S)e £eid6e6oi4/ta/nt De koning is dood Neo-fascisten gearresteerd in Triest De klucht de in „Grote Drie" laken Israël Weer'ns opstand in Bolivia van de pyama rechtzaal Spionnage in O. Duitsland? Koning Ibn Saoed overleden Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN fr--f—- NOVEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13040 Leve de koning Papengracht 32. Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijr f 0.47 p. w., f 2— p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1.50 Enkele aspecten van belastingverlaging rVE Tweede Kamer heeft het om- vang rijke complex van belas tingverlagingen na enkele nogal be langrijke wijzigingen aangenomen. Hierdoor zullen de fiscale lasten met ingang van 1 Januari 1954 met meer dan een half milliard of on geveer tien procent van de totale (heffingen, worden verlaagd. Tegen de verwachting is het gehele debat nog tamelijk vlot en rustig verlopen. Toch zijn niet alle wensen van de Kamer vervuld. Zo is de Regering onwrikbaar gebleven op het punt van de verlichting van de vereve ningsheffing, zoals deze in de aan vang van het debat door professor Romme was voorgesteld. Hij zag te recht in deze verzachtende maatre gel een tegemoetkoming voor de middenstand, die hier* dan een com pensatie zou vinden, wanneer hij straks de gevolgen van de hogere hu ren en lonen zal voelen. De wijzigingen, die op aandrang van de Kamer nog zijn aangebracht zijn zo hier en daar wel belangrijk. In de eerste plaats zal van de zoge naamde „stille reserves'' een bedrag van vijfduizend gulden worden vrij gesteld van inkomstenbelasting in geval de ondernemer overlijdt of bij liquidatie van het bedrijf. Zo we weten, worden deze reserves, die bestaan in het verschil van de wer kelijke waarde van de in het bedrijf aanwezige zaken (gebouwen, ma chines, gereedschappen, good-will, enz.) en de fiscale boekwaarde daarvan, thans getroffen door een heffing van inkomstenbelasting van veelal twintig procent. Vooral klei nere ondernemers worden bij liqui datie of bij overlijden van de onder nemer vaak zeer zwaar getroffen door deze heffing. Immers het bedrijf is vaak hun enige bezit en de aan tasting hiervan door de fiscus stelde de belastingplichtige vaak voor schier onoverkomelijke financiële bezwaren. Daarbij komt nog, dat dik wijls de waarde van de aanwezige goodwill in geval van overlijden haast onmogelijk juist te bepalen is. Nu vanaf 1954 een bedrag van 5000,van deze fiscale winst be lastingvrij komt, worden voortaan vooral deze kleine zakenmensen bij overgang van hun bedrijf financieel ontlast. Daarnaast wordt dan ook nog een eenvoudiger wetstoepassing be reikt. Verder is daar de verruiming van de investeringsaftrek. In het oor spronkelijke wetsontwerp werd be paald, dat van aanschaffingen in 1954 en volgende jaren boven 15000 gulden, gedurende vijf jaar telkens vier procent van het bedrag der investeringen ten laste van het bedrijfsresultaat gebracht kan wor den. Bij nota van wijziging werd daarna de grens der investering, ge bracht op 10.000 gulden. Thans is deze grens gebracht op driedui zend gulden, terwijl bovendien de vier percent aftrek over vijf jaar nu kan worden berekend van het gehele bedrag der aanschaffingen. Bij voorbeeld: een taxi-ondernemer schaft een auto aan *voor 6000. Hiervan zal hij, boven de normale afschrijving, vijf jaar lang jaarlijks 4 pet. of /240,van zijn winst in mindering mogen brengen tot hij het totale bedrag