QzQeidte(2oufta/n£ Europees leger in het Belgisch parlement „Hak me 't hoofd maar af" avondjerujk Mossadeq hoort de doodstraf tegen zich eisen „Hak me het hoofd maar af" Meer licht in de Drummond-zaak Truman weigert Canada wil het nu wel eens weten Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13042 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 terie-zaken zijn enkele weken ge leden schuchter begonnen, de andere winkels volgen in steeds sneller tem po en de gehele sfeer toont met de dag duidelijker aan, dat het „gezelli ge avondje" weer in aantocht is. We zullen U bij voorbaat geruststel len: We gaan niet bedelen voor een of ander goed doel, dat ook graag Sinterklaas wil vieren; we komen U het tegendeel vragen: Doe dit jaar eens een beetje minder. Het vorig jaar hebben we met steeds voortschrijdende verbazing de eindeloze agenda's bestudeerd, die in Leiden en Omgeving voor de Goede Sint waren opgesteld. Iedere jeugdbe weging, iedere club, iedere organisa tie voelde zich blijkbaar omstreeks deze tijd moreel verplicht om ten minste één Sint Nict^laasavond of -middag voor haar leden te organise ren en het gevolg is, dat iemand, die een beetje aan het organisatieleven deelneemt, rond Sinterklaas de Goede Bisschop aan de lopende band ziet verschijnen. ÏJET BEZWAAR daartegen is, dat de romantiek verschraalt, dat de spanning afneemt en dat er éten koste lijk brokje echt-Hollandse huiselijk heid op het altaar van de moderne tijd nodeloos ten offer gebracht dreigt te worden. Het wordt een opbieden-tegen- elkaar, waarbij de kleinen het loodje leggen en waartegen de ouders die vroeger het monopolie van dit feestje hadden machteloos staan. Als moeder na veel gereken, ge rijm en overwerk met haar mand pakjes en haar ketel chocolademelk binnenkomt, tintelen de ogen van haar kroost niet meer vol verwach ting, omdat eindelijk „het avondje" aangebroken is, want zoonlief denkt aan het feest van zijn voetbalclub, dat ongetwijfeld beter zal worden dan de fuif van de vakgroep, en zijn zuster popelt inwending om naar haar kamertje te gaan, waar zij nog de laatste hand moet leggen aan de surprise voor haar toneelclub. Wat kan moeder dan nog doen? De concurrentie is te groot en te tal rijk! II7ANNEER MEN acht slagroom- taartjes achter elkaar naar bin- nenwerkt, heeft het slagroom-gebak doorgaans zijn bekoring verloren. En heus, Sinterklaas is, wat dit betreft, precies een roomsoes: De eerste Sin terklaas is een verrassing en openba. ring, ieder jaar weer opnieuw; de zesde is een vervelende vent! Daarom, laten we Sinterklaas weer aan de huiselijke haard teruggeven. Onze gezinnen moeten toch al zo veel aan het organisatieleven afstaan, laat hen dit avondje, dat zo bij uit stek aan moeder en haar chocolade ketel behoort, behouden en tracht de Sinterklaasfeesten buiten het gezin tot een minimum te beperken. Wanneer alle verenigingen in één plaats en vooral in de dorpen moet dit ideaal kunnen rau eens samen een groot feest organiseerden en voor de rest Sinterklaas vrij lieten voor zijn intieme bezoekjes, dan is dit feestje voor onze gezinnen gered en behoeft geen enkele vereniging een minderwaardigheidscomplex te krij gen. MENSEN IN de avond van }iun le ven kunnen dikwijls nog met glinsterende ogen vertellen over de Sint Nicolaas-avondjes, die zij thuis als kind hebben gevierd; stel de jeugd van thans ook in de gelegenheid om deze kostbare droom voor haar ver der leven te dromen. Tropische regen veegde de straten schoon Zoals gisteren reeds gemeld, heeft de openbare aanklager in het proces tegen de Perzische ex-premier Mossadeq de doodstraf geëist. De be-' klaagde, die bij het horen hiervan een flauwte