RIJNSTREEK K.A.B. van Voorhout vierde qisteren gouden jubileum Burgemeester van Noordwijkerhout zocht toenadering tot Spanje maandag 23 november 1953 DE I.EIDEE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Op groot&e wijze heeft de KAB, afd. Voorhouthaar gouden jubileum ge vierd. Nadat rector Kraakman, dioce saan adviseur van de KAB, een tri duüm had gegeven, werd Zondag morgen in de Parochiekerk 'n plech tige pi. Mis gecelebreerd voor de ju bilerende vereniging. Pastoor B. Bak- ker, oud-adviseur van de R.K. Volks- barnd, hield de feestpredikatie. Voor de H. Mis werd de nieuwe vlag door de pastoor gewijd. Na de H. Mis was er een gemeen schappelijk ontbijt in het stemmig versierde Parochiehuis. Fraaie bloem stukken o.a. van 't gemeentebestuur, NKJB, KAB Lisse, KAB Noordwij kerhout, St. Deus Dedit, LTB en KAB Noordwijk gaven het interieur een feestelijke aanblik. Door de R.K. Middenstand was een prachtige fruit mand aangeboden. Toespraak van pastoor Tijdens het ontbijt was het eerst de parochieherder, die het woord richtte tot het jubilerend bestuur. Spr. noemde het niet alleen een mooi feest maar ook een bijzonder feest, want 50 jaar onafgebroken arbeid is toch het vermelden waard. Zeer erkentelijk was de pastoor voor het door de KAB aan de paro chiekerk aangeboden caüeau n.i. een tabernakeldeur. Spr. noemde dit geschenk treffend en zinrijk, omdat hieruit ook de godsdienstige gevoelens werden ver tolkt. In een vurig betoog liet spre ker uitkomen, hoe door de KAB ge werkt is en wordt op godsdienstig-, maatschappelijk en cultureel terrein. Daarom had hij gaarne en spon taan zijn volle medewerking gegeven tot deze feestviering. Namens het kerkbestuur bood spreker het bestuur 3 dagen de beschikking over het Pa rochiehuis aan. Ook de 2 aanwezige gouden jubi larissen, nl. de heren G. Salmon en C. v. Dam werden extra gecompli menteerd. De heer A. Beelen, voorz. van het feestcomité, dankte de pastoor voor zijn sympathieke woorden en het mooie geschenk. Hij noemde het een historisch moment. Namens de leden bood hij aan het bestuur een prach tige vlag aan, geheel ontworpen door een der leden. Hierna nam de voorzitter der ju bilerende KAB het woord. Op de eerste plaats bracht hij dank aan God, dat hij ons de KAB heeft ge schonken. In een zeer enthousiast betoog releveerde spr. in vogelvlucht de loop der zaken in de afgelopen 50 jaar. Hij somde een reeks van voor rechten op, die men verworven had en legde er de nadruk op, dat deze ook plichten mede brengen. Hij pro- pogeerde de sociale scholing, vooral voor de jongeren. Receptie Middags 2.30 uur had de officiële receptie plaats. Onder de aanwezigen merkten wij op burgemeester Drs. C. N. de Graaf en echtgenote, de dok toren H. A. Bots en A. W. Bots met echtgenoten, de gemeente-secretaris, de heer v. d. Aardweg, wethouder drs. Derksen, pastoor Bresser, het vol tallige kerkbestuur, besturen van de vakorganisaties en van de KAB uit de omliggende gemeenten. Van mgr. Huibers was een felicita tie-schrijven binnen gekomen, waarin hij tevens zijn bisschoppelijke zegen gaf. Voorts een telegram van de al gemene secretaris van het Verbonds- bestuur, benevens een gelukwens van de N.K.J.B. Bericht van verhindering was bin nen gekomen van 2 der oprichters, te weten de heren J. v. Kampen en Th. v. d. Zon en van wethouder W. Borst. De voorz. van het feestcomité, de heer A. k Beelen, heette allen wel kom en liet in een uitvoerig betoog horen, hoe vroeger de toestanden waren. Een speciaal woord van hulde en dank sprak hij tot voorz. v. d. Lans voor zijn bezielende leiding. Ook de secretaris J. Floor en de penn. A. Augustinus werden niet verge ten, want ook hun vele werk, heeft recht op de grootste waardering. Hierna richtte de burgemeester zich tot