De Australiër houdt van paardenrennen Leidse Kamer van Koophandel vergaderde over vele punten Leids Amateur Festival gestart Succes Agenda's VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 Ut LblUüb COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Nog geen belastingverlichting voor export In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden, heeft de voorzitter, de heer T. M. H. van Waveren, er zijn teleurstelling over uitgesproken, dat ie regering niet in wenst te gaan op het verzoek der gezamenlijke Ka mers van Koophandel om enkele be lastingfaciliteiten te verlenen, die ten doel hadden de bevordering van de export. Terwijl vele landen en met succes pogingen in het werk ttellen om de export te bevorderen, Is onze export op een dood punt ge komen en zal het, volgens de heer Van Waveren, zeer veel moeite kos ten om het exportcijfer in de toe komst te handhaven. Ondanks de mislukte pogingen van de Kamers, geeft men de moed nog niet op en zal het oog gericht blijven op de maat regelen, die kunnen leiden tot ver hoging van onze export, waarmede zen groot economisch belang is ge diend. In verband met een. binnengeko men schrijven, waarin de aandacht wordt gevestigd op het feit, dat te weinig kwartjes in de circulatie zijn, een een ander als gevolg van de om standigheid, dat automatenhouders deze pasmunt in feite aan de circu latie onttrekken, zal de Kamer zich tot het ministerie van Financiën wenden. Mr. dr. P. G. Knibbe tolbestormer. Nu het besluit is gevallen tot af koop van de Warmondertal, bracht de voorzitter hulde aan de secretaris der Kamer, mr. dr. P. G. Knibbe, de „Leidse tolbestormer", die zich voor deze opheffing zo sterk heeft geïnteresseerd. Aanvangsdatum opruimingen. De heer C. F. Meerpoel, die bij het bedrijfsleven en ae middenstand een onderzoek had ingesteld naar de wen selijkheid om wijziging te brengen in de aanvangsdata der opruimin gen, zei, dat hij hierbij tot de con clusie was gekomen, dat het in deze^ kringen wenselijk wordt geacht de datum van 1 Januari iets naar het midden van de maand te verschui ven. Ook de aanvangsdatum van 15 Juli achten velen te vroeg. Tevens zouden velen de termijn voor het houden van opruimingen (thans één maand) teruggebracht willen zien tot b.v. drie weken. Aan de commis sie voor opruimingen en uitverkopen werd opgedragen een en ander eens te onderzoeken, om daarna met een advies te komen. De begroting van de Kamer voor het jaar 1954 werd vastgesteld op een eindbedrag van ƒ91.000, Inkomstenbelasting. In samenwerking met de andere Kamers zal overwogen worden om nogmaals bij de Minister van Econo mische Zaken aan te dringen het aantal betalingstermijnen van de In komstenbelasting van 5 op 12 te brengen. Medegedeeld werd, dat minister Algera met belangstelling heeft ken nis genomen van de nota der Kamer inzake Bureaux voor Controle en Advies; deze zaak vereist echter een langdurige studie. Met het oog op het voornemen van het Hoofdbestuur van de P.T.T. d( Postcheque- en Girodienst te decen traliseren in twee afdelingen, West en Oost-Nederland, zal een schrijven van de Kamer uitgaan, waarin het vertrouwen wordt uitgesproken, dat deze decentralisatie niet zal leiden tot vertraging in het giroverkeer. Op voorstel van de heer Moerpoel zal met de andere Kamers contact worden gezocht om zich in een schrijven tot de Minister van Finan ciën te richten, met het verzoek om de grens van de Vermogensbelasting te verleggen van 16.000,— naar 32.000,—. Nieuwe klokken Leidse Universiteit Hedenmorgen is men begon