De Zuid-Hollandse Ijsbond herdacht zijn 60-jarig bestaan Meerburgs eerste nederlaag Vier leden onderscheiden, waarvan twee dubbel MAANDAG 23 NOVEMBER 1953 DE L.EIUSE COUKANT TWEEDE BLAD - PAGINA Z Teylingen won met 4-2 na 2-0 achterstand Het eerste kwartier is veelbelo vend voor Meerburg en reeds in de tweede minuut denken we haar de leiding te zien nemen maar Uljee, die door een fraaie pass van Janson al leen voor de keeper komt, schiet ho peloos naast. In de achtste min. vangt v. Wetten de uittrap van de keeper op, geeft direct door naar P. Zand bergen, die met een afgemeten pass zijn broer op de rechtervleugel laat sprinten. Een scherpe voorzet, als schot bedoeld, komt bij Romijn op de linkervleugel, die de bal ineen6 op zijn slof neemt en zo hard in schiet, dat doelman Gielen de bal waarschijnlijk niet eens meer zag (10). Uit de aftrap volgt opnieuw een aanval van Meerburg en dan maakt linksback Zoet een blunder als hij de bal te zacht op zijn keeper terug speelt, waarop de onmiddellijk reagerende Janson de bal bemach tigt en feilloos inschiet (20). Twee doelpunten in evenzoveel minuten. De achterstand schijnt Teylingen tot grotere inspanning te prikkelen. Het overwicht van Meerburg is nu totaal verdwenen en zij schijnt het wat kalmer aan te gaan doen. Maar Teylingen wordt steeds gevaarlijker en als Th Zandbergen te lang wacht met wegwerken forceert Teylingen een corner, die, goed ingeschoten, nog juist door A. v. Mil uit het doel getrapt kan worden, wat wederom een hoekschop oplevert. Weer goed voor 't doel en opnieuw verzuimen de Meerburg-spelers te dekken en heeft Teylingen de achterstand verkleind (21). Er is dan 15 min. gespeeld. Het Meerburgdoel komt meermalen in gevaar. Tien min. voor de rust krijgt mid voor v. Kesteren de bal in buitenspelpositie toegespeeld De Meerburgverdediging blijft staan, maar de scheidsrechter laat doorspe len en over de uitlopende Pelk plaatst v. Kesteren de bal in het lege doel (2—2). Na de rust hetzelfde beeld als in de eerste helft: een kwartier over wicht van Meerburg, maar doelpun ten blijven uit Een vrije schop, door v. Wetten genomen, brengt de bal gevaarlijk in de doelmond en als de keeper onder de bal doorslaat krijgt Romijn een onverwachte kans maar deze, hier niet op bedacht, duikt on der de bal door. Ook nu komt Tey lingen onder de druk uit en dan volgt een fatale mistrap van Th. waaruit rechtsbuiten opnieuw de verdediging van Meer burg uiteen Vijf min. voor het ein de stelt v. Kesteren de overwinning voor Teylingen veilig als hij de bal goed krijgt aangegeven van zijn linksbuiten en met een venijnig schot Pelk laat vissen (24). VIOS—LUGDUNUM 2—3 In een spannende en aantrekke lijke strijd zijn onze stadgenoten juist met de hakken over de sloot ge komen. Vios begon met snelle aan vallen en waar de Lugdunum-ach- terhoede niet in haar beste vorm stak, dreigde er steeds gevaar voor groenwit. Vergeefse pogingen van Lugdunum brachten geen verlich ting en na een verrassende snelle aanval kwam het eerste doelpunt voor de thuisclub (10). Direct zet te groenwit een goede aanval maar jammer genoeg schoot Filippo tegen de paal. Even later deed Vios het beter en als de gehele achterhoe de van onze stadgenoten voor bui tenspel blijft staan heeft de thuis club geen moeite de voorsprong te vergroten (20). Gelukkig weet Mi- zee uit een voorzet van Teeuwen de achterstand te verkleinen (21). Ook in de tweede helft bleef het spel aantrekkelijk, verkreeg Lugdu num een kleine meerderheid en wer den verschillende hoekschoppen ge forceerd. Uit één hiervan wist Hoek stra de stand gelijk te maken (22). In het laatste kwartier bracht Mizee zelfs de stand op 2—3. Vios zette al les op de aanval maar gelukkig had de Lugdunum-achterhoede zich keu rig hersteld, echter niet zonder in spanning van alle krachten. Met on veranderde stand kwam het einde en had groenwit een zware over winning behaald. LISSE—WARMUNDA 1—0. Op fortuinlijke wijze heeft Lisse een kostbare overwinning behaald in een wedstrijd, waarin van behoorlijk spel slechts weinig sprake