P+ v* d+ A* houdt geen pleidooi meer voor overdracht van Nieuw Guinea Artsen ontevreden over de huidige verzekeringsregeling OudeTonge herdacht zijn gevallenen Voor Dordsc vechtersbazen gevoelige gevangenisstraffen Strategisch materiaal verdween achter het IJzeren Gordijn Man schoot bezoekster neer VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 DE LEI USE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 TWEEDE KAMER In de Tweede Kamer was aan de i orde de voortzetting der algemene beraadslaging over hoofdstuk XII A der Rijksbegroting (Maatschappelijk Werk). De minister van Maatschappelijk Werk, de heer VAN THIEL, zegt over de motie-Lemaire, uitstel te hebben gevraagd om de Hoge Com missaris te kunnen raadplegen, die juist in ons land aankwam. Er is volgens de Hoge Commissaris geen sprake van een onhoudbare situatie voor deze Indische Nederlanders al-1 daar. Het is echter een plicht der rege ring betrokkenen tegen zichzelf te beschermen. Maatregelen der rege ring zijn nodig, om onberaden stap pen te voorkomen. De regering meent, dat bij aan vaarding van deze motie waarschijn lijk een grote uittocht uit Indonesië zal volgen. Men zou juist gerepa- trieerden met rijkssteun naar Indo nesië moeten laten terugkeren. Zo als trouwens al is geschied. De re gering moet de motie met klem ont raden. De regering zou in geval van aan vaarding verplicht zijn, de motie naast zich neer te leggen, omdat zij niet de verantwoordelijkheid kan ne men, aan de motie gevolg te geven. De heer DE GRAAF (KVP) zegt, dat de overgrote meerderheid van zijn fractie tegen de motie zal stem men. Zij steunt de minister van har te. Zij menen, dat de motie-Lemaire nu- reeds een destructieve werking zal hebben. Motie-De Graaf Spreker zegt een motie in te die nen waarin, gelet op de mededelin gen van de regering, dat zij zich nog beraadt over de organisatievorm van het maatschappelijk werk voor Ne derlanders in Indonesië, er op wordt aangedrongen, dat deze organisatie met spoed tot stand wordt gebracht en deze niet van overwegend ambte lijk karakter zal zijn. Voorts wordt er op aangedrongen, dat daarbij zal worden voorzien in organen, wier taak en werkwijze voldoende zeker heid zullen bieden, dat bij aanvra ge om financiële hulp voor overtocht naar Nederland de beoordeling ovet de vraag of het belang van enig per soon al dan niet het meest gebaat is met een voortgezet verblijf in Indo nesië op consciëntieuze en deskun dige wijze plaats vindt. Tenslotte moet het oordeel der ouders bij de keuze omtrent aard van het door enig kind te volgen onderwijs door slaggevend zijn. De Kamer besluit de beide moties aanstaande Dinsdag bij de aanvang der vergadering te behandelen. Aan de orde is het wetsontwerp Regeling ter bevordering van een goede bedrijfsuitoefening (Vesti gingswet Bedrijven), voortzetting der beraadslagingen. Aetherklanken a de replieken zegt minister ZIJLSTRA met betrekking tot een amendement dat werd ingediend, dat de centrale taak van de minister van Economische Zaken in dit wets ontwerp voldoende tot haar recht komt. Het amendement wordt zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De heer KOERSEN (KVP) vraagt de minister om de bedrijfschappen een taak en bevoegdheden te geven. De staatssecretaris, de heer VELD KAMP, zegt de bedrijfschappen geen kwaad hart toe te dragen. Hij heeft er evenwel bezwaar tegen om de bedrijfschappen in verband met art. 7 inzake het afgeven van bewijs stukken van handelskennis en vak bekwaamheid, bevoegdheid te ge ven. Het wetsontwerp en de daarop in gediende amendementen worden zonder hoofdelijke stemming aan vaard. Overzeese Rijksdelen Na de hervatting is aan de orde hoofdstuk XII van de Rijksbegroting 954, Overzeese Rijksdelen. De heer VAN DE WETERING (C. H.) zegt het met de regering eens te zijn, dat inzake Suriname en de An tillen niet gerapporteerd moet wor den aan de Verenigde Naties. Mevr. FORTANIERDE