groene la Schilderijen-film over het leven van Jezus Vergissen Guerilla-overval op Z+ Koreaans dorp Volgend jaar Benelux-Unie 7 Geen vrij op 5 Mei Pella wel, Tito niet Bij Waddinxveen deed mist 5 auto's in botsing komen Succesvolle schatgraver WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953 OE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Sinds de voortreffelijke film, die het leven van Vincent van Gogh veelal door middel van geprojecteer de schilderijen verbeeldt, zijn onze verwachtingen opgevoerd. Na de mis lukte Weense poging om de Misge- heimen met op het doek vertoonde foto's van meesterstukken der schil derkunst voor te stellen, zijn we zeer bemoedigd door de Franse film „La vie de Jésus (Het leven van Je zus) waarmee Marcel Gibaud op het Festival van Cannes verleden jaar terecht werd bekroond. Deze film heeft maanden lang volle zalen ge trokken, zoals we hebben vernomen nog wel in het mondaine hart van Pa rijs, in een van de theaters op de Champs Elyséês. Thans is deze rolprent in ons land aangekomen -en de paters Augustij nen hebben er de hand op gelegd ten bate van hun religieus cultureel vor mingscentrum „Vinea Domini" in het geestelijke oogstgebied van Witmar- sum, van welk centrum drs. H. B. P. A. Letschert de directeur is. Het Franse commentaar is in voortreffe lijk Nederlands overgezet door pater C. P. Voorpelt O.F.M. en dit laatste niet minder voortreffelijk uitgespro ken door Henk Schaer. Alleen reeds de meditatieve wijze, waarop deze kunstenaar de teksten heeft gezegd, rechtvaardigt een gang naar deze film. Maar zoals gezegd: de keuze en opeenvolging van vertoonde repro ducties van beroemde schilderijen, die op het leven van de Heiland be trekking hebben, was er een, die de kundigheid en de artisticiteit van Gi-. baud aantoonden. Honderden mees- sterwerken zijn in deze film aaneen- gerijd, als bijna even zovele details in het chronologisch verhaal. Van de gekozen schilders noemen wy: Rem brandt, Breughel, Jeroen Bosch, El Greco, Grünewald, Dirk Bouts, Cra- nach, Holbein en Velasquez. De samensteller heeft een rijke keuze gemaakt voor het celluloid, waardoor het vaak snel achter elkaar flitste, zodat de toeschouwer kwalijk tijd krijgt, een bepaald beeld in zich op te nemen, vooral, waar de repro ducties soms van vage schilderingen afkomstig zijn. Dat heeft wel eens vermoeiend gewerkt, maar dat is dan vrijwel de enige critiek, die we ons op deze religieuze film zouden wil len veroorloven. En misschien nog deze aanmerking, dat het geluid van de muziek niet steeds duidelijk door kwam, wellicht veroorzaakt door na- synchronisatie. Die muziek is geluk kig sober gehouden en heeft onder leiding van Jean Gitton het orkest van de Société des concerts du Con servatoire en van La chorale de rUniversité te Parijs alle eer bewe zen. De rector van het Augustijnen klooster in het Friese Witmarsum heeft na afloop van de voorverto ning voor Pers en genodigden geen moeite gehad, duidelijk te maken, dat het draaien van deze film over het leven van Jezus op zich zelf reeds apostolaat is en dat ze door verto ning onder de mensen een steun kan zijn voor het apostolaat in zijn geheel, doch bijzonder in het Noorden. Voor vertoningen kan men zich wenden tot Contact-film, Heerengracht 319 te Amsterdam. Geweven kruiswegstaties De handweverij „De Knipscheer" te Laren (N.