IIlfNE'S Wederom: De Velser affaire Ten onrechte verdachte kan geen rehabilitatie krijgen Zij dronken een glas en gingen uit vissen Kippendiefstal werd oorzaak van drie valse getuigenissen Wilt U iets weten? eerste liefde WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953 DE LE1USE COURANT TWEEDE BI.AD PAGINA 2 Vrijdag voor rechter Een der zaken van dc Velser af faire zal Vrijdag door een bijzondere strafkamer van de Haarlemse recht bank behandeld worden. Terecht zullen staan hoofdagent van politie uit Velsen en een recher cheur, thans werkzaam bij de eco nomische controle in Den Haag.«Hij was in de bezettingsjaren bij de Vel- sense politie in dienst. Zij worden er van beschuldigd, dat door hun toedoen indirect vijf ver zetsstrijders, die een overval hadden gepleegd, door de S.D. zijn gearres teerd en later gefusilleerd. Het betreft hier een overval op de landbouwer Van der Zon aan de Buitenhuizerweg te Velsen op 17 Ja nuari 1945, waarbij Van der Zon werd doodgeschoten. De overval geschiedde door een losse verzetsgroep, die bestond uit 5 man. Het vijftal dat op 11 Februari 1945 in Haarlem werd gearresteerd, kwam op 7 Maart voor het vuurpe loton. 12.090 KRUIDENIERS VERDIENEN GEEN ZOUT IN DE PAP. Van de 23.000 kruideniers, die Ne derland telt, zijn er 12.000 met eer omzet van minder dan zeshonderd gulden in de week. Dit zijn bedrijven, waarin men nauwelijks of in het ge heel niet behoorlijk zijn brood kan verdienen. Dit deelde de heer H. Post, voorzitter van het dagelijks bestuur der Stichting Ondernemersopleiding in het Kruideniersbedrijf, mee tij dens de installatievergadering van de Raad van Advies der Stichting. De Stichting, die in het eerste jaar van haar bestaan 227 cursisten had, zal er bij haar opleiding rekening mee houden, dat de ontwikkeling in het kruideniersbedrijf in de richting wijst va ne en groei der grotere be drijven en een teruglopen van de kleinere. Er wordt gestreefd naar het aanstellen van eigen docenten voor de basisicursus, die twaalf maanden duurt, waarvan vier maanden prac- tisch werk. Ook het vraagstuk der zelfbedieningswinkels heeft bijzon dere aandacht, vertelde de directeur, de heer Th. Hopman. Het verkeert nog in een experimenteel stadium en daarom zal de Stichting per 15 Ja nuari van het volgend jaar een proef bedrijf inrichten. Wegenwacht KINDERVRIEND Van tijd tot tijd vinden de A. N. W. B.-Wegenwachten, die immer met waakzaam ook hun route rijden, plotseling aanlei ding om van hun gele motor te stappen om hulp te bieden in aangelegenheden, die weinig met het gemotoriseerd verkeer te maken hebben. Zo bemerkte een Wegenwacht die dienst doet op de rijksweg tussen Apeldoorn en Voorthui zen, dezer dagen twee kleuters, die op vijf kilometer afstand van Apeldoorn, badende in tranen en duidelijk zeer vermoeid, voortstrompelden over de druk ke weg. De ridder van de weg", die een kindertragedie vermoedde, zette zijn motor stil, trachtte de overvloedige waterlanders te stelpen en kreeg toen met hor ten en stoten het verhaal te ho ren. Het oudste meisje van ze ven jaar logeerde bij een tante in Apeldoorn en was wat met haar nichtje van twee gaan wan delen. Onderweg richtten zy echter telkens hun aandacht cp iets anders, en zo waren zy aan het dwalen geraakt en tenslotte op de drukke rijksweg beland, waar zy precies de verkeerde richting hadden gekozen. Nu de „pechbestriider" erbij was ge komen, was het leed gauw gele den. Hy bracht de kinderen naar een nabij tankstation en al keu velend met zijn gezelschapje, kreeg hij zowaar de naam van hun straat te horen. Politieman nen hebben daarop de peuters thuis afgeleverd, waar men be grijpelijkerwijs reeds in ngrote onrust verkeerde. De twee Velsense politiemannen zouden de namen van de slachtoffers aan de Duitsers hebben opgegeven, volgens hun verklaring in opdracht