DUINSTREEK Mgr. P. M. Arntz haalde oude herinneringen op in de Ark Successen voor K.V. „Rijnland" Plan tot de bouw van 15 woningen werd aangenomen Stukje historie WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Apostolisch Vicaris op bezoek bij S.F.R. Het Sint Francisca Romanaio er k heeft Maandagavond in de Vroolijcke Arke een hoge gast ontvangen, die persoonlijk talrijke herinneringen aan het S.F.R. bewaart, mgr. P. M. Arntz, Kruisheer, Apostolisch Vicaris van Bandoeng. Tot 1946, toen hij weer naar de Missie vertrok, is mgr. Arntz assistent van rector F. A. M. Bernefeld in de Ark geweest. De oudere meisjes herinnerden zich pater Arntz nog zeer goed en al ver scheen hij nu niet meer in witte pij, maar in bisschoppelijke dracht met een groot gouden kruis op de borst, toch was het ijs spoedig gebroken toen mgr. op de naaikamer verscheen en met grote belangstelling kennis Toneelavond voor de Leidse Zeeuwen Bijna 25 jaar vindt de Zeeuwse kolonie in Leiden een hecht provih ciaal verband in de Vereniging van Zeeuwen „Luctor et Emergo' Vol gend jaar December zal het zilveren jubileum worden gevierd. Ook de Maandagavond in „Den Burcht" gehouden bijeenkomst maak te daarop geen uitzondering, 't Was alles Zeeuws wat de klok sloeg Al lereerst het openingswoord van de voorzitter, de heer H. J. Barentsen, die de Zeeuwen in het Zeeuws wel kom heette en herinnerde aan de watersnoodramp, welke Zeeland en een deel van Zuid Holland had ge troffen, als gevolg waarvan een in begin Maart vastgestelde toneel avond eerst heden werd' genouden. Hiervoor is thans te meer aanlei ding, nu ook het laatste stroomgat bij Ouwerkerk is gedicnt. Ons Zeeuwen, aldus de heer Barentsen, heeft het ontroerd, toen in die don kere Novembernacht het Wilhelmus klonk over de Oosterschelde en ons land wederom op het water was ver overd. Voor ons was dit weer eens echt „Luctor et Emergo". Hulde bracht de heer Barentsen aan de werkers van hoog tot laag, die met inspanning van bovenmenselijke krachten tot dit resultaat hebben bij - gedragen. Met dit woord van hulde en dank stemden de aanwezigen met een driewerf hoerh in, gevolgd door het zingen van twee coupletten van het Zeeuwse volkslied. Hierna was de beurt aan de toneel club van Luctor et Emergo", die on der regie van de heer F. A. Geen- sen een „leutig spil in -drie bedrie- ven": ,,'t Mot je neuze maer verbie gaen" over het voetlicht bracht. nam van hetgeen de meisjes er onder i leiding van zuster Margreet presteer den. De naaimachines lagen echter spoedig stil en talrijke oude herin neringen uit de oorlogsjaren werden opgehaald. Tevoren was mgr. Arntz, die ver gezeld werd door pater dr. Y. Snabel, prior van het Kruisheren-klooster aan de Vrouwenweg te Zoeterwoude, door de directeur, pater H. de Gruy- ter, en het bestuur ontvangen. Nadat de koffie geserveerd was, leidde de voorzitter, de heer E. Pley, de hoge gast door de verschillende zaken van de Ark en nam mgr. met grote be langstelling kennis van de veelzijdige activiteiten, die het S.F.R. onder de kath. meisjes van Leiden onder neemt. (Foto: „De Leidse Courant"). Zaterdag en Zondag werd het ten toonstellingsseizoen gesloten met een Internationale hondententoonstel ling in Utrecht, waarvoor pl.m. 1100 honden waren ingeschreven. De leden van de K.V-. „Rijnland" boekten weer enige successen. Kam- pioenschapsprijzen behaalden: een Duitse dog van de heer F. Masten