Prof. dr. W. Froentjes over: criminalistiek als wetenschap <ii&6 Uiösc&hutspot Ook jeugdige werklozen naar het Gewestelijk Arbeidsbureau De doorlichting op tuberculose bü HUIBERS GASC0MF0REN en WRINGERS Pastoor W. Schmitz sprak voor O.K.O. over „Het Eeuwige Rome" Nabeschouwing over de Leidse gemeente-begroting ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953 DE LEIDSE CGURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Inauguratie te Leiden In het groot auditorium van de Leidse Universiteit heeft prof. dr. W. Froentjes Vrijdagmiddag het ambt aanvaard van bijzonder hoogleraar in de natuurwetenschappelijke cri minalistiek vanwege de Moderman- stichting, met het uitspreken van een inaugurele rede onder de titel „Cri minalistiek als Wetenschap". Prof. Froentjes leidde zijn rede in met een omschrijving van het begip criminalistiek, dat thans een zeer heterogeen terrein omvat, om zich vervolgens te bepalen tot dat terrein dejer wetenschap waarop de natuur wetenschappen de belangrijkste rol spelen. Niet steeds worden in de crimina listiek gebaande wegen gevolgd of verder doorgetrokken, aldus spr. Voor de beantwoording van de vraag of de schilderijen, waarvan Van Mee geren beweerde de maker te zijn, in de 17e dan wel in de 20e eeuw wa ren vervaardigd, was een essentieel criterium of bewezen kon worden dat de verf van deze schilderijen niet een (vroeger gebruikelijke) drogen de olie, doch een kunsthars (een modern product) bevatten. Dit bete kende voor de experts het ontwikke len van een werkwijze, die in de ge schiedenis van het natuurwetenschap pelijk onderzoek van schilderijen nog volledig onbekend was. Er kon bo vendien slechts met enkele milli grammen verf gewerkt worden in dit onderzoo*:, waarin bovendien het kunstharsbestanddeel gering was. Voorts bracht spr. de rol van de na- tuurwetenschappelij ke criminalistiek in herinering bij de bekende kwes tie NaundorifLodewijk XVII, toen een aanvankelijk door een deskundige getrokken conclusie op grond van gegevens over het hoofdhaar op losse schroeven werd gezet door la ter onderrcek. Uitvoerig sprak prof Froentjes over het terrein van onderzoek, dat prac- tisch uitsluitend ten behoeve van de bewijsvoering in die strafzaken is ontwikkeld, waarin verkeersongeluk ken worden veroorzaakt onder de vermoedelijke invloed van alcohol- Beoordeling van de invloed van alco holgebruik blijkt uit de praktijk niet mogelijk te zijn aan de hand van ge tuigenverklaringen, oordeel vafl de verbalisant en verklaringen van de verdachte. Spr. constateerde, dat de methoden van de bloedproef de rech ter een objectief gegeven verschaffen, dat met goed vertrouwen bij de be wijsvoering kan worden gehanteerd. Burgerlijke Stand Geboren: Willibrordus Henricus Wilhelmus, z. van N. H. v. Haarlem en B. C. M. Tempelaars: Johannes Freddy, z. van F. Piepenbripk en J. A. Alkemade; Yvonne Veronica, d. van B. J. Wilmink en G. Stapel; Adriana Willemijntje Elizabeth, d. v. H. J. v. Velzen en E. M. de Jong; Christopher Robin, z. van J. Stam en W. J. v. d. Staaij; Francisca Petro* nella Maria, d. van J. M. Atteveld en J. H. v. d. Born; Frits, z. van P. v. d. Kooij en J. M. *Aleman; Johanna Maria Hendrica, d. v. A. de Wit en A. Boon; Frederica Maria, d. v. J. J: Jonker en M. Bouwhuis; Johannes Petrus Cornelis, z. v. P. J. v. d. Salm en E. P. Kea; Robert, z. van P. Rijs- kamp en M. B^ij. Ondertrouwd: J. C. A. v. d. Bos en C. M. T. Devilee; J. Brouwer en E. J. Struik.M. A. Faasse en G. M. A. Wegman; J. P. Inen en P. Lagas; G. Kalkhoven en J. v. d. Linden; M. Klinkhamer en J. Feitsma; H. Kruijs- wijk en S. Cavé; L. H. van Loon en P. W. Lamers; N. J. Loupattij en A. E. Pattikawa; D. Reitsma en