Tweede Kamer nam motie-De Graaf aan De woningnood neemt gestadig af hoest Blindenwezen krijgt maatschappelijk bureau Een algemene rechtsstatus voor 5 millioen invalide veteranen? Verstopping ZONDER GELUK WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953 Uh UilUSb COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 DE INDISCHE NEDERLANDERS In de Tweede Kamer was aan de orde de behandeling van de moties van de heren Lemaire (K.N.P.) en De Graaf (K.V.P.) inzake de Indische Nederlanders in Indonesië. De heer LEMAIRE zegt, niet te vrezen voor een massale uittocht der Indische Nederlanders uit Indonesië. De heer STUFKENS (P.v.d.A.) zegt, dat hem getroffen heeft dat in het debat over dit punt met geen woord over de financiën is gesproken. Regering en Kamer stellen dus beide het belang van betrokkenen in de eer ste plaats. De heer SCHOUTEN (A.R.) zegt, dat, als er een keuze gedaan moet worden, hij de motie-Lemaire ver kiezen zal. De heer OUD (V.V.D.) zegt, dat het standpunt van zijn fractie in. het al- gemeen overeenstemt met dat van de vorige spreker. De betrokkenen die nen de vrijheid te hebben om zelf te kiezen. De heer VAN DE WETERING (C.H.) zegt het standpunt van de heer De Graaf autoritair te achten. Hij meent, dat de motie-Lemaire beter niet in stemming kan worden ge bracht, omdat zij een onzuivere uit spraak zou geven. Dat zou de positie van de Indische Nederlanders moei lijker maken. De heer VAN RIJCKEVORSEL (K. V.P.) zegt het standpunt te verdedi gen van enkele fractiegenoten, die zich niet kunnen vinden bij het standpunt van de heer De Graaf, dat ook het regeringsstandpunt is. Spre ker staat het meest achter het stand punt van de heer Schouten. De heer DE GRAAF (K.VP.) zegt dat door de wijziging de motie-Le maire voor hem nog niet aanvaard baar is geworden. Als de regering meent dat het verschaffen van mid delen voor overtocht indruist tegen de belangen van de betrokkenen, dan dient de regering deze middelen niet te verschaffen. De heer De Graaf meent, dat zijn motie van opbouwen de aard is. De heer GORTZAK (C.P.N.) zou het gelukkig achten als de Indische Nederlanders konden inzien dat hun taak in Indonesië ligt. MINISTER ANTWOORDT. De minister van Maatschappelijk Werk, de heer VAN THIEL, zegt, dankbaar te zijn voor het nader be raad, dat over deze kwestie kan wor den gevoerd. Is het nodig dat de re gering deze mensen tegen zichzelf be schermt? De minister heeft de Kamer inder tijd in het ongewisse willen laten over het standpunt van. de regering inzake de motie-Lemaire. Als de organen in Indonesië, die reeds in een vergevorderd stadium verkeren, eenmaal zullen zijn opge zet, dan zal dat niet zijn in de geest van de motie-Lemaire. De minister zegt met de heer Stuf- kens, dat inderdaad de financiën geen rol spelen, alleen het belang van be trokkenen, dat volgens spreker in In donesië ligt. Het is geen beknotting Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Idem. v7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. NCVR: 10.00 Gram. 10.03 Ge wijde muz. 10.30 Morgenwijding. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.3012.33 Land- en tuinbouw meded. 12.3312.40 Voor het platteland. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Kamermuz. 14.25 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.25 Tenör en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Voordracht. 18.00 Gram. 18.35 „Raadhuis-praat". 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19 10 Brievenfoeantw. voor de jeugd. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.00 Amus, muz. 21.30 Luister wedstrijd. 