Californië, het land van de qouden dromen Tienduizenden mensen trokken er heen om goud en geluk te gaan zoeken TUSSEN TEXAS EN PACIFIC Rusland wil het klimaat veranderen DE 1.E1DSE COURANT BI AD - PAGINA I Het pad van pater Serra werd n „koninklijke weg TITIE CALIFORNIë ZEGT stelt zich een landvoor, dat God als model moet hebben gediend bij het scheppen van het paradijs, een land' waar de zon de vruchten op de wangen kust totdat ze blozen, waar het klimaat van fluweel is en de bodem van goud, waar iedereen rijk en ge lukkig is. Is daar ook niet het grote Amerikaanse filmcentrum Hollywood? En filmsterren weten deksels goed waar ze liet beste kunnen stralen, niet waar. Nu kan geredelijk worden toegegeven, dat er op deze hobbelige aard bol streken zijn, waar het minder geriefelijk is om te verwijlen, maar toch is het zelfs in Californië ook niet volmaakt. Want Jangs de kust komt v^el meer mist voor dan mén denken zou en landinwaarts vecht de vrucht baarheid van de bodem een verbeten strijd met de alsmaar veld winnen de woestijn. Californië kan alleen bloeien met behulp van het water van verafgelegen rivieren, die door nog veel verder afliggende gletsjers wor den gevoed. Deze gletsjers nu nemen veel sneller af dan men in Californië wel wenselijk vindt en £ls de afsmelting dézer ijsmassa's even snel blijft voortgaan als de laatste jaren het geval is geweest, zou over een dikke Honderd jaar Californië wel eens ontruimd moeten worden door zijn be" volking, evenals in vroeger tijden grote Indianensteden verlaten zijn, om dat het voor hun landbouw benodigde water niet meer beschikbaar bleek te zijn. Dat is geen prettig vooruitzicht voor een paradijs en daarom zal mer wel alle mogelijke moeke doen om een kunstmatige watertoevoer te krij gen, waar de natuurlijke ontbreekt. Misschien weet men er wel iets op te vinden om het water van de Grote Oceaan te benutten; dat is dichtbij en men behoeft er niet zo zuinig mee te zijn. Jammer dat het zo zout is. Geloof derSpaanjaarden drukte stempel op land péN VAN DE BEKENDSTE steden van Californië is Los Angeles, het geen vertaald wil zeggen: De Enge len. Dat is natuurlijk een afkorting, want anders is het wel een vreemde naam voor een stad. Het waren kolo nisten uit Mexico, die in 1781 de stad stichtten en haar noemden: El Pueblo de Nuestra Senora la Reina de los An. geles. Dat klinkt, nietwaar: „het Pue blo van Onze Lieve Vrouwe, de Ko ningin der Engelen". Maar hoe mooi het ook klinkt, het was te lang in de dagelijkse omgang en zodoende is alles er af geknepen en zijn alleen de engeltjes overgebleven. Eén plek van Los Angeles is we reld beroemd geworden in de kringen der geleerden, n.l. een grote teer- put, La Brea genaamd. Op die plek kwamen reeds de vroegere Indianen pek halen om hun kano's en allerlei vaatwerk dicht te maken en later in de tijd van de zeilschepen kwamen er allerlei kapiteins om hun schepen te laten repareren. Nog later vond men in de aanwezigheid van dit pek aan leiding om naar olie te zoeken en bij die gelegenheid deed men een inte ressante ontdekking. Het pek bleek nl. een grote begraafplaats te zijn van talrijke voorhistorische dieren, die zo ongeveer een millioen jaar geleden geleefd hadden en weggezakt waren in het verraderlijke zwarte goedje, dat gewoonlijk met een laag water bedekt is. De put is er nog en de skeletten zijn er ook nog. Het ble ken meest tijdgenoten te zijn van de mammouth en van andere praehisto- rische dieren, die ook in Europa huisden in de ijstijd. Maar om nog even op die mooie naam van Los Angeles terug te ko men: weet u, dat men er serieus aan edacht heeft, om de stad maar om te dopen in „Pueblo de los Diablos" tewel Duivelsstad? Dat was om- reeks 1850, toen de befaamde goud. ush aan de gang was. Toen gebeurde minstens één moord per dag, zon- er te rekenen de lynchpartijen op dieven en rovers, die zonder vorm van proces werden opgehangen. Die dagen van de goudrush waren woelige dagen! Zodra het bekend werd, dat er goud in de bo dem zat de eerste vondst werd in 1848 gedaan kwamen er van alle kanten goudzoekers naar het Wes ten om goud te vinden en rijk te In de woestijngebieden van Cali fornië groeien reuzen cactussen. worden. Men kwam langs allerlei wegen. Duizenden worstelden door het oerwoud in de landengte