B. J. Ofner; K. M. de Ridder en M. J. van Rij; J. D. Slijkhuis en A. van Laar; H. Verschuren en M. J. C. G. Zon- derop; B. de Jeu en N. Lasander. Oevrleden: H. Weringa, wed. van Groeneveld, 81 j.; H. C. Kuijvenho- ven, vrouw, 45 j.; G. M. Kleinschip- horst, vrouw, 77 j.; C. C. C. Smit, huisvr. van Volkert, 79 j.; A. v. Dam, man, 75 j.; M. Bijker, dochter, 8 w.; A. M. G. L. Hendrikse, huisvr. van Evenwel, 61 j.; G. M. Bouwmeester, huisvr. van v. Haastregt, 53 j. Hutspot-nieuws kan tot MO uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Zaterdag 28 November. Aan de leden van de Ned. Kath. Metaalbewerfcersbond „St. Eloy", afd. Leiden, wordt bekend gemaakt, dat op Zondag 6 December om 9 uur in de St. Lodewijkskerk een H. Mis wordt opgedragen tot intentie van de levende en overleden leden. Een aantal P.T.T.-mensen was Vrij dagmiddag in de directie-kamer van het postkantoor bijeen om afscheid te nemen van de heer S. Brussee, besteller I, die de dienst met pen sioen ging verlaten. De directeur, de heer J. Haber- mehl, dankte de scheidende besteller voor de voortreffelijke wijze, waacop Werkloosheid stifgt Onder invloed van seizoenfactoren senen is voor goede krachten plaats Leidse Biologenclub vierde zesde lustrum De Leidse Biologenclub vierde gis teren haar zesde lustrum. Nadat eer gisteren reeds onderlinge sportwed strijden en een gezellige avond wa ren gehouden, opende de praeses, de heer P. Fuchs, gistermiddag de offi ciële viering. Hij wees er op, dat de biologie al zo oud is als de mens heid: Adam, die de dieren een naam mocht geven, was de eerste systema ticus. De praeses bood vervolgens het erelidmaatschap van de L.B.C. aan de hoogleraren prof. dr. Th. H. van den Honert en prof. dr. D. J. Kuenen en aan de conservator van het Rijksherbarium, dr. S. J. van Ooststroom aan. Prof. dr. H. J. Lam hield hierna, zoals hij het noemde, een jubelrede, waarin hij een soort beschrijving gaf van de leden van de L.B.C. Prof. dr. Johanna Westerdijk .vertelde ver volgens in een lezing Iets over het werk van het centraal bureau voor schimmelcultures. Zij deelde o.a. mee, dat dit bureau, dat thans een col lectie van 9.009 schimmels bezit, in het voorjaar zal worden uitgebreid. Het beituur van de jubilerende vereniging recipieerde na afloop van de bijeenkomst in het Prytaneum. De lustrumviering werd besloten met een feestavond, die tot diep in de nacht duurde. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa- .men Nederlands recht mej. J. C. S. Romijn, Winschoten; idem de heer L. Dorhout, Leeuwarden; voor het can- didaatsexamen psychologie de heer P. van Weeren, Schiedam, idem voor het doctoraal examen psychologie mej. W. R. Klink, Utrecht; voor het doctoraal examen geneeskunde mej. E. M. Salomonson, Scheveningen, id. de heren J. A. P. M. Beekmans, Lei den, P. L. F. H. M. Deckers, Leiden, G. P. van Rees, Vught, A. v. d. Spek, Rotterdam, A. J. M. Stoop, Rotter dam, G. E. Vlassenroot, St. Jansteen en D. Zellenrath, Rotterdam; voor het semi-artsexamen de heren C. H. Arkema, Den Haag, E. C. van Assen, Den Haag, A. N. E. Pols, Nijmegen, P. Roeland, Leiden en W. Vos, Den Haag; voor het artsexamen de dames H. M. Cool, Den Haag, P. Mas Bakal Leiden, idem de heren F. W. Bedier de Prairie, Leiden, H. J. P. M. Dijk huis, Borne (O.), G. Pet, Rijswijk en C. J. Vogelsang, Den Haag. ROTTERDAMSE HOGESCHOOL Aan de Economische Hogeschool te Rotterdam slaagden voor het doc toraal examen economie de heren H. de Tombe en D. van der Top, bei den uit Leiden. KAP-SHOW IN LEIDEN Dinsdag 1 December zal 's avonds om 8 uur in de foyer van de Stads- j gehoorzaal een grote show van de nieuwste coiffures o.a. la nouvel le fronde worden gegeven door de Vereniging Technische Clubs voor het Kappersbedrijf. de Neder-1 landse Vereniging van Onderne mers in het Kappersbedrijf en een 1 fabriek van haarkleurmiddelen. Bovendien zal er ook bont geshowd worden, evenals andere dames- en herenkleding. vertoonde de werkloosheid ook de algelopen periode wederom een stijging. Op 21 November stonden bij het Aroeidbureau Leiden 1223 geheel werklozen ingeschreven, ter wijl daarenboven 131 personen ge plaatst waren op D.U.W.