Eén missionaris op 530 Ned. Katholieken Subsidie voor kleuterschool te Hoogmade bleef gehandhaafd Uitbreiding van de R.K. School in Noorden ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953 UE LÜILllE LUURAN1 VIERDE BLAD - PAGINA 2 GEMEENTERAAD WOUBRUGGE Gisterenmiddag kwam de raad van Woubrugge bijeen. Nieuwe stok in 't wiel. Als ingekomen stuk wordt o.a. ter tafel gebracht het besluit van Gede puteerde Staten dezer provincie, in houdende een verdaging van hun goedkeuring op het door de raad ge nomen besluit m.b.t. het verstrekken van een renteloos voorschot aan de technisch leider van de gemeentebe drijven i.v.m. het aanschaffen van een ladderwagen t.b.v. de openbare verlichting. 'Vervolgens brengt de voorzitter ter «fel een schrijven van de Rijksge bouwendienst over de bouw van de politiewoning c.a. te Hoogmade m.b.t. de kostenraming. Ofschoon de bouw iets duurder zal worden, stelt de voorzitter voor tot afgifte van de ge vraagde garantie en op spoed aan te dringen. l.v.m. een opgetreden onjuistheid komt opnieuw in behandeling de ver goeding ex art. 55ter der L.O.-wet 1920. Onder intrekking van het vorige raadsbesluit wordt z.h.s. het bedrag vastgesteld. Over het verzoek van een tweetal inwoners om vergoeding ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920 deelt de voorzitter mede, dat B. en W. hierop afwijzend adviseren. Hieromtrent ontwikkelt zich een langdurige discussie, waarbij ver scheidene leden hun standpunt naar voren brengen. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en met 5 stenlmen tegen en 2 voor verworpen. De raad mach tigt B. en W. deze verzoeken na inwinning van een financieel rapport af te wikkelen. Z.h.s. wordt besloten op de inge diende reclames tegen de aanslagen schoolgelden en hondenbelasting gunstig te beslissen. Aan H. Bontenbal wordt onder dankzegging eervol ontslag verleend als plaatsvervangend brugwachter. Na een korte uiteenzetting wordt besloten tot aansluiting bij de Na tionale Woningraad. Met de N.V. Bank voc r Nederlandse Gemeenten wordt voor het jaar 1954 een rekening-courant-overeenkomst aangegaan tot een bedrag van 30.000.—. Z.h.s. wordt accoord gegaan met het voorstel van B. en W. om over te gaan tot verbetering van het elec- triciteits- en waterleidingnet in de Boskade te Hoogmade. Er zal een proef worden genomen met een ge- HAZERSWOUDE (Gr.) PAROCHIE VAN DE H. BERNARDÜS lste Zondag van de Advent, 5de v. d. maand, 1. Voor degenen, die of ferden te.v. H. Bernardus. Kinder mis t.z.i. Hoogmis voor de parochie. Collecte voor de arme kerken. Om 7 uur Adventspreek en daarna Com pleten en sluiting met Zegen van ABerheiligste. U heeft nog wel het boekje, om de Comoleten me© te zingen, het Avond gebed van de H. Kerk. Zo bereiden wij ons voor op het aanstaande Kerstfeest en gaan wij het Goddelijke Kind en Zijn Moe der tegemoet. Onthoudt U in deze tijd van de Advent van alles, wat niet met de stemming van deze voor bereiding zou kunnen overeenko men. Maandag: om 7.45 u. voor overl. ouders v. d. VoortVrijburg. Dinsdag: 1. Jan Groen; 2. tot zegen in gezin. Woensdag: 1. Kapteiny. d. Geest; 2. t.e.v. H. Joa Bosco t.z.i. Donderdag: 1. Nicolaas Kaptein; 2 Vruchten der aarde en andere noodwendigheden. Vrijdag: 1. Fam. Petrus de Jong Verkleij; 2. Fam. VerkleyKerk vliet. De eerste Vrijdag van de maand. Toegewijd aan het Allerhei ligste Hart van Jesus, om 7.30 u. Lof. Van 57 u. gelegenheid om te biech ten, en terstond na het Lof tot 8.30 uur. Deze biechtgelegenheid is ge geven vanwege de Sinterklaasavond op Zaterdag. Zaterdag: Priesterzaterdag en lste Zaterdag t.e.v. Onb. Hart van Maria. 