Terugkeer van de 5 K.V.P.'ers ging gepaard me! politiek steekspelletje Post „onvoorzien" werd ingekrompen maar nadelig slot is toch zeer groot Kniplaan wordt opgeknapt VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 DP i PM i^P COURANT EERSTE BLAD FAGINA 2 BEGROTING 1954 VAN LISSE Het lijvige boekdeel der gemeen tebegroting 1954 van Lisse is ver schenen en aan de leden van de raad toegestuurd met een zeer uit voerige nota van aanbieding. Voor het eerst treft men bij de begrotingsstukken aan de begroting voor het bedrijf Centrale Boekhou ding, omdat door de raad is besloten m.i.v. 1 Jan. 1954 de centrale boek houding aan te wijzen als afzonder lijke tak van dienst. Het totaal der uitgaven bedraagt, na raming van de post voor „on voorziene uitgaven" op f 31.326.42, 2.430.733,23 en het totaal der in komsten 2.340.733,23, zodat de ge wone dienst een tekort vertoont van 90.000,—. Het tekort op de begroting 1954 heeft B. en W. niet verrast, doch de grooote van dit tekort is door meer dere onvoorziene omstandigheden wel tegengevallen. In vergelijking met de begroting voor het dienstjaar 1953 bedraagt het nadelig verschil /P6.285,40 t.w. ongedekt saldo #0.000,en lagere raming van de post onvoorziene uitgaven 6.285.40. De uitgaven 1954 zijn hoger dan de uitgaven 1953 en wel een bedrag van 101.720,terwijl de inkomsten in vergelijking met het jaar 1953 een hogere inkomsten aangeven van 11.720.—. Enkele cijfers Uit de aangeboden begroting blijkt dat door nieuwe daarop voorkomen de uitgaven c.q. noodzakelijke ver hoging van bestaande posten reeds een bedrag is gemoeid, dat het thans ontstane tekort overschrijdt. Bij deze becijfering zijn buiten beschouwing gelaten de normale telkenjare terug kerende mutaties in de ramingen. Deze uitgaven betreffen: repre sentatiekosten i.v.m. lustrumviering Keukenhof 3750.—; verkeersvoor- zieningen gedurende het bollensei- zoen 3600.—; kosten bescherming bevolking 1300.—; kosten tuber- culose-onderzoek 4825.kosten openbare lagere school 2000. vergoeding vakonderw. g-l-o. ƒ3000; vergoeding art. 101 (5 jaarlijkse af rekening) 42400.—; vergoeding vakonderwijs u.l.o. 1400.ver goeding art. 101 u.l.o. 6000.sub sidie kleuterscholen 5600.sub sidie R.K. Huishoudschool 3200.—; subsidie concours hippique 1000. netto-kosterï verpleging enz. arme krankzinnigen 4300.wachtgel den gasbedrijf, tengevolge waarvan mindere winstuitkering 9100. Totaal 91.475.—. De nieuwe financiële verhouding tussen het rijk en de gemeente geeft in vergelijking met 1953 een voor deel van 25.330,05. De vervangen de uitkering van het rijk wegens de vervallen ondemerrringsbelasting geeft een hogere raming te zien van 6071,64. Ontspanning gem. personeel. Op hoofdstuk II der gemeentebe groting, alsmede op de diverse be drijf sbegrotingen is een bedrag uit getrokken voor kosten van ontspan ning van het gemeente-personeel. B en W achten het voor de bevordering van de goede geest onder het perso neel en voor ontspanning nodig dat in navolging van hetgeen in het par ticuliere bedrijfsleven plaats vindt, voor een zgn. uitgaansdag een ze- In 4 dagen rond De heer Aubrey Cookman, lucht' vaartredacteur van een te Chicago verschijnend populair technisch tijd schrift, is Donderdagmiddag van een vliegveld in Chicago opgestegen met het voornemen om het 99-uur record „reis-om-de-wereld-per-lijnvliegtuig" te breken. Hij denkt Dinsdag in het prille ochtenduur terug te zijn, na een reis van ca. 21452 mijl. Om