S)e ftzidóeSoti/ïattt Laniel staat voor dreigende kabinetscrisis LANIEL Koningin Elizabeth zoekt de zon op Pauselijke gebed voor Maria's Jaar De Italiaanse premier in ons land Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoófd*»dacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13052 in de leeuwenkuil I Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2p. tnnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 OVATIE VOOR MR. BURGER Uet is bekend, dat geen partij zó zwak in haar veel te wijde schoe nen staat als de Partij van de Ar- heid, dat geen partij zó'n moeite doet om rechtse en linkse vleugels aan het lijf te houden Zij moet de tal rijke overlopers uit het communisme naar de mond praten, maar zij mag ook hen, die de P. v. d. A. nog steeds zien (meer op sentimentele dan op rationele gronden) als een doorbraak, «iet voor 't hoofd stoten. Zij ziet het humanisme met een welwillend oog aan, maar herbergt tevens confessio nele werkgroepen, die voor het hu manisme niets voelen. Haar samen stelling is bonter van kleur dan wel ke confessionele partij ook, maar een deugdelijk bindmiddel ontbreekt. Zij heeft geen vaste grond onder haar voeten in een gemeenschappelijk ge deelde levensbeschouwing Zij kan geen marxistische klassenstrijd meer voeren, waar de S.D.A.P. zo ver slaafd aan was. Het door haar bJÏe- den socialisme is geen vlees en geen vis, geen hom en geen kuit. Het noemt zich progressief en anti-kap; talistisch, maar weer niet zo, dat het de vrije eigendom wil vernietigen. Het wenst alleen een ver-doorge voerde inmenging en toezicht van de Staat in het productie-proces. In hun hart voelen zeer velen van de^e P. v. d. A.-,.socialisten'1 niets voor een verwezenlijking van de in De Weg naar de Vrijheid" (met voorbehou den te voor en te na)) aangegeven richtlijnen Een ambtenaren-almacht is niet iets waar het Nederlandse volk smachtend naar uitziet! De door de K.V.P. voorgestelde or ganische ordening van het bedrijfs leven is eveneens progressief (voor uitstrevend),, niet socialistisch maar echt sociaal en voor een Nederlan der, ook voor de Nederlandse arbei ders, heel wat aanlokkelijker. De P. v. d. A. probeert een inner lijke onzekerheid, of de weg naar de vrijheid werkelijk wel naar de vrij heid zou leiden, voor haar aanhan gers af t* leiden met flink te schet teren tegen de confessionele par tijen. Op het jongste partijcongres heeft mr Burger een luid-klinkende solo geblazen. Maar deze klonk toch wel al te schel en zelfs vals, toen hij, volgens „Het Vrije Volk", beweerde: ,.Prof. Romme heeft gezegd, dat het van de omstandigheden afhangt, of er een vooroorlogse liberale dan wel een na-oorlogse democratische politiek wordt ge voerd. Welnu, de kiezers en met name de katholieke kiezers kun nen de omstandigheden zo dui delijk bepalen, dat slechts een progressieve politiek mogelijk Het komt ons nauwelijks te gelo ven voor, dat mr. Burger op deze be denkelijke wijze zijn politieke tegen stander heeft afgemaakt, maar zó staat het in het partijblad en zó hebben de partijgenoten het te le zen gekregen. Nog fraaier sloeg de trompet van mr. Burger over tot een falset, toen hy het is niet duidelijk tegen wie of wat hij het had; het kan tegen conservatieven in de confessionele partijen of tegen die partijen zelf bedoeld zijn de volgende humbug ten beste gaf: „Geeft de reactie geen nieuwe hoop, geen nieuwe moed. Ook niet bij de komende statenver kiezingen, zo riep spreker uit. Hun veste is niet slechts bele gerd, we zijn reeds door de bres gedrongen en de straatgevechten zijn ontbrand. De sluipschutters vuren nog hun verraderlijke ko gels op ons af, maar hun weer stand verzwakt, verwarring heerst in hun belaagde gelede ren, de doorbraak komt. Onze doorbraak." „Het Vrije Volk" tekent bij het verslag aan: „De rede van mr. Burger werd herhaaldelijk door tekenen van instemming uit het congres on derbroken. Toen hij uitgespro ken was, brachten de aanwezi gen hem staande een ovatie". Maar als op een K.V.P.