1. voor fam. DuindamOostdam; 2. Jan Streng. Op deze Zaterdag is geen biechtgelegenheid en geen lof. Zondag: 2de van de Advent, lste v. d maand December. 1. Voor de parochie. Kindermis t.z.i. Hoogmis voor degenen, die offerden t.e.v. H. Bernardus Op deze Zondag begint het Tri duüm tot sluiting van het eeuwfeest van de H. Bernardus en opening van het Maria-Jaar. Op Zondag, Maandag en Dinsdag 6, 7 en 8 December om 7.30 u. Lof en preek. De preken worden gehou den door de Z.E. Pater Firminus van ons klooster te Geleen. Gebeden worden verzocht voor Caspar Hoogeboom, overl. te Hoog made; R.I.P. De Credo-Pugno-club heeft iedere week van de Advent een bijeen komst op de pastorie. Voor het eerst op Dinsdag 2 December om 7.30 u. Door behandeling van godsdienstige vraagstukken zullen wij trachten het christelijk leven nog beter te kennen en te verdiepen. Wij bevelen heel bijzonder aan de actie voor Herwonnen Levenskracht. Wordt allen lid van dit liefdewerk, waardoor het mogelijk is onze me demensen de gezondheid terug te geven in de herstellingsoorden, wel ke door de opbrengst in stand ge houden worden. Sinterklaas is op komst. Ook aan de schoolkinderen zou hij graag een verrassing geven. Daarom zullen enige meisjes in de loop van deze week een kleine bijdrage bjj U aan huis komen vragen. heel nieuw procédé (n.l. een plastic buis). De begroting. Het volgende punt van de agenda betreft de behandeling van de be groting 1954 voor de gemeente en de begrotingen 1954 voor de gemeente bedrijven. De gewone dienst van de gemeen tebegroting geeft in inkomsten en uitgaven aan een bedrag van ƒ314.665,15. De post onvoorzien is geraamd op f 5214.86. Uit deze post dient opgevangen te worden de a.s. salarisverhoging voor de gemeente ambtenaren. De totale inkomstenra ming van de kapitaaldienst bedraagt 828.975,07 en de totale uitgavenra ming van deze dienst 911.983,75, zo dat het nadelig slot van deze dienst ƒ83.008,68 bedraagt. Bij de puntsgewijze behandeling van de begroting zijn o.a. de navol gende ramingen te ontwaren: kosten straatverlichting op 7000.be scherming burgerbevolking 2500. wegen 15.860.krankzinnigen 12.053.35; ondersteuning behoef ti- gen ƒ5000.Sociale Voorzieningen ƒ8416,84; subsidiën ƒ3502.75; salaris sen 47.530,54 en kosten bijzonder la ger onderwijs 13.275,30. De belastingen die de gemeente toe vloeien worden voor 1954 geraamd op: grondbelasting 29.450.perso nele belasting ƒ11.680.-; hondenbelas ting 1000.—. Uitkeringen van het Rijk ƒ89.612.—. Het geldleningsrestant van de ge meente op 1 Januari 1954 bedraagt 677.683,50. Aan rente dient betaald te worden 26.533,69 en aan aflos sing 17.344,22. De nog niet gedekte kapitaalsuit gaven bedragen 760.448.26, waarop in 1954 een bedrag van 22.636,30 wordt afgeschreven. De bespreking van de post: Subsi die Kleuteronderwijs, welke is ge steld op ƒ20.per leerling, lokt een langdurige discussie uit, waarbij de bezwaren van enige leden tegen het verstrekken van een subsidie aan de in oprichting zijnde R.K. kleuter school te Hoogmade. Bij de gehouden stemming over dit punt over het handhaven van deze raming wordt met 6 stemmen voor en 