22.00 Gram. 22.10 „Ik denk er zo over... en U?" 22.20 Orgelcon cert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15- 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 AVRO. 7.50—8.00 VPRO. AVRO: 7.0Q Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor zang. 9 30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevar. muz. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus muz. 14.00 „Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!", hoorspel.: 14.35 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zie ken. 15.45 Gram. 16.00 Tussen vier en vijf. 18.45 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitzending: Prof. V. J. Koningsberger: „West Europa en de Tropen". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Repor tage of gram. 18.30 Gram. 18.45 „Bill Sheriff en zijn Prairie-duivels", hoor spel. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Lichte muz. 19.35 „Apartheidspoli tiek", caus. 1945 Hammondorgel. 20.00 Nieuws. 20.05 Don Kozakkenkoor. 120 Concertgebouworkest en solist. 21.5021.45 Chansons). 22.30 Sport- iict. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. van recht, want iedereen is vrij om naar Nederland te komen. Het moet echter niet zo zijn, dat men zegt: kom maar naar Neder land, het geld ligt voor je klaar, zo als de heer Lemaire wil. Wel dient er een apparaat "te komen, om deze mensen met grote spoed te helpen, daar is ook spreker van overtuigd. Over de wijziging van de motie- Lemaire zegt spreker, dat het geen wezenlijke verandering vormt. Spr. blijft van mening, dat betrok kenen wel de vrijheid dienen te heb ben om daar te blijven of naar hier te komen, maar niet de vrijheid om te beslissen of zij met de steun van de regering naar Nederland zullen komen. Bij handhaving van de motie-De Graaf zal de regerihg geen bezwaar maken, als zij wordt aangenomen, al acht de regering haar niet noodzake lijk. De motie-Lemaire wordt met 26 te gen 48 stemmen verworpen. Voor stemmen de comm., V.V.D., K. N.P., Staatk. Ger., A.R., van de ka tholieken de heren Visch en Van Rijckevorsel. De motie-De Graaf wordt met 48 tegen 26 stemmen aangenomen. Tegen stemmen de comm., V.V.D., Kat. Nat., Staatk. ^er., A.R., van de katholieken de heren Visch en Van Rijckevorsel en van de C.H. de heren Schmall en Van de Wetering. Aan de orde is dc voortzetting van de algemene beraadslagingen van de begroting voor wederopbouw en volkshuisvesting. De heer LEMAIRE (K.N.P.) be toogt, dat het nodig zal zijn, het ap paraat in overeenstemming te hou den met de omstandigheden. Het de partement dient niet topzwaar te zijn. Het is te voorzien, dat tal van ar beidscontractanten mettertijd zullen moeten afvloeien. Dienen daarvoor geen bijzondere maatregelen te wor den genomen? Zij .hebben recht op speciale voorzieningen, bijvoorbeeld voorrang voor tewerkstelling op an dere departementen. De heer RITMEESTER (V.V.D.) vraagt de minister ten aanzien van de woningbouw niet al te ver te wil len vooruitzien. Kan het bouwbedrijf inderdaad 65.000 woningen per jaar bouwen? Spr. meent, dat we te kleine woningen bouwen. De te bouwen wo- ningen moeten immers bepalend zyn voor de komende eeuw? Deze te klei ne woningen worden bovendien te zwaar bezet. De heer GORTZAK (C.P.N.) be toogt, dat de woningnood nog te groot is, om nu al tevreden te zijn met het bouwprogramma. AVONDVERGADERING. In de avondvergadering van de Tweede Kamer is aan de orde de voortzetting van de algemene be raadslagingen over de Begroting van Overzeese Rijksdelen. De heer GORTZAK (C.P.N.) acht het onjuist, dat de regering höar standpunt, om