van hun illegale chefs, die dit echter ontkennen. De twee verdachten worden ver dedigd door mr. A. Schenkveld uit Alkmaar. Er zijn tien getuigen gedagvaard van wie een a décharge. Mysterie te Hengelo Kolendampvergiftiging in plaats van misdaad De plotselinge dood, die de direc teur van een klein Hengeloos be drijfje de vorige week trof, blijkt niet door misdrijf, maar door ongeval ver oorzaakt te zijn. Aanvankelijk meende de politie, dat de directeur, die in de kelder van zijn fabriekje, gelegen in een doodlopend straatje, dood werd aan getroffen, vermoord zou zijn. Thans heeft sectie echter uitgewezen, dat de man gedood is door kolendamp vergiftiging. Sanering in bakkerij Het aantabakkerijen in ons land zal worden beperkt. Minister Mans- holt heeft n.l. goedgekeurd een ver ordening van het Bedrijfschap voor Granen, waarbij het bakkersbedrijf zal worden gesaneerd. Bij de veroedening, die door over leg met het bakkersbedrijf tot stand is gekomen, wordt een heffing gelegd op dit bedrijf, waardoor de bakkers over elke honderd kilogram tarwe bloem en meel, die zij verwerken, zes cent moeten betalen. Dit geld komt ten goede aan het saneringsfonds van en voor het bak kerij bedrijf. Het dient tévens voor het vormen van een soort werkkapi taal voor de Nederlandse Bakkerij - stichting. Over de beperking, die zal plaats hebben, zijn de bakkers reeds ingelicht. HOLLAND NAUTIC. De Haarlemse rechtbank heeft voorlopige surséance van betaling verleend aan de N.V. Holland Nautic. De aanvraag werd namens de N.V. ingediend door mr. H. J. Pot. Er waren niet minder dan 16 fail lissementsaanvragen ingediend. Request aan Parlement Enkele jaren geleden deed zich in de Nederlandse rechtspraak het on verkwikkelijke feit voor, dat de voorzitter van twee militaire vereni gingen, de heer P. de Boer uit Drachten, door de toenmalige officier van justitie aan de rechtbank te Leeuwarden werd gearresteerd, ver dacht van verduistering, terwijl tij dens diens detentie zijn echtgenote door dezelfde officier van justitie, mr. F. Hollander, werd gearresteerd, verdacht van inbraak. Beide gevallen bleken naderhand op vergissingen te berusten en an deren werden als de daders aange wezen en veroordeeld. De heer P. de Boer heeft toen van mr. Hollander een passende rehabili tatie geëist voor zijn echtgenote, doch de officier achtte hier blijkbaar geen termen voor aanwezig. Ondertussen hield mr. Hollander een peresconfe- rentie, waarin hij naar de heer De Boer vermoedt verdachtma kingen tegen hem heeft gelanceerd. De heer De Boer klaagde de officier hiervoor aan en momenteel is hier over een civiele procedure gaande. Deze zaak staat echter aldus de heer De Boer geheel los van het rehabilitatie-verzoek voor zijn echt genote, doch de minister van justitie blijkt dit niet zo te zien, want toen de heer De Boer zich tot hem wend de om rehabilitatie voor zijn vrouw, zeide de bewindsman niet te kun nen ingrijpen, zolang de civiele pro cedure gaande was. mer een request te zenden, waarin hij zijn zaak uiteenzet en zijn ver zoek om rehabilitatie van zijn echt genote nader toelicht en waarin hij tevens de leden van de Tweede Ka- Komt de atoomcentrale in Noorwegen of Nederland Dr. Gunnar Randers, directeur van het gemeenschappelijke Nederlands- Noorse atoom-instituut, heeft Maan dagavond meegedeeld, dat de vol gende stap bij de Nóors-Nederlandse samenwerking op atoomgebied de bouw van een door atoomkracht ge dreven electrische centrale van 5000 kilowatt zal zijn. Hij zei, dat het nog niet zeker is of de centrale in Noorwegen of Ne derland zal komen te staan. Het plan moet door beide regerin gen worden goedgekeurd, aldus Randers. VERMISTE STRAALJAGER NOG NIET GEVONDEN De luchtmachtvoorlichtingsdienst deelt ons mee, dat gisteren de op sporingswerkzaamheden naar de ver miste „Thunderjet" straaljager