Duinstreek Enorme landbouw-overschotten in de Verenigde Staten Vuurwerkfabriek te Emmen viel aan het vuur ten offer Kwekers kunnen ook minderwaardige bollen kwijt Leidschendammers bespraken de land-honger van Den Haag Driftige politie-agent sloeg Wageningse wichelroede-loper Herziening van gastarieven ZATERDAG 21 NOVEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 2 Minister Mansholt wil afvoer - geen invoer een noch het ander mogelijk is. Ook Denemarken heeft laten weten dat het op deze basis geen overschotten uit Amerika kan kopen. (Alg. Dgbl.). Minister Mansholt zal op de confe rentie van de internationale voedsel- en landbouworganisatie (FAO), die aan het eind van deze maand in Rome gehouden wordt, voorstellen een speciale conferentie te beleggen van alle belangrijke importerende en exporterende landen om het grote vraagstuk van de enorme overschot ten aan landbouwproducten, die zich in de V.S. bevinden, te bespreken. De Nederlandse minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening meent, dat een oplossing ge vonden zal kunnen worden door de overschotten te zenden naar landen waar nog grote tekorten heersen. Om de normale export naar die landen niet in gevaar te brengen zal een actie gevoerd moeten worden ter sti mulering van de consumptie en er zal een oplossing gevonden moeten worden voor de financiering van de levering uit de Amerikaanse over schotten. Door zijn bezoek aan zijn Ameri kaanse collega heeft minister Mans holt de overtuiging gekregen, dat men ook in de V.S. inziet dat het desastreus zou zijn, de grote over schotten te spuien zonder te letten op de positie van de wereldmarkt. Dit zou, aldus de minister, een crisis in uptima forma betekenen. Het Amerikaanse aanbod om een deel van de overschotten te verko pen tegen betaling in de valuta van het afnemende land, met de moge lijkheid om het bedrag te besteden voor zg. off-shore-procurements op militair gebied, kan Nederland niet accepteren, omdat de voorwaarde ge steld wordt dat dit additionele aan kopen zullen moeten zijn. Dit zou betekenen dat in Nederland de con sumptie moet worden verhoogd of dat de handel zijn voorraden zou moeten vergroten, terwijl noch het VOLGEND JAAR WEER MANOEUVRES. Volgend jaar zullen weer gezame- lijke militaire oefeningen worden ge houden, waaraan waarschijnlijk on geveer 40.000 man Nederlandse troe pen zulen deelnemen. KOGELVRIJE VESTEN? Bij de Nederlandse militaire auto-r riteiten is interesse gerezen voor ko gelvrije vesten ten behoeve van het leger. Er zou een kleine proeforder zijn geplaatst bij een Nederlandse firma, die kort geleden met de ver vaardiging van deze vesten is begon nen. Brigade-generaal Dr. J. E. Brouwer HYPOTHEKEN en roor alle andere taken op het gebied van on roerende goederen Bouw- en Makelaarsbodrijf v.d. Drift Ouda Vest 29 Lalden Tataf. 20513 Brandweren blusten met levensgevaar De vuurwerkfabriek „Pyro" te Kla- zinaveen is gisteravond tot de grond toe afgebrand. Persoonlijke onge vallen hebben zich hierbij niet voor gedaan. De brand ontstond in de fabriekshal, terwijl al het personeel aanwezig was. Het vuur verspreidde zich zo snel, dat door zware explo sies het dak reeds van de fabriek was afgeslagen, toen de brandweer arriveerde. De vrijwillige brandweer van Kla- KATWIJK „Rhijnmonders". De postdui- venver. hield de jaarvergadering. Na de jaarverslagen van secr. en penn. de bestuursverkiezing. Herkozen werden als bestuurslid de heren L. Noort en A. Grimbergen en in de vacature Th. van Essen werk geko zen de heer A. J. Hus. De voorz. deelde mede, dat de klokkenshow dit jaar zal worden gehouden op 6 en 13 Januari in „de Kroon", Kerkstr. 