S)e CeidaeSoii/fcci/nt Britse koningspaar begint reis om de wereld I I I Nixon zei -Ik zei niks Koningin Elizabeth half jaar weg Nixon rapporteerde niets aan Washington Honger bij voedsel-overvloed Mossadeq lachte sarcastisch Pella wil wel praten Frachon gearresteerd Werklozen met honger Rode plannen in Verre Oosten De Piltdown-man was een grapje Bidault komt Den Haag naar Per sportvliegtuig overgewipt I Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 45ste JAARGANG No. 13050 MAANDAG 23 NOVEMBER 1953 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijr f 0.47 p. w„ f 2p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 Langs veertien landen en eilanden Koningin Elizabeth van Engeland en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, vertrekken vandaag uit Londen voor een wereldreis, die een half jaar zal duren. Op hun tocht door het Gemenebest zullen zij veertien landen en eilanden bezoeken. Zij zullen niet minder dan 80.000 kilometer afleggen, voor een deel per vliegtuig. De hele toer is op de minuut af uitgestippeld en zal zo veel mogelijk Britse onderdanen in staat stellen, hun nieuwe vorstin te zien. De koningin en de hertog brachten het weekend door op Windsor Castle, in intieme familiekring. Toen koningin Elizabeth gisteravond met haar kinderen Charles en Anne terugkeerde in het Londense Bucking ham Palace, stonden bij de poorten een paar honderd mensen in de kille wist, die haar toeriepen: „Good luck!". De hertog van Edinburg glipte in eèn andere auto ongemerkt binnen door een zij-ingang. „Canopus". Naar verluidt zijn er in de cabine var. de „Canopus" enige veranderingen aangebracht, om de lange reis wat meer comfortabel te maken, maar op verzoek van het pa leis zijn deze veranderingen niet be kend gemaakt. Eerst gaat de reis naar Gander op New-Foundland, tien uur vliegen. Er zijn bijzondere veiligheidsmaatrege len genomen. Langs de route liggen Britse en Canadese torpedojagers op de Oceaan. Canadese schepen houden de w:cht tussen Gander en de Ber muda's Een fregat is uitgezonden naar het traject tussen Bermuda en Jamaica. De meeste leden van de hofhou- Tijdens de afwezigheid van de ko ningin zal de regering worden waar genomen door een Raad van State, waarin Elizabeth de vorige week haar moeder en haar zuster Margaret heeft benoemd. De andere leden van dit college zijn de Princess Royal, de her tog van Gloucester en de graaf van Harewood. De Raad van State treedt geheel in de bevoegdheden van de vorstin, slechts kan hij niet het par lement ontbinden of peers benoemen. Het koninklijk echtpaar vertrekt hedenavond kwart voor tien met de Stratocruiser van de BOAC, de ding zijn twee weken geleden al ver trokken met het 16.000 ton metende passagiersschip „Gothic". Op 27 No vember zal de koningin in Jamaica, West-Indië, op dit schip overgaan en het zal voor een groot deel van de verdere reis haar „basis" zijn. Met de „Gothic" zal het koninklijke echtpaar, na een druk programma in Jamaica door het Panama-kanaal varen, naar de Fidsji-eilanden, naar Tonga, welks koningin zich zo be mind gemaakt heeft bij de Britse kro ningsfeesten en vervolgens naar Nieuw-Zeeland en Australië. De koningin en de hertog hebben vijfti? bals, diners en tuinpartijen voor de boeg, benevens een honderdtal recepties. De meeste speeches zal di hertog van Edinburgh voor zijn re kening nemen. Hij zal spreken bij parades en openluchtbijeenkomsten. Er zullen elf plechtigheden zijn, waar bij honderden mensen worden on derscheiden. In