nen rond het Academie-gebouw een stalen steiger te plaatsen, nodig voor restauratiewerkzaam heden aan de toren. Weliswaar verkeert de toren niet in bouw vallige siaat, maar er dienen toch wel enige voorzieningen getrotfen te worden nu binnen korte tijd de Academie weer over kickken beschikken zal. Zoals bekend, werden in de oor logsjaren beide klokken door de bezetiers uit de toren geroofd en eindelijk is men nu zover, dat er twee nieuwe klokken een kleine en een grote voor in de plaats zullen komen. De af metingen van de nieuwe klok ken zijn nog niet bekend. Het zullen echter geen al te zware klokken worden, omdat het klei ne torentje die niet zou kunnen dragen. l>let deze werkzaamhe den zullen wel enige maanden gemoeid zijn. Het ligt in de be doeling beide klokken op het uurwerk van de toren af te stel len, zodat zij de hele en halve uren kunnen aankondigen, het geen thans gebeurt dooreen omgekeerd wasfornuis, waarin een klepel hangt! Bovendien eullen dc nieuwe klokken geluid worden tijdens bijzondere plech tigheden in de Universiteit. Litteris en D.O.S. speelden in Schouwburg Het Leids Amateur Festival 1953 '54 is gisteravond vlot gestart in de Schouwburg met een tweetal opvoe ringen, welke gegeven werden door de Kon*. Ver. Litteris Sacrum en de Arbeiders Toneelvereniging D.O.S. Litteris had haar keuze laten vallen op de een-acter van Thornton Wilder „Een autorit" en D.O.S. had een Iers spel gekozen „Een ruiter reed naar zee". Daar beide een-acters de ge hele avond niet konden vullen had het Leids Amusements Orkest „Syl via" voor aanvulling van het pro gramma gezorgd. Zoals bekend heeft het bestuur van K. en O. in afwijking van de rege ling bij het Leids Juweel van ver leden jaar het prijzen-element bij deze edele wedstrijd laten vallen, zo dat de amateur-verenigingen niet kampen om de prijs maar eenvoudig laten zien waartoe zij in staat zijn. De jury, voor het toneel bestaande uit mevr. Y. S. E. Wegener Sleeswijk en de heer M. P. Cleveringa, heeft dus geen keuze te doen uit de pres taties der verenigingen, maar zal aan ieder gezelschap haar bevindingen in gesloten couvert doen toekomen. Een en ander is aldus geregeld op verzoek van de verenigingen zelf. Dacht men verleden jaar, dat de belangstelling van de zijde van het publiek voor de toneelverenigingen niet zo uitbundig zou zijn, thans had men, door ondervinding geleerd, ge rekend op een grote toeloop en de Schouwburg gekozen als kampplaats. Het bleek, dat men goed gezien had, want de Schouwburg was vrijwel uitverkocht. De jury zal zich wel gelukkig ge prezen hebben, dat zij deze keer geen vergelijkingen behoefde te maken, want het gebodene door Litteris en D.O.S. liep nogal uiteen. De „Autorit" is een spel met een minimum aan requisieten, voorname lijk bestaande uit vier stoelen op een verhoging, de auto voorstellende. Een dergelijk spel zonder decor vraagt heel wat van de speelkracht van het gezelschap om het publiek datgene te suggereren wat er in feite niet is. Vooral als daar nog bij komt, dat het gegeven vrij mager is, dan is het duidelijk, dat zelfs Litteris er een Sportiviteit en goklust (Van onze correspondent in Australië). Een paard voor twee honderd dui zend gulden; een prijs van honderd duizend gulden; een „gok van zes tig duizend gulden; dit zijn slechts enkele cijfers uit de Australische paardensport. Want, verliezen of winnen, op de race-courses vloeit het geld breed uit en soms wisselen millioenen pon den op deze wedstrijdbanen van eigenaar. Er is in Australië niets dat zozeer het geld