te beginnen gaat de reis naar New York. Vandaar naar Londen, waar hij overstapt in een_ Brits straallijnvliegtuig, dat hem via o.a. Rome, Caïro en Bangkok naar Tokio zal brengen. Van Japan gaat het naar Vancouver en ten slotte huistoe. Vliegrampen eisen 25 doden Een tweetal vliegtuigongelukken, in Argentinië en Italië, heeft aan 25 personen het leven gekost, terwijl 20 mensen werden gewond. In de Argentijnse provincie San ta Fé kwam een viermotorig trans- porttoestel van het Argentijnse leger, met een aantal gezinnen van mili tairen aan boord, in botsing met een jager. Beide toestellen stortten neer en volgens niet-officiële berichten zouden 20 vrouwen en kinderen om het leven zyn gekomen. Tien men sen werden gewond. Het ongeluk in Italië gebeurde in de nabijheid van het vliegveld Ca- podichino bij Napels. Een Grumman- Avenger-toestel van de Amerikaan se marine, die, behalve de piloot en de navigator, drie soldaten aan boord had, kwam vlak voor de lan ding in moeilijkheden en stortte op een huis neer. De drie passagiers werden op slag gedood, terwijl een zevenjarig meisje in het huis even eens direct om het leven kwam. Haar drie jaar oude zusje werd zwaar ge wond en overleed later in het zie kenhuis. Vier andere Italianen, die zich in de woning bevonden, werden even als twee inzittenden van het vlieg tuig gewond. ker bedrag wordt beschikbaar ge steld. Het voorschot op de vergoeding per leerling voor het gewoon lager onderwijs bedraagt voor 1954 33,25. Voor de ULO-scholen wordt dit be drag voorgesteld op 60 per leer ling en voor het buitengewoon lager onderwijs op 75 per leerling. Het bedrag per leerling voor het kleuter onderwijs wordt verhoogd van 22 op 24 terwijl voor kleuters, onder gebracht in nieuwe scholen, een extra subsidie wordt voorgesteld van 8 per leerling. Een nieuwe subsidie-regeling voor de jeugdverenigingen is in voorbe reiding en B en W zull-en er daarbij naar streven, dat niet alleen de fi nanciële positie, waarin de- jeugd verenigingen verkeren, beslissend is voor het verlenen van subsidie, doch dat in de eerste plaats de taak en het doel van de vereniging voor het in aanmerking komen voor subsidie, doorslaggevend zullen zijn. Ook voor de zang- en muziekverenigingen wordt naar een vorm van subsi diëring gezocht. Kapitaalsuitgaven. De nog niet gedekte kapitaalsuit gaven op 1 Januari 1954 zullen ver moedelijk bedragen 8762200, het- fend overzicht blijkt, dat de niet- productieve schuld is toegenomen met rond 421.000 en de geheel of gedeeltelijk productieve schuld met rond 111000. Niettegenstaande de begroting van de gewone dienst een vrij groot te kort vertoont, is het niet verant woord het doen van nieuwe kapi taalsuitgaven, die uiteraard een zwaardere belasting van de gewone di-enst tengevolge hebben, een of meerdere jaren uit te stellen. B en W zijn van mening, dat voor het jaar 1954 in elk geval tot het doen van bepaalde kapitaalsuitga ven dient te worden besloten. O. m. is geraamd 20.000 voor bescher ming burger bevolking; 20.000 voor het aandeel der gemeente in de premiën woningverbetering; her- bestrating Julianastraat tussen Ka naalstraat en Wagendwarsstraat; Te ren en grinden van de Achterweg en Essenlaan; reparatie voet- en rij wielpaden Stationsweg; verbetering Stationsweg tussen Loosterweg Nrd. en de brug nabij het station; aanleg Nassaupark tussen Nassaustraat en Oranjelaan met zijstraatje naar Bea- trixstraat een en ander met raming van 