over de West niet meer te rapporteren aan de UNO wil handhaven. De heer ZANDT (S.G.P.) wenst de regering kracht en moed toe in haar strijd om Nieuw-Guinea te behou den en hoopt dat de regering voet bij stuk zal houden tegenover het in ternationalisme, dat de hand, evenals indertijd naar Indonesië, nu ook naar Nieuw-Guinea uitstrekt. De begroting van Overzeese Rijks delen wordt zonder hoofdelijke stem ming aanvaard, met aantekening, dat de heer Gortzak geacht wordt te heb ben tegengestemd. De vergadering wordt om 23 uur gesloten. Is dit ook Uw opinie? Dit dacht Nederland In de afgelopen maand heeft het Nederlands Instituut voor de Publie ke Opinie weer eens de vraag ge steld: „Ondervindt u persoonlijk moei lijkheden door het gebrek aan wo ningen of niet? Dit zijn de resultaten: Ja 19%. Neen 80%. Geen antwoord 1%. Samen 100%. 19% van het Nederlandse publiek ondervindt op dit ogenblik dus moei lijkheden door het gebrek aan wo ningen. Als wij dit cijfer vergelijken met de antwoorden uit vorige opinie peilingen, waarin dezelfde vraag werd gesteld, krijgen we het volgen de beeld: persoonlijk woningmoei lijkheden heeft: 33% in Augustus 1946; 36% in April 1947; 31% in Augustus 1948; 25% in Juni 1950; 24% in Augustus 1951. 20% in September 1951; 22% in Januari 1953; 19% in September 1953. Uit deze tabel volgt dat men per soonlijk staeds minder moeilijkhe den van de woningnood ondervindt. Tevens stelde het NIPO de vraag: „Wat vindt u, wordt de woningnood erger of minder erg?" Dit zijn de resultaten: erger 13%; minder erg 53%; het zelfde 29%. geen oordeel 5%. Samen 100%. Iets meer dan de helft is dus van oordeel, dat de woningnood minder erg wordt, terwijl 13% vindt dat de woningnood erger wordt. Als wij dit cijfer vergelijken met die van Maart ROTTERDAMSE JOURNALISTEN VRIJGESPROKEN De arrondissementsrechtbank te Rotterdam heeft gisteren de 21- jarige leer ling-journalist L. J. Elfe- rich en de 44-jarige chef-redacteur, L. W. Schmidt, beiden verbonden aan het te Rotterdam verschijnend blad, Het Rotterdams Parool, vrijge sproken. Veertien dagen geleden stonden zij terecht omdat in hun krant in Ja nuari j.l. een artikel had gestaan over de bouw van een bunker voor het corps luchtwachtdienst. Met dit artikel waren militaire geheimen prijsgegeven, aldus de tenlastelegging De leerling-journalist had het ar tikel geschreven, doch de chef-redac teur werd eveneens beschuldigd, dat hij zich niet vergewist had of volle dige publicatie veroorloofd was. De eis tegen de leerling was eert gevangenisstraf van een maand voorwaardelijk, tegen de chef-re dacteur veertien dagen gevangenis straf. Ten aanzien van de jongste verwierp de rechtbank het gedans beroep op nietig verklaring van de dagvaarding. Ten aanzien van een punt van de dagvaarding die een overtreding inhoudt, achtte de recht bank zich onbevoegd, hiervan ken nis te nemen. De rechtbank achtte de ten laste gelegde feiten niet be wezen, zodat zij tot vrijspraak kwam. Ook ten aanzien van de chef-redac teur werden de feiten niet bewezen geacht, zodat ook hier vrijspraak volgde. 1952 (29%) en Augustus 1951 (36%), is de conclusie ook uit deze gegevens gewettigd, dat het woning tekort terugloopt. Dit zijn de cijfers En wanneer we nu naast dit opinie onderzoek de laatste cijfers zetten die bekend werden over bouwactivitei ten, dan blijkt de opinie van het Ne derlandse volk een vrij reëel beeld te geven van de werkelijkheid. In Juli 1953 werden werken goed gekeurd voor een totaalbedrag van ƒ113,2 min. Hiervan had ƒ48,2 min. betrekking op de nieuw-, herbouw en uitbreiding van woningen. In de maand Juni 1953 werden voor een totale som van 116,2 min. goedkeu ringen verleend. In Juli 1953 kwamen 5585 wonin gen gereed. In dezelfde maand van de jaren 1945 tot en met 1952 wer- denresp. 