-H.) heeft uit Eindho ven de opdracht ontvangen tot het vervaardigen van een kruisweg, die als geschenk van de parochie van de H. Hartkerk te Eindhoven aan haar pastoor zal worden aangeboden, Deze kruisweg zal bestaan uit 14 tapijten, naar een ontwerp van Cuno van den Steene. Twee ervan zijn reeds gereed en werden in Eindho ven tentoongesteld. Het is voor de ef-rste maal dat een R.K. kerk in Nederland opdracht gaf kruisweg staties te wevenTot dusver werden deze geschilderd of, soms, gebeeld houwd. is menselijk In een postagentschap te Amster dam ontstond Maandagmiddag grote consternatie. Politiemannen som meerden alle aanwezigen circa 15 het agentschap niet te verlaten, omdat een 65-jarige man een bedrag van 375 miste. Een langdurig onderzoek, waarbij drie personen werden gefouilleerd, leverde geen resultaat op. De oplossing kwam pas veel later, toen de „benadeelde" kwam vertel len, dat hij het geld thuis in een por tefeuille had gevonden HET OUDSTE ECHTPAAR? In het tehuis voor ouden van dagen te Kwintsheul wordt sinds de oorlog het echtpaar BuysVis verpleegd. Zij is Zondag j.L 96 jaar geworden en hij viert op 4 December a.s. ook zijn 96ste verjaardag. Beiden zijn nog gezond en opgewekt. Zij vol belang stelling voor de klein- en achter kleinkinderen en hij, als oud-schip per, door geen regen of wind van zijn dagelijkse wandelingetje te weerhouden. Kwintsheul gelooft, nu de eer te hebben het oudste echtpaar van Nederland te mogen herbergen. Winkels geplunderd Een groep communistische gueril- la-stryders, gekleed in uniformen van het Zuid-Koreaanse leger, heb ben de stoutste overval uitgevoerd, die sinds twee jaar in Zuid-Korea is voorgekomen. Zij hebben een dorp ten Zuidwesten van Poesan bij ver rassing aangevallen, uitgeplunderd en als een ruïne achtergelaten. Zij zijn met twee oude Amerikaanse le- gervrachtwagens de stad Oeriong binnengereden, hebben daar het bu reau van politie in de lucht laten vliegen, de regeringsgebouwen in brand gestoken en de winkels ge plunderd De communistische over vallers zijn daarna in Westelijke richting gevlucht naar het Chirison- gebergte. Volgens het rapport van de Zuid- koreaanse politie werd de overval gisteren in de loop van de namiddag uitgevoerd. Uit de winkels van Oerion hebben de communistische aanvallers levensmiddelen, benzine en andere goederen meegenomen. Na een korte schermutseling met de politie trokken zij weg. Het Chirisongebergte is het cen trum van de communistische gueril- la-activiteit in Zuid-Korea. Het is door de Zuidkoreaanse troepen nooit Er is goede kans op, dat volgend jaar zal kunnen worden overgegaan tot het sluiten van een volledige economische unie tussen Nederland, België en Luxemburg. Dit heeft vol- gens het Alg. Dagblad mr. dr. E. J. E. M. H. Jaspar, secretaris-generaal van de Nederlands-Belgisch-Luxem burgse douane-overeenkomst, giste ren in Den Haag meegedeeld. De op de ministersconferentie van Brussel op 16 November goedgekeur de overeenkomsten inzake de ophef fing van de restitutie van de omzet belasting voor naar België .uitgevoer de Nederlandse producten en de op richting van een fonds voor de wederaanpassing van het bedrijfs leven, zullen binnen afzienbare tijd worden getekend en ter ratificatie aan de drie parlementen worden voorgelegd. De heer Jaspar deelde op een des betreffende vraag nog mee, dat hij goede hoop had op een vrijer kapi- taalsverkeer binnen Benelux en op een gemeenschappelijke regie voor openbare aanbestedingen, welke beide kwesties ter sprake zullen ko men tijdens de ministersconferentie in Luxemburg op 9 December. volledig van communisten gezuiverd. Verwacht wordt, dat Zuid-Korea thans twee divisies zal sturen om, met de toestemming van het opper bevel van het achtste Amerikaanse leger, hier een opruiming te houden. Intussen zijn de plaatselijke politie- troepen versterkt met speciale afde lingen. Da Zuidkoreaanse politie be schouwt deze aanval van de commu nisten als een waarschuwing, dat een grote guerilla-activiteit in Zuid-Ko rea op komst is Deze keer was 't geen film In een ziekenhuis te Kopen hagen is het eerste „slachtoffer" van de drie-dimensionale film behandeld. Hij had een blauw oog en zijn verhaal was als volgt: „Ik stond in een straat naar boven te kijken, toen er iets uit een raam van een vierde ver dieping viel. Ik bleef kijken, maar