het bestuur. Hij noemde de bloemenmand, aangeboden door het gemeentebestuur, een kleiné symbool erkentelijkheid. ten einde en stond voorzitter v. d. Lans voor de wel moeilijke taak een dankwoord te spreken. Hij kweet zich voortreffelijk van deze opdracht en had voor iedere spreker een pas send en sympathiek antwoord. Velen maakten hierna van de gele genheid gebruik het bestuur te feli citeren. De dag werd verder besloten met de opvoering van het toneelspel in 3 bedrijven „Pinky", bewerkt naar de gelijknamige roman van Cid Rickett Summer, onder regie van de heer Jac. Hoogervorst. Het stuk werd op gevoerd door de toneelvereniging St. Pancratius uit Sassenheim. Bezoek van St. Nicolaas. Het be zoek van St. Nicolaas aan Voorhout had de gehele jeugd op de been ge bracht. Bij het Engelse Bos werd het hoge bezoek opgewacht door de mu- ziekver. „St. Caecilia", die met pitti ge marsmuziek, de grote open auto, waarin de hoge gast met zijn beide knechts was gezeten, voorafging. Bij het gemeentehuis werd St. Ni colaas officieel ontvangen door bur gemeester De Graaff. Vanaf het bordes sprak de Sint de verzamelde jeugd toe, waarna spon taan enige St. Nicolaas-liedjes wer den gezongen. Vervolgens werd weer ingestapt en ging de stoet een rondgang maken door het dorp. Reorganisatievoorstel Alg. Ver. voor Bloembollen-cultuur Dc heer T. M. H. van Waveren heeft bij het hoofdbestuur van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur een voor stel ingediend tot reorganisatie van de algemene vereniging. Het hoofd bestuur heeft nu een speciale com missie benoemd, waarin zitting zullen hebben de heren A. Nijssen, Jac. de Vroomen, P. Koomen, D. Jonker, A. Braam en Douwers. Het ligt in de be doeling, dat deze commissie ook een concept statuten-wijziging zal ontwer pen. NOORDWIJK Gemeenteraad. Maandag 30 Nov. a.s. zal de raad in openbare zitting bijeenkomen 's avonds te 8 uur ter behandeling van o.a. de volgende punten: Aanbiedingen rekeningen 1952 en benoeming commissie; Vast stelling kostprijs Openb. Lagere School over 1952; Vaststelling exploi tatievergoeding en werkelijke uitga van der bijzondere scholen over 1952; Vaststelling vergoedingen vakonder wijs over 1952; Aankoop gronden in het Langeveld; Verkoop grond nabij de Gooweg; Verpachting van par keerterreinen; Begrotingswijziging o.a. verdere uitvoering Vuurtoren plan in DTJW-werk (middels aanne mers); Actie A.N.W.B. inzake kam peren. Gemeentelijk verlanglijstje overhandigd Zaterdagmiddag half twee begon St. Nicolaas zijn intocht in Noordwij kerhout, ditmaal niet in een open landauer, doch te paard, omringd door de Boekhorstruiters en vooraf gegaan door de R.K. Harmonie-Ver eniging „St. Jeanne d'Arc". De tocht begon aan de 's Graven- damseweg en ging via Kerkstraat en enige andere straten naar het raad huis, waarvoor zich wel duizend kin deren hadden verzameld en vele va ders en moeders. Hier steeg de H. Bis schop af ën werd op het bordes be groet door burgemeester Van der Weijden en het St. Nicolaas-comité, samengesteld uit K.A.B., L.T.B. en R.K. Middenstandsvereniging. De burgemeester sprak St. Nicolaas op geestige wijze toe via een geluids installatie, zodat alles door de ver zamelde menigte goed kon worden verstaan. De burgemeester zeide, dat verschillende inwoners van de ge meente in de loop van het jaar hem een verlanglijstje hadden gestuurd, waarmede zelfs de gemeenteraad niet goed raad weet. De raad heeft mij dan ook gevraagd Uw bemiddeling in te roepen, vervolgde de burge meester. Op dit verlanglijstje stond: Tweehonderd huizen;een verzor gingscentrum voor ouden van dagen; een zwembad, zoals in Wassenaar wordt gebouwd, alwaar het ƒ70.000 kost. Enige kleuterscholen, een ULO- school, een goede weg naar Zee en als 't kan een beetje