Aanval op het Europees leger ingezet Zuster van Sjah opgelicht VAN EGNIOND De kruisridderburchten in het Midden-Oosten Landsteiner onderscheiding aan 164 donores uitgereikt 20 Jaar „gezworen kameraden" Waarom een nieuwe Overdekte in Leiden broodnodig is Werkloosheidsverzekeringwet en het dagloonbesluit Open brief van Sinterklaas WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 't Is nog maar een generale repetitie Uitvnding voor ongeduldige mensen Gisteren is het Franse parlement begonnen aan een vierdaags debat over de buitenlandse politiek, waar bij het Europese leger in het geding is gebracht. Men beschouwt het be- bat als een „generale repetitie" voor de definitieve beraadslaging, welke op aanvaarding of verwerping van de Europese dcfensiegemeenschap zal uitlopen. De gedachte om tezamen met de landen van Benelux, West-Duitsland en Italië een gezamenlijk leger te vormen werd in de zitting van gis teren een „mars naar de dood" en „de overlijdensacte voor het Franse leger" genoemd. De „Europese" ministers in de re gering, met Paul Reynaud en Geor ges Bidault aan het hoofd, wensen, dat het parlement dit voorlopig de bat besluit met een motie, waarin het zich duidelijk voor het legerplan uitspreekt. De Gaullistische ministers daarentegen dreigen met aftreden, indien een dergelijke motie wordt aangenomen. Daarom worden er in de boezem van het Franse kabinet thans besprekingen gevoerd om tot een compromis te komen. De aanval op het Europese leger werd gisteren ingezet door Gaston Palewski, lid van De Gaulle's inmid dels opgeheven partij. Het Europese leger, aldus Palews- ki, betekent een leger van statenlo ze soldaten, die geen gemeenschap pelijk ideaal en zelfs geen gemeen schappelijk taal hebben. Palewsi drong er dan ook op aan, dat eerst alle wegen, die naar vrede en ont wapening zouden kunnen leiden, ge duldig worden geëxploreerd, voor dat er over het Europese legerplan een beslissing wordt genomen. Generaal Aumeran, gematigd con servatief, betoogde, dat Duitsland „de Europese eenheid als voorwend sel wil gebruiken om Frankrijk bin nen te trekken als een openstad". De Europese eenmakingsplannen zouden volgens hem onvermijdelijk betekenen, dat Frankrijk een satelliet van Duitsland wordt. Beroofd en uit de trein gegooid De 51-jarige Belgische mevrouw Simone de Bitter is gisteren bij Neu renberg door een bandiet uit de in ternationale expreiss-trein van We nen naar Ostende geduwd en levens gevaarlijk gewond. De politie heeft meegedeeld, dat zij een dubbele sche delfractuur heeft en ernstige kneu zingen. Louis de Ritter, haar 56-jarige echtgenoot, is naar Erlangen ontbo den. Zijn vrouw ligt in het zieken huis van Kitzingen. Zijn naam be vond zich op een identiteitskaart, die in een tweede klas coupé gevon den werd in de trein van Wenen naar Ostende. De politie vermoedt, dat een ban diet Simone aangevallen heeft en uit de trein geduwd, daar al haar geld vermist wordt. Zij was op weg naar Brussel. De trein werd kort na Kit zingen door middel van de noodrem tot stilstand gebracht. Volgens de politie is de aanvaller toen ontsnapt. Nader wordt gemeld, dat de Belgi sche vrouw aan haar verwondingen is overleden. IJSLANDSE TREILER VERGAAN. In de Grundarf Jordur Baai, aan de Westkust van IJsland, is Dinsdag een IJslandse treiler van 184 ton in zware storm omgeslagen en gezonken. Negen van de 17 bemanningsleden kwamen om het leven. In de afgelopen 48 uur hebben zware stormen IJsland geteisterd. Daken van huizen werden afgerukt en telefoonverbindingen verbroken. Prinses Asjraf Pahlevi, de zuster van de Sjah van Perzië, heeft twee Franse „zakenlieden" er van beschul digd, kostbaarheden van haar ont vreemd te hebben