van Pa nama en gingen per schip verder; nog meerderen zochten zich een weg door de Zuidelijke woestijnge bieden langs de z.g. Santa Fé-trail, maar de meesten kwamen over Ore gon met wagens en paarden. Ieder wilde de eerste zijn om een claim af te bakenen en die concurrentie strijd heeft menigeen het leven ge kost. Want afwijken van de door voorgangers gevolgde route om de weg te bekorten gaf altijd kansen op wegzakken in modder of drijfzand, op plotseling komen voor steile rots wanden of afgronden, op wegge sleept worden door snelstromende rivieren wanneer de overtocht te ver van de van ouds bekende door waadbare plaatsen werd geprobeerd. Velen zagen spoedig in, dat ze te veel onnodige zaken hadden meege nomen en lieten deze langs de weg achter, wagens, kleren, levensmid delen en wapens. Wat een levenskans zou men denken, voor nakomenden, die door een of ander ongeluk een deel van hun uitrusting hadden ver speeld! O neen, dat was de bedoe ling niet! Alles wat achtergelaten j werd, werd meteen grondig ver- nield en al spoedig bleef het daar niet bij. Sommigen in de voorhoede gingen er toe over het gras, dat hun vee niet meer nodig had, te verbran den; zij gingen zover dat zij wa terputten onklaar maakten, totdat een ruiterschaar van nakomende groepen hen inhaalde en heel dui delijk aan het verstand bracht, dat j dergelijke wandaden voortaan met de dood zouden worden gestraft. Het ergste gedeelte lag bij de Sierra Nevada, mijlen lang door de woestijn, zonder water en zonder plantengroei. Om maar snel er door te komen werd alles weggeworpen, zo erg, dat er later daar in de buurt een stad verrees, die de Voddenstad genoemd werd. Het stof werd een ontzettende plaag. Hier en daar wa ren bronnen en meertjes van zo sterk alkalihoudend water, dat de muil dieren, paarden en ossen, die het ge dronken hadden, onder vreselijke pijnen stierven. De passen over de Sierra Nevada zijn 8 tot 8 duizend voet hoog; we gen waren er toen niet en het is dus begrijpelijk, dat vele honderden wagens hier achtergebleven zijn. Toch was de klim omhoog nog niet eens het gevaarlijkste; de afdaling was nog erger. Aan de andere kant was n.l. water en zodra de dorstige dieren 't water roken, sloegen zij op hol en tuimelden recht omlaag van de steile bergwand. Menige wagen, die ruim 2000 mijl was meegesleurd door ontelbare moeilijkheden heen, werd hier aan splinters geslagen. Wat al illusies zullen op zulke tochten naar het goudland mede zijn stukgeslagen door de wreedheid van de onbarmhartige woestijn en de harde rotsen. Hoe vreselijk de Zuidelijke weg moet zijn geweest kan men afleiden uit de gebleekte skeletten op de Camino del Diablo, de Duivelsweg, door de woestijngebieden tussen Yuma en Aguas Calientes (nu Palm Springs), welke skeletten thans na zoveel jaren nog te zien zijn. CR IS OOK EEN „KONINKLIJKE' weg, de Camino Real, welke langs de hele Californische kust loopt. Wie thans over deze kolossale autoweg rijdt, kan zich nauwelijks voorstel len, dat dit eens het pad was, dat de door pater Serra omstreeks het jaar 1750 gestichte Californische mis sieposten verbond. Die missieposten zijn er nog; het zijn door Francis canen bestuurde scholen, welke be zocht worden door het donkerder gekleurde deel der bevolking, de af stammelingen van de oude Califor- nios, van de Indianen of van de later binnen gekomen Mexicanen. Het paadje door de wildernis is echter een autostrada geworden, zo breed, dat vier auto's naast elkaar rijdend, elkaar gemakkelijk kunnen passe ren. Het leven daar gaat nu allemaal „op rolletjes", maar in de tijd van i pater Serra was dat anders. Pater Serra en zijn Spaanse helpers von-l Links: Mormonentempel in Salt Lake City. Rechts: De brug van San Francisco naar Oakland is een der langste ter wereld. den de Indianen van Californië stug en onvriendelijk, hoewel niet dade lijk vijandig. Zij wilden wel ge schenken aannemen, zoals kralen en kledingstukken, maar zij weigerden alle voedsel, omdat de missionaris sen over zee waren gekomen en aan de bekende zeevaardersziekte, scheur buik, leden. De Indianen weten de ziekte der Spanjaarden aan verkeerd voedsel en daar hadden zij gelijk in. Weldra staken de paters echter de spade in de grond en geholpen door de Indiaanse bekeerlingen werden hun landbouwkundige