was. Lisse mag zich zeer gelukkig prijzen, dat zij op beide punten beslag hebben gelegd, het eindresultaat had even goed juist andersom kunnen zijn. De start van Lisse was uitstekend, daar Bon in de 5de minuut met een goed gericht schot doelman Witteman kansloos passeerde 10). Warmunda trachtte hierna de Lisse- oSdSjéylingen de leiding geeft A^,1) (23). Met nog 20 mm. speeltyd zou er nog van alles mogelijk zijn. Maar terwijl Meerburg steeds zwak ker gaat spelen gooit Teylingen er nog een schepje op en rukt telkens HILLEGOM—RKAW 2—3. Het begin is voor Hillegom hoop gevend, want binnen de minuut schiet Prins de bal onder de vallende doelman in het net (10). Onder luide aanmoedigingen valt Hillegom sterk aan en bijna heeft dezelfde spe ler weer succes, maar nu gaat het schot juist naast. De Rooy is zeer actief en brengt de AW-verdediging danig van de kook, maar met het weggeven van hoekschoppen blijft AW de situatie meester. Kort voor de rust scoren beide elf tallen elk eenmaal. AW maakt ge lijk door haar midvoor, die van gro te afstand de Hillegom-doelman met een „prikbal" passeert. Hillegom neemt direct hierna weer de leiding door De Rooy, dien een scherpe pass van Prins nog juist kan bereiken en de doelman niet de minste kans geeft De tweede helft speelde Hillegom minder goed en daar de Leidschen- damse verdediging zich niet te ver naar voren waagde kreeg Hillegom niet de kansen van voor de rust Uit een mislukte hoekschop kwam het leder bij de rechtsbinnen terecht, die met een kopstoot de gelijkmaker scoorde. AW kwam er steeds beter in en behoudens de laatste tien mi nuten, was zij heer en meester. Uit een felle aanval over de rechter vleugel kwam het winnende doel punt van de Leidschendammers en hoewel de Hillegomse verdediging nog wanhopige pogingen deed om een doelpunt te voorkomen, gelukte dit niet. En tot overmaat van ramp vloog de bal via het been van Elder- broek in het Hillegom-doel (23). De laatste minuten was Hillegom sterker, maar AW stond geen doel punt meer toe. GJD.A.L.F.C. 0—5. Vooral na de rust speelden de ka naries een prima partij voetbal en heeft LFC een klinkende overwin ning behaald. Direct wordt aan beide kanten flink aangepakt, doch de beide achterhoe den weten stand te houden. Het duurt ongeveer 25 min. voor dat v. Kampen uit een afgeslagen aanval der GDA-ers het leer goed in zijn bezit krijgt en op het middenveld, er met een snelle start vandoor gaat, om daarna met een goed geplaatst schot zijn club de leiding te geven (0—-1). Fel valt GDA aan, doch vindt zoals gewoonlijk een hechte verdediging op haar weg. Dit schijnt LFC te impo neren en zij onderneemt enige zeer gevaarlijke aanvallen op het GDA- doel. Uit een van deze krijgt G. Nach- tegeller het leer in vrije positie en doelpunt (02). Tot aan de rust blijft de stand ongewijzigd, zodat even later met deze voorsprong de kleedkamers worden opgezocht. Na de rust speelt LFC een prima partij voetbal en als G. Gauger na 10 min. de stand op 03 weet te brengen is er voor LFK! geen vuiltje meer aan de lucht. Het spel van de voorhoede is veel rustiger, vooral de buitenspelers W. Nachtegeller en Sira leverden goed werk. Als het leer over rechts vlot wordt doorge speeld, maakt G. Nachtegeller met een keurig schot er 04 van. De ach terhoede van GDA wordt daarna ge heel overspeeld en van het bekende kastje naar de muur gestuurd. Als er nog 10 min. te spelen zijn is het v. Kampen, die het op de heupen krijgt. Hij verslaat 3 a 4 spelers, de keeper incluis en het is 05. dank zij het goede werk van midhalf v. d. Poel, bleven doelpunten uit. Bij een goede verrassende aanval der bezoekers werd het Lisse-doel door boord, maar wegens buitenspel werd dit doelpunt geannuleerd. Het spel was na de hervatting over het algemeen nog minder dan voor de rust. Er ging van de beide aan- valslinies nagenoeg geen kracht uit, er werd te veel maar lukraak weg getrapt, zodat van deze wedstrijd niet veel te genieten viel. Geleidelijk aan verkreeg Warmun da veldmeerderheid, maar de zwakke voorhoede der Warmonders kon niet veel