-objecten. Een toename derhalve van het totaal beschikbare aanbod geheel werk lozen en D.U.W. van 106 ,nl. van 1248 tot 1354. De stijging is in hoofd zaak een gevolg van ai vloeiing van arbeidskrachten uit seizoengevoelige bedrijven, o.a de landbouw en de bouwnijverheid. Vergeleken echter met het over eenkomstige tijdstip in 1952 kan van een gunstige ontwikkeling van de werkgelegenheid worden gesproken. Bedroeg het totaal beschikbare aan bod op 22 November 1952 1879, thans bedraagt dit 1354. Een beduidende I afname, vooral wanneer rekening j wordt gehouden met de toename van I de .beroepsbevolking. Vrijwel alle 1 jeugdigen, die na afloop van het schooljaar beschikbaar kwamen, ne men nu een arbeidsplaats in. De vraag naar mannelijk personeel nam iets af, hetgeen een gevolg is van het voldoen aan gelegenheids- aanvragen (extra werk feestdagen). Aan jeugdige krachten, 15 t/m 18 jaar, bestaat grote behoefte. Het aan bod is evenwel miniem. Het is dan ook r.iet overbodig nogmaals de jeugd 2n vooral de ouders te wijzen cp het grote nut van inschrijving bij het Arbeidsbureau. De afdeling Jeugd- bemiddeling bepaalt zich niet alleen tot het tot stand komen van plaat singen, doch verstrekt tevens inlich tingen bij het vinden van een juiste werkkring. Voor hen, die een vak willen leren bestaan goede plaatsings kansen, o. a. in de metaal-, de tex tielindustrie, in het bakkersbedrijf en in de aardewerkbedrijven. Door samenwerking met de landelijke en regionale leerlingstelsels kan tevens worden bevorderd dat de jeugdigen in staat worden gesteld zich tot vak man te ontwikkelen. Voor volwas- in de metaal- en in de textielindustrie Het aantal ingeschreven werkloze vrouwen nam iets af en bedroeg op 21 November 1953, 166. De vraag vertoonde een lichte stijging, nl. van 248 tot 267 en is voornamelijk ge richt op huishoudelijk personeel (pl.m. 110), ongeschoolde krachten winkelpersoneel Ook bestaat i plaalsingsmogelijkheid van kantooA- personeel, o.a. steno-typisten en typisten. De doorlichting op tuberculose van het deel der bevolking, dat woont in de wijk, waarvoor het on derzoek plaats vindt in het gebouw Roodenburgerstraat la (v.m. Israël. Weeshuis), zal op die plaats eindi gen op Woensdag 2 December as. Allen, die daar moesten worden onderzocht, en om welke reden ook, aan hun oproep geen gevolg hebben gegeven, kunnen alsnog worden on derzocht op: Maandag 30 Nov. 1953 van 14.00 16.00 u. en 19.00—21.30 u. Dinsdag 1 Dec 1953 van 9.0012.00 u en 14.0016.30 u. Woensdag 2 Dec. 195.° van 9.00 12.00 u. en 14.00—16.30 u. Ook zij, die aanvankelijk zich niet voor 't onderzoek hadden opgegeven, maar daaraan alsnog willen deelne men, kunnen op bovengenoemde tijd en plaats voor onderzoek nog te recht Prachtige vogelshow in de Kooi In het Verenigingsgebouw „Oos terkwartier" werd gisteravond een vogelshow geopend die door de club van vogelliefhebbers „Avibus" geor ganiseerd is. Honderden vogels die in het verre verleden tropische voor ouders gehad hebben zijn op deze tentoonstelling samengebracht Het is speciaal de kweek van deze kleu rige kwetters waarop de leden zich hebben toegelegd. Op dit gebied zijn in de 4 maanden die de ver eniging bestaat goede resultaten