Nieuw-Zeeland zal de koningin in 39 dagen 44 steden bezoeken. In Australië, waar zij 54 steden over het gehele continent zal aandoen, zal zy 35 maal in het vliegtuig stappen. Dan is het nog niet afgelopen. Op de terugreis zal zij de Cocos-eilanden, Ceylon. Aden, Oeganda, Tobroek. Malta en Gibraltar bezoeken en zij hoopt in Engeland terug te zijn als de tulpen bloeien, op 15 Mei 1954. De wens in de mist van gisteravond is wel gemotiveerd: „Good Luck". pE WERELDREIS VAN HET ENGELSE KONINGSPAAR Over rood gevaar in Indonesië De vice-president der Ver. Staten, Richard M. Nixon, heeft tegenover United Press te Manilla verklaard, dat hij niets aan het State Depart ment heeft gerapporteerd, dat zou kuunen leiden tot het toevoegen van Indonesië aan de agenda der Bermu da-conferentie* van de Grote Drie. NLxon vertelde, dat hij sedert zijn bezoek aan Indonesië geen recht streeks rapport aan het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken had uitgebracht, doch de vraagstuk ken van Indonesië slechts besproken had met sommige functionarissen van het State Department in andere door hem bezochte landen. Hij zeide ook niets te weten van berichten als zou de Indonesische kwestie worden opgenomen in de agenda van de Grote Drie. Ruim 500 gedeleegerden, onder wie een twintigtal ministers van Landbouw, zullen heden in Rome bijeenkomen voor het opstellen van plannen om in de komende drie ja ren de honger te bestrijden. De con ferentie, welke drie weken zal duren, zal de zevende internationale con ferentie zijn van de F.A.O., de voed sel- en landbouworganisatie der Ver. Naties. De FA.O. waarschuwde Zaterdag donesië aan hun zijde te krijgen. Een soortgelijke commentaar had de voorzitter van de parlementsfrac- tie der Partai Boeroeh, de heer Asra- roedin, die zeide, dat de Engels-Ame- Te Manilla heerst de opvatting, datrikaanse vrees tot grondslag heeft, er een vergissing in het spel kan zijn dat zij een andere interpretatie heb- en dat men Indonesië verward had ben van de term „linkse groeperin- met Indo-China. i gen". Nixon heeft de pers te kennen ge geven, dat een algemene bespreking van Azië op.de aanstaande conferen tie van de Grote Drie zich ook tot Indo-China zou moeten uitstrekken, omdat „wij daar een voorbeeld heb ben van rechtstreekse communisti sche steun en bijstand aan agressie". Nixon zeide nog, dat hij in zijn ge sprekken met de onlangs gekozen president der Philippijnen, Ramon Magsaysay, Indonesië een der landen met een sleutelpositie in Zuidoost- Azië had genoemd. Hij onthulde ech ter geen enkele speciale aanbeveling, welke hij tegenover Magsaysay gedaan zou hebben. Reacties in Indonesië. De berichten over de bezorgdheid in Engeland en Amerika over het toe nemende communistische gevaar in Indonesië, hebben in Djakartaanse politieke kringen reacties verwekt. De heer Sidik Djojosoekarto, voor zitter van de P.N.I., noemde de Britse en Amerikaanse vrees voor een com munistische dreiging in Indonesië in strijd met de werkelijkheid in dit in een rapp°rt, dat „een tragische en land. „Hun vrees is echter begrijpe-1 gevaarlijke nieuwe tendez zich heeft lijk, omdat hun ideologie zowel als j ontwikkeld. De kloof tussen de g°ed- hun belangen in strijd zijn met het gevoeden en de hongerigen dreigt I verbreed te worden door dalende r\ v, c-j'i i j j prijzen en stijgende voorraden on- üe beer M'k zej ten statte, dat de verk0chte levensmiddelen, die zich beschuldiging als zou Indonesië nu, v00raI in de Ver. Slaten vormen. De reeds door het