Op Bermuda wordt j „het, afgezoend" Doel van de Bermuda-conferentie Mossadeq geen „verrader" Gaullisten in nieuwe partij Bisschoppen onder dienst Een Engelse atoomduikboot? Pres. Eisenhower kreeg een kleur „Hersenspoeling" komt niet klaar Koningin Juliana stelde nieuwe „Ruyter" te Schiedam in dienst Bobby's moeder als getuige Moeder-overste hielp de hemel DE DRIE S)e CékWSoti/fccmf Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 19 NOVEMBER 1953 45ste JAARGANG No. II Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w„ f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 et p. mm. Telefoontjes f 1.50 Wie zich aan een ander spiegelt DE ZAAK-WHITE neemt in de Ver. Staten verbazingwekkende pro porties aan, vooral nu Truman in een verklaring voor radio en televi sie de kwestie uit de doeken heeft gedaan en bovendien een flinke aan val heeft gericht op de regering van Eisenhower. Hij beschuldigde op zijn •beurt de republikeinse regering, dat zij het MacCarty-isme had omhelsd en dat haar politiek de reinste volks verlakkerij was. EisenhCwer loopt rood aan als men hem vraagt of hij inderdaad het MacCarthy-isme heeft omhelsd en zegt, dat hij niet weet wat het precies inhoudt. Nu hebben wij al versohei- 0 dene isme's ontmoet, o.a. Trotskyisme en Titoïsme. maar niemand zal precies kunnen zeggen wat die ismes betekenen; dat hangt af van degene, die het woord gebruikt. Maar v/ij kunnen wel ra den, waar het zo ongeveer om gaat. MacCarthy is de voorzitter en de grote stuwkracht van de commissie uit het Congres, die zich bezighoudt met de on-Amerikaanse activiteit; hetgeen zeggen wil, dat zij in alle hoek jes en gaatjes snuffelt naar commu nisten. MacCarthy gaat daarbij nog al voortvarend te werk, zoals verle den week o.a. is gebleken, toen zijn commissie oud-president Truman dagvaardde. MacCarthy-isme is dus zoveel als: onbesuisd inrennen op elke rode lap, een soort waanzin, die overal rode spionnen meent te zien en niet tevre den is voordat er in Amerika niets meer te vinden is, dat ook maar een roze tintje heeft. Daar het Congres in meerderheid republikeins is, de regering republi keins is en MacCarthy republikein is en de activiteit van de commissie zich nu ook richt tot personen, die waren aangesteld door de vorige_ re gering, welke tot de Democraten be hoorde, krijgt het hele geval een sterk partij-politiek tintje. Terwijl de Democraten de huidige regering betichten van dol-driestheid in de ketterjacht, beschuldigen de Republikeinen op hun beurt de de mocratische regering van Truman van laksheid. Zij zou hebben toege laten, dat communistische spionnen door drongen tot de hoogste posten in het bestuursapparaat van de Ver enigde Staten. Nu kan men er over •twisten of de commissie al of niet onbesuisd te werk gaat en met na me ontactisch is opgetreden bij het dagvaarden van een oud-president; men kan van mening zijn, dat de ene regering te straf en de andere rege ring te slap is opgetreden in elk Wegnemen van geschillen President Eisenhower heeft giste ren als voornaamste doel van de ko mende Bermuda-conferentie tussen Churchill, Laniel en hemzelf, het uit de weg ruimen van de geschillen tus sen de Westelijke Drie genoemd. Er zouden vele problemen ter spra ke komen, zoals b.v. de NATO, Ko rea, Indo-China en de politiek der drie landen in Azië in het algemeen. Er was geen formele agenda opge steld en het zouden informele bespre kingen worden, maar de drie staats lieden zouden nagaan of zij een ge meenschappelijke basis voor hun po litiek zouden kunnen vinden. Wanneer de conferentie alle oor zaken van verkoeling tussen de drie landen zou wegnemen, zou dat al een goed resultaat zijn, aldus Eisenhower. En dat er inderdaad van enige wrijving tussen de Drie gesproken mag worden, bleek gister weer eens opnieuw uit een protest van minister Bidault bij zijn Britse ambtgenoot Eden. De Franse minister protes teerde tegen het feit, dat zijn land pas op het laatste moment over he plan voor de Bermuda-conferentie geval belicht deze opzienbarende his torie weer eens het grote gevaar, waaraan niet alleen Amerika, maar ook andere landen hebben bloot ge staan, die uit democratische over wegingen toelieten, dat hun eigen democratische instellingen werden be dreigd door elementen, wier doel het was de democratie om hals te bren gen. Wanneer