strand; goede buitenwegen, electriciteitsvoorzie- December van dit jaar. Dit wordt ook niet verlangd. De raad wil U gaarne één jaar respijt geven, doch liefst niet langer! St. Nicolaas beantwoordde de rede van burgemeester Van der Weij den en beloofde zijn best te doen om aan de verlangens van de Noordwij- kerhouters tegemoet te komen. Namens het St. Nicolaas-comité be groette hierna de heer Vink de H. Bisschop. Namens St. Nicolaas bedankte de heer Vink de Boekhorstruiters voor hun belangeloze medewerking, even als de harmonie. Spreker vestigde hierna nog de aandacht van St. Ni- coleas op de winkeliersactie waarvan alles te lezen is in de huis aan huis bestelde koerier. Hierna zongen de kinderen een St. Nicolaasliedje en nam de goede Sint afscheid van de burgemeester en het comité om zijn tocht door het dorp te vérvolgen. KATWIJK AAN DEN RIJN Toneeluitvoering. Voor een ge heel bezette zaal gaf de R.K. toneel vereniging „De derde Slag" een uit voering van „Wie kust de Mummie". De rollen werden zeer goed gespeeld. De regie en grime was toevertrouwd aan de heer Hensen en ook deze had voldoening van zijn werk. Het ap plaus na ieder bedrijf bewees, dat het publiek zich goed vermaakte. We mogen gerust zeggen, dat de eerste uitvoering van „De Derde Slag" een succes is geweest en een aansporing om zo spoedig mogelijk weer op te treden. De muzikale omlijsting werd verzorgd door de „The Gay Players". STOMPWIJK Toneel en muziek. „St. Tarcisius en Juliana" hebben reeds jaren een beproefde samenwerking. St. Tarci sius bracht deze keer een dramatisch spel van Harry Batenburg over de geloofsvervolging. Vader Michaël, een vervolgd priester zocht zijn toe vlucht op de boerderij van Peter Szalbos, waar zijn vrouw Esther en de dochters Marischka en Hoya hem liefdevolle zorgen gaven. Bartos Ni- mek, die ook wordt opgejaagd door de rode politie wegens zijn roverij, wordt na een vuurgevecht naar de woning van Peter Szalbos gebracht, waar ook deze boef wordt opgeno men om te nerstellen van zijn won den. De angstige toestand waarin deze mensen nu leven en de drang om de medemens die van geestelijke hulp verstoken is te helpen, brengt spanning in vele risico's met zich 1 mede. Mieke Palka, de buurman krui- denieh komt in geldnood en op de J avond voor kerstmis komt hij hulp vragen by Peter Szalbos, die hem aan het gevraagde bedrag onmogelijk kan helpen. Dan wordt onbewust ge holpen door Nimek het judasplan ge boren by Palka. In het laatste be- drijf in de kerstnacht, wordt de boer- I derij door de rode volkscommissaris j en zijn trawanten overvallen. Bij de- i ze overval geeft Nimek zijn leven I voor de vervolgde priester. Het spel was buitengewoon boeiend j Henk Schrader gaf een uitstekende vertolking van de opgejaagde Bar tos. J2ap Vogelaar, als de opgejaagde priester vader Michael, gaf beheerst spel. Jan v. d. Horst (Peter Szalbos) Thea Eoer (Esther), Dien Schrader (Marischka) en mej. Havik (Hoya) toonden zich rolvaste tonelisten. Jan Havik, als de judas Nicki Palka was vooral op het moment, dat het dui velse verradersplan in zijn door geld zorgen vertroebelde geest opkwam, te bewonderen. Ju.'iana, dat op 25 Mei 1953 promo veerde, toonde zich deze promotie waardig. Onder leiding van de on vermoeibare dirigent, de heer L. Th. Jansen, werd een uit 8 nummers be staand programma gebracht, waar van veel werd genoten. Het eerste deel bestond uit „Avanti" een mars v. Sori( de ouverture van de operette „Gri-Gri", van Paul Lincke. Het 3de nummer „Aquarelles" ,en 4-delig bal letstuk van A. Delhaye werd door het pubiek zeer gewaardeerd. „Diceptin" was het slot van het eerste deel. Het 2de deel opende met de ouver ture „Tancreai" van Rossini, gevolgd door „Ouverture Symphonique" van G. Bodijn. Op 13 December