kreeg, werd met wat vlugzout bijgebracht. Even later stond hij ziedend van woede op. „Hak me maar het hoofd af. Dood me maar", schreeuwde hij theatraal. De 72-jarige Mossadeq kon zich deze comedie veroorloven omdat hij weet dat het volgens de wet verboden is in Perzië iemand ter dood te brengen die meer dan 60 jaar oud is. HOF WERD ONGEDULDIG. Het hof begon gisteren zichtbare tekenen van ongeduld te vertonen, telkens wanneer Mossadeq zich weer als een harlekijn gedroeg. In al die vijf dagen heeft men de beklaagde in alle figuren op zien treden; nu eens was hij een ontketende furie, dan weer sprak hij vleiend over de Sjah en over de president van het hof. Zijr. heftige betogen over de on bevoegdheid van het hof wisselde hij af met dramatische smeekbeden, dat hij zich toch wel mocht veroorloven „nu mijn dagen geteld zijn". Wat hij kort tevoren met de grootste stellig heid had beweerd, dat sprak hij en kele volzinnen verder weer tegen. Gisteren hield hij een urenlang betoog over de moderne politiek. Hij deed net alsof hij de preisdent niet hoorde, die hem herhaaldelijk er op wees, dat dit buiten de kwestie stond en dat hij zich bij de feiten moest houden. „Ik ben altijd een onderda nig dienaar van de Sjah geweest", zei Mossadeq. „Welnu dan", ant woordde generaal Azimoedi, „weet dan, dat dit hof zetelt onder het di recte gezag van zijné majesteit en dat h.et dus volgens uw eigen woorden bevoegd is een vonnis over u te vel len." Maar Mossadeq hield zijn mond niet. „De openbare aanklager heeft me een vijand van de Sjah genoemd. Daar wil ik óp antwoorden. Ik wil nu mijn testament als veroordeelde bekend maken." Mossadeq verzeker de dat hij niet in hoger beroep zal gaan. „Bij Allah, gratie zal ik niet aanvaarden", zei hij. „Laat u mij naar de gevangenis overbrengen, op dat ik daar kan sterven." Hij schud de de vuist tegen de heren achter de groene tafel. „Gij, vaderlandslie vende officieren, luistert naar mij. Dit hof is speciaal gevormd om mij te veroordelen. U bedrijft struisvo gelpolitiek." Met een dramatisch ge baar voegde hij er aan toe: „De laat ste woorden die ik aan het eind van mijn leven uit, zijn: Ik heb er nim mer naar gestreefd Sjah of presi dent van Perzië te worden". DEMONSTRATIES IN TEHERAN. In Teheran patrouilleerden intus sen twee keer zoveel militairen en politieagenten als anders. De man nen hadden stricte opdracht elke de monstratie met kracht te verijdelen. Hoogste Britse Vioolprijs verworven van Teheran toen een groep com munistische studenten, gevolgd door nog meer heethoofden, op het Sepah- plein „Lang leve Mossadeq" begon te roepen. De demonstranten werden meteen aangevallen. Toen de rust na korte tijd was weergekeerd lagen twee levenloze lichamen op het plein. Ook elders waren het vooral studenten die de actie voor Mossa deq leidden. Zij deelden pamfletten uit, vormden spreekkoren en ver dwenen meestal in de nauwe boch tige straatjes van Teheran, zodra een helm van een politieman of een sol daat in zich kwam. Tanks en geblin deerde auto's reden onophoudelijk door de straten. Patrouilles liepen door de straten en volgden elkaar met tussenruimten van 50 meter op. Ondanks aanmaningen van de po litie aan de winkeliers om hun zaken open te houden, deden velen hun deuren toch dicht, gedeeltelijk om te protesteren tegen het proces van Mossadeq, gedeeltelijk uit voorzorg en angst ,dat vechtpartijen zouden uitbreken. Toen de politie de namen van de winkeliers begonnen op te schrijven gingen vele zaken weer open. Tegen 11 uur veegde een tro pische regenbui de straten van Te heran schoon. Nadien hebben de handhavers van de orde zich niet Lichte tanks reden door het centrum