B. en W. konden na 18 sprekers niet meer aan het woord komen De Hosson: Bezuiniging is mogelijk door een - desnoods duur - efficienc/ onderzoek Het einde van de eerste ronde kwam later dan verwacht werd Avondzitting werd beheerst door vele openbare werken Grote belangstelling voor „lange en korte sprekers0 Demping van Uiterstegracht gevraagd De Bree: Volkscredietbank onder supervisie Dienst Sociale Zaken ZATERDAG. 21 NOVEMBER 1953 DE LElLtóE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Leidse Gemeente-begroting 1954 IN EEN AANMERKELIJK LANGZAMER TEMPO dan verwacht werd, heeft de gemeenteraad van Leiden gisteren onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot de behandeling van de gemeen tebegroting 1954 voortgezet. Nadat op de eerste dag (Donderdag) 5 frac tieleiders en 9 andere leden gesproken hadden, stonden er voor Vrijdag middag en -avond nog 18 sprekers op het programma, waarna burgemees ter en wethouders aan de beantwoording zouden kunnen beginnen. Zover is het echter niet gekomen; B. en W. mochten blij zijn, dat de 18 sprekers afgewerkt konden worden. Verleden jaar werd Vrijdagavond ook reeds door de burgemeester en wethouder Menken gesproken; nu komt het hele college pas a.s. Maandagmiddag en misschien ook 's avonds aan de beurt Het voordeel van deze vertraging is, dat B. en W. tijdens het komende weekend hun antwoorden kunnen voorbereiden. Nu het echter zó gelopen is, rijst de vraag of de raad Dinsdagavond met de behandeling klaar komt. Mogelijk moet er een Woensdagmiddag en/of -avondzitting aan vastge koppeld worden. Hoe het ook zij, de eerste ronde is achter de rug. Met verse kracht kan Maandagmiddag verder gegaan worden. leggen, waarover de heer Drijber sprak, en pleitte voor oprichting van een streek-Mytylschool in Leiden. Ten aanzien van zijn Schouwburg- voorstel verduidelijkte spr., dat hij slechts een deskundige commissie bedoelde, die de mogelijkheden van de bouw en de exploitatie zou kun nen onderzoeken. Voorts vroeg hij aandacht voor een betere huisves ting van de Leeszaal"Reuvens. MIDDAGZITTING IN DE MIDDAGZITTING kreeg mevr. BraggaarDe Does (P. v. d. A.) van de voorzitter gelegenheid nog iets toe te voegen aan de alge mene beschouwngen, de zij Donder dagavond had gehouden. Zij vroeg te streven naar maatschappelijk ver antwoorde woningbouw- en huishou delijke voorlichting voor werkende meisjes, die in het huwelijk treden. Ten aanzien van de ouden van da gen sloot spr. zich aan bij hetgeen de heer Kortmann (K.V.P.) Donder dagavond gezegd had over hun ver zorging. Zij pleitte echter voor een gemeentelijk tehuis voor bejaarden in verschillende stadswijken. Weder om vroeg mevr. Braggaar om een crèche ten behoeve van kinderen, wier moeder buitenshuis werkt of ziek is. De heer Drijber (V.V.D.) was het eens met de heer Meester (P.v.d.A.) die had opgeroepen tot saamhorig heid. maar vond de talrijke wensen van de P.v.d.A., die niet getuigden van inperking var. wat men zelf wil, hiermede in strijd. Het eerste begin sel van de gemeentepolitiek noemde spr. de soberheid. We staan voor het orote dilemma van zuinigheid en wensen, aldus de heer Drijber, die vroeg om een vijf-jaren-plan, waar in de wensen van alle partijen ver- Vót zijn. Spr. drong aan op meer steun aan het Leidse Studiefonds, om onver mogende begaafde kinderen in staat te stellen te studeren, en op het zoe ken naar meer wegen om dergelijke kinderen op te sporen. De subsidie van 5.000,— wilde spr. in enige ja ren verhoogd zien tot 15.000, gelij kelijk te veTdelen onder hoger-, middelbaar- en nijverheidsonderwijs. De heer Drijber was tegen de stich ting van een tweede Lagere Montes sorischool aan de Dui venbod estraat, nu er zo'n tekort aan Montessori- leerkrachten is, zoals op de school Schuttersveld blijkt Spr. vroeg of het juist is, dat de ouders een belof te moeten afleggen, hun kinderen la ter naar het Lagere Montessori-on- derwijs te zenden, wanneer dezen