1 tegen be sloten het geraamde bedrag te hand haven. Vervolgens wordt door enige raads leden hun misnoegen geuit tegen het feit, dat door de gemeente niet is gevlagd op de Zaterdag, volgende op de nacht, waarop het laatste dijkgat op Schouwen en Duiveland is ge dicht. De voorzitter zet in een hel der betoog de beweegredenen van het niet-vlaggen uiteen. De heer Venhuizen merkt op, dat in de loop van 1953 ook door de ge meente-werklieden verschillende on- dehoudswerken t.b.v. de openbare lag.ere school worden verricht, waar van in de exploitatieopzet noch afre kening enige vermelding plaats vindt. Hij vindt dit niet juist en wil daarin gaarne verandering zien, teneinde de bijzondere scholen niet ten achter te stellen- Na discussie wordt besloten een bedrag van 150 voor bedoelde werkzaamheden op te I nemen. Het betoog van de heer Den Her tog, dat het niet juist is de nieuw te benoemen 3e gemeente-werkman geen rijwielvergoeding toe te kennen vindt steun bij de overige raadsleden, zodat deze vergoeding alsnog wordt opgenomen. Z.h.s. wordt besloten tot vaststel ling der besluiten ex art. 55bis en 101 der L.O.-wet 1920, waarbij het bedrag wordt gesteld op 29.44. Evenals vorige jaren wordt z.h.s. beslc ten het vermenigvuldigingscijfer voor de schoolgeldheffing voor het jaar 19541955 vast te stellen op 2. Komende tot het voorlaatste punt van de agenda stelt de voorzitter voor de bespreking over de bouw van 3 arbeiderswoningen in de Dok ter Lothlaan in besloten vergadering te voeren. ALPHEN AAN DEN RIJN AANSCHAFFING MATERIALEN B.B. De pl. dienst van de Kring Z.H. ni van de Burgerlijke Verdediging (B. B.) zal, naar uit de begroting 1954 blijkt, eerlang de nodige uitrusting- materialen ontvangen voor de blok- ploegen. De blokploegen zijn nagenoeg vol ledig bezet, wat de manschappen be treft, en theoretisch geschoold. Van wege het gemis aan materialen kon den de practische oefeningen in de diverse onderleden tot dusverre niet plaats hebben. Het gemeentebestuur was aan vankelijk van mening, dat het rijk de aanschaffingskosten der materialen zou dragen. Nu de min. ten aanzien van deze vrij algemeen by de ge meentebesturen heersende opvatting, eenverklaring heeft afgelegd, die niets te twijfelen overlaat, is ook het gemeentebestuur van Alphen a. d. Rijn overgegaan tot het voteren van de nodige bedragen. Het gaat voor deze gemeente om een eerste uitgave van rond 10.000. Dit bedrag zal, zodra de vereiste goedkeuringen van raad en G. S. zul len zijn verkregen, o.a. worden be stemd voor aanschaffing van E.H. B.O. en brandweermaterialen. Ook zal een kleine motorspuit voor de blokbrandweer worden aangeschaft. De kosten hiervan worden op rond 2000.— geraamd. De totale post voor de B.B. Alphen aan den Rijn, wordt, ongeacht de interne kosten voor administratie, salarissen etc. op 13.450.geraamd. NIEUWE AARBRUG. Het gemeentebestuur van Alphen Mr. H. W. van Doorn Mr. H. W. van Doorn, uit Rotterdam, lid van het bestuur der Katholieke Volkspartij en Voorzitter van Samsom N.V. en de autobusonder neming „Citosa" is bij de halte „Postbrug", ten gerieve van de rei zigers een wachthuisje geplaatst. Geboren: Arie z. van W. West maas en M. Pols; Jan z. van Th. JSinnekamp en M. C. Lagerwee; Ber nardus Clemens Titus z. van N. J. Ver woerd en P. Speulman; Maria Johanna d. van J. H. van Leeuwen en M. Th. Wolken; Marijtje Jannetje d van