DUINSTREEK OPROEP! Gemeenteraad van Hillegom sprak over begroting tot diep in de nacht Begroting heeft f 100.000 tekort BIOSCOPEN ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953 UE LE1USE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 KATWIJK AAN DEN RIJN WJ.C.O. De „Wioo" heeft ook voor dit seizoen weer een winkelweek georganiseeerd. Zo ongeveer de ge hele groep winkeliers doet hieraan mee en de actie zal, zo als het zich laat aanzien van nog groter beteke nis zijn dan vorig jaar. Deze winkel week zal duren van Maandag 30 No vember tot en met Zaterdag 5 De cember. Voor zover het betreft de pa tiënten van de doktoren Bergman, Van der Laan en Hueting, wordt de Zondagse dienst waargenomen door dr. Van der Laan, Rapenburg 1, tel. 2810. LISSE (de Engel) Jaarvergadering K.V.P. In het pa rochiehuis aan de Beekbrug werd de jaarvergadering gehouden van de 2e kieskring van de gemeente Lisse. Het programma op de convocatie bleek zeer aantrekkelijk te zijn, daar het aantal bezoekers meer dan ver dubbeld was, in vergelijking met voorgaande vergaderingen. De penningmeester, de heer S. van Ruiten gaf een volledig verslag van zijn financieel beleid en verblijdde de vergadering met de mededling, dat hij, na aan alle verplichtingen vol daan te hebben, nog een batig saldo had van f 80. Volgens het reglement werd nu uit n iet-bestuursleden een kascommissie samengesteld, waarvoor werden aan gewezen de heren P. van Beek, A. van Zeist en A. Duinenveld. Vervolgens werd overgegaan tot het verkiezen van een nieuw be stuurslid, die de plaats van de heer P. Oosterveer moest innemen. Van de drie candidaten, de heren N. Mens, J. Lamboo en P. van Beek, werd de eer ste met absolute meerderheid geko zen. De tweede stemming, die bepa len moest, welk bestuurslid fungeren zou als voorzitter, werd wederom de heer Mens de aangewezene. De scheidende voorzitter, die door woningbouw gedwongen was gewor den naar Sassenheim te verhuizen, en om deze rede zijn functie in de kieskring moest neerleggen, wenste de nieuw gekozene met hartelijke be woordingen geluk met zijn verkiezing en dankte allen, inzonderheid zijn medebestuursleden, voor de innige en prettige samenwerking, die hij in de vele jaren heeft ondervonden. De nieuwe voorzitter nam nu de leiding van de rest van de avond over en dankte namens de leden de heer P Oosterveer voor het goeds, dat hij tot stand had gebracht en prees hem terecht als een fiere ridder, die voor de goede zaak nimmer strijdensmoe De pastoor roemde inzonderheid zijn onkreukbare eerlijkheid, waar mee hij de zaak gediend had. De heer W. van Dijk bood als een stoffelijk bewijs van de sympathie van bestuur en leden, een vulpen aan. Zakelijk werden nu de laatste pun ten der agenda afgewerkt. De heer W. van Gerven gaf een verslag van het Partijcongres en in de rondvraag stelde de heer J. van Dijk voor in een schrijven aan de minister, het misnoegen van de afdeling kenbaar te maken over de woningbouw, waarbij te weinig rekening met het grote ge zin wordt gehouden. De heer P. Oosterveer nodigde de voorsteller uit schrijven te richten aan de partijraad, die zeker nog meer geprikkeld zou worden, een grotere drang voor verbetering bij het mini sterie uit te oefenen. De heer N. Mens informeerde ten slotte naar do feitelijke toestand van het onderwijs voor meisjes, nu de naaischool der zusters opgeheven was. De heer P. Romijn stelde hem ge rust met de mededeling, dat de nieu we huishoudschool volledig opleidde voor het behalen der gewenste diplo- NOORDWIJK De Zondagsdienst zal deze week worden waargenomen door dr. Kruyt. De Duinrand-apotheek is ge opend van 11.301 uur en 4.305.30 uur. Voor spoedgevallen doorlopend. Oudste inwoner. In een uitste kende gezondheidstoestand en nog