broek uit Wassenaar, (tevens beste dog uit Nederland), een Dalmatiner van mevr. HeykoopLangeveld uit Leiden (tevens beste van 't ras), een Cairnterrier van gravin van Zuylen v. Nijevelt uit Wassenaar (beste van 't ras), een Yorkshire terrier van mevr. Tulleners uit Leldschen4am, een Airedale terrier van de heer Spierenburg uit Rotterdam en een Skye-terrier van mevra de Jong v. d. Broek uit Den Haag. Deze fraaie hond werd bovendien beste terrier van de tentoonstelling. „Uitmuntend" verwierven: drie boxers van de heer de Jong uit Oegstgeest, een Duitse herder van de heer v. Ós uit Voor schoten, drie Whippets van de heer de Cler uit Leiden, een Duitse staan de hond van de heer Zwart uit Was senaar, een Dalmatiner van de heer de Graaf uit Hazerswoude, een Kees hond van mevr. v. HeusdenRaad- sen uit Leiden, een Airedale terrier van de heer Soierenburg uit Rotter dam en een Pekingees van mevr. Tul- leners uit Leidschendam en een Chow-Ghow van de heer Krijgsman uit Katwijk. „Zeer goed" behaalden: een boxer van de heer de Jongh uit Oegst geest, een boxer van de heer Boom uit Leiden, een Whippet van de heer de Cler uit Leiden, een keeshond van mevr. v. HeusdenRaadsen uit Lei den en een Yorkshire-terier van me vrouw Meijer van 't Wout uit Den Hoogervorst. Theodorus W. M., z. van Th. C. van Heiningen en A. C. J. van Baren; Eric, z. van B. de Hoop en C. J. de Ruyter. Ondertrouwd: W: Libeton en Tr. Cuperus. Getrouwd: J. J. van Leeuwen en C. Th. Overdevest; J. van den Berg en Cornelia J. Warmenhoven; J. L. de Korte en J de Haas; N. P. van der Horst en Th. Th. Knijneriburg; M. v. Dijk en J. E. A. de Koning. NOORD WIJK St. Nicolaas-actie Ook dit jaar zal onder auspiciën van het Midden stands Actie Comité een grote St. Nicolaasactie op touw worden gezet, waaraan voor de kopers ter plaatse enkele attracties verbonden zijn. Vrijdag 27 Nov. a.s. zal de Sint Noordwijk komen bezoeken en zal dan zijn intrek nemen in de Konink lijke Suite in het Huis ter Duin. Zaterdag 28 Nov. zal de Sint een rondrit maken door de beide Noord- wijken welke aanvangt te half drie vanaf het Huis ter Duin. K.A.V. Gisteren hield de KAV een buitengewoon goed geslaagde feestavond in café „De Beurs". Door de KAV afd. Leiden, werd met succes opgevoerd het toneelstuk „Als het bloed spreekt en het hart zwijgt", een mooi en leerzaam stuk, waarvan zeker allen genoten hebben. Tevens werd een verloting gehouden voor Herwonnen Levenskracht, welke ruim 68,opbracht. Handbal. De uitslagen van de elftallen uitkomende in de Haagse afd. zijn.: Damns: MSV IDios I 90. Heren: Quick IMSB 1 7—1. Bollenstreek: Senioren: Concordia Rapiditas 51. Rapiditas IZwa luwen I 0-1; MSV II—MSV Hl 0—3. Jupnioren: Gios AMSV A 56; MSV BConcordia A 05. De stand in de Bollenstreek was op 15 Nov. als volgt: Zwaluwen Concordia v. Nispen MSV 3 Rapiditas 1 Rapiditas 2 MSV 2 6 4 11 7 4 12 6 0 0 26—10 20—10 15—10 15— 1 10— 9 6—34 6—22 HILLEGOM Huldiging jubilarissen. In Flora werd gisteravond een feest georga niseerd in verband met het feit, dat de heren Krabbers en De Vries 40 en de heren Keijzer en Van Zuilen 25 jaar in dienst waren bij de Kalk zandsteenfabriek. De heer E. van 't Voort bood ieder hunner een mooie barometer aan, terwijl de echtgenoten van de jubilarissen een bouquet bloe men ontvingen. K. A. B. De afd. Hillegom hield Dinsdagavond in Flora een buiten gewone ledenvergadering. De heer Piet van