van 20 pet. of 1200 gulden heeft bereikt. Hier is dus geen uitstel van niet-belaste winst naar later, doch deze aftrek kan zon der meer naar de kapitaalrekening overgaan. Om deze gunstige bepa ling ogenblikkelijk effect te geven, is de aftrek ook reeds mogelijk van aanschaffingen, waarvan de bestel ling of aanbesteding in het tijdvak van 1 April tot en met 31 Dec. van dit jaar heeft plaats gevonden. Tenslotte willen wij hier de ver liescompensatie nog even memore ren. Wanneer straks ook de Eerste Kamer de wetsontwerpen heeft goedgekeurd, zal ook de verrekening van bedrijfsverliezen van vroegere jaren belangrijk zijn uitgebreid. Voortaan zullen verliezen kunnen worden verrekend met de winst van zes daarop volgende jaren. Door aanneming van het amendement van Dr. Lucas is zelfs de mogelijkheid aanwezig het bedrijfsverlies van een bepaald jaar te verrekenen met de winst van het voorafgaande jaar. Een ondernemer lijdt, bij voorbeeld in 1954 een verlies van 12000 gulden. In 1953 heeft hij een winst gemaakt van 8000 gulden en ook reeds daar over belasting voldaan. Nu kan hij desgewenst van zijn verlies nog 800( gulden terugschuiven naar het voor gaande jaar. zodat hij dus geen be lasting meer verschuldigd is en te ruggave daarvan kan vorderen. Bo vendien kan hij het restant van het verlies ad 4000 gulden nog compen seren met de winsten van de vijf volgende jaren. (In totaal zes jaar compensatie). Door deze uitbreiding van de verliescompensatie wordt de mogelijkheid, dat wel alle winsten over de gehele duur der onderne ming worden belast doch de geleden verliezen niet geheel in aanmerking komen, wel uiterst gering gemaakt. Daarnaast komt dan nog de nieu we wetsbepaling, welke reeds op 1 Januari 1953 zal ingaan, dat nieuw opgerichte bedrijven de bevoegdheid krijgen om een over de aanvangs- periode geleden verliessaldo onbe perkt met latere winsten te compen seren. Deze bepaling is wel helemaal „Incidenten zijn uitgelokt", aldus Eden Hetgeen de Italianen heftig ontkennen De geallieerde politie in Triëst heeft tien neo-fascisten uit Italië en handlangers van hun beweging, de MSI, gearresteerd. Zij zoekt nog naar tachtig andere neo-fascisten. Maar deze zijn spoorloos verdwenen en waarschijnlijk buiten de geallieerde zóne van Triest ondergedoken. Onder de gevangenen bevinden zich enkele leiders, van wie bekend is, dat zij het conta\t onderhouden tussen Triëst en het neo-fascistische hoofdkwartier in Italië. Zo kon in Londen minister Eden zelfverzekerd verklaren, dat de cngeregeldheden in Triëst van Italië uit werden georganiseerd en dat zekere extremistische elementen ervoor verantwoordelijk zijn. WAT EDEN EN DULLES ZEIDEN. Na al het misbaar in Italië over het optreden van de Britse politie in Triëst achtte Eden het gisteren no dig, het Lagerhuis over de gebeurte nissen in te lichten. Hij zei: .Onver antwoordelijke elementen hadden duidelijk het plan zekere Italiaanse feestdagen uit te buiten teneinde in Triëst incidenten uit te lokken. Op 3 en 4 November heeft de Brits- Amerikaanse geallieerde militaire re gering ongeveer drieduizend perso nen teruggezonden, die vanuit Italië in georganiseerde groepen zone-A van Triëst trachtten binnen te ko men. Maar niettemin slaagden grote aantallen er in, de zone binnen te ko men en deel te nemen aan de opstan den." Eden liet uitkomen, dat niet alleen Italiaansgezinde betogers het slacht offer waren geworden van de relle tjes. Onder de 162 