147.600, hetgeen een jaarlijkse last meebrengt van 28.737. B en W zien om financiële rede nen geen mogelijkheid de raad geen in vergelijking met het vorigthans een voorstel te doen tot ver jaar een stijging betekent van betering van de verlichting langs de 532000. De vermeerdering in 1952 Hereweg, hoe gaarne zij die verbe- bedroeg 114300. Uit een desbetref-tering ook zouden zien tot stand ge bracht. De vorig jaar bepleite nood zakelijkheid van de uitbreiding van het raadhuis c.q. de bouw van een nieuw raadhuis, is door de centrali satie van de diensten nog urgenter geworden. Het is evenwel niet moge lijk plannen voor nieuwbouw uit te werken alvoren het in voorbereiding zijnde uitbreidingsplan een min of meer vaste vorm heeft verkregen. Woningbouw De woningbouw is wel een van de zwaarste problemen waarvoor B. en W. zich zien gesteld. Hunnerzijds zullen alle pogingen in het werk worden gesteld een zo groot mogelijk bouwvolume te verkrijgen. Het ligt in het voornemen om naast de bouw van woningen voor grote gezinnen, de particuliere bouw zoveel mogelijk te stimuleren. Het laat zich aanzien, dat in de naaste toekomst zeer korte kapitaals investeringen zullen moeten worden gedaan voor de ontsluiting van bouwterreinen en al wat daarmede samenhangt, zoals aanleg van plant soenen, sportvelden e. d. Het bestuur van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken dringt er met klem op aan om thans zo spoe dig mogelijk tot invoering van de nieuw ontworpen steunnormen over te gaan. De meerdere kosten hiervan worden globaal berekend op 10.000 a 15.000. Na ampel beraad menen B. en W. de raad te moeten voorstel len bij suppletoire begroting de ra ming te verhogen. Het nadelig saldo van de begro ting voor openbare werken is ge raamd op 20.554.09 (vorig jaar 25.081,55). De begroting van het gasbedrijf geeft een winst aan van 8102,49, (vorig jaar 14.242,40) terwijl het waterleidingbedrijf een winst laat zien van 3858,83 (vorig jaar 5.000). GEMEENTERAAD LEIDSCHENDAM Bouw van 54 nieuwe woningen Na opening van de gisteren ge- wen van een woning voor het a.s. - houden raadsvergadering te Leid- hoofd van de ook nog nog te bouwen eef1 ®enb!r*dsPriJs waren be- schendam, hebben de herbenoemde openbare lagere school. De kosten K ei\ heer Koerts zette uiteen. ringsinstallatie te bouwen waarvan de kosten 35.000.belopen. Het voorstel tot overname in eigen dom van de Kniplaan en tot het be gaanbaar maken van deze weg voor het verkeer met Stompwijk werd met algemene stemmen besloten. Wel werd door de heer Dietz geïn formeerd wat de reden is dat koop sommen van de bermen niet tegen raadsleden de heren A. Langeveld, Jac. J. van Veen, J. P. Dietz, Th. Ch. Meester en K. G. J. Copray de voor geschreven eden afgelegd en kon de raad, nu weer in voltallige zitting, een aanvang maken met de behan deling van de belangrijke agenda. In de commissie van bijstand voor openbare werken werd gekozen de heer A. Langeveld en in de commis sie voor de lichtbedrijven de heren Th. Meester en Jac. J. van Veen. Bij het voorstel tot verhuur van de vrijgekomen houten hulpschool ten behoeve van het katholieke en chris telijk kleuteronderwijs waarmede de raad accoord ging vroeg de heer Lan geveld naar een repetitie gelegen heid voor de harmonie St. Cecilia. De voorzitter antwoordde dat de school aan de Kon. Juliana weg vrij zal komen en dat de harmonie dan daar een lokaal ter beschikking kan krijgen. Goedgekeurd werd dat de gemeente zal