mENE'S Werkstudenten gaan mannen van Nederland met de maatstok te lijf Baarlo bouwde zijn landbouwschool onder „felle barricaden-gevechten" Mobilisatie-slachtoffers 1914-1918 klagen hun nood Marken bedreigt met uitsterven Een oneerlijke ouvreuse ontfermde zich over 10.000 gulden kasgeld Dronkaard wilde portier steken Een kreeg iets anders, ander kreeg meer dan hij verwachtte W apenbroeder was gauwdief eerste liefde VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 JE LEILJSfc COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 MET PASSEN EN METEN Confectie-pakje niet alleen voor kleine man Momenteel zwerven door Neder land een vrij gToot aantal werkstu denten in de medicijnen, die, gewa pend met maatstok, kleermakers- krijt en grote opschrijfboeken, de op dracht hebben om bij 1000 heren 30 verschillende maten te meten. De studenten werken aan een op dracht, die het bureau voor toege paste statistiek heeft ontvangen van de Nederlandse confectie-industrie, die nu eens precies wil weten, wat de gemiddelde maat van de Nederlandse man is. Enkele jaren geleden heeft een tex- tiel-fabriek eens zo'n statistiek voor dames laten maken en het resultaat was, dat er belangrijke wijzigingen werden aangebracht in d« confectie maten voor'dameskledi' waardoor ruim 50 pet. meer dames n vroeger zich in passende confeeue konden steken. Vele dames deden dit prompt, waardoor de omzetten omhoog gin gen; dit had een verlaging van de kostprijs ten gevolge. Enkele fabrikanten zijn van me ning, dat een zelfde reeks van voor delen ook op het terrein van heren- confectie aanwezig is en zij hebben daarom aan het bureau van toege- (Advertentie) paste statistiek de maat gevraagd. Het bureau maakt er een grondige studie van. Nog deze maand zullen de werkstudenten 1000 heren met de meetlat bewerkt hebben en het vol gend jaar zullen er nog 10.000 heren met hun maten geboekstaafd worden. Met de aldus verkregen gegevens meent het bureau de fabrikanten vol doende inlichtingen te kunnen ver schaffen. Avondmis op 1 Mei in Concertgebouw De viering van het feest van de arbeid op 1 Mei 1954 zal een bijzon der karakter krijgen. In Amsterdam bestaan plannen om een plechtige Avondmis op te dragen in het Con certgebouw. Het altaar zal slechts één keer voor dit doel worden gebruikt; daarna zal het worden geschonken aan een der nieuwe kerken in de hoofdstad. Het streven is de viering van het feest van de arbeid niet al leen te beperken tot de werknemers, maar er overeenkomstig de wens van de Paus alle standsorganisaties bij te betrekken. Gisteren geopend „Niemand beleeft de dag van van daag werkelijk, tenzij hij de vroege re dagen indachtig is", met dit citaat van een klassiek wijsgeer begon de burgemeester van Maasbree gisteren zijn toespraak, ter gelegenheid van de opening van de nieuwe lagere landbouwschool te Baarlo, waarvan de bouw wegens allerlei procedures met baron M de Weichs de Wenne zoveel voeten in de aarde heeft ge had. Men was juist aan de uitvoering van de plannen toegekomen, toen de in begin 1952 heersende financie ringsmoeilijkheden voor openbare ob jecten de eerste hindernissen op wierpen. Toen eenmaal met debouw was begonnen, en de muren reeds tot raamhoogte waren opgetrokken, maakte ba^on Weichs de Wenne een kort geding bij de Roermondse recht bank op grond van het feit, dat hij in Aether klanken ZATÉRDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.25 Waterstanden. 9.40 Pianorecital. 9.55 Plechtige Hoogmis. 11.30 Voor de zie ken. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30 12.33 Land- en tuinb.meded.