tot mijn grote verbazing kwam het voorwerp met een be hoorlijke klap op mijn oog te recht. Het bleek een aardappel te zijn". „Ik schrijf dit ongeval toe aan het feit, dat ik juist tevoren een drie-dimensionale film heb ge zien. Er werden daarbij messen, ballen, tomaten en wat al niet meer van het scherm naar mijn hoofd gegooid, zonder dat ik iets voelde. Dit moet mij een vals gevoel van veiligheid hebben gegeven." Maak 'n einde aan dat ondragelijke ztnrbranden Neem een ol twee Bennies, en op 't zelfde moment is dat zuur- branden geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch ver pakt één voor één. Ze zijn smake lijk en.gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. (Advertentie) D.U.W. HEEFT 750 SPORT TERREINEN AANGELEGD Met de voltooiing van het gemeen telijk sportterrein aan de Ommer- weg te Haren zal de dienst uitvoe ring werken 750 sportterreinen in ons land hebben aangelegd. Ter ge legenheid van de ingebruikneming van dit sportterrein zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid de heer J. G. Suurhoff op 28 November a.s. om 14.15 in de koepel van de wooncoöperatie ,.De Middel horst" te Haren een rede uitspre ken. De regering meent dat de na breed overleg genomen beslissing in zake de viering van de 5e Mei thans be zwaarlijk weer kan worden gewij zigd, zo deelde dr. W. Drees als mi nister van Algemene Zaken in een nota aan de Tweede Kamer mede. Ook de regering is er van doordron gen dat het besef van de geweldige betekenis, die aan de bevrijding moet worden gehecht, levendig moet blij ven, niet in de laatste plaats bij de jeugd. Het verplaatsen van de mogelijk heid om een halve dag vrijaf te ge ven van 5 Mei naar 30 April hield dan ook niet in, dat de 5e Mei niet meer als nationale feestdag zou wor den gevierd. Er is gevlagd, de radio heeft een nationaal programma uit gezonden en aan de scholen is ver zocht met de leerlingen de bevrij ding te herdenken. Indien sterke be hoefte wordt gevoeld aan een vrije dag op 5 Mei, dan kan daarvoor èen snipperdag worden bestemd. In dezelfde nota zegt dr. Drees dat het standpunt van de regering om, behalve posthuum, geen onderschei dingen voor het verzet toe te ken nen, gehandhaafd is. Ook het er kennen bij Koninklijk Besluit van een Herdenkingskruis van de Ver eniging van Ex-politieke Gevangenen stuitte op bezwaren. Wel wilde de re gering een dergelijk kruis erkennen bij ministeriële beschikking, maar dit achtte de vereniging niet aanvaard baar. Chauffeur negeerde onveilig sein Op de met automatische knipper lichten beveiligde onbewaakte over weg nabij de Vechtbrug op het baan vak tussen Zwolle en Meppel is de trein van 7.55 uur uit Zwolle van morgen in aanrijding gekomen met een auto, waarvan de bestuurder het onveilig tonende lichtsein heeft ge regeerd. Deze bestuurder werd licht gewond en een medepassagiere kreeg een shock. De trein ontspoorde, waardoor beide hoofdsporen werden versperd. Er rijden autobussen ter vervanging van de treinen. In de trein werd niemand gewond. In tegenstelling tot de Italiaanse premier Pella heeft Zuid-Slavië het geallieerd voorstel voor een vijfmo gen dheden conferentie over Triëst verworpen. De geallieerden hadden als voorwaarde gesteld dat vóór een dergelijke conferentie een begin moest zijn gemaakt met de over dracht van de A-zone aan Italië, al dus de Zuidslavische minister Popo- vitsj. Tegen commerciële televisie Een uitgebreid comité, dat gevormd is uit een paar honderd Britse ede len van alle partijen en waarvan de conservatieve Lord Halifax, voorzit ter is, heef een groots plan de cam pagne opgesteld om te velde te trek ken tegen het voornemen van de Britse regering om televisie-uitzen dingen op commerciële basis te gaan beginnen. Het initiatief tot deze actie is uit gegaan van Lord Halifax, de vroe gere minister van Buitenlandse Za ken, die