Willem Vermeul en Neeltje P. Vonk; Martien z. van N. van den Akker en M W. Goebel; Johannes Comelis z. van S. P. Westmaas en A. Hilferink; Gijsbertus z. van W. P. Broer en W. de Pater; Gertha Jean- netta Cornelia d. van B. Kikkert en C. S. Schot; Dirk z. van H. B. van Wijk en A. Houwing; Gijsbertus Pieter z. van C. T. Zwaan en P. Mes- schendorp; Marion d. van D. Gorree en M. Ruis; Wijmpje d. van M. F. W. de Groot en G Koelewijn; Hen drik z. van H. Zwijnenburg en w uiivajiai uj tu T uui «au - KVP, kring Rotterdam, is candidaat j G. C. van den Akker; Gysbertha Ja- gesteld voor het voorzitterschap van coba d. van J. Romyn en G. van t aan den Rijn overweegt om de Aar- brug, die in de weg ligt tussen Van Mandersloostraat en Hooftstraat, te doen vervangen door een betonbrug die dan lager komt te liggen dan de huidige brug. Hiermede wil men de sterke helling aan beide zijden van de brug weg te nemen. De helling is wel het sterkst aan de zijde van de Aarkade. Hierdoor zal dan voor het verkeer een aanmerkelijk betere si tuatie ontstaan. Indien het gemeentebestuur inder daad t.z.t. tot uitvoering van dit plan komt, welk plan reeds bij de dienst van gemeentewerken wordt uitge werkt dan mag de conclusie worden getrokken dat van de oorspronke lijke plannen om de arm van de Aar, die de verbinding vormt tussen Rijn en Aarkanaal, te dempen voorlopig niets zal komen! Wout; Barbara Jeannette Christine d. van Jan Foekking en W. C. Vier- bergen. Ondertrouwd: Jan Langejans 21 j. en Jacoba Bruines 20 j.; Meeuwis Pel 31 j. en Adriana van Berkel 25 j. Getrouwd: Wilhelm Blom en Eli sabeth D. van den Boom; Johannes P. van Dijk en Lucia A. van Leeu wen; Pieter L. Kosten en Hendrika P. Vis. Overleden: Elisabeth Knape 91 j.; Teuntje de Ruiter 72 j., echtg. van Teunis de Heer; Wilhelmina Bout hoorn 4 j. ALKEMADE De doktersdienst in de gemeen ten Alkemade en Leimuiden wordt l<ostQn, a.s. Zondag waargenomen door de wo-^en artsen v. d. Bijl en v. d. Werf. Geb.: Clema d. v. C. W. van Veen en E. M. Koek; Jozepha M. G. d. v. J. C. van der Meer en C. M. Caste- lein; Maria M. d. v. J. Th. Bakker en J. H. van Zeijl; Maria I. M. P. d. v. M. J. W. M. Nieuwint en S. Snijders; Petrus G. M. z. v. L. Th. van Veen en M. H. de Jong; Leonardus J. z. v. J. J. Kerkvliet en M. P. Dissel dorp; Clazina C. M. d. v. J. L. P. van der Meer en D. G. Riechelmann; Jozef W. z. v. H. A. Koek en M. M. Hoo- genboom; Petrus M. S. z. v. J. J Riet broek en W M. H. Meijer; Jacoba A. M. d. v. Th. J. J. Oom en en J. A. E. v. d. Hoorn; Petrcnella W. M. d. v. Th. J. v. d. Voort en C. W. Verbij. Ondertr. N. A. M. van der Krogt en A. H. Vesseur; N. J. Verhaar en BOSKOOP Geboren: Agnes Joseph in a Ma ria d. van J. W. van der Maat en J. M. Buitendijk; Antino z. van J. M. van Duij ven voord en en D. A. van Vliet; Wilhelmus Jacobus z. van C. J. Toor en J. Romijn; Willem z van W. Ramp en J. M. Goedhart Getrouwd: Pieter Johannes de Greeff en Mathilda Cornelia Mathot; Hendrik Verweij 24 j. en Hilletje Neven. Overleden: Jacobus Bakhuizen 69 jaar. KOUDEKERK Lagewaardse Polder. Onder voorzitterschap van de heer M. Maat kwamen ingelanden van de Lage waardse polder byeen ter bespre king van de plannen door het be stuur voorgesteld, om te komen tot afdoende verbetering van de polder kaden, ter voorkoming van het ge beurde met de kade van het Bruima- dese gedeelte, dat over een afstand van pl.m. 25 m. zodanig verzakte, dat een overstroming van de polder zeer sterk dreigde. Nadat de plannen door een tech nisch ambtenaar van het Hoogheem raadschap Rijnland, de heer Boetse- laar, nader waren toegelicht, welke Dlannen hierop neerkomen, dat de kade over een afstand van pl.m. 2760 m. op de vereiste afmetingen zal worden gebracht, achter de kade «elcen sloten zullen worden ge- demot of omgelegd. Deze en de daar mede sam°*,han«'ende werken zul len in D.U W.