uitrichten tegen de hechte Lisse- defensie. Na een half uur dachten we dat de gelijkmaker op het scoringsbord zou verschijnen, maar Kuys wist vlak voor het Lisse-doel nog over te schie ten. Een gelijk spel had beter de verhouding weergegeven van deze slecht gespeelde wedstrijd. GRAAF WILLEM—V.V.SB. 1—2 Het missen van vele opgelegde kansen werd oorzaak dat VVS© ge noegen moest nemen met deze ma gere overwinning. In het eerste kwar tier was het een licht overwicht der gastheren. Onsamenhangend was ech ter hun spel waardoor de VVSB-ver- dediging hiermede geen moeite had. Daarna kwam WSB merendeels in de aanval. Gevaarlijk flitsten de aan vallen van links naar rechts er brachten de achterhoede van Graaf Willem af en toe tot paniekvoetbal. Vooralsnog werd er steeds over en naast geschoten, totdat Koomen een bevlieging kreeg en de keeper passeerde (01). Even daarna kreeg van Gijlswijk van WSB een droom van een kans, toen hij een afgemeten voorzet van J. van Duin kreeg. Jam merlijk werd deze kans gemist. Na de rust dachten we een WSB te zien, dat op meer duidelijke wijze haar superioriteit zou demonstreren. Wel was er een voordurende bele gering van de Graaf Willem-veste, doch doelpunten werden er niet ge maakt. Een uitval leverde een vrije trap op voor de gastheren, die uit deze trap door een kopbal de stand op 11 bracht. Nog mepr komt WSB dan in de aanval. Telkens weer is het rakelings naast het doel. Wanneer dan v. d. Togt ook naar voren is ge komen bij een corner, geeft deze de bal tactisch door aan Koomen, die ditmaal niet faalt en WSB, 2 minu ten voor het einde de wel verdien de overwinning bezorgt (12). TE WERVE—ALPHIA 5—1 Door een opeenstapeling van fou ten in de verdediging, heeft Alphia een gevoelige nederlaag geleden. Na twaalf minuten ontstond het eerste doelpunt voor de thuisclub, doordat een fout in de Alphia-de- fensie werd uitgebuit (10). Alphia pakte echter energiek aan en beide vleugelspelers waren bijzonder ac tief, maar uit hun aanvallen werd niet gescoord. Na 20 minuten in de eerste helft had de thuisclub weder om succes toen de linksbinnen kon doorbreken en met een hard schot de stand op 20 bracht. Zelfs werd het 30 toen de Alphia-linksachter niet voldoende had afgedekt. Na de hervatting kregen we direct een aanvallend Alphia en ontstonden er ook kansen, maar de afwerker bleef ontbreken. Bij een uitval van Te Werve was het plots weer raak en was de stand 40. Bij een overtreding in het straf schopgebied kreeg Alphia een straf schop te nemen, maar deze werd te gen de paal geschoten. Het was ech ter uitstel van executie, want van Boksel wist na enig heen en weer getrap de stand op 41 te brengen. Even voor het einde bracht de thuis club de stand op 51 en had Alphia een dure les gekregen. WILHELMUS—WASSENAAR 0—2 Door een verdiende 20 zege, gis termiddag in Voorburg behaald op Wilhelmus, heeft Wassenaar zich aan de kop van de competitieladder we ten te handhaven. De ontmoeting is een vrij rustige wedstrijd geworden zonder de spanning, die men er te \oren van had verwacht. In de eer ste helft wogen de partijen aardig tegen elkaar op. Aan weerskanten deden zich enkele kansen voor, die echter niet benut werden. Na een ongelukkige botsing met de Wasse- j nevens naar-midvoor Prosmr moest de Voorburgse doelman het veld ver laten en zich laten vervangen. In de tweede helft kwam er iets meer tekening in de krachtsverhou ding. De Wassenaar-voorhoede deed wat meer van zich spreken en be vocht een zeker overwicht op de gastheren. Na een kwartiertje werd dit overwicht in een eerste doelpunt uitgedrukt (01 Een kogel van P. Remmerswaal trof via de binnen kant van de paal het doel. Niet lang daarna stelde Wassenaar de zege veilig met een tweede doelpunt. Uit een door P. Remmerswaal goed ge nomen hoekschop kopte Prosman onhoudbaar in (02). BLAUW ZWART—BEC 0—0 Dat Blauw Zwart het gistermiddag op eigen terrein tegen BEC tot een gelijk spel heeft kunnen brengen, is voor een zeer belangrijk deel te danken aan de voortreffelijke wijze, waarop spil A. Riem telkens weer de aanvallen