in beweging houdt, als de paardensport. hele kluif aan had. Men heeft er zich uitstekend doorheen geslagen, met veel stil spel en een paar aardige vondsten, welke ogenblikkelijk aan sloegen. Bovendien is het een-actertje een nogal grappig geval, zonder nu bepaald een klucht te zijn, zodat het spel er goed inging. Van totaal andere aard was het spel van D.O.S. Het bleek een dra matisch geval te zijn van een weduwe op een eiland ten Westen van Ierland, wier man en zonen allen gebleven waren op de oceaan. Aan gejammer en geween geen gebrek. Het is een spel, dat alleen goed kan worden door een talentvolle speelster in de rol van de oude vrouw. Gelukkig be zit D.O.S. zo'n talent en daardoor kreeg het spel de beklemming, welke het wil oproepen. Van de decors, welke hier een onmisbare functie vervullen, was veel werk gemaakt. Tussen beide spelen in werd het toneel bezet door „Sylvia", een uit stekend toegerust orkest, dat met veel ambitie en discipline de intenties van de leider, Jan Meerpoel, inwilligde. De start van het Festival was goed. Op 21 Januari en 17 Februari a.s. komen de andere toneelverenigingen voor het voetlicht. grote sortering bij Fa. GEIJER Botermarkt 26 Tel. 20519 Ik ga U ditmaal iets over de paar densport vertellen, niet als een in formatie omtrent die sport, doch meer uit het oogpunt der financiële betekenis voor Australië. Doch dan moet ik meteen een mo gelijk misverstand wegnemen, voor het geval ge zoudt veronderstellen dat het in deze niet zou gaan óm de sport, want dan doet ge tekort aan de sportieve gevoelens van de Austa- liërs. De paardensport is heus niet enkel een geldzaak al is deze er zeer nauw aan verwant. Echter moet ik er met een aan toevoegen, dat er heel wat beroeps-gokkers zijn, die als de vlie gen om het paardenlijf zitten. Doch daarover straks méér. In het algemeen zijn de paarden rennen een stuk van het publieke le ven, dat echter niet enkel in shil lings of ponden de winnaars of ver liezers beoordeelt. Melbourne- en picnic-race. De eerste Dinsdag in November is de „D-Day" voor de Australische paardensport. Melbourne heeft de eer het groot ste gebeuren van het jaar op het ge bied der paardensport te mogen to nen; de race om de Melbourne-cup. De hoofdprijs bestaat uit een gou den beker en 'n bedrag van 10.000 (plm. 100.000) ir geld. Het aantal bezoekers aan deze ra ce gaat vér over de hondera duizend en uit de verste streen van dit land komen de liefhebbers van de paar densport naar het grote stadion van Melbourne. De naam van het leidende paard is bij vrijwel iedere Australiër bekend; of dat nu „Delte" was van het vorig jaar of „Hydrogen" de favoriet voor dit jaar. Doch vóór die grote dag zijn er honderden andere races, die met wei nig minder belangstelling worden gevolgd. Daar is b.v. de „Metropolitan Day", waar de beste renpaarden uit een bepaalde omgeving verschijnen. Verder zijn er. de regelmatige ra ces die gewoonlijk op Woensdag- en Zaterdagmiddag plaats vinden. Voorts de gezellige „picnic-races" welke in het bijzonder ten platte- lande worden gel-ouden en meer tot amusement behoren dan tot werke lijke races. Aan deze picnic-races kan alleen door amateurs worden deelgenomen en er gelden strenge regels ten aan zien van de paarden zowel als de be rijders. Hier speelt het geld dan ook een zeer onbelangrijke rol, hetgeen van andere races niet kan worden ge zegd! geen niet verhindert dat menige „truc" geprobeerd wordt. Zo ontdekte men enige tijd gele den dat een zeker paard zodanige in jecties had gekregen vlak voor een