-verband worden uit- "e^oerd. wat betekent dat 90 t>ct. der arbo'd«:lonen door de overheid zal worden vergoed. D° overblijvende on"evQer ^o.'VK), rullen ^etao1^ door het Hooff- Riiiiand en de Lage waardse npiJer. Het voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Voorrangsweg gesloten voor auto's ntwhwvf.PN D UIV ENTENTOONSTELLING. In de zaal van de heer Bosman wordt een duivententoonstelling ge- Kinderen speelden met lucifers. Tijdens afwezigheid van de mosder hebben een 6 en een 3-jarig kind van de familie C. v. d. Laan aan de Hoflaan 16 te Alphen aan den Rijn Vrijdagmiddag met lucifers gespeeld. Het gevolg was dat de gordijnen in brand vlogen en het behang en het plafond eveneens begonnen te bran den. Aan de opmerkzaamheid van een zuster van het St. Josephpen- sion dat aan de Hoflaan grenst, is het te danken dat de brand tijdig werd ontdekt. Hoewel de brandweer i str.1Jk- gealarmeerd was, behosfde ze geen Getr.: A. J. den Horder en F. P. Oskam 92 pnt. dienst te dosn. Intussen waren buren Kopcelaar; F. P. Th. van der Meer Oude duiven (Duivinnen) blauw en L. A. van der Me-r; H. A. van j 1. J. Tijsterman Nieuwkoop, 2. A. KlirJk en J. M. A. van der Wereld; Koeleman, 3. A. v. Koert Nieuwkoop, J. G. Kusters en S. P. de Jeu; H. B. 4. A. Bijl, 5. D. v. d. Helm Nieuw- G. Backer on A. P. Wesselman; koop, 6. Th. Bader, 7. J. Woerden Overl.: Gerarda van Tol. 80 j.; Ge- Nieuwkoop, rardus J. van Leeuwen, 71 jaar. Oude doffers (bont): 1. G. J. Os- houden, uitgrande van de Nieuw - veense Postduivenvereniging „De Witpen". De uitslag van de keuring is als volgt: Oude duiven (Doffers) blauw, te- veis mooiste inzending: 1. J. van Bemmelen, 2. A: Oskam 92^ pnt., 3. G. J. Oskam 92J^ pnt., 4. A. Kuif Nieuwkoop 92 pnt., 5. A. v. Koert Nieuwkoop 92 pnt., 6. Gebrs. Coster- man Aarlen-'erveen" 92 pnt., 7. G. J. Wachthuisje bij Postbrug. In sa menwerking van de Vereniging „Al phens Belang", de directie van N. GEMEENTERAAD VAN NIEUWKOOP Plannen voor een bejaarden-fehuis Onder voorzitterschap van burge- het betonwerk betreft door de firma meester M. P. v. d. Weijden kwam Kwakkenbos te Nieuwkoop, terwijl de raad van Nieuwkoop Vrijdagavond de heer G. v. d. Helder te Noorden bijeen. de yzerconstructie zal vervaardigen. Na de opening gaf de voorz. een i beschouwing over de begroting voor BegToting sluitend, het jaar 1954. B. en W. ontvingen een schrijven Bij de behandeling van de begro- van het bestuur van de Stichting ,ting 1954 bleek, dat deze, zij het zeer „Aar en Amstel", waarin wordt op- moeizaam, sluitend is met 'n Inkom- gemerkt, dat reeds vele jaren plan nen bestaan om een pensiontehuis voor bejaarden in deze gemeente op te richten. Enkele kerkelijke gemeen ten hebben daartoe bovengenoemde stichting in het leven geroepen met het doel de plannen verder te ont wikkelen. Tehuis voor bejaarden. sten en Uitgavensom van ƒ398.595,08. Op de kapitaaldienst