voor een waarde van ongeveer 80 millioen francs (ƒ800.000). Er is een sabelbontjes bij, die zij van Stalin had gekregen. Het gebeurde vorig jaar Novem ber. Prinses Asjraf ontmoette in de Franse hoofdstad een jongeman, die zioh uitgaf voor directeur van een grote onderneming en de prinses vertrouwde hem een hoeveelheid ju welen, ter waarde van 300.000, toe. Hij moest deze voor haar verko pen, aangezien zij het wegens de on zekere toestand in Perzië nuttig achtte, in Frankrijk over voldoende geld te beschikken, om er een tijd te kunnen blijven. Maar een paar dagen later kwam de „directeur van een grote onderneming" haar vertel len, dat de tussenpersoon, aan wie hij de juwelen had toevertouwd, be roofd was. Prinses Asjraf, wier goed vertrou wen niet berekend bleek op de slecht heid dezer wereld, schonk de jonge man een schriftelijke volmacht, waarmee hij haar belangen verder zou kunnen behartigen. En zij steldé hem er van op de hoogte, dat er op de Perzische ambasade te Parijs een dozijn kostbare tapijten van haar bewaard werd. En kort geleden toonide iemand dezelfde volmacht aan een Parijse bontspecialist, die de bontjassen van de prinses gedurende de zomer in bewaring had en deze verdwenen, inclusief de minkjas van Stalin, die ruim een ton waard was. Men schat, dat in het Franse par lement de voor- en tegenstanders van het Europese leger ongeveer tegen elkaar opwegen. Vijftig afgevaardig den, die nog weifelen, zitten daarbij op de wip. Donderdag 19 en Vrijdag 20 November speciale aan dacht voor onze collectie. EXCLUSIEVE WINTERMANTELS 2 dagen extra attractieve prijzen Breestraat 173 Tel. 23337 (Advertentie) Te 's Gravenhage is gisteravond in een gehouden vergadering van de Katholieke Volkspartij, door de af gevaardigden van de vier kieskrin gen Rotterdam, 's Gravenhage, Dor drecht en Leiden een Provinciale Centrale voor Zuid Holland opge richt. In het bestuur werden gekozen de heren ir. A. L. H. Roebroek te 's Gra venhage als voorzitter, H. J. van Mil te Zoeterwoude als secretaris en de heren S. M. Bosman te Rotterdam, B. J. A. Boelrijk te Zwijndrecht en N. F. A. Vugts te 's Gravenhage als leden. Besloten werd de aanwijzing van voorlopige candidaten voor de Pro vinciale Staten in de Provincie Zuid Holland open te stellen tot' 25 Dec. a.s., terwijl de datum waarop de groslijststemming voor de samenstel ling van de officiële candidatenlijst voor de Provinciale Staten werd be paald op 28 Februari 1954. Harold P. Strand uit Boston heeft dit apparaat ontworpen voor men sen, die zeer weinig tijd beschikbaar, en langdradige klanten hebben. Zij hoeven wanneer het gesprek hen gaat vervelen, en de beleefdheid ver eist, dat zij dit tot het einde toe voortzetten niets anders te doen, dan de luisterkop van het telefoon toestel op het daarvoor bestemd „za del" te leggen. Het handvat komt te rusten op een drukknop, die auto matisch wordt ingedrukt als men de telefoonhoorn er overheen plaatst, Deze drukknop schakelt een verster ker in, zodat men hetgene, dat de langdradige klant heeft te vertellen nauwkeurig kan volgen; ook ant woorden is op deze wijze mogelijk. Bij 't gebruik van dit apparaat houdt men de handen dus vrij om andere werkjes te doen, of om er wan neer het gesprek heel vervelend mocht worden de oren mee dicht te houden. Boeiende lezing voor Oud-Leiden BLOEDTRANSFUSIEDIENST LEIDEN Niet mindtT dan 164 donores wer den gisteravond door de afdeling Leiden van het Ned. Rode Kruis gehuldigd in verband met het feit, dat zij vijf of vijftien maal bloed afstonden ten behoeve van de Bloedtransfusiedienst. Vijftien Land- steinerplaquettes en 154 Landstei- nerpenningen werden uitgereikt. De voorzitter van de Leidse afde