communistische spionnen konden doordringen tot de hoogste kringen, is het duidelijk, hoe ver het reeds gekomen was. Tevens onthult dit alles de opzet van de commu nistische activiteit: uithollen van binnenuit. Er wordt thans meer en meer aangenomen, dat Moskou niet van plan is een oorlog te ontketenen; het zal onder de huidige omstandig heden wel wijzer zijn; maar de tac tiek, welke in stilte gevoerd is en nog wordt, is de geruisloze uithol ling van de tegenstander. Waartoe het relletje in de Ver. Sta ten rondom Mac Carthy nog leiden zal, kan ons (betrekkelijk) onver schillig laten; die zaak gaat de Ame rikanen aan. Maar wanneer de bui tenwereld zich er aan spiegelt en zijn maatregelen neemt, dat ook elders •geen MacCarthy's nodig zijn, dan •heeft deze heibel z'n nut alweer ge had. was ingelicht. Directe aanleiding tot het protest: president Auriol had het nieuws van de conferentie in de krant gelezen Een hoge functionaris van het hof van de Sjah heeft Woensdag te Tehe ran verklaard, dat de vorst bezwaar heeft tegen 't gebruik van het woord „verraad" in de zaak tegen de voor malige Perzische premier dr. Moham med Mossadeq. Nadat premier Zahedi dit de offi cieren van de krijgsraad had mede gedeeld, brachten deze de middag zitting van zeven uur terug tot twee uur en wijdden hun aandacht inplaats van aan Mossadeq aan diens voor malige stafchef, generaad Taghi Ria- hi. Het ziet er naar uit. dat het pro ces nog lang zal duren. De openbare aanklager Azemodeh zal welllicht nog negen dagen lang aan het woord z^jn Mossadeq hield Dinsdag tien minu ten lang zijn vingers in de oren, toen een geluidsband werd afgedraaid met de rede van zijn vroegere minis ter van Buitenlandse zaken, Fatemi. In deze op 17 Aug. gehouden toe spraak in het parlement liet Fatemi (die nog steeds voortvluchtig is) zich laatdunkend uit over de Sjah en eiste hij het aftreden van de dynastie. Tijdens het verdere verloop van de zittingsdag maakte Mossadeq aante keningen of sliep hij wat met het hoofd op de armen. De parlementsfractie van de ex- Gaullisten heeft gisteren besloten een nieuwe politieke partij te vormen. Dit is een uitvloeisel van een ver klaring van generaal De Gaulle, dat de RFP niet meer met haar vroegere fracties in Kamer en Senaat heeft te maken. e nieuwe partij zal tegen het Europese leger gekant zijn, zoals de Gaullisten dat altijd zijn geweest. Wel is de fractie voorstandster van een compromis-resolutie over de Euro pese politiek der Franse regering, waarover thans in de Kamer wordt gedebatteerd. De Kamerfractie van de ex-Gaul listen telt 79 leden op een totaal van 627 Kamerleden en in de Senaat be zet de nieuwe partij 50 van de 320 zetels. Volgens berichten in Rome ontvan gen heeft de communistische dictator van Joegoslavië, maarschalk Tito een nieuw middel te baat genomen om d© Apostolische activiteit van de Katholieke kerk in Joegoslavië te be knotten. Hij heeft een groot aantal priesters en zelfs drie Bisschoppen tot actieve militaire dienst als ge woon soldaat in het leger opgeroepen. De hier ontvangen berichten noe men de namen van twee bisschoppen mgr. Nesic, Apostolisch Administra tor van het diocees Parenzo en Polo, is bij de militaire troepen in Villa del Nervosa, bij Fiume, ingedeeld. Mgr. Nesic, in 1908 geboren, is in 1950 tot bisschop gewijd. De tweede pre laat in actieve dienst opgeroepen, is mgr. Pavlisic, hulpbisschop van mrg. Buric, bisschop van Senj en Apos tolisch Administrator van een gedeel te van het bisdom Fiume. De berichten duiden als derde van drie opgeroepen herders de „bisschop van Zara" aan, doch daar dit bisdom door twee Apostolische Administra tors wordt bestuurd, nl. door de H. H. Exc. mgr. Garkovis en Srebrnic, is het moeilijk vast te stellen wie van deze twee prelaten onder Tito's laak bare maatregel valt. Weet niet wat „Mac Carthy isme" is President Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie gezegd, dat, naar hij hoopt, het gehele geschil over communisten in de re gering tegen November volgend jaar, wanneer er verkiezingen voor het Congres zullen worden gehouden, slechts een herinnering zal zijn. Een groot deel van de persconferentie was gewijd aan de politieke sensatie, die om de figuur van ex-president Truman is gecreëèrd, omdat Truman willens en wetens communistische ambtenaren in zijn