Zeil, oud-Hillegommer en districtsbestuurslid, sprak over: „De K. A. B. en de 5 pet." Spr. ging de compensatie na en hoe het beleid in deze is gevoerd. De heer Van Zeil ging verder in op de belastingverlagingen. Dat er heel wat geüiseussiëerd ir werd aange toond; er is ontegenzeggelijk krui- melpoliek gevoerd. De Raad van Vak- centralen heeft zich bijzonder ge weerd hiertegen. De regering heeft de lmoop doorgehakt en de loonver- hoging op 5 pet. bepaald. De toekomstige loonpolitiek zal nog wel tot veel beraad moeten voe ren. We zijn zeer teleurgesteld al moeten we dankbaar zijn voor de be lastingverlaging. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt. KAT WIJK Geboren: Margaretha A. F. M., d. van Th. H. Aanhaanen en G. F. M. Zj-nd bergen; Hendrik, z. van L. A. Kieft en J. van der Meij; Fredericus M., z. van P. H. van der Valk en M. A. C. Fennes, Hubertus G. A., z. van A. M. Dofferhof en W. F. van der Hulst; Geertje, d. van F. Kuyt en H. Ouwehand. Johanna, d. van H. Guyt en T. Kraaienoord; Krijna, d. van D. Schaap en K. Vlieland; Nicolaas, z. van J. Haasnoot en A. Hoek. Ondertrouwd: A. van Duyn en A. van der Plas; J. W. Ravensbergen en A. van Hemcrt; J. Hoekman en W. Barnhoorn; W. Th. van Aken en L. N. van Leeuwen. z Getrouwd: D. A. de Mooy en J. Ouwehand; J. D. de Mooy en M. J. Blok; J. Haasnoot en M. H. Dekkers. Overleden. J. de Mol. 65 jaar; P. van Duyn 69 jaar; M. Ruwaard 75 jaar; C. van Beelen 67 jaar. KATWIJK AAN DEN RIJN Bridgen. De uitkomsten van de Onderlinge competitie van de Brid geclub „De Brug" waren als volgt: Groep I: no. 1. Pluimgraaff—van~ 't Hof 25 pnt., 2. Echtpaar F. van der Valk 23 pnt.; 3. D. ParlevlietBooy 21 Yt pnt; 4. J. en P. Parlevliet 20 pnt.. 5. VisserSchuitemaker 19 pnt.; 6. BurggraaffKorendorfer 11 y% pnt.; Groep 2: 1. P. HuibertsP. van Pa ridon 27 pnt.; 2/3 Echtpaar Kruyt 20 pnt.: 2/3 de JongHermans 20 pnt.; 4. Echtpaar Bauw 18y pnt.; 5. Dames Huibertsvan Polanen 18 pnt; 6. Ver loopBloot 16 K pnt. LEIDSCHENDAM Aanbesteding bouw 54 woningen. B. en W. van Leidschendam heb ben openbaar aanbesteed de bouw van 54 woningwetwoningen in drie woonlagen aan de Prins Hendriklaan. Ingekomen waren 19 biljetten. Laag ste inschrijfster Fa. de Lange van der Plas te Oegstgeest voor 583.700. Hoogste inschrijfster fa. Mouton en de Wijs te Den Haag 639.600. Geboren: Johannes Th., z. van W. H. van den Berg en M. G. W. NOORD WIJKERHOUT In hotel Van der Geest hield de Landelijke Rij vereniging „De Boek- horstruiters" een zeer druk bezochte en goed geslaagde ruiteravond. De avond werd geopend met het zingen van het federatielied door de op het podium opgestelde ruiters. Hierna sprak de voorz. van de vereniging, de heer W. Buschman welkomstwoor den tot de aanwezigen, in het bijzon der tot burgemeester Van der Weij- den, de ere-voorzitter oud-burge meester Van Iersel, de heer De Graaf en de heer De Marei respectievelijk voorzitter en secretaris van de Streek. De heer Buschman dankte hierna de instructeur van de vereniging en zijn echtgenote voor al het werk, dat zij weer in het afgelopen jaar heb ben verricht. Deze dankwoorden gingen vergezeld van een bouquet bloemen voor mevr. v. d. Haak en een kistje sigaren voor de instruc teur. Hierna nam het programma van de avond een aanvang. Dit programma werd op uitstekende wijze verzorgd door het radio-revue-ensemble „Rens van Dorth". De aanwezigen konden genieten van beschaafde