druk meer behoeven te maken. Politie heeft nieuwe getuigenverklaringen Men zal zich herinneren, dat begin Augustus van het vorige jaar in het Zuiden van Frankrijk een afschuwelijke moord gepleegd werd op het Britse gezin Drummond man, vrouw en dochtertje dat met vacantie m Frankrijk was en een tocht per auto maakte. Pas nu, vijftien maan den later, meent de politie dat zij op het punt staat de oplossing te vin den voor de talrijke vraagstukkendie de dood van de drie toeristen heeft doen rijzen. Op Zaterdag 14 November a.s. zullen in het gehele land straatcollecten worden gehouden voor het Neder lands Oorlogsgraven Comité, de jaar lijkse Klaproosdag. Geeft, met gulle hand. KIEZEN OF DELEN Het Belgische Huis van Afgevaar digden is gisteren begonnen met de behandeling van de Europese defen sie-gemeenschap, het plan om de strijdkrachten van Frankrijk, West- Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg tot één Europees le ger samen te smelten. De zitting van gisteren werd geheel in beslag ge nomen door redevoeringen van Paul yan Zeeland, minister van buiten landse zaken, en zijn ambtgenoot van defensie, kolonel Eugène de Greef. Minister Van Zeeland noemde het Europese leger de enige mogelijkheid, om Duitsers weer in uniform te ste ken, zonder dat het Duitse militaris me een kans krijgt te herleven. Het vormen van twaalf Duitse divisies voor de Atlantische verdediging is nodig, zo zei hij, om die verdediging effectief te maken en agressie te voorkomen Zonder die Duitse divi sies is het onmogelijk zelfs het mi nimum aan sterkte op te brengen. Indien wij deze Duitse strijdkrach ten missen, zijh de kansen om een aanval uit het Oosten af te slaan zo gering, dat wij ons moeten voorbe reiden op een vijandelijke bezetting van ons gebied. De Belgische minister van defen sie deelde mee, dat in het Europese leger Belgische soldaten onder Duits opperbevel geplaatst zullen worden. „Dat is een consequentie, die wij moeten aanvaarden, willen wij de verdediging van West-Europa doel treffend maken en willen wij voor komen, dat Duitsland zioh zonder internationaal toezicht herwapent, hetgeen zou betekenen, dat wij dan geen garanties hebben tegen de vor ming van een nieuw Duits nationaal leger". Kolonel de Greef wees er te vens op, dat België zioh zal moeten voorbereiden op legering van Duitse troepen in België. De socialistische fractie stelde voor het plan goed te keuren, maar het voorlopig niet in practijk te brem gen. Dan zou de minister van buiten landse zaken in de tussentijd gele genheid hebben met de geallieerden te onderhandelen over een even tueel non-agressiepact met de Sov jet-Unie. LADY CHURCHILL HAALT NOBELPRIJS. Te Stochholm is officiéél bekend gemaakt, dat lady Churchill op 9 December in de Zweedse hoofdstad de Nobelprijs voor litteratuur, wel ke aan sir Winston is toegekend, in bekend is de Britse premier zelf we- ontvangst zal komen nemen. Zoals bekend is de Britse premier wegens drukke werkzaamheden verhinderd te komen. MISDAAD GERECONSTRUEERD. I De bevolking van het bergdorp Lurs werd gisterochtend volkomeh verrast, toen de politie na veis maanden van gezapige rust plotse ling in groten getale het dorp bin nenreed en het onderzoek hervatte. Vele kwade gewetens waren al in slaap gesust. Men hoopte, dat de zaak in het vergeetboek was ge raakt. Verscheidene inwoners wis ten van elkaar, dat zij iets met de ge heimzinnige moord te maken had den gehad, maar iedereen had hard nekkig gezwegen tegenover de poli tie. De politie zette het terrein van de moord af en begon met de recontruc. tie van het misdrijf. De auto van het ongelukkige Britse gezin werd op de plaats gezet waar men haar had