De zee zal hedenavond Zeeland weer verlaten Salarissen zijn van burgemeesters veel te laag Oogst van suikerbieten is erg meegevallen Wachtgeld- en kinderbijslagpremie kunnen omlaag Het geschenk voor de prinses Een psychopaat als kroongetuige VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 JE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Vandaag 6 November, belooft een grote dag te worden, niet alleen in de geschiedenis van Schouwen en Duiveland, maar tevens in die van de Nederlandse waterbouwkunde. Hedenavond om ongeveer 11 uur zal bij de laagwater kentering gepoogd worden om het stroomgat bij Ouwer- kerk definitief te sluiten. Twee reu zen caissons, waarvan de laatste pas gistermorgen, zijn met goed gevolg op hun plaats en op de ruime be- zinkings- en keislagdrempel gezet. Op deze laatste dag hoopt men de operatie „vier maal phoenix" door het plaatsen van nog een tweetal, in middels uit de vluchthaven van Zij- pe aangevoerde caissons te voltooien. De eerste kwam hedenmorgen om half elf bij kentertij aan de beurt. In deskundige kringen is men van mening, dat deze manoeuvre zeer be langrijk is. Men hoopt, dat de moeilijkheden bij de vierde, de sluitcaisson, tot een minimum beperkt zullen blijven. Na het inzetten van nummer drie is de stroom in het tot minder dan 60 me ter verkleinde sluitgat sterk oplo pen. Het water wringt zich met grote kracht door de nauwe opening. Daarom is het van het grootste be lang dat de geplaatste caissons vol doende beveiligd zijn. Alle slot voor bereidingen van de laatste dagen hebben over het algemeen een be vredigend verloop gehad. De dienst dijkherstel heeft menselijkerwijs niets aan het toeval overgelaten. De enorme hiermee samenhangende j werkzaamheden hebben meer dan de volle inspanning van leiding en ar beiders gevergd. Ook wanneer de sluiting een feit zal zijn geworden, zal voorlopig onafgebroken moeten worden doorgewerkt aan de beveili ging van de afdamming. De2e werk zaamheden dienen snel te gebeuren. Dientengevolge zullen de arbeiders dit weekend niet met verlof kunnen gaan. Het „object Ouwerkerk" staat speciaal in deze beslissende uren in de algemene belangstelling. Tiental len Nederlandse en buitenlandse journalisten en radio-verslaggevers zijn thans reeds op Schouwen Duive land. In de school van het voor een groot deel nog onder water staande dorp Ouwerkerk staan de radio-hulp zenders opgesteld. Verder zullen de de filmjournaals tot ver buiten onze landsgrenzen het beeld vertonen van de grote slag, die met inzetting van veel mensen schepen en het mo dernste materieel aan het water zal toegebracht worden. Iedereen hoopt op een gunstig resultaat, dat moge lijkheden zal openen voor een spoe dige hervatting van het zo wreed onderbroken leven in de xaatste pol der, de thans nog geïnundeerde Vier- bannenpolder van Duiveland. HERSTEL VAN NOORD HOLLANDSE ZEEWERINGEN. De gehele zomer zijn de herstel werken aan de Noordhollandse zee weringen, waaraan schade was aan gericht tengevolge van de storm vloed, door de provinciale waterstaat voortgezet en omstreeks begin Octo ber waren deze nagenoeg voltooid. De toestand van de dijken op Texel is thans beter dan vóór de storm vloed. Het vraagstuk of de dijken op Texel na het herstel van de scha de ook verhoogd en verbreed dienen te worden is nog in studie. Gedurende de afgelopen maanden is door „Noordhollands Noorderkwar tier" onafgebroken gewerkt aan het herstel van de stormschade aan de Hondsbossche Zeewering, alsmede aan de verbeteringen t.w. de verlen ging van de zeewering en het ma ken van een verdediging van de duinvoet. Centraal Sociaal Werkgeversverbond Gisteren is de tweede van de vier caissons, die te zamen de zee nit Zeeland zullen verdrijven, bij