Clark laat zich niet wegduwen Laniels lot hangt aan n zijden draad de böiklandende belg op schiphol Morgen stemming over de vertrouwensmotie DONDERDAG 26 NOVEMBER 1953 y^K "1 45ste JAARGANG No. 13053 Directeur c m v HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I met naar Den Haa$ Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32. Tel. 20015 Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijr f 0.47 p. w., f 2.p. tnnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Bidault voorlopig niet naar Den Haag De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, komt vandaag niet naar Den Haag. Aan de vooravond van de zes-ministers-conferentie, d<e heden in de Residentie het vraagstuk der Europese integratie weer in behandeling zal nemen, heeft de Franse regering haar bestaan, op het spel gezet, door juist op dit punt een motie van vertrouwen te verlangen. De Franse Nationale Vergadering zal daar Vrijdag over stemmen. Het besluit van de Franse premier Laniel, om de vertrouwenskwestie te stellen, vormde de climax van het belangrijkste debat, dat het Franse par- lement sinds de oorlog over de buitenlandse politiek heeft gevoerd. In dat debat gaat het in feite over de vraag, of Frankrijk al of niet de Duitser? zal accepteren als mil'taire partners. De Franse aarzeling te dien aanzien heeft bijna iets dramatisch. Gistermorgen om vijf uur ver tische motie ten gunste van het wierp de Nationale Vergadering met 325 tegen 247 stemmen een socialis- Geen grote verwachtingen \7 AND A AG ZIJN de ministers van buitenlandse zaken van de zes landen, welke zich tot de Verenig de Sta een van Europa willen forme renvoorlopig is het nog niet zover in Den Haag bijeen om de proble men te bespreken, welke aan de één wording van Europa vastzitten. Twee van hen, de Duitser Adenauer en de Italiaan Pella, zijn tevens premier en dat geeft aan deze Haagse confe rentie wel een bijzonder cachet. Maar de afwezigheid van de Franse minis ter Bidault demonstreert zó duidelijk de hopeloze verdeeldheid, welke er heerst in de opvattingen van de Vol ken en van de groeperingen in de volken zelf, dat de onmacht tenge volge van deze verdeeldheid wel het meest kenmerkende van de bijeen komst in Den Haag zal blijken te zijn. Dat Bidault niet zelf kan ko- 0 men, doch een ambtenaar moet zenden, die de deze keer wel toepasselijke naam van Pa- rodi draagt, is een gevolg van de cri- tieke toestand, v/aarin het Franse kabinet zich weer eens bevindt. En r.iet omwille van de een of andere onbenullige binnenlandse aangelegen heid, maar precies wegens een kwes tie, welke tot de kardinale punten 'behoort van de Europese éénwor ding, nl. het Europese leger. Het dan ook wel begrijpelijk, dat men geen grote verwachtingen koes tert van deze conferentie, althans wanneer men de resultaten wil af wegen naar de genomen besluiten. Het kan nog meevallen, maar het ziet er niet naar uit, dat er ver-gaande be sluiten zullen wórden genomen. Maar wat de ministers wel zullen kunnen doen en daarin ligt o.i. de waarde van de Haagse minister conferentie is medehelpen om de verwezenlijking van de grote projec ten inzake de Europese integratie voor te bereiden. Eén van dek belangrijkste proble men, welke ook thans wel weer onder de loupe genomen zullen worden, is de economische eenheid der zes landen; de gemeenschappelijke markt. Maar aan zo'n gemeenschappelijke markt zitten vele verwikkelingen vast, die alle eerst één voor één moeten worden ontward. Het afschaf fen van invoerrechten en contingen- teringen is op papier met één penne- streek te volbrengen, maar brengt in de binnenlandse verhoudingen zo veel deining te weeg, dat men eerst wel degelijk de gevolgen dient te overwegen. En dan komen er nog vraagstukken, zoals het tijdstip van de invoering, in étappes of ineens, de onderlinge inwisselbaarheid der valuta, enz. Bovendien zitten alle problemen min of meer aan elkaar vast. Zo ver bindt de Franse regerin? bijv. de goedkeuring van het E.D G.