ROMME's BOEK Presidenten vliegen elkaar in de haren Bommen op de Mau-Mau De bezem over Oost Duitsland Het probleem van de priester-arbeiders Met weik acfttei de &cfovunen De munitie-opslagplaats ruimde zichzelf op Dominici trekt bekentenis in Nog weinig verandering Directeur: c m v. HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13046 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnemrntsprij: f 0.47 p. w., f 2p. tnnd., f 6p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert,: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 INDIEN prof. Romme geweten had, dat hem een gedwongen rustpoos wachtte, zou hij zijn ongedwongen rustpoos, de vacantie, misschien niet besteed hebben aan het schrijven van een brochure over Katholieke Politiek. Hij zou meer aan en in zee hebben vertoefd en het uitwer ken van zijn politieke beschouwing en „een stuk verantwoording" hébben bewaard voor deze laatste weken van het jaar, nu hij uit de blanke arena van de Tweede Kamer is ge bannen. Of misschien zou hij dat al les wetend, toch zijn vacantie ge deeltelijk aan het schrijven van deze brochure hebben gewijd. Energieke persoonlijkheden kunnen niet luie ren zonder zich te vervelen. Een po liticus in merg en been als prof. Romme kan het uitstorten van zijn politieke hart hebben opgevat als een aangename vacantie-bezigheid. Be halve aangenaam voor hemzelf is het dan een nuttige tijdpassering ge weest voor anderen, en een aange name tevens. Het boek, dat hij ge schreven heeft, is met zijn 87 blad zijden dicht-opeengedrukt, er niet een, dat men in één adem uitleest, ondanks dat het voor „de doodgewone kiezer" is bestemd. Zelfs na lezing, vergt het herlezing, wil men de ge hele schat van katholieke en politie ke levenswijsheid, welke er uit de volheid van een gerijpte geest in is overgestort, tot zijn eigendom maken. Reeds na vluchtige lezing blijven echter twee zaken de lezer bij. Op de eerste plaats, dat prof. Rom- ime door zijn streven „de katholieke politiek wat dichter bij de mensen te brengen", ook zichzelf wat dich ter bij de mensen heeft gebracht, in 't bijzonder bij degenen, die een „parti pris" tegen hem hadden. Nog onlangs, in pers-commentaren Op de motie in zake de vrijere loonvor ming, kwamen zonderlinge inzich ten voor, welke getuigden van een zekere vooringenomenheid. Deze kromme inzichten werden r echt-ge- trokken^ toen de fractie-voorzitter op het Utrechts congres zijn motie motivering gaf, een motivering, wel ke zowel redelijk als open was. Deze motie komt in de zomerse brochure natuurlijk niet ter sprake, zij was nog niet geboren, vermoedelijk zelfs nog niet ontvangen maar toch is de brochure een weerlegging op de naar aanleiding daarvan geuite critiek, daar zij een weerlegging geeft op al die interessant-doende vooringenomenheden. Zij doet dit niet „expressis verbis", niet rechtstreeks, maar de uitwerking welke „het stuk verantwoording" van prof. Romme op de lezer heeft, komt op hetzelfde neer, gelijk „De Tijd" getuigt: Het is nuttige lectuur, ook voor hen, die prof. Romme gewoon zijn critisch te beoordelen. Zij moeten zich afvragen, of zij niet bezig zijn een caricatuur in plaats van de werkelijke man te zien, als zij hem alleen gadeslaan, wanneer hij vol reserves en met veel slagen om de arm de actuele politiek behandelt. Zij komen na lezing van dit boekje wellicht tot de slotsom, dat zij hem van te dicht bij hebben beschouwd en dat hij begrijpelijker wordt als hij enige passen terugtreedt in de tijl en zich op afstand laat bezichtigen. En na lezing van de brochure schreef prof. F. Duynstee in „De Maasbode": In dit résumé treedt al naar vo ren, hoe enorm veel 'in dit korte boek is bijeengebracht; uit het résumé kan niet blijken wat wel de grootste charme van dit boek is: het doorstralen van een rots vaste, zeer geprononceerde en eerbied afdwingende overtuiging. Dat 't 'n bijzonder knap geschre ven werk is, behoeven we wel niet te zeggen. Maar 't is bepaald méér dan dat: 't is een gloedvolle getuigenis, welke