir tuoos knoeier, die zó knoeide, dat het onderzoek herhaaldelijk werd vertraagd. De officier betreurde het dat hij uit een der getuigenverkla- De Utrechtse rechtbank heeft gis- ringen de indruk had gekregen, dat termiddag behandeld de zaak tegen een der verdedigers een getuige bij eft" 55-.iariae bnffetchef en diens 26- zich had ontboden om hem tot be paalde verklaringen te beïnvloeden. De eis luidde drie jaar gevangenis straf onder aftrek van het jaar voor arrest. Tot laat in de avond duurde de pleidooien. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Rijkspolitie te Oude water heeft onder verdenking van fraude in ar rest gesteld de 39-jarige J. D., direc teur van het gas- waterleiding- en electriciteitsbedrijf der gemeente. De arrestatie geschiedde op aangif te van het Centraal Bureau voor ve rificatie en financiële adviezen der Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Omtrent aard en omvang van de malversaties kon de politie hangen de het onderzoek geen nadere inlich tingen geven. De arrestant zal ter beschikking worden gesteld van de officier van justitie te Rotterdam. Hij is voorlo pig in zijn functie geschorst. Drie burgers en een militair zijn door de marechaussee gearresteerd we eens vermoedelijke verduistering, diefstal en heling van goederen ten nadele van het riik. De arrestanten zijn een vader en twee zoons, leiders van een firma te Dieren, die o.a. han delt in autobanden. De vierde arres tant is een ser«eant-maioor van een legermagazijn in Bussum. KINDJE VERBRAND DOOR PAP. Het tien maanden oude dochtertje Jantje Leonarda van de fabrieksar beider G. ten Caat te Hoogeveen is het slachtoffer geworden van een tragisch ongeluk. Het kind speelde met haar tweelingzusje in een .kin derledikant je, terwijl de moeder vlak daarnaast bezig was, pap te koken op een gasstel, dat wesens de zeer kleine behuizing van dit gezin, op de vloer stond. Toen de moeder even met iets anders bezig was, boog de kleine zich te ver over de rand van het ledikantje en viel met haar hoofd je in de gloeiende pao. Met ernstige brandwonden aan hoofd en schouder tjes is het kind opgenomen. In de loop van de avond is ze overleden, OUDEN VAN DAGEN VRAGEN Het hoofdbestuur van de Neder landse Bond voor Ouden van Dagen heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid verzocht de ouden van dagen, die een uitkering ontvangen volgens de noodwet ouderdomsvoorziening, een toeslag te verlenen, naast de toeslag, welke door gemeenteliike diensten van so ciale zaken wordt verstrekt aan de ze ondersteunden. Voor 1940 werd te Rotterdam ƒ1. oer week kolen geld verstrekt. Men kon dus 26 eenheden eierkolen be trekken. Thans wordt 3.20 kolen- geld verstrekt, waarvan men slechts ongeveer 14 eenheden eierkolen kan betrekken. Voor zover thans valt te voorzien, zullen de Woltersomse bedrijfsorga nisaties vóór 15 Februari 1954 zijn opgeheven. De minister van econo mische zaken heeft zodoende geen behoefte aan verlenging van de be zettingsregeling, waardoor zij in het leven zijn geroepen en welke bin nenkort afloopt. Enige weken geleden is door het Schippersinternaat te Vreeswijk voor de leerlingen een luchtballonnenwed- strijd gehouden. Tweehonderd lucht ballonnetjes werden door de kinderen opgelaten. Blijkens een bij het inter naat binnengekomen brief heeft het ballonnetje van de 10-jarige Greetje Sybrands, door haar voorzien van een rijmpje en de groeten aan de vin der, een reis gemaakt naar Zweden. De ballon is neer gekomen in de tuin van een mijnheer Sammuelsson in het Zweedse plaatsje Bared in de buurt van Gotenburg. De Zweed deed op zijn beurt de groeten aan Greetje in een hartelijk briefje, dat echter eerst voor haar vertaald moest wor den. Een edel tweetal! Buikpijn op het politiebureau jarige dochter, beiden te- Soest, die waren gedagvaard wegens het voor handen hebben van een hoeveelheid Indische hennepplanten, hetgeen een misdrijf tegen de opiumwet betekent. De buffetchef gaf toe, dat hij eni ge jaren geleden in zijn tuin deze planten had gezaaid, welke door zijn dochter werden verzorgd. Hij had er onlangs enige van verkocht a 70. loen de politie huiszoeking kwam doen, werden er in huis dozen met gedroogde bladeren aangetroffen, die volgens de dochter gebruikt zouden worden voor medische doel einden. Volgens de rechtbank de officier het ten laste gelegde be wezen. Zes maanden met aftrek luidde zijn eis. Mevr. mr BolLion achtte de op zet niet voldoende bewezen en con cludeerde ten aanzien van de man tot vrijspraak, alternatief een gevan genisstraf gelijk aan het reeds on dergane voorarrest. Mej. mr. Haars zeide, dat haar cliënte alleen bladeren in haar be zit zou hebben gehad en geen vruchtdragende toppen, zoals door de wet genoemd. Zij concludeerde tot vrijspraak en ontslag van rechts vervolging. Uitspraak op 11 December. STAKENDE STEMMEN IN RAAD VAN BEERTA. In de gemeenteraad van Beerta Een 24-jarige arbeider die onlangs het Poeder bestemd om te mengen j hebben de stemmen gestaakt over op het station in Bussum werd gea? door sigaretten voor negers, die veel een voorstel subsidie te verlenen aan a bii de familie aan huis kwamen, resteerd wegens inbraak, heeft kans gezien in Bloemendaal te ontsnap pen. Terwijl hij langs plaatsen van zijn ronde gevoerd werd, onder meer Hilversum, Bussum, Laren, Naarden waarbij drinkgelagen en vechtpar tijen werden aangericht. De dochter bleek een bekende figuur te zijn op Katendrecht, waar zij veel kwam en wist hü op het poü- Antwerpen^el"en ^Tanger^Het1 zou^in Soest algemeen bekend zijn tjebüreau te Boemendaal op een ge- ■raffineerde manier er tussen uit te kpijpen. Tijdens het verhoor wendde de in breker buikpijn voor. Onder gelei de werd hij naar de toiletten ge bracht. Dit herhaalde zich enige ma len en de vierde keer geloofde men het wel. Nu kwam hij echter niet terug. Sindsdien heeft men niets meer van hem gezien. De politie mannen hebben er pijn in hun buik van. het nationaal instituut Steun Wettig Gezag. Het college van B. en W. stelde voor op het verzoek om subsidie niet in te gaan, waartegen de heer Sap (PvdA) zich verzette. Hij kreeg steun van de heer De Boer (VVD) en van de burgem. Deze zei aanvankelijk weest, dat er opiumpoeder door dc niet te willen ingaan op het verzoek familie werd verkocht. De officier van justitie noemde de Indische hennep een groot gevaar voor de volksgezondheid en achtte het roken van sigaretten, waarin dergelijke poeder is verwerkt, bui tengewoon gevaarlijk. Volgens hem had de buffetchef geweten, dat het houden van hennepplanten na 1 Juli j.l. wettelijk verboden was en ook ton aanzien van de dochter aohtto subsidie, omdat Steun Wettig Ge zag een regeringsaangelegenheid is, doch stelde later met de heer Sap c.s. voor om toch subsidie te verle nen. Doordat één der raadsleden afwe zig was, staakten de stemmen, zodat het voorstel in de volgende verga dering weer aan de orde zal komen. De communisten toonden zich over deze gang van zaken zeer ontstem»*

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8