on verminderd zijn voortgezet. Deze zijn vooral geconcentreerd op de plaats waar visser Mol uit Volendam de waterzuil heeft zien oprijzen. Twee sleepboten van de koninklijke mari ne, twee patrouillevaartuigen en twee vletten van de waterpolitie hebben Maandag en gisteren over een brede strook „geveegd", doch tot gisteravond zonder resultaat. GOEDERENTREIN EVEN BUITEN C.S. AMSTERDAM ONTSPOORD. Een goederentrein, die onderweg was van Den Helder naar het ran geeremplacement in de Watergraafs meer in Amsterdam Oost is gister avond omstreeks kwart over zeven gedeeltelijk ontspoord op een wissel kort na het verlaten van het centraal station. Een twee-assige wagen en een met één as ontspoorden en een mer zijn vermoeden kenbaar maakt, derde kantelde. Het gevolg was, dat dat de minister van justitie met twee een aantal reizigerstreinen in Ooste- maten meet, door te weigeren in te J lijke richting enige vertraging van grijpen en tevens de betrokken of- gemiddeld tien minuten ondervonden, ficier tot tweemaal toe te bevorde- In de loop van de avond werden de ren. 1 wagens weer op de rails gezet. Vierde meineed voorkomen Drie meineden en een uitlokking tot meineed telde een in Arnhem be handelde rechtszaak inzake een kip pendiefstal in Doetinchem reeds en er zou misschien nog een vierde meineed bijgekomen zijn indien een der getuigen, een 47-jarige vrouw, niet op het allerlaatste moment haar valse verklaring ingetrokken had. Zij was al reeds in verzekerde be waring gesteld, toen de rechtbank haar nog een kans wilde geven. De 60-jarige verdachte, in wiens voor deel zij getuigde, verklaarde toen van haar getuigenis af te zien. Drie maanden gevangenisstraf e vier knapen, die op de 13e Juli jl. een borrel dronken op de ge zondheid van één hunner, die jarig was, en die vervolgens gingen peu ren zonder vergunning, zullen zich deze dag nog lang herinneren. Voor de kantonrechter in Alphen aan den Rijn gedaagd, ontkenden enkele ver dachten namelijk hardnekkig, ook toen zij onder ede werden gehoord als getuige in de zaak van hun me deverdachten. De verklaringen van twee verdachten werden schriftelijk opgenomen en thans hadden deze zich te verantwoorden .voor de Haagse Politierechter, mr. van Eek. Aan een 25-jarige tuinder uit Roelofarendsveen was tenlaste gelegd dat hij-, in strijd met de waarheid had beweerd in de zaak tegen een tuinder, (wiens zaak afgehan deld was), dat hij in de bewuste nacht de verd. niet had zien peu ren. Dit had hij wel bij de politie verklaard, maar dit zou zijn geweest nadat de politie hem half dood zou hebben geranseld. De aaltjes had hij niet in de boot gezien en hij ver onderstelde dat de politie ze er mis schien in had gedaan. Een 29-jarige tuinder moest zich voor twee meineden verantwoorden, van sortgelijke aard. Eerstgenoem de bekande thans. Men had van te voren afgesproken niet te beken nen, zo zei hij, maar hij had niet verwacht dat hij .onder ede zou ko men. De Politierechter hield hem voor, dat de kantonrechter hem toch uit drukkelijk op het gewicht van de eed had gewezen en hem gelegen heid had gegeven op zijn verklaring terug te komen. De officier van justitie vond het wonderlijk, dat men in zaken van zulk een geringe importantie ,-.-,-1-, De gehele affaire begon met een Ondertussen werd mr. Hollander j feestje te Doetinchem ter gelegen- door de minister reeds tweemaal be vorderd in functie, hetgeen voor de reer De Boer aanleiding is gewor den aan de leden van de Tweede Ka- De dochter en een kenner des huizes Belangrijke juwelenroof Een inbreker heeft, in de nacht van Maandag op Dinsdag, uit een woning aan de Bredaseweg te Til burg voor enkele duizenden guldens aan juwelen gestolen. Een bedrag aan geld werd eveneens ontvreemd. De dochter des huizes, die alleen thuis was, heeft wel enig gestommel gehoord, maar dat hoorde