gewonden bevon den zich 79 politiemannen. De Britse minister kreeg onverwachts de steun van zijn Amerikaanse collega Foster Dulles, die in Washington op een persconferentie verklaarde, dat hij volledig vertrouwen stelde in gene raal Winterton, de Britse bevelheb ber van de geallieerde troepen in Triëst. „Wat wil mijnheer Dulles dat wij doen?", zei in Rome een regerings woordvoerder. „Generaal Winterton onze complimenten zenden?" Dezelf de woordvoerder noemde de verkla ring van Eden „punt voor punt on juist". En hij verwees naar een offi cieel rapport van de Italiaanse rege ring. Dit rapport met verrassende snelheid uitgebracht wijt het bloedvergieten aan de „de tactiek" van de politie welke gekenmerkt wordt door uiterste strengheid en het te haastig gebruik maken van vuurwapens onder omstandigheden, die dergelijke maatregelen niet recht vaardigen". Intussen zal ook het Ita- ,nen. liaanse parlement nog een onderzoek instellen naar de schuldigen van het bloedbad in Triëst. Het rapport van de regering, voor wie de schuldvraag reeds een uitgemaakte zaak is, moet daarbij als basis dienen. In Joegoslavië bestaat vrees, dat de laatste ongeregeldheden in Triëst de Westelijke geallieerden er toe zul len brengen uitvoering te geven aan hun besluit van 8 October, de stad aan Italië over te dragen. In dit verband sprak vice-premier Rankovitsj tijdens een bijeenkomst te Niksik over het „toegeven van de Westelijke mogendheden aan de Italiaanse chantage". „Tanjoeg" (het officiële Joegosla vische persbureau) meldde, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken te Belgrado het bericht, dat Tito een volksstemming in Triëst heeft voor gesteld, wil bevestigen noch ontken- Mossadeq is een lastige verdachte De V.S., Engeland en Frankrijk hebben Maandag in de Veiligheids raad Israël veroordeeld voor de actie tegen het Jordaanse dorp Oibya op 14 October, waarbij 42 Jordaniërs werden gedood. De Britse afgevaardigde, sir Glad- wyn Jebb, verklaarde dat de Israë lische regering zich moeilijk aan de verantwoordelijkheid voor het in cident kon onttrekken. De gegevens, welke door de stafchef van de orga nisatie der V.N. voor toezicht op het bestand in Palestina, generaal-ma- joor Bennike waren versterkt, had den Engeland in deze opvatting ge sterkt. De Amerikaanse «-n Franse verte genwoordiger, resp. Cabot Lodge en Hoppenot, sloten zich bij de woorden van sir Gladwyn Jebb aan. De Israëlische afgevaardgde, Eban, zeide „met belangstelling en zorg" naar de verklaringen der drie afgevaardigden te hebben geluisterd. Hij zou op een volgende bijeen komst van de raad van repliek die nen. Na een mislukte opstand tegen de regering van president Victor Paz Estenzoro van Bolivia, zijn tiental len personen gearresteerd. De opstand heeft vooral in het binnenland ge woed. Naar officiële kringen te La Paz Maandag hebben verklaard is de op stand het werk van de socialistische phalanx. In de hoofdstad La Paz hadden le den van de socialistische phalanx het buitenverblijf van president Esten zoro in Calacoto bezet Toen zij ech ter ontdekten, dat het staatshoofd niet aanwezig was deze woonde met zijn ministers op dat ogenblik een receptie op de Amerikaanse am bassade bij trokken de opstande lingen naar Obrajes. waar zij een politiedepot bezetten. In Cochabamba werden enige op standelingen gedood en andere ge vangen genomen, terwijl de rest wist te ontvluchten. Het proces tegen de voormalige premier van