is een nadelig slot van ƒ237.213,05 zijnde het ver schil tussen inkomsten en tot een be drag van 1.010.971,75 en uitgaven ad. 1.248.184,80. Het Gemeentelijk ontginningsbe- drijf sluit voor 1954 met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 27.597,06 en het Woningbedrijf met De plannen zijn een tehuis te doen een bedrag aan inkomsten en uitga- bouwen voor ca. 50 personen en het gebouw is geprojecteerd op het ter rein aan de Achterweg. De totale stichtingskosten zullen plm. ƒ385.000 bedragen. Als de de meest aanbeve lenswaardige wijze is volgens de stichting gebleken, de plannen uit te voeren met toepassing van de wo ningwet. De landelijke Hervormde Bouwstichting te Utrecht zal worden uitgenodigd de bouw tot stand te brengen, terwijl zij dan het gebouw aan bovengenoemde stichting verhuren. ven van 29.981,95, Verschillende raadsleden stelden j 2. J. de Jong vragen over sommige onderdelen van j de begrotingen. i - Verschillende onderwijsuitgaven werden hierna behandeld, waaronder de uitbreiding van de R.K. Schoolte Noorden. Volgens de plannen zou het bestaande lokaal van de linkervleu gel worden gebruikt voor het maken van een nieuw entree met tochtpor- taal, hal, leermiddelenbergplaats en zaleen kamer voor het hoofd der school en voor de schoolarts. De heer H. W. van Zoest dankte tijdens de rondvraag namens de be- woners van de Achttienkavels B. en W. en de gehele „oude raad" voor 'aun bemoeiingen inzake de electrifi- catie van dat deel van Nieuwkoop. Hij hoopte echter, dat de heer Ver haar, die zelf nu nog van dat gemak is verstoken, doordat hij van woning is veranderd, ook nog eens de tijd zal beleven, dat ook hij „aan de knop kan draaien". Gymnastiek. In het gymnastiek lokaal vond gisteravond onder aus- oiciën van de gym.ver O.K.K. de jaarlijkse wedstrijd plaats om het kampioenschap turnen. De jury be stond uit de heren A. van Leeuwen uit Bodegraven en J. Slappendel uit Reeuwijk. De uitslag was als volgt: Jeugdkiasse: 1. Nel Blom 20.8 oun- ten; 2. Nel Bolmeijer 20.8 p., 3. Flory Verduyn 20.4 p. Jongen: 1. Kees Ver- kaik, 2. H. Ahles en 3. Han de Pater, resp. 20. 19.6 en 19.6 punten. Adsp. meisjes: 1. Janny Groenendijk, 2. Barry Kalshoven en 3. Nel. Kalsho- ven, resp. 82.6, 81.4 en 80 p. Jongens: Nico Verkaik 70 p., 2. Jan Bourguig- non 69.8 p. en Jan Verkaik 69 p. Dames: 1. J. Ka7shoven 75 p. (kamp.), 2. W. Sloof 70.8 p. Heren: 1. C. de Jong 87 p. (kamp.), t j. t p. en J. Zwart 82.8 p. Vanaf Vrijdag is het verboden met auto's vanaf de Javabrug de Java- straat te Den Haag in te rijden. Dit om het verkeer in deze straat te ontlasten, en de automobilisten meer gebruik van de Laan Copes van Cat- tenburgh te doen maken. Nu is er op de hoek van de Koninginnegracht en de Javastraat nóg een bordje bijge plaatst, dat aangeeft, dat een voor rangsweg (zie hoekig bordje) van 818 uur is gesloten voor auto's. kam, 2. J. v. Bemmelen, 3. Th. Ba der, 4. A. v. Leeuwen Nieuwkoop, 5. J. v. Leeuwen, 6. J. v. Bemmelen, 7. J. de Groot Oude duivinnen (bont): 1. J. v. Bemmelen 93 pnt., 2. J. Tijsterman Nieuwkoop '92^ pnt., 3. J. v. Bem melen 92^ pnt., 4. A. v. Leeuwen Nieuwkoop 92 pnt., 5. A. Bijl 92 pnt., 6. J. v. Leeuwen 92 pnt., 7. C. v. Leeuwen 91^2 pnt. Jonge doffers (blauw): 1. Gebrs. Oosterman Aarlanderveen, 2. Th. Ba der, 3. A. Kuif Nieuwkoop, 4. A. Os kam, 5. A. v. Koert Nieuwkoop, 6. A. Koeleman, 