race, dat de snelheid van het dier werd opgevoerd. Daar is nu een stevig proces uit gegroeid! In Adelaide werd geconstateerd dat een jockey Ir het zadel van zijn paard zeer listig enkele electrische batterijen had verborgen, die even eens bijzondere uitwerking op het paard hadden. Dergelijke jockeys kunnen rustig naar een andere baan zoeken Men kan geld ook op een té han dige manier willen verdienen! In het algemeen is de Australiër teveel „sport-minded" om zich met dergelijk soort trucjes te kunnen ver enigen. Hoewel dan een zekere groep der bevolking ook in de paar densport „bussiness" ziet, de bevol king als geheel heeft sportieve ge dachten ten spijt van de betting (weddenschap) welke gemeen goed is geworden. De ratelende stem van de radio verslaggever bij iedere enigszins be tekenende paardenrace, dendert vrij wel de gehele Zaterdagmiddag uit de luidspreker in de meeste Austra lische huizen; op het werk levert men onderling het nodige commen taar op de prestaties der paarden. Want verliezen of winnen, op de race-courses vloeit het geld breed uit en de „kleine man" met zijn paar shillings in de weddenschap leeft even hard mee met zijn favoriet als de lieden uit de „big inoney-krin- (Advertentie) HAARLEMMERMEER Geb.: Jan, z. v. J. Overbeek en A. de Kwaadsteniet; Maria Maaike, d. v. H. J. van der Weele en W. Ver steeg; Arie Hillebrand, z. v. J. A. Arensman en G. Koolhaas; Hermanus Hubertus Josephus, z. v. H. H. Mei man en J. M. G. Stokman; Helena Christina, d. v. C. J. Bus en H. A. M. Swart; Hugo Jacobus, z. v. C. J. Schrama en A. G. Kramer; Helena Johanna Annemarie, d. v. A. C. T. Holzhaus en H. J. Leeuwerink; Maria Anna Elisabeth, d. v. M. Tarjon en M. A. J. van Asten; Catharina Petro- nella Jacoba Maria, d. v. B. Mesman en D; P. Wesseling. Ondertr.: Peter Roubos, 27 j., en Marina Boogaard, 21 j. Getr.: Pieter Meijer en Agnita Ja coba Hofman; Adr\anus Cornelis de Rooij en Catharina Elizabeth Kuijs- termans; Wilhelmus Petrus van Rijn en Helena Maria Elizabeth Weijers; Hendrikus Josephus Bouwman en Jo hanna Petronella Wakker. Overl.: Karei Koolhaas, 82 j., we duwnaar van B. den Hollander; Ger- rit Klaas Haspels, 42 j., echtgen. van B. N. van Dijk; Gerardus van der Tol, 49 j. KATWIJK AAN DEN RIJN Geboren: Martina d. van A. M. de Best en G. Schaap. Corneliadr van J. Varkevisser en A. van den Oever. Gerrit zn van W. van Rijn en C. van Duyn. Huiberdina dr van N. Parle- vliet en A. van Hengel. Jacob zn van J. van der Tol en G. C. Ouwehand. Jacobus zn van H. Groen en J. C. 'Harteveld. Dirk zn van A. van Bee- len en M. Hogewoning. Alida K. dr. van P. van den Oever en A. J. Guyt. Ondertrouwd: C. Schaap en A. W. Ouwehand. W. Zwaan en W. de Mol. A. Hoek en A. Varkevisser. A. Var kevisser en A. Burggraaff. Getrouwd: K. Oudshoorn en M. de Jong. W. van der Plas en H. van Duyvenvoorde. M. Heemskerk en S. M. van Zuylen. L. van der Plas en A. W. Rovers. Overleden: A. Kuyt 78 jaar echtg. van W. van der Plas, NOORD WITK Ontwikkelingsavond K.A.B. Gis teravond had in hotel „Royal" eerste ontwikloelingsavond van de K.A.B. plaats waarvoor een goede belangstelling bestond. In overleg met de besturen van de K.A.B., L.T.B. en Kath. Midden stand is besloten gezamenlijk een cul turele avond te organiseren, datum, spreker en onderwerp zullen nog nader worden aangekondigd. Met vreugde kon spr. verder me dedelen, dat in samenwerking met den, alles zal in het werk worden gesteld om zo spoedig mogelijk hier voor een cursus te organiseren. In verband met de belangrijke verkie zingen in 