Waarschijnlijk het eerst electrische centrales in Het Centraal Station verliest zijn „orgel" Wie was getuige bij de dood van de directeur te Hengelo? Tegen de oneerlijke Groesbeker in hoger beroep twee jaren geëist De bonnen van onderduikers in zwarte handel verkocht Met een woordenboek iedere avond maar weer vergaderen VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 DE LEIDbE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 DE TOEPASSING VAN KERN-ENERGIE De belangrijke vorderingen die gemaakt zijn bij het onderzoek op het gebied van de omzetting van kernenèrgie in een bruikbare vorm van energie wettigen de verwach ting, dat het te eniger tijd zal ge lukken op economisch verantwoorde wijze van kernenergie gebruik te maken bij de energieproductie. Dit zou tot een verbreding van de ener giebasis van ons land leiden, het geen in economisch opzicht slechts gunstige gevolgen kan hebben. Ver moedelijk zal kernenergie het eerst worden toegepast in electrische cen- tralen, o.m. omdat dit de geschikste vorm is om de kernenergie dienst baar te maken aan het bedrijfsleven en de gezinshuishoudingen. Het is in het huidige stadium van de ontwikkeling echter nog niet mo gelijk een gefundeerde uitspraak te doen omtrent het tijdstip waarop met toepassing van kernenergie op grote schaal, dus met name ten be ihoeve van de electriciteitsproductie, zal kunnen worden aangevangen. Deze mededelingen doet de minis ter van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, in zijn Memorie van Ant woord op de gasnota. De minister verklaart, dat de ener giekosten in Nederland niet hoger zijn dan in andere vergelijkbare lan den. Hij handhaaft zijn standpunt, dat het tot de verantwoordelijkheid behoort van de gemeentebesturen en eventueel van de besturen der pro vincies om binnen het kader van de door de overheid te geven prijsvoor- schriften, de tarieven van de door hen geëxploiteerde gas- of electrici- teitsbedrijven vast te stellen. Het transportnet voor het aardgas in de Noordoostelijke provincies had op 15 October jl. reeds een lengte bereikt van 398 kilometer. Verwacht wordt, dat het net op het einde van dit jaar gereed zal komen met een totale lengte van 461 kilometer. De winning van mijngas bedroeg in de eerste negen maanden van dit jaar reeds ongeveer 1,2 millioen ku bieke meter. De verwachting bestaat dat deze winning in de komende drie a vier jaren zal stijgen tot on geveer het vier- a vijfvoudige van de huidige productie. De aanleg van koppelleidingen acht de minister in het algemeen ELECTRICIENS-STAKING IN TUINSTAD SLOTERMEER. De actie va de 150 electriciens, die Dinsdag en Woensdag op de 'nieuw bouw in Tuindorp-Slotermeer het werk neerlegden, wordt door de Me- taalbedrijfsbond afgekeurd, hoewel een aantal leden van deze bond, daar toe aangespoord door leden der E.V. C., aan de staking deelneemt. De bond wil wel een oplossing trachten te vinden, maar zal de eisen der stakers niet ondersteunen. De electriciens voelen zich ach tergesteld bij metselaars en timmer lieden en eisen een toeslag van 25 pet. boven het vaste uurloon, dat va rieert van 1.18 tot 1.26. Met de toeslag zouden him lonen opgetrok ken zijn tot het plafond der andere werklieden, voor wie veelal een ta riefsysteem geldt. De twee verschillende loonsyste men hebben tot gevolg, dat er ook twee verschillende werkwijzen wor den gevolgd. De tariefwerkers heb ben een veel hoger tempo en daarbij moeten de electriciens zich aanpas sen zonder er echter voor te wor den betaald. AANTAL