ze wel eens meer, zodat zij het maar blauw- blauw liet. De inbreker blijkt een kenner des huizes geweest te zijn, want nadat hij een ruitje had ingedrukt liep hij onmiddellijk door naar de plaats, waar de juwelen voor het grijpen lagen. DE 50.000 ERUIT In de 521e Staatsloterij, vierde klasse, derde lijst is vanochtend de prijs van 50.000 gevallen op lot nummer 16666. heid van de geboorte van een nieu we wereldburgeres. Na afloop van dit feestje, op 23 December 1950, wa ren er in de- daaropvolgende nacht kippen gestolen. Bij deze diefstal was de gisteren ter zitting versche nen 60-jarige verdachte betrokken. In 1951 was hij hiervoor tot acht maanden veroordeeld. Aanvankelijk had hij echter ontkend op grond van een alibi, dat door de vrouwelijke getuige en een kennis uit Doetin chem was gesteund. Dpor de positieve verklaringen van andere getuigen kwam het alibi, dat berustte op de bewering dat het feestje, waarbij verdachte tegen woordig was geweest, later was af gelopen dan het tijdstip van de dief stal, te vervallen. De vrouw en de kennis waren wegens meineed ver volgd. De verdachte, die voor het gerechtshof als getuige a décharge was opgetreden, zag zich daarna ook van .meineed beschuldigd met het ge volg dat hij zich gisteren moest ver antwoorden. Het onderzoek beperkte zich in hoofdzaak tot de vraag tot hoe laat het feest had geduurd, want ver dachte bleef bij zijn verklaring, dat het pas om vier uur 's nachts was afgelopen. Verschillende getuigen a charge hielden daarentegen vol, dat het maar tot half een had geduurd. Tijdens het getuigenverhoor speel den zich in de rechtzaal heftige to nelen af. Beschuldigingen en scheld woorden werden afgewisseld door verdachte en de getuigen naar el- kaars hoofd geslingerd. Nadat de verdachte van een nieu we verklaring van de vrouwelijke getuige had afgezien, evenals van de verklaringen van de andere getuigen a décharge, heeft de officier van jus titie, na een kort requisitoir drie Traanden gevangenisstraf geëist, daar bij rekening houdende met het feit, dat verdachte reeds voor de kippen diefstal geboet heeft. De raadsman refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank. Uitspraak over veertien dagen. MODESHOW VOOR DE WERKENDE VROUW. In het Carltonhotel te Amsterdam is gisteravond een modeshow gehou den door en voor werkende vrouwen. Vijftien leden van de Nederlandse Unie Vrouwelijke Bedrijfshoofden uit Amsterdam, 's Gravenhage, Utrecht en 's Hertogenbosch lieten deze avond hun creaties tonen door een vijftal mannequins. Niet alleen hout-coutu- re, bont en confectie was te zien, maar ook lederwerk, sieraden en an dere acces soires. Het getoonde was geheel afgestemd op de eisen, die de vrouw, werkzaam in bedrijf en be roep, aan haar kleding stelt. De echt genote van burgemeester d'Ailly was een der vele bezoeksters van de show. NEDERLANDS RUNDVEE STAMBOEK. Minister Mansholt heeft gisteren het nieuwe gebouw van het Neder landse Rundvee Stamboek geopend. Hij zei dat deze organisatie, van gro te betekenis van onze huishouding, thans een behuizing heeft gekregen, die in overeenstemming is met de be langrijkheid van haar positie. Van dat belang spreekt onder andere de stijging van de gemiddelde opbrengst aan melk per koe van de Nederland se veestapel. Dit bedroeg in 1910 2530 kilogram met ongeveer 3.10 pro cent vet. In 1952 was de gemiddelde productie gestegen tot 4775 kilogram melk met 3.65 procent vet. Voor de koeien in het stamboek opgenomen bedroegen deze cijfers 4307 en 3.73. -voor het peuren waren boetes opge legd, om. van ƒ25,en van ƒ27.50 overging tot het plegen van meineden, wetende wat de gevolgen kunnen zijn. Helaas komen dergelijke meineden nog vrij vaak voor. De officier van justitie besloot zijn requisitoir met tegen ieder van de verdachten zes maanden gevangenisstraf te