overgaan tot het bou- OEGSTGEEST Dodelijk ongeval Gisteravond omstreeks 6 uur reed een bromfietsrijdster, mej. H. tijde lijk woonachtig in de Emmalaan te Oegstgeest over de Warmonderweg. Zij kwam uit Leiden en ging in de richting Warmond. Zij wilde daarbij de Emmalaan inslaan en werd toen door een luxe wagen gegrepen. Zij bzweek ter plaatse aan de verwon dingen. VOORSCHOTEN HOLLEND PAARD KWAM IN LEIDEN TOT STAAN. Opnieuw heeft het paard van de groenteman v. d. M. de vrijheid ge kozen. Bij de halte Burg. Vernède- park is het gisterenmiddag van de wagen losgebroken (de streng is ge broken) en hollend in de richting Leiden verdwenen. Het is pas in Lei den in de Herenstraat gegrepen. Ge lukkig had het hollende paard geen ongelukken veroorzaakt. Twee aanrijdingen. Dat men niet met 4 auto's naast elkaar kan rijden op een drukke verkeersweg is gister middag de bestuurders van deze auto's gebleken, die het op de Rijks weg ter hoogte van Het Haagsche Schouw wilden proberen. Drie wa gens kwamen met elkaar in aanra king en werden beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. En tegen de avond kwam 'n brom fietser met te grote bocht de Treub- straat in. Een aankomende auto kon een botsing niet meer vermijden. Ge volg een beschadigde auto en 'i onbeschadigde bromfiets! K.A.B. In het Bondsgebouw kwam de K.A.B. in vergadering bij een. De heer J. Smit uit Rotterdam, districtsbestuurder gaf op deze avond een toelichting op de komende 5 loonsverhoging en op verhogingen van de kinderbijslagwet. Spr. ging in op de totstandkoming van deze loonsverhoging en hoewel niet het standpunt van de vakverenigingen betreffende 6 zijn beslag gekregen heeft, toch zijn dank zij de vakver enigingen belangrijke verbeteringen t.a.v. de kinderbijslag bereikt, waar mede spr. wees op het grote nut van organisatie, waarin toch de kracht ligt om iets te bereiken. Uit de ge geven toelichting ontstond een ge animeerd debat. Op voorstel van het bestuur werden benoemd tot afge vaardigden voor de Bondsraad de heren Soeters en De Geus. Om de afdeling te vertegenwoordigen bij de opening van de kapel van de K.A.B. in de kathedraal van St. Bavo te werden vijf worden geraamd op 20.000.—. d?* de ene verkoper van de berm Aan de rijks lagere landbouwschool1 20 soepel was als de andere en te Zoetermeer werd een subsidie daJ om tot een overkomst te geraken m ae K verleend van 71.50 omdat op die. noodzakelijk was met een hogerej jj;aariem op Zondag a. school ook 11 uit Leidschendam af- 7 tv. r^Si ^r ^en nemen. Wij personen aangezocht Naar Haarlem komstige leerlingen daar onderwijs hebben] KnMa?nvfaagstuk mS i gaan de h0ren W' z°™eveld, F. Soe- ontvangen. over au ^-nipiaanvi aagstuh gesenre \teTSi L Schrijvers, B. Stikvoort en J. Met genoegen ging de raad vervol- ^en menen daarnaar te kunnenVogelaar. Het wïnterprogram kwam gens accoord met het voorstel van verwijzen. nQg ter sprake en er kjjjkt heel wat B. qn W. voor de bouw van 54 wo- j „9° et vraagstuk tot herclassifi- op het programma te staan. Zo is er ningen. De bedoeling is deze huizen i catie van een gedeelte van de ge- te doen bouwen aan de te verlengen meente had de volle goedkeuring Prins Hendriklaan en de Hertog- van de raadsleden.De heer Boone straat. Het zullen woningen worden' vond het jammer dat B. en w, niet in 3 woonlagen en de uitwerking van de euvele moed gehad hebben met dit plan is reeds zover gevorderd de classificatie verder te gaan dan Sluitende begroting De begroting 1954 van Hillegom is verschenen; zij sluit met een batig slot (onvoorziene uitgaven) van 39.019.