communisme zyn be-1 tendenz gaat terug naar >het dilem. invloed, door de Britten en Amerika- ma van de jaren dertig, toen naast nen is geuit in hun pogingen om In- een overvloed aan voedsel honger heerste". Het grote probleem is: hoe De openbare aanklager in het pro ces tegen de Perzische ex-premier dr Mossadeq is nog steeds bezig, met het voorlezen van de acte van be schuldiging. Dat heeft nu reeds zes dagen geduurd en zal waarschijnlijk nog wel 'n dag of drie in beslag ne men. Het is geen wonder, dat Mossa deq zo nu en dan een tukje doet. Toen de openbare aanklager in de zitting van Zaterdag uitriep: „Ik hoop, dat eens de dag zal komen, waarop deze man opstaat en bekent", lachte Mossadeq en antwoordde sar castisch „O ja zeker". De aanklager richtte zich tot Mos sadeq: „Als u opstaat en bekent, zal ik de eerste zijn om op te staan en mij voor u op te offeren". „De Heer sta u bij" antwoordde Mossadeq. De openbare aanklager deelde Zondag mede, dat hij dreigbrieven had ontvangen, waarin hij met de dood, plundering van zijn woning en ontvoering van zijn kinderen wordt bedreigd. Italië heeft het geallieerde voorstel aangenomen om een vijfmogend- hedenconferentie te houden ter rege ling van zijn zeven jaar oude geschil met Joegoslavië over Triëst. Gezaghebbende kringen hielden wel een slag om de arm, omdat de voorwaarden, waarop Italië het voor stel heeft aangenomen, nog ter ken nis moeten worden gebracht van Joegoslavië.- De Italiaanse premier Pella heeft Zaterdagmorgen met tussenpozen van een half uur de Franse ambassadeur, de Amerikaanse ambassadrice en de Britse ambassadeur bij zich ontboden om te antwoorden op het voorstel dat de geallieerden de vorige week deden. Het Italiaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft officieel be kendgemaakt, dat Italië „een positief en constructief" antwoord had gege ven. Geallieerde bronnen bevestigen, dat het bescheid „bemoedigend en opbouwend" was. de koopkracht van de armere ver bruikers te vergroten. Uit de cijfers blijkt dat de totale voedselproductie van de wereld voor het eerst sinds de oorlog de toene mende bevolking overtroffen heeft. Dat betekent dus, dat er per hoofd der bevolking iets meer te eten is. Benoit Frachon, de secretaris-ge neraal van het communistische Vak verbond in Frankrijk, de C.G.T., is gisteren na afloop van een door hem voorgezeten congres te Parijs gear resteerd. Een bevel tot in hechtenisneming werd het vorige jaar tegen Frachon uitgevaardigd, nadat door de politie onderzoeken waren ingesteld in de communisitische hoofdkwartieren in Parijs en in de provincies. Frachon was er echter tot nu toe ingeslaagd de politiek te ontwijken. Sindsdien had de zestigjarige ex-metaalbewer ker van uit zijn schuilhoeken verkla ringen afgelegd over de arbeidscon- dities en de communistische partij- aangelegenheden. St. Nicolaas in Amsterdam Op de foto links zien we Prinses Margriet vol belangstelling voor de schommel, die het de komende weken zo druk zal krijgen. De foto rechts toont Prinses Marijke, die door de secretaris van de Sint, Don Pelseros, wordt opgetild om eventjes met de Sint te mogen praten. Werkloze inwoners van Triëst heb ben zich Zaterdag meester gemaakt van de voedselvoorraad van een res taurant, de inhoud van een pakhuis van een Amerikaanse organisatie voor hulpverlening en van een met levensmiddelen beladen vrachtauto, waarna zij zich ordelijk naar huis begaven. Eerst hadden de werklozen het stadhuis belegerd, totdat de burge meester, Giovanni