a.s. zal een her haling worden gegeven. De heer J. van Esveld en diens echtgenote, die per 1 Dec. de Bles gaat verlaten kreeg woorden van hartelijke dank voor de gastvrije ontvangst en medewerking bij repetities en uitvoeringen. AI.PHEN AAN DEN RIJN f Alphens Museum. In het Kunst- ning voor de buitenwegen, uitbrei- historisch Museum, Rijnkade no. 11, ding van riolering en plantsoenen; j Alphen aan den Rijn, wordt tot en een geheel nieuwe straatverlichting, me^ 5 December a.s. een expositie een tweede sportterrein, enige speel-1 verzorgd door de Handweverij „De tuinen en een fonds teneinde gezins- j Gouden Spin" en de Pottenbakker verzorging te kunnen tot stand bren- Gerrit de Bianke. De expositie is ge- gen. opend van v.m. 10 tot nam. 10 uur. Ik- kan mij voorstellen, zei de bur-1 Zilveren jubileum. 1 December gemeester ten slotte, dat het U op a.s. zal de heer A. Hoekstra, ad- Uw hoge leeftijd moeilijk valt een junct-directeur van de Martha- en ander nog te realiseren vóór WARMOND Uitvoering „St. Matthias". „Suuske Perdaems" een spel in drie bedrijven door Ko Keepers werd door de afd. toneel van „St. Mat thias" als opening van het winter seizoen voor het voetlicht gebracht. In zijn openingswoord memoreerde de voorz., de heer Th. R. de Vroo- Vervolgens richt spreker zich met1 men, de herdenking van het 35 jaar zeer waarderende woorden tot alle I bestaan in de afgelopen zomer en leden. bracht dank aan allen, die door hun De heer Asman, districtsvoorzitter I belangstelling en medeleven, deze van Herwonnen Levenskracht, was I herdenking hadden doen slagen. Di- verheugd aanwezig te kunnen zyn, reet na deze woorden werd het om hier zijn gelukwensen te kunnen scherm gehaald voor het eerste be- aanbieden. Hij sprak zijn grote er- drijf, dat zich, evenals de overige be- kentelijkheid uit voor het vele goe-1 drijven, afspeelde in de serre van dë, door de afdeling gepresteerd, ten een pastorie ergens in Vlaanderen. behoeve van H.L. Speciaal de heer Augustinus en zijn echtgenote wilde hij hiervoor dan ken. De heer Augustinus ontving de gouden speld als grote dank voor bui tengewone prestaties. Ook mevrouw Augustinus kreeg een aandenken, 2 prachtige lepeltjes met het H. L. em bleem. Namens de instellingen en onder afdelingen sprak hierna de heer H. v. d. Lans, terwijl de heer J. War- menhaven de gevoelens der vakorga nisaties vertolkte. Oud-voorzitter sprak Een grote verrassing was het, dat een oud-voorzitter (uit het jaar 1923) de heer v. d. Voet uit Lisse, de aan wezigen toesprak. Ook de afdelingen uit de omliggen de gemeenten wilden niet achter blijven. Bij monde van de heer De Koning uit Lisse, werden die felici taties overgebracht. Mevrouw De GraaffLemmens sprak namens de KAV. Namens de middenstand bracht de heer M. Jan- Het prachtige décor, door de leden zelf vervaardigd, gaf een goede in-1 druk van de zomerdag, die voor het spel nodig was. De inhoud van het stuk? In het kort komt het hierop neer, dat Suuske Perdaems geduren de 24 jaar gekweld wordt door een onverteerbare haat, veroorzaakt door een onschuldige veroordeling wegens een moord, die hij niet had gepleegd. Door als rondtrekkende „Snistjes- man" van plaats tot plaats te gaan, tracht hij aan die alles overheersen de haat te ontkomen, maar telkens zijn er ogenblikken, dat hij niet meer vergeten kan en trekt hij weer ver der, totdat hij op de pastorie van pastoor de Breukelaer terecht komt, waar de ontknoping van het drama, dat 24 jaar aan zijn rust in gezond heid knaagde, plaats vindt. De be slist zware rollen van Suuske, ver tolkt door Dick Duynhoven en die van de pastoor, vertolkt door Arie Duynhoven, waren in prima handen. Zonder aan de andere spelers en speelsters tekort te doen, mogen wij zeggen, dat deze twee