zeer zeker niet zal nalaten in brede kring indruk te maken. Men mag verheugd zijn, dat er in onze politiek mensen naar voren treden met zulk idealisme. F EN tweede gelukkige uitwerking van prof. Romme's, boek is het herstel van hoogachting voor de po litiek in 't algemeen, voor katholieke politiek in 't bijzonder. Groot is het aantal volkse uitdrukkingen, dat de politiek neerhaalt tot een minder waardig bedrijf van slinkse, sluwe lieden, waar een eerlijk en oprecht man maar beter doet zich niet mee in te laten. Het effect van de bro chure is, dat men niet alleen het ont zaglijk belang inziet van de poli tiek, doch tegelijkertijd geneigd en begerig wordt er een actief aandeel in te nemen. Wie deze hooggedragen beschouwing leest over de „gran dioze en beslissende betekenis" van katholieke politiek in de burgerlijke samenleving van ons land en van Europa en wie dit openhartig, met vele belangwekkende voorbeelden verluchte, verslag volgt van zeven uiterst moeilijke parlementaire ja ren en de telkens afwisselende be slissingen, welke daarin moesten worden genomen, krijgt vanzelf de smaak te pakken ook aan die strijd der geesten deel te nemen. Wie het boek leest en dat wensen we toe aan ieder, die op de naam van ont wikkelde man of vrouw aanspraak maakt begrijpt, dat hij niet hu meurig afzijdig mag of kan blijven Hij moet wel meedoen aan de k 'eke politieke beweging, wel- DEINING OM DE ZAAK WHITE HOUDT AN De zaak-White dreigt nog groter deining in Amerika te gaan verwekken dan hij reèds gedaan heeft. De verdediging van oud-president Truman tegen de beschuldiging, als zou hij White hebben aangesteld terwijl hij wist, dat deze een rode spion was, is gisteren ontaard in een rechtstreekse aanval op de regering-Eisenhower. Truman zei, dat de republikeinse rege ring totaal onder invloed stond van McCarthy en dat haar politiek volks verlakkerij was. Tegen deze aanvallen van Truman springen nu weer de aangevallenen in het geweer. De republikeinse senator MacCar- thy heeft Dinsdag medegedeeld, dat hij rèdio- en televisietijd eist om de tegen hem gerichte aanval van de voormalige president Truman te be antwoorden. De Amerikaanse procureur-gene raal, Herbert Brownell, heeft giste ren voor de senaats-commissie voor binnenlandse veiligheid verklaard, dat van Britse en Canadese zijde druk was uitgeoefend om Harry Dex ter White benoemd te krijgen in een hoge functie bij het Internationaal Monetair Fonds. Volgens het Britse opperbevel in Oost-Afrika worden plannen opge steld om de kern van de Mau-Mau- groepen, welke zich in het verboden gebied van het Aberdare- en Kenia- gebergte ophouden, door middel van grootscheepse bombardementen uit te roeien. Het besluit om van Lincoln- bommenwerpers gebruik te maken was in overeenstemming met de Britse regering genomen, zo wordt hieraan toegevoegd. Uit Aden zijn vier bommenwer pers te Nairobi aangekomen. De ac ties in de lucht zullen door landtroe pen worden gesteund. De Oost-Duitse regering voert op het ogenblik de tot dusver meest ri goureuze zuivering uit in haar kort stondige bestaan, om het lijdelijk verzet van de bevolking te breken, zo heeft de Amerikaanse comman dant in Berlijn, generaal-majoor Thomas Timberman, meegedeeld. Te oordelen naar de Oost-Duitse berichten over gerechtelijke vervol gingen, aldus Timberman, is de zui- veringsgolf een gevolg van het ge brek aan vertrouwen, dat de rege ring in haar eigen sociale systeem heeft. Brownell betoogde, dat de benoe ming van \Vhite een buitengewoon groot gevaar inhield voor de veilig heid van de Verenigde Staten. „Het kom: mij voor, dat de verkla ring voor White's benoeming dat wil zeggen, dat hij benoemd werd en in zijn functie gehandhaafd voor meer dan een jaar, teneinde het fe derale-recherchebureau te helpen zijn gangen als spion na te gaan meer vragen oproept, dan beant woordt",, zeide hij. Indien het in 1946 de bedoeling was geweest White in zijn functie te hand haven om hem en andere leden van de spionnage-groep op heterdaad te