het stroomgat Ouwerkerk aangekomen. De twee laatste volgen vandaag en men hoopt hedenavond^ Iaat^dit laatste stroomgat gedicht te hebben. FOTO A.N.P. TWEEDE KAMER De man, die dezer dagen aan prinses Margaret van Engeland een geschenk heeft aangeboden, doet het van z'n leven nooit weer, want hij heeft ervaren dat onverwachte geschenken even als ongevraagde diensten niét altijd welkom zijn. Nu deed hij het ook niet han dig, want hij kwam zomaar zon der gala-gewaad aan de voor deur bellen van „Clarence Hou se" te Londen, waar prinses Margaret woont met haar moe der, koningin-moeder Elizabeth. Hij zei aan de bediende, die hem open deed, dat hij een cadeautje had voor prinses Margaret. De bediende verstijfde en wierp één oog in de richting van de politie- mannen-in-burger, wier taak het is, het paleis te bewaken. De waakzame mannen werden op eens klaar wakker, schoten toe en pakten de milde gever bij de kraag. Het pakje werd hem afgerukt en het papier eraf gescheurd. En wat kwam er te voorschijn? Een dolk! Mee naar het bureau.' Maar bij nader inzien bleek op het bureau van politie uit niets dat de man kwade bedoe lingen had. De dolk was n.l. een fraai bewerkt wapen met een handgreep, welke met edelste nen versierd was. Zelfstandige gemeenten svearnende tam» reau- nog steeds wensdroom De eerste ervaringen met de Wachtgeld- en Werkloosheidswet kunnen niet bepaald bevredigend genoemd worden, meldt het jaarver slag over 1952 van het Centraal So ciaal Werkgeversverbond. De uitvoeringsorganen zijn her haaldelijk gedwongen met de wette lijke voorschriften de hand te lich ten, wil men niet tot onredelijke be slissingen komen. Het gaat hierbij niet alleen om kinderziekten, die bij de invoering A an de wet moeten word'en doorgemaakt. Fundamentele fouten in de opzet zullen door wij ziging van de Werkloosheidswet moeten worden gecorrigeerd. Gebleken is, dat de voor de eerste maal vastgestelde wachtgeldpremie (met uitzondering o.a. van de land bouw en het bouwbedrijf) ruime overschotten oplevert waardoor de gekweekte reserves (wettelijke en vrijwillige) in verschillende, geval len het veelvoud bedragen van het totaal der gedane uitkeringen. Gevoeglijk kan worden aangeno men, dat voor de meeste bedrijfsver enigingen een verlaging van de wachtgeldpremie mogelijk is, zonder dat van een onvoorzichtige finan ciering der verzekering gesproken behoeft te worden. Op het terrein van de ziekenfonds verzekering dreigen de vele proble men langzamerhand het karakter van een onontwarbare knoop aan te nemen. Het verslag betreurt daarom dat een nieuwe ziekenfondswet nog steeds niet in zicht is ter vervanging van het op zichzelf gebrekkige zie- kenfondsbesluit. Na de discussie over een vooront werp van wat beraadt de regering zich nu over een herzien ontwerp. Hoe eerder een behoorlijke nieuwe wettelijke regeling van het zieken fondswezen tot stand komt, hoe min der het gevaar ontstaat, dat het ter rein van de ziekenzorg een arena wordt waar een strijd wordt gestre den die niet in het belang is van de volksgezondheid. In de Tweede Kamer was gisteren aan de orde hoofdstuk V van de Rijksbegroting voor 1954 (Binnen landse Zaken). e heer MAENEN (KVP) zegt, over de wijzigingen van gemeente grenzen, dat zijn fractie daarbij ge val voor geval op eigen merites zal willen beoordelen. Slechts als de huidige loop der grenzen aanleiding geeft tot ernstige moeilijkheden van bestuurlijke aard, zal mogen worden ingegrepen. Het verzorgingspeil van de kleine gemeenten is volgens spreker ten achter bij dat van de grote gemeen ten. Hij ziet als een van de oorzaken, dat het gemeentefonds berust onder het ministerie van Financiën en niet onder de minister van Binnenlandse Zaken. De regeling