helder van geest hoopt Opoe Abs- woude, wonende aan de Offemweg Maandag 30 Nov. haar 97e verjaar dag te vieren. Het zal haar op die dag niet aan belangstelling ontbre ken. Wachtverbod Kerkstraat Door B. en W. is vastgesteld een wacht verbod voor de linkerzijde van de Kerkstraat, gerekend vanaf de Hei lige Geest weg. Voor deze smalle, doch zeer drukke straat is dit wel een zeer gewenste bepaling. Winkels langer open Geduren de de St. Nicolaas-actie zullen de winkels van 30 Nov tot en met 4 Dec. geopend mogen zijn tot 's av. 9 uur. Ook de Dinsdagmiddag-slui ting vervalt in deze periode. OEGSTGEEST KATH. VROUWENBEWEGING „Vrouwen in vreemde landen", zo luidde de titel van de causerie ge houden door zr. Willibrord, medische Missiezuster uit Heerlen. De presi dente, mevr. M. Creyghtonv. d. Berg opende de bijeenkomst met de chr. groet en deelde mede, dat er namens de afdeling een protest-tele gram verzonden was aan de Poolse gezant om de gevoelens van medele ven te vertolken met het grievend onrecht het Poolse volk aangedaan door de gevangenneming van Kar dinaal Wyszynski. Daarna las de secr.esse mevr. J. Staalvan Sant- vliet het verslag voor van de jaar vergadering, verder een brief aan H. M. Koningin Juliana in verband met haar eerste lustrum als „Konin gin der Nederlanden" en het ant- .voord op deze brief. Hierna kreeg aan de leden van de IJsclub Katwijk (Tennisbanen) voor de LEDENVERGADERING te houden op Woensdag 2 Dec. '53 in het Paviljoen van het Tennispark. Gezien de gunstige resultaten van het vorig seizoen deelt het Bestuur der IJsclub haar leden mede, dat zij de contributie voor het aanstaande sei zoen thans als volgt heeft kunnen vaststellen (zulks in afwijking van het reeds gepubliceerde): Jongeren tot en met 17 jaar 1.50. Vanaf 18 jaar 2.50. Deze contributie geldt uitsluitend tot en met 5 Dec. 1953. Na deze datum worden de prijzen met 50% verhoogd. Haalt per omgaande Uw kaarten bij: H. A. Dijksman, Buitensluis 2, C. Taat, Zeeweg 107 of Paviljoen Tennispark Zuidduinen. 3132 (Advertentie). denis leert, vervolgt spreekster, dat de Kerk zich als een bezorgde moe der steeds bekommerd heeft ook over het lichamelijk welzijn van al haar kinderen. Oprechte zorg voor zieken is een ..cathechismusles van de daad". Om de mensheid te kunnen dienen past de Kerk zich grondig aan bij de veranderde omstandighe den. In een boeiend relaas vertelt zr. Willibrord over het leven der vrouw in India, Pakistan, China, In donesië en Afrika De gemiddelde leeftijd van een vrouw in India is 27 jaar, de kindersterfte 60 tot 70 pet. In Indonesië sterft ieder kwartier een moeder bij gebrek aan vakkun dige hulp. Zij vertelt over de status van de vrouw, hoe in China het pas geboren meisje gedood of te vonde ling gelegd wordt; hoe het jonge meisje wordt uitgehuwelijkt, zodat het haar onverschillig is of ze nu de ene of de andere man krijgt. Het is een leven zonder idealen, zonder menselijke waardigheid. In India is de zorg voor de gezondheid nihil; besmettelijke ziekten verbreiden zich gemakkelijk; cholera, pest, tubercu- vervolgens mededeling dat het be stuur nog niet is geslaagd een ij stent te kopen. Tot nieuw lid van de kascommis sie werd benoemd de heer J Bon net. Bij de rondvraag werd o.a. ter sprake gebracht de plannen van de heer v. d. Putten tot het aanleggen van een rolschaatsenbaan. De voorz. hoopt dat de heer v. d. Put ten mag slagen, doch wees op de vele moeilijkheden. Hij vreesde, dat het bij plannen zal blijven. De heer Koerten zou het vergade- ringbezoek willen stimuleren, door één dag vooraf nogmaals bij de le den op het bijwonen der vergade ring aan te dringen. De heer v. d. Aar bepleittei betere verlichting op de weg naar de ijsbaan. Het bestuur zal e.a. bezien. Voorts zou