-verdrag aan de voorafgaande oplossing van de Saarkwestie, een kwestie, welke stevige economische wortels heeft. Zodra nu één onderdeel van het ge heel van onderlinge verhoudingen er gens blijft haperen, stagneert de hele politiek van éénwording. En dan kan men doorwrochte en goed bestudeer de projecten indienen van een Euro pese grondwet ook al programma punt van deze conferentie het zal weinig uithalen, als de goede wil ontbreekt en de eensgezindheid ver te zoeken is. Dan is zo'n grondwet niets meer ian een lijst zonder schil derij. Hoe gering de verwachtingen ech ter ook mogen zijn, toch achten wij een bijeenkomst, zoals dezer dagen in Den Haag wordt gehouden, niet on belangrijk. Want aan alle samenwer king gaat samenspreking vooraf. Men moet eerst weten, wat men aan elkaar heeft. En die wetenschap wordt gewoonlijk niet in één enkele conferentie verkregen. Slechts door herhaaldelijk praten worden grote plannen tot werkelijkheid. Zo zullen wij ook deze bijeenkomst moeten beschouwen als een onder deel, als een schakel in een ketting, als weer een stapje dichter bij het beter-begrijpen van elkander. In de politiek wegen ook „imponderabilia" (dingen, wier waarde men niet kan afwegen) zwaar. Europese Leger. De Gaullisten weren sindsdien, dat er voor dit le ger in he-t parlement geen meerder heid is te vinden en dat de EUG nu dood is. Zij zeggen, dat men de re gering niet eens ten val oeboeft brengen om aan Eisenhower en Churchill op Bermunda duidelijk te maken, dat de EDG tot het verleden behoort en dat het tijd is, om iets anders te bedenken. Al is deze conclusie wellicht wat snel, zeker is, dat de zaken ar somber uitzien. Na een parlements- zitting, die de gehele nacht duurde, confereerde premier Laniel met de- fractieleiders over een motie, waar- mede voorstanders zowel als tegen standers van het Europese leger zich konden verenigen De regering stelde informeel de volgende motie voor: „De vergade ring verlangt van de regering, dat ?ij de continuiteit verzekert van de politiek tot het bouwen van een ver enigd Europa op basis van de poli tieke verklaring van de premier bij zijn investituur en keurt de verkla- rinken van de regering goed' Terwijl de strijd ih de commissie kamers nog voortduurde, besloot La niel aan deze motie zijn politieke lot te verbinden. Daar de grondwet een tussentijd van 24 uur verlangt, werd het debat verdaagd tot Vrijdag. In de wandelgangen sprak men onmiddellijk van de „zelfmoord" der regering. Niemand kan zich nog voorstellen, dat de Franse regering omver wordt geworpen vlak voor de conferentie der Grote Drie op Bermuda en vlak voor de Franse presidentsverkiezing Maar wanneer Laniel het haalt, dan i zal het. slechts op het nippertje zijn, want de socialsiten, die een sleutel positie innemen, zijn in de oppositie en kunnen kwalijk hun vertrouwen in de regering uitsoreken. Wint Laniel Vrijdag deze strijd, dan zal minister Bidault alsnog naar Den Haag komen. Tot zolang wordt hij op de zes-ministersconferentie vervangen door Parodi, de secretaris generaal van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Voor de Gaullisten is deze gang van zaken een succes: van meet af hebben zij er op aangestuurd de Haagse confe rentie in de war te schoppen, .,Wij, in Oost-Duitsland, hebben alle sympathie voor de