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Amus.muz 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 En gelse les. 14.40 Vrouwenkoor. 15.00 Kron. v. Letteren en Kunsten. 15.40 Fanfare-ork. 16.00 Gram. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor- de jeugd. 17.55 Sportuit slagen. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Buitenlandse correspon denties. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.20 Parlementsoverz. 19.30 Gram. 20.00 „Het congres van de K.V.P. te Utrecht". 21.00 Gevar. progr. 21.50 Act. 22.00 Licht progr 22.30 „Wij lui den de Zondag in", avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Kamerork. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym.. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram.*8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Sopr. en piano 12.00 Orgel en zang. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13-20 Roemeens ork. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Ork.conc. 14.30 Fries progr. 14.55 Volksdansen. 15.20 „Van de wieg tot het graf", caus. 15.40 Dansmuz. 16.10 Muz.caus. (Met illustr.) 16.25 Kamer-ork. 17.00 Radioweekjournaal. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.40 Regeringsuitz.: „Zoek licht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „De Remonstrantse Gemeente te Friedrichstadt". 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Franse muz. 22.40 „Onder de pannen". 23.00 Niews. 23.1524.00 Gram. zyn pachtrechten op de bouwgrond aangetast zou zijn. Als vijandelijk vermogen was dit gehele bezit aan het rijk vervallen, en aan het Ned. beheersinstituut in beheer gegeven. Op 10 April 1952 gelastte de recht bank de stopzetting van de bouw. De volgende stap van het gemeen tebestuur was ontbinding van een pachtovereenkomst bij de pachtka- mer van het Venlose kantongerecht aan te vragen. Dit werd verleend. Beide partijen gingen an de respec tieve uitspraken in hoger beroep en vorderden gelijktijdig de betaling van dwangsommen. Toen ontstonden de schermutselingen, welke volgens de burgemeester „zoveel ophef heb ben veroorzaakt. Beurtelings nam men eikaars versperringen weg. Nadat de gemeente op haar beurt bij de Roermondse rechtbank be scherming van haar rechten had aan gevraagd en verkregen, hielden de openlijke conflicten op en werd de strijd verder achter de groene tafel gevoerd in een kettingreactie van rechtsgedingen, waarin de laatste uit spraak nog steeds niet gevallen is. Wie denkt er nog aan hen? Mobilisatie, oorlog, bezetting, Indië, Korea, watersnood; in zeer ruwe lijnen is dit een overzicht van de moeilijkheden, die Nederland de laatste 15 jaren heeft moeten dragen. Uit ieder van deze perioden kwa men slachtoffers voort; mensen, die tot dan toe wellicht gelukkig en onbezorgd geleefd hadden, die door een van deze rampen getroffen wer den en daardoor vaak hun gehele leven verwoest zagen. En het geneugen van de mens, die niet getroffen wordt, is ontstellend zwak. Wanneer de toestand „actueel" is, is men vol medeleven, maar zodra er enige tijd verlopen is en vooral, wanneer een nieuwe moeilijkheid zich voordoet is men de slachtoffers van de vorige ramp vergeten. Wie, die niet door het leed, voort gesproten uit de mobilisatie van 1914 1918, getroeffn werd, zal nog wel eens een ogenblik denken aan de tobbers, die ru reeds 35 jaren met de grootste moeilijkheden te kampen hebben? De mobilisatie bracht mee, dat er een aantal toentertijd jonge mensen tijdens oefeningen gewond en inva lide raakten of gedood werden. Er kwamen nieuwe rampen over Nederland en alhoewel zij hun el lende steeds groter zagen worden, werd het medelijden van het land en de hulp der overheid