personen het sen de gelukwensen over, waarna de stuk hebben gedragen. De regisseur, heer P. v. d. Geer namens de R.K. de heer G. G. van Elburg, heeft be- muziekvereniging het woord voerde, wezen, uit zijn süelers datgenen te Spr. wilde kort zijn, daar als erken- kunnen halen, wat nodig is voor een telijkheid een serenade zou worden eclatant succes. Op Zaterdagavond j gebracht. i 28 November zal deze uitvoering wor- Hiermede was het officiële gedeelte den herhaald. Stichting, het feit herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad als hoofd van de werkplaatsen. Mooi succes van „Euphonie". Tijdens het in Overschie gehouden zaalconcours, uitgeschreven door het Mannenkoor „Ons Genoegen" en de gemengde zangvereniging „Caecilia", heeft het plaatselijk dubbelmannen- kwartet .Euphonie", onder leiding van de heer D. van Vliet, in de su perieure klasse een eerste prijs be haald met niet minder dan 330 pun ten. Ouderdomszorg. Zaterdagavond heeft de ver „Ouderdomszorg" in de zaal van hotel Centraal voor leden en belangstellenden een cabaret avond gegeven, waarin optrad een amateurgezelschap uit de Rijnstreek, „The Old Rhine Players". Zoals steeds bestond er ook nu weer goe de belangstelling. De voorz. van de vereniging, de heer G. Zekveld, sprak een welkomstwoord, waarna direct het woord werd gegeven aan het gezelschap. „St. Odilia". De R.K Blinden- bond ,.St. Odilia" doet zijn jaarlijkse rondgang door de Rijnstreek. Zon dagavond werd er een bijeenkomst in de Sint Josephzaal te Alphen aan den Rijn. De heer Van Schaik, pro pagandist van St. Odilia ontbrak dit keer. Hij heeft dit werk aan ande ren overgelaten. Hij zal binnenkort als telefonist tewerk worden gesteld te Amsterdam De heer S. de Jong vervulde thans zijn functie. In zijn kort openingswoord wees hij uiter aard op het belang van het steunen van het werk van deze bond, hetzij door lidmaatschap, hetzij door vrije gaven. De toneelvereniging „Sint Willi- brordus" uit Boskoop verleent be langeloze medewerking op het tour nee van „St. Odilia". Zij speelde te Alphen aan den Rijn Antoon Coo- len's toneelspel „De Vreemdeling". BOSKOOP R. K. Jeugdbeweging. Het was gisteren een heuglijke dag voor de R. K. Jeugdbeweging te Boskoop. In het bijzonder voor de Gidsen van de Sinte Zita-groep en de sinds kort weder opgerichte Verkenners. Het bestaande H. K. van de Gidsen moet verdwijnen aangezien het op het ter rein staat, waar de speelplaats moet komen van de in aanbouw zijnde R.K. ULO-school Het bestuur van de R.K. Jeugdbeweging heeft echter zijn schouders onaer deze nieuwe taak gezet en dank zij ook de medewer king van de parochianen is het ge lukt ln een betrekkelijk kort tijdsbe stek de nodige gelden bijeen te krij gen voor de bouw van twee gebouw tjes waar de Gidsen en de Verken ners thans hun Hoofdkwartier in kunnen vestigen. De dag werd begonnen met een H. Mis uit dankbaarheid en ter intentie yoor de je. ^'beweging in de paro chie, met algemene H. Communie van de jeugd, 's Middags werd de in wij- dingsplechtigneid verricht door pas toor J. J. Lauwrier, die het bestuur en genodigden, alsmede andere be langstellenden toesprak en er op wees van hoe groot belang het jeugd werk in de parochie is. De aalmoe zenier, kapelaan Wesseling, sprak woorden van dank tot allen, die had den medegewerkt om tot dit resultaat te kunnen komen, waarbij hij de lei ders, die zich voor het jeugdwerk be schikbaar stellen, niet vergat. Ten slotte werd in het oude H. K. een tentoonstelling geopend, waar men de door de gidsen vervaardigde voorwer pen kon bezichtigen. Ook hiervoor be stond van de zijde der ouders grote belangstelling. HAZERSWOUDE ST. NICOLAAS-ACTIE De gezamenlijke middenstandsver enigingen hebben ook dit jaar weer besloten een winkelweek te