de heer van der Aar een apart baantje voor de kinderen wensen. Ook hieraan zal worden voldaan. RIJNSBURG TULPEN De eerste getrokken tulpen waren gisteren aan de bloemenveiling „Flora", 't Waren de variëteiten Kre- lage's Triumph, White Sail en Crown Imperial. De aanvoerder was de heer D. van den Hoonaard te Noordwijk. De kwaliteit was goed. WASSENAAR Geen vergunningen meer voor woonschepen B. en W. van Was senaar hebben besloten onder geen voorwaarde" meer plaatsen aan te wijzen in de gemeente, waar eige naars of gebruikers van woonsche pen een ligplaats kunnen kiezen. Volgens artikel 28 van de Wasse- naarse Politieverordening is het ver boden een ligplaats te kiezen, die niet door B. en W is aangewezen. Subsidie voor bejaarden-sociëteit Het bestuur van de sociëteiten voor Ouden van dagen heeft zich tot het gemeentebestuur gewend met *t verzoek een jaarlijkse subsidie van ƒ150.— te mogen ontvangen voor het dekken van de kosten, die aan de wekelijkse sociëteitsmiddagen verbonden zijn. Wel betalen de on geveer 75 bezoekers, die de weke lijkse middagen meemaken ,een zeer bescheiden bijdragei, maar daaruit lose, oogziekten, enz. Hier heerst nogkunnen niet alle kosten worden ge- Piir/lali-<rvstpMn"* de afzonde- het „Purdah-systeem": de afzonde ring der vrouw, de opsluiting, het leven in een klein kamertje. Door een mannelijke arts mogen zij niet geholpen worden. De pionierster, die aan deze vrouwen hulp wilde bren gen, was een schotse: dr. Agnes Mc Laren (1837-1913), die op latere leef tijd medicijnen studeerde en op haar 60ste jaar overging tot het kath. ge loof Als dr. McLaren in 1913 sterft, is de toestemming er nog steeds niet om religieuzen medicijnen te laten studeren; wel zijn leken werkzaam. Het begin is er, maar haar ideaal lijkt niet verwezenlijkt te zullen worden. Een jonge Tiroolse vrouw, die in Cork (Ierland) medicijnen studeerde, dr. Anna Dengel, zet ech ter het werk voort en zo wordt in 1925 het „Gezelschap v. d. Med. Mis siezusters" gesticht. In 1939 komen ook de med. missie zusters in Holland met 2 zusters, nu zijn het er 141. Tot besluit worden allerlei voorwerpen en kledingstuk ken getoond, de meeste uit India, waarbij poppen e.e.a. verduidelijken. De medische Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Varekamp. IJsclub. Onder voorzitterschap van de heer K. Veen hield de IJsclub haar jaarvergadering in „Het Witte Huis". De belangstelling was niet groot, hetgeen vermoedelijk kwam door de Lichtweek te Leiden, alsook zing en goedkeuring der notulen, de minder gunstige dag. Na voorle- bracht de secretaris een jaarverslag dekt. B. en W. stellen de raad voor, de gevraagde subsidie toe te kennen, omdat vele ouden van dagen zich practisch geen andere uitgaven kun nen veroorloven, dan die voor het dagelijks onderhoud. Diverse raadsvoorstellen B. en W. stellen de raad voor afwijzend te beschikken op een verzoek van de Bond van Mobilisatie-Invaliden en van de Stichting „De Nederlandse Soldaat" om een subsidie uit de ge meentekas van een cent per inwo ner Het college van B. en W. heeft over deze aanvrage advies gevraagd bij het Centraal Archief en Inlich tingenbureau te Amsterdam en deze instelling heeft geadviseerd de sub sidie-aanvrage niet in te willigen, omdat de Bond en de Stichting een zakelijk en geen liefdadig karakter dragen en er financieël gunstig voorstaan. Aan de raad wordt voorgsteld een subsidie van f 150.toe te kennen aan de R.K. Sportver. „Zuidwijck", als vergoeding van de kosten, die de vereniging in de afgelopen zomer maakte voor een vacantiecentrum op „Stevenshof" B. en W. vragen de raad machti ging om in het jaar 1954 overtollige kasmiddelen tot een maximum van f 1.000.000ta beleggen in kort lo pende geldleening en dergelijke. Gedurende