der compensatie van schoolgeldderving kan zijn goed keuring wegdragen. Het gemeentefonds zal niet kun nen -worden gemist om arme gemeen ten aan een redelijk verzorgingspeil te helpen. Daarnaast zal dan kunnen worden gestreefd naar een verrui ming van het eigen belastinggebied der gemeenten. De heer BEERNINK (CHU) zegt naar aanleiding van een rapport van de dr Wiardi Beekman-stichting, dat systematisch een aantal kleinere ge meenten in ons land wil samenvoe gen, dat men dit met het oog op de mening van de bevolking niet zon der meer mag doen. Hij vraagt zich af, of het aanbeve ling verdient, tot benoeming van Staatkundig Gereformeerde burge meesters over te gaan, nu een derge lijke functionnaris op het gebied van verzekeringen etc. voor gewetens conflicten zou kunnen worden ge plaatst. De burgemeesterssalarissen dienen volgens de heer Beernink te worden herzien. Het verhoogt het respect niet, als sommige van onze function- narissen bij gemeentenaren in de schuld staan. Ook de wethouderssa larissen in middelgrote gemeenten dienen te worden herzien. De heer VAN DER ZANDEN (KV P) zegt, dat voor de burgemeesters niet veel uit de bus is gekomen. Als de minster zegt dat men op grond van de mogelijke repercussies voor de salarissen *^an andere overheids dienaren niet tot herziening van bur gemeester-salarissen kon overgaan, dan wil spreker graag weten, met welke overheidsdienaren men de burgemeesters zou willen vergelij ken. Op grond van prestige overwe gingen moeten de burgemeesters- wedden verhoogd worden. Welke re percussies verwacht de minister eigenlijk? Over de wethouderssalarissen zegt spreker, dat de minister gelijk heeft, als hij op de adviezen der provincia le besturen wil wachten alvorens een beslissing te nemen. De grieven tegen het verouderde klassificatiesysteen» blijven bij spre ker bestaan. Het is de verdienste van deze minister, dat hij als eerste de bijl aan de wortels van dit systeem heeft gelegd. De oude of invalide staatsdiena ren die een goed pensioen toekomt, dienen spoedig geholpen te worden. De heer VERKERK (A.R.) vraagt van de minister de toezegging, dat aan elke aanvraag van 'n gemeente om een eventuele subjectieve uitke ring uit 't gemeentefonds zal worden voldaan. De middelen van het ge meentefonds zijn echter niet vol doende, om een redelijke verhoging De heer SCHEPS (PvdA) zegt, dat de verhouding Rijk-gemeenten ge heel in de financiële sfeer ligt. Als het Rijk ministeriës wil bou wen, dan bouwt het deze. Als de ge meente echter een raadhuis wil bou wen, dan kan het dat niet doen of lang niet doen, omdat de begroting het niet toelaat. Het huidige finan ciële stelsel betekent de dood voor de gemeenten. De heer Scheps is van mening, dat de financiële problemen voor de ge meenten kunnen worden opgelost door o.a. een vaste uitkering uit het Gemeentefonds ce geven, de gemeen ten een eigen belastinggebied te ge ven, en de gemeenten te laten delen in de op- en neergang van de Rijks inkomsten, zodat zij in voorspoedige tijden zullen kunnen reserveren voor slechter tijden. Hij heeft geen bezwaar tegen de benoeming van een staatkundig-gere formeerd burgemeester, mits deze functionaris niet zal worden uitbe taald met al- of niet-ingetrokken bankbiljetten van 25 gulden. De heer STAPELKAMP (A.R.) meent, dat de regering zich er wel wat van af heeft gemaakt bij het be antwoorden van de vraag, of de wet telijke regeling van de ziekenhuis verzekering voor ambtenaren, de re gering niet uit Landen dreigt te glij den. Ook dringt spreker aan op een her ziening van de burgemeesterssalaris sen. De heer RITMEESTER (WD) vraagt of de wethouderssalarissen wel op het huidige peil gehandhaafd worden. De burgemeesters op het platteland zijn te