houden (van Woensdag 25 November tot en met 5 December a.s.). Woensdag- avond 25 November te 7 uur zal de burgemeester deze winkelweek ope nen in het raadhuis; na deze opening zal de Harmonie van Hazerswoude een mars maken door het dorp. Op Woensdag 2 en Donderdag 3 Decem ber zal een film worden vertoond, in het café van de heer J. Timmer mans, voor de pauze de film van Ha zerswoude en na de pauze een lach film. Des middags om vier uur voor de schoolkinderen en 's avonds om 8 uur voor de ouderen (beide dagen) Bij de kindervoorstelling komt Sa. Nicolaas met Zwarte Piet in de pau ze alle kinderen een versnapering aanbieden. Ook zal St. Nicolaas de etalages gaan zien op beide dagen en in een open auto door het dorp gaan, voor dat de kindervoorstelling be gint. Bij de avondvoorstelling wordt in de pauze nog enige reclame ge maakt door diverse middenstanders. Ook zal weer een etalagewedstrijd gehouden worden. Deze bestaat dit keer uit één naamkaartje in de eta lage Uit de letters van dit kaartje moet het publiek een naam van een bedrijf of beroep vormen. Dit zijn in grote trekken de attracties van deze winkelweek. Film voor de missie. Zaterdag middag jl. heeft pater v. d. Poel een filmvoorstelling voor de schoolkin deren gegeven in het parochiehuis „St. Joris" ten baie van de missie. De zaal was geheel bezet. Er werd 'n film gedraaid over Lourdes en over Paus Pius XII en natuurlijk ook en kele tekenfilms, 's Avonds was de zaal goed bezet. Hier werd ook de film over Lourdes gedraaid en een film over het werk in de missie van de Paters v. d. H. Geest in Afrika. Wederzijdse hulp. Een wagen van de fa. Bruynzeel uit Zaandam had aan de nieuwbouw aan de Rij- nenburgerlaan deuren en keukens gebracht. Bij het achteruitrijden kon- de chauffeur de bocht niet nemen en belandde in een sloot. Een kraanwa gen van de fa. Boot was spoedig ter plaatse en sleepte de wagen de sloot uit, maar zakte zelf zo diep weg, dat de wagen van Bruynzeel op zijn beurt als kraanwagen dienst moest doen. Beide wagens zijn weer op eigen kracht verder gereden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wolhandkrab. De boomkweker J. H. Pels, wonende aan de Voorweg, had een rattenkorf in het water uit gezet en ontdekte een dezer dagen hierin een wolhandkrab. Dit is een krab met een harige bedekking op het voorste paar poten. Sinds 1931 wordt deze in Nederland aangetrof fen. De wolhandkrab is zeer schade lijk voor de visserij, onder meer door beschadiging der netten, die in het water uitstaan. Zij leeft zowel in zoet als in zout water, en is thans in ons land door een schimmelziekte weer vrijwel geheel verdwenen. De heer Pels heeft de gevangen krab aan de hoofdonderwijzer, de heer B. Offringa gegeven, die het dier zal prepareren. Geslaagde E.H.B.O. Aan tien ge slaagden werd in de school aan de Rijndijk het E.H.B.O.-diploma in een feestelijke bijeenkomst uitgereikt door burgemeester L. J. den Hollan der. De burgemeester wenste dokter Blauwendraad geluk met 't behaalde succes. Ook dokter Veldhuizen van het Roode Kruis voerde het woord. Aan dokter Blauwendraad en de heer Van den Berg, instructeur, werd een mand met fruit aangeboden. Voor het vakdiploma kruide nierswaren zijn te Leiden geslaagd mej. M. den Hollander en de heer M. J. den Hollander. De heer Willebordse, ambtenaar van de belastingen is met ingang van 1 December overgeplaatst naar Woerden. LANGERAAR Altior-bazar. Zaterdag begon de bazar, die. Altior organiseerde ter versterking van haar kas. Het paro chiehuis toonde een aanblik, die wel heel sterk afweek van de gewone. De verschillende stands lagen vol met allerlei aantrekkelijke prijzen en voor een kwartje kon men zijn geluk beproeven. Om half drie heeft ae voorz., de heer Th A. Hijdra in tegenwoordigheid