het a.s. week-end wende men zich voor medische hulp in spoedgevallen tot de artsen J. Baart de la Faille, van Zuylen van uit. Het ledental was ongeveer het- Nijeveltstraat 108, tel. 3018 zelfde gebleven. De heer J. v. d. Post rapporteerde de financiële toe stand, die niet ongunstig bleek. Er was een batig saldo van 400.De periodiek aftredende bestuursleden werden herbenoemd. Het zijn: de heren Th. Milikan, G. A. Lubbe Jzn en L. J Hensing. De voorz. deed Doelman, Wittenburgerweg 114, tel. 9510. Van Zaterdag tot de volgende week Zaterdag wordt de avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken waargenomen door Apotheek O.A. Singelenbergv Rijksstraatweg 729, tel. 9141. Donderdagavond hield de raad een openbare vergadering, die duurde van 8 uur tot 1.15 des nachts. Afwe- met kennisgeving de heren Turken- burg en Topper. Bij punt 8, crediet voor uitbreiding technische uitrusting van garage en werkplaats van het bedrijf van O.W. merkt de heer Versteege op, dat de outillage er niet in orde is; spr. legt een en ander uit De voorz. zegt: het crediet is voor normaal en klein on derhoud. De heer Van Egmond acht de visie van B. en W. in deze zeer juist en zakelijk, maar hierbij is een vakman nodig en hebben we die? Over deze zaak wordt nog breed gesproken door de heren Van Eg- mond, weth. Van Dam, Bakker, Kei zer. Het crediet wordt verleend. Vaststelling begrotingen. Algemene beschouwingen. De heer Bakker spreekt namens de KVP- fractie. Spr. wijst op het te laag zijn van de post „onvoorzien"; hier is sprake van een aanpaspolitiek; het is een loffelijk streven. De nodige zelf beheersing zal nodig zijn om de ge raamde posten niet te overschrijden. Spr. wil drie conclusies trekken: 1. flink aanpakken onderhoud gebou wen; 2. culturele belangen meer ver zorgen; betere verzorging van het kleuteronderwijs. Spr. wil een flink stuk weide voor de voetballende jeugd in Noord en Zuid. Voor werk verruiming mist spr. de kosten; hoe staat het met het dempen van de Beek? Wat de volkshuisvesting be treft, het contingent is schriel. Wordt er terreinbouwrijpheid beoefend? Wordt de particuliere bouw ge steund? Hoe staat het met de verbe tering van huizen? En met het uit breidingsplan? De heer Van Egmond brengt dank voor de voortvarendheid, waarmede B. en W. en de ambtenaren gewerkt hebben. De kosten voor plantsoenen zijn 10.000 verhoogd, wat hem zeer verheugt; wordt in deze economisch gewerkt? Spr. mist: kosten bouwrijp toch mee beginnen? O.W. heeft een maken van gronden. We gaan daar zeer moeilijke taak; is daar geen re organisatie nodig? Het bouwen moet bespoedigd worden, de gronden moe ten bouwrijp worden gemaakt; spr. wil daarvoor een speciale commissie. Een gymnastieklokaal aan de Kerk straat acht spr. niet juist; spr. wil tennisbanen desnoods schrappen. Wat het onderhoud van het Raadhuis be treft, spr. wil dat verbouwen naar de eisen des tijds en wil het gauw laten gebeuren. De heer Stokman kan zich wat het gymnastieklokaal in de Kerkstr. betreft aansluiten bij hetgeen de heer Van Egmond opmerkte. Onge veer 65 klassen moeten gymnastiek onderwijs hebben; 4 lokalen zijn zeker nodig. Ze moeten geplaatst worden waar ze horen; de St. Mar- tinusschool behoort het eerst in aan merking te komen. De voorzitter beantwoordde de sprekers. Inderdaad voeren we een aanpas- beleid; het is plicht, dat we letten op de financiële gevolgen; we mogen niet te royaal zijn, daar we beschik ken over de belastingpenningen der burgerij. Er zijn echter behoeften, waaraan moet worden voldaan. We zullen een verplaatsbare muziektent aanschaffen en een bespreking met de besturen houden opzichtens volks concerten. Wij willen bij de zw< inrichting een speelweide maken en de speelgelegenheid nader bekijken. Wat