betrappen, hadden maatregelen moe ten zijn genomen om te zorgen, dat de betrokken personen en de situatie volkomen onder controle waren. „Uit de stukken is in het geheel niet gebleken dat iets werd gedaan om een einde te maken aan de spion- nagebedrijvigheid van Dexter White c.s.", 'verklaarde Brownell. COMMENTAAR. De perscommentaren over Tru- mans rede waren verdeeld. Bladen, behorende tot de Hearts-groep (pro- McCarthy) noemden haar „zwak en fel" en zeiden, dat de zinsnede over McCarthyisme het toppunt van dwaasheid in zijn rede was. Andere bladen zeiden, dat Truman niet alle vragen had beantwoord en dat hij op enkele punten dieper moet ingaan. In Trumans kantoor in Kansas City waren vijf personen bezig de duizen den telegrammen, die hem uit heel Amerika werden toegezonden, te openen. Naar zij schatten, waren 95 percent betuigingen van instemming. Op het jaarlijks congres van dë C. I. O. één van de twee grote Ame rikaanse vakbonden, heeft de voor zitter van de bond van arbeiders in transmissiebedrijven, Joseph Beirne, het ontslag van de minister van justi tie. Brownell, geëist en een desbe treffende resolutie ingediend, welke door het Congres met algemene stem men werd aangenomen. De aangenomen resolutie veroor deelt niet alleen de houding van de minister van justitie, maar oefent eveneens critiek op president Eisen hower wege;is zijn houding in de zaak-White. Verder wordt in de re solutie verklaard, dat Truman tij dens zijn bewind het communisme voortdurend heeft bestreden. In huidige vorm niet te handhaven Na hun terugkeer uit Rome, waar zij met de H. Vader en met de H. Con gregaties overleg hebben gepleegd, betreffende de problemen van de mis sie onder de arbeiders in Frankrijk, hebben de kardinalen Lienart, Ger- lier en Feltin een verklaring gepubliceerd, waarin zij zeggen, dat de erva ring met de priester-arbeider, zoals deze zich tot op heden heeft ontwik keld, uitgewezen heeft, dat hij niet in zijn huidige vorm kan worden ge handhaafd. Officiële verklaring Maar de Kerk, bezorgd' om het contact dat door de pioniers van dit apostolaat gelegd is tussen haar en de arbeiderswereld in stand te hou den, komt gaarne tegemoet aan de wens, dat priesters, die blijk hebben gegeven van voldoende talenten, het priesterlijk apostolaat in het volle arbeidersmilieu blijven uitoefenen. Maar zij vraagt: 1. Dat zij hiervoor spéciaal door hun bisschoppen worden uitgekozen. 2. Dat zij een deskundige en dege lijke vorming ontvangen zowel op het gebied van de leer, als op het gebied van de geestelijke lei ding. 3. Dat zij zich slechts gedurende be- durende beperkte tijd wijden aan handenarbeid, opdat voor hen de gelegenheid blijft bestaan te vol- ke, te midden van vele boven- en ondergrondse bestrijding, het waar achtig landsbelang nastreeft.. Hij zal er trots op zijn daarin zijn aandeel te mogen leveren. Dat zijn de twee uitwerkingen, wel ke Romme's boek reeds bij vluchtige lezing heeft. Herlezing en bestude ring er van zal menig, dikwijls on begrepen, aspect van de gevoerde politiek duidelijk maken en recht vaardigen en een klaarder kijk ge ven op het subtiele spel dat in 's lands vergaderzaal met kracht van vaste overtuiging en grote slagvaar digheid en inzicht wordt gespeeld. doen aan al de eisen van hun priesterlijke staat. 4. Dat zij geen enkele tijdelijke ver bintenis aangaan die hen ook maar enige verantwoordelijkheid in de vakbeweging zou kunnen opleggen of andere verantwoor delijkheden, welke aan de leken moeten worden overgelaten. 