der tegenstanders een halt toeriep. De bezoekers hebben vrijwel de gehele wedstrijd een overwicht ge toond. Direct al na het begin kwam het Blauw Zwart-doel onder druk te staan en het duurde een kwartier, voordat de voorhoede der thuisclub op gang kwam. Af en toe waren er goed opgezette aanvallen van Blauw Zwart te bewonderen, vooral wan neer P. van Rhijn met K. van Leeu wen, die in de eerste helft als links buiten speelde, er samen vandoor gingen. Maar de aanvallen waren te schaars. Ook bij Blaüw Zwart ont brak het in de voorhoede aan de no dige schotvaardigheid. In het begin van de tweede helft gaven beide elftallen zich voor wat zij waard waren. BEC bleef het ech ter winnen wat de snelheid betreft. Ruim een kwartier voor het einde kreeg BEC een unieke kans om een zeker niet onverdiend doel punt te scoren. Wegens te hardhan dig aanvallen in het Wassenaarse strafschopgebied kende de scheids rechter de bezoekers een strafschop toe, die echter jammerlijk naast ge schoten werd. THB—ASC 0—5. Met overtuigende cijfers heeft ASC in Aerdenhout de drager van de rode lantaarn THB nog dieper in de put gedrukt Voor de Haarlemse (geringe) aanhang spijtig genoeg, want men werkt enthousiast in het groen-witte kamp. Men behoeft ech ter geen voetbalkenner van profes sie te zijn om te zien, dat deze club een uitermate zwaar en misschien laatste seizoen gaat doormaken. Neen, wij zijn in deze vierde klasse niet verwend, doch wat THB ver toont is wel zeer primitief. De rood zwarten, heus niet in topvorm spe lend, hadden geen moeite. Voor rust •hield men het nog vrij aardig en vooral de Haarlemse centertialf be- doelman staken nogal eens een spaak in het wiel. Des ondanks was Van Dorp hen toch een maal te vlug af, zodat ASC toch niet geheel met lege handen naar de gleedkamer kon gaan voor de thee (0—1). Na de rust was echter het hek van de dam en werd door onze stad genoten de score regelmatig opge voerd. Vooral Van Dorp kreeg nu lucht en maakte daar dankbaar ge bruik van; binnen het kwartier slaagde hij er in de hattrick te ver richten, doordat hij twee goede doel punten wist te scoren (03). De enkele Haarlemse tegenaanvallen wa ren doorgaans een gemakkelijke prooi voor de ASC-middenlinie, waarin vooral La? ander een uitnemende partij vertolkte. De score werd ver volgens op 04 pebracht, toen Vree ken een goede combinatie besloot met een waarlijk schitterend schot. Vlak voor tijd werd Lasander ge vloerd in het strafschopgebied en v/as het wederom Vreeken, die de oenaltv onhoudbaar benutte, zodat de einduitslag een meer dan ver diende 50 zege bracht voor ASC. D.W.O. SPEELDE GELUKKIG. DWO speelde de zware uitwedstrijd tegen Sios I. DWO had twee inval lers. Na 10 minuten maakt DWO het eerste doelpunt, spoedig gevolgd door de gelijkmaker. Voor rust wist DWO de leiding te hernemen (21). Na rust weer hetzelfde spelbeeld met een Sios, dat geducht op de bal zat en met lange trappen trachtte de verdediging van DWO uit positie te spelen. Na 15 min. werd de links back zodanig geblesseerd, dat hij het veld moest verlaten. Sios wist van deze numerieke meerderheid te pro fiteren en maakte in een niet gecon stateerde buitenspelpositie, gelijk (2 2). Hierin kwam geen verandering meer. Een juist© uitslag voor twee hardwerkende partijen. Overige uitslagen: HDV 2DWOO 2 3—4, Wippolder 3—DWO 3 1—1, DWO 4—DHL 12 3—1; DWO 5—CW P 3 41. Junioren: DWO aDHL c 0—2; DWO e—Blauw Wit 1—5. DSO HAD EEN GOEDE ZONDAG. Na een onbegrijpelijke rust van drie weken kreeg DSO in een thuis wedstrijd Donk te bekampen. De ge dwongen rust heeft de heren goed gedaan. De ruststand brak aan met een 10 voorsprong voor DSO. Hen- neken werkte een dieptepass fraai af en de bal passeerde de keeper on houdbaar. Na rust was Donk iets beter en wist dit uit te drukken in een doel punt (11). Toen v. Ruitenburg de bal in zijn gezicht kreeg viel hij en kwam met zijn hand op de bal te recht. De scheidsrechter kende Donk een penalty toe, waarmede de stand op 12 gebracht werd. DSO bleef aanvallen en maakte uit een fraai genomen vrije schop