WIT (V. V.D.) vraagt zich af, of inzake de West niet te veel gestreefd is naar een volmaakte regeling. Men zal bij het terugbrengen van koloniale ver houdingen tot een toestand van ge lijkberechtiging grote staatsmans wijsheid moeten gebruiken. Het moet mogelijk zijn, tot eer} goed sluitstuk der onderhandelingen te komen. Spr. en haar fractie hopen op een spoe dig resultaat. De heer LEMAIRE (K.N.P.) zegt, tijdens dit debat gaarne de minister een blik te gunnen in zijn kaarten. Hij wil de regering feliciteren met het succes inzake de onderhandelin gen met de West. Hij hoopt, dat een ïesultaat zal ontstaan, waarbij met de wensen der Staten-Generaal is rekening gehouden. De heer DE KORT (K.V.P.) zegt, dat het er naar uitziet, dat de her opening van de Ronde-Tafelconfe rentie in begin 1954 met gematigd optimisme tegemoet kan worden ge zien. Hij hoopt dat in 1954 dus de kroon op deze arbeid van de drie partners kan worden gezet. Ook spr. zal de basisvoorstellen volledig bui ten beschouwing laten. De heer DE GRAAF (K.V.P.) zegt, dat de zaken betreffende Nieuw- Guinea eerst later, als de begrotin gen van Nieuw-Guinea voor 1953 en 1954, alsmede het verslag van1 de parlementaire missie bij de Kamer zullen zijn ingediend, breedvoerig kunnen worden behandeld. Het onderwijs aan de oorspronke lijke bevolking dient volgens spreker in handen te zijn van zending en missie. Wil de minister, als de wens daar toe wordt geuit, overgaan tot het ge ven van neutraal onderwijs aan deze bevolking? Spreker zou dat betreu ren. De heer GOEDHART (Arb.) zegt aan de vooravond van het overleg met de West geen beschouwing over deze kwestie te willen geven. De toekomst van Indonesië ziet hij pessimistisch in. Hij zal dan ook geen ple'dooi houden voor de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. Dit betekent niet, dat hij enthousiast is voor Nieuw-Guinea. Hij is echter wel geïnteresseerd :n ,de ontwikkeling, omdat er een taak is ten aanzien van de minder ont wikkelde gebieden. Spreker zegt er bezwaar tegen te hebben als de mi nister de volksgezondheid en de volksontwikkeling in handen zou willen laten van de zending en de missie. Hij heeft alle waardering voor het werk van deze Protestantse en Katholieke instellingen, maar deze status quo dient niet in de toekomst gehandhaafd te worden. Het dient geen principieel uitgangspunt voor het beleid in de toekomst te zijn, omdat het toch een noodtoestand is. De heer CORNELISSEN (V.V.D.) vraagt of geen vervoer te water ge schapen kan worden op Nieuw-Gui nea, omdat daar de grond van veel moeilijkheden ligt. Het heeft hem onaangenaam getroffen, dat zo veel vaartuigen daar niet bruikbaar zijn. De heer GERBRANDY (A.R.) zegt, niet bevredigd te zijn over het ant woord van de minister inzake de kwestie der Zuid-Molukken. De vergadering wordt om 17.30 uur gesloten. Meer verantwoorde lijkheid bij patiënten Al geruime tijd bestaat er hij de huisartsen ontevredenheid over de manier, waarop de vergoeding die zij voor ziekenfondsverzekerden ont vangen geregeld is. Dit bedrag is op het ogenblik ƒ5.46 per verzekerde per jaar. De practijkkosten zijn ech ter zodanig gestegen, dat de dokters er niet van kunnen komen. Nader on derzoek wees uit dat een honora rium van ƒ7.50 verantwoord zou zijn. Aan de ziekenfondsen is nu voor gesteld, in afwachting van een defi nitieve regeling, de1 artsen alvast een jaarlijkse vergoeding van ƒ7, E>er verzekerde toe te kennen. Devaluatie het beroep. De grieven van de artsen dateren al van voor de oorlog. Nu echter 70 pet. van de bevolking verplicht ver zekerd is, zijn de klachten wel zeer steekhoudend geworden. Bovendien wordt de inkomensgrens nog steeds verhoogd. Tenslotte zien de artsen met lede ogen aan, dat heel deze ontwikke ling leidt tot een zekere devaluatie van hun beroep. De ziekenfondsver zekering brengt veel administratief werk mee en de sfeer van vertrou wen die vroeger met de