Perzië, Mossadeq, dat sinds Zondag gehouden wordt, heeft veel weg van een klucht. De hou ding van Mossadeq geeft daar alle aanleiding toe. Ook Maandag ver scheen de ex-premier in pyama. „De buitenlanders", zei hij, „wil den mij tot elke prijs er onder krij gen. Als ik in Den Haag verslagen zou zijn, zou ik niet naar Perzië zijn teruggekomen omdat ik mij zou heb ben geschaamd. Toen mijn rivaal in de Veilig heidsraad en voor het Hof in Den Haag verslagen was, richtte hij zijn aandacht op Perzië. Hij probeerde mijn positie in Perzië te ondermij nen, zodat hij kon zeggen, dat ik in mijn eigen land verslagen was, een slechte politiek had gevoerd en door mijn eigen volk gedesavoueerd was"." Op een gegeven ogenblik wees de president van het hof naar Mossa deq's verdediger en sprak: „Uw ad vocaatMaar Mossadeq beet hem toe: „Hij is mijn advocaat niet u hebt hem benoemd." Terwijl Mossadeq tussen zijn pa pieren scharrelde, plaatste een mili taire arte, die achter hem stond, de petroleumkachel wat dichter bij de beklaagdenbank en reikte de ex-pre mier een kopje met een versterkend middel. Mossadeq dronk het in één teug1 uit. Van tijd tot tijd mompelde hij: „Ik ben ziek. Als ik u ophoud, komt dat omdat ik ziek ben." Mossadeq leidde zichzelf in met de woorden: ,,De juridische kant van dit proces wordt sterk beïnvloed door de politieke kant. U moet mij derhal ve toestaan enige politieke toelich tingen te geven Op een bepaald ogenblik verklaar de hij: „Als ik mijzelf verdedig, denk dan niet, dat ik dat doe uit vrees." Er ontstond een luidruchtige woordenwisseling over de vraag of Mossadea tijdens zijn rede de minis ters mocht verdedigen, die hem heb ben geregeerd. De president onderbrak Mossadeq's betoo? met: „U gaat buiten uw on derwerp." Mossadeq repliceerde: „Hoe weet u, dat ik buiten mijn onderwerp ga? Dat betekent, dat u het materiaal, dat ik gisteravond heb opgesteld, geleden hebt" De verdediger, Borzorkmehr, sprong op, haalde de koran uit zijn zak en zei* „Bij God en de koran, ik heb deze documenten aan nie mand laten zien." Mossadeq antwoordde: „Bij de koran, dat hebt u wel." De president kwam tussenbeide en zei: „U bent een godsdienstig mens, u moet niet liegen en bij de koran zweren. U mag er ons niet van beschuldigen, dat wij deze do cumenten gezien hebben." Mossadeq bleef op zijn stuk staan. „Dat is wat ik denk. Ik be er zeker van dat u ze geiezen hebt", zei hij. ,Ga weg", zei hij tegen Borzork mehr. „U bent mijn advocaat niet." Precies als Zondag kwam hij strompelend en struikelend de zaal binnen. Zijn hoofd zakte van links naar rechts. Men had alle moeite hem overeind te houden. Toen hij eenmaal op de beklaag denbank zat werd hij drie minuten lang gefotografeerd. Hij zat met het hoofd op de borst te kreunen. Hij zag er uit, of hij elk ogenblik zou flauwvallen. Dr. Mossadeq voor zijn rechters Zondag is het proces tegen Mossadeq, de voormalige Minister-President van Perzië, die o.a. wordt beschuldigd van aanstichting tot revolutie, hoog verraad en samenzwering tegen de kroon, begonnen. Op de foto: Links op de voorgrond Dr. Mossadeq voor zijn rechters. RADIOGRAFISCH OVERGEBRACHTE FOTO. Een kleine man met een bril op, gekleed in een donkerbruin costuum, werd gisteren door de Oost-Duitse regering opgevoerd als een „berouw volle Westerse spion". Zijn naam was Hans Joechim Geyer. Hij vertel de journalisten op een persconferen tie, dat hij hoofd was van de West- Berlijnse tak .van