vele Franse arbeiders, boeren en burgers, die het ernstige gevaar van de Duitse her bewapening erkennen en die daar- om tegen het verdrag voor de Euro- pere Defensie Gemeenschap zijn", aldus verklaarde Oost-Duitslands wnd. premier Ulbricht voor de „Volkskammer" (Tweede Kamer). Een Belgisch passagiersvliegtuig, met 24 passagiers aan boord, een DC-4 van de Sabena, onderweg van Kopen hagen naar Brussel, heeft een buiklanding gemaakt op een in mist gehulde startbaan op Schiphol. INIen ver moedt, dat het toestel met teveel vaart op de landings baan neer kwam en daardoor het landingstoestel is gezakt. Het toestel na de mislukte landing. Gezantschap in Rome wordt ambassade Naar het A.N.P. verneemt, hebben de regeringen van Italië en Neder- gisLeren aan de Sovjet-regering zijn I land besloten haar wederzijdse ge- Nog eens Oostenrijk De drie westelijke mogendheden hebben in gelijkluidende nota' zantschappen te verheffen tot ambas sades. Deze beslissing is genomen op grond van de bestaande nauwe rela ties tussen beide landen, mede in ver band met de ontwikkeling der Euro pese samenwerking. Nog lang niet overbodig De hoogste Amerikaanse rechter in Duitsland, William Clark, is gaan re belleren tegen zijn regering. Dezer dagen ontving hij bericht „wegens be zuinigingen" ontslagen te zijn en kreeg hij opdracht binnen 10 dagen naar Washington terug te keren. Clark weigerde echter zijn post te verlaten. Hij zal zijn functie blijven uitoefenen alsof er niets is gebeurd, zulks op grond van de stelling dat een rechter alleen op grond van formele beschuldigingen kar worden ontsla gen. Clark verwierp de officiële reden die Washington voor het ontslag op gaf. Op een persconferentie verklaar de "hij dat de werkelijke reden was zijn weigering om de Amerikaanse Hoge Commissaris zijn beslissingen te laten beïnvloeden. „Ook weigerde ik", zei hij, „om de opvatting te aan vaarden dat de opperrechter van het Amerika'anse 'gerechtshof in Duits land in dienst is van het ministerie van buitenlandse zaken. Het is geheel onwaar, dat ik overtollig ben", zei hij. „Men kan een opperrechter niet overtollig maken. Men zou dan iemand in mijn plaats moeten benoe men, zodat de reden van bezuiniging niet opgaat". Clark heeft vaak critiek geleverd op de recente politiek van de Ameri kaanse Hoge Commissie. Het Hoge Commissariaat in Bonn heeft geen commentaar gelevérd op de beweringen van Clark. In Frank- bijeenkomst van de' ministers van I de Amerikaanse advocaten in Duits- buitenlandse zaken over de Oosten- land op, dat de vermindering van het rijkse kwestie willen de Russen even aantal rechters, om welke reden dan min weten. Een dergelijk beraad ook, ernstige moeilijkheden zal ople- stellen zij afhankelijk van bevredi- veren voor zaken, die hangende zijn. gen-de onderhandelingen over Duits- Op het ogenblik heeft rechter Clark land. De weigering van Rusland om een achterstand van ongeveer 150 ge- Oostenrijk zijn onafhankelijkheid te- vallen, die volgens zijn schatting on- rug te geven is te meer verbazing- overhandigd, opnieuw aangedrongen op pogingen om een Oostenrijks vre desverdrag af te sluiten. De nota's zeggen, dat er niets in de weg staat tot een hervatting van de bespre kingen, behalve de houding van de Sovjet-regering. De nota's vormen een antwoord op de Russische nota van 28 Augustus. Moskou weigerde toen in te gaan op een voorstel om de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken weer bijeen te laten komen. Zij stelden toen voor de kwestie langs de normale diplomatieke weg te regelen. De Westelijken verwijten de Russen nu, dat daar niets van -is gekomen, omdat niet bij het woord