—. Als ontvangsten vermelden wij: Precario 16.522; Straatbelasting 35.000; Grondbelasting 49.970; (bebouwd) idem onbebouwd 10.120; Personele belasting 48.396; Hon denbelasting 2300; Vermakelijk heidsbelasting 16.000; Vergunning en verlof recht f 2025; Algemene uit kering gemeentefonds 363.277; Be lastinguitkering Gem.fonds f 272.044. Voor het Gasbedrijf wordt als batig saldo 3437 geraamd; voor het Wa terbedrijf 3325. Uitgaven: Nadelig saldo Openbare Wtrken 14.598.onderhoud stra ten en pleinen 17268; wegen en voetpaden 22.114; wandelplaatsen en plantsoenen 30.991; havens 10.648; kosten alg. begraafplaats 9814; hertenkamp 2710. Kosten Gemeentereiniging 53.234. Uitbrei dingsplan 4530; Brandweer 1450; Straatverlichting 18702; Medisch Centrum 7.022; Jaarwedden amb tenaren 75.492; id. van maatschap pelijke steun 16.716. Subsidies: 150 aan ieder muziek corps, speeltuinverenigingen elk 120 en 220 onderhoud; Jeugdvereni gingen 1500; Bevrijdings-en Oran jefeesten 1831.Deelname aan Corso- en mozaïekwedstrijden 2467 Subsidie Gezinshulp: totaal 7950. EHBO 500; S.W.G. 500; Burger bescherming 2145; TBC-bestrijding 5000. Uitzending zwakke kinderen 700; Kanker- en Rheumabestrij- ding 2 x 71.Schoolartsendienst 2850; Krankzinnigen 67.365 (te rug van de Provincie f 16.060); Burg. Armbestuur 68.000; Soc. Voorz. Werklozen 36.800 (terug van het Rijk 35.100), Soc. Economische hulp voor kleine zelfstandigen 6000 (rijkssubsidie f 3000). Oorlogs slachtoffers en gerepatrieerden 23000 (wordt door het rijk geheel terugbetaald). K.A.B. De K.A.B. hield gister avond in Flora een ledenvergadering. Pater Peters sprak over „Het Hu manisme". De gewijde redenaar hield eerst een inleiding over het christe lijk humanisme, om daarna te ko men tot het humanisme, zoals dat ge zien wordt door de leden van het humanistisch verbond. dat tot aanbesteding kan worden overgegaan. De Damhouderstraat zal een be tere bestrating krijgen. De raad keurde daarvoor' het benodigde cre- diet groot f 6935.goed. In de de Ruyterstraat zal een be tere verlichting worden aangebracht door bijplaatsing van vrijgekomen lantaarnpalen. De kosten bedragen de 5e klasse. Voor het dorp Stompwijk blijft de classificatie in de 7e klasse. NOORD WIJKERHOUT Fancy fair. Hedenavond wordt de fancy fair geopend, welke gehou den wordt in hotel v. d. Geest, ten bate van de naaikrans St. Geertru- dis en het Jeugdhuis. We zyn eens 1100.— behalve de "nodige"^room-een kykje gaan nemen bij de op en de onderhoudskosten. bouw van de verschillende attracties Ook het park Leeuwenbergh zal sn hebben wel gezien, dat het dit danig onderhanden genomen wor-.jaar weer iets bijzonders wordt. Er den. Het zal zo goed mogelijk gere-l wordt voor gezorgd, dat jong en oud construeerd worden, nieuwe riole- zich zal kunnen vermaken. Ook is er ring, nieuwe wegdekken, een pomp-1 gelegenheid om een dansje te ma- installatie om het rioolwater weg te ken. De fan"v fair duurt tot Zondag- werken enz. enz. De kosten bedra- avond laat, zodat alle parochianen gen 140.000.