gericht op de nieuwe rampen, omdat deze in de belangstelling stonden. Daarom von den de slacnloffers ook bijna geen gehoor op de ministeries, waar zij hun nood klaagden, want deze waren bezig met andere zaken, waarover straks lastige vragen gesteld konden worden in de Kamer, en wie dacht, nu nog aan de mobilisatie-slachtoffers van een vergeten oorlog? JONGEREN TREKKEN WEG In Edam dreigt, evenals in Volen- dam, een grote werkloosheid, zowel door het relatief zeer toegenomen aantal jongeren beneden 15 jaar als door de teruggang van de werkgele genheid in de visserij, tengevolge van de inpolderingen. Marken heeft thans reeds een hoge werkloosheid De aanleg van industrieterreinen wordt als een noodzakelijke voorziening aange merkt. Voor Marken zouden deze ter reinen in Monnikendam moeten worden gezocht. Voor het behoud van de samenlevingen van Marken en Volendam, die van grote betekenis zijn voor het vreemdelinvenbezoek, moeten de toevangswegens en de werkgelegenheid worden verbeterd. De slechte woningtoestanden op het eiland Marker vormen echter evenzeer een bedreiging voor de Marker samenleving, aangezien de jongeren steeds meer weggaan van het eiland en elders een bestaan zoeken. Alleen wanneer er een coördina tie kan worden bereikt in het ver beteren der verbindingen, het be vorderen van de woningbouw en de uitbreiding der industrieterreinen kunnen de moeiliikheden voor Vo lendam en Marken worden opgelost. ZENDER HILVERSUM U GEREVIDEERD Sinds vanochtend 6.40 uur is de hoofdzender Hilversum II weer in de lucht. Met het oog op een nood zakelijke antennerevisie is deze Lo- pikse zender ongeveer twee maan den op non-actief geweest. De zwak kere hulpzender Lopik 3 heeft gedu rende deze periode de programma's van VARA. AVRO en VPRO in de aether gebracht. De ontvangst was in vele delen van ons land dermate slecht, dat boze reacties van radio luisteraars niet uitbleven. Het tech nisch personeel van het zendstation radio Lopik heeft zich toen een ex tra inspanning getroost om de repa ratie-werkzaamheden zo spoedig mo gelijk te kunnen beëindigen. Zoals bekend is de hoofdzender Hilversum I enkele maanden geleden reeds gerediveerd. Kroegbaas-kashouder Een twintigjarige ouvreuse van een Zwolse biscoop heeft gisteren voor de rechtbank te Zwolle tien maanden gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk met aftrek, tegen zich horen eisen. Zij heeft in vijftien maanden tijd kans gezien een bedrag van ongeveer 1 10.000 uit een kast in een kantoor van de bioscoop te stelen. Het meisje wist dat de sleutel van de kast in een lade van het bureau lag. Zij heeft het geld ontvreemd in de periode tussen April 1952 en Juli 1953. In Februari van dit jaar werd pas bemerkt, dat er tekorten waren en in Juli werd een kastekort geconstateerd van 16.600. Verdach te geeft echter toe slechts f 10.000 te hebben gestolen. Het verschil is niet Het gestolen draad deed hun de das om De Hoekse waard en het Westland werden de laatste tijd onveilig ge maakt door de 27-jarige koopman De G en de 22-jarige schilder M., beide uit Rotterdam, die door de politie aldaar zijn aangehouden. Met een gehuurde auto zijn zij op strooptocht geweest. Zij laadden alles op wat maar van hun gading was. In Rotterdam hebben zij van de Nederlandse Spoorwegen vrij kost baar koperdraad ontvreemd. Toen zij op 17 October, j.l. dit draad aan de Blinded'jk trachten te verstop pen, was de politie hen reeds op het spoor. De bewijzen!ast tegen hen stapelde zich op zodat het eind van het liedje was dat ze ter beschik king van de justitie gesteld konden worden. Uit het onderzoek bleek dat bij de draaddiefstal twee vriendin