doorgaans in het Hogerhuis een aanhanger van de conservatieve regering door dik en dun is. Boven dien is Lord Halifax ook vice-voor zitter van de nationale televisieraad. In dit geval heeft hij echter gemeend tegen de regering ten strijde te moe ten trekken. Daartoe heeft hij enige honderden van de 868 peers, die En geland ryk is, om zich heen verza meld in een indrukwekkend comité. Churchill heeft reeds zijn maatre gelen genomen om te proberen in het a.s. televisiedebat in het Hogerhuis zijn plan te doen zegevieren. Daartoe heeft hij een rondschrijven gericht tot de vijfhonderd leden van het Ho gerhuis, die gerekend kunnen wor den tot getrouwe aanhangers van de conservatieve regering. Maar zelfs als dat niet zou helpen, zou een ne derlaag in het Hogerhuis geenszins de val van het kabinet behoeven te tékenen. Eén zwaargewonde Op de rijksweg Den Haag Utrecht onder de gemeente Wad dinxveen is gistermorgen nabij de brug over de Gouwe een gecompli ceerde aanrijding gebeurd waarbij vijf auto's waren betrokken. Een Utrechtenaar moest tengevol ge van deze aanrijding met ernstige verwondingen naar een der Goudse ziekenhuizen worden overgebracht. De gehele weg werd door het ge beurde versperd zodat al spoedig een verkeersopstopping ontstond waarvan tenminste duizend automo bilisten de dtfpe waren. De Utrechtenaar wilde met zijn auto een vóór hem rijdende vee wagen passeren, juist op het ogen blik dat deze wagen een militaire colonne voorbij reed. Zijn auto kwam hierdoor op het linker weg gedeelte terecht en daar het enigs zins mistig was, zag de bestuurder een tegenligger te laat. Door krach tig remmen trachtt.e hij nog een bot sing te voorkomen doch dit gelukte niet. Een aanrijding met de tegen ligger, bestuurd door een ingenieur uit Sas van Gent, was het gevolg. Door de gladheid van het wegdek ter plaatse draaide de uit Utrecht ko mende auto een halve slag om en kwam daarbij in aanraking met de juist passerende auto van de presi dent-directeur der Ned. Spoorwegen. Diens auto werd hierdoor bescha digd. Toen de auto van de Utrechtenaar EEN DODE EN TWEE ZWAAR GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING TE DEURNE. Een persoon is gedood en vier per sonen zijn gewond, van wie twee ern stig, bij een auto-ongeluk dat van ochtend om kwart voor negen is ge beurd op het gevaarlijke kruispunt in de Zeilberg onder de gemeente Deurne. Een bestelauto uit Warmond en een volkswagen uit de Meerkamp (gem. Deurne) zijn' door tot nu toe onopgehelderde oorzaak tegen elkaar gebotst. De inzittenden van de wa gen uit Deurne, vader en zoon Ver bakei en de heer J. van Dinter, wer den alle drie zwaar gewond naar het ziekenhuis te Deurne overge bracht, waar de zoon V. inmiddels is overleden. De beide inzittenden van de bestelauto, de heer Beemster* boer uit Warmond en de heer Brou wer uit Noordscharwoude, werden slechts licht gewond. Laatstgenoem de kon na behandeld te zijn het zie kenhuis verlaten. De Amerikaanse hoteleigenaar Wflliam Sneed, wiens hobby 't zoeken naar schatten is, heeft bij de monding van de Suwan nee in Florida een kist met Spaanse goud- en zilverstukken uit het midden der achttiende eeuw gevonden. De waarde van de schat is 625.000 dollar. tot stilstand was gekomen, botste de ir. uit Sas van Gent tegen deze auto aan, waardoor het voertuig zwaar werd beschadigd en de Utrechtenaar zware verwondingen opliep. De ingenieur werd licht ge wond. Een dame komende uit de richting Utrecht reed vervolgens met haar auto op de reeds bescha digde auto's in, waarna ook nog een vijfde wagen tegen de opeengehoopte auto's botste. Dit laatste voertuig werd bestuurd door een Engels mi litair uit Burley die zijn auto door de gladheid van de weg niet tijdig tot stilstand had kunnen brengen. Door de rijkspolitie moest het verkeer op de weg in beide richtingen worden stilgelegd. Vrachtauto