laag gesalarieerd; Zij zijn soms gedwongen hun re presentatie-toelagen te gebruiken voor hun gezin. Een herziening van de gemeentelijke classificatie zal geen uitkomst brengen. Spreker ver wacht trouwens van de minister geen koel negatief antwoord. In dit geval zou hij een uitspraak van de Kamer vragen. Hij acht de uitgetrokken gelden voor de organisatie-B.B. te weinig in vergelijking met de uitgaven voor de defensie. Hij meent, dat de leiding bij de evacuatie regeling zoveel mo gelijk in één hand dient te worden gebracht. De heer VAN DE WETERING (C HU) maakt bezwaar tegen de vra genlijst die oud-Indonesischt ambte naren, die reeds lange tijd gepension- neerd zijn, periodiek krijgen toege zonden. Als ze deze lijsten niet in vullen krijgen ze geen pensioen. De heer REUTER (CPN) vraagt de minister, een uitbreiding van het aantal vacantiedagen voor ambtena ren te bevorderen, nu de vereniging van Nederlandse Gemeenten in het ontwerp ambtenaren-reglement reeds 14 dagen voorstelt wat al door een aantal gemeenten wordt opgevolgd. AVONDZITTING. In de avondzitting is aan de orde hoofdstuk XH A van de Rijksbegro ting 1954 (Maatschappelijk Werk). Mevrouw PLOEG-PLOEG (PvdA) zegt dat zij gaarne binnen afzienba re tijd de resultaten van de studies over de bejaardenzorg tegemoet zou zien. Een ander urgent punt is de gezinszorg, die zo spoedig mogelijk aan een behoorlijke financiële grond slag moet worden geholpen. Welisr waar zijn voor dit jaar enige tonnen meer beschikbaar gesteld dan vorig jaar, maar zo komen we toch niet aan de door spreekster bedoelde grondslag toe. Mejuffrouw KLOMPé (K.V.P.) meent, dat het Departement van Maatschappelijk Werk zal moeten werken zowel voor de mens als voor het milieu waarin hij moei leven. Dit is een nieuw gebied dat wij heb ben betreden. Zij pleit'voor een eigen karakter van het Maatschappelijk Werk. De particuliere organisaties hebben een taak bij het contact zoe ken met en de beïnvloeding van ge zinnen en personen, waar het levens beschouwelijk aspect ter sprake komt. Spreekster vraagt in verband met de gezinsraad, of de onderschei dene geestelijke stromingen daarin kwalitatief dan wel kwantitaief zul len zijn vertegenwoordigd. Zij zou er geen bezwaar tegen maken, als het Humanistisch Verbond in dit verband op een lijn zou worden gesteld met de katholieken en de protestant- christelijke Kerken. De heer FOKKEMA (A.R.) zegt zich bij het lezen van de stukken steeds af te vragen: „Wat wil deze minister toch?" De minister drukt zich niet altijd even duidelijk uit en beantwoordt de vragen soms vaag. De heer LEMAIRE (K.N.P.) zegt, dat dooi het kort na elkaar behande len van de tweede begroting van het departement van Maatschappelijk Werk de ontwikkeling van het werk op de voet kan worden gevolgd. Spreker zou het betreuren als dit departement niet zou kunnen aan tonen, dat een omlijnde taak heeft naast de andere departementen. De heer DE GRAAF (KVP) meent, dat de zorg voor de gerepatrieerden bjj deze minister in goede handen is. De heer RITMEESTER (WD) spreekt gaarne woorden van waar dering uit over het werk van het de partement tijdens en na de waters nood. Hij is er niet over tevreden, dat voor het werk voor blinden het zelfde bedrag is uitgetrokken als vo rig jaar. Er moet meer gedaan wor den. RUZIE MET DODELIJKE AFLOOP. De krijgsraad te velde-Oost te Arn hem heeft de militair L. uit Breda, die tijdens een vechtpartij in de nacht van 12 Juli j.l. te Breda een zeker A. met zakmes in het hoofd heeft gestoken, tengevolge waarvan deze is overleden, tot een gevange nisstraf van twee jaar en zes maan den met aftrek veroordeeld. De audi teur-militair had vier jaar met aftrek Middengroepen. De premie voor de Kinderbijslag wet