-congres iets dergelijks was verteld over vu rende sluipschutters en verraderlijke kogels en verwarring in belaagde gelederen, zou het congres staande in een schaterlach zijn uitgebarsten. Zo'n P. v. d. A.-congres heeft blijk baar geen gevoel voor humor. Arme mr. Burger! Zijn grapje dééd het niet. Zij brachten hem een ovatie alsof hij het werkelijk had gemeend. Ontploffing in Lissabon Bij een hevige ontploffing in een munitiefabriek bij Lissabon zijn ne gen personen om het leven gekomen. Het aantal gewonden bedraagt on geveer 200, van wie velen in ernsti ge toestand verkeren. De ontploffing geschiedde op de eerste etage van een opslagplaats waar 87 arbeiders mynen onderzoch ten. Het gebouw werd vernield ter wijl in een omtrek van 200 meter daken van huizen en gebouwen wer den gelicht. Precies vijf jaar geleden zijn 23 mensen om het leven gekomen by een explosie in een andere munitie fabriek in de omgeving van de Por tugese hoofdstad. Lord Ismay mee naar Bermuda Naar het hoofdkwartier van de NAVO te Parijs bekend maakt, zal de secretaris-generaal der NAVO, Lord Ismay, de besprekingen, welke president Eisenhower, premier La- niel en premier Churchill in het be gin van de volgende maand op Ber muda zullen houden, gedeeltelijk bij wonen, zulks op verzoek van Sir Winston Churchill. Lord Ismay zal aan de permanente NAVO-raad te Parijs verslag uit brengen, voordat de vollediga raad van de ministers van Buitenlandse Zaken, Defensie en Financiën der aangesloten landen in de derde week van December in de Franse hoofd stad bijeenkomt. Op het feest van de Opdracht aan Maria, 21 November, heeft de H. Vader het gebed bekend gemaakt, dat Hij heeft samengesteld voor de opening van het Mariale Jaar op 8 December a.s. De tekst van deze schone smeek bede tot Maria laten wij hieronder onverkort volgen. „Verrukt over de glans van Uw hemelse schoonheid en gedreven door de angst van onze eeuw, werpen wij ons in Uw armen, O Onbevlekte Moeder van Jezus en Onze Moeder Maria, vertrouwend in Uw lief hebbend hart de verwezenlijking te vinden van onze vurigste verlan gens en een veilige haven voor de storm, die van alle kanten tegen ons opsteekt. Ofschoon ontmoedigd door onze beledigingen en overweldigd door zeer vele zwakheden, bewonderen en bezingen wij de onvergelijkelijke rijkdommen der verheven gaven, waarmede God U boven alle andere zuivere schepselen heeft vervuld van het eerste ogenblik Uwer ont vangenis af tot de dag, waarop Hij U opgenomen ten hemel, tot Koningin der Aarde kroonde. O heldere bron van geloof, besprenkel ons verstand met de eeuwige waarheden! O, lelie, welriekend in algehele heiligheid, verover onze harten met Uw hemelse geur. O, overwinnares van zonde en dood, vervul ons van een diepe afschuw voor de zonde, welke de ziel ver foeilijk maakt voor het aanschijn van God en tot een slaaf van de hel. Luister, gij van God verkorene, naar de vurige kreet, dit in dit aan U toegewijd jaar opstijgt uit het hart van iedere gelovige. Zie neer op onze pijnlijke wonden. Bekeer de harten der bozen, droog de tranen van de bedroefden en verdrukten, bemoedig de armen en de nederigen, vernietig de haat, maak harde zeden mild, beveilig de bloem der rein heid in de jeugd, bescherm de Heilige Kerk en maak dat alle mensen de bekoring der christelijke goedheid ondervinden. Laat in Uw naam, die welluidend in de hemelen weerklinkt, de mensen zich als broeders en de naties zich als de leden van één gezin zien, waarop de zon moge schijnen van een universele en waarlijke vrede. Aanvaard, lieve, Moeder, onze nederige smeekbeden en verkrijg boven al voor ons, dat wij, gelukkig met U, voor de troon de lofzang mogen herhalen, die thans op aarde rondom Uw altaren klinkt: O, Maria, Gij zijt schoon. Gij zijt de heerlijkheid, de vreugde de eer van ons volk. Amen". Uit de Londense niisi naar Bermuda Koningin Elizabeth van Engeland en haar gemaal, de hertog van Edin burgh, hebben bij de eerste