de werkgelegenheid betreft, de demping der Oude Beek zal vermoe delijk volgend jaar geschieden; ver laging der Veenenburgerlaan is niet te betalen. Wat de volkshuisvesting betreft, het contingent zal worden benut, maar al hebben we dat, dan is er nog geen vergunning tot aan besteden of bouwen, er is voldoende bouwrijpe grond beschikbaar. O.W. zal beter georganiseerd worden; aan een aparte commissie is z.i. geen be hoefte; het bouwen van een gymnas tieklokaal in de Kerkstraat gaat niet door. Tennisbanen komen er wel. Wat de raadhuisverbouwing betreft, GEMEENTERAAD VAN LEIDERDORP Café's mogen op Zondag open blijven De Raad van Leiderdorp verga- J het woningbedrijf sluit met een be- derde gisteravond onder leiding van drag van 712.352.02. De begroting burg. K. v. Diepeningen. Op de agen- van het gemeentelijk grondbedrijf zal da kwamen slechts twee punten voor aangeboden worden zodra alle die van belang waren n.l. het prae- advies van B. en W. inzake het slui ten van café's e.d. op Zondag, waar van de heer Los (AJEt.) tenslotte een voorstel maakte, dat met de kleinst gevens daarvoor binnen zijn. Café's blijven open op Zondag. Een uitvoerig debat ontlokte punt mogelijke meerderheid werd verwor-7 van de agenda n.l. het prae-advies pen, en het aanbieden van de begro- van een meerderheid van het col- ting 1954, die een tekort vertoont van lege van B. en W. Dit advies werd 100.000, welk tekort voornamelijk J uitgebracht naar aanleiding van een Bij punt 13 wordt de vergoeding per leerling van v.g.l.o. en u.l.o. op voorstel van de heer Van Egmond van ƒ40,op ƒ45,gebracht. Een crediet van 52.000,wordt toegestaan inzake industrieterrein. Hierna sluiting te 1.15 middesnacht. SASSENHEIM Pas op uw konijnen in de nacht van Donderdag op Vrijdag zijn bij do heer Th. Witteman een aantal konij nen gestolen. Het waren meest be kroonde tentoonstellings-exemplaren. Toevallig bevonden de ibeste zich op de tentoonstelling te Rijnsburg, waar hij met deze konijnen o.a. 3 eer ste prijzen veroverde. WARMOND Op de slagersvakwedstrijd ta 's-Hertogeribosch behaalde C. J. A. van der Vooren een 2e prijs voor ge kookte worst. ZOETERMEER D.W.O.-nieuws DWO I gaat da moeilijke tocht maken naar de leider Oosterlboys. We durven niet op een overwinning te rekenen, daar enkele spelers uitvallen. Met uiterste inspan ning is een gelijk spel echter moge lijk. DWO 2 krijgt KRVC 2 op be zoek. De reserves moeten hun twee de plaats verdedigen, hetgeen geen te zware opgave is. DWO 3 zal DVC 3 te bekampen krijgen. Ook voor deze wedstrijd voorspellen wij een over winning, daar de gasten in grote vorm steken. DW04 gaat op bezoek bij Vita Nostra 4. Daar ook Vita Nostra veel met de wedstrijd te win nen heeft, zullen de DWO-ers zeer op hun tellen moeten passen. Een gelijk spel ligt in de lijn der ver wachtingen. DWO 5 kan de punten mee naar huis nemen in de strijd te gen Dodge SV 2. Biljartconcours In café „Het Bonte Paard" vond de prijsuitreiking plaats van het gehouden concours, waaraan werd deelgenomen door de plaatselijke verenigingen: „De Jonge Prins", „Krijt op tijd", en „De Ca rambole". „De Carambole" legde voor de eerste maal de hand op de wissel beker. Kampioenschappen van „De Wit- pen" De kampioenschappen van de postduivenvereniging „De Witpen" van 1953 zijn als volgt: Vitesse: 1. M. Ponse, 2. J. N. v. d. Swan, 3. P. C. Heijnes, 4. T. Pelle. Kampioensduif: M. Ponse. Fond: 1. M. Ponse, 2. T. Pelle, 3. J. N. v. d. Swan, 4. Th. Schrader. Kampioensduif: M. Ponse. Jonge duiven: 1. L. J. v. d. Goes, 2. M. C. v. d. Goes, 3. A. Brussé, 4. M. Ponse. Kampioensduif: Th. van Galen. Derby--kampioen: Th. van Galen. Navlucht: 1. T. Pelle, 2. P. C. Hey- nen, 3. gebr. Hoogendoorn, 4. J. N. v. d. Sman. Kampioensduif: P. C. Heynen. Kampioen generaal: 1. M. Ponse, 2. T. Pelle, 3. J. v. d. Sman, 4. P. C. Heynen. Aanbesteding gymnastieklokaal Op 11 Dec. a.s. te 11 uur zullen B en W in het raadhuis aanbesteden het bodwen van een gymnastieklo kaal op het terrein gelegen naast de Openbare Lagere SchooL De medische dienst wordt Zon- dit zal in de eerstvolgende jaren nog niet kunnen gebeuren; het zou een aanbouw worden. De heer Van Waveren wijst op de 3 millioen, uitgegeven voor woning bouw; 't complex Brouwer laan heeft tot critiek aanleiding gegeven. De voorz. zegt: het grote plein daar is oneconomisch; we zullen er nog wat huizen bouwen plus speelgelegenheid. De heer Van Waveren: wie is er ver antwoordelijk voor de narigheid daar? De voorz.: wij allemaal (ge lach). De heer Van Waveren: de des kundigen moesten dat hebben kun nen bekijken; wie zijn dat? De voorz.: Wij allemaal, U ook! De heer Van der Vinne wil evenals de heer Van Egmond een Volkshuisvestingscomm.; men staat versteld van hetgeen O.W. te doen heeft; voor een commissie als bedoeld is volledig werk. De voorz. antwoordt, dat wat de heer Van Egmond wenst, een volko men afschaffen zou betekenen van de commissie voor O.W.; twee com missies op hetzelfde terrein is fout; spr. licht dit verder toe. De toestand van de Meernstraat noemt de heer Van Egmond een gru wel. De voorz. zegt: in 1954 wordt de weg absoluut verbeterd. De heer Kei zer wijst op de vele klachten inzake O.W. De voorz.: neemt u dat maar met een korreltje zout, er wordt aan twee kanten overdreven. De heer Bakker zegt: het is er geen chao tische toestand, er is al heel wat ver beterd. De heer Van Waveren: ik heb steeds meer respect voor uw moed, om O.W. te verdedigen (ge lach). De heer Versteege wijst op de aflevering der laatst gebouwde hui zen aan de Meernstraat; hij somt de gegronde klachten op van de bewo ners en heeft zich er van overtuigd; ze heten klaarbinnen 5 jaar ko men er onkosten, waarvan te schrik ken is. De voorz.: ik weet niet, of de klachten juist zijn; de verantwoorde lijkheid rust in de eerste plaats op de architect. De huizen, die thans ge bouwd worden zijn beter; we zullen de klacht nader bekijken. Bij no. 224 Kosten Badhuis merkt de heer Van Lierop op, dat het te kort steeds stijgende is: we moeten middelen beramen om dat tekort te drukken. De voorz.: we hebben al 'n voorstel om iets te doen, door de ta rieven iets op te voeren. Spr. geeft een overzicht; deze nieuwe tarieven zullen het tekort met 2500,— ver minderen; het blijft dan toch nog ruim 10.000,doch het betreft hier de volksgezondheid en daarvoor brengen we dit offer graag. Hiertoe wordt met alg. st. besloten. Bij no. 502 subsidie voor de beide muziekcorpsen brengt de heer Van Lierop hulde aan het goede hart van B. en W., die inpaats van 150,nu 250,aan ieder willen geven. Hij acht dit nog een fooi en wil ieder 500,geven. De voorz. heeft hier tegen bezwaar; met 250,— kunnen ze de zaak dekken; het is geen ge meentelijke zaak, doch in de eerste plaats de zaak van de burgerij. Na enig gepraat wordt het voorstel Van Lierop om 500,te geven in stem ming gebracht en verworpen met 112; voor de heren Versteege en Van Lierop. Het voorstel van B. en dag waargenomen door dokter J. H. W., ieder ƒ250,wordt met alg. st. N. de Bruyn en door zx. Van Rooy aangenomen. J voor de beide Kruisverenigingen. IN DE LEIDSE Lido. Deze week krijgen de be- Eleanor Parker verdienstelijk ge- veroorzaakt wordt door de snelle groei van de gemeente en de struc tuurverandering. De uitgaven voor bet onderwijs zijn vooral steeds stij gende, doordat er zich in Leiderdorp veel jonge gezinnen hebben geves tigd. Blijkens de cijfers uit de ontwerp begroting zijn de inkomsten geraamd op 901.900.68 en de uitgaven op 1.001.900.68. Een nadelig