1954, spoorde de voorz. allen aan lid van de K.V.P. te wor den. Ingekomen was een schrijven van het H.B. over de opheffing van de plaatselijke Prij zen-commissie per 1 Jan. a.s. Het H.B. heeft bij de minister er op aangedrongen deze Prij zen-commissies om te vormen in een adviescommissie voor consu mentenbelangen. Van de Landelijke Katholieke Actie was een schrijven ingekomen over de gevangenneming van Kardinaal Wyszinsky en de Kerkvervolging in Polen. Besloten werd een protesttelegram te zenden aan het Poolse gezantschap. Hierna sprak de heer Jaarsveld over het Humanisme. Hierna had een gedaohtenwisse- ling over dit onderwerp plaats. In de rondvraag werd nog naar de mogelijkheid gevraagd om een De kenale protestbijeenikomst te beleg gen tegen de Kerkvervolging in Po len. Het bestuur zegde toe, dit in be spreking te brengen bij het bestuur van de Kath. Actie. De kapel-actie voor de afbouw van de St. Willi- brordus-kapel in de St. B'avo had opgebracht ruim ƒ50, Handbal. Na drie weken rust komen de MSV'ers Zondag weer in het geweer en verwachten dat het le elftal zowel van de dames en de heren op de ingeslagen weg zullen voortgaan en de bovenste plaats op hun ranglijst behouden. Het pro gramma voor Zondag is: (dames): 2 uur: HSV BConcördia A. 3 uur: MSV I—Dios I. 4 uur: MSV II—MSV III. 2 uur Gios AMSV A. 3 uur: Quint IMSB I (heren). Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: L. Wassing 39 p., 1 klasse, J. de Groot 30 p., 2e kl., mevr. Lüschen 34 p., 3e kl. Adspiranten: W. v. Bohemen 90 p. Het achterlichtje. Na vooraf gaande waarschuwing, is in het laatst van October door de plaatselijke po litie een strenge controle gehouden over de achterlichtjes van fietsen. Ondanks deze waarschuwing werden in 5 controledagen ruim 150 proces sen-verbaal opgemaakt. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Gisteravond kwam de pl. afd. van de Kon. Ned. Mij, voor Tuinbouw en Plantkunde in maandelijkse vergadering bijeen in het K.A.B.-bestuur een afd. was op-het Hof van Holland. Van de gele- A1 het materiaal werd voor de ver- lotig beschikbaar gesteld. Op zeer bijzondere wijze werd er verslag uitgebracht over de reis naar Burgh, waar ca. 8000 bloembollen werden uitgereikt, nl. door het verto nen van een film, zodat alle leden konden zien hoe hard er in Burgh was gewerkt. Het hoogtepunt van de agenda werd vormd door het vertonen van films en kleurendia's door de heer J. Bui sing uit Den Haag. Op 12 December hoopt de vereni ging de bekende tuinarchitect en ra diospreker Herwig in het midden te hebben, dié qveneens met kleuren foto's zijn lezing over bloemen en planten zal toelichten. Geboren: Jacob zn van C. Verloop en C. Admiraal; Albertus C. M. zn. van C. J. Salman en A. M. Duiven voorden; Bertus C. zn van H. Hoo- gervorst en A. J. Plesman; Maartje J. dr van H. J. van Rooijen en M. Blaauw; Elisabeth A. dr van A. Ver- seur het woord, waarin hy allereerst de nieuwe bestuursleden welkom heette in de kring van de handbal vereniging. Spr. memoreerde daarna de waarde van de sport en tevens diepere be tekenis ervan. De teamgeest in de elf tallen en de beschouwing van sport als sport, en niet de jacht om ten koste van alles te winnen. Tot voorz. werd gekozen de heer Cors v. d. Bosch. De voorz. dankte de vergadering voor het vertrouwen in hem en de 2 nieuwe bestuursleden gesteld. Daarna volgde de rondvraag, welke enkele vragen opleverde, welke door de heer Kappetein beantwoord wer den. WARMOND Jaarvergadering Groene Kruis. De afdeling Sassenheim en omstre ken van de Zuid-Hollands Vereni ging „Het Groene Kruis", hield gis teravond in hotel „De Stad Rome". loop en C. v. d. Niet; Johannes M. j haar jaarvergadering. De voorz., de gericht van fabrieksarbeiders met 15 leden, in het dagelijks bestuur hebben zitting genomen de heren v. Zijp, Schipper en v. Deursen. Het bestuur hoopt dat meerderen tot deze afd. zullen toetreden. In korte trekken was in de eerste vergadering van dit seizoen gewezen op de noodzakelijkheid van een poli tieke scholing onder de K.A.B.