netjes op de uitkijk hadden gestaan en dat een van de dieven, toen hij de arrestatie zag naderen, het koper draad in het water van de Nieuwe Maas heeft laten verdwijnen. Voorts werden nog twee helers gearresteerd. duidelijk geworden. Het meisje zou tot haar daden zijn aangezet door een caféhouder uit Zwolle. Bij hem zou het meisje geld in bewaring hebben gegeven. Deze caféhouder stond wegens op zettelijke heling eveneens terecht. Hij betwistte geld in bewaring te hebben gekregen. Het was slechts om te wisselen, dat het meisje geld kwam brengen, aldus verklaarde hij. De officier nam aan, dat er inder daad geld in bewaring is gegeven. Hij eiste tien maanden gevangenis staf tegen de caféhouder. Tegen een derde verdachte, die eveneens bij de bioscoop in dienst is geweest en eenmaal een bedrag van 40 heeft gestolen, luidde de eis ƒ40 boete of twintig dagen en 'n maand voorwaardelijk De ouvreu se had haar geleerd hoe aan het geld te komen. Maar er zijn gezinnen, die van 17.30 per week moeten leven, er zijn invaliden, die door militaire art sen slechts vooi een gedeelte invalide werden verklaard, waardoor zij maar een gedeelte van het toch al mini male pensioentje krijgen, terwijl me dici verklaren, dat zij niet in staat zijn enig werk te verrichten om hun pensioentje aan te vullen. De bond van invaliden en nabe staanden heeft gisteren een demon stratieve vergadering belegd in Den Haag en daar hevig geprotesteerd te gen de verwaarlozing van hun be langen. Men nam het vooral op voor de weduwen van gesneuvelden, die momenteel in de grootste armoede leven. Portier sloeg hem neer Een dertigjarige dronkaard werd gisteravond in een van de Groningse café's te lastig en de kroegbaas, die aan zag komen, dat hij van de man meer last dan voordeel zou krijgen, gaf de portier eventjes een blik van verstandhouding. Deze mannetjesputter kwam naar de herrieschopper toe en greep hem in zijn kraag. Het slachtoffer kon zich moeilijk met deze gang van za ken verenigen en wilde dit de portier uitleggen. Portiers van café-tjes zijn echter nogal vrij kort van stof en daar de buitendeur bereikt dreigde te wor den, lanig voordat de man de zaak precies uit de doeken had gedaan, werd hij kwaad over zoveel gebrek aan belangstelling Hij greep een mes uit zijn zak en wilde de portier hier mede tot meer aandacht dwingen. De portier haalde eens flink uit en de man lag tegen de grond. Vervol gens belde de baas de politie op en de man zal zich nu wegens poging tot zware verwonding voor de recht bank te verantwoorden hebben. Zakken voor huiden verkocht Opnieuw heeft het gerechtshof te Amsterdam in hoger beroep uitvoerig de zaak behandeld van de leverantie van kisten en vaten, die in plaats van krokodillenhuiden en leguanen- vellen zakken en zout bevatten ge leverd door een buitenlandse huiden firma te Singapore en bestemd voor een goederenhandel in Amsterdam. In deze zaak stonden terecht de 38- jarige manager en de 44-jarige S., beiden op Malakka woonachtige Ne derlanders. De procureur-generaal eiste terza ke van oplichting en valsheid in ge schrifte tegen elk der verdachten twee jaar met aftrek. De officier van justitie had tegen V. twee jaar met aftrek geëist en tegen S. anderhalf jaar met aftrek. Eruit of erin vliegen Een in Canada woonachtige Zuid-Afrikaan met het vrouwen overschot ten onzent bekend, verzocht enige maanden geleden de burgemeester van Amsterdam schriftelijk, hem aan een vrouw te helpen. Zoals hij beweerde was hij 1.60 lang, had groene ogen en gebruikte „nie drank nie". Dus wel een gunstig persoon. Een Amsterdams blad nam bij wijze van proef zijn verzoek over. Een dezer dagen schreef een inmiddels opgewonden Zuid- Afrikaan, dat hij maar liefst 1000 vrouwen tussen de 1.