22. De voorz. reikte vervolgens de in dit jaar gewonnen prijzen, be haald bij de wedvluchten, uit. P. Varkevisser beker: 1ste kampioen- generaal. L. Noort beker, 2e kamp- gen.; A. Grimbergen 3e kamp.-gen.; A. Grimbergen beker kamp. Vitesse (oupde duiven). P. Varkevisser be ker kamp. midfond (oude duiven) L. Noort, beker kamp. (oude dui ven). H. M. Tjebbes beker kamp. jonge duiven. P. Varkevisser beker' kampioen na vluchten jonge en oude duiven. V.V.V. In „Noordzee" hield V. V.V. haar jaarvergadering. In zijn openingswoord gaf de voorz., zinaveen en het Regionale Corps van Emmen hebben het vuur met levens gevaar bestreden. Op aanwijzingen van het personeel trachtte men de plaatsen, waar explosieve stoffen op gestapeld lagen, van vuur vry te houden. Door het bespuiten van de kokend hete muren is het geluk, een aangrenzend gebouw, waarin explo sieve stoffen opgeslagen waren, te be waren. Ook twee geheel gevulde houten kruithuisjes, die los van -de fabriek stonden, zijn gespaard ge bleven. Van de fabriekshal zijn slechts enkele muren en een ge raamte van ijzeren binten overeind blijven staan. Over de oorzaak van de brand is op het ogenblik nog niets bekend. De fabriekshal was het eigendom van de gemeente Emmen en zij was in het voorjaar van 1953 gebouwd. Het is geen geheim: het Bedrijf schap voor Sierteeltproducten kan met geen voorstel komen over in krimping van het areaal of een ver plichte inlevering van een bepaald aantal kilo's bollen, of in het bollen- vak breken prompt de Hoekse en Ka beljauwse Twisten uit Pro-maatre gelen en anti-maatregelen in alle toonaarden! Men schrijft vergaderingen uit en de eigenaren der vergaderzalen gaan op een holletje naar de politie om een nachtpermissie, omdat men te voren weet, dat men zal debatteren met een ernst alsof het de Tweede Kamer betrof en met een uitvoerig heid, die aan hetzelfde lichaam doet denken. Het zijn meestal de kleine kwekers, die de alarmklok luiden als „Den Haag" met nieuwe maatregelen komt. Men blikt direct al wantrouwend in de richting van de grote „bazen", omdat men weet dat het bedrijfsschap o.m. wordt geadviseerd door enkele directeuren van heel grote zaken en die bij geval dus een behoorlijk aan tal vingers in de bloembollenpap hebben. Neen: de kleine kwekers kunnen maatregelen in het algemeen, en saneringsmaatregelen in het bijzon der niet best verdragen.. Maar aan de andere kant zijn er ook, die in vrijwel hetzelfde vlak liggen, maar waarover men nooit een woord heeft gehoord. Zo is daar De Leidschendamse land- en tuin bouwers hebben zich, nu er weer sprake begint te komen van de Haagse annexatie, bezig gehouden het vraagstuk tot behoud van cul tuurgronden. Als spreker op de bij eenkomst, welke tevens werd bijge woond door het gemeentebestuur en de hoofden van gemeentelijke dien sten, trad op de heer C. van Dijk te 's Gravenzande, rijkstaxateur en lid van de commissie grondgebruik van de Provinciale Stichting voor de VOORSCHOTEN STOFFELIJK OVERSCHOT MEVR. ROMIJN TER AARDE BESTELD Vrijdagmiddag heeft op de begraaf- Brigade-general dr J. E. Brouwer, chef van de Geneeskundige Dienst van de Koninklijke Nederlandse Landmacht, die op 23 November a.s. 30 jaar vliegerarts zal zijn. heer Lammens, een overzicht van het plaats Rhijnhof te Oegstgeest de ter 1 u~* 1 J: aardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen mevr. H. A. S Romijn—Oostveen. De be langstelling zowel van gemeentebe stuur, gemeenteraad, woningcommis sie, P. v. d. A. als van vele andere Voorschotenaren was bijzonder groot. Loco-burgemeester, de heer G. Schrama, sprak namens het gemeen tebestuur woorden van afscheid en schetste de betekenis van mevrouw Romijn als eerste vrouwelijke raads lid van de gemeente. Spr wees er op, dat zij een bijzonder gewaardeer de figuur was in de raad en in de diverse commissies. De 2e voorzitter