be reikt. Stichtend is het, te horen dat bij deze paarsgewijze opgesloten vo gels geen wanklank weerklinkt. De kleur- en klankrijke verzameling wordt nog aangevuld door de prach tige vlinder-collectie van de heer W. v. d. Broek. Aan deze tentoonstel ling, die vandaag en morgen nog te bezichtigen valt, is bovendien een prijzenrijke verloting verbonden. Voor de beste kweekresultaten werden de prijzen als volgt uitge reikt: Zangkanaries (Harzers) eigen kweek: 1 W. Zitman. Zangkanaries (Waterslagers) eigen kweek: 1. J. H. Goossen. Tropische vogels (eigen kweek): 1. W. Zitman (Zebra-vink - Isabel). hij steeds zijn dienst had verricht, en wees op de belangrijke verbete ring in de salariëring van het perso neel; het pensioen van de heer Brus see is hoger dan enkele tientallen jaren geleden zijn salaris was. Hem werd uitgereikt de legpenning van het bedrijf en een kalender. De heer J. Evers sprak een kort woord na mens het Jubileumfonds en overhan digde een enveloppe met inhoud, terwijl ook de echtgenote, die we gens ziekte niet aanwezig kon zijn, niet vergeten werd. Tot slot sprak een collega, waarna de heer Brussee ont roerd dankte. Dinsdag as. zal het 25 jaar gele den zijn, dat de fa. Jan de Nie en Zo nen op het Kort Rapenburg een win-1 kei in huishoudelijke artikelen open de. Een der firmanten, de heer J. de Nie„ viert dan zijn zilveren jubi leum als leider van deze winkel. De officiële viering wordt echter uit gesteld tot Januari 1954, wanneer her dacht wordt, dat de fa. 60 jaar gele den werd opgericht en de smederij aan de Herengracht 60 jaar bestaaf. In de afgelopen zomer heeft het Sint Franciscus Liefdewerk (Stich ting voor Kath. Sociale Jeugdzorg te Leiden) aan alle Leidse parochie kerken en vele kerken in de omge ving haar jaarlijkse uitgave „De Rijnpost" ten verkoop aangeboden. Behalve bij de St Jozefskerk aan de Herensingel, omdat daartoe toen geen gelegenheid bestond. Welnu, mor gen kunnen ook de parochianen van de oarochie O.L. Vrouw Hemelvaart en Sint Jozef kennis nemen van het geen er in „De Rijnoost" geschre ven staat, want het SFL heeft een aantal nummers bewaard, die mor gen bij de uitgang der kerk ver kocht zullen worden. Neemt u een kwartje extra mee naar de kerk? STADSKOK. Marktberichten VINKEVEEN, 27 Nov. Groente. Spinazie 2732 cent, andijvie 814 cent, waspeen 1013 cent, groene kool 9 cent, prei 813 cent, witlof I 3948 cent, witlof II 2433 cent, boerenkool 12—14 cent, spruiten 28 24 cent, rode kool 9 cent per kg., bloemkool 1236 cent en knolselde rij 11 cent per stuk, bospeen 21 cent per bos. KATWIJK AAN DEN RIJN. 27 Nov. Groente. Waspeen I 8.50 18, waspeen II 6—10.50, bospeen f 2025, breekpeen 2.507.40, rode kool 49.20, groene kool 7.80 9.30, spruiten 15—27, selderie 3.80 4.90, witlof 3034, andijvie 6 9.80, bloemkool 1226, peterselie 3.20—6.10, uien 2.30—5.10, knol- sclderie 4.10—10, sla 4.20—5.30, boerenkool 1011. TER AAR, 27 Nov. Groente. Witlof I 2538 cent, idem H 1425 cent, idem stek 313 cent, tomaten A 1771 cent, idem B 2484 cent, idem C 333 cent, idem CC 312 cent, idem benken 13 cent, idem afw. 218 cent, kroten 56 cent, sprui ten 2024 cent, idem B 15 cent, uien 25 cent, waspeen 1116 cent, andij vie 611 cent. prei 10 cent, sav. kool 47 cent, groene kool 9 cent, rode kool 8 cent, alles per kg., sla 37 ct., bloemkool 812 cent, knolselderij 1013 cent, idem B 15 cent alles per stuk, boerenkool 3046 cent, id. B 1015 cent, stoofsla 1520 cent, per kist; selderij 23 cent per bos; Appelen: Goudreinetten 1014 cent per kg., druiven 70 cent per half kg. Haarlemmerstraat 123, Lelden vindt U een grote keuze in alle RELIGIEUZE ARTIKELEN (Advertentie). Doktersdienst. A.s. Zondag 29 November zal de dienst worden waargenomen door de doktoren De Graaff, Jansen, Nieuwzwaag, Pieter- se en Postel. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lei den wordt van Zaterdag 28 Novem ber 13 uur tot Zaterdag 5 December 8 uur waargenomen dopr de Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24907; en de Apotheek „Tot Hulp der Mensch- heid", .Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgee- ter Apotheek* Wilhelminapark no. 8, Telefoon 26274. VOOR NATUURLIJK UET EMAILLEHUIS Haarlemmerstraat iso-iesb Onder auspiciën van O.K.O. hield pastoor dr W. Schmitz gisteravond een lezing over „Het onsterfelijke Rome" in het parochiehuis van de St. Leonardusparochie aan de Haag- weg. Nadat de secretaris van O.K.O., de heer Diebeis, een welkomstwoord tot de vele aanwezigen gesproken had, volgde een declamatie door mej. van Egmond die met „Als de ziele luistert" en „Het Schrijverke" van Gnido Gezelle de kunstzinnige sfeer van deze avond op fijngevoelige wij ze inluidde. Pastoor Schmitz begon zijn lezing over Rome met eerst een geschied kundig overzicht der eeuwige stad te geven. Uitvoerig gaf hij een be schouwing over de culturen die over deze stad zijn heengegaan. Uit deze inleiding bleek reeds dat pastoor Schmitz een diepgaande studie over Rome gemaakt heeft. Interesant wa ren vooral zijn uiteenzettingen over de Christen-martelaren en de ker kenbouw omstreeks de 15e eeuw. In 1934 en 1950 bezocht spr, Rome, waarvan hij een groot aantal licht beelden vertoonde, die gedeeltelijk door hem zelf gemaakt waren. Met een verrassende kennis van elk détail besprak hij de Sint Pieter, die hij de feestzaal der Christenheid noemde, waarin hij zelfs tot in de top van de koepel geweest was. Hij toonde de San Augustino, de Santé Maria Ara- coeli met de zo vereerde Bambino, de St. Jan de Lateranen, de prach tige St. Paulus buiten de muren, het Pantheon, de Engelenburcht enz., te veel om op te noemen. Opnamen, die hem bijzonder dierbaar waren en waar de parochianen hun pastoor in zijn jonge jaren opzagen afgebeeld. Met „Wie Rome heeft gezien, kan het in de geest nooit meer verlaten", besloot pastoor Schmitz zijn prachti ge lezing over dc stad der zeven heu velen. Nadat mej. van Egmond nog enkele declamaties had gebracht, waarbij zij o.a. met „Idylle" van Alice Nahon veel succes oogste, dankte de heer Diebeis pastoor Schmitz en mej. van Egmond voor deze buitengewone kunstzinnige en leerzame avond. UITBREIDING INSTITUUT VOOR PRAEV. GENEESKUNDE De uitbreiding van he.t gebouwen complex van het Ned. Instituut voor Praeventieve Geneeskunde aan de Wassenaarseweg te Leiden is opge dragen aan de laagste inschrijfster de N.V. Werninks Betonmaatschap- pij te Leiden. Architect van de uit breiding is ir. H F. Mertens uit Bilt- hoven. ^U DE INDRUKKEN van de be- handeling der Leidse gemeentebe groting 1954 wat bezonken zijn, is het mogelijk afstand te nemen van de tails en meer de grote lijn te zien. die door de vier middag- en vijf avondzittingen gelopen heeft. Een grote lijn, die als het ware dwars door de raadzaal is getrokken met de Partij van de Arbeid aan de ene langer te maken dan verleden jaar, nemen er van. Door de voorstellen door zeer uitvoerige beschouwingen in te dienen werd immers reeds vol te houden. De heer Meester deed dit aan de hand van „Vormende Kracht" en riep daardoor de andere fracties in het geweer, die terecht opmerkten, dat dit niet rijmde met de oproep van de heer Meester tot alle raads leden om samenwerking. Tevoren had hij „Vormende Kracht" aanbevo- zijde en de overige partijen aan dellen als leidraad voor alle raadsleden. Mogen wij, nu hel Sint Nicolaas- feest met rasse schreden nadert, nog eenmaal een beroep doen op onze le zers, die in een groot aantal Leidse winkels bovenstaand klompje van het Sint Franciscus Liefdewerk zullen ontmoeten, om niet aan dit spaarpot je voorbij te gaan zonder een gift ge geven te hebben voor het Sint Nico- laasfeest van het S.F.L.? Ook voor deze jongens moet er feest zijn. En daar kunt u voor zorgen! andere. Niet dat de Prot. Chr.