gelijk (22). DSO drukte toen door en won door een prachtig schot in de uiterste hoek (32). Hier bleef het bij. De scheidsrechter leidde correct en goed. Doordat te Leiderdorp de oefen wedstrijd tussen de Westelijke elf tallen werd gespeeld, kreeg de com petitie Zaterdag alleen 4e klassers in onze omgeving. De uitslagen waren: 4e klasse A: BodegravenSVOW 13; Jodan BoysLisser Boys 32; WoerdenRouwkoop 12. SELECTIEWEDSTRIJD ZATERDAGMIDDAGVOETBAL A—B 1—3 De Zaterdag op het RCL-terrein gespeelde wedstrijd tussen het A en B-elftal van de Zaterdagmiddagcom petitie is door het B-elftal gewonnen met 31 Reeds in de eerste minuut nam B de leiding door een blunder in de achterhoede van de A-verdedi- gmg. 5 Min. later kwam echter reeds de gelijkmaker toen doelman Slie- rings de bal tussen zijn voeten door liet glippen (11). Met deze stand komt ook de rust. Kort na de rust brengt de staander voor beide kee pers een keer redding. Na 25 min. is het Scheffer, die de B-ploeg opnieuw de leiding bezorgt. Bijna vergroot midvoor v. d. Pols de voorsprong als hij de bal voor de grijpende handen van de keeper wegkopt, doch juist langs de buitenzijde van de paal gaat de bal naast. Aan de andere kant lost Heinen na een solorush een enorm hard schot, dat keeper Slierings fraai stopt. 3 Minuten voor het ein de maakt het B-elftal na een mis verstand in de verdediging er 31 van, waarmede ook het einde komt. Onder grote belangstelling van aan gesloten districten en afdelingen is Zaterdagmiddag en -avond in het Kurhaus te Scheveningen het zestig jarig bestaan gevierd van de Zuid Hollandse IJsbond. Vanzelfsprekend had de viering van dit diamanten feest een geheel ander karakter dan de laatste vergaderingen van de Z.HJJ., zulks vanwege het feitdat gelukkig de controverse met de KNSB tijdig een einde heeft gevon den Van 's middags 2 uur tot 's avonds laat zijn de vele afgevaardigden van de jubilerende bond bijeen geweest, afgevaardigden van 93 afdelingen uit de acht districten van geheel Zuid Holland en zij zullen ongetwijfeld hebben genoten van de woorden van de voorzitter van de bond, de heer L. Looy, de suggestieve kracht, waar omheen geheel het bestuur is ge schaard als een stevig geheel, zij zul len evenwel ook hebben genoten van de hulde, welke bestuur en voor zitter werden gebracht tijdens de druk bezochte receptie, na de jaar vergadering gehouden. De heer L. Looy, voorzitter van de Z.H.IJ., opende de bijzondere algemene vergadering met een woord van welkom tot de voorzitter van de KNSB, de heer Vliegen en ir. H. Vet, die vele jaren voorzitter van de bond is geweest, ter wijl hij bijzonder welkom heette de heer en mevr. Margadant, de zoon van de oprichter van de bond. De voorz. deelde voorts mede, dat de heer Zwanenberg, bestuurslid voor de lange baan, wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Hem werd een telegram voor spoedig herstel gezonden. Vervolgens deelde de voorz. mede, dat Vrijdagavond te Wassenaar was overleden, de heer P. C. Adrian, een van de oprichters van de N.VJ.H.S. Te zijner nagedachtenis werd enkele ogenblikken stilfe betracht. Hierna gaf spr. een kort overzicht van de geschiedenis van de Z.H.IJ., hetgeen g*en gemakkelijke opgaaf voor hem was. aangezien het archief van de bond bij het bombardement van Den Haag ge heel verloren is gegaan. Toen evenwel de aankondiging van het jubileum in de bladen verscheen, werd dit ook gelezen door de heer B. Th. Margadant, die ogenblikkelijk contact met het bestuur zocht en het familieboek der Marga- dants ter beschikking stelde, om daaruit gegevens te putten. De oprichter der vereniging was de heer W. F. Margadant, die in 1891 reeds pogingen aanwendde om orde te schep pen op de ijsbanen. Twee jaar later werd de Zuid Holl. IJsvereniging opge richt. Daardoor kwamen de banen van de Bosvijver, de Schenk en de Molen vliet in beheer bij de Z.H.IJ. De heer Margadant had bij de oprichting ook 'n sociale maatregel voor ogen, om n.L I honH«Tf'oT, rnonr-or, in rio tf stellen werkzaamheden op de Ijsbanen te verrichten, de banen te vegen en 's