eisen. De Politierechter veroordeelde de bekennende tot twee maanden gevan genisstraf en de ander tot drie maan den. Olifanten met rubberoren In Wimbledon zullen binnen kort 16 olifanten met flapperen de valse oren voor de film „Duel in the Jungle" een paniek on der de dikhuiden nabootsen. De film is gemaakt in Afrika, en daar is een echte paniek on der olifanten in opgenomen. Toen de film van deze scène was ontwikkeld, bleek zij echter on bevredigend te zijn. Inmiddels was de filmmaat schappij naar Londen terugge keerd, en men besloot de scène hier opnieuw op te nemen. Het was niet moeilijk, olifanten te vinden. Een circus had een goed geoefende troep van 16 stuks, zij het ook Indische olifanten, die kleinere oren hebben dan hun Afrikaanse soortgenoten. Maar een toneelcostumier maakte 16 paar rubberoren. „We hebben ze al geprobeerd", zei een man van het circus, „en de olifanten schijnen er niets tegen te hebben". Vraag: Inzake het aanvragen van octrooi voor onvermogenden. Antwoord: Een aanvrage om octrooi dient gericht te worden tot de Oc- trooiraad (W. Witsenplein 6, Den Haag). Deze neemt die aanvraag niet eerder in behandeling alvorens een bedrag van 50 is gestort bij het Bureau voor de Industriële Eigen dom (zelfde adres). Het is onbekend of daarvan vrijstelling kan worden verleend. U zoudt eens kunnen infor meren bij het genoemde bureau v. d. Indr. Eigendom. WAARSCHUWING TEGEN WELDOENERS De commissaris van politie, chef der centrale recherche te Rotterdam maakt bekend: De exploitanten van de stichting ,,Hulp in nood" waarte gen in Ma2rt en April van dit jaar in de dagbladpers van politiewege reeds werd gewaarschuwd, ontplooien de laatste weken in Rotterdam en elders hernieuwde activiteit. Op nieuw lopen enige mannen en vrou wen, de laatsten meestal in ver- pleegsterscostuum, te colporteren met een blaadje, waarvan het hoofd gevraagd of een kwitantie aangebo- luidt: Vereniging „Hulp in nood" den» is men dan nwettelijk verplicht orgaan ten bate van gratis gezins-1 ie betalen? zorg en kinderzorg voor alle gezind-1 Antwoord: Natuurlijk is men ver ten. Het blaadje heeft een evang<?,:- plicht een schuld te betalen, tenzy serende strekking. De prijs daa? de schuldvordering verjaard is. Mo- is niet aangegeven. Er wordt g. gelijk is dat hier het geval, speeld op het aanstaande Sint N._o- - Vraag: Ik trek van de Ziektewet. Heb ik nu recht op 80 of 100 Antwoord: De Ziektewet garan deert slechts 80 Of u bovendien nog recht hebt op aauvulling tot 100 welke aanvulling uw patroon dan zou moeten verschaffen, hanngt af van de vraag of en zo ja onder welk collectief contract u valt. laasfeest en het Kerstfeest, waarop men dan bijeenkomsten wil organi seren voor kinderen en volwassenen. De colporteurs(trices) vertonen des- verlangd een soort legitimatiebewijs, dat uiteraard generlei officieel ka rakter draagt. Het publiek wordt in overweging gegeven om alvorens aan deze colporteurs giften te schen ken, zich voor inlichtingen te wen den tot de politie. Ji&ite GOLF De 18-jarige mej. K., uit Leeu warden, die sinds Vrijdag werd ver mist, is terecht. Zy bevond zich in Steenbergen (N.-B.), waar zij deze zomer logeerde. In Leeuwarden maakt men^zich ongerust over het lot van de schrij ver Reinder Brolsma. Vrijdag verliet hij zijn woning en sindsdien heeft men niets meer van hem vernomen. - "Tijdens de slaap is het negen maanden oud zoontje van de familie P. te Doesburg, in zijn kussen ge stikt. Op een onbewaakte overweg in Waarland (N.H.) is de 43-jarige tuinder V. uit Harenkarspel door een trein gegrepen en gedood. Uit de Prov. Vaart te Delft is gisteren het lijk van de zestigjarige J. opgevist. De man werd reeds enige weken vermist. Vraag: Wat mag men op reis naar Duitsland vrij meenemen aan sigaren enz.? Antwoord: Men mag naar Duits land een bepaalde hoeveelheid