etappe van hun reis om de wereld, de Lon- dense mist verwisseld voor de hel dere zonneschijn van de Bermuda- eilanden. Het is een afstand van 6500 km. Het kostte minder dan 24 uur om deze afstand en dit verschil van klimaat te overbruggen. Kinderen zongen het koninklijk paar toe, terwijl het uit de strato- cruiser „Canopus" stapte. De konin gin in een lichtblauw zijden jurk, de hertog in een wit marine-uniform. De gouverneur van de eilanden trad naar voren en stelde zich voor; een erewacht werd geïnspecteerd en daarna begon een tocht over het eiland een tocht, die op de minuut was voorbereid en voerde door vro- vrolijk versierde straten en onder decoratieve erebogen. Het tijdschema van de koningin kent slechts weinig rustpunten. De ene plechtigheid volgt op de andere, een bezoek aan het gebouw van de Wetgevende Vergadering, een lunch op een veerboot, een tuinfeest en een staatsdiner. Over dit laatste is trouwens nog een „kwestie" ontstaan: Het parle mentslid, dr. Gordon, heeft namelijk bij de gouverneur geprotesteerd te gen het feit, dat er bij dit diner geen negers zijn uitgenodigd. Volgens de gouverneur was hier geen sprake van willekeur geweest. Piloot bestolen. Ook bij het vertrek uit Londen heeft zich trouwens een onprettige gclbeurtenis voorgedaan. Onprettig vooral voor gezagvoerder A. C. Lor raine. Toen zijn vrouw na de start van de „Canopus" thuis kwam, be merkte zij, dat dieven van haar af wezigheid gebruik hadden gemaakt om een strooptocht door de flat van de Lorraines in Kensington te on dernemen. Een hoeveelheid bont en juwelen ter waarde van 9000 pond 90.000) ningin Elizabeth wuift op de trap n het vliegtuig de achterblijvenden vaarwel. piloot, en alle costuums van de vormden de buit. Dit maakte mevr. Lorraine zo bang, dat zij besloot, de nacht bij een vriendin door te brengen. Toen zij vanmorgen nog even terugkeer de om haar poes op te halen, be merkte zij, dat er opnieuw in haar flat was ingebroken. Dit keer was er echter niets meegenomen. Mr* Dr. R. H* Pos WIJ ZIJN NIET „BANG". Een correspondent van het Britse blad „Sunday Dispath" schrijft in de editie van Zondag, dat de Mau-Mau- leden Afrikanen in de dichtbevolkte wijken van Nairobi dwingen ver slaafd te raken aan middelen, die de moordlust opwekken. Volgens het bericht maakt de Mau Mau voor dit doel gebruik van bhang, gemaakt uit een in de bossen in het gebied van de Kikoejoes voorkomen- 7e plant. De bhang wordt in een met water gekoelde pijp gerookt. Een politie-officier had de corres pondent medegedeeld, dat de bhang- schuivers ongevoelig voor pyn wor den. Mr. dr. R. H. Pos, Algemeen Verte genwoordiger van Suriname in Ne derland. Gratis boter voor Oost Berlij ners Aan 17.500 Oost-Berlijners boven de 60 jaar, wier namen beginnen met „A" en „Sch", is vandaag een pakje boter van een pond uitgereikt als geschenk van het Amerikaanse volk. Do uitdeling begon vanmorgen om negen uur. Een uur tevoren stonden er reeds honderden mensen voor het uitdelingscentrum in de Straat van de 17de Juni, de vroegere Charlot- tenburger Allee. Onenigheid in boezem der regering Zal Nat. Verg. zich vanmiddag uitspreken? Tijdens het voortgezette debat over de buitenlandse politiek van Frank rijk en in het bijzonder over de Europese Defensie Gemeenschap heeft de Franse premier Laniel gisteren in de Nationale Vergadering een wel overwogen rede gehouden, die ten doel had vóór- en tegenstanders van Europa samen te brengen onder de noemer van éen resolutie. Daarna ver gaderde het Franse kabinet, maar zelfs de ministers konden het niet eens worden. Er zijn allerlei ontwerp-resoluties opgesteld, doch zij schijnen geen van alle te voldoen. De regering heeft toen om uitstel van het debat gevraagd, doch de Nationale Vergadering weigerde. Premier Laniel heeft president Auriol Woensdagnacht om twee uur doen wekken voor een bespreking van de impasse. Kort daarop kwam het ka binet bijeen onder voorzitterschap van Auriol. Laniel verzocht zijn minis