revue- schetsen, fraaie dansen en goede mu ziek op accordeon en piano. Er wërd dikwijls onbedaarlijk gelachen, vooral de komische schets „De behangers op bezoek" deed het best! De ere-voorzitter, oud-burgemees- ter Van Iersel, zeide in een toespraak niet meer op zijn plaats te zijn als ere-voorzitter. Deze plaats komt mijn opvolger, de heer v. d. Weijden toe. Hij bedankte voor het ere-voor- zitterschap „al betekent dit niet, dat ik minder sympathie zou hebben voor de ruitervereniging" zeide de heer Van Iersel. De voorz. antwoordde hierop dat het de ruitervereniging wel speet, doch bood het ere-lidmaatschap van de vereniging aan de oud-burgemees- ter aan. Burgemeester Van der Weij den wilde er echter niet veel van weten, dat de heer Van Iersel be dankte, doch deze laatste bleef bij zijn besluit en daarom nam burge meester Van der Weijden het ere voorzitterschap onder luid applaus aan. Vermelden we nog, dat vóór het cabaretprogramma begon een dames achttal der vereniging een best ge slaagde ruiterdemonstratie op stokpaarden gaf! Opbrengst fancy fair De bruto opbrengst van de fancy fair, gehou den ten bate van Naaikrans en Jeugdhuis is ƒ4.197,43! OEGSTGEEST ST. NICOLAASACTIE OP STAPEL. Uit de contactcommissie van de Prot. Chr. en R.K. Middenstandsver. is een St. Nicolaasactie voortgeko men, waaraan met voortvarendheid wordt gewerkt door een comité be staande uit de heren M. Elshof. J. K. Veenendaal. T. v. d. Leeden, B. Streng, H. Woestenburg en de da mes Bijl en Brandt. De actie wordt gevoerd onder het motto „Geschen kenregen" en elk der deelnemers (het zijn er tot op heden 55) zullen enkele geschenken in de etalage de poneren, die voor 't publiek beschik baar worden gesteld. Op elk der geschenken zal Zater dagmiddag om 1 uur een nummer worden geplakt, terwijl de nummers van het plaatselijk weekblad even eens van een nummer zullen worden voorzien. Wie nu zo gelukkig is een geschenk te ontdekken met een zelf de nummer als voorkomt in 't week blad, behoort tot een der velé prijs winnaars. En daar de Oegstgeester Middenstand het voornemen heeft de prijzen te laten thuisbezorgen, krijgt men z'n prijs niet direct mee. Vanaf Zaterdagavond tot St. Ni colaas zullen de winkeliers hun eta lages verlicht houden om de gezellige sfeer in ons dorp nog te verhogen, De raad van Valkenburg kwam Dinsdagavond bijeen. Aanwezig wa ren alle leden. Als loco-burgemeester is benoemd de heer N. Ouwersloot. Ingekomen was o.a. een brief van de Kringraad Bescherming Bevolking Zuid-Hol land I, waarbij werd aangeboden de eerste wijziging van de begroting 1943. Het betrof aanschaffing van een nieuwe auto voor de districts commandant. Het voorstel tot hernieuwde vast stelling ambtenarenreglemen- en ar- beidsovereenkomstenbesluit in ver band met een te benoemen gemeente- Opzichter ontlokte een vrij lange terwijl St. Nicolaas Zaterdag 28 No vember nog een rondrit door het dorp hoopt te houden. De Oegstgeester Middenstand zet dus z'n beste beentje wel voor en zal stellig geen gebrek aan belang stelling hebben. Vertrek naar de Missie. Binnen kort zal wederom een van Sint Wil- berts oud-parochianen vertrekken naar verre gewesten, om zich daar in dienst te stellen van de missie. Het betreft hier zuster M. Suitberta (C. Nouwens), Dochter van O. L. V. van het H. Hart, die als onderwijze res gaat werken in de missie van Purwokerto op Midden-Java, de missie van de Missionarissen