INWONERS PER 1 OCTOBER 10.520.903 Nederland telde op 1 October van dit jaar 10.520.903 inwoners, tegen 10.509.495 op 1 September jl. Het aantal levendgeborenen bedroeg in September 18.767, tegen 19.095 in Augustus en 19.229 in September 1952, terwijl het aantal overledenen 5.437 (v.m. 5.586; v.j. 5.310) beliep. In September werden 8.192 (7.495; 7645) huwelijken gesloten. Rijdende doodkisten Panama is het land, dat be kend staat om zijn vele varende doodkisten, Nederland krijgt nu zo langzamerhand de naam de rijdende exemplaren voor zijn rekening te nemen. Onze wegen zijn namelijk overbezet met voertuigen, die elk ogenblik in een bandeloze hoop schroot kun nen overgaan. Een trekker met oplegger bij voorbeeld was in een verregaan de staat van ontbinding, doch zwalkte rustig met zware vrach ten door ons land. De motor lag weliswaar los op de steunen, maar als de wagen eenmaal reed dan bleef hij rijden, want de remmen deden het bijna niet. In de cabine werd het uitzicht benomen door een dikke olie- walm. Ook dit was niet zo erg daar de stuurinrichting toch on deugdelijk was. Zo zijn er nog zoveel van die voortvluchtige doodkisten, die uiteindelijk toch op één van onze wegen hun laatste rustplaats zullen vinden. niet verantwoord als deze leidingen niet tevens een belangrijke trans portfunctie vervullen. Gemeenten vrij Voor de centralisatie van de gas- voorziening vertrouwt minister Zijl stra vooralsnog op de vrijwillige me dewerking van de lagere publiek rechtelijke organen. Een gaswet acht hij daarom niet noodzakelijk om het gewenste doel te bereiken. Ook een wettelijke regeling voor de instel ling van regionale distributiebedrij ven acht hij vooralsnog overbodig. De minister is evenmin voorne mens enigerlei dwang op de ge meenten uit te oefenen om tot het betrekken van afstandsgas over te gaan. De gemeenten kunnen daar over in volle vrijheid beslissen en daarom ziet minister Zijlstra geen aanleiding tot het geven van een schadeloosstelling indien deze over gang nadelig is. Aardgas Wat het gebruik van aardgas be treft is de minister van mening dat het noch nationaal-economisch noch uit een oogpunt van brandstoffen- economie verantwoord is dit gas te gebruiken voor doeleinden, waarbij het geen grotere nuttige waarde op levert dan primaire energie. Van deze regel kan slechts worden afge weken wanneer de technisch nood zakelijke aardgasproductie groter is dan door de normale gasverbruikers kan worden afgenomen. Dit was o.m. het geval toen besloten werd voor een periode van twee jaar aardgas te leveren aan de Kon. Ned. Zoutindustrie voor het stoken onder stoomketels. De vrees dat de Ned. Aardolie maatschappij onvoldoende activiteit zal tonen op het gebied van de ex ploratie of dat zij de aardgasproduc tie zou drukken, deelt de minister niet. ALGEHELE VERBOUWING VAN DE HALL De ontvanghal van het thans 64 jaar oude Centraal Station te Am sterdam zal in de komende drie ja ren op drastische wijze worden ver bouwd, opdat er voor de stroom van vertrekkende reizigers meer ruimte zal komen. De eerste werkzaamhe den zullen naar gehoopt wordt reeds volgende maand beginnen. Daartoe zal „het orgel", zoals de Amsterdammers het brede, ronde plaatskaartenbureau tegenover de ingangen plegen te noemen, ver- dwijneri1 en bovendien zullen de beide brede trappen, die vanuit de hal, onmiddellijk na de controle- hokjes rechts en links naar de wachtkamers langs het eerste per ron leiden, worden afgebroken. Naar bekend v/as de hal, vooral op spitsuren (men denke aan