Bartoli, zich be reid verklaarde een delegatie van hen te ontvangen. Hij zeide, alles in het werk te zullen stellen om werk voor hen te vinden, en gaf hun intussen verlof om gratis te gaan eten in één van de stadsrestaurants. Hij verzocht hun echter te wachten, totdat de be talende klanten klaar zouden zijn, doch de 300 betogers togen direct op pad en maakten zich meester van al het voedsel, dat zij maar in handen konden krijgen. Na de maaltijd braken enige de monstranten in bij een pakhuis van de. Amerikaanse Katholieke hulporga nisatie en namen de gereedstaande voedselpakketten mee. Andere plun derden een vrachtauto met levens middelen, hetgeen door de politie niet werd verhinderd. Naar het Amerikaanse persbureau „Associated Press" verneemt zouden de communisten plannen gereed heb ben voor een invasie in Zuid-Oost- Azië met Birma als eerste doel. Na Birma zouden Thailand, Laos en Ma- lakka worden aangevallen. Tegelijk Z.H. de Paus ontvangt Corps Diplomatique Het Franse departement van bui tenlandse zaken heeft bekend ge maakt, dat minister Bidault, die Vrij dag tijdens zijn rede over Frankrijks Europese politiek onwel is geworden, een goede nacht heeft gehad en dat er geen verandering is gekomen in zijn plan, .om Woensdag naar Den Haag te vertrekken, waar hij aan de conferentie der zes Europese mi nisters van buitenlandse zaken zal deelnemen. Men deelde mee, dat het herstel van minister Bidault zeer bevredi gend verloopt. Z. H. de Paus heeft het Corps Diplomatique te Castel Gandolfo ontvangen. De vertegenwoordigers bij de Heilige Stoel protesteerden tegen de gevan genneming van de Poolse Primaat. Het protest werd voorgelezen door de Ierse gezant bij de Heilige Stoel. Oudheidkundigen bij de neus genomen Drie Britse geleerden hebben ver klaard, dat de resten van de beroem de „Piltdown Man", die 40 jaar lang door 's werelds voornaamste anthro- pologen als een overblijfsel van een van de eerste mensen ter wereld be schouwd is, een vervalsing is. Zij noemden de overblijselen het product van een „zeer weloverwogen en zorgvuldig voorbereide grap", waarbij o.m. beenderen van apen gebruikt zijn. Charles Dawson, advocaat en ama teur-oudheidkenner, ontdekte in 1911 een gedeelte van de schedel in een Zuid-Engelse steengroeve. In de vol- Twee anti-communistische Tsjechen zijn gisteren met een klein sport vliegtuig door het IJzeren Gordijn gevlogen en in Duitsland geland. Zij hebben de Amerikaanse autoriteiten om politiek asyl verzocht, aldus heeft het Amerikaanse hoofdkwartier be kend gemaakt. Hun toestelletje, een Amerikaanse Piper Cub, kwam terecht in een open veld tussen de gehuchten Strass- dobl en Nöham in het district Pfarr- kirchen. Het landingsgestel van het toestel en de propeller werden be schadigd, maar de inzittenden lie pen geen verwondingen op .Het vlieg tuigje wordt door Amerikaanse sol daten bewaakt; de vluchtelingen zijn naar Regensburg overgebracht voor ondervraging. fende twee jaar haalde hij uit dezelf- e groeve een kaakbeen en een tand, op grond waarvan anthropologen de ouderdom van de schedel op tenmin ste 100.000 en misschien wel 600.000 jaar bepaalden. Dawson is in 1916 overleden en bij de steengroeve, welke hem beroemd gemaakt heeft, is te zijner ere een monument opgericht. De onthulling is gedaan door dr. K. P. Oakley van het Britse Museum en dr. J. E. Weiner en dr. W. E. Le Gros Clark, hoogleraren te Oxford. In het Zaterdag verschenen „Bulle tin van het Britse museum" verkla ren zij, dat moderne chemische proe