S)e GeicbeSoii/fca/nt Oaston Dominici bekent dader te zijn van drievoudige moord Moordenaars tot bekentenis gebracht Na urenlang verhoor door de mand gevallen Nieuwe nota aan Sovjet-Unie Tito schijnt soepeler te worden Koningin Juliana sprak tot veteranen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 16 NOVEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13044 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2— p. mnd„ f 6— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE POLITIE NOG NIET TEVREDEN De 77-jarige boer Gaston Dominici, die Zaterdag reeds door zijn zoons was aangewezen ais de moordenaar van de Britse voedseldeskundige sir Jack Drummond, diens vrouw en hun elf-jarig dochtertje, heeft Zondag ochtend eindelijk bekend, de drievoudige moord gepleegd te hebben. Volgens de mededelingen van de officier heeft de 77-jarige boer gezegd, dat hij zijn afschuwelijke misdaad op 5 Aug. 1952 geheel alleen heeft* begaan. Hoewel Dominici uiteindelijk toch bekend heeft, vertelde de cfficier van justitie Sabatier niet geheel voldaan te zijn over Dominici s' relaas van de moordpartij. Dit relaas stemt namelijk niet op alle punten overeen met bewijsmateriaal, dat zich reeds eerder in handen van d» politie bevond. weest bij het uitwissen van de spo ren. Dominici heeft bekend, zonder evenwel met zijn zoons te zijn ge confronteerd. Vandaag zal op de plaats van het misdrijf een recon structie worden gehouden. De onaf gebroken verhoren van de laatste dagen hadden de oude man dusdanig verzwakt, dat het niet mogelijk was dat nog gisteren te doen. Dominici heeft het volgende relaas van zijn doen en laten in de nacht van 4 op 5 Augustus 1952 gegeven: Zoals gewoonlijk was hij omstreeks het middernachtelijk uur aan het ja gen geweest. Daarbij kwam hij bij de kampeerauto van de Drummonds. Daar zag hij een vrouw lady Ann Drummond die bezig was zich uit te kleden. Toen hij dichterbij sloop en bleef staan kijken, ontdekte de vrouw haar bespieder, waarop zij het op een gillen zette. Op dat gil len Jcwam Sir Drummond naar bui ten, die hem vroeg, wat hij daar stond te loeren. Er ontstond een twist gesprek, er vielen klappen en ten slotte schoot Dominici in zijn woede eerst Drummond en vervolgens diens vrouw dood. Hij had ook op het in middels door het gerucht wakker geworden meisje geschoten, doch zijn kogel had gemist. Het meisje was in haar angst gil lend naar de rivier gerend, doch de moordenaar was haar achterna ge gaan. Het kind was op haar knieën gevallen en had hem met haar han den omhoog om genade gesmeekt. Daar hij geen kogels meer had, had hij toen het kind door slagen met de kolf van zijn geweer vermoord. Hoewel vader Dominici tijdens het verhoor getracht heeft zijn beide zoons van medeplichtigheid te be schuldigen, staat het voor de poli tie wel vast, dat deze beiden alleen maar na afloop behulpzaam zijn ge- Getracht zelfmoord te plegen. Hedenmiddag werd bekend ge maakt, dat Dominici bij de recon structie op de plaats van de misdaad getracht heeft zelfmoord te plegen. Dominici, met zijn geweer, waar mede hij zojuist had getoond, hoe hij de Drummonds om het leven had ge bracht, nog in de hand, had reeds e'en been over de leuning van een brug, zes meter boven een spoor dijk, om zich naar beneden te laten vallen. Rechter Perrier kon de oude man nog juist grijpen. Perzische Hof acht zich bevoegd Het Perzische militaire hof, dat oud-premier Mossadeq berecht, heeft verklaard bevoegd te zijn een vonnis over Mossadeq te vellen. Het eigen lijke proces kan nu begjnnen. De Perzische regering heeft Zater dag 215 pro-Mossadeq demonstranten verbannen naar het eiland Kharg in de Perzische Golf en heeft soldaten daken laten vernielen van marktwin- kels, die Donderdag gesloten hadden uit protest tegen het proces-Mossa- deq. Vervolgens brachten de soldaten sloten op de deuren van winkels aan. De actie werd later in opdracht van premier Zahedi gestaakt, nadat de kooplieden