talenten be loond met overvloedige oogsten. De niet bekeerde Indianen en dat waren de meesten bleven echter stug en afzijdig, zij stalen wat zij pakken konden en deinsden er niet voor terug een missiepost te bestor men, uit te plunderen en in brand te steken. Nog erger dan de Indianen maak ten het de Spanjaarden zelf. Zij lie ten hun soldaten door de paters on derhouden, niet alleen het voedsel, maar ook de soldij en het verdere onderhoud der militairen moest door de paters geleverd worden. Geen wonder dus dat de missieposten op die manier in verval raakten. In de dertiger jaren van de vorige eeuw werd de Spaanse missiepaters zelfs aangezegd het land te verlaten. Het gouvernement nam alle bezittingen der Missie over en de Indianen trok ken zich in de heuvels terug, waar men tot op de huidige dag op mooie stille avonden de oude Spaanse hym nen nog horen kan, gezongen door de diepe melodieuze stemmen der In dianen, die misschien de woorden niet meer begrijpen, maar toch ge nieten van de plechtige oude Spaan se melodieën, muzikaal als ze meest al zijn. De verdwijning van de Missie heeft geduurd tot 1893, tóen Fran ciscaanse paters uit Mexico in Cali fornië mochten terugkeren, waar zij, zoals gezegd, thans nog zegenrijk werk verrichten onder de Indianen. Een bijzonderheid is, dat de kapel van een der oude missieposten, nl. die van San Luis Rey (de heilige ko ning Lodewijk) bewaard is gebleven in de toestand zoals zij vroeger was. De oorspronkelijke door de India nen aangebrachte versieringen, zijn nog intact gebleven en na wat res tauratie is deze kbpel thans een be- TUSSEN TEXAS EN PACIFIC Wij dachten, dat de Ver. Sta ten van Amerika nu wel bekend genoeg waren, maar onder het lezen van dr. W. G. N. v. d. Sleens boek „Tussen Texas en Pacific" hebben wij ervaren, dat er nog heel wat wetenswaardigs valt te vertellen, vooral van dat verre land in het Westen, het rijke en zonnige Californië. Dat prachtige land, waarheen eens duizenden en duizenden optrok ken op zoek naar goud, het land van de manderijntjes en de si naasappelen, het land van Holly wood, vertoont nog sterke spo ren van de invloed der Spanjaar den, want het waren de Spaan se conquistadores, op de voet ge volgd door de Spaanse monni ken, die het land openlegden. Dr. v. d. Sleen vertelt op onder houdende wijze over allerlei aspecten van Californië, waarbij hij op zijn eigen wijze, zo losjes weg, de oude geschiedenis weet te verbinden met de jongste gegevens. Aan dit boek, dat uit" gegeven is door Nederland's Boekhuis te Tilburg, hebben wij de bijzonderheden, alsmede de foto's ontleend voor nevenstaand artikel. Een oude kerk uit de 17e eeuw in één der missie-staties. WIJ MOGEN DIT PRAATJE over Californië niet besluiten, voordat wij nog even melding hebben ge maakt van een zeer bekend gewas van zijn vruchtbare bodem, nl. de sinaasappel. De sinaasappel is daar oorspronkelijk niet inheems ge weest, doch van China overgebracht naar Spanje en vandaar in Califor nië terecht gekomen, waar de oran jebolletjes welig tieren. Paradijstoestanden zijn er evenwel In de bossen van Californië staan duizend-jarige Sequoya's, waarvan sommige zo dik zijn, dat men er met een auto doorheen kan rijden. niet; men moet wel degelijk oppas sen dat het klimaat geen roet in het eten gooit. Want zelfs in Californië kan het 's nachts lelijk vriezen en als de temperatuur beneden het vriespunt dre:gt te dalen is Califor nië in rep en roer. Dan zendt de ra dio elk half uur weerberichten uit, een soort stormwaarschuwingsdienst zou men kunnen zeggen. De hele nacht door als het nodig mocht blij ken. Dan staan de eigenaars der si naasappelboomgaarden en hun tien tallen "helpers klaar om het kwaad te voorkomen. Naast elke boom staat een oliebrander of bij elke drie een z.g. „smudgepot". De oliebrander geeft warmte en mag niet walmen; dat is onvoordelig. De „smudgepot" moet walmen, want die zwarte smook, die zich als een deken over de hele vallei legt, behoedt de kost bare vruchten voor bevriezen. Alle huizen worden er smerig en groeze lig van en op de wegen botsen de auto's op elkaar, maar dat deert niet, want de sinaasappeloogst moet gered worden. Als er een oogst mis lukt, zijn duizenden werkloos. Als u dus een kist met Californi sche sinaasappelen, mandarijntjes, grape-fruit