ters hem te machtigen bij een resolutie,die door de regering over het Europese legerverdrag zal worden opgesteld, de vertrouwenskwestie te stellen. Later besloot de Nationale Vergadering om Woensdagmiddag drie uur het debat voort te zetten. BIDAULT OPGEHOUDEN. I standers van de EVG over te halen het EVG-verdrag te aanvaarden op Als gevolg van deze ontwikkeling) drie voorwaarden een regeling is het onzeker, of minister Bidault op van de Saarkwestie, een zekere mate tijd in Den Haag zal kunnen zijn van deelneming van Engeland aan voor de openingsbijeenkomst van de I de EVG en het ondertekenen door ministerconferentie voor een Euro- j alle zes landen van de EVG van de pese poli'ieke gemeenschap, welke aanvullende protocollen, waardoor morgen plaats vindt. Mogelijk zal Frankrijk zijn verplichtingen jegens Bidault pas 24 uur na deze openings vergadering uit Parijs kunnen ver trekken. De rede van premier Laniel was 'n kundige poging om voor- en tegen- Door Nederland uitgenodigd De Italiaanse premier en minister van buitenlandse zaken, de 51-jarig.e Giuseppe Pella, is gisteravond om kwart voor zes met de trein uit Rome aan het station H.S. te Den Haag aan gekomen. Hij werd o.m. begroet door de mi nister van buitenlandse zaken, mr. J. W. Beyen. Minister Pella zei zeer verheugd te zijn een bezoek te bren gen aan de Nederlandse regering en een boodschap van vriendschap aan het Nederlandse volk te kunnen over brengen van de Italiaanse natie. De Italiaanse premier constateer de, dat Nederland een steeds belang rijke rol speelt in hetgeen ons geza menlijk doel is: de verwezenlijking van een steeds nauwere Europese in tegratie. „In de eerstvolgende dagen zullen wij die problemen ter hand nemen en wij zullen al het mogelijke doen te beantwoorden aan de openbare mening van onze landen. Ik ben er van overtuigd, dat de re sultaten van de conferentie, die in uw mooie stad een aanvang nemen, een nieuw bewijs zullen zijn van de geest van samenwerking en solidariteit, die ons bezielt en een nieuwe étappe zul len aangeven in de zin zoals u en wy die wensen, van de weg die ons moet nader brengen tot dit Europa, dat ons zal verenigen in de geest van de ONTPLOFFING IN SCHOTSE FABRIEK. Een ondergronds laboratorium van een fabriek van ontploffingsstoffen te Bishopton nabij Paislley in Schot land is in de nacht van Dinsdag op Woensdag verwoest door een zware ontploffing. Drie arbeiders worden vermist. vrede en de vrijheid". De minister-president, dr. W. Drees, heeft gisteravond in het Kur- haus een officieel diner aangeboden ter gelegenheid van het bezoek, dat ae itaiiaanse minister-president op uitnodiging van de Nederlandse re gering aan ons land brengt. Van Italiaanse zijde zaten hierbij aan de heer Caruso, Italiaans gezant en graaf Murari dalla Corte Bra. Van Nederlandse zijde waren behalve de gastheer o.m. aanwezig de minis ters Beel, Beyen, Luns, Van de Kieft en Mansholt, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. Jonkman- en mr. Kortenhorst. MacCarthyisme en Trumanisme De republikeinse senator McCarthy heeft Dinsdagvond in een radio- en televisie-uitzending in antwoord op een rede van ex-president Truman de term „Trumanisme" genoemd als aanduiding voor „het stellen van je eigen politieke partij boven het be lang van het land, ongeacht de mate, waarin het land daardoor wordt be nadeeld". „Het is de theorie, dat het kwaad, hoe groot het ook is, goed is, indien het je politieke partij helpt", aldus de senator. Truman noemde in zijn rede het „McCarthyisme" een vervalsing van de waarheid. McCarthy antwoordde hierop, dat Trumans definitie van McCarthyisme gelijk is aan die van de communis tische Daily Worker, welk blad „de term heeft uitgevonden". Van Truman zei McCarthy: „Als individu is hij van niet meer belang dan ieder ander, die door een over grote meerderheid van het Ameri kaanse volk is afgewezen. Het Tru manisme wordt echter een kwestie, voorzover het door de democratische partij