van het H. Hart. Zij is niet de eerste parochiaan van Kerkwerve, die daar haar ar beidsterrein vindt, want ook zuster Basiliana (van Abswoude) is daar reeds de nodige jaren werkzaam. De eindbestemming van zuster Suit berta zal Purworedjo zijn. Aangezien zij zelf niet veel kan doen voor het stoffelijk belang van de missie en haar mede-parochianen haar waarschijnlijk niet graag met lege handen zullen laten vertrekken, zullen deze Zondag 22 Nov. a.s. in de gelegenheid worden gesteld, on der alle H. Missen hun gaven voor de missie te offeren. De broer van zuster Suitberta, prof. dr. Jac. Nou wens M.S.C., zal die dag de predika tie houden. Moge deze collecte een verblijdend resultaat opleveren. VOORSCHOTEN VRUDAG WORDT DE VOORSCHOTENSE FILM VERTOOND. Op inititaief van de Harmoniever eniging Sint Laurentius is in de maand Juli heel Voorschoten ge filmd. Verschillende close-ups van de gemeente zijn toen gemaakt. Het raadhuis, de kerken, de Voorstraat, het park enz. Verschillende bedrijven hebben deze gelegenheid aangegre pen om hun bedrijf op de filmband te laten vastleggen. Ook aan het on derdeel sport ter plaatse is een ruim deel toegedacht. S.VX.V., Rouwkoop Xerxes, het politie-elftal contra de ploeg van het M.O.C. zijn gefilmd. De brandweer geeft een demonstra tie aan de Krimkade, de E.H.B.O. houdt een grote oefening en een de- filé van verschillende verenigingen gen zal te zien zijn. Ook op verschil lende scholen zijn opnamen gemaakt, zodat de ouders in de gelegenheid zijn om hun kinderen op school gade te slaan. En misschien staat U erzelf wel op. Een Voorschotepse film is een unicum en een film over uw eigen plaats met de eigen bewoners als „sterren" is naar ons. bekend nim mer eerder vertoond. Vrijdag a.s. gaat de première in het gebouw van Chr. Belangen aan de Wijngaardenlaan. Om 4 uur is er een kindervoorstelling voor kinderen t/m de leeftijd van 16 jaar. (Entrée 0.30). 's Avonds om 7 uur is de le Avondvoorstelling en dan om 9 uur de 3e avondvoorstelling (Entrée 1.10). Bij voldoende belangstel ling gaan de voorstellingen op Za terdag door. Deze voorstellingen worden dan echter niet gegeven in het gebouw van Chr. Belangen, maar in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Lcidseweg. Aanvang kindervoor-1 stelling 3 uur en beide avondvoor- en de adjunct-directeur van Gemeen- stellingen resp. 7 en 9 uur. Als spe- tewerken, de heren A. J. Bolten en ciale attractie wordt aan de Ouden G. F. Klarenbeek, de opzichter van van Dagen boven de 70 jaar gratis de Plantsoenendienst, de heer A. toegang gegeven op de beide mid-1 Vaandrager, deputaties van de Was dagvoorstellingen. Vooraf zijn kaar- senaarse Bouwvereniging en de R.K. ten verkrijgbaar bij de heren H. Bal- Woningbouwvereniging St. Willibror- foort, Papelaan 180, H. Zonneveld, dus, van de Buurtvereniging Kerke- Tulpstraat 2 en J. Roodakker, Nw. hout en van diverse andere plaatse- GEMEENTERAAD VALKENBURG K.A.V. uit Leiden voor het voetlicht met het uitmuntend vertolkte spel ,.Als het bloed spreekt". Het is voor een amateur-gezelschap uit een an dere plaats geen gemakkelijke opga ve om in Warmond een uitvoering te geven, doch de K.A.V. is er in ge slaagd en heeft de ei-volle zaal tot het laatste ogenblik weten te boeien met haar spel. Na afloop dankte de heer Gervais het toneelgezelschap voor het ver zorgen van deze avond, terwijl hij een oprecht woord van hulde en dank