patiënt be stond, wordt doorkruist door de ver zekering die alle risico's immers dekt. Het ver wijsbriefje voor de spe cialist, veelvuldig gevraagd, bewijst dat. Getrapte verzekering. De artsen zouden graag nog enige verantwoordelijkheid bij de mensen zelf zien. Daarom hebben zij een an dere oplossing in 't hoofd. Voor de groep tot 4000 dienen alle risico's door middel van de ziekenfondsver- Boven massagraf verrees monument, als een baken voor hen, die gespaard bleven saris der koningin het monument onthuld, dat door het Haarlems adop tie-comité is aangeboden. Het stelt voor een vluchtende moeder met kind, kijkend naar het aanstormende water, dat haar bedreigt. Mr. Kesper stonnvloedramp op 1 Februari j.l. In hcrinnerde er aan, de waters- In Oude Tonge, op het eiland Goe- ree-Overflakkee, is gistermiddag een eenvoudige herdenkingsplechtigheid gehouden van de slachtoffers van de HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO KR.O: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7 15 Gewijde muz. 7.45 Morgenbed en li turgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Omroep orkest. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw me dedelingen. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zon newijzer. 13 00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Parijse liedjes. 13.50 Gram. 14 00 Boekbespreking. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Ama teursprogramma. 15.15 Kron. v. let- terer» en kunsten. 15.55 Zang en piano 16.15 Gram. 16.20 Luchtvaartpraatje. 16.30 De schoonheid van het Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 17'55 Sportuitslagen en commentaar. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Hammondorgel. 18 40 Regerings uitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Amus muz. 19.20 Pari overzicht. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtba ken. 20.50 Gram. 21 00 Gevar progr. 21.50 Act. 22.00 Wedstrijd in sterke verhalen. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Es peranto. 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19,30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgelspel. 8.35 Gram. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Instr. kwintet. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.20 Huis- muz. 14.45 Amateursuitzending. 15.10 „Eerst denken, dan doen" ,caus. 15.25 Roemeens orkest. 15.50 „De heden daagse Vlaamse poëzie", caus. 16.05 Radio Philharmonisch orkest. 17.00 Weekjourn. 17.30 U.S.A.-Cabaret. 18.00 Nieuws en commentaar. 18,20 Gram. 18.35 Lichte muz. 19.00 Artis tieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Pas separtout", caus. 19.40,. De heidense wereid, waarin het christendom ont stond", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 2000 Nieuws. 20.05 Gevar progr. 22.00 Socialistisch commentaar 22.15 Weense muz. 22.40 „Onder de pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 24 00 Gram. Oude Tonge treurt men over het ver lies van 299 inwoners, die thans, op drie na, geborgen zijn en begraven liggen in het massagraf in de kruin van de Spuidijk, tezamen met nog veertien doden van andere plaatsen op het eiland. Tegen twee uur waren zo goed als alle inwoners van het dorp verenigd in het kerkgebouw der Hervormde Kerk, waar het herstelwerk even rustte voor deze plechtigheid. Tot aanwezigen behoorden onder meer de commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. Kesper, het gemeentebestuur van Haarlem en het adoptiecomité van die stad, vertegenwoordigers van de Flakkeese gemeenschap, verscheide ne burgemeesters van het eiland Flakkee alsmede de beeldhouwster Janeke Ducro-Kruijer. Woorden ven troost en herdenking. Pastoor P. de Groot richtte zich als eerste spreker tot de aanwezigen en bepaalde zich bij het leed van de achtergeblevenen. Hij wees op. de troost, die de treurenden hebben in Gods woord. Dominee Wolthers her innerde aan de eerste dagen