van de afd. Voorschoten van de P. v. d. A. de heer C. v. d Werf schet ste de betekenis van de overledene voor de partij. Een zoon van de overledene dank te voor de belangstelling Een over weldigende massa bloemen dekte de baar. Daaronder waren kransen van het gemeentebestuur, de afdeling van de P.v.d.A., de Vrouwenbond van de P.v.d.A., de Coöperatie Voor uit en de Coöperatieve Vrouwen raad. Onder de aanwezigen merkten wij op mevr. S. G. v d. Hoevende Jongh de Leeuw, wethouder G. Schrama, gemeentesecretaris de heer J. de Bres, de raadsleden C. Bolle, E. Griffioen, G. v. d. Hulst, N. C. Lamboo, C. D. van Oosten en C. v. d. Werf. De oud-raadsleden D. Lim burg en O. R I. Viveen, verder de heer A. de Groot (woning-commis sie). afgelopen seizoen, hetwelk bevredi gende resultaten had opgeleverd. Spr. wees er op hoe de trek uit het buitenland steeds toeneemt; ook in 1952 was dit goed merkbaar. Maar er zal nog een en ander gedaan moe ten worden om aandacht te trekken. En vooral moet veel service aan de gasten gegeven worden, terwijl er attracties moeten zijn. De ingezete nen zullen V.V.V. nog meer dan voorheen moeten steunen. Het in formatiebureau gaf in het afgelopen seizoen 7500 inlichtingen plus 4000 telefonische inlichtingen terwijl 5000 maal diverse gegeven werden ver strekt. Mr. J. van der Plas vertoonde hierna een serie foto's van een ge houden fotowedstrijd. KATWIJK AAN DEN RIJN Voor het examen Fijne Vlees waren is te Leiden geslaagd de heer H. van Paridon. St. Nicolaas. St. Nicolaas komt Woensdagmiddag in eigen persoon ons dorp bezoeken. Met zijn zwarte gedienstige komt hij op het vlieg veld aan en maakt, voorafgegaan door de Marinekapel, een rondrit door de gemeente. Deze gebeurtenis zal plaats hebben, nadat een rond vlucht over het dorp is gemaakt en circulaires zijn uitgestrooid waarop nummers voorkomen, die overeen stemmen met te behalen prijzen. Die rondvlucht is te 12.30 en daarna te ongeveer 2 uur de rondrit: Molen- tuinweg, Rijnstraat, Van Egmondstr., Kerkstraat, naar gemeentehuis, waar St. Nicolaas door de burgemeester zal worden ontvangen. Vervolgens rondrit door Katwijk Zee. „Mag!" zei de verdediger Een week onvoorwaardelijke ge vangenisstraf eiste de officier van justitie te Arnhem heden tegen een 45-jarige brigadier van politie uit Wageningen, die wegens mishande ling van een Wageningse wichel roedeloper voor de politierechter te recht stond. De officier voerde in zijn requisitoir o.m. aan, dat verdachte voor de tweede maal wegens mishan deling terecht stond. Het optreden van verdachte noem de hij buitengewoon onbehoorlijk en een politieman volkomen onwaardig. Verdachte, die geschorst is, kan z.i. dan ook niet als politieman gehand haafd blijven. Het slachtoffer had ter zitting ver klaard, dat hij in de nacht van 28 op 29 Augustus van dit jaar op het Wa geningse politiebureau gekomen was om hotelformulieren in te leveren. Er was toen enige wrijving tussen verdachte en getuige ontstaan. Getuige was toen de deur gewezen, maar had volgens zijn verldaringen op de weg daarheen een duw in de rug gekregen. Buiten de deur was hij toen op de stoep blijven staan om zijn gemoed in enkele scheldwoorden luchten, maar bevreesd voor een pak slaag had hij het toen op een lo pen gezet. Hij kreeg echter enkele agenten achter zich aan, die hem in haalden, bij wie zich naderhand ook verdachte voegde, die getuige op de terugweg naar het politiebureau en kele klappen in het gezicht zou heb ben gegeven. Daarna zou verd. de getuige in de cel een stoot tegen het strottenhoofd hebben gegeven en diens stropdas in twee stukken heb ben getrokken. De wichelroedeloper voegde aan zijn verklaringen toe, dat hij verd. op het politiebureau eenmaal voor leu genaar had gezet, wat z.i. de