een beroep op godsdienst leider Kasiani hadden gedaan om zijn invloed voor hen aan te wenden. De kooplieden hebben de regering ver zekerd, dat zij hup winkels niet meer zullen sluiten in een staking. Voorlopig de laatste? L™ bS«Sr1" De besprekingen in Korea Arthur Dean, de geallieerde afge vaardigde bij de beprekingen ter voorbereiding van een politieke con ferentie voor Korea, heeft Maandag te Panmoendjon voorgesteld, op 15 December de politieke conferentie te beginnen in San Francisco, Honoloe- loe of Genève, of een andere plaats. Op de bijeenkomst van Maandag, die 75 minuten duurde, kwamen de afgevaardigden van beide partijen overeen door middel van sub-com missies onmiddellijk te beginnen met afhandeling van de agenda. De bij eenkomst van Maandag was, naar Dean na afloop verklaarde, „aange naam". Alles werd „zakelijk op doel matige wijze", behandeld, zo zei -hij. Maandagochtend zijn ook de „uit eenzettingen" aan de anti-communis tische krijgsgevangenen, na een on derbreking van elf dagen, hervat. Een eerste groep Noord-Koreanen heeft zich zonder verzet naar de plaats, waar uitleg gegeven wordt, laten leiden. Deze week zullen Amerika, Enge land en Frankrijk een nieuwe nota aan de Sovjet-Unie zenden over het plan een viermogendhedenconferen- tie te houden. De drie Westelijke mo gendheden zullen daarin herhalen, dat zij bereid zijn een conferentie tus- sende vier minister van buitenlandse zaken over Duitsland te beleggen, mits Rusland de voorwaarden, die het aan een dergelijke conferentie heeft verbonden, laat vallen. De Westelijke nota zal uit drie punten bestaan: 1. Rood China mag met het Wes ten niet aan de conferentietafel zit ten, zolang het geen blijk heeft gege ven van goede voornemens bezield te zijn wat betreft de regeling van het vraagstuk Korea. (Rusland eist in zijn laatste nota. dat er een conferentie met Rood China zou worden belegd, voordat men zonder China over het Duitse vraagstuk zou spreken). 2. Viermogendhedenbesprekingen over „internationale spanningen" zijn in het verleden reeds gehouden te Parijs in 1950 en zijn toen hope loos mislukt. (Rusland wil zich niet vastleggen op een beperkt aantal agendapunten, maar wenst de confe rentie met het Westen te wijden aan „pogingen de internationale spannin gen te verlichten"). 3. Het Atlantische pact is slechts gesloten om iets tegenover de con centratie van Russische strijdkrach ten in Oost-Europa te stellen. (Rus land maakte in zijn laatste nota be- Toneelcostuum van groot actrice Ongeveer 2000 toneelcostuums zul len wegens verandering van directie der stichting „Amsterdams Toneel gezelschap" Dinsdag in de hoofdstad worden geveild. Een toneelcostuum van wijlen mevrouw MannBouw meester trok zeer de aandacht van een bezoekster, die op een der kijk dagen de collectie kwam bezichtigen. Lintjesregen te Addis Abeba Keizer Halle Selassie heeft Zater dag aan prins Bernhard het groot kruis met de ster in de orde van lomo uitgereikt; dat is de hoogste on derscheiding die men in Ethiopië kent. De prins op zijn beurt heeft de keizer tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden benoemd. Diezelfde middag heeft de Neder landse gezant ter ere van de Prins op de Nederlandse legatie een recep tie gehouden, waarop de EthiO' pische kroonprins, ministers, diplo maten en de aanzienlijke buitenland se ingézetenen aanwezig waren. Na afloop was er nog een receptie, dit maal voor de in Ethiopië woonachtige Nederlanders. Zaterdagavond heeft de Prins aangezeten aan een diner in het keizerlijk paleis, hem door de keizer aangeboden. 