-le- genheid om introducé's -mee te brem gen, was een dankbaar gebruik ge maakt zodat de zaal wederom tot de laatste plaats gevuld was. Dank zij het milde najaarsweer was de inzen ding van bloemen, fruit en bloem- stukjes voor de tijd van het jaar abnormaal groot en dat er half No vember nog dahlia's buiten gesneden kunnen worden is wel een unicum. A. F. M, zn van L. J. Doove en E. E, Zieltjes. Ondertrouwd: D. J. P. Dekker 24 jr en L. A. N. Mertens 25 jr; H. C. v. Eeden 30 jr en R. E. v. d. Werf 26 jr; D. v. Beelen 28 jaar en M. Holwerda 25 jaar. Getrouwd: G. A. Steenvoorden en B. C. Zonneveld; W. J. A. Rijnders en M. E. M. Godé; R. D. Loos en J. Brouwer; P. G. J. v. Dam en S. H. Meeuwenoord. Overleden: Dirkje v.n Duijn 90 jr. Hendrika W. A. Remmerswaal 55 pr. Geb.: Cornelis z. v- G. C. v. d. Niet en E. Smit; Petra M. d. v. J. v. Bee len C. G. Groenewoud; Peter J. z. v. J. Vlieland en H. J. de Graaf; Ro bert A. M. z. v. W. P. de Haas en P. C. Verlaan; Annette d. v. A. H. v. d. Wiel en J. W. Lowenstein; de mentia J. M. d. v. A. Steenvoorden en M. W. Brouwer; Petrus F. J. z. v. J. J. v. d. Berg en J. Been; Robert A. z. v. A. J. Sneep en L. M. Swens. Ondertr.: C. Aarts en P. J. Vink; C. v. d. Luyt en S. v., d. Wiel;J. J. P. Caspers en A. C. Bierman; F. B. Dijkman en K. Ouwehand. SASSENHEIM Ondertr.: Gijsbert C. Schrama, 25 j. en Maria W. Reeuwijk, 23 j.. Getr.: Willem Neve, 24 j. te Pijn- acker en Hendrika de Ruiter, 21 j. OverL: Pieter Koning, 65 jaar. STOMPWITK IfVS vergaderde. I&S kwam goed bezochte vergadering bijeen in het R.K. Jeugdhuis. Besproken werden de voorlopige plannen voor de viering van het eerste lustrum a.s. zomer. Daarna volgde de bestuursverkie zing. De heer Cors v. d. Bosch en Jac. Kappetein werden, nadat de ver gadering hierin toegestemd had, aan het tegenwoordig bestuur toegevoegd. Eveneens werd mej. Greet Vlasveld met grote meerderheid van stemmen in het bestuur opgenomen. Hierna kreeg de geestelijk advi- heer Hederik. gaf in zijn openings woord een overzicht van de gang van zaken in het afgelopen jaar. Hieruit bleek o.m. dat voor de wijkzuster een nieuwe bromiiets werd aangeschaft. Ook gaf hij een overzicht van de toe gekende subsidies door de gemeen ten in de afdeling. In Sassenheim Werd een regeling getroffen met „Be thesda", waardoor een goede samen werking in de toekomst gewaarborgd is. De aftredende bestuursleden Beije en Hederik, werden bij acclamatie herkozen. De leden van de nieuwe kascommissie zullen aangewezen worden door de plaatselijke commis sies van Voorhout en Sassenheim. De begroting voor 1954, die volgens het ontwerp werd goedgekeurd, ver toorn: geen gunstig beeld. Aan ont vangsten vermeldt zy 'n bedrag van 6059.aan uitgaven 6059,een tekort dus van 450.Naar aanlei ding van dit tekort werd uitvoerig de mogelijkheid besproken om het tekort weg te werken, door een con tributie-verhoging in te voeren. De contributie bedraagt thans 5per jaar De heer Moret stelde voor dit op 6te brengen. Hiertegen rezen meerdere bezwaren. Besloten werd dan ook de