voegde. Van een I- bijenkomst van de'ministers van I '"nering aan de wederzijdse hulpver- lening bij de overstroming van Pella onthult geschenk van Italië De Italiaanse premier, de heer Giuseppe Pella, heeft gistermiddag in het Gemeentemuseum te 's-Gra- venhage het mozaiek onthuld, dat Moskou de daad door .de Mlaame regering aan onze regering werd aangeboden, ter her geveer zes maanden afhandeltijd i dig hebben. Met Van Gastel als slager Uw uitga en lager. Wegens enorm succes gaan wij door met onze RECLAME. ZIE ONZE ETALAGE! x S. W. v. GASTEL Haar'.straat 218 - Tel. 25731 (Advertentie) SJARET EERSTE-MINISTER. De Israëlische socialistische partij, de partij met de grootste fractie in het parlement, heeft Woensdag Mosje Sjaret officieel als eerste-minister aangewezen als opvolger van Ben Goerion, die thans nog in functie is. Waarnemers geloven, dat de twee grootste partijen in de huidige coa litie het nog deze week eens zullen worden over de politieke en econo- j macht uit te breiden, zou werden be- mische problemen die ter sprake zijn sproken door president Eisenhower, gebracht in verband met de reorga- Sir Winston Churchill en de Franse fort merkte een woordvoerder van misatie van het kabinet. minister-president Laniel. wekkend omdat de Westelijken hun verkort verdrag indertijd op verzoek van de Russen hebben ingetrokken. Laat tenminste de plaatsvervangers verder praten, aldus de westelijke nota. Zij zwijgt er over dat dit reeds 262 maal zonder succes is geschied. Djakarta gerustgesteld De Britse regering heeft Indonesië verzekerd, dat de binnenlandse aan gelegenheden van Indonesië niet zul len worden besproken ter conferen tie op Bermuda. Volgens de Indonesische ambassa de te Londen heeft de Britse vice- miniister van buitenlandse zaken, Lord Reading, deze verzekering gis teren gegeven aan de Indonesische ambassadeur te Londen, dr. Socoan- drio. Dr. Soebrandrio had op eigen ini tiatief een bezoek gebracht aan het Britse departement van buitenlandse zaken na de berichten in de pers, dat de ernstige economische toestand ini Indonesië met de daarin gelegen kan sen voor de communisten om hun TREIN REED TRUCK MIDDENDOOR Po-vlakte in November 1951 en het breken van de Nederlandse dijken in Februari 1953. Hij bood voorts namens zijn rege ring een chèque aan van 200 millioen lire, welk bedrag naar het inzicht onzer regering zal worden besteed voor een werk in de getroffen gebie den. De onthulling en overhandiging van het mozaiek geschiedde in de aula van 't Gemeentemuseum, waar ook het mozaiek is aangebracht. Een klein aantal genodigden woonde de plechtigheid bij. Het mozaiek, een copie van een mozaiek te Ravenne uit de 6e eeuw, schepen in de haven van Classis voorstellend, werd aan vaard door minister Luns. België besluit vandaag over E.D.G. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul van Zeeland, heeft gisteren als laatste spreker het woord gevoerd bij het debat in de Belgische Kamer van Afgevaardigden over het verdrag der Europese De fensie-Gemeenschap en daarbij be toogd dat dit de heropleving van een ongebreideld Duits militarisme zal voorkomen. De Kamer zal heden over het des betreffende wetsontwerp stemmen en men verwacht dat een meerderheid van ongeveer tweederde zich ten gunste van de E.D.G. zal uitspreken. Van Zeeland voerde gedurende an derhalf uur het woord. Zijn ernstige woorden werden met aandacht door de Kamer gevolgd. „Er is geen alter natief op de E.D.G." waren zijn eerste woorden. Hij vervolgde: „De buiten gewone bepalingen, die in het ver drag zijn opgenomen, zullen elke we dergeboorte van Duitse militarisme voorkomen". Weer op de bon