'De kroonprins van Ethiopië werd door prins Bernhard onderscheiden met de orde van het Huis van Oranje- Nassau met het grootlint. Bij de uit wisseling van onderscheidingen die daarop volgde, werd de particuliere secretaris van prins Bernhard, dr. F. A. de Graaf benoemd tot comman deur in de orde van Menelik de Twee de van Ethiopië. Ook andere leden van het gevolg van de Prins en van de Nederlandse legatie ite Addis Abeba ontvingen een onderscheiding. Zondag heeft prins Bernhard een bezoek gebracht aan de suikerplanta ges en de suikerraffinaderij van de handelsvereniging Amsterdam, die op drie uur rijden van Addis Abeba lig gen, aan de rivier de Mod ja. Westelijke Grote Drie zullen Rusland duidelijk maken, dat men de internationale problemen het best kan aanvatten door te beginnen een oplossing te zoeken voor de voor naamste moeilijkheden en niet door te gaan confereren over „de inter nationale spanning" in het algemeen. De nieuwe nota, die deze week aan Moskou zal worden overhandigd, zal voorlopig de laatste zijn in de reeks van diplomatieke nota's die Oost en West sedert Mei van dit jaar over Duitsland en andere internationale problemen hebben gewisseld. Aanvaring bij Dungeness Het Franse stoomschip „Perou" heeft Maandagochtend vroeg geseind, dat het 2 mijl ten Zuidoosten van Kaap Dungeness (Z.-O.-Engeland) in aanvaring is geweest met een ander schip. Het bleek de „Vittoria Claudia" geweest te zijn. Het schip, dat na de aanvaring ge zonken is, was eigen/dom van de „Vanuense" Société de Navigazione. De loodskotter van Dungeness heeft drie lijken opgepikt. Ook de „Perou" seinde later één dode aan boord te hebben genomen. Zodra het licht werd zou een hef- schroefvliegtuig worden ingeschakeld bij het zoeken naar eventuele schip breukelingen. Uit Engeland is een vliegtuig vertrokken om boven de plaats van de aanvaring lichtfakkels uit te werpen. Truman zal alles vertellen Ex-president Truman heeft beloofd hedenavond in een radiotoespraak „alle feiten" over de kwestie Harry Dexter White bekend te maken. Zoals men weet, heeft Herbert Brownell, de procureur-generaal, Truman er van beschuldigd, dat hij White tot directeur van het Interna tionale monetaire fonds had benoemd, hoewel hij van de federale inlichtin gendienst rapporten had gekregen, waarin White, die inmiddels is over leden, als een communistische spion wordt gedoodverfd. Truman is nu van plan voor de radio uitgebreid ant woord te geven op deze beschuldi ging van Brownell. Tot nu toe had hij alle vragen van journalisten afgedaan met de mededeling, dat hij het zich allemaal niet precies kon herinneren, dat hij zijn dossiers er op moest na zien, enzovoorts. Brownell zelf zal Donderdagmid dag voor een subcommissie van de Senaat voor binnenlandse veiligheid zijn beschuldigingen nader toelich ten. Hij is in de gelegenheid gesteld, Truman in een toespraak voor de ra dio en de televisie te antwoorden. Missionarissen in civiel De regering van Ethiopië heeft aan Canadese missionarissen een ver blijfsvergunning verleend voor het werk onder de Katholieke Abessij- nen. Het is hun echter niet toegestaan een habijt te dragen. Zij moet in ci viel gekleed gaan. Het verzoek van Italiaanse missio narissen om naar hun .vroegere mis sieposten te mogen terugkeren, heeft de regering van Ethiopië afgewezen. Abessinië was voorheen Italiaans mis siegebied. De missionarissen moesten echter al gevolg van de oorlog tus sen fascistisch Italië en Ethiopië het land verlaten. tÊÊÊÉm Er bestond in de Soedan onder bevolking zeer veel animo voor de verkie zingen. De namen van de candidaten waren, ten gerieve van hen, die niet kunnen lezen of schrijven, aangegeven door symbolen stippen, strepen zodat deze analphabeten hun keuze op het verkiezingsbiljet konden maken. Kiezers staan in de rij om het stembiljet in ontvangst te nemen. CARITAS BOET AAN DEZE TIJD WORDEN AANGEPAST. Grondslagen, karakter en uitvoe ring van de Katholieke caritas zijn het voorwerp geweest van beschou wing, welke het Landelijk Sociaal Caritatief Centrum Zaterdag in een te Amsterdam gehouden Congres heeft gewijd aan het geheel van Ka tholieke activiteiten, welke in deze tijden aan de hedendaagse mens-in- moeilijkheden worden gewijd. Het congres, dat stond onder voor zitterschaip van prof. mr. A. L. Block, mocht zich in de belangstel ling van honderden