ling, prof. dr. P. J. Gaillard, begroet te de donores in de aula van het Academisch ziekenhuis en merkte op dat nog nooit zoveel bloedgevers te gelijkertijd door deze afdeling on derscheiden werden, waarbij in het bijzonder treft het feit, dat niet minder dan tien plaquettes konden worden toegekend wegens het vijf tien maal schenken van bloed. Aan al deze donores bracht prof. Gail lard dank voor de bereidheid te ge ven, wat ten bate van de medemens gevraagd wordt. De voorzitter reikte vervolgens de plaquettes en medailles uit, waarna nog de Roode Kruis-film „Uw red dend bloed" en de watersnood-film „Alarm" vertoond werd. De Landsteiner-plaquette voor het 15 maal afstaan van bloed ont vingen: A. Bakker, W. J. J. Cou- wenberg, Mr. J. Gerretsen, Mevr. W. C. de GrootFeitkamp, J. A. Harteloh, J. A. M. Maat, Mevr. A. v. Valderenden Hollander, J. H. Visser, allen uit Leiden. J. de Visser en J. Jansen, beiden uit Oegstgeest. De Landsteiner-ipenning voor het 5 maal afstaan van bloed ontvingen: M. v. d. Niet, J. Ooms, H. v. Roon, K. Sohroeder, P. Varkevisser, J. Weinberg, allen uit Noordwijlt. J. M. Pennings, C. P. J. Timmer, beiden uit Noordwijkerhout. N. P. 1' Ami, J. van Ark, mevr. A. A. ArkeveldNesier, W. Arnoldus, J. C. Bakx, mej. W. H. C. M. Barij, H. Bssie, mej. J. M. v. d. Berg, G. Th. van Beusekom, H. A. H. Biesjot, J. Bloem, P. Ph. v. d. Blom, mevr. J. BodrijKoste, J. P. .v d. Bosch, mevr. E. CandidoMion, mej. G. M. M. Coster, F. C. Diks, J. van Dorp, G. van Dijk, mevr. M. van EekBree- dijk, mej. E. M. Erkelens, C. Fasel, Fa vier, S. Fuchs, A. C. Goddijn, H. C. F. de Greef, mevr. E. G. de HaasArts, C. Haasbroek, mevr. C. HartGodfriedt, M. Hoogstad, A, Th. de Jong, H. de Jong, mevr. M. S. de JongMeijer, Y. de Jong, P. Kanis, J. Kindt, J. Klinkhamer, mevr. E. C. KoetKnaap, G. Kok, W. G. A. Koppers, A. Kret, H. J. Labordus, mevr. S. LaterveerHey- boer, J. Limburg, A. Link, F. W. v. d. Maden, N. H. Meiman, F. A. Mo seman, S. S. Mulder, V. L. Niéboer, mevr, C. Ruygrok-Opstal, A. G. J. Oskam, mevr. G. van Polanenv. d. Eist, W. P. Prins, R. Raar, M. van Dijk, G. Ravesteyn, G. Reinders, P C. Th. Reizevoort, J. H. A. Schram- meijer, A. Schenk, J. W. Segaar, A, Seriier, H. Smit, I. W. Snel, K. Stig- ter, H. Stol, J. Straathof, R. Stra- vers, G. van Strien, mevr. M. D. SusanBeversluis; L. A. Turk; J. A. Van Venetiën, H. Verlint, A. H. Vis ser, mej. M. J. Vork, P. B. Vree burg, J. de Vriend, D. J. Wassenaar, C. Wassink, M. J. J. Wesdorp, J. Wessel, H. Wolters, H. Ykema, C. H. Cramer, mevr. H, M. den Dek kerWassenaar, allen uit Leiden. E. M. Albers, mevr. G. Groenewe- genDe Vos, J. S. de Jong, A. J. H. v. d. Roer, allen uit Wassenaar. J. van Bemmelen, H. A. J. Paar- dekooper, J. Rotteveel, mej. G. A. A. Straathof, allen uit Zoeterwoude. E. H. Blindenbach, H. F. v. d. burg, J. Tli. M. v. d. Kraan, J. P. Peeters, M. du Pré, allen uit Voor schoten. Eerw. B'r. A. Th. Baltussen, eerw. br. W. C. J. Bernarts, mej. J. M. Bouman, C. van Duyn, C. Hogenes, A. Kleinhout, G. J. v. d. Plas, A. Rijsdam, allen uit Katwijk. Jac. J. Boere, J. W. de Haas, P. Meijer, allen uit Hazerswoude. Mej. A. C. Bontje uit Langeraar. W. F. Boxma, C. van Drongelen, D. Pater, P. L. Tanis, allen uit Lisse. Mej. L. Brand uit Leimuiden. H, J. Buitenhuis, W. Korevaar, beiden uit Boskoop. L. H. A. Duseé, mevr. M. Poot Kalisvaart, H. A. P. Smit, allen uit Valkenburg. G. M. v. d. Ent, B. H, v. d. Kuy, beiden uit Den Haag. F. v. Gemeren, uit Rijpwetering. G. v. d. Heijden, mevr. M. A. G. KrabbendamSjakes, P. P. J. van Zoen, allen uit Sassenheim. D. de Jong, mej. B. Peteri, A. A. Zaagman, G. D. A. van Beek, allen uit Leiderdorp. T. W. Hoogerdjjk, mej. E Q. Lens