na de ramp en zei, dat van dit gebeuren een roepstem uitgaat tot hen, die ge spaard bleven. Die dit verstaan, zul len niet zonder hoop zijn. Na deze bijeenkomst ging men in een stille omgang door het dorp naar het massagraf. Hier heeft de commis- nood diep en eensgezind medeleven heeft gebracht. Ook het buitenland toonde treffend het bewijs van me deleven. Oude Tonge is een der zwaarst getroffen gemeenten van de ze streek, niet alleen in materiële zin, maar ook wat het verlies, aan mensenlevens betreft. Bij het provin ciaal bestuur heeft men groot respect voor wat de adopterende gemeente Haarlem doet. Het schenken van dit monument bewijst, dat men niet al leen voor het leven der levenden zorgt doch ook voor de laatste rust plaats van deze doden. Monument onthuld. Hierop onthulde mr. Kesper het monument; hij legde namens het pro vinciaal bestuur een ktans aan de voet daarvan. De kapel van de Haar lemse politie speelde ondertussen ko- raalmuziek. Burgemeester Van Dijk van Oude Tonge heeft daarna woorden van dank gesproken voor het medeleven, dat men in de tijd na de ramp heeft ondervonden, zowel van het Konink lijk Huis, als van de commissaris der koningin, van de gemeente Haarlem en anderen. „De dag van vandaag is een zeer zware dag voor Oude Ton ge, Met deze begraafplaats en dit monument zal Oude Tonge zijn do den op gepaste wijze kunnen herden ken". Hierna legde burgemeester Cre- mers van Haarlem een krans aan de voet van het monument en vervol gens werden kransen gelegd o.a. van het adoptie-comité, van de vrouwe lijke hulpverlening, verscheidene jon gerengroepen en het gemeentebestuur van Oude Tonge. Politie mishandeld Gistermiddag hebben voor de po litierechter zes personen terecht ge staan, die zich hebben schuldig ge maakt aan mishandeling van politie ambtenaren. De eerste had op 4 October een in specteur van politie, die hem en an deren tijdens het opbrengen van een lastig sujet op een afstand had willen houden, een blauw oog geslagen. De officier eiste zes maanden gevange nisstraf, waarvan drie voorwaarde lijk, met drie jaar proeftijd en de bijzondere voorwaarden, dat hij zich Bemiddeling van Nederl. kooplieden Wederom heeft de economische kamer van de Rechtbank te Amster dam twee zaken behandeld van le veranties van strategische goederen in dit geval koper naar landen achter het IJzeren Gordijn, waarbij Nederlandse zakenlieden hun be middeling hadden verleend. De offi cier van Justitie eiste tegen twee kooplieden zes maanden gevange nisstraf. Een Amsterdamse en een Haagse koopman, de 35-jarige J. L. en de 55-jarige Chr. K. B., beiden met een blanco strafregister, was overtreding van het deviezenbesluit ten laste ge legd, nl. het op de aanvraag tot in voer van koper uit België vermel den, dat dit bestemd was voor ver koop (verbruik) in Nederland, ter wijl het koper in werkelijkheid via Rotterdam naar Oost-Europa was verscheept. Het betrof hier twee transacties, respectievelijk van 100.000 en 150.000 kilogram rood koper, die een geza menlijke waarde van meer dan één millioen gulden hadden. Het initiatief tot deze transacties, die zich in het eerste kwartaal van 1952 hebben voorgedaan, ging uit van een Belgische firma in Brussel. Ten einde een exportvergunning in België te krijgen, was het voor deze firma noodzakelijk daarbij een in voer vergimning aan de Belgische dienst voor in- en uitvoer over te leggen. Op verzoek van de Belgische firma vroegen de twee Nederlandse zakenlieden bij de centrale dienst voor in- en uitvoer in Den Haag in voervergunningen voor koper aan. Deze werden verleend. De zendin gen arriveerden in Nederland, doch niet als normale invoerzending,: die ingeklaard werd, doch als transito- transport. Door dat op de aanvragen tot invoer koper tegen toen niet meer geldende prijzen was vermeld, is de zaak aan het licht gekomen. zekering te worden gedekt. De groep inkomens van 4000 tot 6000 zou vervolgens