7. J. Tijsterman. Jonge duivinnen (blauw): 1. A. v. Koert Nieuwkoop, 2. J. v. Bemmelen, 3. H. Kuif, Nieuwkoop, 4. A. Koele man, 5. A. Koeleman, 6. G. J. Oskam, 7. J. Woerden. Jonge doffers (rood): 1. J. v. Bem melen, 2. J. v. Bemmelen, 3. A. Bijl, 4. J. Tijsterman Nieuwkoop ,5. idem Nieuwkoop, 6. H. Kuif Nieuwkoop, 7. G. J. Oskam. Jonge duivinnen (rood): 1. J. v. Bemmelen, 2. A. v. Leeuwen Nieuw koop, 3. J. v. Bemmelen, 4. Th. Bader, 5. A. Koeleman, 6. A. Straathof, 7. L. Schalkwijk. Late jonge doffers: 1. A. v. Leeu wen. Late jonge duivinnen: 1. J. de Groot. De heren G. Spek Dzn. en C. Koppenol slaagden resp. te Leiden en Amsterdam voor het examen van hulpmonteur. Te Leiden slaagde een dezer da gen eveneens de heer G. S. Janmaat voor het diploma detailhandel melk en zuivel. TER AAR Dammen. „Nooit Gedacht". W. v. d. Stafre (Ter Aar)—J. Nell (Ka- merik) 20; W. SnaterseJ. Pak 1 1; Ant HartveldN. van Koerten 02; H. C. A. BroerL. Schippers 20; J. v. d. Starre—W. Stoof 2—0; J. D. CosterisJ. Schippers 02; W. van VlietJ. van Vliet 20; Jac. v. d. StarreN. Stoof 11; D. Spek J. de Wit 2—0; H. Muhr—L. Kok 1—1. Schaken: A. KoelemanB. Riet veld 01; M. HeijnsA. W. v. d. Jagt 01; H. BosH. Aaftink 10. De stichting vraagt de gemeente de Deze linkervleugel zou in weste- benodigde gelden uit de gemeentekas I üjke richting worden verlengd met te willen beschikbaar stellen als drie nieuwe lokalen. De kosten voor voorschot. dit plan bedragen volgens de ramin- Verzocht werd aan de raad zich in gen van de architecten de som van principe uit te spreken over deze pl.m. 103.000,Na besprekingen aangelegenheid, opdat de stichting tussen de architecten en gemeente- weet in hoeverre zij kan werken aan opzichter bleek, dat er direct al een de voortgang van deze plannen. I bedrag van 7.500 kon worden be- De raad stond tegenover het bo- I zuinigd, niettemin ten koste van de vengenoemde niet onsympathiek, j omvang van het werk. doch men wil eerst meer gegevens B. en W. stelden voor voorlopig hebben, teneinde de consequenties medewerking te verlenen voor de welke uit een eventuele verstrekking van de gelden zouden voortvloeien, te kunnen overzien. In het stichtingsbestuur hebben thans zitting de heren P. Huisman, L. A. P. Stoppelenburg en L. Rosen- boom te Nieuwkoop, de heren J. C. J. v. d. Berge te Nieuwe Wetering, de heer F. Habold te Noorden, de heer L. Kool te Zevenhoven en de heer J. Sanders te Aarlanderveen. Genoemde personen vertegenwoordi gen ieder hun plaatselijke Diaconie. Ruim een uur werd over deze aan-# gelegenheid gesproken. Bezwaarschriften inzake honden belasting, wegbelasting en reinigings rechten worden hierna behandeld. Alle verzoeken om ontheffing wor den afgewezen. De heer C. Kuyf, die tot en met dit jaar de vuilophaaldienst verzorgt, werd weer aangewezen voor dit werk voor de volgende drie jaren. Wel werd er op gewezen, dat, of schoon tot tevredenheid werd ge werkt, de heer Kuyf betere hulpmid delen zal moeten aanwenden. aantal Nederlandse katholieken, snel ler dan het aantal leden van de Orden of Congregaties, waaruit de missiona rissen voortkomen. Dat het gemiddeld aantal per jaar uitgezonden missionarissen gestadig steeg; dat de stijgende groei de mate van toeneming overtrof van het totaal De brug bij het Vlietpark te Noor- wederom een raadsvergadering zal den zal worden gebouwd voor wat worden gehouden. Wil de