& en 30 jaar, bereid had gevonden, zich samen met hem, door de rimboe, een levenspad te hakken. Er was, volgens hem een meisie- dame bij, waarvoor hij a prima vista „liefde" had opgevat. Hij zou haar zijn foto sturen en dan kende ze elkaar lang genoeg om te kunnen trouwen. Duizend Nederlandse meisjes wilden er eens uitvliegen. Gelukkig vliegt er echter maar één in HET ONDEUGDELIJK KARRETJE „Aan die wagen van jou mankeert nu ook altijd wat!" mopperde enige tijd geleden een Hummelose garage houder tegen de onfortuinlijke be zitter van een karretje, dat zijn beste tijd gehad had. De man vond het ook maar be roerd en na enig peinzen, vonden de mannen een oplossing: „Je moest dat ding maar in brand steken ,dan ben jij het kwijt, behoef ik het niet rpeer te maken en krijg je van de verzekering de centen ook nog". De eigenaar zag er wel wat in en enkele dagen later maakte hij op een stille landweg even buiten Hummelo met zijn schroevendraaier een gaatje in de benzinetank. Een klein vonkje behoefde hij er nu nog maar bij te houden en de wagen zou branden als een lier. Nu, dat deed de wagen inderdaad, maar de man speelde misschien zijn spel te goed, want hij brulde zo hard van nagemaakte schrik, dat een poli tieman, die toevallig in de buurt was, toesnelde en de brano wist te blus sen, voordat het karretje helemaal tot as was versmolten. De politie vono de brand een beetje merkwaardig en de brokstukken wer den in beslaggenomen. Hierdoor liepen de plannen een klein beetje anders, dan de twee mannen berekend hadder- Het karretje is de eigenaar inder daad kwijt en de garagehouder zal het niet meer behoeven te repareren. Alleen de verzekeringsgelden zijn niet volgens wens ontvangen, daar voor in de plaats kreeg de ex-auto- bezitter een eis van 'n half jaartje on voorwaardelijk, gisteren voor de Al melose rechtbank De kieskeurige garagehouder hoor de 2 maanden tegen zich eisen. Heler van de wal in de sloot e 29-jarige Amsterdamse dok werker S., die door de rechtbank ter zake van diefstal meermalen gepleegd tot VA jaar met aftrek en ter be schikkingstelling van de regering was veroordeeld, was van dit vonnis in appél gekomen, omdat hij zo deelde hij vandaag voor het gerechts hof mede bezwaar had tegen de onvoorwaardelijke ter beschikking stelling. Hierdoor zou hij zijn be trekking verliezen.. Op Kerstnacht 1952 en op de ramp nacht van 1 Februari j.L en later nog een derde keer had de verdachte naar hij toegaf tezamen met an deren inbraken gepleegd. In de rampnacht vernielde hij met een steen de spiegelruit van een juwe lierszaak in Amsterdam Oost. Tot de buit behoorden o.m. 18 horloges, gouden ringen enz. De procureur-ge neraal eiste tegen de dokwerker, die reeds acht veroordelingen op zijn strafblad heeft staan, bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Tegen de 48-jarige kellner B., die schuldheling van de gestolen horloges ten laste was geLegd en door de rechtbank tot drie maanden was ver oordeeld, eiste de procureur-gene raal omdat hij opzet heling bewezen achtte, één jaar. Hij achtte de door de rechtbank opgelegde straf te laag. De verdachte voerde aan, dat hij niet had geweten toen hij de horloges in onderpand had genomen, dat ze van diefstal afkomstig waren geweest. Het hof zal op 19 Nov. arrest wijzen. Tegen een soldaat uit Hilversum, die zich in Juli van dit jaar in het kamp Wittenberg te Stroe aan een reeks diefstallen van geld heeft schuldig gemaakt werd Donderdag een gevangenisstraf van een jaar met aftrek geëist, waarvan vijf maan den voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Hij zei geen enkel lichtpunt in deze zaak te zien. Het beroven van kameraden vond hij ernstig. Beklaagde sloop des nachts door de gebouwen van het complex en stal dan uit de broekzakken por- temonnaies. die hij na het geld er uit gehaald te hebben, wegwierp in de W.C. Op een gegeven moment werd hij echter betrapt. Beklaagde zei het geld te hebben gebruikt om een radio zo vlug mogelijk af te be talen. De militaire raadsman schreef het delict toe als uitvloeisel van- het slechte milieu waaruit beklaagde sinds zijn prilste jeugd is opge groeid. Hij vroeg een psychiatrisch onderzoek. Hiertoe besloot de krijgs raad. Een vijfjarig meisje is Woens dagavond, terwijl het al donker was, in een naast haar woonhuis staande pompbak te Breukelen gevallen en verdronken. 19) Maar wat duivel! Hij zou zich niets meer van hem aantrekken, zou hem op een afstand houden, al verscheen hij ook nog zo vaak naast Alvares. Sven liet zich zijn ontbijt goed smaken. Uren later op het promenadedek eerste klas. Een prachtig uitzicht over de on metelijke wereldruimte. Een symfonie in blauw, groen, wit, en goud. Een in-elkaar-vloeien van blauwe hemel en groene zee. Een schitterende stra lende zon, die daarover haar gouden licht spreidde. Sven liep door de rooksalon naar de aangrenzende speelzaal. Aan alle tafeltjes zaten mensen in het spel verdiept. Bridge en rummy schenen de voorkeur te hebben. Er waren Duitsers, Engelsen, Amerikanen en ~den van andere nationaliteit. Zij llen probeerden hun geluk. Aan een er tafeltjes ook het grijze hoofd, de smalle adelaarsneus, het profiel van senor Alvares. Sven trad naderbij, en bleef achter de Argentijn staan, die met drie vreemde heren zat te spe len. Hij keek graag naar het spel al voelde hij er weinig voor. om zelf mee te doen. De partij liep ten einde. De heren legden hun kaarten neer en bestelden nog een whiskey-soda. De steward bracht een stoel voor Sven. Alvares stelde de jonge Duit ser voor, noemde de namen der ande re heren. Degeen, die naast de Ar gentijn zat, keek Sven wat aandach tiger aan. Trok verrast de borstige wenkbrauwen op, er kwam een her innering bij hem op. Ook Sven keek hem aan, een gelijkenis trof hem, of was het Daar wendde de ander zich reeds tot hem. „Pardon, was u onlangs niet met een groot gezelschap in Atlantik in Hamburg; met Jürgen Holt?" „Ja, zeker, natuurlijk. Nu herken ik u ook weer. Neemt u mij vooral niet kwalijk, dokter!" Toen de anderen het spel weer wil den hervatten, weigerde de arts „Neen, dank u, mijn kaarten zijn vandaag te slecht, ik heb niet één fatsoenlijke erbij gehad. Ik praat lie ver wat met mijnheer Heibrink!" Dokter Hattendorf ging met Sven naar de rookkamer terug. Met een blik op de mensen, die hier zaten, zei hij: „Zoveel internationaal publiek had ik niet verwacht, maar tegen woordig schijnt iedereen te reizen. Geen wonder met zulke snelvarende, gerieflijke schepen, als er de laatste tijd overal worden gebouwd!" Hij ■stak een sigaar aan en bood Sven een sigaret. „Waarheen gaat de reis? U bent toch de vlieger nietwaar? Een vriend van Jürgen Holt?" „Ja, dat ben ik, zo te zeggen van af de schoolbanken. Een vliegaange- legenheid voert me nu naar Zuid- Amerika". Sven vertelde de dokter alles uit voerig. Deze volgde met belangstel ling zijn woorden. ,JDat is een mooi succes, dat ver dient een gelukwens! Maar één ding, beste Heibrink, als ik u als landge noot een raad mag geven. Pas op, dat u de reis niet vergeefs maakt. Begrijp me goed, de mensen daar zijn sym pathiek, ridderlijk, uiterst gastvrij, maar toch zou ik alles zwart op wit laten zetten. Men kan nooit weten