regering zou hebben gehandhaafd. HET WHITE-GEVAL. Een journalist vertelde Eisenhower, dat volgens de voorzitter van het lan delijk bestuur der Republikeinse par tij de kwestie van het communisme in de Amerikaanse regering een der voornaamste punten in de volgende verkiezingscampagne zou zijn. Daar op antwoordde de president, te hopen, dat tegen die tijd de gehele affaire geschiedenis zou zijn. Een andere ver slaggever vroeg vervolgens, of de pre sident wilde zeggen, niet van me ning te zijn, dat de congrescommissie haar onderzoek op deze wijze dient voort te zetten. De president lachte. Verslaggevers, merkte hij op, probe ren mij altijd iets te laten zeggen over het Congres. Hij wees er echter op, dat het Congres het recht had voort te gaan en te handelen naar eigen goeddunken, omdat dit zijn grond wettelijk recht is. De president zag geen reden om ruchtbaarheid te ge ven aan zijn eigen opvattingen daar over, tenzij hij van mening was, dat het welzijn van het land in gevaar was en dan zou hij zich wel doen horen. Het Engelse blad „Daily Sketch" schrijft, dat de vervaardiging van de eerste Britse atoommotor voor duik boten het volgend jaar zal beginnen Het blad meent te weten, dat de plan nen voor deze motor binnenkort aan het kabinet zullen worden voorge legd. Aan deze plannen zou op het ogenblik in het centrum voor atoom onderzoek te Harwell, onder leiding van sir Jc-hn. Cockroft, de laatste hand gelegd worden. RIJK GOUDVELD TN MAROKKO I I Sedert Woensdagmorgen staat een terrein in de nabijheid van Oran in Marokko onder politiebewaking we gens een goudvondst op dit gebied. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de grond van het terrein, dat 400 hectare groot is en toebehoort aan een familie te Oran, ongeveer 500 gram goud per ton bevat, een gehalte, dat groter is dan dat van de rijkste goudvelden, die bekend zijn. Het speciale laboratorium van het Franse ministerie van financiën zal een officieel onderzoek instellen. Een andere journalist citeerde Trumans verklaring in antwoord op de beschuldigingen over de zaak- White, dat „de regering van president Eisenhower het mc.carthyisme had omhelsd." De president kreeg een kleur en antwoordde kortweg, dat hij bereid was zich te onderwerpen aan het oordeel van de aanwezig verslag gevers over die kwestie. Eisenhower speelde geagiteerd met zijn bril en beet zijn woorden zo af, dat ver scheidene verslaggevers hem vroe-^ gen te herhalen wat hij had gezegd." Hij deed dat en voegde er aan toe, dat hij een hekel had aan het woord mccarthyisme en ook niet zeker wist, wat het inhield. President Eisenhower deelde ten slotte mee, dat hij over de affaire White voorlopig zijn laatste woord had gezegd. De uiteenzettingen aan krijgsge vangenen in Korea zijn Woensdag stopgezet, terwijl er nog 20.000 man een uiteenzetting zouden moeten aan horen in de 29 werkdagen die nog verlopen moeten vóór op 23 Decem ber de periode bestemd voor uiteen zettingen eindigt. Een woordvoerder van de commis sie zei, dat de situatie nu in het sta dium was gekomen waarin het voor de communistische uiteenzetters on mogelijk is hun taak te voltooien bin nen de gestelde tijd, tenzij er meer lokalen worden gebouwd waar zij een of twee hele kampen per dag kun nen toespreken. Naar door functionarissen werd medegedeeld, wensen de Poolse en Tsjechische leden van de commissie, dat de periode van uiteenzettingen wordt verlengd na 23 December, doch dat de Zwitserse en Zweedse verte- Mevrouw Greenlease is gisteren in het proces tegen de moordenaars van haar zoontje als getuige opgetreden. Het was de eerste verklaring, die zij sinds de ontvoering "in het openbaar heeft afgelegd. Haar stem was nauwelijks hoor baar. Zjj vertelde over de tragische dag, waarop een zuster van het Franse instituut „Notre Dame de Sion" bij haar was gekomen om haar te vertellen, dat Bobby door een on bekende vrouw (later bleek: Bonnie Heady) van school was afgehaald, Mevrouw Greenlease had viermaal j genwoordigers hier tegen zijn. met de moordenaar, Hall, een tele- foongesprek gevoerd. Hij had opge- j FRANS EN EN DE E.V.G. beid over het losgeld en zichzelf TT „M" genoemd, daarbij vele malen de! -^,e^ dobat over de Franse buiten verzekering gevende, dat de jongen i landse aangelegenheden is Woens- in veiligheid was. m de Franse Nationale Vergade ring voortgezet. Vrijwel beurtelings voerden vóór- en tegenstanders van het E.V.G.