wer kelijke aanleiding was voor de mis handeling. Verd. ontkende de tenlaste gelegde feiten en de agenten, die het slacht offer hadden opgebracht, hadden al leen maar een „kletsend geluid" ge hoord! De raadsman vond, dat al zouden er klappen zijn gevallen, er van mis handeling nog geen sprake is, aange zien in dat geval de opzet om pijn of leed te doen niet aanwezig was ge weest! De verdediger meende zelfs, dat het slaan een gerechtvaardigd middel was geweest om de wichel roedeloper, die op de terugweg naar het politiebureau nogal luidruchtig was, de mond te doen houden. De politierechter zal over een week schriftelijk vonnis wijzen. Heden gaat bij de bouw van het Gezondheidscentrum aan de Wijn gaardenlaan de vlag in top. De bouw is namelijk zover gevorderd, dat de eerste binten voor de dakbedekking geplaatst zullen worden. ,.Hoe Voorschoten reilt en zeilt". Onder deze titel werd gisteravond ae plaatselijke film, opgenomen in de maand Juli, vertoond. De Harmo nievereniging Sint Laurentius had het initiatief genomen „Voorscho ten" te laten filmen. Het is een film geworden, waarin naast veel aardi ge momenten ook veel mooie opna men van Voorschoten te zien zyn. Het schone van de Voorstraat komt zeer goed tot zijn recht. De meest opvallende gebouwen van onze ge meente, gebouwen en huizen, die Voorschoten typeren, zijn opgeno men. Ook minder mooi Voorschoten wist de operateur te vinden. Aan de opnamen op de diverse kleuterscho len is een groot deel gewijd, maar wie ziet niet graag de kinderen spe len zoals ze zijn. Menig Voorschote naar is door de operateur bij ver rassing genomen en juist dit onge- dwongene is leuk. Een vertraagde opname van een voetbalwedstrijd zorgt voor een vrolijke noot. Beken de zaken in Voorschoten tonen hun bedrijf en veel bekende plekjes tiet men in zwart-wit uitgebeeld Het is beslist interessant. Hedenavond Zal in het R.K. Verenigingsgebouw nog een tweetal voorstellingen worden gegeven. Aanvang 7 en 9 uur. Voor spoedeisende gevallen zijn gedurende dit weekend te bereiken dokter H. Olthuis, Leidseweg 197, tel. 527 en zuster M. Dammers, Leidseweg 43, tel. 436. Landbouw, met als onderwerp „De uitbreiding van Den Haag en haar gevaren voor land- en tuinbouw van Leidschendam. De heer Van Dijk constateerde met genoegen, dat de Leidschendamse land- en tuinbouwers reeds doende zijn zich tegen het verlies van cul tuurgronden te verzetten. En het is vooral de provincie Zuid-Holland welke zwaar getroffen wordt met stadsuitbreidingen, met aanleg van terreinen voor militaire- en sport- doeleinden en in de naaste omgeving is het Den Haag, dat dringend be hoefte heeft aan woningen, welke ge bouwd zullen moeten worden op kostbare cultuurgronden. Den Haag zit inderdaad in een keurslijf en dit begrijpende is het ook te verklaren, dat Den Haag reeds veel cultuur grond heeft opgeslokt. Spr. was van mening dat Den Haag reeds veel te ver in het Westland is doorgedron gen. Het plan-Leijenburg zal niet be houden kunnen blijven en dit geldt ook voor de Kerketuinen (38 ha). Als wij nog een veer moeten laten in het Westland dan hopen wij defi nitief te kunnen afspreken: in die richting niet verder. Dan brengen wij nog een offer van 100 ha. In ruil daarvoor had spr. het oog op een deel achter Ockenburgh dat Den Haag niet los wil laten. Er is dus geen uitbreiding meer voor Den Haag in die richting. Welke kant moet Den Haag dan op? Wassenaar oprollen achtte spr. niet juist, in Rijswijk en Voorburg reikt men elkaar de hand. Er zijn grote beloften gedaan bij de annexatie van Loosduinen, maar men vraagt zich af of wel ooit rekening is gehouden met die schone beloften. Men is daar steeds verder gegaan zonder de bevolking te raadplegen. Annexatie moet voorkomen worden, althans