op de Montessori-kleuterscholen worden aangenomen. Spr. drong erop aan de grootte van de subsidie aan de V.V.V. te la ten afhangen van de binnenkomen de contributies. De Trekvlietbrug wordt in Maart a.s. geopend, maar helaas verkeren de plannen voor 'n aansluitende weg met het geïsoleerde Haagwegkwar- tier pas in het eerste stadium van voorbereiding, aldus de heer Drij ber, die tenslotte een concreet uit gewerkt plan voor sanering van de binnenstad wilde laten opstellen. De heer Van Stralen (P.v.d.A.) wees op het probleem van de massa- jeugd en pleitte voor een jeugdcom missie, waarin ook deskundige niet- raadsleden zitting zouden hebben. Spr. betwijfelde of ouders inderdaad een Montessori-belofte moeten af- Tenslotte herinnerde hij aan het geen de heer Stolp (Prot. Chr.) ge zegd had over de toekomst zien in het licht van Christus* wederkomst, niet in het licht van het P.v.d.A.- welvaartsplan. Spr. zag hierin het suggereren, dat de christelijke leden van de P.v.d.A. minder goede Chris tenen zouden zijn, en wees er op, dat practische politiek niets te ma ken heeft met opvattingen van een hoger plan van levensbeschouwelij ke aard. Hij verwachtte van Chris tenen niet, dat zij him mede-Chris tenen zouden krenken in hun diep ste gevoelens. De heer Goslings (P.v.d.A.) vroeg hoe hei staat met de onderhandelin gen betreffende de eventuele stich ting van een stadsacademisch zieken huis. Of zijn de plannen van de baan? Uitbreiding van het St. Elisa- ihet Diaconessenhuis zullen het bed dentekort niet geheel opheffen. Spr. vroeg voorts meer controle op de rust- en verpleeghuizen en schaarde zich achter de heer Kortmann wat de verzorging van ouden van dagen betrof; dit probleem moet zo spoe dig mogelijk in studie genomen wor den. Echter was de heer Goslings het niet eens met de heer Kortmann, dat de verzorging der geestelijke gezond heid van de schooljeugd in handen van de Kruisverenigingen moet ko men. Hij wilde die bij de Schoolart- sendienst van de G.G. en G.D. on derbrengen en meende dat één schoolpsycholoog in Leiden een dag taak vinden kan, wanneer men ten minste over het bezwaar van één psycholoog voor alle richtingen kon heen stappen. De heer De Kier (Prot. Chr.) wees op het tekort aan gym-zalen, dat groter is dan 8 stuks en drong aan op pogingen tot het verkrijgen van urgentie-ver klaringen. Ook verzocht spr. uitbreiding van het aantal poli- tie-agenten te bevorderen. Mej. Van Nienes (P.v.cLA.) sprak eveneens over het vraagstuk der ouden van dagen en vroeg B. en W. rekening te houden met moderne opvattingen hieromtrent, ook wat betreft de hofjes. Ook zij pleitte voor een bejaarden-centrum in samen werking tussen gemeente en parti culier initiatief. Voorts vroeg mej. Van Nienes voor ongehuwde tewerkgestelden in de Gem. Werkplaats een gelijke ver goeding als de gehuwden. De behui zing van de werkplaats achtte zij onvoldoende. 1 Voor de sociale sanering van de binnenstad vroeg zij aanstelling van een gemeentelijke woninginspectrice. Bovendien verzocht zij aandacht voor de huisvesting van ongehuwde werkende vrouwen. De heer Van den Burgh (P.v.d^A.) vroeg aandacht voor vernieuwing van het beeldhouwwerk boven de ingang van het Weeshuis aan de Hoogl. beth-ziekenhuis en nieuwbouw van Kerkgracht en verheugde zich over A .S EERSTE SPREKER in de avondvergadering werd het woord gevoerd door de heer Schüller (P.v.tLA.), die ten aanzien van de stadsontwikkeling opmerkte, dat de sited eb ouwkunde zó moet zijn, dat het leven zich harmonisch kan ont wikkelen. Met betrekking tot de bouw van een flat voor alleemvo- nenden, wees de heer Schüller op het antwoord van B. en W., dat het Paviljoenhof aan de Stationsweg niet aan de verwachtingen heeft voldaan, en concludeerde daaruit, dat het par ticulier initiatief gefaald heeft; een bewijs, dat het de gemeente is, die hier een taak heeft. Spr. wenste een sociologisch onder zoek naar de samenstelling van de gezinnen, om daarmee