richtte tot de plaatselijke pro pagandiste, mevr. Meskersv. Hou ten, die dank zij .haar toegewijde zorgen bereikt heeft dat deze avond gehouden kon worden. In de pauze meldden zich weer 13 nieuwe dona teurs aan, waarmede de pl. afdeling is uitgegroeid tot 138 leden. De „Gay Players" verzorgden de muziek. Na afloop was er gelegenheid voor een dansje. Geboren- Dirk P., z. van P. van Leeuwen en Siccama; Elisabeth G. C., d. van W. C. Remmerswaal en C. N. L. Knijnenburg; Theresia H. M., d. van J. T. Koot en C. J. M. Vogels; Karin D., d. van H. van Ringen en M. van de Lint. Ondertrouwd: P. P. Deeleman en J. E. Mees; J. H. C. M. de Valk en T. Hulshof; G. J. Heisterborg en E. van der Kamp; A. L. Edelaar en C. ïL M. van der Zant; L. G. van Die pen en J. M. Sebed. L. J. Boere en P. J. van Aken; N. J. Reedijk en H. de Vries; J. A. N. Staak en G. van der Zwan. Getrouwd: J. A. Taselaar en W. Baretta. Overleden: Maria van de Griend, 39 jaar; Jacquelina da Silva, 66 jaar; Bertus Chr. van der Kamp, 30 jaar; Gerhardus Joh. Schreuder, 52 jaar; Emma Emilia Levedag, 83 jaar. WASSENAAR Feestavond Buurtvereniging Oost- dorp. De Buurtvereniging Oostdorp en Omgeving, die gisteravond in een geheel bezetïe zaal van het Vereni gingsgebouw een feestavond organi seerde voor de leden, heeft zich op deze avond mogen verheugen in de belangstelling van een groot aantal genodigden. Onder hen bevonden zich de wethouders K. Huibregtse en mr. dr. J. Hazenberg, de directeur Voordorpstraat 36. Naast de verto ning van de plaatselijke film wordt nog een aantrekkelijk programma geboden, doch dit blijft geheim. Mevr. H. A. S. ROMIJN-OOSTVEEN OVERLEDEN. Gisternacht is in de leeftijd van 55 jaar overleden mevr. H. A. S. Ro- mijn-Oostveen, oud lid van de ge meenteraad van Voorschoten. Zij is lid van de raad geweest vanaf het jaar 1946 tot Januari 1953, toen haar ziekte haar noopte ontslag te nemen. Sedert Juli 1952 was zij al niet meer lijke verenigingen. De heer A. M. Beijersbergen sprak een openingswoord. Hij bracht daar in dank aan net gemeentebestuur, dat blijkens de besluiten in de laatstge houden vergadering van de gemeente raad, een open oor heeft gehad en steeds heeft voor de wensen, die in de Buurtschap leven. Hij wierp een terugblik op de feestelijkheden voor de jeugd en voor ouderen, die in Augustus werden georganiseerd en kondigde aan, dat op Zaterdagmid dag 28 November a.s. St. Nicolaas Jeen rondrit zal maken door Oostdorp. in staat geweest de raadsvergaderin- j Op Oudejaarsavond zal de vereni gen bij te wonen. Zij was vertegen- Sino een grootscheepse kerstboom- woordigster van de P. v. d. A. Voorts i verbranding organiseren, waarvoor was de overledene lid van de plaatse- reeds de medewerking van de politie lijke woningcommissie en voorzit- werd toegezegd. Voorts deed de heer ster van de Vrouwenbond van de P 'Beijersbergen enkele mededelingen v d.A. afd. Voorschoten. Geruime tijd over 'het plan van de vereniging, om was zij secretaresse van de Partijop Duinrell een ijsbaan in te richten van de Arbeid. Zij behoorde tot de mede-oprichters van de Neutrale kleuterschool. Geboren: Ernst Pieter, zn van E. B. v. Gelder en A. F. Eelkema. en beschikbaar te stellen, zowel voor leden als voor niet-leden. Aan de uitvoering van de plannen wordt ge werkt. De baan zal des avonds ver- j licht kunnen worden. Ondertrouwd: Freddy Glans 24 jr Het woord was daarna aan het to te