van die gemeenten welke 'n zelfstandig bestaan kunnen leiden. In plaats van annexatie moet er komen gemeenschappelijke samen werking. Voorburg, Rijswijk en Leid schendam hebben getoond daartoe bereid te zijn. Vanzelfsprekend zal daarbij de land- en tuinbouw wel enigszins in gevaar komen, omdat 't nu eenmaal niet doenlijk is een stukje goede cultuurgrond tussen de bebouwing te laten inliggen. En als het juist is, dat Leidschendam bin nen afzienbare tijd een inwonertal van 40.000 zal moeten herbergen dan is het wel duidelijk dat hier een flink stuk cultuurgrond opgeofferd moet worden. Spr. was tegenstander van onteigening voor derden, want als men een boer verjaagt om een tuinder te plaatsen dan komt men van de regen in de drup. Voor een boer is het uitgesloten om op een an dere plaats te beginnen. Voor een tuinder staat het wel anders. De in dustrie moet niet op cultuurgrond geplaatst worden. DE KWAKEL Klaverjaswedstrijd. De uitslag van de door het feestcomité gehou den klaverjaswedstrijd is als volgt: lste prijs J. ZaalE. v. Zaal 4698 p., 2de prijs P. VerburgJ. C. Vork 4683 p., 3de prijs Fr. CastelijnP. Ver hoef 4590 p. Hoogst aantal marsen J. KasC. Meijenburg. OEGSTGEEST De med. dienst wordt dit week end waargenomen door dokter van Walcheren. SASSENHEIM Agenda raadsvergadering. Don derdag a.s. des avonds om 8 uur komt de gemeenteraad bijeen om o.a. de volgende punten te behandelen. Aan bieding begroting 1954 van bedrij ven en gemeente. Afrekening met schoolbesturen over periode '48 t.m. '52. Aanloopsubsidie nazorg BLO- school te Lisse. Wijziging subsidie voorwaarde besluit Volksgezondheid. Vaststelling subsidie Kruisverenigin gen 1952. Uitbreidingsplan in voor bereiding. Medewerking plan wo ningverbetering J. Slootweg. Ver pachting gemeentegrond. Verbetering straatverlichting. Ruiling grond met Coöp. Woongemeenschap Sassen- heim. Naamgeving complex wonin gen voor bejaarden. de zgn. „inlevering voor abnormaal". De kwekers kunnen bollen inleveren om kapot gemalen te worden en krij gen daar een bepaalde prijs per kilo voor. Hier heeft men dus een kans om voor minderwaardige bollen toch nog wat geld te krijgen. Hoewel het natuurlijk zo is, dat de kwekers die uitkering uiteindelijk zelf moeten be talen! Vermoedelijk zou het heel wat meer moeite kosten een kweker een aantal kilo's minderwaardig goed gra tis te laten inleveren, zoals de ver. „De Hyacinth" destijds haar leden verplichtte een aantal „krasbodems" in te leveren. Men wil deze houding wel eens verklaren door aan te voeren, dat het merendeel der bollenbedrijven aan de kleine kant is en dat men dus zeker van die kant niet moet verwachten, dat men vrijwillig iets voor niets geeft. Deze redenering kan heel goed kloppen, want het mag dan hier in de bollenstreek zo zijn, dat de bollenbedrijven allesbehalve klein zijn, hier woont slechte een deel der bollenmensen. Het B.V S. maakte vo rig jaar een aantal interessante cij fers bekend. Onder meer dat van 8500 kwekers en 7580 behoorden tot de kleine bedrijven. Deze betelen ge middeld slechts 24 are met bollen. Maar deze 7580 kwekers hadden 43 pet. van het areaal „in hun hand". Vaak is het nog zo, dat deze kwe kers niet de beste gronden hebben; dus nog minder bollen kunnen afle veren en het is dus wel te begrij pen, dat men op dergelijke bedrij ven er alles tracht uit te halen, wat er in zit. Kan men ze niet kwijt, dan is daar nog altijd de mogelijkheid om ze door het bloembollensurplus- fonds te laten overnemen. Maar de controleurs, die de bollen hiervoor keuren, hebben niet bepaald de ge woonte een oogje toe te knijpen als het om kwaliteitscontrole gaat Er wordt nog al eens wat afgekeurd en voor dergelijke partijen bleek de in levering voor abnormaal een uit komst. Waar