aard en aan tal van de te bouwen woningen te bepalen. Thans gaat men af op de cijfers van de volkstelling, in ±947. Ter bevordering van de wooncul- tuur vroeg spr. contact op te ne men met de commissie „Goed Wo nen" om in Leiden een tentoonstel ling te houden. Weer pleitte de neer Schüller een plan voor sanering van de binnenstad. Maidenspeech van mej. Noordman Mej. Noordman (K.V.P.) hield 's middags haar maidenspeech in de raad en wees op de steeds hogere crediet-aanvragen bij de Volkscre dietbank. In dit verband bepleitte zij meer toezicht en eventueel na zorg in de gezinnen. Niet om__ de maatschappelijk werker op zij te schuiven of uit gebrek aan waarde ring voor zijn werk, maar omdat vele crediet-aanvragen betrekking heb ben op huishoudelijke artikelen, kle ding, enz., .informeerde mej. Noord man naar de mogelijkheid tot aan stelling van een maatschappelijk werkster, die betere voorlichting zou kunnen geven. Met betrekking tot de industrie vestiging, die aantrekking van ar beidskrachten uit andere plaatsen tot gevolg heeft, drong spr. aan op een zo spoedig mogelijke verschaffing van woningen aan deze arbeids krachten. Voor de beide huishoudscholen vroeg mej. Noordman beschikbaar stelling van meer gym-zalen en voor de ongeorganiseerde jeugd bijzondere aandacht, aangezien dit probleem steeds grotere vormen aanneemt. Verlanglijsje II 1WTA HETGEEN de raadsleden 1 Donderdag reeds als wensen naar voren gebracht hadden, noteerden wij gisteren nog: huis houdelijke voorlichting, crèche voor kinderen van werkende moeders, gemeentelijk tehuis voor bejaarden, vijf-jaren-plan, meer subsidie voor Leids Stu diefonds, verbindingsweg Trek vlietbrugHaagwegkwartier, sa neringsplan binnenstad, jeugd commissie, betere huisvesting Reuvens, supervisie op Volks credietbank, stadsacademisch ziekenhuis, schoolpsycholoog, meer gym. zalen, gemeentelijk woninginspectrice, maatschap pelijk werkster Volkscrediet bank, permanente volkstuinen, medezeggenschap in de bedrij ven, sociografisch onderzoek, tentoonstelling Goed Wonen, be teugeling baldadigheid, einde particuliere woningbouw-perike- len, demping Uiterstegracht, sportvelden, gemeenschapshui zen, debat C.P.N.P.v.d.A., be zuiniging op straatverlichting, betere verdeling bedrijfsruim ten, garages in buitenwijken, plan voor nieuw administratie gebouw Lichtfabrieken, melk- sanering, gemeentelijk beroeps keuzebureau, snellere bouwver gunningen, demping Bostelbrug- Utrechtse Veer, comité „Groot- Leiden". Enook met dit alles een sluitende begroting! Vervolgens hield spr. een pleidooi voor strenger politie-toezicht in de buitenwijken om de baldadigheid (vernieling van lantaarns en plant soenen) te beteugelen. Er is een schade van duizenden guldens per jaar. De heer Ten Broek (K.V.P.) stond sympathiek tegenover het Leidse Studiefonds, maar kon toch niet mee gaan met de heer Drijber, die de sub sidie van 5.0-60 op 15.000 gulden wil de brengen. Spr. was B. en W. zeer erkentelijk voor hun voorstel tot stimulering van de particuliere woningbouw en hoop te op spoedige definitieve plannen. Voor de oorlog konden de particu liere bouwers aan de woningvraag van arbeiders, middenstanders enz. voldoen. De woningbouwverenigin gen en gemeenten werken slechts aanvullend. Na de oorlog heeft men de particuliere bouwers verweten, dat zij verstek hebben laten gaan, maar o.a. is de premie voor woningwetwo ningen veel hoger, zodat zij voor een lagere prijs verhuurd kunnen wor den. Gelukkig neemt de huidige Minis ter een ruimer standpunt in dan zijn voorganger betreffende de inhoud van de te bouwen woningen, waarin het gezin zich kan ontplooien Spr. hoopte, dat de perikelen met de particuliere bouwnijverheid nu tot het verleden zullen behoren. Tenslotte vestigde de heer Ten Broek de aandacht van B. en W. op de desolate toestand van de walmu ren van de Uiterstegracht en drong aan op spoedige demping. De heer Questroo (Prot. Chr.) wees er op, dat