—. T.z.t. zal overwo- van St. Jozef in de gelegenheid, zijn gen worden om dan nog een zuive- er naar toe te gaan. Zondagavond de tweede toneelavond bij gelegenheid van het Patroons feest. De St. Nicolaasviering voor de kinderen zal plaats hebben op Zon dag 6 December om 3 uur o.a. Kin dercabaret' o.l.v. Mary Helvoirt. Op Kerstmis heeft de Kerstviering plaats, welke verzorgd Wordt door het to neelgezelschap „Vondel" uit Leiden. Voorschoten beleeft dan de première van het toneelstuk „Tussen Os en Ezel". Voorts staan nog op het pro gramma 3 plaatselijke kadervergade ringen en I avond te verzorgen door de 3 gezamenlijke standsorganisaties, terwijl in het voorjaar de viering van het jaarfeest plaats zal hebben. WASSENAAR K.A.B. vergaderde. Voor een vrij groot aantal leden van de K.A.B, sprak gisteravond de diocesane bondsvoorzitter, de heer Joh. Kor tink, over: De nood der jeugd. Nadat de voorzitter van de K.A.B.-afdeling, de heer A. C. Duyvestijn, enkele me- dedelingen had gedaan, en een voor. RECHTZAKEN Predikant veroorzaakte aanrijding Op kruising te Nieuwveen Op Hemelvaartsdag van dit jaar (14 Mei) botsten in de gemeente Nieuw veen op het punt waar de Nieuw- veense weg en de Zevenhovense weg elkaar kruisen, twee auto's tegen elkaar, met het gevolg dat één daar van in het water terecht kwam. Van de vier inzittenden verdronk de 80-ja rige mevr. Brouwer-De Groot, die men levenloos uit de auto haalde. De drie anderen, het echtpaar Brouwer en een oom kwamen er met een nat pak af. De andere auto werd bestuurd door de 45-jarige Haagse predikant W. S., die gisteren in verband met deze aan rijding en haar gevolgen terecht stond voor de Haagse rechtbank. Ds. S. werd verweten, dat hij, hoe wel ten opzichte van de andere auto I van links komend, geen voorrang zoü hebben verleend en daardoor de oor- zaak van -het ongeval zou zijn ge worden. I Hijzelf kon, zo zeide hij, moeilijk I een verklaring geven van de aanrij ding. „Ik heb de andere auto niet tij dig gezien, misschien door het late middaguur. Ik heb toen nog sterk ge remd, waarbij mijn auto omsloeg". Het betrokken punt staat als ge- j vaarlijk bekend. Het gevaarlijke kruispunt eist van de Weggebruikers grote oplettendheid en die is volgens de officier van justi tie door verd. niet voldoende be tracht, hoewel hij niet wil spreken van grove schuld. Wel is hier van on oplettendheid en onvoorzichtigheid sprake geweest. Hij vorderde daarom een boete van ƒ300 subs. 30 dagen hechtenis. De raadsman jhr. mr. H. de Ranitz wilde het gewraakte „onvoorzichtig rijden" meer zien als „risico nemen", en meende, dat de andere ook ook wel vaart had kunnen minderen. Uitspraak 26 November. L J, Sloos is vrijgelaten Het Haagse Gerechtshof veroor deelde hedenmorgen de accountant I. J. Sloos uit Oegstgeest voor valsheid in geschrifte en oplichting tot één jaar en 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest tot op he den. Daar verdachte reeds langer, dan de opgelegde straf in voorarrest ver toeft, gelaste het Hof opheffing van de voorlopige hechtenis en beval on middellijke invrijheidsstelling. In eer ste instantie had verdachte twee jaar met aftrek gekregen; de proc.-gen. had 3 jaar met aftrek geëist. Desgevraagd verklaarde mr. A. Mout, dat de verdediging dankbaar, doch niet voldaan is; hij zeide be roep in cassatie te zullen aantekenen. Leidschepdam kan weer aan de slag Alvorens de raadsleden van Leid schendam gisteravond een aanvang maakten met de algemene beschou wingen over de begroting waren de 5 raadsleden die in de vergadering van 1 Sept. j.l. ontslag hadden geno men wegens de verkiezing van de heer P. Gr oenewegen door de voorzit ter beëdigd. Mr. J. P. Dietz, de fractie-voorzitter van de K.V.P., heeft zijn herkomst in de raad vergezeld doen gaan van een verklaring waarin hij o.m. zeide: In de vergadering van 30 Septem ber j.l. heb ik na de verklaring van de heer Groenewegen gezegd, dat sa menwerking in de fractie weder mo gelijk was geworden en dat wij zon der rancune tegenover hem en de heren v. d. Bosch en Boer staan. In de verklaring van de heer Groene wegen en in de door verschillende K.V.P.