36, 97, 997, 3083, 3256, 3707, 4807 en 4995 woningen voltooid. Se dert de bevrijding zijn in totaal 279.604 nieuwe woningen opgeleverd, waarvan in de eerste zeven maanden van 1953 28.630. Het aantal woningen in uitvoering op het einde van Juli 1953 bedroeg 66.086 stuks, tegen 64.914 eind Juni 1953 en 50. 469 eind J'üi 1952. Begonnen werd in Juli 1953 met de bouw van 753 woningen. Tegen 6094 in Juli 1952. In de eerste zeven maanden van 1953 werd begonnen aan 43.740 woningen, 671 woningen meer dan in dezelfde periode van het vorige jaar. auH>e Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende Mist maakte slachtoffers 2 Gewonden bij Uithoorn Op de Zijdelweg te Amstelveen is Maandagavond omstreeks acht uur een uit de richting Uithoorn komen de volkswagen door een verkeershek gereden, over de kop geslagen en in het weiland terechtgekomen. De in zittenden, een echtpaar uit Uithoorn, werden hierbij vrijernstig gewond. De man liep een zware hersenschud ding en een paar gebroken ribben op en de vrouw werd door de glasscher ven aan het hoofd verwond. Beide slachtoffers zijn per ziekenauto naar hun woning in Uithoorn overge bracht. De chauffeur moet door de zware mist misleid zyn, want in plaats van een bocht te maken reed hij rechtuit en ramde het verkeers hek. Spoorbomen niet gesloten Overwegwachter moet de schade betalen Een spoorwegman, die tot taak heeft de bomen bij de overweg aan de Bandijk te Twello te sluiten, moest zich gisteren voor de Zutfense recht bank verantwoorden omdat hij van de zomer zijn bomen te laat geslo ten had, waardoor een vrachtwagen bijna door een passerende goederen trein verpletterd werd. De chauffeur wist op het laatste moment zijn auto te redden, doch de lading kreeg aan zienlijke schade. De spoorwegman was vroeger ook al eens in gebreke gebleven en de rechter vond het merkwaardig, dat de spoorwegen hem, ondanks dit fa len, toch op de verantwoordelijke post hadden gehandhaafd. Hij eiste tegen de man die door de spoorwe gen wederom disciplinair gestraft is twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar, terwijl hij bovendien bin nen anderhalf jaar de schade aan de lading vergoed moet hebben. BEDRIJFSLEIDER GOOIDE TREINVERKEER IN DE WAR. Een 34-jarige assistent-bedrijfslei der te Rotterdam, die onlangs met zijn auto op de spoorwegovergang e#en stagnatie van het treinverkeer veroorzaakte, is door de rechtbank veroordeeld tot een boete van 1000, subs. 30 dagen hechtenis. En een waarmerk tegen zwendel Het Nederlandse blindenwezen, waarbij ook de katholieke instellin gen voor blinden zijn aangesloten, gaat voorzien in een leemte rondom de hulp aan volwassen blinden. Er komt namelijk een eigen maatschap pelijk bureau en een wettig gedepo neerd waarmerk, dat de zwendel in het blindenwerk onmogelijk zal ma ken. Dit is tijdens een persconferen tie meegedeeld door de heer W. C. A. Riem Vis, voorzitter van het da gelijks bestuur der gezamenlijke bo nafide blindenbonden. Men tracht te komen tot een goed sluitend systeem van maatschappe lijke hulp, dat alle blinden zal om vatten, van welke levensbeschou wing ook zij mogen zijn. Het te stich ten bureau zal volledige gegevens verzamelen omtrent alle blinden en nagaan, wat voor dezen kan worden gedaan. De leiding berust bij een psycholoog; onder hem staan drie maatschappelijke werkers, die de blinden in hun eigen omgeving zul len bezoeken, hen in elk opzicht