saldo dus van 100.000,waarbij rekening moet worden gehouden, dat voor on voorziene uitgaven slechts 17.131.50 is geraamd, welk bedrag aan de lage kant is. De ontvangsten van de ka- pitaaldienst worden geraamd 4.637.972.39 en de uitgaven ƒ5.249.142.92. Een nadelig slot van ƒ611.170.53. De begroting van het gemeentelijk woningbedrijf sluit in ontvangsten en uitgaven op 78.425.76. Een verlies op de exploitatie van de 54 flatwoningen zal door huurver hoging moeten worden gedekt. De zr. Willibrord het woord. De geschie- begroting van de kapitaaldienst van vraag van de heer L. Los, „of B. en W. bereid waren te overwegen café's e.d. op Zondag gesloten te doen zijn." De voorz. deelde mede, dat van oudsher geen behoefte gevoeld was aan een sluitingsverbod op Zondag. Hij had daartoe door de rijkspolitie toezicht laten houden en daaruit was gebleken, dat er geen aanleiding was voor bijzondere maatregelen. De meerderheid van B. en W. achten de noodzaak van sluiting op Zondag niet aanwezig. De heer Los is het hiermede niet eens en zegt, dat de overheid tot taak heeft de Zondags rust te bevorderen. Hij krijgt steun van de heren Moraal, De Graaf, op Winkel en Snel, welke laatste zegt, dat hij nooit geweten heeft, dat ze Zondags open zijn. Spr. voelt deze kwestie aan als een principiële zaak en Gods gebod geldt voor alle men- vooruitstrevend bekend staat. Hij vraagt zich af, of een kleine meer derheid door stemming zijn dwang mag opleggen aan een grote minder heid. Nadat nog enige voor- en tegen standers het woord hebben ge voerd, antwoordt de voorz., dat als er geen aanleiding wordt gegeven, de overheid geen dwang wenst te leggen op het particuliere leven en merkte nog op aan het adres van de heer Snel dat, als men nooit heeft gemerkt, dat de café's open waren, dit een reden te meer is om de zaak te laten zoals ze is. De heer Los is te overtuigen en dient een voorstel in om een veror dening te ontwerpen hetgeen door de heer Moraal wordt ondersteund en in stemmming gebracht. Doordat de heer De Graaf (C.H.), hoewel aanvankelijk voorstander van sluiten, nu tegen het voorstel stemde, werd dit verworpen met 6 tegen 5 stem men. Met de heer De Graaf stemden tegen de heren Boom en Nievaart (beide P. v. d. A.), Kuilenberg en Broxterman (KVP) en de heer Schoppen (Gemeentebelang). Vóór stemden de heren Snel, Los, Moraal en Stoel (AR) en de heer v. Win kel (C.H.). Hiermede waren de voor naamste punten behandeld. Enkele voorstellen werden z.h.st. aanvaard en ook de rondvraag - leverde niets op. Bij de mededelingen bij de aan vang van de vergadering zeide de voorz., dat als de 104 woningen aan de Zijl gereed zijn er daar behoefte zal komen aan winkels. Hoofdzake lijk aan inwoners van Leiderdorp zal aan waarschijnlijk de gelegenheid worden geboden event, door een spaarfonds op gemakkelijke beta- j "lingsvoorwaarden in het bezit te ko- "De heer Broxterman voelt er niets van een winkelbedrijf, voor om de klok terug te zetten, te-1 De medische dienst in dit week- meer daar het een gedeeltelijke end dokter H. Bakema, Acacialaan broodwinning is en Leiderdorp als I 50. tel. 24828. zoekers in het Lido-theater de film „Verboden Verhaal" te zien. Het is een episode uit het leven van drie jonge vrouwen, gebaseerd op het vreselijk ongeluk in het trappenhuis van een oud gebouw in Italië, op welk gegeven enige weken geleden een film werd gebracht Het is een realistisch verhaal van enkele ge troffen jonge vrouwen, waarvan na het ongeluk het leven wordt bloot gelegd met alle ellende, alle deernis, alle moeilijkheden, waaronder deze schepsels te lijden hebben gehad en waartegen zij niet opgewassen ble ken. Het is een diep aangrijpend beeld van de moeilijkheden in veler leven en de toeschouwers worden er stil