wat er gebeuren kan". „Zeker, ik begrijp u volkomen, maar dat heeft senor Alvares mij zelf al beloofd". „Dan is het goed! Want men weet nooit, hoe iets afloopt. Het is beter vooruit te denken, en zich te verze keren". Er kwam een glimlach op zijn sprekend gezicht, die hem veel jonger maakte. „Men moet in alle zakelijke aangelegenheden zo den ken. en als zodanig moet u uw vlieg- kwestie ook opvatten naast het ideële, dat er voor u ligt. Ik ben de zoon van een koopman, moet u weten, Zodoen de heb ik een zekere dosis zakelijk heid, nuchterheid meegekregen. Als arts heb ik natuurlijk mijn idealisme nodig, anders zou veel tot de onmo gelijkheden voor mij behoren" Sven vernam nog, dat de dokter voor een erfenis-kwestie in Monte video moest zijn. daar een overleden broer van hem als laatste wens te kennen had gegeven, dat zijn broer tot hulp en steun van zijn grote ge zin voor korte tijd zou overkomen. „Steeds hoopten wij broers, elkander na lange jaren terug te zien. Ons werk liet het evenwel nooit toe. Geen van ons kon de tijd voor de lange reis eraf nemen. En nu mijn broer voor altyd is heengegaan, ga ik er naar toe, gehoor geven aan zijn laat ste verzoek. Ironie van het noodlot. Nu kwelt de gedachte, waarom het niet eerder is gebeurd". De dag van aankomst naderde. Het onweer dat gebroed had, was gaan liggen, de zee ademde weer kalm en gelijkmatig. De passagiers, waaronder Sven Hei brink. stonden aan de reling en blik ten in de wazige verte. In de richting die het schip volgde, doken nu lage, donkere wolkenbanken op, stegen hoger aan de kim, en de mensen kwamen tot de ontdekking, dat het geen wolken waren, maar kleine bergen van het land, dat zij spoedig zouden betreden. Toen zij dichterbij kwamen, zag Sven de gespleten rot sen, dit stil oprezen uit het glashel dere blauwe water van de Oceaan, 's Nachts had' er nog een dichte ne vel over het water gehangen, maar nu, bij dag, was de zee spiegelglad en erboven straalde een schoon ge veegde blauwe hemel. Senor Alvares en zijn onafscheide lijke metgezel Rodriguez kwamen dichterbij „Nu", glimlachte de eerste tegen Sven, „nu hebben we ons doel spoe dig bereikt. Ik hoop, dat het u bij ons bevallen zal, Buenos Aires is niet zo'n tropenstad als Rio de Janueiro, daar het in de gematigde luchtstreek ligt. maar het is een interessante we reldstad, in 1535 gesticht door Pedro di Mendozo, na jaren afgebrand, en in 1580 door Garay weer opgebouwd. We hebben een mooi, zeer vrucht baar achterland, en men bespeurt de sterke adem der natuur in de omge ving ook m de stad". „Een herenleventje kan me er lei den", wierp Rodriguez er tussen, „water, strand, baden, de prachtigste ontspanningsoorden". „Ziet u" Alvares legde zijn hand op Sven's arm, „de zon boven Mon tevideo we varen nu de La Plata, de rivier, die een breedte heeft van 45 kilometer, langs". Sven keek in gedachten naar het water. Wit schuim danste op de gol ven, die in wedloop de oever tege moet rolden. Zijn ogen zochten de haven. Kort te voren had dokter Hat tendorf afscheid vanhem genomen en was aan land gegaan. Het was later. De passagiers ston den vol verwachting aan de reling Buenos Aires naderde „La Boca", legde de Argentijn de jonge Duitser uit, „waar de dokken op liggen de stad heeft de meest moderne haven voor de grootste sche pen, by dok 4 legt onze boot aan". Een poosje bleef het stil tussen hen. Alleen de stemmen der anderen om hen heen. Toen klonk de stem van Rodriguez: „O, Dio!" Geboeid staarden zijn ogen naar de haven, die steeds dichterbij kwam. „Kijk eens, Don Roberto, daar, op de Paseo de Julio".

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9