de fi les badgasten buiten het station op zomerse weekends) veel te klein om de reizigers te kunnen verwerken. Gemiddeld stromen dagelijks in to taal 100.000 passagiers door het sta tion. Bovendien bleken telkens de 27 bestaande loketten te gering in aan tal. Nog bevindt zich midden in de hal het uitspringende plaatskaarten bureau met 10 loketten. Links en rechts moet men om dit plaatskaartenbur. heen en via de con trole langs 'n omweg de daarachter gelegen toegangstunnel tot de per rons bereiken Behalve deze 10 lo ketten bevinden zich de overige 17 in allerlei donkere hoeken elders in de hal. De nieuwe hal zal redhthoekig worden met slechts één controle- doorgang in het miden in het ver lengde van de tunnel naar de per rons. Rechts en links van deze doorgang, op de plaats van de be schreven brede binnentrappen naar de wachtkamers komen in totaal 15 loketten. In tegenstelling tot de hui dige situatie z' men aan 11 dezer loketten kaartjes naar alle plaatsen van ons land kunnen kopen. Voetgangerstunnel. Aan de voorzijde van de hal zul len nog 14 loketten worden gebouwd met beperkte uitgifte-mogelijkheid, hoofdzakelijk voor speciale bestem mingen, zoals Zandvoort, de z.g. oude lijn, net Gooi enz. Een ruimte overeenkomend met drie loketten zal voor „buitenland hal komen aldus 32 loketten (in- plaats van 27 zoals thans, waarvan verscheidene met halve capaciteit). De verbouwing van dit alles staat reeds vast. Nog niet vast staat de bouw van een voetgangerstunnel onder de drukke verkeersweg voor het station met een ingang op het stationspleintje vlak achter het wis selhuisje van de tram en weer op dirkend met een uitgang midden in de hal van het station. Haastige reizigers zouden daardoor de gele genheid hebben zonder oponthoud door te rennen. Tegenwoordig wordt hen dikwijls de pas afgesneden door verkeerslichten of een veerkeers- agent. OPEL OLYMPIA Buitengewone! rijkwaliteiten. Comfortabel en ruImV Bcdrijfszuinig. Maak een proefrtf II. 5995- (ondememersprljs) VLUGGE LEVERING Product van Oeneral Motors Official Dealer: GEBR. VAN IILDEN Verdamstraat 6, Tel. 23041 Voor Oegstgeest: Van Oldenbarneveldstr. 37 Tel. 21583 (Advertentie) MGR. B. J. A. HAANEN De hoofdaalmoezenier van het Apostolaat ter Zee, B. J. A. Haanen is benoemd tot buitengewoon ge heim kamerheer van Z. H. de Paus. Mgr. Haanen zal het volgend jaar als promotor voor de stichting van katholieke zeemanshuizen in andere landen optreden en zal daartoe bin nen korte tijd naar de Verenigde Staten vertrekken om zich daar te oriënteren. Het ligt in zijn bedoe ling begin volgend jaar ook een reis naar Zuid-Amerika te maken. RECEPTIE VERJAARDAG MGR. HU1BERS Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, zal bij gelegen heid van zijn 78ste verjaardag op Zondag 15 November a.s. receptie verlenen aan religieuzen en leken van: 11.30 uur tot 12 uur en aan de priesters van 12 uur tot 12.30 uur. Mysterie in een doodlopend straatje Ongelegen overlijden Inis arriveerde, was deze juist enkele minuten daarvoor overleden. Politiehonden zijn daarop aan het werk getogen, doch het doodlopende gelo, die gisteren geïnstalleerd werd straatje mondt uit in een drukke ver heeft de feestelijkheden, hieraan ver- keersweg en hier raakten de honden bonden, moeten onderbreken, om VISlendfrechercheurs nemen de leiding te nemen bij het onderzoek momenteel aan het onderzoek deel naar de oorzaak va.n de mysterieuse en alhoewel de politie uiteraard vrij wener opgenomen en later werd de dood, die de fabrikant van