-instanties op ons uitgeoefen de aandrang hebben wij aanleiding gevonden, om de zetels, die door het bedanken van onze opvolgers vacant waren gekomen, weder in te nemen. Over de verklaring van de heer Groenewegen dat hij desnoods bereid was zijn zetel ter beschikking te stel len, heeft de fractie zich vervolgens ernstig beraden. De fractie heeft ge meend niet de eis te moeten steuuen, dat de heer Groenewegen zijn wet houderszetel ter beschikking zal stel len. Zij wenst voorts in eensgezin de samenwerking verder te gaan. De fractie wenst verder uit te spreken, dat zy verwacht had dat de heer De Ruyter uit de verklaring van de heer Groenewegen de consequentie zou hebben getrokken, op dezelfde wijze zijn zetel ter beschikking te stellen, omdat zijn verkiezing tot wet houder ofschoon eveneens wette lijk in orde in feite op dezelfde onjuiste grondslag berust als die, waarvan wij de heer Groenewegen een verwijt hebben gemaakt. Wij hadden verwacht dat de heer De Ruyter nu de K.V.P. een wethou derszetel ter beschikking had gesteld, niet langs de nu thans gevolgde, po litiek ongebruikelijke weg n.l. o.a. het niet steunen van de 'meerder- heidscandidaat der fractie een wethouderszetel zou hebben aan vaard. "intussen, nu de heer De Ruyter de ze consequentie niet heeft getrokken, willen wij onze medewerking voor de toekomst niet onthouden. Antwoord van de wethouder. Direct hierna kreeg de heer De Ruyter gelegenheid de spreker te be antwoorden. Hij zeide o.m.: Allereerst wens ik mij nadrukke lijk te distanciëren van het vraag stuk der verhouding tussen de 5 K. V.P.-leden en de wethouder der be drijven. Voor mij blijft deze verhou ding ondanks alle afgelegde verkla ringen nog een vraagstuk, maar de tijd zal het leren of, en zo ja in hoe verre, woorden in daden kunnen en zullen worden omgezet. Tot mijn stomme verbazing echter gebruikt nu de heer Dietz de eerste gelegenheid tot spreken na zijn terugkomst om een aanval te richten op de wet houder van onderwijs en sociale za ken m.a.w. op mij. Als ik nu zijn woorden eens wat anders mag formu leren, dan komt het er op aan, dat de heer Dietz zegt: Met betrekking totde heer Groenewegen hebben wij onze zin niet gekregen, wij willen toch trachten onze figuur te redden, nu dan een prachtgelegenheid, nu zal wethouder De Ruyter de spitsroe de moeten lopen. Men kan op ver schillende manieren erkennen, dat men het spel verloren heeft, maar de heren laten zich nu wel erg in de kaart kijken. Ik wil de verklaring van de heer Dietz nu, voor zover de ze op mij betrekking heeft, zeer za kelijk en nuchter bekijken. Op 1 Sept j.l. ben ik op wettige wijze ge kozen tot wethouder. Als ik nu mijn zetel ter beschikking zou stellen dan zou ik dat doen om politieke redenen. Het spijt mij als deze heren het spel, dat nu reeds maanden duurt, willen voortzetten, dan gaan ze hun gang, maar ik doe niet mede. Mijn politie ke rug buigt zich trouwens niet zo gemakkelijk. In de korte tijd, dat ik als wethouder nu heb meegemaakt, ben ik onder de indruk gekomen van de veelheid en de omvang der pro blemen, welke niet alleen het college