van de pastoor, kap. Saers, het bestuur en enige le den de bazar geopend. Daarna be gon het. Spoedig hadden de stands klanten. Zondagavond om 11 uur Het resultaat zal de organisotren was het klokje van gehoorzaamheid, wel tot tevredenheid stemmen. LEIMUIDEN KAB-uitvoering. Gisteravond presenteerde de KAB haar leden de eerste feestavond in dit seizoen. Hier voor bestond grote belangstelling, want de zaal van mevr. Sneeboer was geheel bezet. Ook pastoor Hof stede en kapelaan Zondag toonden door hun aanwezigheid waardering voor het werk. De eigen toneelclub „Ons Genoegen" verscheen op de planken met 'n dramatisch spel van Rosita Peters getiteld: „Maaike". Een van de hoofdfiguren is schipper Paap, die voor tegenslagen in het leven niet gespaard is gebleven. Wanneer hij zijn laatste zoon ver liest, verwijt hij zichzelf, dat hij zijn jongen geen toestemming had gege ven om naar zee te gaan. Een pleeg dochter geeft zijn leven weer meer zin, maar rond „Maaike" komen weer allerlei moeilijkheden. Alles komt uiteindelijk weer in orde. Na het spel werd gesproken door de KAB-voorzitter, de heer J. v. d. Hoorn, die bijzonder dank bracht aan de heer P. v. Zeister uit Nieuw-Ven- nep, die wegens ziekte van de heer H. Ubink de rol van Leendert had vertolkt. Aan deze speler werd een kleine attentie overhandigd. Aan de echtgenote van de zieke speler werd een fruitmand overhan digd met de wens voor spoedig her stel. Dit spel van de zeekant was een zeer zwaar stuk voor de toneel club, maar aangezien de spelers rol vast waren kan „Ons Genoegen" op een goed geslaagde opvoering terug zien. NIEUWKOOP K. A. B.-kader. In het parochie huis vond een vergadering plaats van het kader van de KA..B. Bij deze vergadering was tegenwoordig de g.a. pastoor Vloothuis, terwijl pater En- gelbertus O. Cap. een bespreking hield over het onderwerp: „De ver houding tussen de standen". Op buitengewoon duidelijke wijze zette de spreker uiteen, welke de juiste verhouding moest zijn. Ieder mens vervult op zijn plaats de rol, die hem is toebedeeld in dit leven, de opperman, de kruidenier, de aanne mer, de fabrieksarbeider, de dokter en de straatveger. Pater Engelbertus wees er op, dat het voor de een vaak erg moeilijk ;s, om een ander van een geheel andere stand (dit woord heeft niets met hoog of laag te maken) te begrijpen. Dc opvatting, van het le ven van een mijnwerker is nu een maal geheel anders dan de belang stellingsrichting van bijv. een land arbeider of een zelfstandige winke lier. En zo zijn er tal van voorbeel den. De maatschappij is gediend met mensen die trots zijn op hun eigen stand, eerbied hebben voor ander mans werk en daardoor zich tevens vrijwaren voor minderwaardigheids complexen. Ongeval. Zaterdagmiddag kwam het bij het verplaatsen van een pers in het bedrijf van Gebr. Bodegraven tot een ongeval, waarvan de heer J. C. de Bruijn uit Ter Aar het slacht offer werd. Hij kwam te vallen en verwondde zich zo ernstig dat de arts overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk achtte. Film over Nieuwkoop. Onder auspiciën van de Chr. Gem. Zangver eniging werd indertijd een film opge nomen van Nieuwkoop. Op heden- en morgenavond wordt deze film ver toond in de 2aal van de heer de Ko ker. Aanvan.gsti.jden 19 en 21 uur. „Geef ons hedenTen bate van de R. K. Blindenbond „St. Odi lia" gaf de R K. Toneelver. „De Di lettant" in het parochiehuis een uit voering van het toneelspel „Geef ons hedenvan Arie v. d. Lugt. Het openingswoord werd gesproken door een propagandist van de blin denbond. Het toneelstuk „Geef ons heden.." werd goed vertolkt door de spelers. De regie en grime bleken in goeaa handen te zijn bij de heer G. H. van Hecke. Willy van Houten en Toos Hoek verdienen hiervoor wel een bijzonder woord