ge vonden op de ochtend na de moord. Namaak-lijken werden zorgvuldig overeenkomstig de foto's neergelegd en het was precies als in de vroege morgen van de 5de Augustus 1952. Daarna ging de politie naar het dorp Digne, maar zij liet niets los over de bedoeling van haar werk. De Drummonds hadden een kamp opgeslagen langs de weg bij Lurs. De volgende morgen werden hun lij ken gevonden. De ouders waren met kogels gedood, hun dochter Elisabeth was op beèstachtige wijze doodgesla gen. De politie heeft het moordwa pen, een karabijn gevonden, maar zij heeft nooit kunnen vaststellen, aan wie het toebehoorde. Ook heeft zij nooit een motief voor de moord naar voren gebracht. Tot dusverre is er in deze zaak maar één arrestatie verricht. De 32- jarige boer Gustave Dominici is tot een gevangenisstraf van twee maan den veroordeeld nadat hij had toe gegeven, dat hij had gezien dat Eli sabeth Drummond nog leefde toen hij langs liep. De tenlastelegging luidde dat hij had nagelaten hulp te verle nen aan iemand die kennelijk in ge vaar verkeerde. Meer kon men hem niet ten laste leggep, hoewel de po litie ervan overtuigd was dat hij meer wist dan hij voorgaf. Lijk verplaatst. De politie beschikt nu over getui genverklaringen, die er op wijzen, dat het stoffelijk overschot van Lady Drummond tussen half zeven en ze ven uur op de morgen van de vijfde Augustus is aangeraakt en dat haar lichaam tussen zeven uur en half acht is verplaatst. Volgens Dominici heeft hij dat gedaan om te zien of zij nog leefde. Ook heeft een ge tuige verklaard, dat hij in de nacht van de misdaad die is gepleegd in de nabijheid van de boerderij van de familie Dominici, waarvan alle leden wekenlang streng zijn ondervraagd, geheimzinnige gestalten bij de auto van de Drummonds heeft gezien. Dominici, die vorig jaar al her haaldelijk is verhoord, is gisteren voor een nieuwe ondervraging mee genomen en de politie gaf te ken nen, dat zij hem zou ondervragen in het bijzijn van drie andere getui gen. De politie is van mening, dat wan neer zij met deze actie geen succes heeft, het haar nooit zal gelukken de moordzaak tot een oplossing te bren gen, en dat het een kwestie is van er op of eronder. De plaatselijke politie heeft al lang niets meer met de zaak te maken. Een paar dagen na de ontdekking van de moord werd de zaak handen gegeven van de politie van Marseille. Dezelfde rechercheurs die destijds het onderzoek hebben geleid zijn ook nu weer aan het werk in Lurs. De 23-jarige Canadese violiste Betty Jeah Hagen uit Tottenham, Toronto, heeft, hoewel zij zwaar influenza had, de hoogste Britse onderscheiding voor vioolspel, voor personen onder de dertig jaar, gewonnen. Zij is de eerste Canadese, die ooit deze prijs de Carl Flesch Medaille waar om door violisten uit vele landen wordt gekampt, in handen kreeg. Mej. Hagen werd in Edmonton, Al berta, geboren. Toen zij drie jaar oud was begon zij met pianospelen; op zevenjarige leeftijd maakte zij een begin aan haar vioolstudie. Zij is in haar geboorteland nu reeds een bekende violiste. Over enige da gen zal zij naar het vasteland van Europa vertrekken, en ook in Neder land een recital geven. Hierboven: Betty Jean Hagen. De wedstrijd werd gehouden te Londen, in de Guildhall-Muziekschool. Harry S. Truman, ex-president van de Verenigde Staten, heeft ge weigerd gehoor te geven aan de dag vaarding om voor de commissie van on-Amerikaanse daden van het Huis van Afgevaardigden te verschijnen. Vrijwel tezelfdertijd is bekend ge maakt, dat de voorzitter van deze commissie, Harold Velde, het verhoor van Truman en van opperrechter Tom Clark voor onbepaalde tijd heeft uitgesteld. Beiden hadden vandaag voor de