nachts de scheuren te dichten, het geen hun een vergoeding van 1,50 per dag opleverde. In 1900 werd de bond geleidelijk uit gebreid. Men kreeg meer ijsbanen in be heer. Over de Schenk ging men naar Leiden, over het Galgewater naar Kat wijk, vandaar over de Lee naar War mond, over de Zijl weer naar Leiden en verder naar Zoetermeer. In café Overbosch was het inlichtingencentrum gevestigd en daar liet Koningin Wilhel- mina dagelijks door een lakei informe ren hoe de toestand van het ijs op de banen was. Ook anderzijds heeft Ko ningin Wilhelmina van haar medeleven met de ijssport getoond. Nadat spr. een en ander over de in terne organisatie van de bond had mede gedeeld en enkele anecdotes uit de oude tijd had opgehaald, memoreerde hij hoe ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan aan de heer Margadant een zilveren schaats werd aangeboden, welke door zijn zoon trouw is bewaard, ondanks hij veel buitenslands vertoefde. Deze schaats was nu weer aanwezig. Bij het 40-jarig bestaan was de heer Knocke van der Meulen voorzitter, terwijl de heer Mar gadant was overleden. Mevr. Margadant leeft echter nog in Den Haag en daar om was het, dat het bestuur des mor gens haar een bezoek had gebracht en een bloemetje had overhandigd ter na gedachtenis aan haar man, terwijl men genoten heeft van de levenswijsheid, welke zij nu nog ten toonspreidt. Over samenwerking en strijd. Spr. weidde vervolgens nog uit over de overkoepeling met de KNSB, die zich aanvankelijk alleen onledig hield met de lange baan en het schoonrijden, doch nu alle vormen van rijden tot zich heeft getrokken. Hij herinnerde voorts aan de moeilijkheden in de KNSB. die tot af scheiding van de Ned. IJsclubbond leid de. maar hij wilde er niet te lang bij stilstaan, omdat het vandaag een feest- vergadering was en omdat er thans weer vreae heerst. Daarom was ongetwijfeld ieder prettig gestemd. De totstandkoming van de Technische vergadering evenals de reglementswij ziging achtte spr. een grote aanwinst. Nog meer wensen blijven er echter over. Zo o.m. de regeling van de inkomsten van de districten, welke nog moeilijker wordt wanneer er geen ijswinters zijn. Op het programma staat voorts nog de verhoging van de contributie en de in voering van schaatsproeven voor de jeugd, hetgeen vooral van belang is voor de toekomst Ook het schoonrijden is nog een groot vraagpunt want de ouderen doen het niet meer, de jongeren kunnen het niet Wat betreft de wed strijden op de korte baan, zou spr. gaarne invoering zien van wedstrijden tussen b.v. de vier beste rijders uit het Noorden en vier uit het Westen, in een halve of hele competitie. Ook ten aan zien van de puntentelling bij de lange baanwedstrijden heeft spr. nog steeds onvervulde wensen. De laatste paar jaren is er een min- »*p strijd maar snr. zeide nadrukkelijk, dat de Z.H.IJ. niet het uurwerk van de KNSB heeft willen zijn. De veer heeft bijkans op springen gestaan, maar spr. wil in de toekomst toch nog wel eens weer aan het knopje draaien, zij het misschien dan wat voor zichtiger en daarmee besloot hij spor tief zijn mea culpa. Door al deze strijd, vervolgde spr., heeft men echter karakters leren ken nen en hij bracht êen eresaluut aan de voorzitter van de KNSB, die ondanks alles steeds een standvastig karakter in deze conflicten heeft getoond. Spr. hoopte, dat de Z.H.IJ. een goede toekomst tegemoet moge gaan in samen werking met de KNSB en dat de bin ding, welke er was, een band zal mogen worden. Het eindsaldo van deze zestig jaar is vrede en spr. wilde dit gaarne overboeken naar de nieuwe rekening, die vrede en vriendschap moet zijn voor allen, voor de KNSB en zijn districten en voor de ijssport in het algemeen. Hierna werd op voorstel van de voorz. besloten een telegram te zenden aan H.K.H. Prinses Wilhelmina, waarin on der dank voor haar belangstelling in het werk van de Ijsbonden trouw en aan hankelijkheid betuigd wordt aan het Huis van Oranje. Vier leden onderscheiden. Vanwege hun vele verdienstelijk werk voor de ijssport in het algemeen en voor de Z.H.IJ. in het