hoek, A. v. d. Luit, J. A. G. Oplaat, P. M. Schenk, allen uit Oegstgeest. W. J. Koenes, uit Warmond. G. Locker, W. P. van Rijn, H. van Veen, allen uit Alphen aan den Rijn. Th. B. C. v. d. Lubbe, uit Voorhout. C. Th. v. d. Meer, mevr. J. C. v. d. MeerBakker, beiden uit Roelof- arendsveen. Dulles maakt de balans op Gisteren was het twintig jaar ge leden, dat de regering der Verenigde Staten de uit de communistische re volutie geboren Sovjet-Unie officiële erkenning gaf. Dat feit herdenkend, heeft John Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, ge zegd, dat Rusland die erkenning ver worven heeft onder valse voorwend sels. Als voorbeeld noemde minister Dulles, dat de Russische gezagsdra gers hadden beloofd geen ondermij nende acties tegen de Verenigde Sta ten te voeren. Iedereen kon daar een nuttige les uit trekken, de les, dat het niet verstandig was indien de Verenigde Staten daden uitwissel den tegen slechts beloften van de Sovjet-Unie. Toch meende de Amerikaanse mi nister, dat in de afgelopen twintig jaar Amerika meer bij die officiële erkenning van Sovjet-Rusland had gewonnen dan verloren. De winst was het belangrijkst geweest tijdens de tweede wereldoorlog, toen Ame rika en Rusland bondgenoten waren, toen het Rode leger moedig streed tegen de gemeenschappelijke vijand en er samenwerking tussen de twee landen bestond. 1 In het museum ,,De Lakenhal" werd gisteravond voor leden van de vereniging Oud-Leiden een lezing met lichtbeelden gehouden. De'voor zitter, dr. A. Kessen verwelkomde de aanwezigen en verheugde zich over de grote belangstelling. Na de leden nog een kijkje gegund te heb ben op het af te wikkelen program ma, gaf hij het woord aan dr. A. A. Kampman, die het auditorium door middel van vele gekleurde foto's meevoerde langs de kruisridder burchten in het Midden-Oosten. In 1951 en '52 heeft spreker enige reizen gemaakt naar Syrië, Cyprus en Rhodos om deze burchten te kun nen bezoeken. Nadat hij in 't kort de geschiedenis van, de Kruistochten gereleveerd had, onderwierp dr. Kampman de positie van de ridders in het Midden-Oosten aan een na dere beschouwing. De verdediging der kruisvaarderstaten berustte op een groot aantal burchten, die deze ridders op de meest bedreigde pun ten in de loop der jaren hebben aan gelegd. Een deel der burchten was onderling zichtbaar, zo b.v. het ver dedigingssysteem van de Crac des Chevaliers tot aan de kust. Andere burchten waren eenzame voorposten aan de grens van de somtijds; vijan dige mohammedaanse bevolking. Door middel van deze kastelen is het betrekkelijk gering aantal rid ders er in geslaagd de kustgebieden van Syrië en Palestina gedurende bijne twee eeuwen in handen te hou den, maar vanaf het einde van de twaalfde eeuw valt een regelmatige doch langzame afbrokkeling van de kruisvaardersmacht waar te nemen. Al deze vestingen zijn echter stuk voor stuk in handen der Mohamme danen gevallen. Grondige restauratie. Het is een speling van het lot, zo vervolgde spreker, dat een groot deel van de Kruisridderburchten in het Midden-Oosten voor ons be waard is gebleven. De meeste kaste len zijn uiteraard ten dele verwoest, maar de imposante ruïnes die er nog van over zijn laten ons zien op welk een voortreffelijke wijze de Franse en Italiaanse architecten dezer rid ders de fortificaties hebben aange legd. De Crac des Chevaliers is vrij wel geheel intact en de bezoeker vindt deze burcht terug in de toe stand waarin de kruisridders hem in 1271 hebben verlaten. De vesting ligt op 'n 800 m. hoge berg en werd door de ridders zonder slag of stoot aan de Mohammedanen overgegeven. Via de vesting Sidon, een zeekasteel in de ware zin van het woord, en het Chateau de