ven aangetoond hebben, dat de kaak en de tand vervalsingen zijn. Zowel de kaak als de tand is van een moderne aap afkomstig en aan gezien er in Sussex geen apen leven, betekent zulks, dat kaak en tand in de steengroeve neergelegd zijn. De tand, aldus de onderzoekers, is zodanig bewerkt, dat haar oorspron kelijke vorm niet meer te onder scheiden was. De kaak, zeiden zij, was bijgekleurd om bij de andere stukken van de schedel niet uit de toon te vallen. De schedel zelf is een echt fossiel, zeiden de geleerden, maar hij is ten hoogste 50.000 jaar oud. De geleerden zeiden, dat het pro bleem van de menselijke evolutie door hun ontdekking in aanzienlijke mate opgehelderd is, omdat de des kundigen lange tijd verbaasd geweest zijn over de vreemde vorm van de Piltdown-Man. Zij verzochten de deskundigen, die het slachtoffer van de vervalsing geworden zijn, zich daarover niet ge kwetst te gevoelen. „De vervalsing is dermate deskundig en de grap lijkt zo gewetenloos en onverklaar baar, dat zij in de geschiedenis van de paleontologische ontdekkingen haar weerga niet vindt," zeiden zij. met deze aanvallen zouden commu nistische agenten in Indonesië en de Philippijnen onlusten moeten ver oorzaken. „Associated Press" heeft dit nieuws vernomen van betrouwbare waarne mers, die regelmatig radio-uitzen dingen van achter het IJzeren Gor dijn beluisteren en rapporten uit dat gebied bestuderen. De communisti sche plannen zouden zijn uitgestip peld op drie conferenties van zeer hoge communistische functionarissen in Nanking, in de provincie Kwan- toeng. Hier werd een „verenigde dienst voor de operaties" opgericht om de komende operaties te leiden. Communistische spionnen en agen ten, die op het ogenblik worden op geleid in spionnenscholen, zullen een belangrijke rol spelen bij het inva sie plan. De conferenties in Nanking werden onder meer bijgeWoond door Tsjen Sjao Sjoe, assitent van de leider van het internationale communistische bureau voor het Verre Oosten; Ho Tsjih Minh, opperbevelhebber van Vietminh; Sjing Pcng, secretaris-ge neraal van de Maleise communisti sche partij, en de leiders van de com munistische partijen in Birma, Thai land en de Philippijnen. DAAR MOETEN WIJ AAN TE PAS KOMEN West-Bengalen heeft aan het Ne derlandse Aannemingsbedrijf „Nede- co" een contract van ongeveer 400.000 verstrekt voor het ontwer pen van plannen voor de droogleg ging en exploitatie van de zoutmeren bij Calcutta. In Januari zullen drie ingenieurs Van het bedrijf naar Calcutta reizen. De zoutmeren zijn een moerassig ge bied, dat herhaaldelijk door zout wa- tér overstroomd is. weer (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ KOUD Zwaar bewolkt of nevelig en droog weer. Enkele versprei de opklaringen. Zwakke tot ma tige wind wind tussen Zuid en Zuidoost. In het Zuiden van het land weinig verandering van temperatuur, in het Noorden iets kouder. 24 Nov.: zon op 8.15 en onder 16.38. maan op 19.57 en onder 11.54 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI onbew. —8 C. OSLO nevel 1 KOPENHAGEN geheel bew. 6 STOCKHOLM zwaar bew. —2 LONDEN motregen 5 AMSTERDAM geheel bew. 4 BRUSSEL geheel bew. 2 PARUS nevel BORDEAUX mist 1 GRENOBLE geheel bew. 1 NICE onbew. 7 WARSCHAU nevel 1 BERLIJN motregen 7 MUNCHEN nevel —2 FRANKFORT nevel 4 ZURICH motregen 1 LOCARNO onbew —2 GENEVE motregen 3 WENEN geheel bew. 6 INNSBRUCK mist —4 ROME onbew. 4 Korreltje Om te gehoorzamen en te bevelen is zelftucht nodig.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1