bijzonder deelde de voorz. vervolgens mede, dat het bestuur gemeend had de heren Jac. van Dissel uit Delft, J. van Zwieten uit Rijnsater- woude, G. Vlasveld uit Sassenheim en H. Hendriks uit Gorcum te vereren met de eremedaille van verdienste met de kroon. Spr. wees ten aanzien van de drie eersten (de heer Hendriks was afwe zig) op hun bijzondere verdiensten en speldde hun de onderscheiding op de borst onder applaus der vergadering, waarop de gedecoreerden hartelijk dank zegden. TOESPRAAK MR. H. W. VLIEGEN. Hierna kreeg de voorzitter van de KNSB, de heer mr. H. W. Vliegen, het woord, die er op wees, dat indertijd toch maar niet besloten is tot opheffing der districten. Anders zou er nu geen aan leiding zijn geweest tot een feestelijke herdenking, en zouden er daden achter wege zijn gebleven, die nu gesteld zijn. Wat betreft de instelling van 't jeugd- schaatsdiploma, zeide spr., dat men daar over in de a.s. bondsvergadering in Zwolle wel meer zal horen. Ten aanzien van een nieuwe regeling bij de punten telling voor de lange baan, zeide spr., dat het verbazend moeilijk zal zijn hier omtrent bij de I.S.U. succes te bereiken. Spr. zeide voorts met een prettige op dracht te komen, want de KNSB had aan de Z.H.IJ. een geschenk aan te bie den in de vorm van een beker met in scriptie, niet voor de prijzenkast van de bond maar als wisselbeker op wedstrij den te verrijden. in de gewesten hebben onderscheiden op jeen wijze, welke verder reikt dan de j grenzen van het gewest. Die grenzenloos- I heid had de heer Van Zwieten getoond op het gebied van de Merentochten, I welke reeds herhaaldelijk zijn georga niseerd, want hun faam reikt tot ver buiten de grenzen van Zuid Holland. Spr. hoopte, dat dit ereteken voor de heer Van Zwieten een aanleiding moge zijn op de ingeslagen weg voort te gaan. Samenwerking! Waarom spr. dit alles hier en niet op de receptie zeide? Om zijn voldoening in een zo goed bezette vergadering te uiten, dat de bonden weer in vrede leven. Zij moeten samenwerken en sa men de toekomst van de ijssport in Ne derland bepalen, omdat wij op interna tional gebied een positie innemen, welke eigenlijk uitzonderlijk is, in welk ver band spr. memoreerde welke successen in het afgelopen jaar weer door onze rijders zijn behaald op de diverse wed strijden in het buitenland. Hierdoor we ten we, dat wij in een glazen huisje zitten, maar dan weten we ook, dat het plicht is eendrachtig samen te werken in het belang van Nederland op het ge bied van het internationale wedstrijd wezen. Nadt de voorzitter, de heer Looy, dank had gezegd aan de heer Vliegen werd de agenda der vergadering in ijl tempo afgewerkt. DE AGENDA. De verschillende jaarverslagen werden onder dank goedgekeurd en aangezien er het vorig jaar geen ijs is geweest, werden de verschillende wedstrijden op de toen aangewezen plaatsen gehand haafd. De lange afstand, toertocht met wedstrijd, door het Z.H. Merendistrict, de lange baan door Wateringen, het kunstrijden in Den Haag. De korte baan, vorig jaar voor Lekkerkerk, werd nu afgestaan aan Molenaarsgraaf, terwijl 't schoonrijden van Dordrecht naar Zuid Beijerland verhuist. De Technische Commissie werd her benoemd, terwijl ook de voorzitter zich weer in zijn functie behouden zag, on danks de boze plannen die hij heeft om heen te gaan. Ten aanzien van het bestuurs voorstel om een jubileum-toertocht te organise ren, zeide de voorz. dit punt in handen te stellen van de heer Van Zwieten, waarop deze voorstelde deze tocht te verwerken in de Merentochten (20, 40, 60 en 90 km.). Er zal een speciaal kruisje voor deze tocht worden uitge dacht- Na een korte bespreking van de KNSB-agenda, werd besloten de vol gende jaarvergadering in Rotterdam te houden. Nieuwe onderscheiding i de heren Van Dissel en Van Zwieten. De KNSB-voorzitter had voorts voor de heren Van Dissel en Van Zwieten eveneens een onderscheiding, want kort geleden was door KNSB ingesteld het ereteken van de KNSB naast het erelid maatschap en het lidmaatschap van ver dienste. Dit ereteken van de bond kan Na sluiting