een enorme Ameri kaanse spionnage-ring, geleid door de vroegere nazi-generaal Gehlen. Hij zei, dat hij alle hem bekende spionnage-geheimen van het Westen „berouwvol" had opgebiecht aan de Oost-Duitse autoriteiten. Hierdoor waren volgens hem reeds honderd Westelijke spionnen gearresteerd. De kolonel van de Oost-Duitse ge- Oudste zoon volgt hem op Koning Ibn Saoed van Saoedi- Arabië, van wie onlangs gemeld werd dat hij aan een hartziekte leedis gisteren overleden. Ibn Saoed is in 1880 te Koeweith aan de Perzische Golf in ballingschap geboren. Zijn voorvaderen hadden in de achttiende eeuw Arabië veroverd, maar zijn vader werd door de Rasjids en de Turken uit dit land verdreven. Ibn Saoed werd opgevoed in de strenge Wahabitische opvattingen van de Islam. In de eerste wereld oorlog was hij één der leidende figu ren in het Midden-Oosten. Hij riep alle Arabieren op tot opstand tegen de Turken en steun aan de Britse zaak. Als resultaat daarvan werd hij de koning van Saoedi-Arabië, het „land van Cadillacs en kamelen". Ibn Saoed heeft meer dan een halve eeuw als absoluut vorst ge heerst over zeven millioen Bedoeinen. Hij zou meer dan 150 zonen hebben en men vraagt zich dan ook af, of zijn dood niet aanleiding zal worden tot een strijd om de macht. Ibn Saoed zelf voorzag deze mogelijkheid reeds en was begonnen met meer bevoegd heden aan jongere personen over te dragen. Nog onlangs heeft hij een regering op moderne basis ingesteld, namelijk een kabinet met een regeringshoofd, dat apart staat naast het staatshoofd en het hoofd van de kroonraad. On danks deze maatregelen echter is regering van Saoedi-Arabië een fa- Een dierenambulance in A'dam getroffen om de industrialisatie te bevorderen. Ondanks de kwestie der verzach ting van de Vereveningsheffing, waar men machteloos was, moeten wij zeggen, dat de K.V.P. in het af gelopen debat de belangen van de middenstand op uitstekende wijze heeft bepleit. Dit komt ook nog tot uiting in de verdere fiscale verlich ting, die wij een volgende maal ho pen te bekijken. F. D. Te Amsterdam is men er toe overgegaan een ambulancewagen voor dieren aan te schaffen, waarvan men hierboven een interieurfoto ziet. miliezaak gebleven, waarbij alle sleutelposities door leden van de koninklijke familie zijn bezet. Ibn Saoed benoemde bijv. zijn oudste zoon, kroonprins Emir Saoed, tot eerste minister en opperbevel hebber. De nieuwe ko-ning. Emir Saoed, die zijn vader auto matisch opvolgt, is inmiddels tot ko ning uitgeroepen. Zijn naam zal zijn Saoed Ibn Abdoel Aziz van Saoedi- Arabië. Hij werd geboren in 1902 en in Mei 1933 door de koninklijke hoge raad tot kroonprins uitgeroepen. Lange tijd heeft hij buitenlandse zaken verzorgd. Hij nam o.a. deel aan de oprichting van de Verenigde Na ties te San Francisco en vertegen woordigde sedertdien zijn land bij deze organisatie. Hij is lang en knap van voorkomen en maakt een vlotte en zelfverzekerde indruk. De eerste daad van Saoedi Arabië's nieuwe koning was zijn broer Feisal aan te wijzen als kroonprins, een po sitie die Feisal automatisch maakt tot eerste minister en hoofd van de strijdkrachten. De nieuwe kroonprins van Saoedi- Arabië, die 48 jaar oud is, geniet de reputatie een schérp verstand te heb ben en goed op de hoogte te zijn van de wereldpolitiek. Hij heeft nagenoeg alle Europese landen bezocht, waar onder Rusland en Polen, sedert zijn vader hem toen hij nog geen twintig jaar oud was, naar Londen zond, om