ramt en ontzet viaduct Dinsdagmorgen reed een zware vrachtauto van een transportbedrijf uit Ambij, bij Maastricht, tegen het spoorwegviaduct in de lijn Maas trichtLanaken (België). De be stuurder van de vrachtauto had na het lossen van steenkolen vergeten de laadbak omlaag te zetten. Door de hevige schok werden twee sporen, bestemd voor het goederenverkeer naar de Boschpoort (goederensta tion in Maastricht) omhooggedrukt, zodat de rangeerdienst gedurende "bijna een uur moest worden ge staakt. nadat een locomotief met een goederenwagen over het viaduct was gereden, kwamen de sporen weer in de normale stand. Het treinverkeer tussen Maastricht en Lanaken onder vond geen vertraging. De vrachtauto werd aanzienlijk beschadigd. SCHIPHOL GESLUIERD. Tien vliegtuigen die voor Schip hol bestemd waren zijn gisteravond te Düsseldorf geland omdat Schip hol door mist dicht zat. De vlieg tuigen kwamen o.a. uit New York, Montreal, Madrid en Praag. De 61-jarige mevrouw J. J. Bres- serVoorhorst is Maandagavond in haar woning te Enschede, terwijl zij met een electrische wasmadhine de was deed, door de stroom getroffen en gedood. Mevr. B. zette een teil met wasgdbd op de grond, juist op het snoer van de wasmachine. Door de zwaarte van de teil werd het snoer doorgesneden waardoor de teil onder stroom kwam te staan. Toen mevr. B. de teil wilde oppakken kreeg zij de volle lading door haar lichaam. Zij overleed ter plaatse. „Een droevig geval van een onge lukkige ontsporing van iemand, die goed bekend staat," zei gistermid dag de raadsman van de 33-jarige machinehoutbewerker uit Vlaardin- gen. Deze had zich voor de Rotter damse rechtbank te verantwoorden, omdat hij als filiaalhouder zijn werkgever had benadeeld voor een totaal van 2.360. .„Opgefeest", sprak de president, nadat verdachte een bekentenis had afgelegd. Oe officier van Justitie achtte "al les te zeggen voor een gecombineer de straf van acht maanden met af trek, waarvan 3 maanden voorwaar delijk, met drie jaar proeftijd. Zenuwrust. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. (Advertentie) DE EERSTE B-B.-COMMANDOPOST IN HET LAND GEREED GEKOMEN Aan de Westrand van de stad Utrecht is de commandopost van de dienst Bescherming Bevolking in de A-kring Utrecht gereed gekomen. De post is ingericht in de zeer ruime, uit de oorlog overgebleven bunker, van- waaruit de Duise admiraal Donitz de duikbootoperaties leidde. Het is de eerste commandopost B.B. in den lande, die gereed gekomen is. De na tionale commandopost is ook in de omgeving van Utrecht geprojecteerd. De provincies Noord Holland, Zuid Holland en Utrecht de randstad Holland dus krijgen tezamen een gewestelijke commandopost in Noord Holland, de andere provincies elk een gewestelijke post. Voor een mislukte overval op oude man 1 jaar geëist Tegen een grondwerker uit Nij megen, die er van werd beschul digd de in de nacht van 3 op 4 Mei te hebben gepoogd een 72-jarige Nijmegenaar te beroven en daarbij geweld te hebben toegepast, is gis teren voor de Arnhemse rechtbank een jaar gevangenisstraf geëist. Verdachte, die ter zitting ver klaarde die avond dronken te zijn geweest en zich niets te herinneren, zou het slachtoffer, die met zijn echtgenote op weg naar huis was, overvallen hebben en hem onder bedreigingen in de Engelse taal ge slagen en geschopt hebben om hem daarna een shawl om de hals te werpen met de opzet de man te wur gen. Door het hulpgeroep van de vrouw, waarop een passerende wiel rijder te hulp snelde, moest de aan rander de oude heer loslaten. Eerst had hij evenwel nog in diens binnen zak gevoeld of er een portefeuille viel te bemachtigen. Even later werd verdachte door de gewaarschuwde politie aangehouden en in het poli tiebureau opgesloten Uit de getuigen verklaringen bleek, dat verdachte, in tegenstelling met zijn bewering, die avond niet onder de