der vergadering kreeg de heer B. Th. Margadant het woord. Hij zeide, dat een droom van zijn vader werkelijkheid was geworden. Zelf was hij drie jaar secretaris geweest van de Z.H.LJ. en mede daardoor wist hij maar al te goed wat de bond betekent. Wat betreft de zilveren schaats, die zijn va der eertijds van de bond had ontvangen, zeide spr., dat het hem een voorrecht zou zijn, indien de bond deze weer van hem zou willen terugontvangen, onder voorwaarde, dat deze schaats immer op de jaarvergadering zal worden meege bracht. De heer Looy kon moeilijk woorden vinden om op deze fijne geste te ant woorden, maar hy gaf de verzekering, dat men deze schaats als een kostbaar kleinood zou bewaren, terwijl hij be loofde het werk van de heer Margadant te zullen voortzetten. Als symbool van goede wil, zal de schaats telken jare op Noorse gezant ter receptie Tijdens de receptie heeft het bestuur talloze gelukwensen van districten en verenigingen, van de KNSB, de NVBHS en enkele andere bonden, vaak gepaard gaande met de aanbieding van geschen ken, in ontvangst mogen nemen. Bij degenen die persoonlijk hun opwachting maakten waren de burgemeester van Den Haag mr. F. M. A. Schokking, dr. J. Linthorst Homan, voorzitter van het NOC, dr. J. Miedema, hoofd afdeling lichamelijke opvoeding en sport van O., K. en W., de heer J. C. Sillevis namens de commissaris der koningin in Z. Hol land, en ir. H. Veth, oud-voorzitter van de Z.H.LJ. Bij monde van de heer N. P. C. Mieloo bood het district Sassenheim het be stuur een schrijfmachine aan, de heer J. v. Zwieten volgde met een voorzit tershamer namens het Z.H. Merendis trict en tenslotte bood de heer Biemond namens de Z.HJJ. aan de voorzitter per soonlijk een wandbord van Delfts blauw aan met daarin de letters Z.H.IJ. Tot aangename verrassing van bestuur en leden kwam de gezant van Noorwe gen, de heer L. J. H. Jorstad, die reeds lang in ons land woont en onze taal spreekt, eveneens persoonlijk de bond geluk wensen uit naam van de Noorse ijsclubs en de Noorse schaatsenrijders. De Nederlandse rijders behoren tot de beste van de wereld, misschien zijn zij wel de allerbeste maar hier aarzelde de gezant toch even doch in elk geval wilde hij hun alle succes toewensen in de komende internationale wedstrijden. Hierop antwoordde de heer Looy, dat de Nederlandse rijders, al dan niet de beste van de wereld, allen vrienden van Noorwegen zijn. Hij sprak de hoop uit op een bestendiging van de vriend schapsbanden tussen beide landen die elkaar nodig hebben en samen voor de vrede moeten werken. Bij de telegrafische gelukwensen, die binnen kwamen was er een van de ge zant van Finland, de heer Aarne Wuo- Na afloop van de receptie volgde een gemeenschappelijk diner, waarna een cabaretvoorstelling in de grote zaal van het Kurhaus leden en genodigden nog lange tijd genoeglijk bijeenhield. Er was aan de zijde van de bond van IJsclubs in Friesland zo vast op gere kend, dat de strijd om de korte baan ten einde zou zijn, dat het uiteindelijk negatief resultaat van de vele moeizame besprekingen, wel zeer teleurstellend is geweest. Hiervan getuigd de voorzitter van de Bond van IJsclubs, de heer J. Hooiring in zijn openingswoord voor de algemene vergadering, welke te Leeu warden werd gehouden. Hij releveerde de vele moeizame en tenslotte onvrucht baar gebleken besprekingen, die ogen schijnlijk het einde van het conflict had den laten zien. Men weet waar het om gaat: de Noordelijke IJsbond kan zich niet verenigen met het feit, dat Fries land zich geschaard heeft achter de re glementen van de KNSB, in welks han den men de korte baan niet veilig acht. De Bond van IJsclubs zal echter de deur voor verdere besprekingen wijd open houden en iedere club, die wü terug keren van harte welkom heten. Van de zijde van de voorzitter van de KNSB, de heer H. W. Vliegen, is de mededeling ontvangen, dat mocht de Noordelijke IJsbond zich wenden tot het hoofdbe stuur, bericht zal worden, dat men zich dient te wenden tot het gewest Fries

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6