5. Dat zij niet alleen leven, maar aangesloten zijn bij een gemeen schap van priesters of een paro chie, zodat zij in zekere mate aan het parochieleven deelnemen. Piloot schoot zich de hooiberg in Een korporaal van de Zweedse luchtmacht is met een snelle straal jager tegen een hoogspanningslei ding aangevlogen. Hij wist zijn ka tapult-stoel echter uit het toestel te schieten en kwam kilometers verder veilig en wel in een hooiberg te recht. Het ongeluk gebeurde bij Simriss- ham in Zuid-Zweden. Korporaal Hans Ingemat Bladh vloog laag bo ven de grond en raakte de leiding Het vliegtuig, dat bijna de snelheid van het geuid bereikt had, vloog in stukken, maar de bestuurder had zijn katapult-stoel een fractie van een se conde eerder weggeschoten. Hij be schreef 'n lange boog door de luciht en landde in een hooiberg, de enige in de hele buurt. Hij is zwaar gewond, maar de dok toren zeggen, dat hij een redelijke kans maakt in het leven te blijven. Een groot deel van het voorbereidende wetenschappelijke werk, dat aan de sluiting van de stroomgaten moest voorafgaan, werd geleverd door het Waterloopkundige Laboratorium te Delft, dat onder leiding staat van Prof. Ir. J. Th. Thijsse, die onmiddellijk na de stormramp in Februari door de regering uit Amerika, waar hij op studiereis vertoefde, werd teruggeroepen. Professor Thijsse keerde terug en wijdde zich geheel aan de sluiting van de stroomgaten, door middel van modelonderzoek. Model van de sluiting van het stroomgat bij Ouwerkerk. Rechts Ouwerkerk. Professor Thijsse geeft aanwijzingen aan zijn staf. (rechts met papier in de hand, Professor Thijsse). Zes soldaten gedood ^n"«^gFort Foch'op 10 km Machteloos hebben Franse mili tairen en brandweerlieden toe moe ten zien, hoe zes soldaten een prooi werden van vlammen en ontploffen- le patronene nadat gisteren brand was uitgebroken in de munitie-opslag- Gaston Dominici, de 77-jarige Franse boer, die Zondag bekende de moord op de Drummonds te hebben gepleegd, heeft Woensdag in zijn cel, in de gevangenis van Digne ver klaard: „Ik ben onschuldig". Hij zei. dat hij „gedwongen was de comedie'' van het bekennen te spe len. Dominici legde deze verklaring af voor de gevangenisdirecteur. Ook zijn zoon Gustave verklaarde, dat Gaston onschuldig is en dat hij hem van de moord had beschuldigd om onder de „druk" van de politie uit te komen. De politie heeft medegedeeld, dat Gaston Dominici verklaarde on schuldig te zijn, zodra hij naar zijn cel werd geleid en nog voor hij een kans had gehad om met zijn advocaat te spreken. Maandag was Gaston Dominici of ficieel in staat van beschuldiging ge steld wegens het vermoorden van de Britse geleerde sir Jack Drummond, diens echtgenote en hun 10-jarig dochtertje Elisabeth in de nacht van 4 Augustus 1952. Clovis Dominici, een andere zoon van Gaston, die eveneens zijn vader als de moordenaar had aangegeven, wilde Woensdagochtend geen com mentaar leveren. Gustave verklaarde op vragen van verslaggevers, dat zijn bekentenis door de politie was „gedicteerd" en dat hij deze had getekend, omdat hij de ondervraging niet langer kon verdragen. Hij was 36 uur zonder eten en drinken gehouden, zo zei hij. Voort durend hadden zijn ondervragers gezegd: „Je moet kiezen, Gustave, jij of je vader is de moordenaar. Jij hebt een vrouw en twee kinderen en een derde kind wordt verwacht; je vader is oud, hij zal het niet zo lang meer maken". Gustave kon niet begrijpen, hoe zijn vader tot bekennen was geko men. „De politie moet hem hebben gezegd, dat hij dan naar zijn gezin, zijn boerderij en zijn geiten zou mo gen terugkeren". De magistraat Marcel Perries, die Maandag de officiële beschuldiging uitbracht tegen Gaston Dominici na de reconstructie van de moord en Gastonss mislukte poging om zelf moord te plegen door van een spoorbrug nabij de plaats van de misdaad te springen, noemde Gusta- ves mededelingen „te belachelijk om enige commentaar te rechtvaardi gen". Volgens hem zou gemakkelijk kunnen worden aangetoond, dat Gustave tijdens de ondervraging voldoende voedsel en rust had ge kregen. Omsingeld door meterslange vlam men, die uit de houten munitiekis- ten lekten, wachtten de zes radelo ze mannen als ratten in een val op het moment, dat het vuur de patro nen bereikte: het moment van een gruwelijke massa-executie in een oud fort. Tientallen huizen in de naaste om geving van het fort zijn ernstig be schadigd door de enorme luchtdruk van de ontploffingen; duizenden rui ten zijn vernield. Tot dusver is het niet mogelijk