zullen bijstaan en trachten, de blin den arbeidsgeschikt te houden of opnieuw te maken. Aldus poogt men waarde en inhoud aan het leven te schenken. Wijl er op het terrein van het blindenwezen heel wat parasieten rondgaan, die in de vorm van col portage op vaak unfaire wijze de arbeidsproducten van blinden trach ten te verkopen en zelf de winsten opstrijken, heeft de Stichting „Het Nederlandse blindenwezen" bescher ming gevonden in een waarmerk, dat zal worden gehecht aan door blinden vervaardigde artikelen. Het recht om dit embleem te voeren, wordt uitsluitend verleend aan bona fide instellingen of personen, die een contract hebben aangegaan met genoemde stichting. Ook met door- verkopers kunnen afspraken worden gemaakt. De pry zen der artikelen zijn vastgesteld en geen verkoper mag giften in ontvangst nemen. „Ommelanden" mogen het niet meer doen! De directeur van „De Ommelan den" mag het niet meer doen, heeft de rechter van Leeuwarden gister middag gezegd en wanneer hij het toch nog eens doet, moet hij telkens 1000,schadevergoeding aan de „Eendracht" betalen. De rechter vond het helemaal niet netjes, wat de directeur van de Om melanden allemaal over de Een dracht" gezegd had; de „Eendracht" had wel zuivelpotgelden betaald, had niet uit de zuivelpot geïnvesteerd en ook de andere berichten waren erg overdreven. De „Ommelanden" mag natuurlijk wel propaganda maken onder de klanten van de „Eendracht" om deze naar haar fabriek te loodsen, maar dan moet het helemaal eerlijk gaan en niet meer met insinuerende cir culaires. Vlug, zacht en pijnloos werken Mijnhardt's Laxeertabletten 65 ct. (Advertentie) Haagse bedelaars zoeken het hoger op Vier van de vijf bedelaars uit Den Haag, die op 9 Novembr j.l. door de politierechter tot een hechtenisstraf en tewerkstelling in een rijkswerk inrichting waren veroordeeld, heb ben tegen dit vonnis cassatie aange tekend. Het zijn de 41-jarige E., de 46^ja- rige K., de 50-jarige F., die allen veroordeeld werden tot 12 dagen hechtenis en één jaar en zes maan den rijkswerkinrichting en de 68- jarige Van B. die een vonnis van één jaar rijkswerkinrichting over zich had horen uitspreken. Allen werden voorts tot 12 dagen hechte nis veroordeeld. De 80-jarige H., die in verband met zijn hoge leeftijd slechts tot 12 dagen hechtenis werd veroordeeld (bij verstek) is niet in cassatie ge gaan. De z.g. „beroepsbedelaars", die volgens de over hen uitgebrachte rapporten, per dag 6080 gulden en soms wel 110 gulden aan aalmoezen ontvingen, hadden reeds ter zitting van de politierechter duidelijk hun misnoegen erover getoond een van hen sloeg met zijn krukken de getuigen dat de officier van jus titie een definitief einde wil maken aan het, zoals deze zeide,. weernis- en deernis-wekkende beeld in Den Haag. In de huidige maatschappij behoeft niemand meer te bedelen. Probleem nog onopgelost Miliioenen invalide oudstrijders over de gehele wereld kunnen nieu we hoop putten uit het plan, dat in de 4e algemene vergadering van de Wereld Veteranen Federatie tast bare vorm begint aan te nemen. Dit plan behelst: Een „universele verklaring van de rechten van in valide oudstrijders". Indien dit voorstel op de slotzitting van de algemeene vergadering op Donderdag 19 November a.s. wordt aangenomen, zal het aan de Ver enigde Naties worden voorgelegd als aanvulling op de „Verklaring van de rechten van de mens". Bedoelde verklaring is er op ge richt gelijke behandelingsmogelijk heden te verzekeren voor oorlogs slachtoffers in elk land, zodat allen dezelfde kansen hebben op een nor maal bestaan, op gelijke voet met hun