men de florijnen vandaan haalt om deze bollen te betalen? Iedere kweker moet een percentage van zijn verkoop afstaan voor de op koop van de overgebleven bollen. Dat is de surplusheffing. En van de ze gelden worden ook de voor abnor male ingeleverde bollen overgeno men. Het gehele vak betaalt dus hier aan mee. In dit geval draagt men werkelijk elkanders lasten. En het gaat nog zonder morren ook! In verband met de gaslevering door de gemeente Leiden aan Lisse is het noodzakelijk geworden dat de ge meente Lisse zijn gastarieven aanpast aan die van de gemeente Leiden. Uit het uitvoerige prae-advies, hetwelk hieromtrent is uitgebracht, blijkt dat de gemeente Lisse in totaal met ten hoogste 10 pet, ten opzichte van de Leidse kleinverbruikerstarieven mag verhogen. Het nieuwe tarief volgt hier met tussen haakjes de Leidse tarieven. Voor gewone zowel als muntmeters geen meterhuren. Per M3 voor de eerste 10 M2 per maand 20 ct (18H); de volgende 10 M3 per maand 19H ct. (18); alle overige M3 per maand 19 ct. (17lA). Voorheen was dit eerste 20 M3 21 ct., de volgende 20 M3 19 ct., alle overige M3 17 cent. Voorts zal worden ingevoerd een Vastrechttarief. Voor gewone zowel als muntmeters geen meterhuren. Vastrecht per maand 1.85 1.05). Bovendien per M3 16 ct. (14,5). Dit tarief is voordeliger dan tarief A. indien het verbruik per maand meer bedraagt dan 56 M3. Voor grootverbruikers, dit zijn ver bruikers van meer dan 15000 M3, zul len dezelfde regelen gaan gelden als te Leiden. De nieuwe tarieven worden voorge steld te doen ingaan met ingang van de eerste periode van meteropneming in 1954, zulks mede met het oog op de invoering van de centrale boek houding. Gemeenteraad. De raad van Lis se is in openbare vergadering bijeen geroepen op Woensdag te 6 uur. Op deze vergadering zullen de begrotin gen van de gemeente en haar diens ten en bedrijven worden behandeld, alsmede de daarmede verbandhou dende besluiten tot het toekennen en vaststellen van onderwijsuitgaven en -bedragen, terwijl er voorts nog eni ge kleine voorstellen staan vermeld op de agenda, om. tot invoering van een nieuw systeem voor meteropne ming en incasso bij het gas- en wa terbedrijf, het aangaan van kasgeld leningen; het verlenen van medewer king ingevolge de lager-onderwijs- wet. Theorie en Practijk. Vrijdag avond werd de 85ste algemeen e le den vergadering gehouden door „Theorie en Practijk". Mr. Theyse hield een causerie over het onder werp „Enkele gezichtspunten betref fende integratie en volksaard". Het begrip integratie doelt op de meer nauwere samenwerking tussen de landen van Europa en dan wel meer speciaal tussen de westelijke mo gendheden. Een poging van Churchill om Frankrijk en Engeland als mo gendheden samen te voegen, is niet verwezenlijkt. Hoewel deze gedachte niet in die vorm werkelijkheid werd, is toch door hem de gedachte van samenwerking meer en meer door gevoerd en is deze gedachte, breder gezien, ook gepropageerd door Frank rijk zelf. Een belangrijke grond voor samenwerking is die op het gebied van de kolen- en staal-industrie. Ook op agrarisch terrein werd een uiteen zetting gegeven, op welke wijze de verschillende overeenkomsten zijn samengesteld en opgemaakt. Na de pauze werd de bestuursver kiezing gehouden. De heren V. Roo- zen, van Dalen en R. Schotten wa ren aftredend (herkiesbaar), terwijl de heer D. C. van Egmond niet her kiesbaar was. Als candidaten werden gesteld de heren W. M. Segers en L. Kramer. De aftredenden werden herkozen. In de vac.