huidige contributie onge wijzigd te handhaven. De voorzitter riep de aanwezigen met klam op al les te doen om de leden er toe te be wegen vrijwillig een contributie-ver- hoging te betalen. Ook andere ge- eigende middelen om het tekort weg te kunnen werken, beval hij ten zeerste aan. Goed afgelopen. Een zoontje van de heer v. W. liep gistermiddag spelenderwijze tegen een autobus van de N. Z. H. V. M. Het bleek, dat hij gelukkig geen belangrijk letsel be komen had. Enige dagen geleden raakte ook een kind van de heer M. onder een vrachtauto; wonder boven wonder bekwam "het geen schram metje. Voor het toenemende euvel van spelende kinderen op de rijweg is een ernstige waarschuwing aan het adres van ouders en andere opvoe- iders zeker op haar plaats. „Big money Om nu toch iets meer te vertellen omtrent de „big money" in de paar- den-races, is het nodig een paar cij fers te vermelden. Dan wil ik zwijgen over die Day" in Melbourne, welke per slot van rekening eenmaal per jaar is. Daar zijn lieden, die op genoemde dag genoeg verdienen voor het hele jaar, doch dat is een andere kwes tie. De gewone man in de races ver dient het geld in eigen omgeving. Iedere State-regering bepaalt n.l. het aantal races, dat in een jaar mag worden gehouden; in New South Wa les waren het er, dit jaar b.v. 61. Men vindt er diverse Turf-clubs", verenigingen die de paardensport re gelen en die het beheer hebben over de races. Op de „normale" race-dagen ziet men lange slierten auto's op de we gen rond de plaats waar de rennen worden gehouden. De eigenaars van die auto's zijn dan meestal de beroeps-gokkers, die de sport slechts als een geldzaak zien. Men heeft er de „punters' slechts hun kansen berekenen en bij de „bookmakers" hun weddenschap pen aangaan. Die .bookmakers" zijn de officiële mannen, die samen met de mechanische „totalisator" enorme bedragen op de races verhandelen. Kort geleden werd op een „Metro politan Day" voor 1.500.000 (plm. IK- millioen) omgezet aan wedden schappen. Er was een „punter" die 7000 won! Maar, de schatkist der regering ontvangt ook haar deel en New South Wales had het vorig jaar bijna twee millioen gulden voordeel uit. de paar denraces. Ieder paard ls geen race-paard. Dat ieder paard nog geen race paard is behoeft geen betoog; het v*ordt als race-paard geboren. Vandaar de soms enorme en- zeer kostbare „studs" welke meestal diep in de country in stand wor den gehouden. Op „Kia-Ora" nabij het rimboe- plaatsje Scone, bezocht ik zulk een fokkerij met ruim zestig paarden. Dat deze paarden een uitstekende verzorging ontvangen is duidelijk. Het personeel dat voor een groot deel uit zwarten bestaat heeft liefde voor deze dieren en bracht vele renpaar den naar de topvorm. Daar is b.v. „Shannon", die aanvan kelijk verkocht voor 2600, later voor 200.000 aan prijzen won. En „Peter Riddle" die na 240.000 a*an prijzen te hebben gewonnen voor 800.000 naar Amerika werd ver kocht! Ron Irwin die op genoemde fok kerij de leiding heeft wist mij wel iets over de paardensport te vertel len! Niets wordt mechanisch gedaan, elk dier ontvangt speciale attentie en vaak verschillende behandeling bij de training. Race met „trucs'.' Er heerst een streng principe van eerlijkheid in de paardenraces, het- NIEUWE UITGAVEN Job. Door Joseph Roth. Uitgevery het Spectrum, Utrecht. De schrijver van Job, Joseph Roth, werd geboren in Brody, aan de Gali- cische grens der Oostenrijks-Hon- Door zijn afkomst was hij verbonden Daor zijn afkomst was hij verbonden aan de Joodse, zowel als aan de Sla vische