aan geschenkzendingen meenemen of voor eigen gebruik. Deze geschenk zendingen mogen van de hierna te noemen artikelen niet meer bevatten dan de daarachter vermelde hoeveel heid en van andere levens- en genot middelen niet meer dan 5 kg van de zelfde soort: a. boter 1000 gr.; b. room 2000 gr.; c, koffie 1000 gr.; d. ciga- retten 300 stuks; c. sigaren 75 stuks; f. tabak 300 gr. Dit wil evenwel nog niet zeggen, dat men met deze hoeveelheden ar tikelen ook vrij de Duitse douane pas seert. Want volgens inlichtingen bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Duitsland te Den Haag mag in Duitsland vrij van invoerrech ten worden ingevoerd: 250 gr. koffie; 50 gr. thee; 200 sigaretten of 25 si garen of 250 gr. kerftabak en 5 kauw- stangen; 50 gr. snuiftabak en 1 boekje van 50 stuks cigaretten-papier. Van overige artikelen mag een groter hoeveelheid vrij van invoer rechten worden ingevoerd. 29) De wijzer van de klok stond niet stil. Mariene stond op. Ze moest nog diverse boodschappen doen. Maar eerst wilde zij zich verkleden. Zij droeg voor haar werk speciale kle ren was altijd blij, als zy deze kon uitdoen. Al was er ook niemand die er plezier in had, als zij een aardige japon of een fleurige blouse droeg, toch schonk zij voldoende aandacht aan haar uiterlijk. Peinzend stond zij voor de spiegel. Zij was er nooit bijzonder trots op geweest, dat haar haar van een mooie kleur blond, haar gezicht regelma tig, haar teint rosig en haar figuur goedgevormd was. Terwijl Mariene zo in gedachten verdiept was en zich overgaf aan wijsgerige bespiegelingen, deed een gerucht buiten de deur haar snel een eind maken aan haar toilet. In een minuut was zij klaar. Duidelijk ver nam zij nu op de waranda de voet stappen van een mens, en nu ging er iemand op de bank zitten, die er stond! Mariene keek door een kier van de deur. Wat was dat. Zij kon slechts de vloer zien, daar stonden een paar herenschoenen en er over heen hing een broek met een keurige vouw. Kort besloten opende Mariene de deur, en in hetzelfde ogenblik keek zij in een paar ogen, die vol verwachting en vreugde op haar ge richt waren. „Mariene, lieve Mariene!" De man sprong op en strekte zijn beide han den naar haar uit. „Niels, o, maar dat is een verras sing!" Ook voor haar was het een vreugde, de kameraad uit haar ge lukkige kindertijd terug te zien. Hij was altijd als een broer voor haar geweest. „Ga mee naar binnen; goed dat de kamer warm is." Op zijn verbaasde blik verklaarde zij hem de situatie, dat het huis vóór verhuurd was en zy daarom hier woonde. „Leni," zei hij bezorgd, „maar dat gaat toch niet. In de winter de kou en nattigheid." „Heeft me niets gehinderd, ik ben nog nooit ziek geweest. Maar eer lijk gezegd, ben ik echt blij, dat het voorjaar er weer is. Nu, laat je eens bekijken, Niels, je bent erg veran derd, in je voordeel moet ik er bij voegen. Veel mannelijker, zelfbe wuster, krachtiger zie je er Uit." „En jij, Leni, van jou kan ik al leen zeggen, dat je niet veranderd bent. Je bent nog altijd het kleine, aardige, blonde kind van vroeger." „O, Niels zo ken ik je helemaal niet van deze kant." „Ja, zoals je al zei, ik ben nu een maal in vele opzichten veranderd! Maar luister nu. Ik heb niet veel tijd, ben pas een uur geleden met de trein hier aangekomen en geef van avond een concert. Hier is een kaart voor je, maak je mooi, pardon, dat hoef jij niet te doen, je bent het al. Na het concert verwacht ik je in mijn kleedkamer; dan gaan we sa men eten en vertellen elkander, wat er in de laatste jaren allemaal ge beurd is. Overigens, ik ben op het ogenblik op tourné door Europa." „O, Niels wat een prachtig resul taat. Ik wens je van harte geluk!" Mariene schudde hem krachtig de hand, terwijl er in haar vochtige ogen oprechte vreugde te lezen stond. „Ik dank je, lieve Leni", zei de man