de Britse houding ten aanzien van Arabische kwesties te bestuderen. Weer 'n arrestatie in Polen Radio-V aticana heeft bekendge maakt, dat Vrijdag jl. mgr. Adalbert Zink, apostolisch administrateur van het bisdom Ermland in West-Polen is gearresteerd. Verdere bijzonder heden over het lot van mgr. Zink ont breken. Hij was de laatste admini strateur in de voormalige Duitse ge bieden in West-Polen, die zich nog in vrijheid bevond. De vijf andere apostolische admi nistrateurs van bisdommen, die vroe ger tot Duitsland behoorden, waren reeds gevangen genomen. De arrestaties zijn, naar het Franse persbureau A.F.P. hierbij aantekent, een gevolg van de gedragslijn van het Vaticaan, dat geen gebiedswijzigin- gen worden erkend, zolang deze niet door internationale verdragen zijn bevestigd. DUIVEN VERDWAALDEN Van de 350 postduiven, die acht dagen geleden in Zuid-Australië wer den gelost zijn slechte twee op hun til te Melbourne teruggekeerd, het geen, volgens de Australische zoö loog, Crosbie Morrison, te wijten zou zijn aan het feit, dat de door de atoomexplosies op de proefbaan te Woomera, veroorzaakte radio-activi teit invloed heeft gehad op het rich- tingsgevoel van de vogels. heime politie, Hans Borman, ver klaarde: Wij weten wie de spionnen van het Westen zijn en waar zij zich bevinden. Wij weten waar hun hoofd kwartier is. Kortom, wij weten al les". Kolonel Borman dreunde ver volgens een reeks West-Berlijnse adressen op van mensen, die bij de spionnage zouden zijn betrokken. Borman verklaarde dat in Oost- Duitsland de gehele ondergrondse organisatie was opgerold, maar dat het hoofdkwartier in het Westen nog functionneerde. De organisatie strek te zich volgens Borman uit tot bin nen de grenzen van de Sovjet-Unie. In Westelijke kringen kon geen bevestiging of ontkenning van de mededelingen uit Oost-Duitse bron worden verkregen. Geyer zegt vroe ger bij de Amerikaanse contra-spion- nage te hebben gewerkt. Als de Philippijnen stemmen Op de Philippijnen gaan vandaag (Dinsdag) vijf en een half millioen mensen naar de stembus om een nieuwe president en een vice- president (voor een ambtstermijn van vier jaar), acht senatoren en 102 afgevaardigden te kiezen. Duizenden militairen zijn op de been om de stembureaux te bewa ken. Te Bacoor, op 32 kilometer van Manilla, zijn reeds een loco-burge meester en vier anderen gedood. Vol gens berichten is ook in de provincie Leyte een dode gevallen bij botsin gen. Toch schijnen de verkiezingen als geheel rustiger te verlopen dan in 1949. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OPKLARINGEN. Opklaringen en bijna overal droog weer. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust later tot krachtig toenemende wind tus sen West en Zuid-West. Van nacht, in hoofdzaak in de Zuid- Oostelijke helft van het land, plaatselijk nachtvorst en hier en daar mist. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. 11 Nov. zon op 7.52 en onder 16.55. maan op 12.38 en onder 20.23 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI zwaar bew. 2 C. STOCKHOLM •geheel bew. 5 KOPENHAGEN zwaar bew. 7 LONDEN mist 1 AMSTERDAM licht bew. 4 BRUSSEL half bew. 7 PARIJS nevel 9 BORDEAUX zwaar bew. 9 NICE onbewolkt 9 WARSCHAU nevel —2 BERLIJN geheel bew. 4 FRANKFORT mist 1 MUNCHEN nevel —5 ZURICH mist —2 WENEN geheel bew. 5 ROME onbewolkt 8 Korreltje Een wijs man onderneemt nooit het onmogelijke.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1