invloed had verkeerd Voorts werd hij door het slachtoffer als de aanrander ge brandmerkt en bovendien was de shawl, die terugevonden was, door verdachte als zijn eigendom er kend. De rechtbank zal over 14 da gen uitspraak doen Vaoi de Droogmolen van de laatste stormramppoldei begonnen Een belangrijke dag was het gis teren voor de Vierbannenpolder van Duiveland. Er werd namelijk een aanvang gemaakt met het droogma- len van deze polder, waartoe acht pompen aan de zeedijk bij Ouwerkerk en twee grote pompen aan de noordzij bij Stevenssluis in werking werden gesteld. Bij het haventje van Stevenssluis gaf dit nog even vertraging, omdat omdat men nog moest afwachten hoe de bodem van deze haven, waarin de zuigbuizen liggen, zich zouden hou den. Men heeft de haven nu met steen bestort en morgen zullen ook daar de pompen op volle toeren kun nen draaien. Voor een verrassing zorgde nog machinist Van Dijk, van het oude watergemaai bij Stevenssluis. Direct na de 1 Februari-ramp was hij be gonnen met het demonteren van dit gemaal. Intussen had hij alles weer schoon gemaakt. Aan de activiteit van deze machinist was het te dan ken dat ook een van de twee pom pen van dit gemaal reeds direct kon meehelpen aan het leegmalen van de polder. Zeer binnenkort zal hier ook de tweede pomp van het gemaal, welke thans wordt gemonteerd, in werking kunnen worden gesteld. HAARLEM KOMT BIJNA 2 MILLIOEN TEKORT. Op de Haarlemse gemeentebegro ting 1954 is een tekort geraamd van 1.890.000, precies het dubbele van dat van verleden jaar. B. en W. wijten dit niet aan een onvoorzichtig gevoerde uitgavenpoli- tiek, doch aan het feit, dat de te ver wachten uitkeringen uit het gemeen tefonds ten achter blijven bij de ge raamde uitgaven. DF BRUGGEN ZIJN GLAD. De K.N.A.C. maakt er automobi listen attent cp, dat de tijd weer is aangebroken van vooral in de och tenduren tengevolge van ij zei glad- geworden brugdekken. Men zal ver standig doen, zulks ter voorkoming van ongelukken, met de mogelijk heid van gladheid op bruggen re kening te boaden en de snelheid zo danig te regeien dat men niet ge noodzaakt zal zijn om plotseling te moeten remmen. HAAGS GERECHTSHOF. De zwaarmoeoige verloofde. Om dat hij in tegenstelling met zijn aan vankelijke verklaring voor de poli tie nu ontkende gestolen te hebben, was de 23-jarige betonwerker bij het Haagse Gerechtshof uit Leiden in beroep gekomen tegen een vonnis, waarbij hij tot een week gevangenis straf was veroordeeld. Verdachte gaf toe, dat hij met zijn meisje 's avonds bij een manufacturier was geweest om inkopen te doen. Met nog enkele andere mensen waren zij in de huiskamer gelaten. Op een gegeven moment miste de vrouw des huizes uit haar portemonnaie 23, welk geld later in de stoel van de betonwerker werd teruggevonden. Bij de politie had verd. uitgelegd, dat hij voor het dressoir staande met zijn handen op zijn rug stiekum de portemonnaie had opengemaakt en toen de vermissing bekend werd, het geld snel had verborgen. Nu ontkende hij dit, zeggende dat er nog meer mensen in de stoel had den gezeten en dat hy de bekente nis had bedacht terwille van zijn zwaarmoedige verloofde. Op deze wijze zou hij snel weer op vrije voe ten zijn. De verloving was inmid dels uit. De proc.-generaal achtte niettemin het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Hij eiste thans een maand gevangenisstraf. Arrest 4 December. Steekpenningenaffaire. In de zaak tegen de 34-jarige gewezen hoofdcommies van het ministerie van Econ. Zaken uit Wassenaar, tegen wie de proc.