Beau fort voerde dr. Kampman zijn ge hoor van Syrië naar Cyprus, waar de kruisridders zich tot 1571 hebben kunnen handhaven. Ook hier bevin den zich vele burchten, die aan deze tijd herinneren. In 1307 stak een ge deelte der ridders naar Rhodos over, waar zij het Chateau de Chevaliers stichtten. In de loop der eeuwen werd de burcht echter totaal ver nield. Mussolini die het eiland tot 1945 bezet hield, zag er echter geen been in het kasteel van de grond af weer te „restaureren". Tenslotte liet dr. Kampman nog enkele foto's zien van een abdij op Cyprus, die door de Norbertijnen omstreeks 1400 gesticht werd. Dr. A. Kessen dankte de spreker voor zijn boeiende en terzake kun dige voordracht. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Godgeleerdheid de heer A. Se- venster Amsterdam; voor het docto raal examen Geologie de heer B. B. 't Hart, Lelden. DR. L. G. KORTENHORST GEEN CURATOR MEER VAN DE LEIDSE UNIVERSITEIT. Bij Kon. Eesluit is aan dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Twee de Kamer, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het Col lege van Curatoren der Rijksuniversi teit te Leiden, met dankbetuiging voor de belangrijke diensten, in deze functie aan den lande bewezen. Als opvolger is benoemd mr. J. A. L. M. Loeff te Rotterdam. Aan dr. P. J. Waardenburg, oog arts te Arnhem, is opdracht verleend om in de faculteit der geneeskunde van de Leidse Universiteit onderwij? te geven in de anthropogenetica. L.G.B. heeft ledenstop ten gerieve der leden In de Memorie van Antwoord op de Leidse gemeentebegroting hebben B. en W., zoals wij reeds meldden, erop gewezen, dat het plan voor een nieuw zwembad nog niet aan de orde is. De heer G. H. van Brussel, voor zitter van de Leidse Golfbrekers, heeft daarop in een ingezonden stuk reeds geageerd en het nut en de noodzakelijkheid van een .tweede Overdekte aangetoond. In het clubblad van de Leidse Golf brekers tussen haakjes de grootste zwemvereniging in Leiden met meer dan duizend leden wordt de le denstop, welke noodzakelijk werd bij gebrek aan meer zwem uren, nog eens onder de loupe gènomen. Het artikel, kennelijk van de hand van de ijverige voorzitter van de L. G. B., wordt ten aanzien van deze ledenstop o.m. het volgende gezegd: „Van vele zijden is hier tegen ge ageerd, omdat men het vervelend vindt, dat vele kinderen die graag zwemmen willen leren, naar huis ge stuurd worden met de boodschap, dat er geen plaats meer is. Men vraagt zich af of dit nu niet overdreven is; een kind meer of min der merkt men toch niet op. Het komt mij nuttig voor dit nu eens nader te verklaren, waarbij ik noodzakelijk ook de verhouding Golfbrekers-Overdekte ter sprake moet brengen. Zoala u allen weet bezit Leiden maar één overdekt bad, met een wat kleedgelegenheid betreft geringe ca paciteit. Wij huren dit bad van half Opnieuw besproken in t,St. Antonius" Onder voorzitterschap van de heer P. Feiten hield de afd. Leiden van de R.K. Bond van hotel-, café- en restaursntgeëmployeerden „St. An tonius" hedennacht in het St. Anto nius Clubhuis haar tweede vergade ring in het winterseizoen. Na een kort openingswoord van de voorzitter volgde voorlezing der no tulen en behandeling der ingekomen stukken, waaronder het bericht, dat de bisschop van Haarlem wederom toestemming heeft verleend tot het houden van de Kerstnachtmis door de Leidse afdeling. Het hoofdbestuurslid, de heer W. J. L. v. d. Bol hield hierna weder om een inleiding over de Werkloos heidswet, waarover men blijkbaar niet uitgepraat komt, omdat er zo veel voetangels en klemmen aan deze wet ten grondslag liggen. Op het ogenblik is er veel deining over het op 19 October ingevoerde dagloonbesluit, waarvan