medemensen. De secretaris-gene raal van de W.F.V. Elliot H. New- comb, zeide gisteren het volgende: „Vele mensen zijn van mening dat het probleem van de invalide oud- strijders zeven jaar na het einde van de tweede wereldoorlog is opgelost, doch in feite zijn miliioenen van de- NEDERLANDS ROODE KRUIS HELPT PATIëNT IN PORTUGAL Het centraal laboratrium van de bloedtransfusiedienst van het Neder landse Roode Kruis heeft Maandag in allerijl 20 ampullen fibrinogeen op Schiphol laten afleveren voor een patiënt in Portugal. Met een extra vliegtuig van de K.L.M. is deze la ding van 300 gram onmiddellijk naar Lissabon vervoerd. Het Portugese consulaat verzocht het laboratorium met de meeste spoed fibrinogeen te willen leveren. Deze stof. een fractie uit menselijk bloed, wordt gebruikt tegen bloedingen b.v. bij een ingrijpende operatie en in het bijzonder bij operaties van men sen die aan bloedersziekte lijden. Fibrinogeen wordt alleen in Enge land, de Verenigde Staten en Ne derland vervaardigd. ze mensen verstoken van de meest elementaire physische of psychische hulp". Spreker wees er voorts op, dat er meer dan 5.000.000 invalide oudstrij ders zijn, verspreid over de landen, welke lid zijn van de W.F.V., van wie velen nodeloos moeten lijden wegens het ontbreken van staatshulp, als mede door het feit, dat zij niet kun nen beschikken over moderne hulp middelen, welke hun invaliditeit kun nen verzachten. De revalidatie-commissie van de W.V.F. laat thans duidelijk zien hoe men door middel van deze verkla ring kan komen tot doeltreffende hulp op medisch gebied en op het gebied van de werkverschaffing. Vrijgesproken van „dood door schuld" Een 52-jarige vrachtwagen-bestuur der uit Den Haag is Dinsdagochtend door de Maastrichtse rechtbank vrij gesproken van dood door schuld van een motorrijder uit Geulle. Deze 25-jarige jongeman was in de avond van 8 Mei onder Meerssen te gen de onverlichte achterzijde van de door verdachte langs de weg ge parkeerde vrachtwagen gereden; hij werd zo zwaar gewond, dat hij aan de gevolgen overleed. Tegen de chauffeur van de onverlichte vracht wagen was terzake roekeloos hande len 150 boete of 30 dagen hechtenis en een voorw. straf van twee maan den met een proeftijd van twee jaar geëist. De verdediger had voor verdachte vrijspraak bepleit: De man die pas hersteld was en zich na de zware tocht van een hele dag nog niet hele maal in orde voelde, had de wagen op klaarlichte dag geparkeerd en was bij kennissen wat gaan rusten. Hij was pas wakker geworden, toen het al donker was en het noodlottig on geluk was toen reeds gebeurd. Bovendien had de verdediger grote twijfel opgeworpen aan de botsing als direct gevolg van het onverlicht zijn der vrachtwagen. Gelijk uit proeven overduidelijk was gebleken, moest de onverlichte wagen op flinke af stand al te zien zijn geweest. De rechtbank bevestigde in haar conclu sies de zienswijze van de verdediger, Het stichtingsbestuur vraagt nu door middel van de krant en straks ook de radio om deze beveiligende en door autoriteiten erkende actie te steunen. Men lette op het wettig ge deponeerde waarmerk bij het kopen van artikelen uit blindenwerkplaat- sen. In de volgende week zal vanwege de Stichting een landelijke propa gandakrant met prijsvraag worden verspreid. Reeds heeft H. M. de Ko ningin haar hoge belangstelling ge toond. Bij voorbaat echter is ons verzocht te willen meedelen, dat een enkele advertentie in die propagan dakrant eerst op het laatste ogen blik is ontvangen en daarom helaas aan de aandacht van het Stichtings bestuur is ontsnapt. Vallende bladeren Gladde wegen