bij de bepaling van de plaats voor de nieuwe veemarkt zal rekening gehouden moeten wor den met de middenstand, en ver heugde zich over het tot stand ko men van de Leidse Lichtweek. Er zal echter nog meer moeten gebeuren om de spreuk „Leiden leeft" tot werke lijkheid te maken. Wordt er wel vol doende haast gemaakt met de oplos sing van verkeersproblemen? De verzorging van bejaarden en chronische zieken blijft in de eerste plaats een zaak voor levensbeschou welijke groepen, aldus spr. De heer Lardee (P.v.d.A.) sprak over sport- en jeugdzaken. De sport velden aan de Haarlemmervaart en het Zwarte Pad dienen dringend ver beterd te worden. Er is bovendien een groot tekort aqfti sportvelden; meerdere verenigingen moesten reeds een ledenstop toepassen. Ook de sporthal (vor tel-Meester) achtte spr. noodzak evenals gemeen schapshuizen iii de buitenwijken voor het jeugdwerk. Vervolg pag. 3 1ste blad. de vordering der besprekingen over restauratie van de molen von Noord man. Sprekend over de vrije tijdsbeste ding vroeg hij stimulering hiervan; de school kan in dit opzicht reeds veel doen. Hij prees het werk van de Leidse Jeugdactie en vroeg aandacht voor de volkstuinders, die in het on zekere leven omtrent de bestemming van hun vaak op bouwgrond gelegen tuinen. Er moeten daarom permanen te volkstuincomplexen komen. De heer Knetsch (Prot. Chr.) vroeg instelling van meer commissies voor medezeggenschap in de gem.bedrij- ven. De stichting van een dagtextiel school achtte hij een levenskwestie voor Leiden. Het organiseren van een Burgerdag ligt niet op het terrein van de gemeente, maar van de poli tieke partijen. Terwijl de Stadhuistoren half zes sloeg, schorste de voorzitter de ver tot 8 uur. ^fOALS REEDS BLIJKT UIT DE AANKEF van het verslag, waren de raadsleden Vrijdag langer van stof dan verwacht werd. We noteerden de volgende tijden: mevr. BraggaarDe Does (P. v. d. A.) 21 minuten, de heer Drijber (V. V. D.) 40, de heer Van Stralen (P. v. d. A) 36, de heer De Bree (K. V. P.) 12, de heer Goslings (P. v. d. A.) 19, de heer De Kier (Prot. Ghr.) 6, mej. Van Nienes (P. v. d. A.) 22, mej. Noordman (K. V. P.) 4, de heer Schüller (P. vvd. A.) 52, de heer Ten Broek (K. V. P.) 9, de heer Questroo (Prot. Chr.) 7, de heer Lardee (P. v. d. A.) 10, mevr. Vijlbrief (C. P. N.) 12, de heer De Hosson (K. V. P.) 24, de heer Van der Hoeven (P. v. d. A.) 18, de heer Huurman (Prot. Chr.) 21 en de heer Piena (P. v. d. A.) 16 min. Nu de eerste ronde ten einde is, blijkt, dat alle raadsleden ge sproken hebben, behalve de wegens ziekte verhinderde heer Knol (Prot. Chr.). De P. v. d. A. heef 3.40 uur nodig gehad, de Prot. Chr. 2.11 uur, de K. V. P. 1.38 uur, de V. V. D. 1.04 uur en de C. P. N. 1.05 uur. De P. v. d A.-leden spraken gemiddeld 26 minuten, de Prot. Ohristelijken 19, de K. V. P.'ers 14, de V. V. D.'ers 21 en de C. P. N.'ers 32. De communisten hebben tot op heden dus het hoogste ge middelde; zy tellen echter slechts twee leden, zodat dit begrijpelijk is. Het persoonlijke record van het langst spreken heeft de heer Meester (P. v. d. A) met 81 minuten. Mej. Noordman (K. V. P.) is tot op he den met 4 minuten recordhoudster van het kortst spreken. Opvallend groot was gist va vond de publieke belangstelling. De tribune was zó vol, dat niet allen een zitplaats konden bemachtigen. Een verheugend verschijnsel! Een teken, dat er groeiende belangstel ling is voor de gemeente-politiek, die het algemeen welzijn van alle inwoners ten doel heeft en daarom ook wel enige belangstelling uit de burgerij mag genieten. IOE DE SITUATIE aan de Uiterstegracht is, laat deze foto zien. „Doorgaand verkeer gestremd" meldt het bord. Aan weerszijden zijn houten hekken geplaatst. Hoelang zal de was nog aan de leuning hangen? (Foto: „De Leidse Courant") De heer De Hosson (K.V.P.) wilde 's avonds na hetgeen zijn fractiegeno ten reeds gezegd hadden over de fi nanciële toestand van de gemeente er niet veel