of citroenen ziet staan met „Sunkist" er op, weet u, dat deze zonnekinderen niet alleen ge koesterd zijn door de warme zon van Californië, maar eveneens door de zorg van de kwekers en het roet van de „smudgepotten". In Siberië en Korea De zee is een indirecte warmte bron die door zijn warme golfstro men het klimaat van hele landen kan beïnvloeden. De zee brengt dan ook meer warmte over, dan ooit alle ko lenmijnen van de wereld bij elkaar kunnen opbrengen. Onze betrekke lijk zachte winters in Europa, heb ben wij voor een belangrijk deel te danken aan de warme Golfstroom uit de Atlantische Oceaan. De Russische wetenschap kent natuurlijk ook de belangrijkheid van de Golfstroom. Dit is dan ook de reden dat de Rus sen thans bezig zijn een afsluitdijk te bouw van het eiland Sachalin naar het vasteland van Azië. De aan leg van een dergelijke afsluitdijk heeft niet de bedoeling om te voor zien in een vaste oeververbinding van het eiland Sachalin met Siberië. Nee, Rusland heeft met de bouw van deze dijk veel grotere belangen op het oog. Men wil de koude golfstroom uit de Zee van Ochotsk dwingen om een geheel andere koers te volgen. Want als dat lukt kan men het kli maat wijzigen. Tot op heden stroomt deze koude golfstroom uit dc Zee van Ochotsk door de nauwe doorgang van het eiland Sachalin naar de Japanze Zée. Op deze tocht brengt het de tem peratuur van de kust van Siberië en Korea onder zijn dwang. Het gevolg is dan ook, dat dit deel van Azië zich kenmerkt door zeer strenge winters. De grote haven van Wladiwostok, (die tevens een belangrijke Russische vlootbasis is) is daarom minstens een derde deel van het jaar niet ge schikt voor de grote scheepvaart. De felle tegenstellingen in het klimaat van Korea worden ook veroorzaakt door de aanwezigheid van deze kou de golfstroom. De westkust van Ja pan echter mag zich verheugen in de aanwezigheid van een warme golfstroom, waardoor het klimaat hier veel zachter is. Als de Russen nu hun dijk zullen hebben voltooid, valt de koude golfstroom, in de Ja panse Zee, weg. Alleen de warme golfstroom zal aan blijven bestaan. Het gevolg is dan dat Korea en de kust van Siberië een zachtere tem peratuur zal verkrijgen. De winters zullen, volgens berekening, zachter worden en de haven van Wladiwo stok zal niet meer dicht vriezen. Thans is men nog verplicht om de ze haven met ijsbrekers open te hou den. Men heeft dus het gehele jaar de beschikking over een ys vrije ha ven van Wladiwostok. Het gevolg van de aanleg van de afsluitdijk zal zijn dat de golfstroom een andere route zal moeten nemen, n.l. langs de Oostkust van het eiland Sachalin en Japan. Wat de gevolgen daarvan zullen zijn, kan men nu nog niet in zijn geheel overzien. De mo gelijkheid is aonwezi^ da* dese kou de golfstroom het onderspit zal moe ten delven tegen de warme stroming uit het Zuiden. (Zie kaart) Dan zul len er vermoedelijk geen ernstige gevolgen merkbaar zijn. Mr ar ver loopt deze omlegging van de koude golfstroom niet zo gunstig dan vreest men ernstige gevolgen voor Japan. Het klimaat in grote delen van dit land kan dan ten ongunste verande ren. Bijzonder zware regenval kan het gevolg worden, terwijl grote streken tot onvruchtbare gebieden kunnen worden herschapen. Ook kunnen er nog tal van andere nade lige factoren optreden, die men thans nog niet kan overzien. Uit ervaring in andere delen van de wereld weet men dat veranderin gen in de golfstroom of de botsing van koud en warm water ernstige gevolgen kan hebben. Denken wij nier aan Peru in 1925, waar door natuurlijke verandering van de golfstroom bijzonder hoge temperaturen optraden die zware re genval veroorzaakten. De aanleg van deze dijk kan dus een gevaar voor Japan bptekenen. De ernst van het mogelijke gevaar kan men nu nog niet overzien. De dijk zelf is ca. 14 km lang en wordt aangelegd in de Tatarengolf. (Zie kaart) Over de dam wil men een verkeersweg aanleggen, waar door een vaste oeververbinding van Sachalin met Siberië zal ontstaan. Verkenningsdiensten van de Ameri kaanse luchtmacht hebben over de ze dijk een rapport samengesteld dat is voorzien van bewijsmateriaal over de bouw. Wanneer de dijk gereed is, is nog niet te berekenen. De werk zaamheden z'jn echter ai enige ivd aan de

Leidse Courant | 1953 | | pagina 12