commissie moeten verschij- Truman heeft Velde schriftelijk van zijn weigering op de hoogte ge bracht. „Niettegenstaande een per soonlijke bereidheid met uw com missie samen te werken voel ik het als myn plicht tegenover het Ame rikaanse volk niet aan de dagvaar ding te voldoen", schreef hij. In een volle zaal van het Waldorf Astoria Hotel te New York heeft Truman de brief voor de pers en de televisie tweemaal voorgelezen, en er onmid dellijk bij gezegd, dat „er verder geen vragen zullen zijn". Velde heeft duidelijk laten weten, dat hij de zaak Harry Dexter White evenwel niet geheel heeft laten vallen. Hij voelt het nog steeds als zijn plicht Tru man en de andere gedagvaarden te verhoren .Hij wil zo snel mogelijk een voltallige vergadering van zijn commissie bijeenroepen, maar hij achtte het noodzakelijk „tot zolang" het verhoor van Truman uit te stel len. JAPAN CONTRA ZUID-KOREA. Japan ziet in de onlangs gemelde bezetting door Zuid-Koreanen van het eiland Takesjima, aan de Oost kust van Korea, een „directe aanval op Japans gebied", aldus heeft de Ja panse minister van buitenlandse za ken, Okazaki, meegedeeld op een ver gadering van de liberale (regerings) partij. De minister meent, dat het Japans- Amerikaanse verdrag voor weder zijdse bijstand, volgens welke de Ver. Staten Japan zullen verdedigen te gen „directe aanvallen", op deze kwestie van toepassing is. Hij ver klaarde, dat de regering op het ogen blik over deze zaak besprekingen voert met de Amerikaanse militaire autoriteiten. Zijn er vliegende schotels"? „Volgens de geleerden bestaat er geen onomstotelijk bewijs voor het bestaan van vliegende schotels. Niet temin is het in hoge mate waar schijnlijk dat zij bestaan. En indien zij reëel zijn, moeten zij afkomstig zijn van andere planeten Deze opmerkelijke woorden sprak de heer W. B. Smith, hoofd van de afdeling radio van het Canadese mi nisterie van Verkeer. En hij sprak ze ter gelegenheid weer; (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). MINDER WIND. Overwegend droog weer met: veranderlijke bewolking en van-! nacht voornamelijk in het Noor-: den van het land hier en daar: mist. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Zuidwest. Weinig verandering in tempera tuur, maar vannacht in het Noor den van het land iets kouder. 14 Nov.: zon op 7.58 en onder 16.51; maan op 13.50 en onder uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: van het opzienbarende besluit van dit departement, een speciaal labora torium te bouwen ter bestudering van het verschijnsel der „vliegende schotels". Binnen enkele dagen zal daarme de reeds worden begonnen. Het zal verrijzen op 16 km afstand van Ot- MüNCHEN tawa. „Wij hopen op deze wijze eindelijk eens iets concreets te weten te ko men omtrent lit mysterie. Bestaan de schotels werkelijk, dan moeten onze experts met behulp van de uit rusting van dit laboratorium" in staat zijn, ze uit te vinden", ver- kaarde de heer Smith. weer temp. HELSINKI onbewolkt 1 C. OSLO onbewolkt —2 STOCKHOLM zwaar bew. 0 KOPENHAGEN regen 10 LONDEN zwaar bew. 12 AMSTERDAM zwaar bew. 12 BRUSSEL geheel bew. 8 PARIJS geheel bew. 5 BORDEAUX nevel 3 NICE onbewolkt 8 WARSCHAU geheel bew. 7 BERLIJN geheel bew. 9 FRANKFORT zwaar bew. 5 MüNCHEN mist —2 ZURICH geheel bew. 1 WENEN mist 1 ROME mist 4 Korreltje De tijd is de schanderste raadgever Dodenherdenking in Oude Tonge I offers van de ramp van 1 Februari i jl. Voor deze bijeenkomst die was be- geen plaats meer in de kerk konden legd in de Ned. Herv. Kerk was zo- bemachtigen en buiten het kerkge- veel belangstelling dat honderden bouw de dienst moesten volgen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1