een klein schaars is met haar mededelingen, zang er aan toegevoegd. Dat was een fahriekie te Heneelo tretroffen heeft !iet zij wel doorschemeren, dkt zich iaDrieKje ie Hengelo geiroiien neen. vrvn-tf9,]rpnri nieuwe rnmnlieaties Gistermorgen heeft de Arnhemse Rechtbank in Hoger Beroep twee ja ren gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist tegen de 15-jarige Groesbeekse kweker, die als ouder ling en voorzitter van diverse ver enigingen gedurende de vijf afgelo pen jaren grote bedragen verduisterd heeft tot een totaal bedrag van onge veer ƒ60.000. Tijdens de zitting bleek bovendien, dat de man zich voorts had schuldig gemaakt aan verduisteringen ten na dele van nog niet vermelde vereni gingen, dat hij ongedekte chèques ter inning had aangeboden bij de boeren leenbank en dat hij de gemeente op gelicht heeft voor 6.000.onder voorwendsel dit geld voor de ker* nodig te hebben. Zoals de man, die een totaal ver slagen indruk maakte, mededeelde, stopte hij al de verduisterde gelden bij elkaar in een kas, waar hij on kosten uit bestreed, die gemaakt moesten worden om zijn door de oor log verwoeste bedrijf weer te herstel len. Zoals hij tevens mededeelde, had hij het plan gehad de verduisterin gen aan te zuiveren, wanneer hijde ■oqrlogsschade, waarop hij meent recht te hebben, ontvangen zou heb ben. Hij zou in Hoger Beroep gegaan zijn, omdat zijn vrouw de kwekerij niet langer meer kon beheren. De procureur-generaal had weinig goede woorden voor het gedrag van verdachte. Hij zei, dat de man de „grote Piet" uitgehangen had door misbruik te maken van vertrouwen. Aan het slot van zijn requisitoir eiste hij twee jaar met aftrek; in eerste instantie was de man veroordeeld tot 1 jaar en 4 maanden met aftrek. De verdediger zei onthutst te zijn over deze zware eis. Hij verweet de eiser, dat deze slechts keek naar de laatste jaren en het gehele leven AVONDGEBED IN PHONOGRAM- STUDIO. In de studio van Phonogram, waar de gramofoonplaten van Philips- Decca worden gefabriceerd, is het een paar dagen hoogspanning geweest. Er moest namelijk een plaat worden ver vaardigd, waarop twee liedjes wer den vastgelegd, die door een jongen werden gezonden. Het begon met een opname van een Noors liedje in Nederlandse versie dat met een orkest van Jan Corduwener op de achtergrond gebracht werd door de tienjarige Hans de Heyer. Hij zong die liedje alleraardigst. Toen dit liedje tot ieders tevre denheid op de plaat stond moest de „achterkant" van de plaat nog. Het valt hem niet kwalijk te nemen, maar dit kon Hans niet. Het was ook een heel moeilijke opgave: de Neder landse versie van „God bless us all", dat in Amerika gezongen worde door Jimmy Boyd en daar een enorm suc ces werd. Maar men is er toch in ge slaagd nu in ons land een weergave (met Nederlandse tekst) te vinden, welke zeker veel belangstelling zal ondervinden. Toen bleek, dat Hans dit niet kon, werd het nummer al leen door het orkest, van Jan Cordu- vcortdurend nieuwe complicaties De eerste tekenen wijzen er op, dat voordoen, zodat het mysterie van het hiervan misdaad sprake is en dat de j doodlopende straatje de gemoederen politie, die momenteel een groots on-1 van Hengelo nog wel even zal bezig- derzoek instelt, voorlopig nog wel houden, even werk aan deze kwestie zal heb-1 ben. I Het fabriekje, waar het lijk van de overleden directeur gevonden werd, is gevestigd in een klein gebouwtje. dat staat aan een doodlopend straatje. I Een onderzoek in de kelder heeft aangetoond, dat minstens één per soon getuige