wordt aangehangen". zijn gebieden overzee wil beveiligen. Uit Laniels rede bleek, dat hij niet van plan is afstand te doen van twee eisen ten aanzien van het Saarge- bied, namelijk dat de Saar politiek autonoom moet blijven en dat zijn economische eenheid met Frankrijk onveranderd moet blijven. In afwachting van de hervatting der bijeenkomst van de Nationale Vergadering zoekt men koortsach tig naar een bevredigend compromis. Niemand wenst de regering ten val te brengen een maand voer de presidentsverkiezingen. De mogelijk heid van een regeringscrisis is ech ter zeer reëel. Het ergste is nog de verdeeldheid in het kabinet zelf. De vier Gaullis tische ministers en één conservatieve dreigen met aftreden, wanneer de regeringsmotie zich te duidelyk voor het Europese leger uitspreekt. De vijf M.R.P.-ministers daarentegen drei gen heen te gaan, wanneer een motie tot uitstel van een beslissing zal wor den aangenomen. pressie-systeem bij IJsland over de Golf van Biscaye en de Britse eilan den naar het Oosten op. Dit veroor zaakte in Engeland en West-Frank rijk enige regen. Na de frontpassage ontwikkelt zich boven Engeland tij delijk een nieuwe rug van hoge luchtdruk. Hoewel het weer in onze omgeving dus nog onder invloed van hogedrukgebieden zal blijven, mag verwacht worden, dat onder invloed van het genoemde oude front boven Engeland en West-Frankrijk, wat vochtiger lucht naar ons land zal stromen, waarbij de bewolking ty- delijk zal toenemen en hier en daar wat lichte motregen kan vallen. Dit heeft tevens tot gevolg, dat de tem peratuur zal gaan stijgen. Op de Oceaan breiden nieuwe depressies zich naar het Oosten uit Stijging van temperatuur Het K.N.M.I deelt mede: Het weer in West-Europa wordt nu reeds bijna 14 dagen in hoofdzaak beheerst door hogedrukgebieden. De laatste paar dagen overheersten zwakke Zuidelijke winden. Tijdens opklaringen kon daarbij de tempe ratuur des nachts in de onderste luchtlagen sterk dalen. Boven de droge gronden van Brabant kwam plaatselijk 6 graden vorst voor, ter wijl Dinsdagmiddag boven De Bilt op 800 meter hoogte een tempera tuur van 13 graden werd gemeten. Vooral in het Westen van het land, waar de lucht over veel, nog betrek kelijk warm water was gestreken, ontstond bij iets hogere temperatu ren op grote schaal mist of laaghan gende bewolking en daalde het kwik in het algemeen niet verder dan tot 2 graden onder nul. In Oost-Europa en de Balkan is de winter nu in vol le hevigheid begonnen. Na het weg trekken van een depressie over Rus land naar Siberië stroomde zeer koude lucht naar het Zuiden en Zuidwesten, zodat nu in geheel Europees Rusland meer dan 10 gra den vorst wordt gemeld Tijdens op klaringen daalde in Noordoost-Rus land de temperatuur op enkele plaat sen tot meer dan 30 graden onder nul. De koude lucht heeft nu Tur kije, Bulgarije en Joegoslavië be reikt. Ook een deel van Duitsland is door deze koude lucht overstroomd. De algemene luchtbeweging over Oost-Europa is echter zodanig, dat deze koude lucht wegstroomt in de richting van de Middellandse Zee en zich niet verder naar West-Europa kan uitbreiden. Op de Oceaan drong inmiddels een oud front van een de- HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagvond. Opgemaakt te tien uur). STIJGING VAN TEMPERATUUR. Zwaar bewolkt met ver spreide opklaringen en plaatse lijk mist. Hier en daar enige motregen. Stijging van tempera tuur, maar in het Oosten van 't land aanvankelijk nog lichte vorst. Overwegend zwakke Zui delijke tot Zuidwestlijke wind. Het weer in Europa De weerrapporten van het KNMI van Woensdagochtend luiden: HELSINKI vrijwel onbew. 8 C. OSLO zwaar bew. 4 STOCKHOLM zwaar bew. 0 KOPENHAGEN -zwaar bew. 1 LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME mist 7 mist 2 nevel 0 mist 1 nevel 3 geheel bew. 0 motregen 11 zwaar bew. 6 onbew. 4 nevel 3 nevel 3 nevel —1 nevel 1 geheel bew 3 mist 5 mist 6 geheel bew. 7 Korreltje

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1