Dc lichte c-n ook wel zware regen buien van de laatste dagen herinne ren er de weggebruiker aan, dat de tijd van de gevaarlijke najaarspenio- de weer is aangebroken. De K. N. A. C. wijst er op dat regen en bla deren de wegen glad kunnen ma ken en dat de kans op slippen dus jroot is. Men diene met deze ge vaarsfactoren dus ernstig rekening te houden bij de wijze van rijden. Dat geldt zowel voor de automobilist die zijn snelheid zal dienen aan te passen deze ongunstige omstandigheden, als voor de wielrijder en motorrij der, om de voetganger niet te verge ten, die niet door ondoordachte of plotselinge manoevres de automobi list dienen te dwingen om plotseling op het gladde wegdek te moeten remmen. Voorzichtigheid van alle wegge bruikers is in deze periode geboden, want voor de rechter zal men slippen maar zelden als een verontschuldiging kunnen aanvoeren, wanneer als ge volg daarvan ongelukken of aanrij dingen zouden plaats hebben. vaart niemand wel Het zat de fietsendief te Amster dam gisteren niet bijster mee! Hij had al een hele tijd staan zwoegen om het slot van een fiets kapot te knippen en toen dit op onoverkome lijke technische moeilijkheden bleek te stuiten, nam hij een kloek be sluit, tilde het achterwiel op en wil de het karretje zo naar huis slepen. Aan de overkant van de straat, waar hij zijn snood bedrijf bedreef, bekeek, veilig weggescholen achter de beschuttende gordijnen van een raam, de eigenaar van de fiets vol spanning de verrichtingen. Toen het karretje onder protest van het achterwiel weggesleept dreigde te worden, kwam hij naar buiten rennen, greep de dief in zijn kraag en brulde om de politie. Deze kwam juist met een jeep voorbij en de dief behoefde niet meer met een gesloten fiets te lopen: hij mocht in de jeep meerijden. Goederen onttrokken aan faillissement Mag dat niet?" De officier van justitie bij de Rot terdamse rechtbank heeft gistermid dag een gevangenisstraf van zes maanden geëist tegen een 51-jarige fabrikant uit Rotterdam. Deze werd ervan verdacht goede ren, zoals machines en meubilair, te hebben onttrokken aan dc inboedel van zijn vrouw, voor en tijdens haar faillissement. Verder zou hij actes hebben opgemaakt, betreffende over dracht en verhuur van goederen. De actes zouden vals zijn. Verdachte bekende, doch zei niet' de bedoeling te hebben gehad de be lastingdienst een rad voor ogen te draaien. Hij had die goederen weg gehaald, die hij als zijn eigendom beschouwde of die van derden wa ren. „Hij is begonnen de halve fabriek leeg te halen", sprak de officier, die verder nog zei nog nooit een derge lijk geval van een zodanige omvang te hebben meegemaakt. Verdachtes raadsman meende, dat zijn cliënt niet begrepen heeft, dat hij iets gedaan heeft dat moreel niet in orde was. BUSBEZOEK... Etalages schijnen vlak voor de feestdagen niet alleen aantrek kingskracht uit te oefenen op de a!s. feestgangers, maar ook auto bussen kunnen de verleiding blijkbaar niet weerstaan zo af en toe in een etalage rond te neu zen. De smaak van deze bussen is echter niet groot en hoofdzake lijk gericht op het practische. Brak zich er Maandag een let terlijk een weg door een melk- flessenetalage, gisteren moest een wasserij het ontgelden. Een bus van de M.E.A. te Zaandam reed namelijk met razend ge weld dwars door de pui van een wasserijdepot en kwam eerst in de winkel tot stilstand. De de pothoudster was enigszins ver schrikt door deze ongewone binnenkomst en de chauffeur liep enige verwondingen door glasschade op, maar verder liep het bezoek heel gunstig af.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5