wij onlangs reeds melding maakten. Dit dagloon besluit houdt in, dat voor seizoen arbeiders of vrijwel uitsluitend sei zoenarbeiders hun verdienste in dat seizoen gedeeld wordt door het aan tal van 313 werkdagen en niet meer maatregelen zo goed mogelijk na leeft. Het gebeurt immers nog maar al te vaak, dat men vergeet de beurs- kaart in te leveren of deze niet op tijd laat afstempelen, terwijl voorts werkbriefjes maar al te dikwijls niet of niet goed worden ingevuld. Spr. waarschuwde zijn gehoor er vooral tegen toch geen looninkom- sten te verzwijgen, want indien het uitkomt, blijfj, de straf niet achter wege en maar al te velen hebben reeds heel wat narigheid hiervan ondervonden. De heer v. d. Bol trad over een en ander verder in bijzonderheden uit de practijk, waaruit opnieuw bleek met hoeveel moeilijkheden het bestuur te kampen heeft, omdat elke nieuwe wet in de practijk onvolko menheden bezit, welke nader onder de ogen moeten worden gezien. Bij de hierna volgende discussies werden nog vele „gevallen" onder de loupe genomen, waarbij de heer vt d. Bol de vragenstellers naar genoe gen beantwoordde. De secretaris deed hierna nog enige mededelingen over het St. Ni- colaasfeest, dat op Woensdagmiddag 2 December wederom in de boven zaal van de Harmonie zal worden gehouden. Over de Kerstfeestviering deelde de voorzitter mede, dat de H. Mis te zoals tot voor die datum, door het 1 uur zal worden opgedragen door aantal gewerkte dagen. Voor bijzondere gevallen kan het bestuur verzachtende maatregelen nemen. Van groot belang bij de nieuwe Werkloosheidsverzekering is voorts, dat men toch. vooral de controle- pater Engelbertus O.Cap., terwijl een dameskoortje de zang zal verzorgen. Tot deze nachtmis hebben alleen be- örijfsgenoten, werkgevers zowel als werknemers toegang. Na gehouden rondvraag volgde ten slotte sluiting der vergadering. vijf tot half tien en proberen, door de ploegen direct te laten aanslui ten zoveel mogelijk leden te helpen, wat alleen mogelijk is door beurte lings boven en beneden te verkle den. Op deze manier „verwerken" wij een aantal zwemmers, dat ver uit gaat boven het getal, waarvoor wij de inrichting huren. Soms moeten hierdoor drie of meer kinderen in een cabine, waarbij de kleren op de grond terecht komen, omdat de inrichting van de cabines daar totaal niet op be rekend is, terwijl ook uit andere over wegingen deze massa-verkleedpartij ongewenst is. Ik geloof wel, dat de ouders dit met mij eens zullen zijn. Verder spreekt het vanzelf, dat het zeer moeilijk is goede aandacht te beste den aan het zwemmen leren, wan neer 't bad overbezet is. U moet goed bedenken, dat deze hele organisatie aangewezen is op eigen vrijwillige krachten, daar het personeel van de Overdekte zich hiermede niet be moeit. Wanneer ik nu ook de financiële zijde van dit geval belicht, zult u merken, dat wij wel degelijk gedwon gen zijn een aanwas van leden tegen te gaan. Wij betalen voor een zeker aantal zwemmers een garantiebedrag. Ha len wij dit aantal niet, dan moet toch dit bedrag betaald worden, wat bij een strenge vorstperiode of in de vacantiemaand kan voorkomen. Gaan wij echter over dit getal heen, dan gaan de baten hiervan naar de Over dekte, daar wij voor elke zwemmer boven dit aantal apart moeten be talen. Het komt dus hier op neer: Wij bieden onze leden steeds minder kleedgellegenheid, geven minder les, kortom brengen onze leden in steeds ongunstiger positie door meer leden aan te nemen, terwijl de baten ge heel moeten worden overgedragen. De vaste contributie wordt groten deels besteed voor het interne ver enigingsleven. Wij zouden er dus goed aan doen precies op ons garantieaantal te wer ken. Elke uitbreiding