afgevaardigden van de meest uiteenlopende organi saties verheugen, ofschoon zij allen toch verbonden waren door een en dezelfde band: de verzorging van de mens-in-nood, dr. van der Putten als vertegenwoordigerf van de mi nister van Maatschappelijk werk en mgr. J. M. Groot als vertegenwoor diger van het Episcopaat hebben van de belangstelling der geestelijke en wereldlijke overheid doen blij ken. Het lag niet zozeer in de bedoeling door onderlinge discussie, moties of afspraken tot concrete resultaten te Italië kan de haven krijgen Joegoslavië is bereid af te zien van zijn aanspraken op de havenstad Triëst, mits het het achterland van deze stad, dat behoort tot „zone A", welke op 8 October door Engeland en Amerika aan Italië werd toege wezen, mag annexeren. Dit werd Zondag verklaard door president Tito m een rede van 90 minuten, welke door Radio-Belgra do werd uitgezonden. Wat dan de bestuursvorm van Triëst betreft: Tito zou zelfs accoord gaan met Italiaanse souvereiniteit over deze stad, mits er voor het ge bruik van de haven een internatio naal statuut zou gelden. „Joegoslavië zal om het bezit van Triëst niet ten oorlog trekken, maar wij blijven hardnekkig de rest van „zone A" opeisen, omdat dit een deel is van ons nationaal grondgebied, waarop wij ten volle recht hebben", zei hij. Het door Tito bedoelde gebied be staat voornamelijk uit heuvel-achti- ge landerijen en wijngaarden, be woond door mensen van Joegosla vische afkomst. Tito erkende,' dat de meerderheid van de bevolking van de stad Triëst zelf Italiaans is. Hij liet de volgende „ernstige waarschuwing" horen: „Indien het Brits-Amerikaanse plan van 8 Octo ber, om „zone A" aan Italië te ge- I ven, zou doorgaan zou dit land de vrije hand voor nieuwe aanvallen loven. föc aetftiezitigett in de Saedan De mens moet zich bevrijden van de slavernij Hare Majesteit Koningin Juliana heeft vanochtend de vierde algemene vergadering van de Wereldveteranen Federatie in Den Haag geopend, met een rede, waarin zij o.m. zeide: De doeleinden, welke de Federatie nastreeft, zeer te bewonderen. „Uw inspanning is er op gericht vrede en veiligheid te handhaven en het res pect voor mensenrechten en funda mentele vrijheden, zoals die zijn af gekondigd door de Verenigde Na ties in woord en geest te bevor deren. Gij doet dit ter nagedachte nis van uw gevallen kameraden en gij beschermt hen, die het leven mochten behouden. Wij voelen, dat uw federatie een forum is, van waaruit een werkelijke poging gedaan wordt, een beter en veiliger maatschappij te vormen, een beschaafder wereld, een meer ver enigde mensheid. Achter ons ligt de geweldige tra gedie van twee wereldoorlogen, vóór ons ligt een toekomst, die gij wilt verheffen boven het zinloze peil, waarop de geschiedenis zich op steeds tragischer wijze herhaalt. De goede wensen van de gehele wereld verge zellen uw pogingen. Een oprechte po ging is nooit tevergeefs, al kunnen de resultaten verschillend zijn van wat verwacht werd". De koningin haalde vervolgens eni ge citaten aan van de beroemde Fran se natuurkundige, Pierre Lecombte du Nouy, die één van de meest op merkelijke boeken van de laatste tijd geschreven heeft, genaamd „Wij en onze bestemming". Dit boek eindigt als volgt: „Laat ieder mens bedenken, dat „de bestemming van de mensheid on vergelijkelijk groots is, en dat ze „voornamelijk afhangt van de men selijke wil om mee te werken aan „de bovenzinnelijke taak. Laat hem „bedenken dat dit de wet is, en altijd „geweest is, dat hij moet worstelen, „en dat de strijd niets van zijn he vigheid heeft verloren al is ze over gebracht van het materiële op het „geestelijke plan; laat hem beden- „ken dat zijn eigen waardigheid, zijn „adel als menselijk wezen, moet „voortvloeien uit zijn pogingen om „zich te bevrijden uit zijn slavernij en „aan zijn diepste aspiraties te gehoor zamen. En laat men bovenal nooit „vergeten dat hij de goddelijke vonk „in zich heeft, hij alleen, en dat het „hem vrijstaat ze te veronachtzamen, „ze te doven, of dichter te naderen „tot God door zijn willigheid te tonen „en om te werken met Hem en voor „Hem". op ons land en dit zou uiteraard tot ernstige wrijving leiden". De maarschalk, die zich bereid verklaarde deel te nemen aan een vijf-mogendhedenconferentie (En geland, Amerika, Frankrijk, Italië en Joegoslavië) over Triëst, verwierp wederom het Italiaanse denkbeeld voor een volksstemming in het vrije gebied: „Italië wil met behulp van het kwart millioen Italianen in Triëst zoveel mogelijk Joegoslavisch grond gebied inpalmen", riep hij uit. Ook Rome soepeler? Het Italiaanse kabinet bespreekt thans, onder welke voorwaarden het kan deelnemen aan een vijfmogend- hedenconf eren tie. Aanvankelijk werd in Rome de eis gesteld, dat éérst „zo ne A" onder Italiaans bestuur moest worden gesteld. Thans kan worden verwacht, dat Italië wat meer soepel heid zal tonen. TITO STUURDE ZE DOOR. Voedselpakketten, die door Ka tholieken uit de gehele wereld naar kardinaal Stepinac waren gezonden, zijn door de Joegoslavische autoritei ten in beslaggenomen. Zo werden de laatste drie maanden 3000 zendingen geconfiskeerd en als persoonlijke ge schenken van Tito doorgezonden aan vrijwilligers in de Joegoslavische zóne van Triëst en Istria. Vele van deze soldaten hebben namelijk in de ze pakketten brieven aan kardinaal Stepinac gevonden, waarin de afzen ders hun gebed voor de kardinaal be komen. Veel eer had de leiding zich voorgesteld aan deze vertegenwoor digers van het Katholieke caritatie ve leven gedachten ter overdenking mee te geven, welke op een later tijdstip na rijpe overweging, tot vruchtbare voorstellen zouden kun nen leiden. De eerste inleider was pater dr. van Rijen M.S.C., die in een voor ieder begrijpelijke en tot de kern gaande theologische uiteenzetting de diepte en de breedte van de caritas uiteen zette. Dr. P. van Loon, die geheel in de practijk van het werk is gegroeid en nu .in zijn functie de bemoeiingen van de overheid heeft leren kennen, ging de ontwikkeling van de maat schappij na. Veel nadruk legde dr. van Loon op de opvoeding tot zelfstandigheid, waaraan het bij ons nog maar al te veel ontbreekt en op het goed en wijs samenspelen met de overheid, wier hulp, wier initiatieven men vaak zelfs niet kan missen. Ook dient aan dacht te worden besteed aan de so ciale scholing van alle vrijwillige krachten en aan sociale planning en research-werk, waartoe wij zulk een prachtig apparaat hebben in Kaski. Tenslotte heeft de heer G. ter Braak, directeur van het Sociaal- caritatief centrum te Utrecht, gewe zen op twee zeer noodzakelijke din gen: het contact met de mens-in-nood moet altijd van zeer persoonlijke aard zijn, dus liefst uit straat, buurt of parochie; en vervolgens moet men elkaar niet in de weg lopen, maar coördinatie zoeken in de parochiële centra, van waaruit alles niet gere geld, maar wel verstandig geleid en gesteund wordt. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG WEER. Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen en plaat selijk nevel of mist. Overwegend droog. Dezelfde temperatuur als vandaag of iets lager. Weinig wind. 17 Nov.: zon op 8.03 en onder 16.47; maan op 14.39 en onder 3.17 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt —3 C Benoeming Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Concretor van het St. Bavogesticht te Noord- wijkerhout, de Weleerw. Zeergel. Heer Dr. J. J. A. van Dijk. OSLO geheel bewolkt 0 STOCKHOLM zwaar bew. —3 KOPENHAGEN zwaar bew. 3 LONDEN onbewolkt 7 AMSTERDAM geheel bew. 9 BRUSSEL zwaar bew. 5 PARIJS mist 2 RORDEAUX mist 0 NICE licht bew. 8 WARSCHAU nevel 1 BERLIJN zwaar bew. 4 FRANKFORT nevel 4 MUNCHEN nevel 4 ZURICH nevel 0 WENEN zwaar bew. 7 ROME onbewolkt 5 GRENOBLE mist 1 GENEVE nevel 3 LOCARNO onbewolkt —2 INNSBRUCK zwaar bew. —2 Korreltje Bedrog is in geen enkele schuil hoek veilig.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1