-generaal acht maanden ge- van genistraf en ontzetting uit het recht, ambten te bekleden had ge- eist voor het aannemen van steek penningen, werd door het Haags Ge rechtshof een hernieuwd onderzoek gelast. Onderzocht zal worden of verd. overwegende invloed kon uit oefenen od het verdeelschema bil' de imoort van schrijfmachines. Verd. had dit namelijk voor het Hof be toogd, maar tevens erbii <*ezegd dat bii ondanks de geschenken geen gebru'k had gemaakt van de gele genheid. Tn eerste instantie had hij vier maanden gevangenistraf gekre gen. HAAGSE POLITIERECHTER. Lenen of stelenHet gebeurt niet vaak dat een 67-jarige zegt gestolen te hebben voor zyn vader. Dit deed echter de Leidenaar Z., die voor de Haagse Politierechter moest verschij nen, omdat hij zes bankbiljetten van 10 had gestolen ten nadele van een kennis. De Officier van Justitie meende, dat drankzucht wel de oorzaak zou zijn en verd. moest toegeven dat hij wel eens een borreltje dronk. Hy had 50 aan de benadeelde terugbetaald. Enkele malen had hij geld geleend van de kennis, maar toen deze wei gerde nog meer te lenen, stal hij het geld. De verd. was al driemaal ver oordeeld. De Officier van Justitie eiste een week gevangenisstraf en overeenkomstig deze eis werd de Leidenaar veroordeeld. Ook een lening. Oip 10 Augustus jl. hadden twee groentenhandelaren te Rijnsiburg 64 kratten van de groen- tenveiling Hoogkarsipel weggenomen bij de veiling te Katwijk. Ze waren eigendom van een ander. Ter zitting van de Haagse Politirechter, waar voor ze verantwoording moesten af leggen, verklaarde een van hen, dat het een lening betrof. Hij had alleen verzuimd de eigenaar ervan te ver wittigen. Het veilingsbestuur had het echter wel als diefstal opgevat evenals de eigenaar. Bovendien hadden de ver dachten voor reclassering en politie een heel andere verklaring afgelegd, waaruit bleek dat ze niet zó te goeder trouw waren. De eis luidde tegen elk „op grond van hun halsstarrige houding" een week gevangenisstraf. Het werd voor elk 50 boete of 10 dagen en een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclassering. De fiets. Een 20-jarige fa brieksarbeider uit Leiden moest voor de Haagse Politierechter verschijnen, omdat hy een in huurkoop verkre gen en nog niet afbetaalde fiets had verkocht. Verd. verklaarde zonder werk te zijn geweest en niet geweten te hebben hoe hij zijn kostgeld moest betalen. Een rijwielhandelaar uit Leiden had de fiets, die een maand oud was, gekocht voor 60. De nieuwe prijs was 187,50. Deze verdachte was volkomen op de hoogte geweest, want hij had zelf het huurkoopcan- tract in handen gehad. De officier van Justitie eiste tegen de jeugdige fabrieksarbeider 40, boete of 20 dagen en twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met toezicht van de reclassering. De offi cier wilde niet aannemen dat de rij wielhandelaar de fiets had gekocht om de jonge man te helpen. Tegen hem luidde de eis: een maand on voorwaardelijke gevangenisstraf. De fabrieksarbeider werd veroor deeld tot 20,boete of 10 dagen en een maand voorwaardelijk; de rijwielhandelaar tot een week gevan genisstraf. Opliching. „Ik vind het heel min", zei de Haagse Politierechter tegen de 33-jarige vertegenwoordiger uit Sassenheim. „Het hele dossier ligt vol met verbalen over oplichtingen, waarvan U er^twee zijn ten laste ge legd". Verdachte had in Oegstgeest en elders in Augustus en September j.l. ten eigen bate gelden ingezameld on der het mom dat dit was voor de door de watersnood getroffen blin den. Hij vertelde dan dat er door shock vele mensen blind waren ge worden. Hijzelf zou ook blind zijn geweest. Bovendien zouden vele blindengeleidehonden zijn verdron ken. Het geld dat verdachte met deze verhalen loskreeg stak hij in zijn eigen zak. Toentertijd was verdachte colporteur van een Rotterdamse blin- deninrichting, maar dit bleek niet zo lucratief te zijn als zijn eigen me thode. Na een eis van zes weken luidde het vonnis: een maand gevan genisstraf. De politierechter merkte nog op dat de handelwijze van ver dachte eigenlijk gelijk te stellen was met diefstal bij watersnood.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2