enig risico zelf moeten dragen (b.v. een klein ge deelte van de dokterskosten en die van de medicijnen) en de groep van 6 tot 8 mille weer wat meer. De ge noemde inkomens zijn willekeurig ge kozen en voor wijziging vatbaar. Op deze manier zou echter een stelsel van getrapte verzekering ontstaan, dat automatisch er toe zal leiden dat de uitgaven van de fondsen vermin deren (o.a. minder verbruik van me dicijnen) terwijl er dan wellicht geld beschikbaar zal komen voor zeer noodzakelijke verstrekkingen waar voor de contanten thans niet zijn te vinden. (Het lijkt ons, dat het administra tieve werk van de artsen door dit getrapte systeem verdubbeld zal worden). Grieperig Koortsig Kou gevat """AKKERTJE (Advertentie) op Woensdagavonden. Zaterdagmid dag en -avond en Zondag niet in de Voorstraat en omgeving waar de jeugd zich meestal „vermaakt" mag ophouden. De uitspraak was Con form de eis. Tegen een tweede vechtersbaas werd twee maanden gevangenisstraf geëist, daar hij een agent had ge slagen, die een verkeersslachtoffer wilde helpen. Hij was dronken ge weest. De uitspraak was: zes weken. De derde herrieschopper had de stropdas en regenjas van een agent in burger vernield, toen deze hem een bekeuring wilde geven. Deze ver nieling kwam hem op een week te staan. De eis was een maand. De twee volgende ordeverstoorders werden ieder tot vier maanden, waar van twee voorwaardelijk, veroor- oordeeld, ter zake van het schoppen van een agent. Tijdens hun proeftijd van drie jaar mogen ook zij niet op of in de buurt van de Voorstraat zijn op de bovengenoemde dagen. De eisen luidden resp. drie maanden ge vangenisstraf met de bijzondere voor waarden en zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk, eveneens met de bijzondere voorwaarde. Tegen het laatste lid van dit edele zestal werd twee maanden gevangenisstraf geëist wegens het vechten met een agent. De rechter maakte hier een maand AANGEDRONGEN OP LAGERE BOTERPRIJS Verlaging van de boterprijs wordt door enkele Kamerleden wenselijk geacht. Dit zowel in het belang van de consumenten als van de hande- laien Deze laatsten krijgen geen com pensatie door margarineverkoop, om dat zij niet kunnen concurreren te gen grootwinkelbedrijven, die mar garine tegen lagere prijs kunnen verkopen. Dit blijkt uit het voorlopige ver slag der Tweede Kamer over de be groting van Landbouw. Ook in Dordrecht ontmoet melksanerin g moeilijkheden Gistermiddag heeft de officier van justitie een Dordtse melkinrichting een bevelschrift gezonden, waarbij zij wordt bevolen de contingentering die zij enkele melkhandelaren heeft op gelegd, op te heffen. De desbetref fende melkhandelaren zijn niet aan gesloten bij de saneringscommissie en daarom heeft deze de melkinrichting opdracht gegeven de „wederstreven- den" een zeer beperkte hoeveelheid melk te leveren. Reeds vorige week had de officier melkinrichting gewaarschuwd, doch desondanks had men de inge volgde de zuivel verordening 1946 verplichte levering nog niet op het vereiste peil gebracht. Daarom is nu ingegrepen. Wanneer de melkinrich ting bij de rechtbank een bezwaar schrift indient trgen de justitiële maatregel, dan zal er binnen vijf dagen een definitieve beslissing moe ten vallen. De levering moet echter hangende deze kwestie onbeperkt voortgang hebben. Wordt de officier in het gelijk gesteld dan komt de melksanering in Dordrecht op losse schroeven te staan. Inbrekers werden ingerekend De Utrechtse recherche heeft in nauwe samenwerking met de Haagse recherche de hand weten te leggen op de daders van de brutale inbraak in de nacht van 14 op 15 September gepleegd bij een Utrechtse juwelier. In die nacht, toen door een gat in de ruit een hoek van de étalage van een juwelierszaak werd leeggeroofd, was in de omgeving een autobestuur der uit Den Haag aangehouden, aan wien echter, na controle van zijn pa pieren, niets ten laste kon worden ge legd. Na de diefstal is de