van waardering. rI NIEUWVEEN Pro Ecclesia voor organist Akerboom Gisteren herdacht de heer H. Aker boom Sr. de dag, dat hij vijftig jaar geleden voor 't eerst het orgel be speelde van de St. Nicolaaskeric. Hij begon reeds op elf-jarige leef tijd en sinds al die jaren kon men op hem rekenen. Werd er in de week een beroep op hem gedaan, dan werd de hamer op 't aambeeld gelegd en was de heer Akerboom present. Ter gele genheid van zijn gouden jubileum heeft het Z.H. de Paus behaagt hem te onderscheiden met het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". De jubilaris wilde volstrekt geen drukte hebben en daarom werd na de Hoog mis, alleen in 't bijzijn van 't gehele kerkkoor en volledig kerkbestuur, hem deze onderscheiding uitgereikt door pastoor Schretlen. In een korte toespraak sprak pastoor zich in zeer waarderende woorden uit over de trouwe en devote jubilaris. Aan het slot werd hem 't gouden kruis op gespeld. Zichtbaar ontroerd door deze grote verrassing sprak de jubilaris enige woorden van dank tot het kerkbestuur en koorzangers. Namens de koorzangers bood de heer L. de Boer de gelukwensen aan en hoopte nog vele malen een beroep op de jubilaris te mogen doen. Spr. liet zijn woorden vergezeld gaan van een gouden vulpen. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. OUDE-WETERING Groene Kruis. In hotel „Het Wa pen van Alkemade", werd de alge mene ledenvezgadering gehouden van de Z. H. Ver. „Het Groene Kruis". Uit het jaarverslag 19521953 van de wnd. secretaris, de heer P. de Jeu, bleek, dat een oliebollendag gehouden is voor de Groene Kruisveren. in het rampgebied; 870kon worden afgedragen. In October werd een 2de oliebollendag gehouden met een re sultaat van j 524. Het jaarverslag van Zr. Rietmulder is een opsomming van cijfers over huisbezoeken en behandelingen waar uit blijkt, dat deze kruisvereniging een onmisbaar instituut is. De pen ningmeester bracht verslag uit van zijn jaarrekening, waaruit bleek dat de vereniging nog een nadelig saldo heeft van 1253.bij de Coöp. Boe renleenbank. De begroting 19531954 kon dit jaar voor het eerst sluitend worden aangeboden met een totaal aan ink. en liitg. van 7720.dank zij de verhoogde gemeentelijke sub sidie van 1000. De fin. commissie drong sterk aan op overlegging van een balans,- bij de jaarrekening, vooral nu de her bouw van het gebouw binnenkort zal zyn voltooid. In verband met de bespreking be groting werd voorgesteld de Zr. ieder jaar een nieuwe bromfiets te geven, daar de reparatiekosten jaarlijks zeer hoog zijn. Aangezien ook gefluisterd werd over een auto, werd een com missie ingesteld, die rapport zal uit brengen. Voor de bestuursverkiezing zeide de voorzitter dat hij het gewenst acht te, dat de kerkelijke verhoudingen in het bestuur gehandhaafd bleven. De heer P. de Jeu werd herkozen en werd later in de bestuursvergadering tot secretaris gekozen. In de plaats van notaris Lohman en de aftredende sere. M. Los Azn., werden gekozen respectievelijk M. R. v. d. Veld en G. Roos. Tenslotte werd nog medege deeld, dat in 1954 het gouden jubileum der vereniging zal worden gevierd. Voorz. hoopte de opening van het gebouw met dit feit samen te kun nen laten vallen. Marktberichten ROTTERDAM, 23 Nov. Vee. Aanvoer: 2211 totaal, waarvan 1186 vette koeien, 721 varkens, 304 scha pen. Prijzen: vette koeien 2.54 2.68, 2.40—2.50, 2.00—2.20, var kens f 1.86, f 1.83 en 1.80 per kg. levend gewicht, lammeren 95—85 75 per stuk. Vette koeien aanvoer iets meer, handel kalm, prijzen als vorige keek, prima's boven notering, varkens aanvoer even minder, handel redelijk, dalende prijzen, prima exemplaren boven notering; lammeren aanvoer korter, handel willig, goed prijshou dend.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3