De Engelsen, die verwacht hadden, dat de voedselrantsoenering met Kerstmis vrijwel geheel zou zijn af geschaft, werden gisteren onaange naam verrast,door een bekendmaking van hun regering, dat vlees Zondag a.s. weer op de bon zal gaan. De vleesrantsoenering was in Juni j.l. beëindigd, doch de regering had gewaarschuwd, dat de mogelijkheid bestond, dat een vermindering van de aanvoer in de winter wederinvoe ring van de rantsoenering noodzake lijk zou kunnen maken. Opening Maria-jaar Op 8 December zal het mariale jaar plechtig worden geopend met een „capella papale", een II. Mis, waaraan alle kardinalen, in Rome aanwezig, zullen deelnemen in de Santa Maria Maggiore, een van de aartsbasilieken van de Eeuwige Stad. De Paus zal zelf niet aan deze Mis deelnemen doch zich 's middags naar de basiliek begeven om daar met de kinderen van Rome het speciale Maria-gebed te bidden. Op de heen- en terugweg naar de basiliek zal de Paus de jaarlijkse bloe merahulde van de Romeinse bevolking bij de zuil ter ere van Maria Onbe vlekt Ontvangen, op de Piazza di Spangna bijwonen. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MEER WIND. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krachtige en in de kustprovincies tijdelijk harde wind tussen Zuid en Zuid-West. Verdere stijging van temperatuur. 27 Nov.: zon op 8.19 en onder 16.36; maan op 23.40 en onder 12.58 uur. Het weer in Europa HELSINKI geheel bew. OSLO STOCKHOLM geheel bew. KOPENHAGEN zwaar bew. LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBELE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME mist mist motregen motregen zwaar bew. mist zwaar bew. onbew. onbew. - mist nevel mist onbewolkt onbewolkt nevel zwaar bew. Woensdagmorgen om 8 uur is op de met automatische knipperlichten beveiligde onbewaakte overweg nabij de Vechtbrug, op het baanvak ZwolleMeppel, de trein van 7.55 uur uit Zwolle in aanrijding gekomen met een truck met oplegger. De bestuurder van de vrachtwagen heeft blijkbaar het knipperlicht niet opgemerkt, noch het belsignaal gehoord. De auto werd door de trein middendoor gereden. De bestuurder werd licht gewond, evenals zijn medepassagiers. De wagenvoerder en een kok in de trein werden eveneens licht gewond. De trein ontspoorde en kwam terecht in een sloot. De ravage na bet ongeluk. Brits koningspaar op Jamaica Koningin Elizabeth van Engeland en haar gemaal, de hertog van Edin burgh, zijn gisteren in Jamaica aan gekomen. Jamaica is het grootste eiland van West-Indië en wordt vaak „het schoonste juweel aan de Britse kroon" genoemd. De koningin en haar echtgenoot zullen drie dagen op het eiland blij ven en zich daarna inschepen op het passagiersschip „Gothic" voor de zee reis naar Nieuw-Zeeland en Austra lië. Einde van rustig weer Het K.N.M.I. deelt mede: Er tre den thans belangriike wijzigingen in de algemene luchtdrukverdeling boven Europa en het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan op, welke tot gevolg zullen hebben, dat in ons land aan de langdurige pe riode met rusfig weer een einde komt. Gedurende meer dan tien dagen werd het weer in onze omgeving volledig beheerst door hogedrukge- bieden. Deze nemen nu echter in betekenis af en trekken naar het Zuiden. Een diepe depressie bij IJsland breidt zich geleidelijk verder over de Britse eilanden, het Noordzee gebied en Scandinavië uit, hetgeen met toenemende winden gepaard gaat. Dit betekent tevens, dat de temperatuur aanvankelijk een ver dere stijging ondergaat en de re genkansen belangrijk toenemen. Korreltje Liefde en begrip kunnen onaange name dingen mooi maken.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1