-groep, K.V.P., V.V.D. en C.P.N. in broeder lijke eensgezindheid zijn opgetrok ken. Gelukkig niet! Maar wel heb ben zij zich alle zij het op ver schillende terreinen tegen de Par tij van de Arbeid gekeerd. was daarvoor aanleiding te over. De Partij van de Arbeid kwam met 15 zetels (voorheen 13) uit de gemeenteraadsverkiezingen en bezet dus bijna de helft van de 37 raads- zetels. Bovendien werd de gematig- fractieleider, de heer Goslings, vervangen door een uit Amsterdam gekomen leider, de heer Meester, die de politiek tot beroep heeft en er dus alle tijd aan kan besteden. De resultaten van zijn arbeid bleven niet uit Kort vóór de verkiezingen verscheen „Vormende Kracht", een welvaartsplan voor Leiden, gezien door een socialistische bril, in de sa menstelling waarvan de heer Meester een groot aandeel heeft gehad. Met dit plan in de hand trad de P.v.d.A. de behandeling van de begroting te gemoet, bezield met het voornemen de Leidse bakens eens te verzetten Het was voorheen allemaal veel te gemoedelijk gegaan; er moest nu maar eens een frisse wind gaan waaien. Vandaar het P.v.d.A.-voor- stel om niet slechts algemene be schouwingen te houden bij de aan vang van de behandeling, maar, bij ieder hoofdstuk. Terecht merkte de heer Woudstra, Prot. Chr.-fractieïei der, op, dat de meeste raadsleden ook nog een beroep hadden en liever niet langer dan strikt nodig is aan de ^be groting bezig willen zijn. Ooki de burgemeester voelde er niet, yeel voor; het ging dan ook niet door. kans de behandeling toch een dag Wie deze suggestie bestudeert, moet wel tot de conclusie komen, dat het de P.v.d.A. niet mankeert aan zelf ingenomenheid, door te verwachten, dat andere partijen een socialistisch welvaartsplan als leidraad zouden ne men! De heer Woudstra vond het dan ook nodig de P.v.d.A. een lesje in staats recht te geven en betoogde, dat de gemeenteraad geen vertegenwoordi gend college is, waarin vertegenwoor digers van partijen zitting hebben, maar een bestuurscollege, dat slechts tot doel heeft het algemeen belang te dienen, waarbij men zich uiteraard laat leiden door eigen beginselen. De socialisten hebben deze mening wel iswaar bestreden en betoogd, dat zij zich vertegenwoordigers van hun kie zers voelden, maar tenslotte bleek hun deze stelling toch niet houdbaar, want op het laatste moment liet de P.v.d.A. een der leden een verkla ring voorlezen, waarin gezegd werd, dat de P.v.d.A.-fractie zich in de raad beschouwt als vertegenwoordigster van het algemeen belang. F\AN WAREN ER de voorstellen. De P.v.d_A- had maar liefst zes voorstellen ingediend, blijkbaar i: overtuiging, dat men van dik hout planken zaagt. Drie voorstellen wer den op aandringen van B. en W. ten slotte teruggenomen, een vierde na men B. en W. in prae-advies en beide overblijvenden werden zódanig „uit gekleed", dat er practisch een loze huls overbleef, zoals men in ons ver slag van Donderdag heeft kunnen le zen. Met die voorstellen kunnen B. en W. immers alle kanten uit. Nu kunnen wij ons niet aan de in druk onttrekken, dat de P.v.d.A. meer behoefte had aan het indienen van de voorstellen dan aan het aan doende aandacht op de partij geves tigd, hetgeen voor de latere propa ganda van belang kan zijn. De twee overgebleven en „uitge- niet te veel lawaai maken, hoewel de heer Schüller wel eens