-verdrag het woord. Te middernacht werden de bespre kingen tot Donderdagochtend 9.30 geschorst. Een versierde scheepswerf, een in de puntjes geklede bemanning en een opgetogen bevolking begroetten gistermiddag koningin Juliana te Schie dam, waar zij op de scheepswerf Wilton-Feyenoord de nieuwe kruiser „De Ruyter" in gebruik zou stellen. Klokslag één uur in de middag betrad H.M. de werf en werd aan de valreep van de kruiser door de commandant en aan boord door de 1000-koppige bemanning ontvangen. Koningin Juliana herinnerde er aan, hoe in 1936 koningin Wilhelmina de oude „Ruyter" in gebruik had gesteld en bracht enkele feiten uit de roemrijke geschiedenis van deze kruiser in herinnering. „Voor ieder van de marine", zo sprak de koningin, „moet het een eer zijn te varen op een schip, dat de naam „De Ruyter" draagt, een naam. die een lichtend voorbeeld moet zijn voor allen, wat ook de opdracht moge zijn." Nadat de koningin de bemanning een goede vaart gewenst had, beantwoordde de commandant de koninklijke toespraak, waarna het schip onder commando van de Commandant Zee macht werd gesteld. Kort hierna verliet de koningin onder luide toe juichingen van de bemanning de nieuwe aanwinst van de Koninklijke Marine. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot! Vrijdagavond. Opgemaakt te 10| uur). WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Zwaar bewolkt met verspreidel opklaringen en in de Zuidoostc-. lijke helft van het land plaatse-' lijk nevel of mist Overwegend! droog.Matige tot zwakke wind! uit Westelijke richtingen. Weinig j verandering in temperatuur. Een Atheens gerechtshof heeft Woensdag de 70-jarige „moeder overste" van een Grieks klooster te Keratea veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf wegens verduistering van goederen en mishandeling van kloosterlingen. Het klooster wordt geleid door de secte der Kalendaris- ten, één van de Grieks-orthodoxe Kerk afgescheiden secte, welke twee jaar geleden werd verboden. Reeds eerder was deze „moeder overste" die sedert 1949 in voor arrest verblijft, veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Zij werd er van beschuldigd oudere kloosterlingen te hebben gezegd, dat zij naar de hemel zouden gaan, als zij hun bezittingen aan haar vermaakten. Daarna ver haastte zij de dood van deze mensen door hun middeleeuwse vasten en boetedoeningen op te leggen, aldus de aanklacht. Tijdens de rechtzitting werd een medisch verslag voorgelezen, volgens hetwelk 117 mannen en vrouwen als gevolg van zware arbeid, vasten en boetedoeningen waren gestorven. De politie was deze zaak op het spoor gekomen bij een onderzoek naar de verdwijning van een 18- jarig meisje, in de loop waarvan in een afgesloten kloostercel een ster vende vrouw werd gevonden. Vol gens de aanklacht bezat de moeder overste tenminste 300 huizen en boerderijen en goud en juwelen ter waarde van tienduizenden guldens. Ook Heeze heeft zijn honderd jarige. De heer A. Wijner zal op 3 December zijn eerste eeuw uitgezon gen hebben. Voor deze prestatie wachten hem toespraken, rondritten en een serenade. veroordelen Israël De Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk hebben gisteren de Veiligheidsraad verzocht Israël ten scherpste te veroordelen wegens de aanval van Israëlische troepen op het Jordaanse dorp Kibya, waar meer dan 50 doden vielen. STERKSTE ZENDER TER WERELD. Woensdag is de sterkste zender ter wereld, waarmede alle Amerikaanse vliegtuigen en schepen waar ook ter wereld bereikt kunnen worden, in bedrijf gesteld. De zender ,3ig Jim" genaamd, bevindt zich in de staat Washington. Er is zes jaar aan ge werkt. 14 Millioen dollar zjjn er aan ten koste gelegd. De zender heeft een capaciteit van 1200 kilowatt 20 Nov.: zon op 8.08 en onder 16.43; maan op 15.52 en onder 7.44 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. motregen 6 onbewolkt 2 regen 8 zwaarbew. 9 zwaar bew. 6 geheel bew. 8 mist 5 mist 3 geheel bew. 6 mist 3 vrijwel onbew. 7 licht bew. 9 nevel 2 mist 2 half bew. 3 mist 1 mist 3 nevel 2 vrijwel orabew. zwaar bew. 3 half bew. 3 Korreltje Alle gemaaktheid is ij del en be lachelijk; het is de poging van de ar moede om rijk te schijnen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1