Haagse automobilist nader aan de tand ge voeld en ontmaskerd als de hoofdda der van de inbraak. Intussen zijn ook twee medeplichtigen, resp. uit Am sterdam en Rotterdam gearresteerd. Het trio heeft vermoedelijk nog een aantal diefstallen in Rotterdam, Am sterdam en Den Haag op zijn ge weten. Is „zwarte lijst" een smaadschrift Gistermorgen moest zich voor de Arnhemse rechtbank in Hoger Be roep verantwoorden een incassobu reau-houder uit Almelo, die bij zijn abonné's een zgn. „zwarte lijst" liet circuleren. Wanneer de man rekeningen ter inning kreeg en hij kon de bedragen niet loskrijgen, dan plaatste hij deze adressen op de lijst, waarvan zijn klanten afschriften kregen. De rechter te Almelo had de man enige tijd geleden al vrijgesproken van het plegen van een strafbaar feit en ook de rechter te Arnhem betwij felde het of het uitgeven van een „zwarte lijst" als smaad kan worden aangerekend. Hij besloot de zaak nog eens te overdenken en zal over 14 dagen uit spraak doen. Moord te Berkel Arts naar 'n andere gevangenis gebracht De zaak tegen de Berkelse arts, die verdacht wordt zijn vrouw door ver giftiging van het leven te hebben be roofd, wordt voor de buitenstaander langzamerhand een doolhof van ge heimzinnigheden. Nadat enkele weken geleden de be handeling tijdelijk werd uitgesteld om de verdediging gelegenheid te ge ven enkele gevonden documenten op betrouwbaarheid te toetsen, is dezer dagen met de grootste omzichtigheid de arts, die in voorarrest in het huis van bewaring aan de Casuariestraat te Den Haag vertoefde, overgebracht naar de marechausseekazerne aldaar. Geruchten vertellen, dat de justitie deze maatregel genomen heeft, om dat ze vermoedde, dat een van de medegedetineerden van verdachte de „opzienbarende" documenten ver vaardigde, doch de verdediger ver klaarde, dat deze veronderstelling te bespottelijk is om er lang over te praten. Verborgen in muurkast Zondagavond te half zeven hoorden bewoners van de Hommelseweg te Arnhem in het huis van een aldaar wonende geweermaker een schot, doch het beroep van de man in aan merking genomen, vond niemand het een alarmerende gebeurtenis. Ondertussen blijkt het wel een ge vaarlijk schot geweest te zijn, want het maakte hoogstwaarschijnlijk een einde aan het leven van een 34-jarige vrouw, die omstreeks deze tijd bij de geweermaker op bezoek was. De man, wiens vrouw de gehele dag afwezig was, is gisteren in Maas tricht aangehouden, nadat de politie in de nacht van Dinsdag op Woens dag ini een van de muurkasten in het huis het ltfk van de vermoorde ge vonden heeft. De vrouw van de ge weermaker was met het gehele ge val onbekend en de man zou reeds een volledige bekentenis hebben af gelegd. Welke motieven hem tot deze moord gebracht hebben, is nog niet bekend. BOERDERIJBRAND IN SPANBROEK. Gisteravond half zes is door on bekende oorzaak brand uitgebroken in de grote boerderij van de heer Veeken te Spanbroek. In een oog wenk stond het perceel, dat gedekt was met een rieten dak, in lichter laaie. Men slaagde er echter in het vee, een twintigtal koeien, los te snijden en in veiligheid te brengen. Van de inboedel kon niets worden gered. De motorspuit van de plaatselijke brandweer, alsmede die van Hoog woud en Sijbekarspel, bleef niet an ders over dan de belendende boer derij, eveneens eigendom van de heer Veeken, voor het vuur te vrij waren. Verzekering dekt de schade, die op twee ton wordt geraamd. 16 November- Kinderzege!; M iE/K kIIPI VMca l'to ct otéB NEDERLAND 116 NOV. EERSTE DAG GELEGENHEI STEMPEL 1° 1 V1436IV PELT* Zoals bekend worden op 16 Nov. nieuwe series kinderzegels verkrijg baar gesteld. Op de eerste dag van uitgifte kunnen de philatelisten zich zoals gebruikelijk de zegels verschaf fen, voorzien van een gelegenheid stempel. Wij geven U hierbij nog een enkel zegel uit de nieuwe serie alsmede een afdruk van het stempel.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7