moet zijn geweest van de dood, daar er sporen zijn gevon den, die wijzen op een overhaaste vlucht. De politie meende gisteren een spoor gevonden te hebben, toen zij van een der mederwerkers van de ge- I storven directeur hoorde, dat deze extra moeilijkheid voor de plaatsver vanger, de tienjarige Robbie Cordu wener, zoon van de bekende orkest leider. Hij overwon deze moeilijkheid evenwel glansrijk. Het liedje is hier „Robbie's avondgebed" gedoopt. worden gereserveerd. In de meuweviak voor zjjn dood nog een bezoek gebracht moet hebben aan een zieke kennis. Toen zij echter bij de ken- STRAALJAGER VERDWENEN In het IJsselmeer gestort 1 Sinds kwart voor elf gisterochtend is niets meer vernomen van een Thunderjet-straaljager, die van de vliegbasis Eindhoven was opgeste gen voor het maken van een oefen- vlucht. Het toestel werd het laatst waargenomen boven Lopik op een hoogte van 22.000 voet. De 23-jarige sergeant-vlieger Joh. C. A. Vis uit Rotterdam vloog toen in de richting van het IJsselmeer, zodat later werd gevreesd, dat zijn machine in het meer was gestort. Direct werden van verschillende zijden pogingen in het werk gesteld het vermiste vliegtuig op te sporen. Uit Nijkerk, Enkhuizen en Harder wijk vertrokken boten en ook enkele vliegtuigen stegen op om aan het speurderswerk deel te nemen. Ook aan de scheepvaart langs de Neder landse kust werd verzocht naar de straaljager uit te kyken. Prof. mr. C. P. M. Romme, die in de Mariastichting te Haarlem een operatie aan de hiel heeft onder gaan, maakt het uitstekend. De be handelende chirurg, dr. W. C. van der Laan, verklaarde, dat de patiënt kerngezond was en dat zijn sterk ge stel de operatie, verricht aan de Achillis-pees, snel te boven zou zijn gekomen. Na uit het ziekenhuis te zijn ontslagen, zal prof. Romme ech ter nog enige weken met zijn voet in 't gips moeten blijven. AMSTERDAM KRIJGT NIEUW GROOT POSTKANTOOR BIJ HET C.S. Binnen enkele jaren, waarschijnlijk in 1955, zullen de Amsterdammers rechts naast het Centraal Station, aan de andere zijde van het water de z.g. oostelijke doorgang, hoog boven de weg op het spoorwegcompiex. tussen Oosterdok en de De Ruyterkade een nieuw postkantoor zien verrijzen. Besprekingen tussen het gemeente bestuur van Amsterdam, de directie der Nederlandse Spoorwegen en die der P.T.T. hebben er toe geleid, dat de P.T.T. over een deel van dit spoor wegcomplex de beschikking zal krij gen en wel dat deel, waarop thans geen treinverkeer is, doch slechts re servewagens geplaatst zijn. In het nieuwe gebouw zullen wor den ondergebracht de expeditie en de bestelling van de bievenpost en de pakketpost, de inklaring, de directie en de daarbij behorende administra tieve afdelingen. Deze diensten wa ren tot dusverre gehuisvest deels in het postkantoor C.S., deels in het hoofdpostkantoor. Belastingontduikende politiemannen In October zijn door werkstakin gen en uitsluitingen meer arbeids- gen verloren gegaan dan in de voor gaande maand, nl. 1545 tegen 913 in September en 4927 in October 1952. Er kwamen in de afgelopen maand 9 (v.m. 6; v.j. 5) geschillen voor, waarbij gemiddeld 324 (1004; 316) werknemers waren betrokken, aldus het C.B.S. Na het gistermiddag voortgezette onderzoek in de zaak van de 53-jarige oud-politieman A. te Harderwijk, vroeger in dienst bij de gemeentepo litie te Haren bij Groningen, heeft de procureur-generaal bij het Arn hemse gerechtshof, gepersisteerd bij zijn eis van 17 September, drie maan den gevangenisstraf. A., die op ge noemde datum in hoger