ernstig en bracht haar hand naar zijn lippen. „Ik geloof, dat ik nu mijn doel bereikt heb, maar er liggen jaren van ontbering, moeite en werk achter me." „Niels, ik ben al erg nieuwsgierig naar vanavond, maar waarom," zij stokte plotseling „waarom heb je nooit eerder geschreven, dat je zo beroemd, bent geworden?" „Ik wilde je verrassen, klein meis je." Mariene stond bij de deur en keek de vertrekkende na. Hoe had hij dat ook weer gezegd, terwijl zijn spre kende, smalle handen de hare streelden: kom beslist en op tijd, het betekent zoveel voor me, je dicht bij me in de zaal te weten. Wanneer dat altijd zo mocht zijn, Mariene. Zijn ogen hadden vragend en tegelijk smekend in de hare gekeken. Nu stond zij aan de deur, ook nog, nadat Niels uit het gezicht verdwenen was. en dacht min of meer verward over het voorval na. Het hart van haar jeugdvriend scheen vrij te zijn, hy was zo lief; hij mocht haar altijd graag, al sinds hun kinderjaren. Lie ve, domme, oude Niels, dacht zij har telijk, ik mag je graag, je bent een lichtpunt, een mooi, blij uur, het doet goed, je zorgzame handen te voelen, maar meer, meer zal er wel nooit kunnen zijn. Deze drang, dit getrok ken worden, zoals destijds, bij mijn eerste liefde, neen, dat is het niet en zal het ook nooit worden. Zij ging de kamer in, opende de kast en nam haar jurk van pauw blauwe crêpe satin eruit, die zij heel lang niet gedragen had. Zy peinsde verder. Moest het dan een zo over weldigend gevoel zijn, heette het niet, dat een kalme, vriendschappe lijke genegenheid veel eerder een waarborg voor een blijvend, tevre den gelukkig leven was, dan die stormachtige, alles verterende gevoe lens. Mariene betrad als een der eerste concertzaal. Zij herinnerde zich de uren, die zij als kind met Niels had doorgebracht, het feest, dat hen ver enigde, toen hij zijn eerste viool kreeg. Wat een stralende uitdrukking lag er destijds over zijn bleke jon gensgezicht; de donkere lokken van zijn voorhoofd strijkend, had hij lachend gezegd. „Nu weet je, een Guarnei, zo'n viool, als de grote meester Paganini had, is het nog wel niet, maar tochen zijn handen hadden liefkozend alsof 't een levend wezen was, het instrument omvat. Toen had hij zijn stok genomen, ge speeld.... Legde de dubbelgrepen van de Italiaanse meester uit, het beroem de spel op de G-snaar, zijn pizzicati, en deponeerde met een plotselinge, maar behoedzame beweging de viool op de tafel. Spijt, bijna smart in zijn blik. De viool was niet veel waard, hij kon er niet alles uithalen, wat hij in tonen wilde zeggen. Levendig stonden deze uren weer voor Mariene.... Tot gedempt spreken om haar heen haar gedachten naar het heden terugbracht. De zaal was volgelopen, geen plaats scheen onbe zet. Het publiek keek vol verwach ting. De ruimte werd donker. Op het podium trad de grote, slanke vioolvirtuoos, groette met lachende ogen en dankte met een buiging voor het stormachig applaus, dat hem wel kom heette. Mariene wierp nogmaals een blik op het programma. Beetho ven-concert voor viool en orkest in d-dur op. 61, daarna volgden Sonaten van Bach, Érahms. Op dit ogenblik zette het orkest in: ernstige, de aan dacht eisende muziek weerklonk door de hoge. grote ruimte Mariene blikte omhoog naar haar jeugdvriend. De blik van zijn don kere ogen scheen naar binnen ge richt, zijn sprekende, slanke hand voerde de stok met ongewone, tech nische virtuositeit; het hele spel was van een bezieling, die in de harten der toehoorders drong. Na de pauze volgde Mozart, Schu mann, tere melodieën van Schubert, Tsjaikowsky's „Lied zonder woor den" en tenslotte een romance van Paganini. Toen bracht de kunstenaar, soms alleen met pianobegeleiding, zijn eigen werk. Eigenaardige klank fantasieën, die hij wonderlijk leven dig wist te maken. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6