werd verlaagd tot 5.5 pet. doch 1952 zal wederom een aanzienlijk overschot opleveren. De niet op de wet berustende reserves van het Kinderbijslagvereveningsfonds heb ben een bedrag van 100 millioen overschreden. Een verdere verlaging van de premie zou zeker mogelijk zijn. Het verslag bestrijdt de opvat ting van hen die deze hoge reserve willen handhaven in verband met in deze kring bestaande wensen tot verdere progressie van de kinderbij slag. Deze wensen mogen niet gefi nancierd worden uit reserves, doch moeten in de jaarlijkse premie wor den gevonden. Het uitvoerige verslag wijdt o.a. ook nog aandacht aan de moeilijke posi tie der z.g. middengroepen. De le vensstandaard der beambtengezin- nen is sinds 1948 verder gedaald on danks de verlaging van de loon- en inkomtenbelasting welke sedert dien plaats vond De verbruiksbeper- king welke sedert Maart 1951 voor de arbeiders aanwezig was, doch welke spoedig minder dan 5 pet. be droeg, heeft zwaarder gedrukt op de hogere beamhtengroepen. Ten aanzien "an de toekomstige loonpolitiek merkt het verslag op, dat van werkgeverszijde gestreefd wordt naar een systeem waarbij meer dan tot dusver de verantwoor delijkheid voor de loonvorming ge legd wordt bij het bedrijfstakgewijze overleg, maar waarbij tevens het georganiseerde bedrijfsleven op cen traal niveau een coördinerende taak behoudt aan de hand van algemene richtlijnen. De gedachten der werkgevers gaan niet in de richting van een ge heel vrije loonvorming. Een be zwaar hiervan is immers, dat de kans bestaat op onvoldoende geremde loonacties, waardoor een inPationis- tische loon- en prijsontwikkeling met alle ernstige gevolgen van dien wordt bevorderd. Huurverhoging in klassen De huurverhoging, die gisteren door de Tweede Kamer is goedge keurd en die op 1 Januari zal ingaan als ook de Eerste Kamer haar aan vaardt en de Kroon haar bekrachtigt, zal niet voor het gehele land gelijk zijn. Zij varieert met de gemeente klassen. MET 17 PERCENT zullen de hui dige huren (met uitzondering van die van na de oorlog gebouwde wonin gen) verhoogd worden in de gemeen teklasse I. In deze klasse vallen de kom van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, de gemeenten Bloemen- daal, Haarlem, Heemstede, Rijswijk, Schiedam (kom), Utrecht, Wassenaar, Zuilen, Nieuwer-Amstel. MET 20 PERCENT worden de hu ren verhoogd in de gemeenteklasse II, waartoe behoren: de niet-zelfstan- dige dorpen in het randgebied van Amsterdam zoals Ransdorp als mede Arnhem, Delft, Dordrecht, Eindhoven, Groningen, Hilversum, Leiden, Nijmegen, en forensendorpen van het karakter Bussum, Laren en Oegstgeest. MET 23 PERCENT verhoogd wor den de huren in de gemeenteklasse III. Tot deze gemeenteklasse beho ren Alphen a. d. Rijn (kom), Gouda, Hillegom, Katwijk, Leiderdorp, Leid- schendam, Lisse, Noordwijk, Noord- wijkerhout, Rijnsburg, Sassenheim, Valkenburg, Voorhout, Voorschoten, Warmond. MET 26 PERCENT gaat de huur omhoog in de gemeenteklasse IV: on der meer in Aarlanderveen, Bode graven, Boskoop, Haarlemmermeer (zuidelijk gedeelte), Hazerswoude, Koudekerk, Nootdorp, Uithoorn (be halve de kom), Woerden, Zoetermeer, Zoeterwoude, Zwammerdam. 29 PERCENT meer betalen de huurders in de gemeenteklasse V, waartoe de overige gemeenten beho ren. HULDIGING PROF. ZERNIKE. Zaterdagmiddag zal de Nobelprijs winnaar prof. dr. F. Zernike in be sloten bijeenkomst van het curato rium en de senaat der Groninger uni versiteit worden gehuldigd. De directeur-hoogleraar van het natuurkundig laboratorium der uni versiteit, prof. dr. H. Brinkman, zal de figuur van prof. Zernike als na tuurkundige schetsen. Melkprijs wordt hoger maar blijft redelijk Minister Staf, die gistermiddag in de Tweede Kamer als minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoor ziening ad interim enkele mondelinge vragen van de heer Vondeling (Arb.) beantwoordde, verklaarde, dat de stijging van de melkprijzen, na de vrijlating van deze prijzen, geen verwondering behoeft te wekken. De melkprijzen zijn lange tijd strin gent gebonden geweest. Intussen hebben zich belangrijke wijzigingen voorgedaan. De bevolking is ge groeid en het verbruik is toegeno men. Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft een onderzoek ingesteld en ge constateerd dat de margeverhogin gen, die hier en daar tot 10 procent zijn gekomen, verantwoord waren. Men zal nog enige tijd moeten af wachten of de concurrentie-factor niet zal gaan werken, die de straat- melkprijs doet dalen. Op de vraag van de heer Vonde ling of er een melkmonopolie ten profijte van producenten, verwer kers en handelaren, voor het Westen des lands in voorbereiding is, ant woordde minister Staf, dat het over leg van belanghebbenden dienaan gaande nog geen resultaat heeft ge had. Indien nodig zal de regering optreden tegen eventuele prijsaf spraken. GAAT DE RECHTBANK ZICH NU BEZINNEN Een 48-jarige Haarlemse chauf feur-monteur bevindt zich sinds kort in voorarrest in het huis van bewa ring te Haarlem, verdacht van po ging tot doodslag. De man heeft tijdens een ruzie met zijn voormalige echtgenote, die ondanks de scheiding zijn huishou- In aanmerking nemende de grote schade ten gevolge van de overstro mingen in het Zuidwesten van het land is de oogst van suikerbieten in ons land zeer gunstig. De droge, zonni ge dagen en koele 'jachten van Oct. zijn zeer gunstig geweest voor het aanrijpen van het suikerbietengewas en voor het rooien er van. Het sui kergehalte is er doei gestegen en wat het bietengewicht betreft is het record van het vorige jaar nog over schreden. In bepaalde streken is de levering zo snel geschied, dat zij tijdelijk moest worden stopgezet, ondanks het feit, dat de fabrieken op volle krach ten werken. In het Zuidwesten van het land kamp men met een tekort aan arbei derskrachten, doordat een groot aan tal arbeiders tewerkgesteld is aan het herstel der dijken Het snijden wordt dit jaar bemoeilijkt door het grote aantal zaadschieters. De totale bietenoogst zal waar schijnlijk 2.9 millioen metrieke ton belopen tegen vorig jaar 2.965.000 metrieke ton. De suikerproductie wordt geraamd op 420.000 metrieke ton tegen vorig jaar 430.000 ton. den verzorgde, haar met een geweer bedreigd. Daarbij is het vuurwapen afgegaan, doch de vr w werd niet geraakt. De kogel kwam op onge veer 40 cm afstand van de bedreig de vrouw in de muur terecht. Deze chauffeur heeft kort geleden in een ander proces al van zich doen spreken. Hij was het namelijk, die als voormalig patiënt van dr. J. Sa muels (bekend door zijn kankerthe rapie) een aanklacht tegen deze Amsterdamse arts indiende. De zaak werd eerst door het medisch tucht college en later in hoger beroep door het Amsterdams gerechtshof behandeld. Op grond van de ver klaringen, die de chauffeur als kroongetuige aflegde, werd dr. Sa muels tenslotte voor drie maanden als arts geschorst. In het arrest van het gerechtshof, waarin de arts werd veroordeeld, stond o.a. het volgende vermeld: ..Het hof is er zich van bewust, dat deze veroordeling gebaseerd is op de verklaringen van slechts één ge tuige, doch het heeft geen reden om aan de betrouwbaarheid van deze getuige te twijfelen". Dr. Samuels diende een aanklacht tegen de chauffeur in wegens mein eed. De A isterdamse rechtbank eiste eind April zes maanden tegen de Haarlemmer, doch veertien dagen later sprak zij hem vrij. De Haarlemmer staat bekend e1r een werkschuwe psychopaat.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7