beroep te recht had gestaan, was wegens on juiste aangifte van zijn vermogen aan de inspectie der belastingen door de Zwolse rechtbank tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld. De zaak was in September door het gerechtshof aangehouden om de be trokken inspecteur der belastingen, de heer de V., als getuige-deskundige te horen aangezien de raadsman van verdachte, de rechtsgeldigheid van de navordering, waarop deze zaak berust, had betwist. Verdachte bleef by het voortgezet te onderzoek -bij zijn verklaring, dat hij in 1951 in een bezwaarschrift on juiste gegevens had verstrekt betref fende zijn vermogensaanwas en deze gegevens vervolgens mondeling te genover de inspecteur had herhaald. Hij had verklaard zijn vermogen in de oorlogsjaren met zwarte handel te hebben verdiend. In werkelijkheid echter had hij in 1944 twintigduizend gulden verdiend met het verkopen van distributiebonnen, die hij in zijn bezit had om aan onderduikers te IN DELFT WOONT ONS ALLER OPA. De oudste inwoner van Delft „opa" Kostering, wonende Delf- gauwseweg 76, hoopt Zondag 22 No vember zijn 102e verjaardag te vie ren. Voor zijn hoge leeftijd is de heer Kostering nog bijzonder kras. Hij wil graag op de hoogte blijven van wat er in de wereld gebeurt en leest nog dagelijks de krant. verstrekken. Volgens de getuige-des kundige had verdachte het rijk voor ongeveer 7000 benadeeld door het verstrekken van deze onjuiste gege vens. De procureur-generaal oordeelde het thans duidelijk, dat de visie van de raadsman onjuist is. Hij persisteer de bij zijn vordering, maar zeide er zich mee te kunnen verenigen indien de gevraagde straf, gezien de licha melijke en psychische toestand van verdachte, eventueel voorwaardelijk zou worden opgelegd. Uitspraak in deze zaak over veer tien dagen. van verdachte niet mee liet tellen. De verdediger haalde feiten op uit de oorlog, toen de thans schuldige voor velen een steun en toeverlaat was geweest; altijd zo betoogde de ver dediger is verdachte in touw ge weest voor verenigingen en instellin gen. Hij mist Eileen een scherp on derscheidingsvermogen op financieel gebied. Aan het slot van de pleitreden werd ten slotte in overeenstemming met het reclasseringsrapport een ge deeltelijk voorwaardelijke straf ge vraagd. Over veertien dagen zal het hof uitspraak doen. SCHIPBRUG BU VELSEN? In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken in de hoofdstad heeft de voorzitter, mr. D. A. Del- prat, medegedeeld, dat binnenkort een bijeenkomst wordt gehouden met alle Kamers van Koophandel in Noord-Holland. Oip deze vergadering zal, op voorstel van de Kamer van Koophandel te Haarlem, de mogelijk heid van een tijdelijke oeververbin ding (schipbrug) bij de Velserbrug te Velsen aan de orde worden ge steld. AFBOUW VALKENBURG-SE KABELBAAN De Valkenburgse kabelbaan, die in het afgelopen seizoen nog niet kon worden geopend, zal door een Duitse firma uit Dusseldorf worden afge bouwd. Het gehele mechanische ge deelte van de baan wordt vernieuwd. Vermoedelijk zal het werk in Maart van het volgend jaar worden opge leverd waarna omstreeks Pasen de officiële opening zal kunnen geschie den. WERVELS VAN MOSSASAURUS IN ST. PIETERSBERG. Tijdens het los schieten van mer gel in de groeve van de Kalkmergel Maatschappij St. Pietersberg aan de Mergelweg te Maastricht, hebben schietmeesters twee wervels tussen de brokstukken ontdekt. Na onderzoek door dr. E. M. Kruyt- zer conservator van het Natuur historisch museum te Maastricht, kon worden vastgesteld dat de wervels afkomstig zijn van de bekende Mosasaurus, een hagedisachtig rep tiel uit de krijtperiode. De kop van deze Mosasaurus bevindt zich in Pa rijs. (Knap lang beestje nietwaar?). De vondst werd in het Natuurhis torisch museum ondergebracht. NIEUWE UITGAVEN Schetsen van Boz, door Charles Dickens. Prisma Se rie. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. In de nieuwe Prisma-uitgave van de werken van Dickens zijn nu ook de „Schetsen van Boz" uitgekomen, een verzameling van allerlei kleine stukjes, welke de jonge Dickensl aan het begin van zijn schrijversloopbaan publiceerde. Het zijn schetstekenin- gen van mensen en toestanden, zo als een tekenaar of schilder ze zou maken in zijn genre, hetzij als oefe ning, of als voorbereiding van gro ter werk, hetzij louter om het ple zier van iets uit te beelden. Dickens had ontdekt, welk pracht materiaal er voor een schrijver verscholen lag in de gewone mensen en in de ge wone gebeurtenissen van alle dag. Hij beschrijft ze met liefde en aan dacht, in hun milieu en in de oude huizen op de oude pleintjes, waar aan Londen zo rijk was. Hij be schrijft hun karakters, observeert hun koddige manieren en gewoon tes en weet de humor te vinden in elke situatie. Herhaaldelijk zal men bij het lezen typen en toestanden te genkomen, welke men herkent als de prototypen van personen uit de latere romans van Dickens. In deze schetsen vindt men de schrijver Dickens in wording. Daarom alleen reeds zijn zij belangrijk; maar zy zijn ook op zich zelf de moeite van het lezen waard, want mensen zien door de ogen van Dickens is boeiend en amusant. Deze schetsen, gebundeld in twee bandjes, zijn in het Nederlands ver taald door J. A. de GrootBrantjes en evenals de andere werken van deze Dickens-uitgave verlucht met de oorspronkelijke prenten. Waar ontstaat vergadermoeheid? De katholieke consumptie-ijsberei- ders en patates-frites-bakkers, die gisteren hun jaarvergadering hielden te Arnhem, hebben zich ernstig be zig gehouden met de vraag, waarom er in deze tijd zo'n vergadermoeheid heerst. De voorzitter uit Amsterdam heeft deze moeilijkheid eens geheel uit de doeken gedaan en alhoewel hij nu niet direct iets nieuws vertelde, is het toch de moeite waard, de oorza ken van deze tegenzin tot vergaderen weer eens in het volle licht te plaat sen. Ten eerst aldus de voorz. zijn er te veel organisaties; hier vlo°it uit voort, dat er een te kort komt aan organisatoren, althans aan bek Het gevolg van een en ander is, dat het organisatie-leven is gaan zoeken naar vakbekwame organisatoren en sprekers, tijdens welke speurtocht het meestal bij academici terecht kwam. Het nadeel nu van deze mensen als leiders en inleiders voor doorsnee organisaties, dat zij 'n andere taal spreken. De redeneertrant van een academicus is nu eenmaal anders, zijn terminologie sterk afwijkend en zo meende voorzitter de leden, die dan toch van een vergadering wat willen opsteken, zijn bijna ge dwongen met een woordenboek naar de vergaderzaal te komen! De meesten gunnen zich deze ietwat onprachtische moeite na me organisatoren. Daarnaast heerst tuurlijk niet en het gevolg is, dat er een erstige te kort aan srpekers, die voldoende de stijl en de sfeer van hun publiek kennen en tevens toch een onderwerp behoorlijk kunnen be handelen. men vergaderingen bijwoont, die ver boven het begrip uitgaan. Onnodig te vermelden, dat derge lijke bijeenkomsten niet bevorderlijk zijn voor het kweken van trouwe

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8