Amsterdam en Aletta Suzanna neelgezelschap „Zeelandia" uit Lei- de Haas 24 jr. den, dat een opvoering verzorgde van Getrouwd: A. Breedijk en V. E. het blijspel: „Een schoonmoeder uit Streeder. duizend". Gezellig en vlot was de muziek van WARMOND Tegen de lamp gelopen. Door de politie te water werd Dinsdag in een woonschip, liggende in de Holle Mare, een persoon gearresteerd, die reeds geruime tijd geleden van zijn onderdeel bij de landmacht gedeser teerd was. De gedroste militair had» zich al trekkende van de ene plaats naar de andere veelal in woon schepen schuil weten te houden. Hij werd overgegeven aan de Kon. Marechaussee. Voor hem en diege nen, die hem schuilplaats verleen den, zal dit muisje nog wel een staartje hebben. Propaganda-avond RJL BI inden- bond In hotel „De Zon" hield de R.K. Blindenbond „St. Ódilia" haar jaarlijkse propagandaavond, welke avond een groot succes is geworden. Door de voorzitter van de bond, de heer E. Gervais, werd in zijn ope ningswoord nog eens uitdrukkelijk gewezen op de beslist onvoldoende sociale verzorging van de blinden in Nederland. Hij deed een beroep op de aanwezigen, zich als donateur van de blindenbond aan te melden raison ƒ3.per jaar. Hierna trad de toneelvereniging het ensemble „Klavertje Vier". Reuzenkool uit Volkstuintje. De heer P. A. Gerse, Vinkenlaan 16, die gistermiddag van zijn volkstuintje een Savoye kool zou meenemen, ontdekte een reuzen-exemplaar, dat maar liefst 15 kg. bleek te wegen. Kantoor Rotterdamse Bank her opend. Onder grote belangstelling heeft gistermiddag in de Gravestraat de heropening plaats gehad van het kantoor Wasenaar van de Rotterdam se Bank, dat in de afgelopen 6 maan den een grondige restauratie en uit breiding heeft ondergaan. De uitbrei ding van het kantoorpand tot onge veer het dubbele vloeroppervlak van voorheen kon geschieden, doordat een winkel naast het vroegere kan toor beschikbaar kwam. Deze ruim te werd erbij getrokken. Nieuw is de betonnen kluis met wanden van 40 cm. dikte, die is ondergebracht bij een ruime kluishall met een twee tal knipkamertjes. Directiekantoor zowel als personeelskantoor zijn ge heel nieuw ingericht en van een mo derne verlichting voorzien. Ook de buitenkant van het gebouw werd op gefrist. discussie. Het zal een vrije sollicita tie worden. Grondsalaris van de nieuwe opzichter zal zijn 3000. Nieuwe verordeningen betreffen de de organisatie van de brandweer, hadden niet de goedkeuring van G. S. kunnen verkrijgen. Wethouder Ouwersloot betreurde de vér door gevoerde overheidsbemoeiing in al deze zaken. Plaatselijke omstandig heden immers maken verordeningen verschillend. Nadat enige kleine punten gepas seerd waren, kwam het voorstel tot beschikbaarstelling van gelden vdor woningbouw. Wederom zal Valkenburg 15 hui zen gaan bouwen, langs de laan van Brussce.Deze woningen zullen be schikbaar zijn voor de ingezetenen. Een raming van bouw- en grondkos- ten bedroeg 178.000, terwijl de bij drage van het Rijk ingevolge de pre mie- en bijdragen-regeling geschat wordt op ƒ56.480. Verschillende sprekers voerden hierover het woord, waarna het voorstel werd aangenomen. Besloten werd voorts tot aankoop van enige stukjes grond ten behoe ve van de verbreding en vernieuwing van de brug over de Zijlwatering. Een verzoek van de vereniging voor Terpenonderzoek te Groningen voor 'bijdrage tot een bedrag van 1543.85 vanwege*» het aanbrengen van een