maakt het voor ons moeilijker, terwijl er geen enkel financieel voordeel tegenover staat. Een zakenman zou zeggen: hoe meer men betaalt, hoe minder service, 't Klinkt vreemd. U. die dit leest, zult wellicht een lichte verbittering hebben opgemerkt. Ik hoop, dat u dit zult begrijpen wanneer u bedenkt, dat tientallen po gingen ondernomen zijn óf een op lossing te vinden, echter zonder re sultaat." DAMMFN COMPETITIE L.D.D.B. Gisteravond speelde de Leidsche Damver. Tempo tegen KDC uit Kat wijk in de le klas competitie van de LDDB. Er werd fel gestreden, wat echter niet kon verhinderen, dat Tempo met een nederlaag naar huis werd ge zonden. De uitslag was als volgt: Tempo KDC A. JansenP. Mij vogel 20; A. de JeuJ. v. d. Plas 11; W. Belt n.o. A. Duivenvoorde 02 regl.; G. de Jeu B. v. Rijn- 0—2; GroenewegenC. Heemskerk 11; G. RijsdamJ. de Best 11; M. J. v. d. KwartelP. Duivenvoorde 02; P. v. d. Kwartel de Wilt 0—2; W. v. d. Veer—D. Meyvogel 0—2; G. JansenG. Buis 0—2. Uitslag 5—15. WAT LEZERS SCHRIJVEN: Een onzer' abonné's stuurde ons bijgaande open brief, die naar een bijgaand schrijven heuselijk van Sinterklaas persoonlijk afkomstig was en waarin Sinterklaas het niet helemaal eens blijkt te zijn met het hoofdartikel, dat Vrijdag j.l. onder de titel „Het heerlijk avondje" in ons blad is gepubliceerd. Voordat wij de goede Sint van re pliek dienen, willen wij eerst moge lijke verdere meningen uit onze le zerskring afwachten. Geachte Redacteur, U zult het een oude man als mij, wel niet kwalijk nemen dat hij het waagt in discussie te treden met de schrijver van Uw hoofdartikel van Vrijdag j.l., daar hij zelf er ten nauw ste bij betrokken is. Mijn beste Redacteur, laat ik be- ;innen met te zeggen, dat ik het met le hoofdzaak vanzelfsprekend eens ben. Wie, zoals ik, ieder jaar weer de glundere gezichten in zovele Hol landse huiskamers ziet, als het heer lijke avondje is aangebroken moet wel tot de conclusie komen, dat dit intieme, huiselijke feest zoveel mo gelijk in de gezinnen moet worden gevierd. Het is mij daarom ook ieder jaar weer een groot verdriet te moe ten ervaren, dat onechte Sinterkla zen mijn eerbiedwaardige persoon misbruiken door zich als reclame middel te laten gebruiken. Maar doe daar eens iets aan, als je al zo oud bent als ik! Verder spreekt u over de St. Ni- colaas-feesten in de organisaties en dat dat nu ook maar eens uit moet zijn. Daarmee kan ik het tot mijn spijt niet helemaal eens zijn en wel om twee redenen, die u misschien wel zult weten te waarderen. Op de eerste plaats: Ik kom uit Spanje voor alle mensen, groot en klein. Natuurlijk op de eerste plaats voor de kleinen, maar er zijn nu een maal ook mensen, die niet in gezins verband en die dus voor zo'n feest zijn aangewezen op andere gemeen schappen b.v. de organisatie, waar ze hun vrienden vinden. Op de tweede plaats: Als ik op zo'n club of vereniging kom, dan hebben ze daar allemaal voor elkaar iets leuks of gezelligs bedacht, 'n surpri se noemen ze dat, geloof ik met een goed Hollands woord, meestal vergezeld van een toepasselijk rijm en ik heb al meer dan eens meege maakt, dat kleine ruzietjes en moei lijkheden in zo'n organisatie uit de weg geruimd werden door de milde humor van het „juiste woord op de juiste plaats". Op 5 December, beste Redacteur, hoop ik bij Uxen bij ook andere te gast te zijn in Uw gezellige huiska mer, maar ik heb nog wel enkele dagen over en U zult het mij dan wel niet kwalijk nemen, dat ik die ge bruik om in bovengenoemde geval len mijn goede gaven, die toch op de eerste plaats bestaan in hartelijke gulheid voor iedereen, kwistig rond te delen. Sint Nicolaas

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2