van, zo stil, dat het na afloop van de voorstelling nog merkbaar is. Deze film vond op het laatste film festival te Locarno een zeer gunstig onthaal, niet in het minst om het voortreffelijke spel van Eleonora Rossi Drago en Gino Cervi. De KFC keurde het verhaal voor strikt vol wassenen. Trianon. De film „Het grote ge heim" behandelt de geschieaenis van de atoombom en zoals zij door de uitvoerder van de aanval op Hiros hima doorleefd werd. Overste Tibbets kreeg in 1944 opdracht deze raid voor te bereiden, Onder de strikste ge heimhouding werd in een afgelegen deel van de Verenigde Staten een aantal mannen opgeleid, die echter eerst tijdens de vlucht naar Hiroshi ma van het doel van de aanval op de hoogte werden gesteld. Alleen Tib bets wist dus welk een verantwoor delijkheid hij op zijn schouders laad de. De film heeft van hem gelukkig geen held gemaakt. Zij laat hem zien in de twijfel en grote eenzaamheid, van de voorbereidingen tot op het moment van de enorme explosie die aan de laatste oorlog een einde maakte. De laatste oorlog? Tibbets aanvaardde zijn opdracht slechts in de hoop, dat deze aanval aan alle oorlogen een einde zou maken. Wrang is het te bedenken, wat er van deze hoop is overgebleven. Vooral om deze reden heeft de film een be nauwend karakter gekregen. Dage lijks immers wordt er nog gewerkt aan de vervolmaking van de atoom bom, voor wiens vernietigende kracht niemand meer de verantwoor ding zal willen aanvaarden. De hoofdrollen in deze beklemmende, doch hier en daar wat langdradige ifilm worden door Robert Taylor en speeld. Boven 14 jaar. Luxor. „De man zonder angst", is een hoofdredacteur, die niet alleen gespierde hoofdartikelen schrijft, maar ook zijn mannetjs blijkt te staan, als men zijn blad aan een con current wil verkopen. Hij vecht voor zijn journalistieke opvattingen en voor het personeel, hetgeen niet wegneemt, dat hij uiteindelijk het loodje moet leggen. Wat dat betreft moet een meelevend bioscoopbezoe ker teleurgesteld huiswaarts keren. Gelukkig heeft de zaak nog een an dere kant, die „het rechtsgevoel" be vredigt. Een paar dagen voor de li quidatie komt een van de verslagge vers een bende op het spoor en on danks de downstemming weet de hoofdredacteur zijn medewerkers dan zo te stimuleren, dat het dagblad met ere het hoofd kan neerleggen. Van zelfsprekend is de bendeleider een gewiekste jongen, die eerst omkoop pogingen in bet werk 6telt om het daarna met revolvers te proberen. Het wordt een spannende strijd, die goed verfilmd is. Wie een voorliefde heeft voor het avontuurlijke genre zal zich met „De man zonder angst", die op de laatste dag van zijn krant de bende ontmaskert en en passant nog even met zijn vrouw verzoend wordt, best vermaken. Boven achttien jaar. Rex brengt ons deze week terug naar de tijden en het land van de Drie Musketiers, nl. het Frankrijk van de 17e eeuw. Eén van de muske tier, d'Artagnan, is maarschalk van Frankrijk en de rechterhand van de staatsman kardinaal Richelieu. De oude vechtjas heeft een zoon, Raoul, die niets blijkt te voelen voor een roemrijke, militaire loopbaan, doch zich wil terugtrekken in een kloos ter en voor priester wil gaan stude ren. Wanneer dat inderdaad gebeurd zou zijn: zou „De zoon van d'Artag nan" waarschijnlijk nooit verfilmd zijn. Neen, het bloed verloochent zich niet en het duurt dan ook niet lang of het rapier wordt weer getrokken en het gekletter van de gekruiste de gens klikt veelbelovend over het witte doek. Een pittige film voor de liefhebbers van bravour en romantiek Boven 14 jaar. Casino heeft voor de tiende maal maar nu is het dan ook onherroe pelijk de allerlaatste maal „De zoon van niemand" geprolongeerd. Boven 14 jaar.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2