maar ook de raad in zeer korte tijd krijgt op te lossen. Ik geloof dat het beter is achter politieke aangelegen heden als welke de heer Dietz nu weer opnieuw aansnijdt, voor goed een punt te zetten en mede aan het werk te gaan. Tenslotte legde de heer P. C. Boone zijn aangekondigde verklaring af, die zeer kort was. Hij zeide: Mede na mens de Prot. Chr. groepering en de vertegenwoordiger van de K.N.P. in deze raad concludeer ik, gelet op de gevoerde besprekingen over de wet houdersverkiezing van 1 September 1.1. dat, indien er al sprake is van gemaakte fouten door de K.V.P. groep-Groenewegen, zulks minstens in eenzelfde mate geldt voor de K. V.P. groep-Dietz. Indien gesproken zou mogen wor-1 den van politieke ongeschooldheid dan ook weer dient deze kwalificatie te worden toegepast op beide groe pen. stel van de geest, adv., kapelaan Van Vliet, om in verband met het on recht de Kerk aangedaan in Polen, een protesttelegram te zenden naar de Poolse gezant, was aangenomen, begon de heer Kortink aan zijn boeiende inleiding. Hij schetste de enorme overgang, die de jonge arbei der van 14 of 15 jaar doormaakt, wanneer hij van de schoolbanken en uit het gezin plotseling geplaatst wordt in de rauwe werkelijkheid van het bedrijfsleven. De mentaliteit van dat bedrijfsleven is door de volwas senen gemaakt en niet van dien aard, dat ze bevorderlijk is voor de ont plooiing van de persoonlijkheid van de jonge arbeider. Er wordt in het bedrijfsleven gesproken over zaken als huwelijk, verkering en liefde op een wijze, die de jongeman nog niet verwerken kan, terwijl hij juist in die jaren zo bijzonder gevoelig is voor indrukken van buitenaf. Wat kan er gedaan worden, zo vroeg spr. zich af, om de jonge ar beider een arbeidsmilieu te geven, waarin hij zich wel kan ontwikke len tot een gave en karaktervolle per soonlijkheid. Beroepskeuze-voorlich ting kan een steun zijn bij het bepa len van richting. Voorts het verleg gen van de leeftijdsgrens, waarop de jongens hun intrede doen in het be drijf, van 14 tot 16 jaar. Bovendien is er de mogelijkheid de arbeidende jeugd op te vangers in de Kajotters beweging, al is op het ogenblik nog de leeftijdsgrens voor deze beweging 17 jaar. En tenslotte kan iedere vol wassen katholieke arbeider er op zijn eigen plaats toe bijdragen, de menta liteit in het bedrijfsleven te verhef fen, aldus de heer Kortink. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Prijsvraag-actie van de Midden stand. De Wassenaarse Midden standscentrale waarin de drie plaatselijke organisaties samenwer ken heeft voor de maand Decem ber een prijsvraag-actie voorbereid, die uit twee delen bestaat: een voor de jeugd en een voor de ouderen. Er zullen prijsvraagformulieren worden verspreid, waarop foto's voorkomen. Over deze foto's moeten enkele vra gen worden beantwoord. Van de ouderen zal bovendien gevraagd wor den, een slagzin te maken, die be trekking heeft op de Middenstand of op het Roode Kruis. Aan de plaatselijke afdeling van het Roode Kruis zal, ter gelegenheid van deze actie, een bedrag van 250 beschikbaar worden gesteld. Gedurende het a.s. week-end wende men zich voor medische hulp in spoedgevallen tot de artsen: H. W. Plink, Lange Kerkdam 56, tel. 2075 en K. de Wit, Jonkerlaan 83, tel. 2460. Van Zaterdagavond tot de vol gende week Zaterdag wordt de avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken waargenomen door de Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2