ondeugend was, en over financiën viel niet veel te zeggen, omdat deze kwestie gro tendeels door het rijk beheerst wordt. Maar tegen sociale zaken konden de klede" voorstellen waren geheel socialisten royaal hun gang gaan. overbodig. B. en W. waren immers reeds van plan een commissie in te stellen, die de bouw van een nieuwe :chouwburg bestuderen zal. Het col- lege had de P.v.d.A. niet nodig om1 te weten, dat hiermede spoed be tracht moet worden, omdat bekend dat de oude schouwburg nog slechts vijf jaar mee kan. Het andere voorstel, betreffende de mogelijkhe den tot stichting van een cultureel centrum en een sportcentrum, was eveneens overbodig. Dat er in Leiden een nieuw zwembad moet komen, weet iedereen. Dat B. en W. zo spoe dig mogelijk stappen zullen onderne men om tot de bouw te geraken, is eveneens duidelijk. Wat het culturele centrum in het Boerhaavekwartier betreft, mogen we even opmerken, dat de (socialistische) wethouder van onderwijs waarlijk niet gestimuleerd behoeft tc worden in zijn culturele plannen; soms zijn we zelfs geneigd tot het tegendeel! handelden o.a. over de stichting van een gemeentelijk vervoersbedrijf, een stadsverwarming en sociaal-cul tureel werk voor de werklozen. De beide eerste pasten nu niet bepaald in de benarde financiële toestand, waarin de gemeente verkeert. Zeer terecht wezen andere fracties er op, dat uiterste zuinigheid betracht moet worden. De heer Kortmann (K.VJP.) drong er bij de wethouder op aan alle wensen van zich af te schuiven en slechts voor het noodzakelijke te zor gen. Met behoud uiteraard van een redelijk verzorgingspeiL Het was ont stellend zo royaal als de P.v.d.A. met de financiën omsprong! Het voorstel betreffende de werk lozen was typerend voor de houding, die de P. v. d. A. tegenover de (ka tholieke) wethouder van sociale za ken heeft, aangenomen. Tegen hun geestverwanten (onderwijs en open bare werken) konden zü uiteraard Wethouder Menken heeft de heren echter behoorlijk de les gelezen, zij het op een vriendelijke maar juist daarom zo duidelijke wijze. In twee gevallen (tehuis voor bejaarden en beroepskeuze-bureau) gaf hij de socialisten duidelijk te verstaan, dat er eerst in hun eigen kring maar eens iets gedaan moest worden, alvo rens bij de gemeente aan te kloppen. Tenslotte doen de katholieken en por- testanten dit ook. F\AT DE HEER MEESTER in zijn aanval op de communisten te ver ging en het zwaarste geschut der de magogie in stelling bracht, is kenne lijk voor de burgemeester aanleiding geweest om aan het slot te verzoe ken zoveel mogelijk alleen maar over gemeentezaken te spreken. Niemand zal ons er van verdenken enige sym pathie met de communisten te heb ben, wanneer we opmerken, dat de heer Van Weizen (C.P.N.) op mees terlijke wijze en waardig geantwoord heeft. Wij willen niet beweren, dat de .feiten, die de heer Meester aan haalde, onjuist waren, maar zij deden niet ter zake en de gebruikte toon deed denken om met de heer Van Weizen te sprekenaan de propa ganda van Göbbels. Er zouden meer opmerkingen te maken zijn, b.v. over de niet ter zake doende poging van de heer Van Stra len (P.v.dJL.) om zijn toehoorders- duidelijk te maken waarom hij als Christen lid van de P.v.d.A. is. Nut teloos, omdat dit niet in de begroting thuishoort. Nutteloos ook omdat er in hogere regionen reeds eindeloos gedebatteerd wordt over deze kwes tie. Het is duidelijk, dat de P.v.d.A. ge tracht heeft van deze begrotingsbe handeling eens iets bijzonders te ma ken, de andere partijen eens te laten zien hoe het nu eigenlijk moet. Dat er bijzonder weinig van terecht geko men is, moge eveneens duidelijk zijn!

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3