-van Egmond werd de heer W. M. Segers gekozen. Als secretaris treedt nu op de heer Harry Zwetsloot, Lisso en als pen ningmeester de heer A. van der Vlugt Fz., Lisse. VOORHOUT Wit Gele Kruis. Het Wit Gele Kruis houdt een ledenvergadering in café Boerhaave, op Dinsdag 24 Nov. a.s. te 's avonds 8 uur. Besproken worden het voorstel van het bestuur tot het verlenen van een hypotheek op het Wijkgebo-uw, Jac. v. B. weg 23. Drs. Derksen opent Winkelweek. In café Boerhaeve waren de leden van de N.R.M. met hun dames bijeen, om op feestelijke wijze de Voorhoutse Winkelweek te openen. De heer M. Jansen, voorz., sprak een kort welkomstwoord. Speciaal tot beide wethouders, die ook blijk van belangstelling gaven. Hij deelde mede, dat van de bur gemeester bericht was ontvangen, dat de Winkelsluitingswet tot het St. Nicolaasfeest niet van toepassing is. Omdat de burgemeester verhinderd was, nam hierryi wethouder, drs. Derksen het woord. Het speet hem geheel onvoorbereid te zijn, maar toch wilde hij enige gedachten uiten betreffende de Voorhoutse Midden stand. Spr. was ten volle overtuigd, dat de Middenstand met moeilijkhe den heeft te kampen, speciaal wat betreft de concurrentie van de grote stad. Als eerste maatregel hiertegen noemde h(j een grote samenwerking. Ook het opvoeren van de service is een wapen tegen de concurrentie van buiten af. Afweermaatregelen zijn noodza kelijk Zoekt, echter niet uw heil in het geven van lange credieten, want dit is absoluut funest. Met de wens, dat het een succes volle Winkelweek zou mogen wor den, verklaarde h(j deze voor ge opend. De voorz. was wel de tolk voor alle aanwezigen, om de spreker hartelijk dank te zeggen, voor, z(jn zeer sym pathieke woorden. ZOETERMEER R.K. Schaakver. Woensdag a.s. zal het 2e tiental de strijd beginnen met een uitwedstrijd tegen de Haagse Politie. Om precies half acht wordt weggereden. Voor de eigen competitie zijn ge speeld: H. HoutmanTh. v. d. Meer br.; A. NühnJac. Kalisvaart 10; 1M. v. StaverenA. Stig afgebr.; Th. v. Galen SrA. de Vree 01; G. P. v. d. BroekTh. v. Galen Sr. 10; A. de VreeTh. v. Galen Sr. 10; Ph. BuitendijkTh. v. Galen Jr 01; P. ScholtesB. W. Tilburg 1—-0; A. de VreePh. Buitendijk 0—1. R.K. Reisver. De R.K. Reisver. „St. Nicolaas" hield gisteravond een ledenvergadering. De hoofdschotel vormde de plannen voor de viering van het eerste lustrum. Zondag 6 December zal er een H. Mis worden opgedragen voor de levende en over leden leden. Op 10 December volgt een feestavond in het Parochiehuis. De eigen leden zullen het toneelspel voor hun rekening nemen, terwijl de „Nutricia Band" voor't muzikale gedeelte zorgt. D.W.O.-nieuws. D.W.O. krijgt morgen SJOS I op bezoek. Het spant in deze afdeling. Als er beter aange pakt wordt dan vorige Zondag bestaat de kans, dat DWO zich wat opwerkt. DWO H gaat naar HDV II. Dit moet een overwinning worden. DWO III gaat op bezoek bij Wip- polder III. Gezien de verrichtingen van D'HC 12 kan DWO 4 de volle winst behalen. DWO 5 kan met flink aanpakken zich in de kopgroep handhaven. „St. Willibrord" vergaderde. De R.K. Fabrieksarbeidersbond verga derde in „De Gouden Leeuw". Er was een finke belangstelling voor deze vergadering. Er zal een ontwikke lingscursus, uitgaande van de KAB, worden georganiseerd. Bij de bespre kingen kwam tot uiting., dat volgens de C.A.O. het op straffe van ontslag de werknemers, die het volle week loon verdienen, verboden is, betaalde arbeid voor derden te verrichten. WASSENAAR Gedurende het a.s. week-end wende men zich voor medische hulp in spoedgevallen tot dc artsen: A. F. F. Janse, Kerkstraat 42, tel. 3005 en H. D. Boer, Wittenburgerweg 188, tel. 9124. Van Zaterdagavond tot de vol gende week Zaterdagavond wordt de avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken waargenomen door Apotheek „De Burcht", Joh. de Witt- straat 9, tel. 3806. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Stop en geer voor rang aan het verkeer op de andere weg

Leidse Courant | 1953 | | pagina 11