gebleken de brandende, ontploffen de opslagplaatsen, waar 20 ton mu nitie ligt, te naderen. Franse troe pen en politie staan machteloos, Harde droge ontploffingen zoeken een uitweg in de lucht, die bezwan gerd is door de metersdikke rook kolommen, die uit het fort omhoog stijgen. In de afdeling van de infanterie- munitie, waar de zes mannen zaten opgesloten, heerste gisteravond de stilte van de dood. Hier vond het vuur geen voedsel meer. Maar enkele meters verder hadden de vlammen zich opnieuw een weg gebaand, nu naar de opslagplaats van de artil lerie-munitie, naar de granaten Binnen een straal van 800 meter is de omgeving van het fort door de politie en militairen afgezet. Het is de enige veiligheidsmaatregel die men kan nemen. Zelden is een fort zo'n onneembare vesting gebleken. PIERRE L'ERMITE 90 JAAR. De bekende Franse priester-schrij ver, Edmond Loutif, beter bekend onder het pseudoniem Pierre l'Ermi- te (de kluizenaar) heeft Maandag onder grote belangstelling uit bijna alle landen der wereld, zijn negen tigste verjaardag gevierd. De H. Vader heeft hem ter gele genheid van dit feit een eigenhan dig geschreven brief gezonden, waar in hij zijn grote ijver voor het apos tolaat van de pen roemt, in het bij zonder zijn wekelijkse godsdienstige artikelen in het Franse Katholieke dagblad La Croix, waaraan hij reeds meer dan 64 jaar verbonden is. Naast zijn journalistiehe arbeid, die hij ondanks zijn hoge leeftijd on afgebroken is blijven vervullen sinds 1880 schreef hij 3.300 artike len in La Croix heeft Pierre l'Ermite 36 werken het licht doen zien. De bekendsten daarvan zijn wel „La Grande Amie" en „Com ment j'ai tué mon enfant" (Hoe ik mijn kind gedood heb), welke beide werken ook in de Nederlandse ver taling zijn verschenen. Pierre l'Ermite werd op 7 Novem ber 1863 geboren te Mohon (Arden nen) en in 1868 te Parijs priester ge wijd. HOE wordt het weer? Korreltje Geen zonnestraal valt vergeefs op aarde; maar het grassprietje heeft tijd nodig om uit te spruiten. Schweitzer. (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WAT MEER WIND Voor het Noorden van het land: Droog en overwegend j zwaar bewolkt. Dezelfde tempe- raturen of iets hogere. Zwakke tot matige en langs de Wadden- kust later vrij krachtige, Zuid- westelijke wind. Voor het Zuiden van het land: Zwaar bewolkt met plaatselijk opklaringen en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Over het algemeen weinig verande- ring in temperatuur. Aanvanke- lijk weinig wind, later zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuidwest. 19 Nov.: zon op 8.06 en onder 16.44; maan op 15.21 en onder 6.15 uur. Het weer in Europa HELSINKI mist —0 C. OSLO mist 1 STOCKHOLM geheel bew. 3 KOPENHAGEN geheel bew. 7 LONDEN mist 7 AMSTERDAM motregen 6 BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERIJN FRANKFORT ZURICH GENèVE LOCARNO nevel mist mist onbewolkt zwaar bew. nevel nevel nevel nevel nevel geheel bew. 4 1 —2 —0 —2 3 3 WENEN vrijwel onbew. 4 INNSBRUCK mist —4 ROME half bew. 4 Al enige dagen wordt het weer in het grootste doel van Europa be paald door een omvangrijk hogedruk- gebied, waarvan het centrum van morgen boven de Balkan was gele gen. In het hogedrukgebied komen uit gestrekte mistvelden voor, vooral in Frankrijk, Engeland en onze om geving. In Duitsland is de lucht iets droger, zodat daar slechts verspreid mist voorkomt. De nachtelijke afkoe ling op plaatsen met heldere hemel deed echter in Duitsland de tempera tuur vanmorgen tot enkele graden onder het vriespunt dalen. Intussen neemt het hoge drukge- bied heel langzaam in betekenis af. Tegelijkertijd breidt het lage druk- gebied tussen IJsland en Spitsbergen zich langzaam naar het Zuiden uit. Het weer in ons land ondergaat de komende 24 uur echter nog maar weinig verandering. Vannacht zal plaatselijk weer mist ontstaan, maar in het Oosten van het land kan het echter geruime tijd helder blijven, waardoor daar kans bestaat op nacht vorst.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1