volkstraditie. Hy studeerde in Wenen, vocht als vaandrig aan het oostelijk front tijdens de eerste we reldoorlog en bevond zich in 1919, na het uitvallen van de Donaumonarchie en het definitief einde der 19e eeuw, als een vaderlandsloze in een chaoti sche wereld. Hij werd journalist, werkte in Berlijn van 1923 tot 1933. Kort voor Hitier optrad publiceerde hij „Radetzkymarsch", een nostal- giek „in memoriam" voor het oude Oostenrijk. In 1933 werd Duitsland hem te heet onder de voeten, hij trok naar Parijs en Amsterdam, naar We nen en Polen, een rusteloos leven van een emigrant. Zijn figuur, immer reizend, immer in verzet tegen de ontaarding van het bestaan, maar vol ironische liefde voor de mensen, werd bij zijn leven tot een legende. Hij stierf, kort voor de wereldoorlog, op een hotelkamer in Parijs, Mei 1939. Zijn veertien romans verzekeren hem een blijvende plaats in de Europese literatuur. „Job" ,/ordt algemeen als zijn beste boek beschouwd. Zelf noemde Joseph Roth het „een gena- dat hij dit boek had mogen schrijven. Als men dit van de schrijver weet, kan men begrijpen hoe hij zijn boek „Job" zo heeft kunnen schrijven. Nauw verwant aan de dolende fi guur van de jood Mendel Singer, de hoofdfiguur uit het verhaal, weet hij en voelt hij aan wat er omgaat in het hart van deze man, een doodgewone man, en hij geeft het weer op een wijze, die raak getypeerd is. Het verhaal van Mendel Singer uit Zuchnow, van zijn vrouw Deborah, zijn zonen Jonas eri Schemarjak, zyn dochter Mirjam en van Menuchin, zijn laatste kind, dat onheil en zegen bracht, is boeiend van begin tot eind. Mendel Singer was een eenvou dig man; in zijn kale woning onder wees hij een aantal kinderen in de Wet. Het hele leven van de eenvou dige man wordt ten voeten uit gete kend, bij het lezen ervan leeft men mee met het armoedige bestaan van het gezin, dat zwaar beproefd wordt, waardoor zij tot wanhoop en op stand tegen zijn Heer wordt gedre ven. We zien erin het verhaal van de duizenden voor en na hem, die ge troffen en gekastijd zijn in de sim pele wensen van hun hart en eens de belofte van hun Heer wonderlijk ver vuld zagen. Job is een boek, waarin de realiteit van het leven, hoe hard zij ook is, raak getypeerd wordt, waarom men de eerlijkheid van de schrijver kan prijzen. Marktberichten LEIDEN, 13 Nov. Vee. Aange voerd 12 stieren, 65 melkkoeien, 300 vette koeien, 319 varekoeien, 37 gras- kalveren, 8 vette kalveren, 59 nuchte re kalveren, 700 vette schapen, 17 varkens (zeugen), 295 schrammen, 442 biggen, 13 geiten, totaal 3706 stuks Prijzen: fokstieren 240400, slacht- stieren 750—945 per stuk, per kg. slachtgewicht 2.202.40, melk koeien 8201100, vette koeien 800 —1030 per stuk, per kg. slachtgew. 1.952.70;. varekoeien 560790, vaarzen 650875, pinken 380 500, graskalveren 300375 per stuk, vette kalveren per kg. lev. gewicht 2.202.60, nuchtere slachtkalveren 4050 per stuk per kg. levend ge wicht 1.201.40, vette schapen 80 105 per stuk, vette lameren 75 95, zeugen (drachtige) 190320, schrammen 6095, biggen 3040, geiten 1335 per stuk. Handel: stieren, melk en vaarkoeien, vaarzen, kraskalveren levendig; vette koeien stroef; vette kalveren vlug; schapen en lammeren iets kalmer; zeugen, schrammen, biggen en geiten matig; schapen en koeien grote aanvoer; T.B.C. vrije afd. betere aanvoer. Kaas. Aanvoer 50 partijen Goudse en 3 partijen Leidse kaas. Prij zen Goudse: extra kwal. tot 2.20, le kwal. 2.11—2.16, 2c kwal. 2.05 2.10, Leidse: le kwal. tot 2.per kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3