gekleurde rand in het pla veisel, die de omtrek van het Ro meinse Castellum voorstelt, werd af gewezen. ZOETERMEER I 250 Jaar „De Jonge Prins" Café „De Jonge Prins" gelegen in de Dorpsstraat bestaat 250 jaar; het was in 1703 volgens de analen, dat een Jonge Prins en hiermede was Stadhouder Willem III bedoeld de herberg bezocht. Staande voor de ramen van de bovenverdieping was deze verrukt over het prachtige ver gezicht van het polderlandschap. Plotseling wendde hij zich tot de herbergier en naar de einden wij zend zei hij: ,.Seg waert, benne dit hutten of benne 't huyzen?" Naar men zegt zou hieraan de naar „Zeg waard" en „Benthuizen" zijn ont leend. In de Franse tijd moest de naam veranderd worden en heette het café: „De reizende man". Boven het café was vroeger het gemeentehuis van Zegwaard geves tigd. De heer Veelenturf, de tegenwoor dige eigenaar heeft dit jubeljaar aan gegrepen om dit historische pand in een nieuw kleed te steken. De ach terbalen en het café zyn geheel ge moderniseerd en zeer smaakvol in gericht. Het geheel maakt een voor name indruk. Ook de voorpui is geheel ver nieuwd en tot een goed geheel ver werkt. Toch hadden wij, gezien drt historische achtergrond van dit pand liever het geheel in oud-Hollandse trant zien opgetrokken. De Raad van Overleg, voortgeko men uit de drie standsorganisaties, hield gisteravond in het Parochiehuis een culturele avond, waar pater En-' gelbert sprak over: „Het dreigend ge vaar van het Humanisme". Het was jammer, dat voor dit actuele vraag stuk niet meer belangstelling bestond. Op de hem eigen gemoedelijke wij ze besprak pater Engelbert het hui dige Humanisme. Het Humanisme ontkent het bovennatuurlijke. Het komt alleen door menselijke navor sing tot menselijke normen. De gods dienst als zodanig heeft bij dit stel sel afgedaan. Als volksgroep moeten wij de hu manisten eerbiedigen, doch alleen als groep, waarbij wij hun het recht moeten ontzeggen, zich te beschou wen als de vertegenwoordigers van alle onkerkelijken. Voor de Katholiek ligt hier een positieve taak om deze opgangmaken- de en bedriegelijke levensvorm te be strijden. Wedstrijd E.H.B.O. Maandag avond werd in het Parochiehuis een wedstrijd gehouden door de R.K. E.H. B.O.-ers uit Pijnacker, Berkel, Delft, Nootdorp, Schipluiden, Den Haag en Zoetermeer. Een groot aantal suppor ters en toeschouwers volgden de wed strijd, die door de senioren verzorgd werd. De jury bestond uit de dokto ren Schouten, Bakker en Bots, ter wijl dokter Fogel uit Den Haag van zijn belangstelling blijk gaf. De wed- strijdopgave was zeer moeilijk en met spanning werden de verrichtingen van de deelnemers gadegeslagen. Met nog groter spanning echter werd de uitslag verwacht. Een luid hoerage roep ging op, toren de voorz. van de jury dr. Schouten, mededeelde dat de organiserende vereniging Zoeter meer de eerste prijs gewonnen had met 675 punten. De andere prijswin nende waren 2. Delft, 3. Nootdorp, 4. Berkel, 5. Schipluiden, 6. Pijnacker en 7. Den Haag. Zoetermeer kwam zodoende in het bezit van de wisselbeker. Medege deeld werd, dat de volgende wed strijd in Den Haag zal gehouden wor den. Het was een zeer druk bezochte en goed geslaagde avond. Marktberichten WOERDEN, 1'8 Nov. Kaas. Aan gevoerd werden 116 partijen: Prijzen le soort 2.112.17, 2e soort 2.05 2.10, extra zware tot 2.20 per kg. Handel flauw.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3