liefde voor de missie in Ne derland efficiënte vormen aan gaan nemen, dan moeten de toekomstige leiders van de missie-actie wel dege lijk op hun taak worden voorbereid. Zo zullen althans enkele missionaris sen in afzonderlijke gebieden niet lan ger een vakkundige scholing op mis- siologisch, ethnologisch, godsdienst, wetenschappelijk en lingiuistisch ge-aantal door de Kerk uitgezonden mis- bied, kunnen ontberen, om in het sionarissen. licht der activiteiten van grote inter-1 Dat naar verhouding van het aantal gouvernementele lichamen de ihissie- Nederlandse katholieken, ons land 'n methoden zo doeltreffend mogelijk te hoger percentage leverde dan enig maken. I ander land ter wereld, België alleen Zo is de mening van prof. dr. Al- uitgezonderd, tal leerlingen noodzakel^k zal zijn phons Mulders, dir. van het Missio- Van 1941—1950 bleef het aantal aantal1* feerifngliT al^rkeufk rallogis.?ï Instituut In een beschouwing priester-missionarissen, zij het in w gewud aan de missie-activiteit van j veel trager tempo, vooruitgaan. De Nederland gedurende de afgelopen missiebroeders daarentegen, zowel die jaar zegt hij verder in: „Het Missie- van de priesterorden als die van de werk": broedercongregaties, gingen in aantal „Zo zullen in de toekomst de mis-achteruit, hetgeen insgelijks omtrent sionarissen gesecondeerd moeten wor- ^e missic-zusters van de actieve con- den door medici, ingenieurs, techni- gregaties geconstateerd moet worden, sche werkers en leerkrachten van al-1 Volgens de jongste berekeningen lerlei aard om de snelle ontwikkeling bestaat het Nederlandse missieperso- van de sociale structuur in hun mis- neeel thans uit 3550 priesters, 104 fra- siegebieden op scheppende wijze te ters, 1134 broeders, 2630 zusters en kunnen bijhouden." 130 leken, in het geheel 7548 perso- Tenslotte heeft prof. Mulders nog nen- interessante gegevens over de Neder-1 Dit betekent, dat Nederland één landse missionarissen verzameld, die missionaris op 530 katholieken telt en een inzicht geven wat er aan bemoe- dat de Nederlandse missionarissen, digends en wat er aan zorgwekkends van wie ook een aantal tot buiten- ziöi afsipeelt. I lande missie-instituten behoren, ruim I 11 pet. van het totaal door de Katho- Statistische gegevens immers heb- lieke Kerk uitgezonden missionaris ben uitgewezen, dat van 19311940 sen vormen, terwijl het aantal Neder- het aantal Nederlandse missonarissen landse katholieken nog geen 2 pet. (priester, broeders en zusters teza- bedraagt van de katholieken uit wie men) sneller is toegenomen dan het de missionarissen voortkomen. toenemen) het derde lokaal, bedoeld in het plan, te doen bijbouwen. Wan neer aldus zal worden gewerkt, zal het beschikbaar te stellen bedrag niet hoger zijn dan pl.m. 79.000, Beslissing nog niet genomen. •Verschillende raadsleden meenden, dat nu beter direct kon worden over gegaan tot uitvoering van het gehele plan, maar men is het er tevens over eens, dat het voorstel van B. en W. misschien voordeliger is voor de ge meente. De voordelen en bezwaren werden ernstig besproken en men be sloot deze kwestie in een volgende vergadering nog eens ter tafel te brengen. Men bracht naar voren, dat men niet gaarne het geheel op de lange baan wenst te schuiven en naar aanleiding daarvan werd vast gesteld dat per medio December a.s. I.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 12