meer aan toevoegen. Hij meende, dat de gemeenten niet ge charmeerd behoefden te zijn op terug gave van het eigen belastinggebied; het zou de klok terugzetten zijn, na dat op dit gebied centralisatie is doorgevoerd. Het gaat er tenslotte maar om, dat de gemeente aan geld komt. Spr. wilde van de wethouder weten, wat de regering beoogt met nog steeds niet definitief regelen van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. Wil het rijk de gemeenten tot zuinigheid dwingen, of alleen maar zo'n beetje laten grasduinen? En welke indruk moet het op de „gewone man" ma ken, dat de gemeente een tekort van bijna anderhalf millioen gulden heeft, terwijl ondertussen in de raad alle mogelijke projecten en plannen worden besproken. In ieder geval dient er een rede lijk verzorgingspeil gehandhaafd te worden tot voorziening in de be staande noden. Spr. had geen be zwaar tegen het gevraagde vijf-jaren plan, maar vroeg zich eerst af hoe het gefinancierd zou moeten wor den. Ten aanzien van de nodige bezuini gingen drong spr. aan op efficiency- onderzoek in de gemeente-bedrijven. Niet zoals B. en W. dat willen; spr. verwachtte weinig heil van dit on derhoek, wanneer het door eigen gemeente-personeel moet worden uit gevoerd. Dan maar een echt en goe de methode, al zijn de kosten daar van 150.per dag. Op de grote post Stadsverlichting wilde de heer De Hosson bezuinigin gen, b.v. door de tijdstippen van ont steken en doven resp. een kwartier te verlaten en te vervroegen. Op het gebied van leveranties aan de gemeente door Leidse bedrijven, blijft er nog veel te wensen over. Naast de aantrekking van grote in dustrieën vroeg spr. ook aandacht voor aantrekking van ambachtsbe- drijven. De verdeling van bedrijfsruimten in de nieuwe wijken bevredigde spr. niet. Hij achtte het gewenst de com missie voor de bedrijfsruimte van de Kamer van Koophandel in te scha kelen, samen met de Leidse Midden standscentrale en de woningbouw verenigingen. Spr. bepleitte ook de vestiging van garages (met gelegenheid voor auto verzorging) in de nieuwe wijken. Hij meende, dat de wethouder hem met een kluitje in het riet gestuurd had, gezien het antwoord in de memorie. Het vreemdelingenverkeer achtte spr. zeer belangrijk, waard om goed aangepakt te worden, maar de mid delen ontbreken om dit te doen. Spr. verheugde zich over de verhoogde subsidie. Spr. eindigde met een compliment aan de Reinigingsdienst, die onder alle omstandigheden iedere Zaterdag en Woensdagavond de markt keurig schoon maakt. Hulde aan deze wer kers. De heer De Bree (K.V.P.), die in de middagzitting sprak, behandelde enige sociala kwesties en vroeg aan dacht voor de Volkscredietbank, die te veel uit de sociale sfeer is getrok ken. Spr. bepleitte daarom supervi sie van de dienst van sociale zaken en vroeg zich af of de rente van 12 wel sociaal verantwoord is. Van de 6900 crediet-aanvragers in 1952 behoorden er 4600 tot de vaste klanten. Meer dan de helft vraagt steeds hogere credieten. Er kan dus niet gesproken worden van een gun stige sociale invloed; een nader on derzoek is dan ook noodzakelijk. In dit verband bepleitte spr. de aan stelling van een maatschappelijk werkster. Hij vroeg voorts speciale aandacht voor de gevallen, die geen waarbor gen bezitten en toch crediet nodig hebben; de practijk leert, dat derge lijke aanvragen worden afgewezen. Soms geeft de dienst van sociale za ken een renteloos voorschot; in an dere gevallen echter bestaat de kans, dat de aanvragers het slachtoffer worden van verfoeilijke practijken. Spr. meende, dat de gemeente daar van het risico-stijging van enige pro centen als verantwoord moet aan vaarden. Tevoren had de heer De Bree B. en W. gevraagd te willen bevorde ren, dat de sociale paedagogie in de sociale zorg van de gemeente de haar toekomende plaats krijgt, opdat een zo groot mogelijk geestelijk en ma terieel rendement wordt verkregen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6